LEEKEPREEKEN f3000.- f750.- f250.- f125.- f50. f40.- Nationale Spaar en Emissiebanko. 4 pCt. dit nummer bestaat uit vier bladen ZATERDAG 14 NOVEMBER 1931 De verhoogde benzine belasting De roofoverval te Schipluiden Naklanken Het conflict in de textiel-industrie Kindergebed in crisistijd Auto met vijf inzittenden te water Een R. K. Notaris te Velsen Het Noordzeekanaal BUREAUX NASSAULAAN 49 EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17925 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL A udiëntie Amsterdam C., Heerengr. 508 Bijkantoor NASSAULAAN 18 HAARLEM VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-AD VERTEN- TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per reget. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen Bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm oij verlies van #n anderen vinger 413 DE GROOTE VERGISSING Eenige dagen geleden circuleerde er in de buitenlandsche pers een merk waardige brief van een Russischen dok ter, die onlangs te Moskou gestorven is. Ook de socialistische pers hier te lande maakte van dit schrijven met veel ophef melding, zonder dat men hiervan de eigenlijke reden bevroeden kan. Wan neer het geen louter sensatiezucht is geweest, welke de roode arbeiderspers deze „Biecht van een Russischen arts" op de voorpagina's van haar bladen, voorzien van een zestal vetgedrukte koppen, deed publiceeren, dan is het onverklaarbaar, waarom zij haar lezers massa voor het daarin opgeworpen schrikkelijke probleem plaatste, zonder zelfs ook maar eenige poging aan te wen den om een uitweg of oplossing aan de hand te doen. Het geval komt hierop neer. Te Moskou stierf een dokter, Sukow genaamd. Hij liet een brief achter voor den officier van Justitie van de Volksrechtbank, waarin o.m. het volgende te lezen stond. Ik heb door cyaankali een einde aan mijn leven gemaakt. Ik straf mijzelf voor een misdaad. In het aangezicht van den dood wil ik daarvan de vol gende verklaring geven. Een paar jaar geleden verscheen op mijn spreekuur de echtgenoote van prof. N„ klagende over pijn aan de bovenlip. Het was een ver zwering, veroorzaakt door vergiftiging met bacteriën in de lippenstift. Een langzame en ontzettende dood zou daar van het gevolg zijn. Ik liet den professor bij mij komen en gaf hem den raad, zijn niets vermoedende jonge vrouw met cyaankali te dooden. Wat gebeurde. Ik stelde hartverlamming als doodsoorzaak vast. Dit geval bracht mij op de gedachte om al mijn patiënten, die aan een onge neeslijke kwaal leden, op dezelfde wijze te behandelen, om hun een pijnlijken dood te besparen. De moord uit mede lijden is trouwens geen nieuwe gedachte. Veel collega's met een goede reputatie nemen hetzelfde standpunt in. Is het niet onmenschelijk aan den mensch de geheele verschrikkelijke waarheid over zijn ziekte te vertellen en hem dan voor de keus te stellen van een langza- men dood of zelfmoord? Het is echter ook onmogelijk de verlossende daad aan vrienden of kennissen over te laten; hun liefde, of hun vrees voor een schan daal, zal hen terughouden. Deze over weging bracht mij tot de overtuiging, dat ik in moest grijpen zonder iemand te raadplegen. Ik ging er dus toe over patiënten te vergiftigen en een valsche doodsoorzaak vast te stellen. Mijn vrienden weten, dat ik in zeker opzicht nog een geloovig mensch ben, moord en zelfmoord als een der grootste zonden beschouw. Hoe is het dan moge lijk geweest aldus te handelen? Ik wil er geen geheim van maken, dat ik in 40 gevallen gedurende mijn practijk bewust moordenaar ben geweest. Maar nog lie ver neem ik de verantwoording voor deze misdaden op mij, dan de ten doode opgeschreven menschen aan een schrik kelijk lijden over te geven. Ook mijn zelfmoord is een groote zonde, die ik geheel voor mijn rekening neem. Ik heb mijzelf gericht en wel om de volgende reden: Een paar dagen geleden is mijn patiënte Natasja B. gestorven. Doods oorzaak: hartverlamming. Zij is door mij vergiftigd. Het was mijn veertigste moord. Ik had bij haar een kankerge zwel geconstateerd en was van meening, dat operatief ingrijpen niet zou baten. Bij de sectie van het lijk kwam ik ech ter tot de erkenning, dat ik een vreese- lijke vergissing had begaan. Het gezwel was ongevaarlijk; ik was geheel zonder noodzaak moordenaar geworden. Na tasja was mijn verloofde Is dit verhaal niet een afspiegeling van de geestelijke verwarring van onzen tijd? Hier is een mensch, die bewust veertig moorden begaat, die zegt nog in God te gelooven en die ten slotte even welbewust den vreeselijksten van alle gruwelen bedrijft, n.m. zelfmoord. Hoe is zulk een geestestoestand te verklaren? Het ligt voor de hand, dat aan dezen zelfmoord een langzaam proces is voor af gegaan, waarvan de ongelukkige arts ons zelf ten deele een beschrijving geeft. Hier heeft een ziel geworsteld, hier heeft een geweten gesproken en geleidelijk is de misdadige toestand ingetreden. Toen eenmaal de eerste misdaad was begaan, ging het al meer bergafwaarts en het einde was de wanhoop. Vele mijner collega's hebben zich al lang met de gedachte van den moord uit medelijden vertrouwd ge maakt, schrijft de Russische arts in zijn laatsten brief. Dit wil zeggen, dat hij reeds lang onder zijn vrienden over dit probleem had gesproken. Aan alle wer kelijke en bewuste misdaad gaat eerst overleg vooraf. Die gedachte legt de kiem voor de zonde: 't is de verleiding, waaraan weerstand moet worden gebo den. Het is het ongeluk van de meeste misdadigers, dat zij zich eerst vertrouwd maken met een kwade gedachte, zóó lang, dat de idee ten laatste een obses sie wordt en de daad menschelijker- wijze gesproken niet meer uit kan blij ven. Men zegt niet ten onrechte, dat de Fransche filosofen der 17e eeuw de va ders der revolutie en dat de Duitsche professoren de aanstichters van den we reldbrand van 1914 zijn geweest. Maar al te luchthartig wordt vaak over vree- selijke problemen geschreven en gespro ken, door auteurs, die sensatie maken met opzienbarende boeken en hoogleera ren, die studenten lokken met de ver kondiging van nieuwe theorieën in een schitterenden stijl. Zelf zouden deze schrijvers en leeraren terugschrikken, wanneer men hun vroeg hun wijsheid in practijk te brengen. Maar hun gif mist zijn uitwerking niet. Ook deze Russische dokter-moorde naar en zelfmoordenaar heeft geaarzeld. Hij is begonnen zijn eerste moordge dachte door een vriend uit te laten wer ken. Toen de daad-was geschied, werd hij medeplichtige, door een valsche doodsoorzaak vast te stellen. Daarna volgde de tweede misdaad en het gewe ten was in slaap gesust; in eigen oogen werd de dokter een held, een men- schenvriend; hij had den moed zijn ongeneeslijke patiënten uit hun lijden te helpen! Totdat de groote vergissing kwam. De zelfsuggestie van door een moordenaar- uit-medelijden een weldoener van de menschheid te zijn, bracht er dezen on gelukkige toe om zelfs zijn verloofde te dooden, toen hij haar ongeneeslijk waande. Maar de natuur is ten slotte sterker dan iedere menschelijke waan en na die onmenschelijke daad verbrak de smart over het verlies een oogenblik de verblinding en drong het gezond ver stand den twijfel naar voren: wanneer ik mij nu eens vergist had en de kwaal niet ongeneeslijk was? Een onderzoek bracht inderdaad de dwaling aan het licht. Wat moet er op dat oogenblik in den arts zijn omgegaan? Hoeveel van de veertig moorden-uit-medelijden zou den vergissingen zijn geweest? Boven dien, de ongelukkige is nog eerlijk ge noeg geweest te erkennen, dat hij geen godloochenaar was. Hij heeft nog ge bracht te biechten, maar het lukte hem niet dadelijk. Toen kwam de wanhoop en sloeg hij de hand aan zichzelf. Al ware dit geval slechts uit de ver beelding van een romanschrijver ont staan en geen vreeselijke werkelijkheid, dan nog was het alleszins waard aan ons tegenwoordig geslacht als afschrik wekkende les te worden voorgehouden. Immers, de hedendaagsche mentaliteit lijdt over het algemeen min of meer aan de fout, die dezen Russischen dok ter tot zijn groote vergissing en tot zijn wanhoopsdaad bracht. In de kern is het niet anders dan de paradijszonde, de hoogmoed, die meent, zelf God te kunnen zijn. Er doen zich in heel het leven herhaaldelijk verschijnselen voor, die wij verkeerd achten, die wij van menschelijk standpunt uit geredeneerd anders zouden willen zien. De medi cus, die den geheelen dag het lijden van den mensch aanziet en die in de onfeil baarheid van zijn wetenschap gelooft, meent te kunnen decreteeren hoe lang een patiënt nog te leven heeft. Toch bewijst iedere dag opnieuw de beperkt heid van het menschelijk weten. Allen kennen wij menschen, die jaren geleden door de bekwaamste geneesheeren zijn „opgegeven", die volgens medische uit spraak nog slechts enkele maanden te leven hadden en die gezonder zijn dan ooit te voren. Dit doet niets af aan de groote vorderingen, welke de weten schap heeft gemaakt. Het bewijst slechts, dat de natuur geheimen heeft, welke de mensch niet bij machte is te ontsluieren; het vermaant ons slechts, dat wij ons nooit boven Gods wet, boven de natuurwet mogen stellen. En dat geldt voor alle betweters, die de natuur willen dwingen. Hoe jammer lijk zien wij de theorieën en practijken der moedwillige kinderbeperking voort durend falen. De misdaad wreekt zich aan de ziel en het lichaam van het indi vidu, dat zich er toe laat verleiden; ze wreekt zich aan het leven en aan het moreel van heel een volk. Zoo gaat het met de leuzen van de nieuwlichters, die het lichamelijk niet geheel gezonde of volwassen kind willen afmaken, om een geslacht van Über menschen te kweeken. De geschiedenis leert, dat niet alleen het jongste ldnd uit een gezin van twaalf en meer kinde ren dikwijls geestelijk en lichamelijk het beste is, maar ook, dat zwakken en mis vormden naar het lichaam, somtijds genieën worden en aan de menschheid onschatbare diensten bewijzen. In den grond is de fout van het socia listische en communistische stelsel geen andere. Ook de belijders van deze leer willen in de natuur der dingen ingrij pen. Het staat hun tegen, dat er zooveel verschillen onder de menschen zijn; dat er rijken en armen, begaafden en onbe- gaafden, sterken en zwakken worden ge boren. En in plaats van uit te gaan van de zondige natuur van den mensch en te trachten deze te verbeteren en op te heffen, willen zij in de bestaande ver houdingen en gestelde orde zelf ingrij pen en ruw gelijk maken, wat de Schep per ongelijk heeft geschapen. De volks- moord, die in Rusland voltrokken wordt, is een beeld van de onmacht en on vruchtbaarheid van den mensch, die zichzelf God waant. Ook daar zal van daag of morgen de groote vergissing openbaar worden. De wanhoopsdaad van den Russischen dokter roept den modernen mensch het oude bijbelverhaal in al zijn ontzagwek kendheid weer voor den geest. God sprak: van dezen boom zult gij niet eten, zonder de reden van Zijn verbod aan te geven. De verleider kwam en zeide: grijp toe en ge zult Gode gelijk zijn! En door hoogmoed kwam heel het menschelijk geslacht ten val. Dit was de groote vergissing van Adam, die zich tel kens herhaalt, wanneer de mensch het beter weten wil dan God. HOMO SAPIENS. Door de Tweede Kamer aangenomen De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 73 tegen 4 stemmen het wetsontwerp aangenomen tot tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine. Bekentenissen De in verband met den bankroof in Schip luiden aangehouden Rotterdammers zijn gisteren op het politiebureau te Delft ver hoord. De vrouw heeft een volledige bekentenis afgelegd. De hoofddader D. bleef ook nu nog zijn onschuld volhouden. Hij is echter door den kassier van de Boerenleenbank pertinent herkend. Ook de boerenarbeider A. v. TT. uit Vlaar- dinger Ambacht heeft ten slotte verklaard, dat hij aan de Rotterdammers inlichtingen heeft verstrekt, betreffende de inrichting van de bank. Alle aangehoudenen worden naar het Huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht en ter beschikking gesteld van de justitie. Stichting van een politie-vakcursus Zooals uit een in dit blad voorkomende advertentie blijkt, zal door de afdeeling „Kennemerland" van den Ned. R. K. Politie bond „St. Michaël" te Beverwijk een politie vakcursus worden opgericht ter verkrijging van het politiediploma, waaraan jongeman nen uit onze geheele omgeving kunnen deel nemen. Daar aan het politieamot in den tegenwoordigen tijd zeer groote eischen worden gesteld, meenen wij, dat deze politie vakcursus in deze omgeving in een groote be hoefte voorziet. Aan dezen cursus zijn zeer bekwame en ervaren poktieieeraren verbon den, terwijl aan dezen cursus, zooals velen reeds bekend zal zijn, ook niet-R. K. jonge mannen kunnen deelnemen. Wij wensehen de afdeeling „Kennemerland' die nog slechts kort bestaat, met dezen cursus veel succes en verwachten, dat vele gegadigden zich zul len opgeven. Men zie voor verdere g- geven s de in dit blad voorkomende advertentie. De Wieringermeerpolder Plaatsing van landarbeidersgezinnen Indien geen vertraging in den aanbouw van de arbeiderswoningen ontstaat, kunnen in het tijdvak 1 Februari—1 September 1932 170 landarbeidersgezinnen in den Wieringer meerpolder worden geplaatst. Gezinnen, die voor deze plaatsing in aan merking wensehen te komen, moeten een geneeskundige verklaring omtrent den ge zondheidstoestand van alle gezinsleden over leggen. In aanmerking kunnen alleen komen ge zonde en physiek sterke menschen, die op de hoogte zijn van alle in het gemengde land bouwbedrijf voorkomende werkzaamheden, van een leeftijd tusschen omstreeks 30 en 45 jaar. De landarbeiders worden aanvankelijk geplaatst bij de cultuurmaatschappij De Wieringermeer. Het uurloon zal omstreeks 35 40 cent, bedragen. De woningen, die ter beschikking zullen worden gesteld, zullen een huur van rond 3 3.50 per week moeten opbrengen. Zoodra de grond hiervoor geschikt is, zullen ook landarbeidersperceeltjes tegen nader overeen te komen voorwaarden be schikbaar worden gesteld. De woningen zijn van electrisch licht en waterleiding voorzien. In den polder zullen zich vestigen een medicus en een wijkver pleegster. In den loop van het volgend jaar zal waarschijnlijk ook de gelegenheid voor het volgen van onderwijs bestaan. Ook aan kerkbouw, enz. wordt aandacht geschonken. Plaatsing geschiedt via de Arbeidsbemid deling. Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan heeft de N. V. Drukkerij „De Spaarnestad" een gedenkboek uitgegeven, waarin met woord en beeld en met grafische voor stellingen een overzicht werd gegeven van den merkwaardigen groei dezer onder neming. Dit gedenkboek is zoowel in de pers als door de talrijke vrienden van „De Spaarnestad" met ingenomenheid ont vangen. Zeer vele brieven van de hoogst geplaatsten in den lande, van bisschoppen en ministers, van Kamerleden en Com missarissen der Koningin, van vooraan staanden in handel en industrie getuigen daarvan. Een dezer brieven en wel van Z. Em. Kardinaal van Rossum mogen wij hier onder afdrukken: J. M. J. A. .Rome Propaganda, Nov. 1931. Hooggeachte Heeren, Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum draagt mij op UED. van harte te bedanken voor het prachtige gedenkboek, dat uwe Directie heeft samengesteld bij gelegenheid van het zilveren jubilé uwer vennootschap en dat U zoo welwillend aan Zijne Eminentie hebt willen aanbieden. Zijne Eminentie heeft niet alleen met belangstelling kennis genomen van de keurige uitvoering van dit gedenkboek, maar vooral van den rijken inhoud, welke getuigenis aflegt van den grooten bloei, dien uw vennootschap m die korte jaren onder Gods zegen mocht bereiken. Zijne Eminentie wenscht U van harte geluk met dit succes en vooral met het groote, onberekenbare goed, dat uwe vennootschap in de afgeloopen 25 jaren door het. verspreiden van goede lectuur op zoo veelzijdig gebied heeft mogen tot stand brengen. Volgaarne schenkt Zijne Eminentie zijn zegen aan uwe jubileerende vennootschap en spreekt den wensch uit, dat de blijde groei, waarin zij zich thans verheugt, in de komende jaren nog moge toenemen en vele vruchten op het gebied der goede pers tot heil der zielen moge afwerpen. Terwijl ik dit UED. in naam van Zijne Eminentie mededeel, heb ik de eer mij te noemen UED.s dw. d. i. X. Dr. B. LIJDSMAN C.SS.R. Secretaris van Zijne Eminentie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de geheele volgende week geen audiëntie ver. Igapen. Geen buitengewone tractements- verhoogingen Amendement-Ketelaar aanvaard De Tweede Kamor heeft gistermiddag met 61 tegen 19 stemmen aangenomen een amendement-Ketelaar, waarvan de strek king was om geen gelden op de Rijksbe- grooting uit te trekken voor buitengewone tractementsverhoogingen. De Regeering zal ten gevolge van deze beslissing nota's van wijziging indienen ter vermindering van verschillende begrootin- gen. Maandag a.s. staking Gisteravond hebben de wevers van de firma Jannink en Zonen te Enschede vergaderd onder leiding van de bestruen der vier tex tielarbeiders-organisaties. Op advies van de besturen werd met alge- meene stemmen besloten Maandag as. in staking te gaan. Handel in aardappelen, greenten en fruit Centrale van vereenigingen van handelaars en exporteurs Donderdag is in Den Haag een bijeenkomst gehouden van organisaties, betrokken bij den handel in aardappelen, groenten en fruit; vertegenwoordigd waren 13 organisaties, o.a. de verschillende Amsterdamsche vereenigin gen, de vereeniging Koophandel te Broek op Langendijk, de Friesche associaties van ex porteurs van fruit, groenten en aardappelen, de Nederlandsche Bond van Aardappelhan delaren, de Zeeuwsche Vereeniging van Fruithandelaren en exporteurs, de Delftsche vereeniging, de Westlandsche vereeniging, de vereeniging van Binnenlandsche handelaren in fruit, groenten en aardappelen, de Malta- bond, de vereeniging van handelaren in Zuidvruchten en de Veenkoloniale aardap pelhandelaren. Na langdurige besprekingen is in beginsel besloten tot oprichting van een centrale van vereenigingen voor den handel in aardappe len, fruit en groente. De concepten, door een werkcomité ont worpen, werden behoudens enkele wijzigin gen aangenomen. De Centrale stelt zich ten doel de alge- meene belangen van den handel te bevorde ren, terwijl zij de aangesloten vereenigingen vrij laat om locale kwesties zelf op te lossen. De algemeene vraagstukken zullen echter door de centrale worden behartigd en deze zal actief dan wel adviseerend optreden. In de centrale zijn twee groepen, die der exporteurs en die der binnenlandsche han delaren. Beide groepen zullen een voorzitter kiezen. Daarboven staat de voorzitter der centrale, welke te Den Haag gevestigd zai zijn. Voorloopig zullen de kantoren van de nieuwe centrale gevestigd zijn ten huize van den heer Blijenburg, Stationsweg 66—68, Den Haag. (Direct ingaande) Zitdagen Maandags, Dinsdags, Woensdags en Vrijdags van 10 tot 12 uur v.m. en van 2 tot 3 uur n.m. en Donderdags en Zater dags van 6 tot 8 uur n.m. Door het Doorluchtig Episcopaat aanbevolen In „St. Bavo" is het volgende „Kin dergebed in Crisistijd" opgenomen: Goede Vader in den Hemel, met vertrou wen komen wij tot u, aan de hand van onze Lieve Moeder Maria. Zoo vele vaders kunnen geen werk meer vinden, zoo vele moeders hebben voor haar kinderen geen voedsel en geen kleeding meer. Wij bidden U: ontferm U over hen en over allen, die in nood verkeeren. Vergeef aan alle menschen hunne zon den, scheld hun de verdiende straf kwijt en geef hun, wat ze naar ziel en lichaam noo- dig hebben. Door Christus onzen Heer. Amen. Onze Vader, Wees gegroet, Eere zij den Vader, enz. Z. H. Exc. Mgr. J. D J. Aengenent laat hieraan vooraf gaan: Onderstaand gebed, goedgekeurd door het Doorluchtig Episcopaat van Nederland, zal binnenkort verspreid worden door het R.K. Centraal Bureau voor Opvoeding en On derwijs. Wetende, dat het gebed der kleinen zooveel vermag bij den goeden God, bevelen Wij het bijzonder aan. Wij hopen, dat het in onze Katholieke Scholen door de kinde ren gezamenlijk zal gebeden worden en dat de ouders het in hunne gezinnen gezamen lijk door de kinderen zullen doen bidden. Knaapje aan de gevolgen overleden Drie gewonden Gisteravond heeft bij de Olden-Diever- sche Brug over de Drentsche Hoofdvaart nabij Diever een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een inspecteur van politie, die op weg was van Amsterdam naar Lop- persum, raakte met zijn auto naast de tramrails in het mulle zand, met het ge volg, dat hij over de rails heen schoot en in het kanaal reed. De inspecteur, alsmede zijn wouw en drie kinderen, die eveneens in den wagen zaten, geraakten allen te wa ter. Dank zij het heldhaftig optreden van een passeerenden chauffeur van den heer Witvoet te Meppel konden allen op het droge worden gebracht. Behalve de man waren alle drenkelingen bewusteloos. Men heeft toen kunstmatige ademhaling toege past, waardoor bij de vrouw en twee der kinderen de levensgeesten weer werden op gewekt. Bij het derde kind mocht de kunst matige ademhaling echter niet baten, zoo dat bij dit ongeval een doode te betreuren is. De drenkelingen zijn ondergebracht in hotel Dieverbrug. Nadere bijzonderheden Nader wordt gemeld: De inspecteur van politie, de heer J. de Liefde uit Amsterdam, verbonden aan het bureau-Adelaarsweg aldaar, was, zooals ge meld, op weg naar Loppersum. Toen hij om half zeven gisteravond Dieverbrug pas seerde, kwam hij, ten gevolge van den dich ten mist, met de wielen van zijn auto op het gedeelte van den weg, dat een scheiding vormt tusschen den straatweg en de tram rails. Dit weggedeelte, dat vroeger een grep pel vormde, is opgevuld met zachten grond, welke door den regen doorweekt was. De wagen begon toen te slingeren, vloog de rails over en kwam in het water terecht. De heer De L. verloor geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest. Hij wist zrih uit den wagen te werken en zijn vrouw en twee zijner, nog jonge, kinderen te bevrij den en op het droge te brengen. Zijn 3 4-jarig zoontje kon hij echter niet zoo spoedig vinden. Eerst met behulp van een chauffeur, die toevallig voorbij kwam, slaagde hij er in den kleine uit den auto, die geheel onder de oppervlakte verdwenen was, te halen. De levensgeesten van het ventje bleken echter reeds te zijn geweken. Geneeskundige hulp was kort na het on geval ter plaatse. Deze werd verleend door de doktoren Van Nooten uit Diever en luy- ser van Reenen uit Dwingelo. Nadat zij er in geslaagd waren mevrouw De L. en de twee andere kinderen tot bewustzijn te brengen, werden de drenkelingen vervoerd naar het hotel Dieverbrug van den heer Joh. Blok. Mevrouw De L. bleek een sleu telbeen te hebben gebroken en werd voor loopig verbonden. De heer De L. had enkele ernstige snijwonden opgeloopen, welke wer den gehecht. Oolc de chauffeur, die te hulp geschoten was, had door het intrappen van een ruit een ernstige snijwonde aan den voet. De beide kinderen hadden geen letsel bekomen. Het jongste heeft echter veel wa ter binnengekregen. Hun toestand is ech ter niet ernstig. Waarschijnlijk zullen de heer en mevrouw De L. en de beide kinde ren heden naar de hoofdstad terugkeeren. De auto is later uit de Drentsche Hoofd vaart gehaald. Het ongeval is op korten afstand ge schied van de plaats, waar drie jaar gele den de familie Donkens uit Groningen te water is gereden en verdronken. Bij Diever is een auto, waarin een Am sterdamsche familie gezeten was, te water gereden. Een jongetje verdronken. (biz. 1. 1ste blad) Het conflict in de textielindustrie. (biz. 1, 1ste blad) Bekentenissen inzake den roofoverval te Schipluiden. (blz. 1, lste blad) Baldwin over den internationalen toe stand. (blz. 1, 3de blad) Gandhi verlaat 21 November Londen. (blz. I, 3de blad) De toestand in bet Verre Oosten. (blz. I. 3de blad) Nadere bijzonderheden over de Ronde Ta felconferentie. (blz. 1, 3de blad) De benzinebelasting in de Tweede Kamer aangenomen met 73 tegen 4 stemmen. (blz. z, üae blad) De verhooging invoertarief in de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) De Zeereerw. Pater Innocentius Verriet O.P. is benoemd tot Apostolisch Vicaris en Bisschop van Curacao. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 763 vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.38 en overmorgen 4.36. Bij Koninklijk besluit van 11 Novem„^ is benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Haarlem, ter standplaats de gemeen^ te Velsen, J. H. A. M. Anten, candidaat- notaris te Gouda. De nieuwe notaris is, naar wij vernemen, katholiek. Hij werd te tjtrecht geboren in het Jaar 1896 en genoot in zijn vaderstad gewoon lager en gymnasiaal onderwijs. In 1914 ging hij voor het notariaat stu- deeren en behaalde het radicaal van candidaat-notaris in 1917. In datzelfde jaar werd hij verbonden aan het notariskantoor van den heer baron Van Wijnbergen te Utrecht. In 1920 werd hij adjunct-inspecteur der registratie te Utrecht, waar hij bleef tot opheffing van dit ambt in het jaar 1924. Toen vertrok hij naar Tilburg, waar hij aan de R. K. leergangen docent werd voor het notariaat en tevens candidaat was op het kantoor van notaris Smit, aldaar. In 1929 kreeg hij op verzoek eervol ont slag uit beide betrekkingen, omdat hij ge dwongen was een rustkuur te ondergaan. Nadien heeft bij verschillende vacante notariskantoren waargenomen o. m. te Gouda. De tunnels De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam heeft van den Minister van Waterstaat mededeeling ontvangen, dat het tot stand brengen van een tweede doorvaart- opening in de Hembrug en in de Velserhrug wordt bespoedigd, doch dat het tijdstip voor onderzoek naar den aanleg van een of meer tunnels onder het Noordzeekanaal nog niet is aangebroken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1