CARELS' Boterbanketstaven 50 ct. p. stuk GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT TWEEDE BLAD VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 BLADZIJDE 1 IS DAT VERANTWOORD STADSNIEUWS Doodelijke aanrijding te Sassenheim Kent U de familie Inbraken in pastorieën VERKEERSONGE VALLEN VAN ONZE RECHTBANK Gelukwensch aan den burgemeester bij zijn herbe noeming Tandheelkundige verzorging der school kinderen Het voorstel tot aanleg van een parkeer terrein aangehouden Het tekort der Z.F.C. wordt niet gedekt Reorganisatie van Publieke Werken. Met spijt moet erkend worden, dat in deze drukkende krisistijden niet allen, die in katholieke politieke en sociale kringen leidende functies bekleeden, zich den ernst van den toestand volko men realiseeren en hun volgelingen op voeden tot het juiste besef van wat thans plicht is. Na de voortreffelijke, meesterlijke redevoering van den nieuwen katholie ken fractie-leider in de Tweede Kamer, mr. Aalberse, zou men toch zeker anders mogen verwachten. Het is hoogste plicht, de massa den werkelijken toestand van land en volk in financieel en ekonomisch op zicht duidelijk voor oogen te stellen, opdat allen, die daaraan nu eenmaal niet ontkomen kunnen, den zedelijken moed zullen bezitten, zich in het eigen en in het algemeen belang berustend neer te leggen bij het onver mijdelijke. Onze tijd is toch waarlijk wel aller minst geschikt om nog ontevredenheid te wekken door te wijzen op desiderata uit een (in vergelijking met thans) nog normalen tijd, desiderata, welke niet in vervulling gegaan zijn. Met verwondering lazen wij dezer dagen in „De Morgen" dan ook een hoofdartikel „Weemoedige bezigheid", dat aldus aanvangt: „Het is een eenigszins weemoedige bezigheid, om nu ons verkiezingspro gram van 1929 op te slaan. Het werd opgemaakt in een tijd, dat de crisis pas begon te schemeren aan den hori zon en er staan dan ook heel wat vroo- Hjke dingen. Zoo lezen we bijvoorbeeld: Ruimere subsidiéering van het bij zonder hooger onderwijs. Belastingverlaging voor zoover daar door algemeen nuttige uitgaven voor economische, sociale en cultureele doel einden niet behoeven achterwege te blijven. Geleidelijke afschaffing van indirecte belastingen op eerste levensbehoeften. Verbeterde salarieering van het Rijks personeel door herziening van het Be zoldigingsbesluit en van de overige loonregelingen. Vermindering van de successiebelas ting bij vererving in de rechte lijn en in de eerste graden van bloedverwant schap. Het instellen van een onderhande lingstarief teneinde de mogelijkheid tot het sluiten van handelstractaten met andere landen open te houden. Toezicht op het bankwezen. Bevordering van de openbaarheid ten aanzien van het trust- en kartel wezen. Betere regeling van ouderdoms- en invaliditeitsrente. Wettelijke regeling van de werkloos heidsverzekering. Wettelijke regeling van vacantie voor alle werknemers. Verbod van den arbeid der gehuwde vrouw in fabrieken en werkplaatsen, als ambtenares en onderwijzeres in scho len. Men zal moeten toegeven, dat het beschouwen van deze hier en daar uit het program gelichte punten, waaraan onze Kamerleden en ook onze Premier in zijn kwaliteit als candidaat der R.K. Staatspartij hun handteekening hebben gegeven, niet bepaald een onverdeeld genoegen vormt." De schrijver van dit artikel is wel zoo eerlijk, te erkennen, dat in dezen krisis- tijd van verscheidene dier „schoone voornemens" toegegeven moet worden, „dat er eenvoudig niet over valt te den ken, om hun realisatie te beproeven," maar, zoo heet het dan verder: „er staan echter onder de genoemde punten ook een aantal, waarvan men zou zeggen, dat de nood van den tijd hun urgentie verscherpt heeft." Bedoeld zijn dan: 1) het instellen van een onderhan delingstarief, 2) het toezicht op het bankwezen, 3) het verbod van den arbeid der ge huwde vrouw in fabrieken en werk plaatsen. Van 1) wordt gezegd: „Komt er iets van terecht? Niets. Het wordt niet eens beproefd. Het Kabinet als zoodanig wil er niet aan. En in de voor." Kamer is er ook geen meerderheid Welnu! Wat beteekent dit verwijt dan? In de Kamer is er geen meerder heid voor. Had een minister van Arbeid, Nijverheid en Handel, luisterend naar den naam Max van Poll, dan wèl kans gezien, een onderhandelingstarief inge voerd te krijgen? Van 2) heet het: „In een tijd van crisis, nu de macht van het Geld zich nog geduchter doet gevoelen dan anders, nu de banken vrij openlijk hun invloed uitoefenen op de gemeentepolitiek, nu we ook insolventies van een aantal kleinere bankonderne mingen beleven, nu zou men zulk een toezicht zelfs op het beperkte nationaie terrein meer dan ooit gewenscht kunnen noemen. Wat zien we nu echter gebeu ren? De Regeering is tenminste nog zoo vriendelijk, om overweging der mogelijk heid toe te zeggen. Doch in het Kamer overzicht van ons grootste katholieke dagblad wordt mr. Marchant voor een naïeveling uitgemaakt, omdat hij over zoo iets durft te spreken bij de Be- grootingsdebatten." Alweer: wat beteekent dit verwijt? „De Maasbode" is geen uitvoerend or gaan voor het katholiek program, en de Regeemig 't wordt erkend zegt overweging toe. Zou alweer een minister, als bovengenoemd, kans gezien hebben, in dezen tijd vérder te komen met dit uitermate moeilijk en precair vraag stuk? Eerst dezer dagen zijn enkele in leidingen tot „Toezicht op het Bank wezen" verschenen, welke besproken zullen worden in de vergadering van onzen Partijraad op 28 November a.s. In dit stadium verkeert de evolutie van het denkbeeld in ons hoogste partij- college. Had minister Max van Poll het toezicht op het bankwezen thans reeds tot een feit kunnen doen zijn, zoodat de krisis-druk (gesteld, dat dit mogelijk is) er thans reeds door verlicht werd? Ten slotte ad 3): Het verbod van den arbeid der ge huwde vrouw in fabrieken en werk plaatsen „De Morgen" zegt er van: „de Regeering wil het niet en de Regeering doet het niet, omdat er hardheden uit kunnen voortvloeien. Is er wel ooit een ingrijpende maatregel op sociaal gebied geweest, welke moeilijkhe den meebracht voor bepaalde indivi- dueele gevallen, doch werden er dan geen overgangs- en uitzonderingsbepa lingen getroffen, welke deze hardheden afslepen? En zou dat nu ook niet kunnen?" Wéér vragen we: zou een minister Van Poll dit katholiek programmapunt tot verwezenlijking gebracht hebben? Uit verschillende artikelen in dit blad is duidelijk gebleken, hoe sterk wij voor dit programmapunt voelen, en niets zal ons liever zijn dan de gehuwde vrouw uit de fabriek en in het gezin te zien arbeiden, maar inderdaad zou een min of meer plotselinge verwijdering van de gehuwde vrouw uit de fabriek juist in krisistijd zooveel hardheid veroorzaken, dat de vraag gewettigd is, of thans het katholieke ideaal wel vervuld kan en mag worden. Zonder geleidelijkheid zou de ellende, door het ontslag veroorzaakt, wellicht veel grooter zijn dan het daartegenover staande, voor de maatschappij nieuw- verworven heil. Maar juist door die noodzakelijke ge leidelijkheid kan de krisis er niet, of slechts weinig, mee bestreden worden. In ieder geval is er geen reden om een katholieken minister thans te ver wijten, dat hij de uitvoering van dit pro gramma-punt niet aandurft. Zou een minister Van Poll de verant woordelijkheid daarvoor in de huidige omstandigheden wèl aangedurfd heb ben? Ons dunkt, dat „De Morgen" in deze dagen geen ontstemming moest wekken door te wijzen op onvervulde en onver vulbare idealen. De dag van heden geeft wel andere dingen te doen. Zware straf geëischt De Haagsche Rechtbank behandelde gis teren opnieuw de zaak tegen den 29-jarigen chauffeur W. G„ te 's-Gravenhage, die reeds eerder terecht heeft gestaan wegens het veroorzaken van dood door schuld. Op 12 Juli j.l. zou verdachte te Sassen heim op den Rijksstraatweg (Brugstraat) met een door hem bestuurden auto met groo- te snelheid hebben gereden en bij zijn po- ping om een voor hem uitrijdende autobus te passeeren, deze aan de linkerzijde heb ben geraakt. Tengevolge hiervan raakte G. het stuur kwijt, maakte een zwenking naar links en kwam daardoor in aanraking met drie voetgangers, die zoodanig werden aange reden, dat zij zwaar lichamelijk letsel heb ben bekomen en een hunner, een kind, kort daarop is overleden. Bij deze nieuwe behandeling werden nog eenige getuigen als deskundigen gehoord, die verklaarden tot de conclusie te zijn gekomen, dat G. met groote snelheid moet hebben gereden, hetgeen door verdachte ontkend wordt. Het O. M., waargenomen door mr. van Asch van Wijck, wees op de omstandighe den, waaronder deze aanrijding heeft plaats gevonden. De lezing door verdachte gege ven, noemt spr. absoluut in strijd met de waarheid, zooals uit getuigen- en deskundige verklaringen blijkt. De gevolgen van een en ander zijn zeer ernstig geweest. Een jong menschenleven valt hierbij te betreuren. De manier waarop door verdachte gereden is tart alle beschrijving. Een flinke straf is naar spr.'s meening hier als correctie ge boden en hij vraagt de maxiumstraf van negen maanden gevangenisstraf met ontne ming van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Mr E. G. S. Bourlier bestreed het requi sitoir en de getuigenverklaringen en con cludeerde tot vrijspraak. Vonnis 23 November. Kunst-avond in „Boekenroode'' Gemengde indrukken Met angst in het hart togen wij gisteravond door regen en wind naar restaurant „Boe kenroode" te Heemstede—Aerdenhout, waar een avond van muziek en declamatie werd ge geven, welke georganiseerd was door den heer J. Dickmann, exploitant van restaurant „Boekenroode." In angstige spanning ver keerden wij, wat deze avond geven zou; een leege zaal?, minderwaardige kunst? Het is in alle opzichten meegevallen; er was een buiten verwachting groot auditorium, terwijl datgene dat geboden werd ook lang niet slecht was. Wil de heer Dickmann echter met eenig suc ces deze avonden in de toekomst herhalen, dan zal hij, met alle respect voor de uitvoe renden, toch het niveau dienen te verhoogen. Allereerst speelde mevrouw Elsa van Voo- len—Straus de sonate pathétique van Beetho ven. Dit prachtige werk is overbekend en be hoeft geen verdere bespreking. Het machtige Grave werd goed ingezet, met forschen aan slag. Alhoewel mevrouw Van Voolen het werk technisch vrijwel beheerschte, vermocht de voordracht toch niet te boeienalles was hard en vlak, zonder ooit den grooten geweldigen Beethoven, die uit dit werk zoo duidelijk kè,n spreken, te toonen. In het wonder mooie Adagio leek even de ware Beethoven voor den dag te komen, maar even spoedig verdween hij weer. Het sprankelende Rondo kreeg iets stijfs; geen oogenblik de frischheid en vaart, die zoo noodig zijn om het werkelijk tot zijn recht te doen komen. Houden wij rekening met de omstandigheden vrij slechte acou- stiek en allesbehalve fraaie vleugel d>an blijft er toch veel te waardeeren over. Wan neer mevrouw Van Vlooten een ernstige studie maakt van de juiste toepassing der dynamiek, zal dit haar spel zeker ten goede komen. Mevrouw van VlootenStraus en de heer De Kleer speelden vervolgens de ouverture Ruy Bias, voor quatre main, van Mendelsohn. Ook hier dezelfde bezwaren: te forsche aan slag en te weinig dynamische contrasten. Ove rigens zijn het samenspel en de voordracht te loven. Het muzikale gedeelte werd hier onderbro ken door den heer Leo Straus, die een frag ment uit Goethe's „Faust" declameerde. Met groote zegkracht, uitstekende dictie en boeiend acteeren, wist de heer Straus zijn auditorium te boeien. Met allen eenvoud waarmee hij dit Faust-fragment voordroeg, wist hij eenige oogenblikken van waarachtige kunst te bie den. Hierna speelde Mijndert Denijs het viool concert in d mineur van Henri Wieniawski. Waarom juist dit technisch zoo buitengewoon moeilijke werk, dat buiten virtuooze aantrek kelijkheden geen enkele kunstwaarde bezit, moest worden gespeeld, is ons een raadsel. De technische eischen die dit concert den ver tolker stelt, zijn zeer groot en Denijs be heerschte 't dan ook niet volkomen. Vooral de zuiverheid moest 't dikwijls ontgelden. Wel be schikt deze violist over een uitstekende rech terhand, zoodat hij de streek-moeilijkheden vrijwel onder de knie heeft. Linkerhand en voordracht laten echter nog zeer veel te wenschen. Het allegro-modorati was, zoo niet slecht, toch zeer middelmatig, terwijl het tweede deel erg vlak, met een onaangenaam vibrato werd ten gehoore gebracht. In aan merking dient echter te worden genomen, dat Denijs geen erg mooi instrument heeft, waarvan vooral de G-snaar dof en kleurloos klinkt. Het laatste deel, allegro-moderato la Zingara), was veel beter; behoorlijk zui ver en in een goed rhythme werd dit verdien stelijk gespeeld. Mej. M. de Jong, had door de vele vrijheden die Denijs zich betreffende het tempo veroorloofde lang geen gemakkelijke taal, waarvan zij zich behoorlijk kweet. Na de pauze zong mevrouw Van Vlooten Straus eenige Schubert-liederen, terwijl de heer Leo Straus twee declamaties ten beste gaf en Mijndert Denijs de Improvisation (Ni- gun) van Ernest Bloch en Vida Brève van Manuel de Falla speelde. Alles en alles viel er op dezen avond, on danks de aanmerkingen die wij moeten ma ken, toch veel te waardeeren H. H. Th. S. St. Jozefgezëllen vormen een nachtwacht Men meldt ons uit Ter Aar, dat de in braken, welke de laatste weken in den om trek zijn gepleegd in R.K. pastorieën en kerken, voor verscheidene leden van de St. Josephgezellenvereeniging daar ter plaatse aanleiding zijn geweest, tot de oprichting van een nachtwacht over te gaan. Ruim zestig leden gaven zich op en de wacht is in den nacht van Woensdag op Donderdag ingesteld. lederen nacht zullen twee wachters rond om pastorie en kerk surveilleeren. Verbetering stationsemplacement Bloemendaal Door de Directie der Ned. Spoorwegen is het uitvoeren van grond- en spoorwer ken, het maken van een middenperron en van een voetgangerstunnel tusschen het eer ste en het middenperron, een en ander met bijkomende werken ten behoeve van de wij ziging van het emplacement Bloemendaal, opgedragen aan het Expeditie- en Aanne mersbedrijf Houtgraaf en Bolsbroek te Bloe mendaal voor de som van f 50640. (De be grooting was f 85000). Waarschuwing De Burgemeester van Hillegom geeft be langhebbenden in overweging om, alvorens in relatie te treden met Petrus Straathof en Leonardus Straathaf, bloembollenhandelaren, beiden wonende aan de Beekkade no. 7 te Hilegom, bij hem inlichtingen in te winnen. Genoemde personen drijven ook handel ondier de namen „Blumenhof" en „La Reine." Niet opgelet. Gisteravond omstreeks 8 uur reed het 17- jarige meisje De J. per fiets op de Kleine Houtbrug. Zij wilde den Kleine Houtweg oprijden, doch lette niet voldoende op het verkeer, wat tot gevolg had, dat zij door een auto werd overreden. Het meisje is ter observatie naar het St. Elisabeth's Gasthuis gegaan, doch kon dadelijk weer naar huis terugkèeren. Uitspraken van Donderdag 12 Nov. 1931 J. P. B., caféhouder, wonende te Haar lem. Ontslagen van rechtsvervolging. C. M. V. exploitant, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement." Vrijgesproken. J. J. v. L., bloembollenhandelaar, wonen de te Heemstede. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet." Vrijgesproken. H. J. B., chauffeur, wonende te IJmui- den. „Appèl overtr. Alg. Politieverordening van Velsen." f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis o.v. H. J. B., chauffeur, wonende te IJmuiden. „Appèl overtr. Alg. Politieverordening van Velsen." Vrijgesproken. H. L. H., wonende te Diemen. „Appèl overtr. Alg. Politieverordening van Zand- voort." Verdachte strafbaar verklaard met bepaling, dat geen straf zal worden toege past. J. v. d. R., bouwkundige, wonende te Die- men. „Appèl overtr. Alg. Politieverordening van Zandvoort." Verdachte strafbaar ver klaard met bepaling, dat geen straf zal worden toegepast. Gisteravond vergaderde de raad der ge meente Zandvoort onder voorzitterschap van burgemeester Van Alphen. Na opening der vergadering nam wethou der SLEGERS het woord. Deze constateerde, dat het zes jaar ge leden is, dat hij burgemeester Van Alphen als opvolger van den heer J. Beeckman installeerde. Bij die gelegenheid heb ik gezegd, dat wij niet wisten, wie en wat de heer Van Alphen was. Nu echter, na zes jaar, kunnen wij dit wel. In den waren zin van het woord is u een burgemeester en tevens een gentleman. Ik ben er van overtuigd, dat ik hier spreek uit naam van geheel Zandvoort. In de voorbije zes jaren hebt u onder zeer slechte omstandigheden uw ambt moeten uitoefenen. Indien zij beter geweest waren, had u zeker met meer succes gewerkt. Toch hebt u reeds veel tot stand gebracht en spr. noemt hier de boulevard-verbreeding en de strandexploitatie. Spr. hoopt, dat het bestuur van den heer Van Alphen in de komende zes jaren nog meer vrucht zou mogen afwerpen, tot gees telijk en tijdelijk welzijn van de gemeente en haar inwoners. De BURGEMEESTER zegt, zeer er kentelijk te zijn voor de hartelijke woorden, gesproken door wethouder Siegers, en bij zonder voor de qualificatie gentleman. Immers, gentleman-zijn is een der mooie eigenschappen van den mensch. Burgemeester H. van Alphen Bij mijn installatie hebt u gezegd, wet houder Siegers, dat de leden van den Zand- voortschen raad het niet tot hun gewoonte beschouwen, een blad voor den mond te nemen. In de afgeloopen zes jaar is dit ook wel voorgekomen, doch de samenwerking is in deze jaren steeds goed geweest. Dit stelt spr. op prijs. Mij is wel eenig initiatief toegeschreven, doch ik ben toch ontevreden over hetgeen ik heb kunnen doen. Wel is het enthousias me, dat mij toegeschreven wordt, eenigszins geremd door de financieele zorgen. In dit verband wijst spr. er op, dat als regel een gemeente io aan het Rijk terugbetaalt in de kwade posten. Voor Zandvoort zou dit in zes jaar 2001000.beteekend hebben. In werkelijkheid is in de afgeloopen zes jaar echter ƒ745.000.aan het Rijk terugbetaald dus ongeveer 50 °/0. Misschien, zegt spr., is dit een klein excuus als door mij niet zooveel gedaan is als ver wacht werd. Ik verwacht evenwel, dat spoedig betere jaren zullen aanbreken. Tenslotte hoopt spr. evenals vroeger de volle medewerking van den raad weer te zullen ondervinden. Hierna wordt aan de afhandeling der agenda begonnen. Verhuurkantoor Een verzoek van de N.V. Kostverloren te Amsterdam om aan den Kostverlorenstraat- weg een houten kantoorgebouw te mogen plaatsen, uitsluitend te gebruiken als ver- huurinrichting ten dienste van de vreemde lingen, wordt afgewezen. Verkoop bouwterrein Afwijzend wordt beschikt op een aanvrage van J. Th. Berkhout om van de gemeente aan de Heerestraat een bouwterrein te mogen koopen, omdat nog geen zekerheid is ver kregen omtrent de plannen van het omleggen der trambaan. Aanvrager zou twee woningen willen bouwen onder hypotheek en bouwcrediet- verleening onder garantie van de gemeente. In een volgende vergadering zal nader op de kwestie van het verkoopen van grond aan de Heerestraat teruggekomen worden. Benoemingen Tot tijdelijk schoonmaakster van de nieuwe school voor voorbereidend lager onderwijs en van het consultatiebureau aan de Post- straat wordt henoemd P. van Keulen, wed. A. Koper. Aangesteld wordt als opzichter-teekenaar in tijdelijken dienst, te rekenen van 1 Augus tus 1930 af, de/ heer J. M. Bantjes. Plaatsvervangend schoolhoofd Het voorstel om een belooning toe te ken nen voor plaatsvervangend hoofd der school van 1.per dag wordt aangenomen. Onderwijsvergoeding Volgens art. 72 der L. O.-wet wordt aan het bestuur der Maria-school een crediet van ƒ408.39 verleend voor aanschaffing van schoolmeubelen. Gebruik gymnastieklokaal Het bestuur van de Mariaschool verzoekt voor het vervolgonderwijs in lichaamsoefe ningen de beschikking over het gymnastiek lokaal van school D op Vrijdagavond van Zeven tot negen en voor het tijdvak van 1 October tot 31 Maart. Voorgesteld wordt het verzoek in te willigen en voor deze paar uren van gebruik geen vergoeding te vragen. Aangenomen. Vervolgcursus Mariaschool Het bestuur van de Mariaschool heeft een vervolgcursus aan die school ingesteld en aan B. en W. een crediet aangevraagd, om de eerste uitgaven te kunnen bestrijden. De Commissie van Toezicht op het L. O. adviseert afwijzend op het verzoek te be slissen, daar de bepalingen der L. O.-wet zoo'n crediet-verleèning niet kent. B. en W. adviseeren, verwijzende naar art. 5 der L. O.- wet, dit advies van de commissie op te volgen. Het advies van B. en W. wordt aangenomen Wijziging verordening Een wijziging der verordening tot regeling van het vervolgonderwijs wordt goedgekeurd. Tandverzorging Met ingang van 1 Sept. 1929 werd mevr. De Boer-Joosten van Amsterdam aangesteld voor de tandverzorging van het schoolkind tegen een vergoeding van f15 per ochtend en reiskosten. Het eerste iaar werden de leerlingen van de eerste en tweede klasse behandeld van alle scholen. Het volgend jaar kwam de nieuwe klasse erbij, zoodat toen een, twee en drie werden behandeld. De kosten bedroegen in 1930 ongeveer 3500. Bij den nieuwen cursus zou weer een klasse bijgevoegd moeten worden, zoodat het aantal uren weer uitbreiding moet ondergaan. Alleen aan salaris zouden de kosten in 1931 bedragen 45 x 3 X i 15 is 2025. B. en W. vinden dit bedrag te hoog en stellen voor, de tandverzorging te beperken twee ochtenden per week voor zooveel mogelijk schooljaren. Het komt den heer PADT voor, dat het hier een technische kwestie betreft, waarom hij meent, dat er geen raadslid zal zijn, dat over deze kwestie voldoende oordeelen en op de hoogte kan zijn. Hij wenscht daaarom een advies van de Vereeniging van Tandheel kundigen over deze zaak. De heer KONING wil het vroeger geno men raadsbesluit handhaven. De heer DRUIJF is er ook voor, dat eerst advies ingewonnen wordt bij de Vereeniging van Tandheelkundigen. De heer VAN DER MOOLEN zou na het onderzoek in de eerste twee schooljaren steeds controle willen uitgeoefend zien op de tandverzorging. De verzorging zou dan natuurlijk niet van gemeentewege behoeven te geschieden. Den heer GEERS lijkt het goed toe, thans vast te stellen het bedrag dat voor dit doel uitgegeven zal worden. De gemeente moet van haar uitgaven vooral in dezen tijd juist op de hoogte zijn Wethouder MOLENAAR deelt mede, dat hem verzekerd is, dat indien twee ochten den per week aan tandverzorging gewijd worden, de eerste vier klassen behandeld zullen kunnen worden- Hierna wordt het voorstel z. h. st. aange nomen. Tege moetkoming Besloten wordt, aan G. Keur, 30.per jaar tegemoetkoming te verleenen in de kosten, verbonden aan het volgen van de lessen aan de Zeevaartschool te Texel. De cursus duurt twee jaar. Tevens wordt ingewilligd het verzoek van A. M. Aleven om een tegemoetkoming in de kosten van het bezoeken van de R. K. Kweek school te Bergen door twee zijner dochters. De kosten bedragen ongeveer 1400.per jaar. B. en W. wenschten 75.per leer ling per jaar te geven. Bouwbelasting Vastgesteld wordt het kohier van de bouw belasting tot een bedrag van ƒ6025,78 Parkeerterrein. B. en W. stellen voor, aan het einde van den Boulevard Paulus Loot een parkeer terrein aan te leggen. Het terrein is echter verhuurd aan den heer H. Driehuizen, die daarvoor ƒ100. per jaar betaalt. B. en W. stellen voor, het huurcontract, dat aangegaan is 1 November 1928, per x Januari 1932 te ontbinden. Op het oogenblik exploiteert de heer Driehulzen op dien grond de Bodega Drie huizen, terwijl een deel wordt ingenomen als terras voor die Bodega. Van den heer Driehuizen was een adres ingekomen met het verzoek, den grond te mogen blijven behouden. De heer PADT is tegen het voorstel. De vorig jaar aangelegde parkeerterreinen hebben tamelijk veel gekost en maar weinig opge bracht Aan het eind van de Brederodestraat is ruimschoots terrein voor parkeeren be schikbaar. Spr. wil daarom den bestaanden toestand gehandhaafd zien. De heer KONING weet wel, dat B. en W. hier ook naar werk voor de werkloozen zoeken, maar z.i. mag aan den heer Driehuizen toch niet een deel zijner inkomsten ontnomen worden, door zijn terrein te verkleinen. De heer ELFERS betreurt het, dat vooraf met den exploitant door B. en W. geen over leg gepleegd is. De heer GEERS vraagt, of het niet moge lijk is, dat B. en W. dit voorstel terugnemen en eerst overleg plegen met den heer Drie huizen. Dezen wil hij niet gedupeerd zien. Ook acht hij verhuring voor één jaar niet wenschelijk. De heer DRUYF zegt, dat de boulevard naar het zuiden steeds leelijker wordt. Een parkeerterrein zou daar z.i. zeker op zijn plaats zijn, want dit heeft zijn goede zijde door het drukker bezoek dat de zuid-boule vard dan zal ondervinden. Voorts acht hij den aanleg van een parkeerterrein daar een goed object voor de werkverschaffing. En de toe stand zou er in die omgeving zeer door ver beteren. Wethouder MOLENAAR is van meening, dat, als men deze zaak in het algemeen belang bekijkt, men tot de conclusie moet komen, dat B. en W. het beste voor hebben. Aan hun voorstel immers zitten veel goede kanten, o.a. de verfraaiing ter plaatse. Tevens is dit een goed object voor werkverschaffing. Het persoonlijk belang beschouwend, zegt spr., het jammer te vinden, dat hier weer een huurder ten koste van het algemeen be lang opgejaagd moet worden. De heer KONING gelodft niet, dat door aanneming van dit voorstel de verkeers- kwestie zal worden opgelost en evenmin die van de werkverschaffing. De heer VAN RIJNBERK acht het voor stel niet ver genoeg gaand en zou een terrein grooter dan 600 M.2 aangelegd willen zien. 600 M.2 zal niet in de bestaande behoefte kunnen voorzien. De heer GEERS acht zich gelukkig, geen familie in Zandvoort te hebben, zoodat voor hem geen familiebelangen op het spel staan. Hij dringt er nogmaals op aan, dat B. en W. hun voorstel terugnemen en overleg zullen plegen. De heer PADT acht dezen aanleg niet zoo'n bijzonder belangrijk object voor de werkverschaffing, 900.zal hier aan arbeids loon uitgegeven worden. Mede daarom zal spreker niet met het voorstel van B. en W. meegaan. Wethouder MOLENAAR zet nogmaals uiteen, dat het algemeen belang hier den doorslag moet geven. Wethouder SLEGERS gelooft ook, dat beter gedaan zal worden met deze zaak aan te houden, opdat overleg gepleegd zal kunnen worden met den eigenaar en te weten te komen, of hij tot medewerking aan de plannen die de gemeente voor het zuiderstrand heeft, wil medewerken. Spr. stelt aanhouding voor. De Raad gaat hiermede accoord. Wijziging Gasverordening De directeur der Bedrijven wenscht de huurwaarde van de perceelen voor munt meters, die nu gesteld is op 12.per week, te verlagen tot ƒ8.Verder wordt o.a. voorgesteld in loodsen of schuren van hout en als zomerhuizen in gebruik, geen meters meer tj plaatsen met het oog op het brand gevaar. De heer DRUYF gelooft, dat door deze maatregelen zoowel voor bewoners als voor het gasbedrijf moeilijkheden worden gescha pen. De heer GEERS zegt, met het voorstel te kunnen meegaan. Hij acht het in het belang van het gasbedrijf en ter voorkoming van gevaar strekkend. Wethouder SLEGERS beschouwt de tech nische zijde van dit voorstel en kan met de voorstellen van den directeur mede gaan. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel aangenomen. Tekort Zandvoortsche Feestcomm. De Zandvoortsche Feestcommissie vraagt tot dekking van het tekort op het boekjaar 1930'31 aan den Raad een subsidie van 207.6.7 De heeren VAN DER MOOLEN, BOL- WIDT en VAN RIJNBERK zijn niet voor het verleenen van deze subsidie. Beide laat- sten oefenen scherpe critiek uit over de makkelijke wijze, waarop men in de Z.F.C. met de financiën omspringt. De heer GEERS zegt, dat o.a. de ongun stige weersgesteldheid schuld is van de weinige inkomsten. Omdat de Z.F.C. ieder jaar op Koninginnedag een prachtig feest organiseert, dat bovendien een soort afscheid van de badgasten beteekent, zegt spr., voor subsidie-verleenirig te zullen stemmen. De heer GROEN stelt voor 150.in het tekort te dekken. De heer ELFERS zou alleen nu nog willen bijspringen, doch dan willen voorschrijven, dat deze commissie öf alleen op het gebied van het organiseeren van Oranjefeesten, öf op dat van andere feestelijkheden zal werk zaam zijn. De heer PADT is van meening, dat de Z.F.C. zelf het tekort zal kunnen dekken, indien zij maar contribuanten aanwerft. De Raad heeft echter een vorige maal reeds gezegd, dat het de laatste maal moest zijn en daarom acht spr. het principieel niet juist, dat nu weer gesubsidieerd zal worden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Het voorstel-Groen ondergaat hetzelfde lot. Huurverlaging. Besloten wordt, de huurprijzen voor de perceelen Van Speykstraat 19 en 19a te be palen op 600.en 500.per jaar of 50.en 41.per maand. Verhuring grond. Na eenige bespreking wordt aan T. Zwem mer een stukje grond, liggende achter zijn woning aan den Duinweg, verhuurd voor 10.per jaar. Kohier hondenbelasting. Vastgesteld wordt het kohier der honden belasting tot een bedrag van 172.50. Maatschappelijk hulpbetoon. Het voorstel tot goedkeuring van het Huishoudelijk Reglement voor den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon, wordt na eenige bespreking aangenomen. Gemeentebeg rooting. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting voor 1932. Instructie Gemeenteontvanger. Vastgesteld wordt een wijziging van de instructie van den gemeente-ontvanger. Reorganisatie van Publieke Werken Door reorganisatie zal getracht worden bij Publieke Werken eenige bezuiniging in te voeren. Voorgesteld wordt daarom den direc teur te ontheffen van den administratieven dienst van P. W. om hem zoodoende beter in staat te stellen, aandacht aan de Bedrijven te wijden. Aangesteld zal worden de heer Kahlman als administratief ambtenaar. De heer Slagveld zal den technischen dienst te beheeren krijgen, zoodat gas en water onder toezicht van den directeur zullen blijven. Nu het consultatiebureau naar de Port- straat vertrekt, zullen alle kantoren in de benedenvertrekken van het gebouw aan de Groote Krocht ondergebracht worden. Na eenige bespreking en toelichting van wethouder SLEGERS, wordt dit voorstel tot reorganisatie aangenomn. Aanwijzing takken van dienst. In verband met de wettelijke voorschriften, om de financieele administratie der verschil lende gemeentelijke bedrijven afgescheiden te houden van het andere deel der financieele huishouding van de gemeente, stellen B. en W. voor, het financieele beheer der bedrijven in engeren zin te splitsen in grondbedrijf, gasbedrijf, waterleidingbedrijf, woningbedrijf en badbedrijf. Aldus besloten. De uitkeering uit het Gemeentefonds Aan de orde komt nog een ades van de leden VAN RIJNBERK, BOLWIDT, VAN DER MOOLEN en ELFERS, waarin zij verzoeken, dat de raad van Zandvoort adhaesie betuigt aan het adres van de Ver eeniging van Ned. Gemeenten, verzoekende, het wetsontwerp tot tijdelijke korting aan de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5