f3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- TOEZICHT OP HET BANKWEZEN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17924 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG OREN NA HET ONGEVAL Onze „Kiesvereenigingen" Over de acht millioen De Staatsbecrrootinor voor 1932 Boeten tot 18 millioen dollar Koopman aangerand te Amersfoort De invoer in Frankrijk De gouden standaard- kwestie Uitbreiding van werkgelegenheid De moord op den notaris te Gorinchem Belangrijke diamanten diefstal De korting op de ambtenarensalarissen Het conflict in het Verre Oosten VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT BUREAUXNASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. HAABLEISCHE COURANT ADVERTENTIEN 36 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 et, bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeermgen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm >ij verlies van 'n anderen vinger Op den eind dezer maand te houden Raad onzer Staatsparty zullen o.m. in behandeling komen de door de heeren H. F. M. Kahmann en prof. H. A. Kaag uitgebrachte praeadviezen. Aan de orde komt dan het onderwerp: „Toezicht op het bankwezen", waarover, naar men hopen en verwachten mag, zich een levendig debat zal ontspinnen. Het is gelukkig, dat by ons te lande de banksituatie nóch moraliter, nóch financieel, d r i r g e n d om toezicht vraagt. Men mag zelfs zeggen, dat de groote banken zich in deze krisis voor tref feiyk hebben gehouden. Het heeft dan ook weinig zin om onverkwikkeiyk- heden, die zich by de krisis van 1921 hebben afgespeeld, alsnog als oude koeien uit de sloot te halen. Men dient de zaak zoo actueel mogeiyk te stellen. De heer Kahmann ziet dan ook de urgentie van toezicht op het bedrijf der groote ban ken niet in. Buitendien zou zy moeiiyk zyn door te voeren. En de groote ban ken hebben het er allerminst naar ge maakt, dat zij aldus onder voogdy zou den moeten worden gesteld. Buitendien: de regeering beschikt via de Ned. Bank nog wel over machtsmiddelen om kwaadwillende haute finance als die er is te herinneren aan haar plichten jegens de gemeenschap. De heer Kahmann concentreert zyn toezichtaspiraties dan ook op de kleine banken. Niet aangeroerd wordt de wen- scheiykheid, om ook het voeren van den naam „bank" aan beperkende wetteiyke bepalingen te binden. Toch is dit zeer noodig, getuige de tallooze parasitee- rende malafide bucket-shop-bankjes, die het land onveilig maken. Men zal vra gen: Wat zegt een naam? Maar dan miskent men de suggestibiliteit en het, euphemistisch gezegd, gebrek aan on derscheidingsvermogen van het groote publiek. De eerste praeadviseur betoogt, dat „de kleinere banken, mits goed opgezet en volgens strenge technische regels ge leid, per se evenmin een gevaar voor de maatschappy (behoeven) te vormen als de grootere". Hier wordt een zeer teer punt aangeraakt. Voor kleine crediet- instellingen is in abnormale tij den geen kruid gewassen. Daarin ligt het kernpunt. In ^enigszins normale tyden kan ieder bona fide handelsman, ook de kleine bankier, het wel bolwer ken. Maar juist in tyden van abnormale gebeuriykheden, als de waarde van ook door iederen controleur voldoend geacht onderpand denkbeeldig wordt, de meer derheid van kleine debiteuren niet of slechts met moeite aan haar verplich tingen zop kunnen voldoen, en de depo santen hun gelden beginnen weg te trekken, kan geen enkele kleine instel ling het hoofd boven water houden. De gevallen van waarlijk malafide bankbe- heer zyn niet noemenswaardig talrijk bij instellingen, die ook bij het bestaan van regeeringstoezicht gemakkelijk het officieele facit zouden hebben verkregen. Maar het ongeluk wil juist, dat voor de kleintjes op de kritieke oogenblikken geen bankersbank inspringt. Daarom dient gestreefd te worden naar het doen verdwynen van kleine credietinstellin- gen en dito banken. Niet te verwarren echter met provinciale effectenmake laarsfirma's van beperkten omvang, die door haar meer persoonlijk contact met de bevolking een zeer nuttige taak heb ben te vervullen. Juist in het zuiver trekken van de grenzen tusschen effec- tenmakelaardij en bankbedryf ware hier reeds zeer veel te bereiken. wy raken hier aan een teer punt, om niet te zeggen aan een heilig huisje: Moet de effectenmakelaardij (m.m. het „commission nairschap") aan de banken worden ontnomen? wy stippen dit punt slechts aan om te toonen, hoe ongemeen veel facetten het aangesneden thema heeft. Uitwerken kunnen wij het te dezer plaatse en in dit bestek uiteraard niet. De heer Kahmann is, wat de groote banken betreft, geneigd staatscontrole te laten uitdyen tot staats-medebe- stuurderschap, maar ook dit kan hem, allicht, slechts matig bekoren. Op an dere wyze schijnt hem staatscontrole slechts een wassen neus. Veeleer zoekt hy dus heil in de scherpere wettelyke bepalingen, en denkt daarby' zelfs aan persooniyke aansprakely'kheid van be stuurders en commissarissen. Een knup pel in het hoenderhok. Samenvattend komt deze praeadviseur dan tot de volgende stelling: „Met betrekking tot de zuiver com- mercieele bankinstellingen (zyn er ook niet-commercieele? Red.) en de zgn. particuliere zakenis controle van staatswege gewenscht en noodzake- iyk". „Wat de groote banken betreftwegens de onmogeiykheid van afdoend toezicht en ter vermijding van staatsmedebeheer zou de oontröle zich moeten beperken tot wat men misschien mag noemen de groote Ujnen". Gelijk hierboven gezegd, zyn wy van meening, dat geen enkele controle in staat zal zijn kleine credietinstellingen in abnormale tyden bij tegenslag solva bel te houden, wanneer men haar be- dryf ten minste in normale tyden niet zoodanig aan banden wil leggen, dat winstgevende exploitatie onmogeiyk wordt gemaakt. Hetgeen niet zeggen wil, dat wy staatstoezicht op die kleintjes in beginsel verwerpelyk achten. Veel pre ventieve werking kan er misschien van uitgaan. Men verbeelde zich echter niet, dat een zoo langzaam werkende instan tie, als staatstoezicht ook bij de meest practische toepassing moet zyn, in pa niek- of krisistyden iets kan verhoeden, wat anders toch zou zyn gebeurd. Tegen schielyke koersdalingen en/of waarde verminderingen van onderpanden b.v. door prysdaling van landbouwvoort- brengselen, huizen etc., is c.q. niets be stand, tenzy dan een zeer groote instel ling met enorme stille reserves en een achterdeurtje op de centrale crediet- instelling. De tweede praeadviseur werpt het over een anderen boeg. Kort gezegd, ziet hy heil in splitsing tusschen ban ken, werkend voor kort crediet, en de zulke, die lang crediet op haar hoorns mogen nemen. Prof. Kaag meent dus baat te kunnen vinden by de oprichting van speciale banken voor het verleenen van lang crediet. Theoretisch is deze oplossing natuurlijk schitterend. Zelfs brengt deze prae adviseur er den somwijlen nypenden beleggingsnood der pensioenfondsen etc. by te pas, die voor deze langtermynban- ken o.a. gelden zouden kunnen fournee- ren. Wie de rest der gelden zou moeten fourneeren, als de bank geen lastige deposanten mag hebben, die „ex officio" het recht hebben hun geld op ongelegen tydstippen op te vragen, kan men slechts tusschen de regels door lezen. Indien men inflatie (schepping van wil lekeurige fiduciaire koopkracht van staatswege) wil vermyden, zal de staat er met zyn schatkist toch in een of ande ren vorm voor moeten opdraaien. En dit zal noodzakelijk zéér ver gaande mede zeggenschap impliceeren. Daarvoor geldt hetzelfde als hetgeen deze praeadviseur zoo snedig opmerkt ten aanzien van de Ned. Bank, n.l. dat deze centrale lang- termynbank zelf wel ryp zou zyn voor haar socialiseering, echter niet het staatsbestuur! Dit groote bezwaar tegen bedoelde nieuwe centrale bank onder schat de heer Kaag. Velen zullen onge-, twyfeld huiveren by de gedachte, wat zulk een centrale bank voor onheil zou kunnen aanrichten, wanneer het schip van staat eens bestuurd werd door, laat ons maar ronduit zeggen, de S. D. A. P. wy meenen daarom dezen praeadvi seur de gedachte aan de levensvatbaar heid van zulk een centrale bank voor lang crediet te moeten ontnemen. In het beste geval zou zij nieuwe gevaren scheppen, die minstens zoo groot zijn als het uit te dry ven kwaad. Naar onze meening moet en kan 't groote publiek ten slotte de functie van deze 1 ang-1ermijn-bank vervullen, als het emissiewe zen slechts de kans krygt om op te bloeien 1). De normale en geleidelijke ontwikkeling van een staat van zaken, die nu in deze duistere tyden als oor zaak van alle kwaad wordt uitgekreten, omdat hy de meest voor de hand lig gende zondenbok is, is waariyk nog zoo kwaad niet. Een onnatuurlyke factor als een nieuwe centrale bank ware in dit normale proces slechts een „Fremdkör- per", dat zich c.q. zelfs wel als kwaad aardig gezwel zou kunnen ontwikkelen. Voor het overige staan beide prae adviezen vol met belangwekkende en snedige opmerkingen, zoo b.v. over het schrikbarende euvel van de accumulatie van commissariaten in de handen van enkele bankiers, waardoor deze renume- raties en emolumenten genieten, die verre uitgaan boven normale belooning voor verrichten arbeid. Hier kan de wet gever veel goed werk doen. Ja, dat euvel, om niet te zeggen, dat parasiteerende gezwel van het commis- sariatenwezen en aankleve. Maar dat is een andere kwestieWaarover nog nimmer een praeadvies werd uitge bracht. 1) Over toezicht op het emis siewezen, dat immers zeer overwegend door het intermediair der banken pleegt te geschieden, ware in de praeadviezen een woordje wel op zijn plaats geweest. Zoo zou b.v. gemakkelijk te bepalen zijn, dat tus schen comptabele gegevens (in uitvoerig heid nader voorgeschreven) en den datum van het prospectus niet meer dan een zeker tijdsverloop mag liggen. Ook moet de aan sprakelijkheid van de onderteekenaren van het prospectus aanmerkelijk worden ver zwaard, zelfs indien eerst later uitkomt, dat de verstrekte gegevens onjuist waren. Wie zich op een zóó verantwoordelijk terrein als het emissiebedrijf begeeft, moet geacht worden zich aangaande het door hem aangeboden object voldoende te hebben georiënteerd. Ook of juist wat buiten- landsche emissies betreft, zou zulk een verzwaarde aansprakelijkheid emlttenter. c.q. aanleiding moeten geven nauwkeu riger en vollediger gegevens te ver zamelen. Wat credietbehoevende staten betreft, zouden met een zekeren voor geschreven graad van recentheid bijge werkte begrootingsstatistieken, gegevens nopens handelsbeweging, volksvermogen etc. moeten worden geëischt, een en ander on der verantwoordelijkheid der Neder- 1 a n d s c h e emittenten. Bij een bespreking, die het toezicht op het bankwezen behan delt, moet het emissiewezen worden aange roerd. Het beleggend publiek is reeds vaak genoeg de dupe geweest. M. Wij lezen in de .Maasbode": De Rijkskieskringorganisatie Den Helder stelt voor, den naam „Kiesvereeniging" te vervangen door „Partijafdeeling", zulks meer in overeenstemming met den bestaanden feitelijken toestand. Wij ontkennen dit laatste piet, maar voe len, tegenover ons partijbestuur, toch veel voor de meening van het „Huisgezin", dat het verdwijnen van den naam .Kiesvereeni ging" een verlies zou zijn. Reëel voordeel brengt de naamswijziging niet. Kans op nadeel bestaat er zeker. Het„Huisgezin" illustreert dit als volgt: Zal het afschaffen van den naam kies vereeniging practisch geen moeilijkheden opleveren? Wij hebben plaatselijke kiesvereenigin gen, die afdeelingen der R. K. Staatspartij zullen worden. Maar nu zijn er kiesvereenigingen, aie zijn gesplitst in parochiale afdeelingen: zullen deze nu onderafdeelingen moeten worden, zooals we super-afdeelingen zul len gaan kennen waar men provinciale kieskringorganisaties heeft, en super-af deelingen in de tweede macht, belichaamd in de Rijkskieskringorganisaties? En met weemoed pleit het blad voor een naam, waarmede we nu eenmaal vertrouwd zijn. en die reeds „veel meer aan een halve eeuw" in zwang is. Wij zouden ons gemakkelijker over derge- liike bezwaren kunnen neenzetten, wanneer men ons een fikschen, pakkenden of althans inhoudrijken naam teruggaf. Maar dat ontstellend neutrale en weinig zeggende „afdeeling". Daarvoor den alouden, vertrouwden naam prijsgeven zou ons zwaar vallen! De bevolking van ons land Blijkens de opgaaf van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal inwo ners van ons land op 1 September 7.992.991. Men mag het er dus, de maandelijksche toeneming met een kleine tienduizend in aan merking genomen, voor houden, dat wij thans reeds een duizend of tien over de acht mil lioen zijn. De moties Albarda en Marchant verworpen Hoofdstuk I der Rijksbegrooting aangenomen. De motie-AIbarda om 25 pet. te schrappen van de Defensiebegrooting, is in de Tweede Kamer verworpen met 56 tegen 35 stemmen. De motie-Marchant om geen salariskorting toe te passen is verworpen met 5734 stemmen. Na een korte verklaring van den heer Albarda werd Hoofdstuk I der Rijksbegroo ting met 863 stemmen aangenomen. Tegen 15 petroleummaatschappijen geëischt Te Austin in den staat Texas wordt thans een proces gevoerd tegen vijftien petro leummaatschappijen, die beschuldigd wor den, de anti-trustwet te hebben overtreden. De procureur-generaal heeft gisteren in totaal boeten tot een bedrag van 17.850.000 dollar geëischt, alsmede uitzetting uit den staat Texas. Tot de vervolgde maatschappijen behoo- ren de Standard Oil en de Shell Petro leum Corporation. Zij worden beschuldigd betrokken te zijn bij een complot met net doel, den handel In benzine en petroleum- producten geheel onder hun invloed te brengen. Het drama op den Majellatoren De veroordeelde in hooger beroep De leidekkerspatroon M„ die onlangs we gens moord op zijn compagnon Arkenbout door de rechtbank te Amsterdam tot le venslange gevangenisstraf was veroordeeld heeft eerst gisteren hooger beroep aange- teekend. Heden zou de termijn zijn verstre ken. Beroofd van een bedrag van 1700 gulden De daders gevlucht Gisteravond te ongeveer zeven uur is de koopman I. Spier uit Amersfoort op den Randenbroekerweg, aldaar, aangerand door twee betrekkelijk kleine personen, die bei den een flets bij zich hadden. Een hunner bedreigde den heer S. met een revolver, terwijl de ander hem met een hard voor werp een klap op het hoofd gaf en hem een bedrag van f 1700 afhandig maakte. De heer S. werd aan het achterhoofd licht gewond, doch kon naar zijn woning terugkeeren. De daders vluchtten in de richting van den Hoogenweg. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in. Zij stelde de politie van de omliggende ge meenten telefonisch van het gebeurde in kennis. De heer S. kon nog mededeelen, dat de onverlaten geen jas droegen. Nadere bijzonderheden. Nader verneemt het „Handelsblad" nog, dat de heer Spier op den terugweg was van Barneveld naar Amersfoort. Juist toen hij op een zeer stil gedeelte van den Rander- broekerweg, nabij de grens der gemeente Amersfoort, was gekomen, kwam een fiet ser hem tegemoet rijden Deze stak plotse ling den weg over, waardoor de heer Spier, die in de veronderstelling was, dat de hem tegemoetkomende persoon beschonken was, afstapte, teneinde een aanrijding te voor komen. Zoodra hij was afgestapt, werd hij door de carbidlantaarn van den anderen persoon verblind. Tegelijkertijd kreeg hij een klap tegen het achterhoofd, waarna de heer Spier over zijn fiets is gevallen en de kluts Is kwijt geraakt. Vervolgens heeft men zijn jas en vest opengetrokken en een portefeuil le, die aan een nikkelen ketting met een knoop aan het vest was bevestigd, van de ketting afgetrokken. De knoop is evenwel aan het vest blijven zitten. Toen het slachtoffer zich daarop begon te verweren, kreeg hij nog een klap in het aangezicht, terwijl een tweede persoon hem een revolver voor den neus hield en riep „stil of ik schiet". Het slachtoffer vermoed*, dat de daders er op gerekend hadden, dat hij nog bij zijn vorige firma in dienst was, aangezien hij in dien tijd veel meer geld bij zich droeg dan thans het geval is Van de daders kon hij opgeven, dat zij klein van postuur waren en geen overjas aan had den. De tweede persoon had een electri- sche lamp op zijn rijwiel. Zij zijn gevlucht in de richting van den Hoogeweg, welke leidt naar de gemeente Hoevelaken. De politie heeft de kleedingstukken van het slachtoffer in beslag genomen voor een nader onderzoek. Het slachtoffer is zonder hoed thuisgekomen. De politie, die de om geving heeft afgezocht, heeft noch de da ders, noch den hoed gevonden. Het contingent voor Nederland De directie van den Landbouw bericht, dat blijkens telegrafische mededeeling van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs in het Journal Officiel van 11 dezer de contingen ten zijn vastgesteld voor den invoer, o.a. van schapenvleesch, eieren .gevogelte (levend en geslacht), konijnen (levend en geslacht). Voor Nederland zijn hiervan voornamelijk van belang de contingenteeringen van scha penvleesch en eieren. Het totaal contingent voor versch en gekoeld schapenvleesch be- draagj. voor November 200 ton, voor Decem ber 300 ton; hiervan zijn aan Nederland toe gewezen 96 ton voor November en 144 ton voor December. Voor eieren bedraagt het totaal contingent 340 ton voor November en 500 ton voor December. Hiervan zijn toege wezen voor November, aan België 170 ton, aan Polen 67 ton en aan Turkije 40 ton, za- men 283 ton; blijft dus over 57 ton. welke door „andere landen", waaronder ook Ne derland kunnen worden geleverd. Voor De cember zijn die contingenten als volgt: Bel gië 265 ton, Polen 100 ton, Turkije 60 ton, samen 425 ton; de overige 75 ton te leveren door „andere landen," waaronder ook Neder land. Bepaald is voorts, dat eieren slechts ten Invoer worden toegelaten, indien de naam van het land van herkomst met onuitwisch- baren inkt op de schaal is aangegeven in let ters van tenminste 2 m.M. Opheffing in Japan? Volgens Russische berichten uit Tokio, heerscht ir. financieele kringen in de Ja- pansche hoofdstad groote ongerustheid door de voortdurende goud onttrekking door Ame rika aan Japan. Men vreest, dat onder den druk der Amerikaansche goudonttrekking Japan gedwongen zou kunnen zijn, den gou den standaard op te geven. Een der grootste banken op Yokohama heeft reeds 10 November IJ. den verkoop van deviezen gestaakt met de mededeeling, dat haar voorraden waren uitgeput. De Crisiscommissie Afzonderlijk overleg met den middenstand In verband met de instelling van de cri siscommissie onder voorzitterschap van oud minister Kan verneemt net „Vad.". dat be halve met deze commissie de Regeering tevens afzonderlijk overleg zal plegen met de groote middenstandsorganisaties. O Beroep van Mgr. Hopmans op Katholieke instellingen en particulieren In „Sta. Maria" schrijft Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans bisschop van Breda: Wegens de werkloosheid, welke ontzettende afmetingen heeft aangenomen, meenen we ter wille van de hulsgezinnen die daardoor getroffen worden, een beroep te moeten doen op de welwillendheid van onze katholieke in stellingen en ook van de particulieren. Wij durven er op aandringen, dat zij de werk zaamheden, die toch -binnen eenigen tijd zullen moeten geschieden reeds nu zullen laten uitvoeren. Vooral wat het schildersbedrijf aangaat, zouden we willen vragen de werkgelegenheid meer over het geheele jaar te verdeelen om op die wijze de groote werkloosheid, welke zich in het schildersbedrijf voornamelijk in den winter voordoet, te verminderen. Laten we in de noodtijden die we beleven, ook de nationale industrie steunen en onze inkoopen doen in ons eigen land, ook al zou den we iets meer moeten besteden. Het onderzoek naar het bankpapier Gisteren heeft de Gorinchemsche politie de aschresten uit het fornuis en uit de kachel uit de woning van vrouw S. te Woerden overgebracht naar het laborato rium van den deskundige Van Ledden Hulsebosch te Amsterdam, die de asch- massa's aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp om na te gaan in hoeverre de verklaringen van de vrouw S. juist konden zijn, dat zij namelijk de bankbiljetten zou hebben verbrand. Het resultaat van dit onderzoek moet, naar wij vernemen, aan getoond hebben, dat geen resten van ver brand waarde papier in die aschdeelen ge vonden zijn. zoodat het onderzoek in andere banen wordt voortgezet. De kostbaarheden handig verborgen Te Port Nolloth in de Kaapprovincie zijn diamanten ter waarde van 25.000 pond sterling gevonden, verborgen in het hand vat van een beitel, toebehoorende aan jen timmerman, in dienst van de staatsdia- mantmijnen te Alexander Bay. Eén steen woog 75 karaat. Meer steenen werden ontdekt in het loo- den gewicht, dat bevestigd is aan het schietlood van den timmerman. De timmer man werd gearresteerd. Uitgesteld tot 1 Maart Minister de Geer heeft in de Tweede Ka mer verklaard, dat de Regeering bereid is, de salariskorting uit te stellen tot 1 Maart, met dien verstande, dat hij het eerst zal worden toegepast aan het einde dier maand. Een compromis? Castle, Amerikaansch ondersecretaris van buitenlandsche zaken, heeft zich optimis tisch uitgelaten over een compromisplan, dat, zooals hij te kennen gaf, de volgende week in den Volkenbondsraad zal worden voor gesteld voor het regelen van de wrijving in Mandsjoerije. Castle weigerde bijzonderheden mede te deelen. Een compromis inzake het conflict in het Verre Oosten? (blz. 1, 1ste blad) Belangrijke diamantdiefstal in Transvaal. (biz. 1, lste oiaa> Dreigende opheffing van den gouden standaard in Japan. (blz. 1, lste blad) Zware boeten geëischt tegen 15 petroleum maatschappijen, o.a. Standard Oil en Shell, wegens overtreding anti-trustwet. (blz. 1, lste blad) Het overleg van de regeering met mid denstandsorganisaties over crisisaangelegen heden. (blz. 1, lste blad) Mgr. P. Hopmans over verruiming van werkgelegenheid. (blz. 1, lste blad) Te Amersfoort is een koopman op den openbaren weg neergeslagen en van 1700 beroofd. (blz. 1, lste blad) De regeering zal de 5 pet salaris-korting per 1 Maart 1932 invoeren. (blz. 1, lste blad) Het te Gorinchem geroofde bankpapier niet verbrand. (blz. 1. lste blad) Rede van den Franschen oud-minister president Herriot over den politieken toe stand. (blz. 2, lste blad) Frankrijk heeft politieke voorwaarden ge steld voor hulpverleening aan Duitschland. (blz. 2, lste blad) Hoofdstuk I van de Rijksbegrooting-1932 met drie stemmen tegen in de Tweede Ka mer aangenomen, nadat de moties-Albarda en -Marchant waren verworpen. (blz. 2, 2de blad) De Justitie-begrooting in behandeling. (blz. 2, 2de blad) De zitting der Fransche Kamer geopend. (blz. 1. 3de oiad) De Fransche regeering behaalt een meer derheid van 39 stemmen. (blz. 1, 3de blad) De vforloopige Fransche begrooting voor 1932 sluit met een batig saldo van 102 mil lioen franc. .blz. 1, 3de blad) De toestand in het Verre Oosten verergerd. (blz. 1, 3de Dladi De jonge Chlneesche ex-keizer zou te Dal- ren zijn aangekomen voor b,et herstel van de monarchie. (blz. 1, 3de blad) MacDonald zal Maandag een verklaring over dumping afleggen. (blz. 1, 3de blad) Overeenstemming tusschen Mohammeda nen en kleine minderheden ter Ronde Tafel conferentie. (blz. 1, 3de blad) Voor ex-koning Alfonso is de doodstraf ge vraagd, te vervangen door levenslange ge vangenisstraf. (blz. 1, 3de blad) De Nobelprijs 1931 voor Scheikunde is toegekend aan de Duitsche professoren C. Bosch en F. Bergius; die voor Natuurkunde wordt dit jaar niet nitgereikt. (blz. 2, 3de blad) Memorie van Antwoord over de begroo ting van Buitenlandsche Zaken. (blz. 2, 3de blad) Rumoerige vergadering van het N. A. S. te Amsterdam; de vergaderden bewerken elkaar met stoelen. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.62. Vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.391 Louis Bouwmeester Jr. is na korte ongesteld heid Donderdag te Arnhem overleden. Hoogste barometersand 763.0 m. M. te Weenen. Laagste barometerstand 727.8 m. M. te Reykjavik. Verwachting: Zwakke tot matigen, Westelijke tot Zui delijken, later wellicht toenemende en ver der krimpende wind, nevelig tot half be- I wolkt, l*fer weer toenemende bewolking, 1 aanvankelijk weinig of geen, later toene- mende kans op regen, weinig verandering 1 in temperatuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1