Laatste Nieuws Informatie Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Oliebranders De toestand in Mandsjoerije Katholieke M. T. S.-vereeniging Fransche hulpverleening aan Duitschland De gestelde politieke voorwaarden Misdaad in een bosch bij Honnef Het Herstelvraagstuk De overeenstemming ter Ronde Tafelconferentie Verschillende bijzonderheden Herriot over den politieken toestand Brandstichting te Heerlen STADSNIEUWS Agenda 13 November Agenda 14 November De brug over bet Donkere Spaarne Zal bij de Kroon in beroep gegaan worden? 154 K.G. zink gestolen Personalia „De Mittovos" Het Kennemer Lyceum en R. K. leeraren De staking der stucadoors BLOEMENDAAL Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 VAMPYR stofzuigers f 105.- BURGERLIJKE STAND m% Japansche troepen overschrijden den Chineeschen Oosterspoorweg Volgens Chineesche berichten, kwam het gisteren tot een botsing tusschen voor waarts trekkende Japansche troepen in de richting van Tsitsikar, en Chineesche gen darmen. Verschillende Japansche cavalerie-esca- drons zouden reeds over den Chineeschen Oosterspoorweg zijn getrokken. Van Chineesche zijde vreest men, dat de Japanners voornemens zijn Tsitsikar te omsingelen. Omtrent de plannen van geheraal Ma- Sjang-Sjan verluidt, dat hij voornemens is zijn hoofdkwartier naar .Taiansjan te ver plaatsen. Van Japansche zijde wordt Be weerd, dat Ma door Russische strijdkrach ten wordt gesteund. Van dezelfde zijde wordt medegedeeld, dat in de laatste dagen vijftien wagons met wapens en munitie te Angangi zijn aangekomen en door de Russen ter beschik king van Ma zijn gesteld. Ook een officier van den Russischen staf zou te Angangi zijn aangekomen. Met generaal Yang, een onder-chef van maarschalk Tsjang-Hsue-Liang, die meteen troepenmacht van twintigduizend man ten Zuiden van Tsjintsjau gelegen is, zou Ma een overeenkomst hebben gesloten om de Japanners van twee zijden aan te vallen. Een Volkenbondscommis.iie naar Mandsjoerije? Japan zou, naar te Genève verluidt, zijn goedkeuring hechten aan het voorstel, een Volkenbondscommissie naar Mandsjoerije te zenden, die ter plaatse den toestand zal onderzoeken. Japan verlangt echter, dat als deskundi gen slechts militaire attache's te Tokio van de Staten, die in den Volkenbond vertegenwoordigd zijn, zullen worden geko zen. Te Genève werd heden een nieuwe Chi neesche nota overhandigd, waarin wordt medegedeeld, dat de Japansche militaire bevelhebbers in Mandsjoerije het aftreden van generaal Ma, evenals de ontruiming van Tsitsikar eischen. China verlangt thans formeel, dat de Raad van den Volkenbond een neutrale commissie van deskundigen naar Mandsjoerije zendt. Dezer dagen had te Hilversum een bij eenkomst plaats van de besturen der K. M. T. S. V. Naast het bestuur van het groeps verband waren aanwezig het bestuur van de groep Amsterdam, Haarlem, Bosch en Rotterdam, de zeereerw. Pater H. van Santé O. P. en de moderator, van Amsterdam de Z.Eerw. kapelaan van Diest. Bij de afhandeling der agenda werd ver volgens het nieuwe vereenigingsbestuur ge kozen: Het groepsverband is nu als volgt samengesteld: Gerard Sariemijn, voorzitter; André Bollen, schrijver; Ben Bolder, pen ningmeester, afgevaardigde Den Bosch; Frans Peters, afgevaardigde groep Amster dam; Borgstede, afgevaardigde groep Haar lem; Adriaan Havermans, afgevaardigde groep Den Bosch; Nico Lavaleye, afgevaar digde groep Rotterdam. Daarna werd de volgende motie aangeno men, gericht aan den Inspecteur-Generaal van het Nijverheidsonderwijs; De katholieke M. T. S. vereeniging, ver tegenwoordigende de 125 katholieke M. T. S.'ers in Nederland, verzoekt u beleefd allen invloed te willen aanwenden om spoedig te komen tot een regeling betreffende de een heid der studie en gelijkwaardigheid der diploma's aan de M. T. S.'ers in Nederland, en de regeling der titelkwestie. Naar verluidt, zou ministerpresident Laval bij zijn verslag over zijn Berlijnsche reis in de gecombineerde vergadering van de Kamer commissie voor buitenlandsche zaken en van financiën hebben verklaard, dat hij groote waardeering had voor den Duitschen Rijks kanselier Dr Bruening, maar dat Dr. Brue- ning zelf meer rekening moest houden met de stemming in zijn eigen land en met de publieke opinie in Duitschland. Na afloop van de vergadering gaf een rechtsche afgevaardigde als zijn indruk te kennen, dat president Hoover Frankrijk de vrije hand had gelaten bij de behandeling van het herstelvraagstuk. Tijdens de zitting stelde de socialistische afgevaardigde Guemot den ministerpresi dent de vraag, wat hij had geantwoord, toen president Hoover een Duitsche leening van 5 milliard franc ter sprake had gebracht. Laval antwoordde, te hebben gezegd, dat Frankrijk onder zekere politieke voorwaarden misschien daartoe bereid zou zijn. Toen Guemot daarop vroeg, welk voor waarden de minister-president daarmede bedoeld had. antwoordde Laval, dat het in de eerste plaats ging om een ontspanning der Duitsche gemoederen en zoowel om het afzien van een Anschluss-politiek met Oos tenrijk, als om het afzien van het aan de orde stellen der Poolsche corridorkwegtie en van demonstrties als die der Stahlhelm. Deze voorwaarden waren den Duitschen Rijkskanselier voorgelegd. Het Engelsche kabinet eischt volmachten In de Engelsche kabinetszitting van gis teren is besloten, dat de regeering het Lagerhuis een wetsontwerp zal voorstellen, waardoor zij gemachtigd wordt bij bijzon dere Orders-in-Council tarieven te heffen op Ingevoerde goederen, wanneer zij van meening is, dat de -oederen worden in gevoerd tegen dumping-prijzen of in over matig groote hoeveelheid. Deze bevoegd heid zal zoowel gelden voor industrie- als voor agrarische producten. Het wetsontwerp zal zoo spoedig mogelijk gereed gemaakt worden en waarschijn lijk reeds in den loop van de volgende week aan het parlement worden voorgelegd, zoo dat de beide Huizen het met den grootsten spoed kunnen behandelen. Aan een boom opgehangen Gisteren werd nabij een bank in het bosch bij Honnef, het Hjk van een 25-jarig meisje gevonden, hangende aan een tak van een boom. Aanvankelijk dacht men aan zelf moord, doch het onderzoek wees uit. zoowel door de wijze, waarop de strop bevestigd was, als door de houding van het lijk, dat deze veronderstelling uitgesloten was. Den vorigen avond was het meisje gezien in gezelschap van een jongeman, die in middels verdwenen is en wiens opsporing thans gelast is. Voor wijziging der Stillhalte- overeenkomst De „Financial News" acht het een uitge maakte zaak, dat op de conferentie van ver tegenwoordigers van Duitschland en van de crediteurenbanken, die tegen het einde der maand te Bazel zal worden gehouden, de voorwaarden der Stiilhalte-overeenkomst ge wijzigd zullen worden. De crediteuren zijn bereid, de overeenkomst voor drie maanden te verlengen, op voorwaarde, dat een bepaald deel der schulden terugbetaald zal worden. Men spreekt van vijftien procent. Dit per centage hangt echter af van de verdere on derhandelingen. Voorts wordt het gewenscht geacht, dat een verschil zal worden gemaakt tusschen de verschillende categorieën van schulden. Van de zijde der Engelsche ban ken is voorgesteld, de schulden in te deelen in de volgende drie categorieën: 1. De accept-credieten voor Duitsche im porteurs zullen een bijzondere voorkeur krij gen, aangezien zij voor den Duitschen r- del van groote be teekenis zijn. Op de terug betaling van deze schulden behoeft niet te worden aangedrongen, aangezien zij zich zelf liquideeren. Integendeel lijkt het ge wenscht, deze credieten nog te verhoogen, aangezien hun huidige limiet berust op de cijfers van Juli. De zomer i3 echter voor den invoer een doode periode. 2. Voorschotten in baar geld zullen ge converteerd worden in leeningen op langen termijn, waarvoor de Duitsche regeering ga ranties zal moeten geven. Dit voorstel be rust op de veronderstelling, dat crediteuren die voorschotten in baar geld kunnen geven, in het algemeen tot conversie bereid zullen zijn. Zoo noodig, zouden de circulatiebanken van de crediteurenstaten maatregelen voor een herdisconto der consolidate voorschot ten kunnen treffen. 3. Credieten, die zich zelf niet automatisch liquideeren en andere verplichtingen op kor ten termijn, moeten door Duitschland in den loop van één k twee jaar geamortiseerd wor den. Betreffende de ter Ronde Tafelconferentie verkregen overeenstemming tusschen de Mo hammedanen en de vertegenwoordigers der kleine Indische minderheden wordt nader gemeld, dat de onderhandelingen liepen over de kiesrechten, de vertegenwoordiging in de bij het ontwerp-grondwet voorzien wetgeven de lichamen van elk der minderheden. Vijfentwintig Mohammedanen en leden der kleine minderheden hebben thans een schikking getroffen nopens de bescherming van hun rechten op commercieel, religieus en politiek gebied, hetgeen waarschijnlijk van grooten invloed zal zijn, zoowel op de nieuwe constitutie als de toekomst van Indië. Naar verluidt, vertegenwoordigen de min derheden, die zich bij de overeenkomst heb ben aangesloten circa 50 pet. der totale In dische bevolking. Er moet echter worden afgewacht of de minderheden het hoofdprobleem zullen aan vaarden, dat nog door de Ronde Tafelcon ferentie moet worden opgelost, n.l. het groo te meeningsverschil tusschen Mohammeda nen en Hindoes. Een Fransch-Duitsche entente noodzakelijk Oud-minister Herriot heeft in een lezing opnieuw de vredesgedachte naar voren ge bracht en een overzicht gegeven van het idéé van een Europeeschen Statenbond, hetwelk, volgens spr., reeds door Kant en Voltaire naar voren zou zijn gebracht. De Fransch-Duitsche Entente, aldus Her riot, is onontbeerlijk voor den vrede in Euro pa. De moeilijkheden waarin Europa zich sedert 1919 bevindt, spruiten daaruit voort, dat het groote idee van Wilson niet ten uit voer kon worden gebracht, wijl zU, die me degewerkt hebben aan den opbouw van het vredesverdrag zich teruggetrokken hebben, voordat de nieuwe internationale orde tot stand was gebracht. Briand is echter de man geweest, die dit werk heeft voortgezet. Hij heeft 'het oude Europa vermaand: „Wees voorzichtig, zoo ge niet wilt verdwijnen." De kwestie der douane-tariefmuren kan slechts ln het kader van den Europeeschen Staten bond worden opgelost. Aan het slot zijner rede veroordeelde Her riot den „Anschluss", welke het idee van den Europeeschen Statenbond in den weg stond. Heerlen contra Sarrasani Twee beslagleggingen tot een bedrag van 9500 In verband met het feit, dat het gemeen tebestuur van Heerlen zekere vermoedens had dat het circus Sarrasani niet aan zijn verplichtingen zou voldoen, heeft het ge meentebestuur bij den voorverkoop van kaarten in Den Haag voor 7000.beslag laten leggen. Sarrasani heeft hierop het gemeentebe stuur gedagvaard, welke zaak heden in kort geding voor de Haagsche rechtbank zal worden behandeld. Woensdag j.l. heeft het gemeentebestuur opnieuw beslag laten leg gen ten deele op wagenmateriaal tot een be drag van 2500.—. De dader meldt zichzelf aan Donderdagavond is brand uitgebroken in de houten gereedschapsloods van den pu- blieken werkplaats aan den Gringelweg te Heerlen. In den beginne liet de brand, die te ruim 8 uur uitbrak, zich ernstig aanzien. Omstreeks 10 uur bad de brandweer, het vuur gebluscht. De schade was niet groot. Bij de politie heeft zich vanmorgen de ge meente-werkman B. in overspannen toestand aangemeld, die bekende den brand te heb ben aangestoken. Hij had een en ander met petroleum over goten en na dit te hebben aangestoken hij heengegaan. De man is in verzekerde bewaring gesteld. De Duitsche Groenland-expeditie Teruggekeerd te Kopenhagen Hedenmorgen om 10 uur is het schip uit Groenland met de laatste 'deelnemers van de Duitsche Groenland-expeditie van wijlen prof. Alfred Wegener, en de Engelsche expeditie Watkins, in de haven van Kopen hagen aangekomen, begroet door een groote menschenmenigte. Ter begroeting waren aanwezig de Deen- sche Minister-President Staunlng, en tal rijke hooge regeeringsambtenaren, de Duit sche gezant te Kopenhagen, Freiherr von Richthofen en de weduwe van prof. Alfred Wegener en talrijke andere vooraanstaande personen. Minister-President Stauning begroette de teruggekeerden, namens het Deensche volk en de regeering van Denemarken. Zijn rede was voornamelijk gewijd aan de nagedachte nis van prof. Alfred Wegener. Namens de teruggekeerde expeditie sprak dr. Kurt Wegener, die met vreugde her innerde aan de gastvrijheid, die de expe ditie heeft ondervonden alsof zij een Deen sche expeditie was. Gebouw „St. Bavo" Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur Kinderkoor „Inter Nos", 6 uur Bestuur Grafische Bond, 8 uur Bestuur Metaalbewerkers. 8 uur Da mes Bazarcommissie Mgr. Mutsaersoord, 8 uur Jeugdgroep Bouwvakarbeiders, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gem. Concertgebouw Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap' en H. O. V., 8 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kind en Kunst". Gebouw „St. Bavo" Bestuur Kamercen trale Haarlem, 3 uur „Geel-Wit", 6 uur Gewone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg ,,'n Goede buur is beter dan8 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kind en Kunst." Restaurant Brinkmann Deutscher Klub, 8 Y, uur. R. K. Burean voor Ziekenverpleging Aan vragen voor zieken- en kraamverpleegsters bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1. Haarlem. Telefoon 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwelijk personeel, dagelijks van 10—12, 2—4, 8—9 uur, Zater dag van -10—12 uur. Nederlandsche Roomsche Reisvereeniging Japansche avond Er zijn heel wat menschen in onze stad verstoord geweest, omdat het reusachtige circus Sarrasani met een lange neus voorbij trok, regelrecht door naar Rotterdam. Dat circus werd door velen een nooit-geziene menschen-show genoemd, een onderneming, die bruine en zwarte volkeren in hun zeden en gewoonten, liet bewonderen. Wij zien nu eenmaal graag, wat onze niet- rasgenooten voor eigenaardigheden hebben. Dit menschelijk zwak der blanken heeft de Ned. Roomsche Reisvereeniging waar schijnlijk doen besluiten een Japanschen avond te organiseeren. Op de Mittovos waren ook wel verschillende wonderen uit Japan te zien, maar daa ging alles zoo vlug en vanzelfsprekend beperkt. Van de troebelen tusschen Japan en China heeft het bestuur zich maar weinig aange trokken, omdat het reisje ditmaal niet verder ging dan Dreefzicht. waar een heel onschul dige Japansche sfeer heerschte. De heer Gerard Pilger was de Hollandsche- Japannees van den avond, omdat hij een tien tal jaren in het land van kleine voetjes ver toefd heeft en zijn oogen en ooren in dit decennium niet heeft dichtgestopt. Hij heeft zich doen kennen als een bijzonder aangenaam causeur, met een groot gevoel voor humor, zoodat hij de volle zaal verschillende malen deed daveren van het lachen. De heer Pilger vertelde van het ontstaan van Japan, met de fabeltjes daaraan verbonden hij verhaalde van de Nederlanders die als vertegenwoordi gers van de Oost-Indische Compagnie, het Land van de Rijzende zon bezochten en van de Europeesche beschaving, die er vooral door de Engelschen gebracht is. Aan de hand van een groote serie licht beelden deed hij zijn auditorium kennis maken met de Japansche vrouw, haar plich ten, haar kleederdracht, haar onderdanigheid. Menig grapje wist hij daarbij te debiteeren, waarbij de aanwezige dames het dikwijls moesten ontgelden door hoongelach van de in ons land zoo „verdrukte" mannen. Dan is het in Japan, waar de vrouw maar heel weinig heeft in te brengen, heel wat anders Een bezoek bij een Japansche familie was nu niet bepaald knus en het eten smaakte niet zoo bijzonder smakelijkof de spijs was wee-zoet of brem-zout en er kwam waarachtig nog een „gang" waar de eetgrage gasten alleen maar naar mochten kijken. Dat de Japannees nog niet ten volle be schaafd is, ondanks bolhoed en colbertje, blijkt uit het verschrikkelijke harikiri, plegen, op z'n Hollandsch gezegd „zich zelf van kant maken". Dat doet men daar om een haverklap. Toen de laatste Mikado (keizer) stierf pleegden verschillende generaals harikiri, uit eerbied voor den ontslapen heerscher. De causeur bracht ons dan naar de Geisha's en verklaarde, dat men daar niet min' over denken mag, omdat ze zeer ontwikkeld zijn en een groot kunstgevoel hebben. Wij maakten kennis met den beroemden tooneelspeler It chikawa Dasjourno, die in een Japansch theater optrad. Gezellig is het daar in zoo'n schouwburg, waar men den geheelen dag blijft en zijn potje zelf in de loge klaar maakt. Tenslotte liet spreker eenige Geisha-liedjes op de pathéfoon hooren. Na de pauze trad hij op in kostbaar ceremonie- costuum, verklaarde de beteekenis hiervan en droeg er in voor. Het bestuur van de Reisvereeniging heeft een buitengewoon geslaagde avond te boeken, een avond, die in alle opzichten op het terrein van haar streven ligt. Zulke lezingen moeten wel veel leden trekken en we voorspellen dan ook in dit geval een groote propagandis tische vooruitgang. Aan hét begin van den avond heette de voorzitter, de heer J. Beyk de talrijke aan wezigen welkom. Spreker deelde mede, dat het ledenaantal van de vereeniging van 500 tot 635 geklommen was en memoreerde het feit, dat „Dreefzicht" de plaats was, waar de wieg van de afdeeling Haarlem ge staan heeft. De Singing Fool Synchopaters zorgden na de lezing voor vroolijke muziek, die zeer gewaardeerd werd. De vraag of van het bestuur van Ged. Staten waarbij niet goedgekeurd is het raadsbesluit der gemeente Haarlem tot het bouwen van een brug over het Donkere Spaarne, in beroep gegaan zal worden, kan nog niet worden beantwoord, ten eerste om dat het gemotiveerde besluit nog niet bij B. en W. is ingekomen, zoodat de beslissing van Ged. Staten officieel nog niet bij B. en W. bekend is, en ten tweede, omdat even tueel een besluit in hooger beroep bij de Kroon te gaan zal moeten worden genomen door den gemeenteraad van Haarlem zelf. Het is wel mogelijk, dat b.v. de heeren Gerritsz of Klein Schiphorst m Deroep gaan, doch vermoedelijk zullen zij dit niet doen, alvorens de gemeenteraad ln de gelegenheid is geweest een uitspraak te doen. Ned. Handelsvereeniging De Nederlandsche Handelsvereeniging, ge vestigd aan den Ztjlweg, is voor de tweede maal dit jaar tot uitbreiding moeten over gaan. De panden 25, 23 en 11 zijn nu haar eigendom. Deze zijn tot zeer overzichtelijke toonkamers, zoowel boven als beneden, in gericht. Bovendien heeft de N. H. V. hier ter stede twee werkplaatsen, waar alle meubelen, die in geraamten van de in Zaandam gevestigde meubelfabriek dezer firma naar Haarlem ge zonden worden, bekleed en overtrokken worden. Doordat nu ook pand 23 de modernste meubels bevat, heeft het publiek een nog beter overzicht over de groote keuze der N. H. V. gekregen. Ter gelegenheid dezer uitbreiding mocht men van vele zijden belangstelling onder vinden. Stadsschouwburg Dimitri Smirnoff ongesteld Dimitrl Smirnoff, Ruslands grootste te nor, die hedenavond in den Stadsschouw burg zou optreden, is ongesteld geworden, zoodat zijn optreden niet doorgaat. Uit een pakhuis aan de Emmakade heeft men 154 K.G. oud zink ontvreemd. Tot he den ontbreken nadere bijzonderheden. Door de recherche Is een onderzoek ingesteld. Mejuffrouw J. J. M. Geukers, alhier slaag de te Amsterdam voor het examen apothe kers-assistente. Slotvergadering Commissie 8 Afdeeling „Naaikrans" De secretaresse dezer afd., mejuffrouw E. H. M. Heerkens Thijssen schrijft ons: Deze vergadering werd dezer dagen gehou den in het St. Francisca-Romana gebouw Koudenhorn en mede bijgewoond door den Alg- Secretaris, den heer Van Tetering. Deze betuigde zijn groote tevredenheid en vertelde als bijzonderheid, geen opgaaf van onkosten van genoemde commissie te hebben ontvan gen. De opbrengst van de „Naaikrans- stand" was dan ook zeer bevredigend en ook de schalen met oud goud en zilver hadden een groot succes te boeken. Ten allen tijde kunnen nog oud goud en zilver bezorgd wor den aan het adres van: Mevrouw Smit Blomjous, Wilhelminastraat 45, Haarlem. Na een dankwoord van den heer Van Te tering aan alle commissieleden werd de ver gadering op de gebruikelijke wijze door den voorzitter gesloten. De verloting Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat van heden af de prijzen voor de verlo ting kunnen worden afgehaald ten huize van 't Alg. Secretariaat, Groote Markt 4. De inbraak in de Montessorischool 4 jongens de daders Gisteren meldden wij, dat een inbraak ge pleegd was in de Montessorischool aan de Middenlaan. De recherche is er in geslaagd ln verband hiermee vier jongens, een van 10, twee van 13 en een van 14 jaar, op te sporen. Zij bekenden door een openstaand bovenlicht haar binnen te zijn geklommen en eenige kleinigheden, zooals potiooden, enz. te hebben ontvreemd. Tegen de vier jongens die van goeden huize zijn, is proces-verbaal opgemaakt. De Haarlemsche gevangenis Verbetering der ventilatie Naar aanleiding van de klacht, dat in de gevangenis te Haarlem de ventilatie zeer slecht was, hebben eenige leden van de Tweede Kamer bij de behandeling van de be grooting van Justitie in de afdeelingen. op dezen ongunstigen toestand gewezen. In zijn memorie van antwoord heeft de minister van Justitie thans hierop als volgt geantwoord: „In de strafgevangenis te Haarlem zijn eenige voorzieningen aan de schoorsteenen van de verwarmingsinrichtingen aange bracht, zoodat vertrouwd mag worden, dat met betrekking tot de klachten over onvol doende ventilatie, verbetering zal zijn be reikt." Bij de algemeene beschouwingen in het voorloopig verslag over de Rijksbegrooting, lezen wij onder het hoofdstuk „Onderwijs" het volgende: „Den Minister werd de vraag gesteld, of ook te zijner kennis zijn gekomen de stemmen, die de vrees wekken, dat R. K. onderwijzers aan een openbare school de belangen dier school niet zouden kunnen of wenschen te dienen en, zoo ja, of dit de aandacht van den Minister heeft." Hiertegenover werd opgemerkt, dat voor die vrees niet de minste aanleiding bestaat. Een optreden als dat van den rector van het Kennemer Lyceum, dat eveneens van die viees getuigde, verdient dan ook afkeuring. „Die Spaeme-Sanghers" Aanbieding van een vaandel Gisterenavond had onder groote belang stelling, zoowel van 6s werkende leden ais van de dames der leden, de aanbieding plaats van de vlag, waarvoor de dames zien hadden beijverd, deze aan „Die Spaeme- Sanghers" ten geschenke te geven. Na afloop der repetitie trad het Dames comité naar voren, waarna de voorzitster, mevrouw Van Parreeren, in welgekozen woorden herinnerde aan de groote medewer king, die het comité van de dames oer leden had ondervonden, waardoor het mogelijk was geworden, een zoo schoon en artistiek geheel tot stand te brengen. „Laat dit schoone werkstuk", aldus spreek ster, „voor u allen een symbool zijn, om ook uw vereeniging op hetzelfde hooge plan te brengen. Onder uw artistieken leider zal dit, met uw aller medewerking, ongetwijfeld mo gelijk zijn" Een luid applaus volgde, waarna de voor zitter, de heer L. Schoorl, spreekster en alle dames dank bracht voor het schitterende geschenk, dat door de vereeniging op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Het gezelschap bleef nog eenigen tijd bij een terwijl de vlag, uitgevoerd in gebatikt velours-chiffon, door den sierkunstenaar L. Bogtman. door allen werd bewonderd. „Die Spaerne-Sanghers" zullen Zondag a.s. naar Utrecht gaan, om daar, in samen werking met „Euterpe" te Utrecht en „Zang en Vriendschap" te Tiel, te concertreeren onder leiding van den gemeenschappelijken dirigent, Lieven Duvosel, ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van „Euterpe" en mede ter huldiging van den dirigent bij zUn 40- jarig toonkunstenaarschap. Het gezelschap vertrekt Zondagmiddag ongeveer 1 uur in 6 autocars van het Wilsonsplein. Aanbesteding Hedenmorgen werd vanwege den hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat in de directie Noord-Holland, te Haarlem, aanbesteed, het bouwen van bergplaatsen bij negen woningen van het Noord-Hollandsch Kanaal, in de gemeente ZlJpe. Raming f 5600. Ingekomen waren 26 biljetten. De laagste inschrijver was P. Buis te Oudorp, voor f 4140. Tentoonstelling „Kind en Kunst' Zang van Annie Woud, voordracht van mevr. Zeilinga De tentoonstelling „Kind en Kunst", wel ke ln de nieuwe zaal van het Frans Hals museum gehouden wordt, mag zich in een druk bezoek verheugen. Om hen, wien het niet mogelijk is haar overdag te bezoeken, ln de gelegenheid te stellen haar te bezichtigen, zal - de zaal Maandag, 16 November, des avonds van 8 tot 10 uur geopend zijn. Mejuffrouw Annie Woud en mevrouw Zei linga hebben voor het goede doel, hetwelk de expositie beoogt, belangeloos haar steun toegezegd en zien bereid verklaard, de eerste om te zingen, de tweede om voor te dragen op Dinsdag 17 November, des mid dags te drie ure ln de tentoonstellingszaal (ingang Klein Heiligland 62 rood). Een conferentie op handen1* Dinsdag 17 November zal er een confe rentie plaats hebben tusschen den wethou der van Openbare Werken, den directeur van Bouw- en Woningtoezicht en de hoofd besturen en dagelUksche besturen der bij de stucadoorsstaklng in Haarlem-Noord be trokken partijen, om te komen tot een op lossing van het conflict. R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek De lijst der nieuwe aanwinsten dezer bibliotheek vermeldt de volgende werken: Papini, Giovanni Gog. vert, uit het Itali- aansoh door E. Russe. Hofdijk, W. J. In het hart van Java. Vondel, J. v. d. Werken, dl. V (uitgave der W. B.). Vogels, H. J. Handbuch d. neutest. text- kritik. Arkel, J. A. van De houding van den raadspensionaris Simon van Slingelandt tegenover het Huis van Oranje. Russe, Ellen De klokkenmaker van Venetië. Adrianus, P. Het apostolaat ter zee. Rees, Cath. van Muzikale novellen. Pellico, S. De legende van de Zalige Panasia. Undset, S. Olaw Audunszoon en zijn kinderen. Roland Holst, H. Guido Gezelle. Vogel, A. Voordrachtskunst. Friedegaud, P. De Oostersche Quaestie, beknopte inleidingen en overzichten uit historisch, dogmatisch liturgisch en Ju ridisch standpunt. N.B. De leeszaal is geopend dagelijks van 10—12, 25, 79 uur. 's Maandags van 25, 79 uur. Het lidmaatschap kost 2.50 "s jaars. Geen verdere onkosten voor hert ult- leenen der boeken. Wekelijksche portefeuille naar eigen 'keuze uit meer dan 150 tijdschriften. Inlichtingen worden gaarne verstrekt, ook telephonisch. T. 13778. Kasgeldleening B. en W. vragen mach tiging ter voorziening in het in den loor van het jaar 1932 te verwachten gebrek aan kasgeld, een tijdelijke geldleening aan te gaan van ten hoogste f 300.000, tegen een rlente van niet meer dan 1 pet. boven het promesse-disconto, van de Nederl. Bank. Haarlemsche Motet- en Madrigaalvereeniging De Haarlemsche Motet- en Madrigaalver eeniging kreeg het verblijdende telegram dat Hare Majesteit de Koningin aan deze vete eeniging f 100 heeft geschonken tot vermeer dering opbrengst van het kerkconcert ten behoeve van het orgelfonds te Apeldoorn. Ondertrouwd: 12 November. H. Schaap en A. M. D. de Haan A. A. M. de Vogel en A. A. Cramer H. H. T. v. Leeuwen en C. L. Dauphin. Getrouwd: 12 November. J. Franssen en O. B. Huijboom E. Ruljgrok en J. E. A. Russ A. F. P. Hulsewé en C. L. Hoog F. Abspoel en W. P. v. d. Pad. Geboren: 9 November, d. van P. v. Wijk Klooster 10 November, d. van A. J. Op damNuijens d. van P. P. J. Kaptljn Vaars d. van A. A. W. Veltlng—Disco d. van M. J. v. <f. Berg—Koks 11 November, z. van A. A. M. v. WeesHermans d. van M. A. SernéHendrikse d. van J. E. v. Zijp de Zwaan. 12 November, z. van G. Buts— v. d. Laarse. Overleden: 10 November. S. de Boer, 59 j., Duvenvoordestraat 11 November. C. G. ElderingEijking, 58 j., Ruychaverstraat G. W. Ferment, 51 j„ Kleverparkweg E. J. Hoogland—v. Beek, 53 j., Hagestraat 12 November. G. S. F. GeijssenKoster, 64 j„ Schalkwijkerweg. VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 Parijs Brussel Londen New-York (cable) Berlijn ïürich Rome Madrid Stockholm Kopenhagen Praag Weenen (Warschau 9.70 9.80 34.55 34.65 9.35 9.45 2.48 2.49 58.65 59.85 48.45 46.55 12.70 12.90 21.40 21.70 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 Vorige Koersen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4 y, Nederl. 1916 Nederl 1917 4 Nederland 1931 tN.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mij. Industrieën ünilever Calvê Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Küch. Accoustiek Ned. Ford (ndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S. Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petr Daboes Kon. Olie Perlak 'eudawa Continental OU Shell Union OU (lubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubb Rott. Tapanoeli Serbadjadl Silau V. I. O. O. Allied (ntercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm Marine prei SuikeT H. V A Poerworedje /orster.landen Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Dostkust •■snembah ■taxweU Spoorwegen "Tnion Pacific Vabash ;hic. Mhw. St. Paul Lansas City South Erie RaUr Prolongatie 100%, 100%, 97'/,, 84% 73 76 95 130V2 69% 52 34% J04% '7% 218% 35% 33%, 4 ie 12 40 69 125% 18*%, 140'/, 78 4%s 8*%, 5%. 56% 43% 24% 14% 26i/2 17 34 25 1 5% 4% 23 87 5% 210% 11% 59 37.10 169% 199% 30 225 30 114% 918'l6 3% 16% 16 I K Hl1/? 100%, 100%, 97%, 84% 72 75 951/2 129% 70 57% 35 I 106 19% 218 35 4»/, 11% 40 68 t 124 1401 79 8% 5% 56% 43 25 15 26 17 34 24 87 214' 58 168 200 32 230 124 9% 3%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2