School- kousen DÉ WOLBAAL -f- cBerichten uit onze vorige oplage LANGE BEENEN Heeft U last van ruwe of stukspringende handen cDrogisterij G W. STOLK KOOPT BIJ LEOPOLD!!! DE ROOFOVERVAL TE SCHIPLUIDEN Toeneming reizigers- vervoer De nachtelijke schietpartij te Zundert De brug over het Donkere Spaarne De a.s. verkiezing voor de Kamer van Koophandel cMUZIFK MOTORFIETS BLADRIET ALLEEN N V v.H. A. J. KAAN ONBEPERKTE KEUS KLEINE HOUTSTRAAT 125 - TEL. 16068 LEOPOLD VERLAAGT DE PRIJZEN Het eerste, beste en meest vertrouwde adres WARMOESSTRAAT 19 Telefoon 1400? De economische resultaten der electrische tractie De mijnenzoeker „Patersfield" verloren Groote Ijzerfabriek afgebrand De marechaussees handelden uit noodweer Het raadsbesluit door Ged. Staten niet goedgekeurd Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten van Noord-Holland het raadsbesluit der ge meente Haarlem tot bouw van een brug over het Donkere Spaarne niet goedgekeurd. Haarlemsche Bachvereeniging Gorgel ook op straat I BURGERLIJKE STAND KUNST EN KENNIS GEMENGD NIEUWS Vier der vijf daders in arrest De eene dader wijst zijn medeplichtigen aan DUBBELE KNIEEN Gen. Cronjéstraat 129 TELEFOON 11385 NU EEN VRIJWEL By het Radiomag. „ALBA" Spaarnwouderstraat 98. MELK-AUTO Probeert U dan eens ons onfeilbaar Winterhandensmeersel volgens speciaal recept bereid Zoolang de voorraad strekt gratis monster gemeenten uit de gemeentefondsbelasting niet aan te nemen. De heer GEERS zegt, het nut van adhaesie- betuiging niet in te zien. Hij ziet liever daden. De heer ELFERS zet op uitvoerige wijze het belang van adhaesie-betuiging aan dit adres uiteen. Tot den heer Geers zegt spr., waar hij „daden" verlangt, het te betreuren, dat juist door de aan zijn kant staande per sonen niet die daden verricht zijn, die voor het geheele land, dus ook voor Zandvoort van groot belang zouden zijn geweest. De VOORZITTER verzoekt den heer Elfers, zich tot de zaak zelve te bepalen. De heer ELFERS zegt, niet in te zien, dat hij dit terrein verlaten heeft. De heer GEERS zegt, dat ook van katho lieke zijde in de Kamer tegen dezen maat regel geprotesteerd is. Hij is er van overtuigd, dat door de regeerende personen de ver antwoordelijkheid steeds is en wordt in acht genomen en ingezien. Wethouder SLEGERS acht het beter het inzicht in deze zaak vooralsnog over te laten aan de meer deskundigen in Den Haag. Nadat over deze zaak nog langen tijd ge sproken is, wordt het voorstel tot adhaesie- betuiging met zes tegen zeven stemmen ver worpen. Hierna ging de raad in geheime zitting. Vergoeding aan den heer Steen. Nadat de vergadering heropend is, brengt de voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming, om een bedrag van f 400.met vermindering van de uitbetaling reeds ge schied voor overwerk bij de Volkstelling, zoodat geen verdere betaling meer zou be hoeven te geschieden, toe te kennen aan den heer Steen. Dit voorstel wordt verworpen met drie stemmen voor en tien tegen. De heer Rauch doet daarna een tusschen- voorstel. Hij wil voor 1932-33 een bedrag van t 400.vastgesteld zien, eventueel met aftrek van overwerk, dat opgedragen kan worden. Voor de twee volgende jaren f 200. waarmede dan aan de regeling een eind komt, daar het raadsbesluit van 23 Juli 1932 dan ingetrokken wordt. Dit voorstel wordt met negen stemmen voor en vier tegen aangenomen. Ambtenaar Secretarie. Met algemeene stemmen wordt daarna het voorstel van B. en W. aangenomen om ter Secretarie een ambtenaar aan te stellen met den rang van adjunct commies in verband met het onderbrengen van de financieele administratie der gemeente op de Algemeene Secretarie. In „Spoor- en Tramwegen" wordt een en ander medegedeeld betreffende de economi sche resultaten, verkregen met de electnsche tractie bij de Nederlandsche Spoorwegen. Bij de voorbereiding der plannen tot elec- trificatie van de lijn AmsterdamRotterdam werd van verschillende zijden de vrees ge uit, dat zulks economisch niet te verant woorden zou zijn. Men trachtte vergelijkin gen op te stellen tusschen stoom, en elec trische tractie, doch de groote moeilijkheid daaarbij was, dat men verschillende aanna men moest doen betreffende de kosten en eveneens, dat men, bij de vergelijking met stoombedrijf, twee in vele opzichten onge lijksoortige grootheden trachtte te vergelij ken. Ook thans, nu verschillende cijfers ter beschikking staan, ie een geheel zuivere ver. gelijking door het verschillende karakter der beide bedrijven niet mogelijk. Wel kan men uit de beschikbare cijfers eenige conclusies trekken en zich zoodoende een beeld vormen. De totaal-exploitatiekosten voor de electri. sche tractie bedroegen over de jaren 1928, 1929 en 1930 per 100 treln-K.M.. 210.30. Ongeveer 50 pet. van dezen post komt ten laste van de electrische energie. Een vergelijkende tabel over de exploita tiekosten der stoorntractie geeft een totaal van 276.59 per iOO treln-K.M., d.l. dus hooger dan het cijfer der electrische tractie, Bij de beoordeeling der kosten mag ech ter niet uit het oog verloren worden, dat het kapitaal, noodig voor den aanleg van' bovenleidingen en onderstations, jaarlijks een bedrag aan rents en afschrijving vordert. De aanlegkosten van onderstations en bo venleiding ten dienste van de lijnen Am sterdam—Rotterdam en HaarlemIJmuiden hebben bedragen f 7.000.000. Neemt men afschrijvingspercentages aan, overeen komende met algeheele afschrijving van de gebouwen der onderstations in 50 jaar, de electrische inrichting daarvan in 16 jaar en de bovenleiding (met inbegrip van ver nieuwing van den rijdraad in 7 jaar) in 30 jaar, dan bedragen de kosten voor rente en afschrijving voor de baanvakken Amsterdam Rotterdam en Haarlem—IJmuiden jaar lijks f 522.000. Behalve voor deze voornaamste punten, die wij uit de kostenberekening van het artikel lichtten, zullen onze lezers zich inte resseeren voor de -'Jfers, die g'geven werden over de toeneming van het vervoer. Wij geven hier onder een staatje, waar in opgenomen is het aantal reizigers m duizend per dag sp eenige baanvakken in 1927 (stoorntractie) en daarnaast de ver keerstoename In procenten bij elk baanvak in 1931. 1927 1931 1000 reizigers Toename per dag in proc. Amsterdam—Haarlem 30 24 Amsterdam—Zaandam 12 15 Zaandam—Uitgeest 6 15 UitgeestAlkmaar 5 13 Haarlem—Velsen 6 57 Velsen—Uitgeest 4 8 Haarlem—Leiden 19 25 Leiden—Den Haag 21 26 Den HaagRotterdam 32 40 Hieruit blijkt, dat de toename van de ge- electrificeerde baanvakken 24 tot 57 pet. bedraagt, terwijl de overige baanvakken een stijging van ten hoogste 15 pet. vertoo- nen; bovendien kwam niet alleen een stil stand, doch zelfs een achteruitgang voor. De mogelijkheid tot snelle en veelvuldige verplaatsing met andere vervoermiddelen zullen ln de naaste toekomst nog belang rijk toenemen door de geleidlijk voortschrij dende verbetering van het wegennet. De Spoorwegen zullen dientengevolge niet alleen middelen moeten Deramen om de verkeers toename te bevorderen, doch zelfs om ver- keersafname tegen te gaan. Het Hjdt geen twijfel of een der middelen om hiertoe te geraken ls Invoering van electrische tractie. De bemanning gered De Engelsche mijnenzoeker „Patersfield", die nabij de Ohineesche kust niet ver van de Toengtoeng-eilanden is gestrand, is ge heel vernield en verloren gegaan. De beman ning kon gered worden. Aan boord van het schip bevond zich de chef van het Britsche marine-station in de Zuid-Chineesche wa teren, Sir William Kelly. Meer dan een half millioen mark schade In den afgeloopen nacht zijn te Mergen- theim de metaalfabrieken van de Deutsche Hammerwerke totaalafgebrand. De brand brak uit in de sledenfabriek, die in korten tijd geheel uitbrandde De vlammen grepen om zich heen, tastten andere gebouwen aan en sloegen tenslotte op het hoofdgebouw over. De schade bedraagt meer dan een half millioen mark. Ruim 150 arbeiders zijn door den brand zonder werk gekomen. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden arrest gewezen in de procedure van de weduwe Van Meer tegen den Staat, in welk proces de wed. v. M. voor zich en haar min derjarige kinderen 50.000.— schadevergoe ding eischt tegen het onrechtmatig dood schieten van haar man, die caféhouder was te Zundert, als gevolg van het optreden van twee marechaussees in Januari 1927. In eerste instantie heeft de Haagsche Rechtbank de vordering afgewezen. Het Hof heeft thans overwogen, dat de Rechtbank terecht de noodweer der beide marechaussees bewezen heeft geacht, dat door hun handelen de grenzen van noodweer niet zijn overschreden zoodat hun handeling niet een onrechtmatige daad oplevert. Op deze gronden heeft het Hof dan ook het vonnis der Rechtbank bevestigd. Een nieuw putsch-plan van dr. Pfrimer? De „Muenchener Zeitung" meldt heden van een nieuw putsch-plan van dr. Pfrimer. die in het midden van October naar Muenchen kwam om eenige persoonlijke aangelegenheden te regelen. Tegen het einde van de vorige week ontving het blad berich ten uit Weenen, die echter zóó fantastisch klonken, dat de redactie niet tot publicatie kon besluiten zonder nader onderzoek. Thans is het echter mogelijk nadere bijzonderheden mede te deelen, als resultaat van het te Weenen Ingesteld onderzoek. Dr. Pfrimer zou zijn verblijf te Muenchen hebben gebruikt voor de voorbereiding van een nieuw politiek avontuur. Hij had om. contact met graaf Lamberg, die ook bi) de vorige putsch-poging in Stiermarken be trokken was. Het was Pfrimer's bedoeling, dat ook manschappen uit Beieren een bijzondere rol zouden spelen. De actie was bedoeld voor den nacht van Zondag op Maandag J.l. Te Weenen wordt beweerd, dat Pfrimer en Graaf Lamberg tegen het einde van de vorige week ten gevolge van een waarschuwing van de Oostenrijksche politie door de politie te Muenchen werden gear resteerd, doch bijna dadelijk weer vrijge laten werden. Volgens mededeeling van de politie te Muenchen ls echter van een kort stondige arrestatie geen sprake doch waren de beide mannen uitgenoodigd om op het Hoofdbureau van politie te komen, waar hun een verhoor werd afgenomen. Graat Lamberg heeft waarschijnlijk inmiddels Muenchen verlaten, doch Pfrimer bevindt zich nog in de Beiersche hoofdstad en moet zich op gezette tijden bij de politie melden. Hij schijnt nog slechts op zijn paspoort te wachten om naar Marburg in Joegoslavië te vertrekken. Fietsendief uit Zaandam Voor de Haarlemsche Rechtbank stond hedenmorgen een Zaandamsche jongeman, die een fiets stal. voor een café geplaatst in Zaandam Voor vijf gulden verkocht hij het rijwiel in Amsterdam. Hij bekende nog twee fietsen gestolen te hebben en een ander te hebben aangewezen aan een vriend. Verdachte had een goed weekloon. De officier van justitie eischte 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Een ongunstig reclasseeringsrapport was ingekomen. De verdediger Mr. Stomps vroeg inwin, nlng van een psychiatrisch rapport, resp. een voorwaardelijke veroordeeling met onder toezichtstelling. Uitspraak over 14 dagen. Besluit der R. K. Middenstands- vereeniging Door de R. K Middenstandsvereeniging is aan de Middenstandscentrale bericht, dat al le aftredende leden van de Kamer van Koophandel weer gecandideerd kunnen wor den en dat door haar als candidaat gesteld zal worden ln de vacature-Van Liemt de heer J. J. Brinkman. De R. K. Middenstandsvereeniging Voor de overleden leden! Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende; Het is een loffelijke gewoonte van onze R. K. Middenstandsvereeniging, dat jaarlijks nè Allerzielendag een H. Mis aan het Han- zealtaar in de Kathedraal wordt opgedragen voor de zielerust van de overleden leden on zer Vereeniging. Dit jaar zal deze H. Mis worden gelezen op Vrijdag 20 November a.s., des morgens te 9 uur door den zeereerw. neer rector J. B. M. Timp, geestelijk adviseur der vereeni ging. Misschien zal deze H. Mis nog kunnen worden bijgewoond door de circa 650 leden voor hun overleden medeleden. Volgend jaar evenwel zal een zelfde H. Mis worden opgedragen en, zoo goed als zeker, dat zij dan gelden zal tot intentie van U, van één of meerderen uwer, reeds ln den Heer ontslapen Zoudt ge het dan op prijs stellen, als deze H. Mis zal worden bijgewoond door vier of zes van de zeshonderd en vijftig leden? Neen, nietwaar? Wat gij dus voor uzelven niet zoudt wen- sehen, laat dat ook uw overleden broeders niet overkomen. Toont dus uw saamhoorig- heidsgevoel. Brengt dit geringe offertje voor uw overleden medeleden en woont met hon derder deze H. Mis bij. Gedenkt: Vandaag gij, morgen ik! Zal het nu dit jaar dan wat beter worden met de bijwoning der overledenen-Mis in de Kathedraal, aan ons eigen Hanze-altaar, op Vrijdag 20 November, 's morgens te 9 uur? Wij zouden zóó zeggen: Als het maar eens tijd gaat worden! Tweede feeatconcert Dirigent: Dr, Willem Mengelberg Solisten Ilona Durigo, Jac, Urlus Het tweede conoert der H. B. V. had^een programma voor het grootste deel aan Gus- tav Mahler gewijd. Als hoofdwerk ging de omvangrijke symphonie voor tenor-altsolo en orkest: „Das Lied von der Erde." Dit werk kan met de Vierde Symphonie en de liederen cyclussen: „Klndertotenlieder',' en „Lieder eines fanrenden Gesellen" tot de meest ge liefde en uitgevoerde werken van dezen mees ter worden gerekend. Het is wel eigenaardig, dat de werken met zang de populaire Mahlerwerken zijn ge worden. Hoe dit te verklaren? In de werken zonder zang, die niet zijn eigen lyrische accenten bezitten, uit Mahler zich op een wijze, waar tegenover menig concertbezoeker immer vreemd zal blijven staan. Mahler is vooral in deze werken de fantast, de rustlooze zoeker, de pessimist en bovenal de twijfelaar. Werpt hij zich niet na de finale de vierde, waarin hü op zoo'n naïeve, serené wijze „Das Himmllsche Leben" bezingt, iri een aria van drie orkestsymphonieën in het leven terug? En al spreekt er uit de Zevende stille be wogenheid (Nachtmuziek) en eindigt deze in een bruisende apotheose, niemand zal deze afsluiting als een oplossing of overwinning beschouwen. Dan komt de geweldige achtste, waarvan men het tweede deel (slotscène van Faust) moet tieschouwen als een gebedsvervulling der smeeking „Venl Creator Spiritus", geuit in het eerste deel. En direct na dit gigantische werk (Mahler eischte hiervoor duizend mede werkenden), na deze gewaande vervul ling componeert Mahler „Das Lied", waarin hij zich weer geheel en al met de aarde be zig houdt. Doch wat er ook aan ,Das Lied" ten grond slag ligt, het is sterker en gevoelvoller ge schreven dan vele andere werken. Het ver schil met de verblindende achtste is wel groot. In dit aardsche lied hoort men gelukkig geen uitbarstingen van vertwijfeling. Hier schertst en spot Mahler als het ware met het leven (deel I, III, IV en V), maar daarnevens klinken tonen van weemoed (II Der Einsame, VI Der Abschied). Niet dat Mahler hier een zuivere verklan king van den tekst geeft, want, wij merkten dat reeds eerder op, niet zoozeer de ver kregen indrukken der gedichten inspireerden hem. Hij gebruikte de teksten meer om de in eigen brein opgekomen gedachten en stem mingen door middel van die teksten nader uit te werken en te illustreeren. Alleen al reeds wijst de keuze en de plaatsing der ge dichten hierop .1. Ill, IV en V zijn naar Li- Tal-Fo, II en VI naar andere dichters). De uitvoering van „Das Lied" voldeed meer dan de vorige maal. Door een betere bezet ting der altpartij werd een fraaier geheel verkregen. Ilona Durigo zong behalve het bekoorlijke, ragfijne „Von der Schönheit" de weemoedige getinte deelen. Deze maakten door haar puur-artlstieke voordracht en fluweellg, donker getimbreerd geluid een diepen indrux en vormden, wat een allereerste vereischte voor dit werk ls, een scherp contrast met de hartstochtelijke, lichtzinnige deelen. Enkele malen was het klankvolume dezer zangeres ontoereikend en ging haar stem in de orkest partij ten onder Doch men moet in aanmer king nemen, dat de orkestbezetting in ver houding tot de zaalruimte wel wat groot ls. En wanneer Ilona Durigo's stem bij inzetten ln hooge ligging niet direct voldoende aan sprak, schrijven wij dit voor een groot deel aan de hooge temperatuur der zaal toe. Welicht moeten aan dit euvel ook enkele minder gunstige momenten van den zanger Jac. Urlus worden toegeschreven. In het tweede gedeelte van I klonk zijn stem minder glansrijk en krachtig. Gelukkig herstelde Urlus zich in V „Der Frunkene im Frühling", hetwelk in alle opzicht frappant werd ver tolkt. Daarnevens sloeg het geestig gety peerde III „Von der Jugend" in. Na deze deelen weerklonk reeds luid applaus. De technische beheerschlng en de klank - kleurenpracht van Mengelbergs orkest was zooals altijd bewonderingswaardig. Waarlijk, beter dirigent en orkest voor Mahlerwerken is haast niet denkbaar. In het eerste deel werd ten gehoore ge bracht de B moll-suite van Bach, een rijk- gevarieerd werk, waarin voortreffelijk spel van strijkorkest en fluitisten bijzonder opviel en „Die Nacht" van Diepenbrock voor alt solo en orkest, opgedragen aan en gezongen door Ilona Durigo. Een echt Diepenbrock- gezang. Prachtvolle verklanking en illustree- rlng van den tekst! Met Ingetogenheid voor gedragen door de zangeres. Het werk is ech ter wat gedrukt van stemming voor een feestconcert. Voor den aanvang bood de voorzitter der H. B. V. Dr. Mengelberg een krans aan en huldigde daarmede dirigent en orkest. f natuurlijk droog met De oud-voorzitter, de heer Crommelin, bracht na de Baeh-suite hulde aan het be stuur ln een geestige motie, met instemming van Ule aanwezigen. Vermeldenswaard is de gewijzigde opstel ling van het orkest. O.a. waren thans de cel listen vooraan op het podium, rechts van den dirigent gezeten. Een groot verschil in klank verhouding merkten wc niet op. O. K. Ondertrouwd: 11 Nov.: J. D. L. Hartman en J. M. Jansen H. J. Witkamp en A. Wielders J. A. van Eeden en C. M. Ven- neker J. Woudenberg en G. Oosting C. Harreveld en G. J. Visser H. J. M. Verdonk en T. F. Riebeek W. Sijpestijn en E. Nierman J. Wezenaar en E. v Hooff J. de Vries en G. v. d. Sluis. Getrouwd: 11 November. C. F«mrtxa en H. E. v. Loevesijn J. C. Willemse en J. G. Spigt J. Jansen en A. L. Bran,- neke A A. Droog en A. G. Selraat H. J. v. Weeren en J. Versterre W. Peettoom en G. E.t v. Beest H. de Vries en E. H. de Nijs N. Kenren en L. J. Otte H. Boenvinkel en J. ter Haak K. J. Lindström en H. J. v Tol P. H M. Reijnen en J. M. Roetman. Geboren: 8 Nov. d. van G. Groenink—Kla ver 9 Nov. d. van B. JonkerWeiland d. van G. BurghoutKamphuis 10 Nov. z. van H. A. Broeken—Nelissen z. van J. E. H. Biesbrouckv. Kooten 11 Nov. z. van A Hackfoort—Mense. Overleden: 10 Nov. H. P., 3 jaar, z. van P. Dirks, Voortingstraat. Lbuis Bouwmeester Jr. overleden Directeur van het bekende revnegezelschap Woensdagnacht is te Arnhem, na een kort stondige ongesteldheid in den ouderdom van 47 jaar overleden Louis Bouwmeester Jr., directeur van Bouwmeester's Revue-gezel schap dat beschouwd mag worden een voortzetting te zijn van I-Ienri ter Hali's ge zelschap. Louis Bouwmeester, jongste zoon van den grooten Louis Bouwmeester had ook wel het kunstenaarsbloed in zijn aderen. Ook bij hem was het „Bon sang ne peut mentir" van toe passing, al kwam hij niet zoo naar voren ais zijn vader Louis, als zijn oom Frits en zijn tante mevrouw Manrr—Bouwmeester. Hij bleef op het tweede plan, maar daar heeft hij toch wel mooi werk gedaan. Zijn emplooi was het komische en hij verstond de kunst van het typeeren. Hij kon een droog komisch burgermannetje uitnemend karakteriseeren en ook in de komische rollen in het werk van Shakespeare muntte hij uit. Hij bezocht eenige malen Indië, o.m. ook voor het geven van vlieg'demonstraties. Eerst heeft hij Indië bezocht met zijn vader, later had hij zelf een gezelschap gevormd. Door middel van Indische relaties stichtte hij te Den Haag het tooneelgezelschap m „Flora". Dit blijspeltheater doopte hij later om in het Louis Bouwmeestertheater, ter eere van zijn vader. In de laatste jaren kwam nij. minder op den voorgrond als acteur Hij was "directeur en leider van een revuegczelschap geworden. Zoo exploiteerde hij tien jaar ge leden ook den Scalaschouwburg te Den Haag, waarvan hij momenteel nog een der eige naars was. Met vrij groot succes werden revues, varlété's en operettes opgevoerd. Daarna verhuisde hij naar het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam, waar de bekende Louis Bouwmeester-revues werden opgevoerd en beroemd waren. Ook zijn hier operettes gegeven, om. met Betty de Vries. Boskamp en onder regie van J. J. Rentmeester. Na jaren in het Paleis fe hebben gespeeld, werd de brand eenige jaren geleden in het Paleis voor Volksvlijt hem noodlottig, Immers bij dezen brand heeft hl] veel nadeel en schade ondervonden, terwijl hij zijn pied terre te Amsterdam verloor Louis Bouwmeester was de tweede zoon van Louis uit diens huwelijk met Henriëtte van Engers. De eerste Rafael Bouwmeester ls reeds eenige jaren dood. Maandag is Louis Bouwmeester te Arnhem plotseling ongesteld geworden. Hij was met zijn gezelschap op tournee met de revue „Champagne," Gistermorgen in de vroegte is hij overleden. Het stoffelijk overschot zal naar Rijswijk worden overgebracht. Wie mist juweelen? Een internationaal misdadiger gearresteerd In het Algemeen Politieblad maakt de burgemeester van Wassenaar bekend, dat is aangehouden en thans ingesloten ln het huis van bewaring te 's-Gravenhage Andor Kaszo. Hongaar, geboren te Vacz, 16 Juni 1909, radio-technicus, laatstelijk wonende te Am sterdam, Wouwermanstraat no. 22II, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan eenige misdrijven, welke in het Politie blad waren gesignaleerd. Verdachte Kaszo, een internationaal mis dadiger, had de navolgende goederen onder zijn berusting en het ls niet onwaarschijnlijk, dat verschillende voorwerpen, welke zijn te bezichtigen aan het politiebureau te Was senaar, van misdrijf afkomstig zijn Deze voorwerpen zijn: een gouden broche, model halve maan met ster, bezet met gra- naatsteentjes; een ovale schelp, camée, lang 4 c.M. en breed 3 c.M. (dameshoofd en pro fiel), gevat in goud; een gebroken gouden ring (smal bandje), waaruit is gebroken een camée ter grootte van 1.8 bij 1.5 c.M.; eer. gouden, zeer fijne dames-schakelkettlng, lang 85 c.M een gouden broche, model hoefijzer, bezet met pareltjes, waarop een staafje, uit hetwelk een parel blijkt te zijn gebroken; een parelmoeren peervormige hanger, bezet met geslepen stalen versieringen; een damesoor knop, groot model imitatie-parel; eenige col liers van groote imitatie-paarlen; een imitatie parelen collier met gouden slotje, lang 40 c.M.; een halssnoer, samengesteld uit een 5tal, met diverse kleuren beschilderde ronde steenen en kralen ln diverse tinten; een aan tal losse ronde en langwerpige gele kralen, van diverse afmeting; een naar manchet- knoopen, met kettingverbinding, dragende ln blauw de drukletter A. O. F. B.; een gedra gen lichtblauw overhemd, met zijden streep, gemerkt B 3213, captain shirt 14—36—R 101. met- boord een ve~i'kkeld heerenhorloge, zonder riempje, gemerkt Longines 3370803, met op wijzerplaat zwarte Arabische cijfers waarvan de 12 rood is; een defect zilveren heerenhorloge, met dubbele kast, gemerkt Grand Prix Election, Berne 1914, précision chronometrlque no. 12235, met op wijzerplaat zwarte Arabische cijfers; een defect 14 karaats ovalen armband-polshorloge, op de wijzer plaat zwarte Arabische cijfers mat de 12 echter rood, gemerkt 14 K. no. 119947, Activa en voorzien van een gouden schakelarmband (platte schakels) met schuifsluiting en veilig heidskettinkje; een sleutelring, gemerkt sou venir, waaraan vijf sleuteltjes; een sleutel ring met 10 sleuteltjes; een donker bruine lederen zakportefeuille; esn zwarte imitatie leeren zakportefeuille; een vernikkeld étui, paars gevoerd, inhoudende een Gilette scheerapparaat, gemerkt Pat 1339651917; een Elida shaving stick ln blauw kartonnen huls; een vulpenhouder, uitgevoerd ln parel moer, mét zwarte- en 9 karaats gouden banden, merk Carter, met ingesneden druk lettertjes B. C. T.; pen, gemerkt Carter super-weerpen; een zakspiegeltje, gemerkt Stoomvaart-Maatschappij Nederland; een peau-de-suède sportportemonnaietje, licht bruin van kleur, gemerkt Stoomvaart-Maat schappij Nederland; een rose celluloid tan denborstel, gemerkt Sanitats Zahn Bürste, in oranje-kleurig celluloid étui; een lederen kof fertje, imitatie-krokodil met vernikkelde slui ting, donkerbruin van kleur en paars gevoerd, lang 45 c.M., breed 28 c M. en hoog 12 c.M.; een imitatie-lederen koffertje met vernikkelde sluiting, blauw van kleur en grijs gevoerd, lang 39 cM„ breed 25 c.M. en hoog 10 c.M. Woensdag werden te Amsterdam gearres teerd een zekere D. en mejuffrouw B terwijl Dinsdagavond reeds te Rotterdam een zekere L. in arrest werd gesteld in verband met den roofoverval te Schipluiden. De commissaris van politie te Delft heeft ons gistermorgen eenige mededeelingen ver strekt over de wijze, waarop de politie erin geslaagd is zoo spoedig na den roofoverval de hand op de daders te leggen. Reeds direct na den overval had de poli tie verschillende aanwijzingen gekregen be treffende de richting, in welke zij naar de daders moest zoeken. Vooral ook het vinden van een jas en een pet op de plaats van den overval was een belangrijke aanwijzing. Voorts was bij een door de Rotterdamsche recherche ingesteld onderzoek gebleken dat een zekere L., een recidivist, sinds Vrijdag niet meer op zijn werk was verschenen. Eveneens kwam het de politie ter oore, dat bi) een fuif, die in den nacht van Zaterdag op Zondag in een café op den Schiedamschen Dijk te Rotterdam werd gegeven, in dronken schap door enkele personen was uitgelaten dat zij wel iets van den overval wisten. Met deze aanwijzingen slaagde de politie er vrij spoedig in L. aan te houden. Bij een caféhouder te Rotterdam wist de politie beslag te léggen op een bedrag van 5600 gulden, afkomstig van den roofoverval te Schipluiden en dit bedrag werd aan L. voorgelegd. L. verklaarde toen, dat men hem bedrogen had, want dat hij slechts f 1300 had ontvangen en uit kwaadheid over dit bedrog van zijn medeplichtigen, heeft hij zijn mede daders aan de politie bekend gemaakt. Het waren de 35-jarige D., die de hoofddader zou zijn, de 35-jarige S. uit Amsterdam en de 24-jarige mejuffrouw B. uit Rotterdam. L. vertelde verder, dat D. hem had uit genoodigd aan den overval deel te nemen. Deze overval zou oorspronkelijk plaats heb ben op Woensdag 4 November, doch daar de kassier dien avond niet in de Boeren leenbank aanwezig was. werd de overval uit gesteld tot Zaterdagavond. Hoe de overval heeft plaats gehad is bekend Uit de verklaringen van L. is gebleken, dat S. het geld uit de brandkast heeft ge nomen. D. had een revolver en heeft daar mede op den kassier, den heer H. van Vel- zen, geschoten, terwijl L. ten slotte zelf den kassier heeft neergeslagen. Mej. B. stond gedurende den overval op den Schiplulden- schen weg te wachten. Het geld is later aan D. overgegeven, die hierop kalmpjes met mej. B is weggewandeld. L. is op de fiets gesprongen en heeft zich met S naar Delft begeven, vanwaar zij per trein naar Rotter dam zijn verder gegaan. In een café te Rotterdam werd de buit, die, zooals men weet, 10.000 heeft bedragen, verdeeld. D. en mej. B. ziin later naar Amsterdam gegaan, omdat zij het veiliger waanden uit de buurt van Delft te blijven. Ook S. is naar Amsterdam gegaan, doch deze is nog niet gevonden eV de politie tracht hem als nog op te sporen. Het staat wel vast, dat de politie de wer kelijke daders van den overval in handen heeft. Een vijfde medeplichtige gearresteerd Bij het verder onderzoek in de zaak van den roofoverval is gebleken, dat er nog een vijfde medeplichtige is. Gisterenmorgen is deze vijfde medeplichtige te Vlaardinger Ambacht gearresteerd. Het is de 27-jarige boerenarbeider A. v. U. aldaar. Hi) heeft verschillende relaties met den hoofdpersoon uit den overval. Vermoedelijk is hij de gene geweest, die het plan voor den overval heeft geopperd. Wie wenscht piano te ruilen voor uitstekend instrument. Adres Mr. v. Lingenlaan 3, Beverwijk. Nog enkele partijtjes prima gesor teerd bollendek, tegen billijken prijs. G. MOLENAAR, Lieweg 4, Haarlem- merllede. Telef. no. 3, Spaarndam. met en zonder in licht, donker, beige, zwart, bruin en gemixte kleuren. ijzersterk in de kortegolf ontvang stations, dank zij de nieuwe Philips pro ducten 720 A, 730 A en 2607. Dat ook de zwakkere stations ,,elk wat wils" bieden, wil len wij U met genoegen eens laten hooren. Nieuw in model Ford '26, prachtig in orde 7500. Fordtruck verlengd chassis, model AA 1931 met Fordcabine, geheel com pleet met carrosserie, geschikt voor bodenwagen of tapissière. Deze wagen is nieuw, voor 2000. 2 Ford Bedans 2-deur, prima in orde, per stuk 1050. Een Whippet 4-deur, zoo goed als nieuw 1550. Alles te bevragen bij J. JAK te Santpoort. Telefoon 22326. Prima Grondverfper kilo 60 ct. Prima Glansverf Prima witte Standlak Prima witte Japanlak Witte Terpentijn Geschaafde Was Zuivere Wrijfwas Zuivere Boenwas ons 80 ct. 1.30 1.50 8 ct. 25 Ct. 20 ct. 15 ct. Prima Wasbeits per ons 15 ct. Stoelenpolitoer Zoutzuur Ammoniak Hee'e sterke Ammoniak Busjes Rijwiellak Busjes Kachellak Plaksel fl. 15 et. 10 ct. 15 ct. 25 ct. bus 25 ct. 45 ct. pak 25 ct. DE ALLERBESTE WITTE JAPANLAK VOOR TUINMEUBELEN ln 6 uur spijkerhard, 'per kilo 1.80. Lysol per flesch 60 ct. I Mastixvernis voor Schilderijen Creoline per flesch 30 et. per ons 40 ct. ONZE LEO-GLASSNIJDER, prima prima, slechts 43 cent Onze kwasten zijn enorm verlaagd! Komt even bij ons, en zonder verplichting noemen wij U de nieuwe prijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6