f3000.- f 750, f250. f125. f50. f40. Geen beter St. Nicolaas-cadeau W dan een v. d. VLERK's FOTO H DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONÖERDAG 12 NOVEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17923 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERL8ES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NAAR LOONSVERLAGING? GEBARSTEN KLEINE HOUTSTRAAT 112 De salariskorting Invoering der 5 pCt. korting eerst 1 April a.s.? Met vergiftigde pijlen beschoten Samenzwering in Spanje? De zoon van Primo de Rivera gearresteerd De roof-overval te Schipluiden Anarchist in kamp Waalsdorp Grondverschuiving Twee arbeiders bedolven; een overleden Boekarest wenscht geen verkeersregeling Goed vertrouwd? VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Valsche biljetten van f 100 Brand in huurkazerne BUREAUX NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. I4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vooruitbet. Bil contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeermgen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Het is volkomen verklaarbaar, dat wanneer er in de pers gewezen moet worden op verschijnselen, welke loons verlaging onvermijdelijk schijnen te maken velen, die vreezen van nieuwe toestanden min of meer het slachtoffer te zullen worden, in een onprettige stemming geraken en neiging tot verzet in zich voelen opkomen. En werkelijk, over loonsverlaging mag ook niet te licht worden gedacht: loons verlaging kan in vele gevallen veel el lende veroorzaken en daarom zal het middel ook alleen maar in uiterste nood zaak en zoo weinig mogelijk gehanteerd mogen worden. 't Is heel begrijpelijk, dat men zich zoolang mogelijk tegen loonsverlaging verzet, en als een verantwoordelijk jour nalist meent, de waarheid niet te mogen verbloemen, dan moet hij er zich niet over verbazen, een ingezonden stuk als het onderstaande te ontvangen: Nadat ik uw artikel „Het Wereldraad sel" gelezen had, was mijn conclusie: de redactie ziet als eenigst redmiddel om de huidige crisis op te lossen: loonsverlaging. Er komt tenminste in tot uiting; de werkloosheid is veroorzaakt door te hooge loonen. Ik stel hiertegenover een uitspraak van niemand minder dan den heer Korten- horst, die er toch wel voor bekend staat gaarne te tornen aan arbeidsloonen. Deze uitspraak, welke geciteerd wordt In „Het Verbondsblad" van deze week, luidt o.m. als volgt: „Loonsverlaging alleen en loons verlaging op de eerste plaats kan ons land niet redden." Het schijnt u geheel te zijn ontgaan, dat het loon in de meeste gevallen slechts een klein deel der productiekosten bedraagt. Teekenend is hier de uitspraak van den heer Robinson, directeur van de schoenen fabriek van denzelfden naam, een man uit de practyk dus. Hij zeide: „Indien ik mijn personeel 10 pet. loonsverlaging geef, wordt elk paar schoenen 5, zegge vijf cent goed- kooper." Hetzelfde kan ook gezegd worden van ons brood: geef den bakkers 10 pet. loons verlaging en het brood wordt 1/4 cent goedkooper, wat niet eens op den ver koopsprijs te verrekenen valt; dus blijft de prijs hetzelfde. Nog één voorbeeld wil Ik aanhalen. In de damesconfectie-industrie, waarde meisjes per stuk werken, wordt gemiddeld f 1.25 maakloon betaald voor een dames mantel. Verlaag dat loon nu met 10 pet. en de mantel wordt 12% cent goedkooper. Moet er beslist bezuinigd worden? Wel nu, laat men dan van bovenaf beginnen; er worden door overheidslichamen b.v. zooveel pensioenen betaald aan ex-minis- ters en ex-wethouders, die in het geheel geen pensioen noodlg hebben, om te kun nen leven. Zoo zou al flink wat bezuinigd kunnen worden. Bij ernstig zoeken zouden er nog heel wat van deze posten gevonden kunnen worden. Laat men anders eens een verlaging toe passen op de allerhoogste salarissen, zoo wel bij openbare lichamen als in de par ticuliere industrie. Waarom moet altijd de mindere man den last torsen? Heeft hij dan zooveel? Ik wil er hier op wijzen, dat er nog maar weinig arbeiders zijn, die meer dan f 35 per week verdienen. Het meerendeel der arbeiders moet het stellen met een salaris van f 25 f 30. zult het toch wel met me eens zijn, dat men bij zoo'n salaris heel wat moet ontberen. Tenslotte gaat uw citaat uit „Quadra- gesimo Anno" m.l. in 't geheel niet op. Het zou in ieder geval wel eenig nut ge had hebben, wanneer u had aangetoond, dat er op 't oogenblik onrechtvaardig hoo ge loonen verdiend worden. „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" zijn door de Pausen geschreven met de bedoeling de rechtspositie der arbeiders te verbeteren en de menschheid er van te doordringen, dat ook een arbeider recht heeft op een menschwaardig bestaan. En hieraan komt voor velen nogal wat te kort. Vertrouwend dat u deze enkele regels ook een plaatsje zult willen geven in uw blad, verblijf ik onder dank. Hoogachtend, uw abonné P. K. De geachte inzender vergist zich, wanneer hjj meent, dat wij loonsverlaging als het eenigste middel zouden beschouwen om de huidige krisis op te lossen. Had hij het geduld gehad, af te wachten, wat wij in onze artikelen-serie „Het Wereld raadsel" nog verder naar voren zullen bren gen, dan had hij deze voorbarige veronder stelling niet neergeschreven. Wij beschouwen loonsverlaging geenszins als het een 1 ge middel en wij zeggen het dr. Kortenhorst na: „Loonsverlaging alleen en loonsverlaging op de eerste plaats kan ons land niet redden", maar wél beschouwen wij loonsverlaging (waar die werkelijk onvermijdelijk is) als een heel belangrijk middel in den strijd tegen de krisis. Inzender beweert nu, dat het loon in de meeste gevallen slechts een klein deel der productiekosten bedraagt, en hij haalt, tot staving van deze bewering, enkele „bewijzen" aan. Allereerst valt het ons op, dat hij de (eventueele) loonsverlaging uitdrukt in pro centen, maar de (eventueele) prijsdaling (tengevolge van de loonsverlaging) in..cen ten, zonder „pro". Het maakt toch groot verschil, hoe duur de schoenen van m'nheer Robinson verkocht worden welke hoeveelheid brood de bak ker voor een bepaalden prijs levert (en wélk brood), en welken prijs de verschillende dames voor een mantel van „de dames confectie-industrie" believen te besteden. Wil men de zaak eerlijk beoordeelen, dan moet men procenten tegenover procenten 6tellen, want wil weigeren te gelooven, dat door een loonsverlaging van 10 pCt. in de schoenindustrie 'n paar schoenen van 20.— maar 5, zegge vijf cent goedkooper zal wor den, dat door eenzelfde loonsverlaging voor de bakkersgezellen alle brood (van welke hoeveelheid en welke kwaliteit ook) niet meer dan cent in prijs zal dalen, wij weigeren te gelooven, dat bij 10 pCt. loons- daling een confectie-mantel" van zeggen wij het schappelijk 40.niet meer dan12 cent goedkooper geleverd zou (kunnen) worden. Neen, het loon is van heel veel grooteren invloed op de prijzen, dan de geachte in zender, waarschijnlijk afgaande op zeer een zijdige en onreëele gegevens, veronderstelt. Laat inzender eens een rekeningetje thuis krijgen van een timmerman, van een smid, van een schilder; hoeveel arbeidsloon zit er niet in een eenvoudig pakketje kruide nierswaren, dat u thuis bezorgd wordt! Dét ls overigens ook de groote misreke ning, dat men zich blind staart op het rechtstreeks uitbetaalde loon en daarbij ver geet dat indirect in de overige productie kosten een belangrijk percentage loonkosten steekt. „Dit wordt duidelijk" zoo schreef nog zeer onlangs „De Nederlandsche Werkge ver" wanneer men de fabricage van eenig product op den voet volgt, van den invoer van de grondstoffen tot dat het product kant en klaar de fabriek verlaat. Om met den In voer te beginnen men zou nog verder terug kunnen gaan, doch wij wenschen alleen de kosten in het binnenland te behandelen, omdat alleen die kosten door maatregelen van de Nederlandsche overheid en van Ne derlandsche particulieren kunnen worden verlaagd nemen wij aan dat de grondstof vrij van inkomende rechten binnenkomt. Voorzoover dat niet het geval is, zit in de inkomende rechten ongetwijfeld ook een stukje ambtelijke kosten. De grondstof wordt daarna per spoor- of waterweg of per vrachtauto naar de fabriek vervoerd. In de vervoerkosten, die op den kostprijs drukken, zit grootendeels alweer loon. Wordt de grondstof hier te lande gepro duceerd, dan zit in den prijs daarvan alweer een belangrijk stuk, voor verlaging vatbaar loon. Nu wordt de grondstof in de fabriek ver werkt. Daarvoor zijn gebouwen en machines noodig, in welken prijs heel wat loon steekt, zoodat afschrijving daarvan, die in den kost prijs meetelt, ook een zeker percentage loon kosten bevat. Verder steenkolen of electrici- teit, waarin een aardig stukje loon is begre pen. Dan moet de belasting waarvan de hoogte grootendeels door de uitgaven -voor salarissen en loonen van Rijk, provincie en gemeente wordt bepaald alsmede de ad ministratiekosten (zuiver loon) en het onder- nemersloon (eveneens voor verlaging vat baar) in den kostprijs gecalculeerd worden. zullen nog wel meer kosten zijn, die even eens grootendeels tot loon zijn te herleiden, die deel uitmaken van de productiekosten; maar wi) kunnen hiermede volstaan." Nu wil inzender de bezuiniging (zoo gaat het steeds) elders zoeken; hy mag echter niet vergeten, dat eenmaal verworven rech ten op pensioenenrechten zijn, veelal voor een groot deel zelf betaald, en dat ook „de allerhoogste salarissen" maar.... be trekkelijk genoemd mogen worden. Wat niet wegneemt, dat ook wy hierby héél wat versobering mogeiyk zouden ach ten. Vergeten mag intusschen niet worden, dat het indexcijfer der levenskosten werkeiyk zeer sterk gedaald is (juist voor de volks klasse), en dat men dus over 't algemeen op 't zelfde niveau kan blijven leven, ook al treedt er eenlge loonsverlaging in. Ten slotte, wat betreft: „Quadragesimo Anno": Er worden in Nederland werkeiyk „on rechtmatig hooge loonen" verdiend, voorzoo ver wy uit hoofde van die loonen op de internationale markt niet kunnen concur- reeren en uit hoofde ddérvan in het binnen land werkloosheid veroorzaken of in stand houden. Korter, maar ook juister, kunnen wy het niet zeggen. Het is natuuriyk te betreuren, wanneer er aan de arbeidsloonen getornd moet worden, en alleen de absolute noodzaak voor ieder bedryf op zichzelf mag oorzaak zyn van loonsverlaging, maar wy mogen en kunnen het onvermydelijke niet ontloopen. Hoezeer ons deze tegenvaller voor allen ook ter harte gaat. Pastoor A. G. van den Berg "j" Te Ottersum is op 65-jarigen leeftyd, voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, overleden de Zeereerw. heer A. G. van den Berg, stichter en oud-pastoor der parochie van de H. Liduina te 's-Gravenhage. De overledene werd geboren te Heemstede 12 September 1866 en priester gewyd 15 Augustus 1890. Achtereenvolgens werd hy benoemd tot kapelaan te Oude Tonge 29 Sept. 1890; assistent te Muiden 14 Maart 1891: kapelaan te Hoorn 12 Februafi 1892; tot kapelaan te Amsterdam (H. Nicolaas binnen de V.) 6 Sept. 1893 en tot kapelaan te Schiedam (O. L. Vr. Visitatie) 15 Maart 1896. 1 Augustus 1905 volgde de benoeming tot rector der Weeshuizen te Rotterdam. In 1913 werd de overledene belast met de oprich ting van een parochie te 's-Gravenhage en 8 Maart 1915 benoemd tot pastoor der nieu we parochie van de H. Liduina aldaar. De uitvaart en begrafenis zijn ingevolge uitdrukkeiyken wil van den overledene te Ottersum, Het kon niet anders of vandaag of morgen moest de bom inzake het beleid van de regeering met betrekking tot de vrachttarieven voor het spoorwegvervoer van landbouwproducten barsten. De commissie door de regeering in Januari van dit jaar ingesteld, met opdracht op korten termijn advies uit te brengen aan den minister, volbracht die taak niet, want tien maanden zijn niet wat men verstaat onder een korten termijn. In de commissie domineerde bovendien ge heel de directie van de spoorwegen, zoo dat zij als zoodanig reeds in samenstel ling niet voldeed aan hetgeen redelijker wijze als eisch mocht worden gesteld, daar de spoorwegen onwillig waren en men dus aan het verkeerde adres was, door aan leiders van dit bedrijf weer ad vies te vragen. Vier leden van de com missie zijn, als wij het goed hebben, aan de leiding van de spoorwegen verbonden. De directie van de spoorwegen deed alsof de commissie niet bestond. Tijdens het onderzoek toch, of vrachtverlaging gerechtvaardigd was, verleende zij aan de exporteurs uit het Westland en uit Rotterdam, waartoe ook behooren de Zuid-Hollandsche eilanden, een reduc tie van 15 pet. We hebben dat destijds genoemd een slag in het gezicht van den minister, die de commissie instelde. Bo vendien werden door deze reductie de belangen der exporteurs gesteld tegen over die van den tuinbouw, vereenigd in de veilingen. Men poogde vanuit Utrecht op deze wijze, wat niet fraai was, den strijd tegen de vrachttarieven van de spoorwegen, die door de producenten en den handel gezamenlijk tegen de spoor wegdirectie gevoerd werd, te verplaat sen en te maken tot een belangenstrijd tusschen producent en handel. De export uit het Westland en Rotter dam bedraagt de helft van dien van den Nederlandschen tuinbouw en wij kunnen dezen schatten op 20.000 wagons. Stellen we de wagons gemiddeld op 60 gulden, dan bedraagt het vervoer 1.2 millioen. Hiervan krijgen nu de exporteurs in het voorjaar de reductie ineens uitbetaald, zijnde volgens deze berekening f 180.000. Aan den tuinbouw komt dit bedrag rechtstreeks niet ten goede, want het vormt een buitenkansje voor de expor teurs, die er ieder een of meer duizenden guldens van krijgen. Van een rapport is nog niets te zien. Als we de geruchten, die er over ver spreid worden in de tuinbouwkringen, mogen gelooven, dan heeft het eerste deeltje van het rapport het levenslicht gezien, maar dat is niet wat de minister gevraagd heeft. De voorzitter, prof. De Vries, die de opdracht zoo'n beetje beschouwd schijnt te hebben als een aan hem gestelde wetenschappelijke vraag, wil van <jit rapport zoo iets maken als een stan daardwerk in de vervoer-economie, te gebruiken bij de colleges aan de Han- delshoogeschool te Rotterdam. Nu krijgen we het bericht, dat de heer Valstar, de voorzitter van het Centraal Bureau voor de veilingen in Nederland, die als eenig belanghebbende voor den tuinbouw in deze commissie zitting had, ontslag heeft genomen uit de commissie. Hij heeft den minister bericht, dat hij zich niet meer vereenigen kan met de opvatting, die de commissie van haar taak heeft. Deze wijkt geheel af van wat naar zijn meening aan de commissie is opgedragen, n.l. een op korten termijn beantwoorden van de door den minister gestelde vragen. Tot deze vragen behoorde in de eer ste plaats, die omtrent de vrachttarie ven voor de land- en tuinbouwproduc ten, waaromtrent een afzonderlijk rap port werd gevraagd, terwijl de commissie de beschikking had over al de gegevens en de adviezen, die daarover door de commissie-Lovink al waren uitgebracht. Voor een snel en practisch bruikbaar advies was dus alle materiaal aanwezig. Dat schijnt men ter zijde te hebben ge legd, om het vraagstuk academisch te behandelen, waar men in het bedrijfs leven zelf geen behoefte aan heeft. Nu het lid van de commissie, dat daar krachtens zijn functie in den Nederland- schen tuinbouw zitting in had, ontslag heeft genomen en het vanzelf sprekend is, dat nu ook geen ander lid van de tuinbouworganisaties die plaats meer zal innemen, is hierdoor, wat men zou kun nen noemen, een crisis in de commissie ontstaan. Bij de begrooting van Waterstaat, waaronder de spoorwegen ressorteeren, wordt nu de kwestie wel heel scherp ge steld en de minister zal de gemoederen niet tot bedaren kunnen brengen, door te zeggen, dat het rapport spoedig tege moet mag worden gezien. Waar land- en tuinbouw toch reeds in groote moeilijkheden verkeeren en de stemming als gevolg daarvan al niet te best is, daar kon dit wel eens tot heele scherpe debatten en tot groote moeilijk heden aanleiding geven. Mogelijk vormt het ook een aanleiding voor dezen bewindsman om thans krach tig in te grijpen en zelf tot stand te brengen, wat de commissie niet heeft kunnen doen. Het zou, daar zijn wij van overtuigd, de beste oplossing zijn en zelfs liet eenige middel om den storm die dreigt op te steken, te bezweren. Het zal dan echter moeten geschieden voor de begrooting in behandeling komt. Britsche tnijnenlegger gestrand Commandant der vloot in de Chineesche wateren aan boord De Britsche mijnenlegger „Patersfield", aan boord waarvan zich de commandant van de Britsche vloot in de Chineesche wateren, admiraal Kelly bevindt, is aan de Chineesche kust nabij Foetsjau gestrand. Het schip ligt tusschen de klippen, doch hoewel het heftig heen en weer geslagen wordt, bestaat er nog geen gevaar, dat het zal breken. Een groot deel der bemanning is aan wal gezet. Op de S. O. S.-seinen is de Duitsche stoomer Derfflinger te hulp gekomen, ter- wyi ook de „Suffolk" en de „Cornwall" van de Britsche marine zich naar de plaats des onheils spoedden. In de gistermiddag gehouden zitting van cte Tweede K,amer heeft prof. Aalberse o.m. den wensch geuit, de invoering van de sala riskorting te doen uitstellen tot de winter voorby is. Dr. Colijn en dr. Schokking heb ben zich later bij dezen wensch aangesloten en eveneens bepleit de salariskorting eerst op 1 April 1932 te doen ingaan. Drama in Menado De Resident van Menado seinde, dat het landschaps-onderdistrictshoofd van Towana 'Zuid Boengkoe) met vier kamponglieden, die waren uitgezonden om een 100-tal uit geweken Tawana-lieden terug te brengen, op 25 October zonder directe aanleiding tijdens het baden met vergiftigde pyien werden beschoten, waardoor dat hoofd en twee man zyn overleden. Daarop is een patrouille uitgezonden on der het adjunct-districtshoofd om de vier hoofdaanleggers op te pakken. Onder deze hoofdaanleggers bevindt zich een sinds 3 jaar ontslagen ontevreden kamponghoofd. De overige Towana-bevolking is volkomen rustig. De politie te Madrid heeft heden in ver band met een monarchistische samenzwering verscheidene personen gearresteerd, waar onder den zoon van den overleden dictator Primo de Rivera, benevens eeii hooggeplaatst geesteiyke. Het complot mislnkt Een B. T. A.-telegram uit Madrid meldt nog: De regeering droeg sedert eenige dagen kennis van een complot met een monarchis tisch karakter. Onmiddellijk stelde de politie een aantal verdachte personen oncter bewaking. Het schijnt, dat zekere hoogere officieren, aan wie, in verband met een decreet, uit gevaardigd door den minister van oorlog, waarbij eenige hervormingen in het leger werden doorgevoerd, kort geleden ontslag was gegeven, een samenzwering op touw gezet hebben. De leiding' van den algemeenen veilig heidsdienst had reeds in het geheim eenige arrestatie uitgevoerd. Onder de gearresteerden bevinden zich ook de deken van de kathedraal van Ma drid, alsmede Juan Antonio Primo de Ri vera, de oudste zoon van den vroegeren dic tator en commandant Rosado. Het onderzoek wordt voortgezet. Waarschijnlijk zullen nog eenige arresta ties plaats vinden, doch men kan gerust zeggen, dat het complot mislukt is. Opzienbarende arrestatie te wachten? De verduisteringen by de Bossche Hanze- bank Het wordt een groote zaak Omtrent de verduisteringen aan de Hanze- bank te Den Bosch kan nog het volgende gemeld worden: De chauffeur, die het laatst wegens fraude gearresteerd ls, heeft te zorgen voor het onderhoud van drie auto's een Italia, een Ford en een Oakland. Het biykt nu dat hy voor deze wagens vele gefingeerde kosten rekeningen heeft opgemaakt. Op deze wijze moet hij een vry groot bedrag hebben ver duisterd. In verband met deze zaak zouden er nog meerdere arrestaties te wachten zyn. Het onderzoek wordt verricht door den Officier van Justitie te Den Bosch. Het JDagblad van Noord-Brabant" weet nog te melden, dat een opzienbarende ar restatie lang niet onmogeiyk is. Het blad zegt van de behandeling voor de rechtbank, dat het een groote zaak zal wor den, die voor verscheidene personen niet aan genaam zal zyn. Drie verdachten aangehouden Gisteren is te Rotterdam door de politie In verband met den roofoverval te Schip luiden een man aangehouden, die in het bezit bleek van een groot deel van den buit. Hy is op transport gesteld naar Delft. In verband met net feit, dat uit Delft ook de arrestatie gemeld is van een der ver- moedeiyke daders en de politie nog geen nadere inlichtingen kan verstrekken, kun nen wij op het oogenblik nog niet nagaan of deze persoon dezelfde is, dan wel een ander. Man en vrouw gearresteerd Nader wordt gemeld: Voor de opsporing van de daders van den aanslag op den kassier heeft de politie te Delft niet alleen de hulp der politie te Rot terdam doch ook de medewerking van de Amsterdamsche politie gevraagd, daar er aanwyzigingen waren, dat het spoor ook na er Amsterdam leidde. Woensdagmiddag heeft de Amsterdamsche politie in 'n perceel aan den Achterburgwal een man en een vrouw gearresteerd die er van worden verdacht, meer van der overval te weten. Zij zijn nog gisteravond op trans port naar Delft gesteld Op heeterdaad betrapt bij het vernielen van militaire eigendommen In de, bezijden het kampement Waalsdorp gelegen afdeeling, het verbluf van de storm- sectie en de politietroepen, heeft zich Maan dag j.l. een man op slinksche wyze toegang weten te verschaffen. Eenmaal binnen de prikkeldraadafrastering, begon de man met een ware woede meetkundige instrumenten, electrische batteryen en geleidingen, kortom alles van eenige waarde, dat hem voor de hand kwam, te vernielen. Hij werd hierby op heeterdaad betrapt en overgeleverd aan de marechaussee. By het voorloopige onderzoek bleek men hier te doen te hebben met een bekend anarchist en anti-militairist, die om. reeds een veroor deeling wegens dienstweigering heeft gehad. De man houdt zich overigens van den dom me; hy zegt, dat de politie zelf maar alles moet uitzoeken, want dat hy niet van plan is inlichtingen te verstrekken aan een over heidsinstituut. Gistermorgen werd de man overgebracht naar het Huis van Bewaring, waar hy is in gesloten. By het opruimen der fundamenten van de eenigen tijd geleden afgebrande boerdery van den heer W. v. d. Zijp te Elahuizen (Fr.) is, naar het „Handelsblad" meldt, plotseling de grond verschoven, waardoor twee werklieden bekneld raakten tusschen steen en puin. Een 62-jarige arbeider uit Balk kwam daarby om het leven. Heftige vechtpartijen In de hoofdstraten van Boekarest hebben zich ter gelegenheid van een proefneming der politie het verkeer naar West-Europeesch voorbeeld te regelen woeste scenes afge speeld. Toen de politie een weerbarstigen voetgan ger met den gummiknuppel bewerkte, ont stond een groote vechtparty van het publiek tegen de politie. Een bloembollenhandelaar gearresteerd op vermoeden van knoeierij Tien dagen geleden is, naar het „Handels blad" meldt, te 's-Gravendeel het schip „Goed Vertrouwen" geladen met bloembollen, welke lading verzekerd werd voor f 54.000. Dit vaartuig is later te Wemeldinge op een krib geloopen, waarna de lading overboord werd gegooid. Het schip is na de roode vlag gehe- schen te hebben vlet gemaakt door Smits' Bergingsbedrüf aldaar. Aangezien de schipper reeds meermalen in aanraking kwam met de justitie, wekte een en ander het vermoeden van een „ewgge- brachte" lading. Als gevolg van het onder zoek is Dinsdagmorgen om 5 uur een bloem bollenhandelaar te 's-Gravendeel van zyn bed gelicht en in het Huis van Bewaring te Dordrecht opgesloten. Het schip „Gced Ver trouwen" is te Middelburg aan den ketting gelegd. Drie verdachten van den overval op de Boerenleenbank te Schipluiden gearresteerd. (blz. 1, lste blad) De .heeren Aalberse, Coiy'n en Schokking dringen by de Regeering aan, om de salaris korting voor de ambtenaren te doen ingaan op 1 April inplaats van op 1 Januari a.s. (blz. 1, 1ste blad) De Zeereerw. heer Pastoor A. G. v. d. Berg overleden. (blz. 1, 1ste blad) In Madrid is een complot van monarchis ten ontdekt. (blz. 1. lste blad) De Britsche mijnenlegger,.Patersfield" is aan de Chineesche kust gestrand. (blz. 1, lste blad) In Menado zijn drie personen met vergif tigde pülen beschoten, aan de gevolgen waar van zij zijn overleden. (blz. I. 1ste blad) Uitgifte eener obligatleleening Noord- Holland, groot 2 millioen tegen 97 yt. (biz. 1, 2de olad) MacDonald zou een officieelen stap bij Amerika willen doen in zake schadevergoe dingen en oorlogsschulden. (blz. 1, 3de blad) Churchill pleit in het Lagerhuis voor protectionisme. (blz. 1, 3de blad) Washington heeft een verzoeningsgezinde nota va>n Japan ontvangen. (blz. I. 3de blad) Wapenstilstand nabij de Nonni-brug. (blz. 1. 3de blad) De voorzitter van den Pruisischen Land dag, Friedrich Bartels, is overleden. (blz. I, 3de blad) De gemeenteraad van Amsterdam neemt een amendement-Van den Bergh op de win kelsluiting-verordening; aan, dat verplichte sluiting voor alle winkels op Dinsdagmiddag inhoudt. (blz. 2. 3de blad) Samenstelling van het nationale crisis comité. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.r 7.55, vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.31. Hoogste barometerstand 756.5 te Mar seille. Laagste barometerstand 732.6 te Larwick. Verwachting: Meest matige Zuid-Weste- ïyke tot Westeiyken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met tüdeiyke opklaring, enkele regenbuien, aanvankelijk iets kouder. Later dezelfde temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt, hedenmorgen om 9.45 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede Vier Hollanders te Krefeld aangehouden Aan het loket in het station Krefeld vroeg een bejaarde eenvoudig gekleede vrouw, vier kaarten tweede klasse Kleef. Ze betaalde met een biljet van 100 gulden. Aanstonds werd gemerkt, dat het biljet -valsch was. De poli tie arresteerde de vrouw, die verklaarde, dat ze schoonmaakster was in een huis in de Miihlengasse, waar drie fyn gekleede Hollan ders zich reeds den heelen dag amuseerden, het geld lieten rollen en haar verzocht had den 4 kaarten voor Kleef te halen, omdat ze met den laten trein nog naar Holland wil den terugkeeren. Onmiddeliyk begaf zich een sterke politiemacht naar het aangeduide pand. De vier onder invloed van drank ver- keerende Hollanders, die zich in gezelschap van vrouwen bevonden, werden gearresteerd, zy waren in het bezit van een bundel valsche biljetten van 100 gulden. Vijf dooden, talrijke gewonden Woensdagmiddag is in een huurkazerne te Brooklyn brand uitgebroken. Twee vrou wen en drie kinderen zyn in de vlammen omgekomen. Talrijke personen werden ge wond. Men vermoedt, dat brandstichting de oorzaak is,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1