HISTORISCHE KASTEELEN IN NEDERLAND Een uitstapje naar den kleinsten Staat van Europa TWEEDE BLAD MAANDAG 16 NOVEMBER 1931 BLADZIJDE 1 Het huis te Rozendaal bij Arnhem De strijd in China De Vereenièinè van Zuiderzee-^,emeenten Het strandon&eluk te Noordwijk STADSNIEUWS Nieuwe weg Spaarnwouderweg- Zomerweg Een kerkwacht te Vogelenzang? San Marino) I. X. n (slot) Na de vergeefsche onderhandelingen, die In 1418 te Nijmegen plaats hadden, wilde Reynout geweld met geweld keeren; daartoe echter niet in staat, was het zijn gemalin, die te Rozendaal met de weerbarstige poor ters onderhandelde en, schoon zij van een deel der hertogelijke bevoegdheden afstand moest doen, toch herstel van zijn gezag ver kreeg. Na zijn spoedig daarop gevolgden dood ging de regeering van Gelder nogmaals op een zijtak over, want ook nu was geen rechtstreeksche opvolger aanwezig en men vond dezen in Aernout, den oudsten en bij kans 13-jarigen zoon van Jan van Egmond, uit diens huwelijk met Maria van Arkel. Deze had mededingers In Adolf van den Berg en Jan van Loen, maar Aernout werd te Nijmegen vrü algemeen als Hertog ge huldigd en begaf zich ook naar Rozendaal, waar hij de eerstvolgende jaren geregeld verbleef. Hij werd er voor de taak, die voor- loopig zijn vader als ruwaard voor hem waarnam, voorbereid, maar in die jaren ook werd Rozendaal een wapenplaats voor den naderenden oorlog. In het Sticht toch wa ren hevige onlusten ontstaan, waarbij de fa milie van Jan van Egmond nauw was be trokken. Zij mengde zich daarin ook, en wel op een jegens de andere partij scherpe en beleedigende wijze. Rudolf van Diepholt, de door de Gelderschen bestreden bisschop, ver bond zich met Jacoba van Beieren en rustte zich ten oorlog uit. De krijgstocht scheen aanvankelijk voorspoedig voor de Gelder schen te zullen afloopen, maar spoedig kwa men te Rozendaal vluchtelingen van onder scheiden beteekenis, van hooger of lager stand Eerst in 1429 werd de vrede gesloten, en Rudolf van Diepholt kwam Hertog Aer nout te Rozendaal bezoeken. Een Jaar daarna waren er nieuwe feeste lijkheden op Rozendaal, want Aernout trad met Catharina van Kleef de heerschzuchtige vrouw, die zooveel kwaad heeft gesticht, in het huwelijk, Adolf van den Berg, Aemout's vroegere mededinger, had zich ïen steun van den Keizer verworven, en Aernout werd gedag vaard, maar verscheen niet. Achtereenvol gens vielen hem belangrijke bondgenooten af, en tegelijk kwamen de steden, wier han del en nijverheid door den oorlog werden gedrukt, zich bij hem beklagen. Zoo is Aer. nout's regeering een lange periode van moei lijkheden geworden, die hem er toe deden besluiten ter bedevaart naar Palestina te gaan. Bij zirn afwezigheid werd hij plotseling be treurd, maar de vreugde over zijn terug komst duurde slechts kort. Dit temeer, omdat Aernout zich steeds meer terugtrok, en Adolf zijn oudste zoon, zich reeds vertoonde met de schitterende eigenschappen, die zijn deel waren. Langdurige twisten ontstonden en al bracht Willem van Egmond het tot 'n tijdelijken vrede tusschen vader en zoon, lang duurde dit alweer niet. Adolf toonde zich steeds driester tegenover zijn vader, en eindelijk, in 1465 na het schijnbaar vroolijke feest, te Grave aangericht, liet hij dezen ge vangen nemen en naar het slot te Buren ge vankelijk vervoeren. Bij die gelegenheid ver leende hij gunsten aan zijn aanhangers, en zoo is Berndt van Wisch tot slotvoogd en ambtman van Rozendaal aangesteld, onder voorwaarde echter dat hij om de drie jaren rekening én verantwoording zou doen. De Hertog vertoefde menigmaal te Rozendaal, cck alweer om krtigsbenden te verzamelen en weerstand te bieden aan Kleef, Egmond en de stad Arnhem, die zich tegen hem ver bonden hadden. Maar door het ingrijpen van Karei de Stouten kwam Adolf in gevangen schap: Aernout werd weer vrij, doch droeg aan den Hertog van BourgondiS de voogdij van het land op, verpandde hem zelfs korten tijd daarna Gelder en Zutphen, wat natuur lijk volkomen wettig was. Ook de schitterende Bourgondische Her tog. Karei de Stoute, die zijn leven op zoo weinig schitterende wijze zou laten ver van Holland n het Zwitsersch strijdgewoel, heeft korten tijd te Rozendaal vertoefd. Maar na zijn dood kwam Adolf weer aan het hoofd der Gelderschen, niet lang echter, want spoedig vond hij voor Doornik den dood. Tot 1481 verbleef Gelder onder het bestuur van Adolf's zuster Catharina, maar al spoedig moest het zich aan Maximiliaan onderwer pen. Het was deze Maximiliaan, die in den strijd tegen Jan van Kleef Rozendaal voor. zag van eene bezitting, die onder haar aan voerders telde den bekenden Jan van Schaf- felaar, die in 1482 met eenige ruiters van daar toog, den toren van Bameveld ver meesterde en daar zijn leven voor de zijnen gaf. Korten tijd daarna hebben de Kleef- schen, door benden uit Arnhem versterkt, Rozendaal aangevallen en vermeesterd; Burchtgraaf was Pelgrim de Vos van Steen- wijk. Toen evenwel Kleef door zijne bond genooten in den steek werd gelaten, moest het al het bezette gebied aan Maximiliaan teruggeven, die Pelgrim de Vos in zijn ambt op Rozendaal herstelde. De vrede was slechts van korten duur, want de Gelderschen ble ven op Karei van Egmond, Adolf's zoon, hun oogen gevestigd houden. En het is diens ba nier geweest, die al spoedig te Rozendaal werd geplant, al zorgde de wisselende krijgs kans er voor, dat dit niet langer dan een viertal jaren duurde. O'ok Rozendaal moest toen voor Philips den Schoonen zijne poorten openen, die er zijn hoofdkwartier vestigde, totdat de dood van zijn schoonmoeder hem naar Spanje riep. Tevoren sloot hij met Ka- rel van Egmond het verdrag, dat hem in blijvend bezit stelde van hetgeen hij verkre gen had. Te Rozendaal is Karei van Egmond cien Bourgondischen Hertog, inmiddels Ko ning van Spanje geworden, te voet gevallen, en heeft hij hem gesmeekt om bekrachtiging van de hem gestelde voorwaarden, die hem nauwelijks een schijn van vrijheid lieten. Maar Filips had zich laten verschalken, want nauwelijks was hij vertrokken, of Ka- rel stak de banier van het eigen gezag op. Hij begaf zich wel op 's Konings verzoek naar Brussel, maar liet den Koning alleen naar Spanje trekken. Spoedig was geheel het Geldersche gebied in zijn macht, en in 1511 kwam Rozendaal in zijn handen. Maar hij beeft er zijn verblijf niet gevestigd, want het slot had te lang aan ruwe krijgers tot wa penplaats gestrekt, en Karel's kas was te uitgeput om het in den ouden luister te herstellen. Vandaar dat hij het in 1516 aan Gerrit van Scherpenzeel verpandde voor hetgeen wat deze tot herstel van den jammerlijk ver vallen burcht zou ten koste leggen. De Her tog vertoefde er wel nu en dan. maar steeds tijdelijk. Bij giftbrief van 1536 is ten slotte het kasteel van Rozendaal mei de hooge heerlijkheid en alle toebehoorende rechten aan Willem van Scherpenzeel, den zoon van Gerrit, geschonken. Toen was de Geldersche Hertog niet meer in staat om zijn verplich tingen jegens de Scherpenzeels te voldoen en zelfs om de schuld af te lossen, die daar op uit den tijd van zijn grootvader nog im mer rustte. Particulier eigendom was Ro zendaal dus, toen Karei van Egmond in 1538 zijn roemvolle loopbaan eindigde, en de heeren van Scherpenzeel werden door Karei V in de oude voorrechten en vrijheden bevestigd Dat in de dagen van den ver woestenden Spaanschen oorlog Rozendaal als sterkte is erkend en is verdedigd, spreekt wel vanzelf. In 1584 lag er eene bezetting onder een zekeren Hopman Wijnbergen, die het tegen Spaansche aanvallen moest ver dedigen. De Scherpenzeels hadden het aan Derk van Dorth verkocht. Later ging het door huwelijk over aai Robert Baron van Arnhem, en aan zijn neef Johan van Arn hem, die in 1693 burgemeester van die stad was en in hoogen ouderdom op het slot in 1716 overleed. Ten gevolge van de uiterste wilsbeschikking van zijn vrouw, die hem geen afstammelingen geschonken had, kwam de heerlijkheid aan Baron Torek, en het is deze, die geen zorgen en geen kosten heeft gespaa'd om Rozendaal te maken tot de mooiste der Geldersche buitenplaatsen. Reeds de Baron van Arnhem had prachtige waterwerken laten aanleggen naar den aard van Versailles, maar Torek liet het oude slot, waarvan alleen de ronde toren in stand bleef, door een geheel nieuw gebouw vervangen. Zoodoende ontbrak het opnieuw niet aan bezoekers, en Koning-Stadhouder Willem III heeft er menigmaal verblijf ge houden. Het slot bleef in het bezit van de familie Torek, totdat de eenige dochter van Reinhard Jan Christiaan in het huwelijk trad met den gelijknamigen Baron van Pal- landt, waardcor, nog steeds, dit schoone be zit in het geslacht der Fallandts is geble ven. Wat men dus thans ziet, is niet meer het oude, op een burcht en kasteel gelijkende huis te Rozendaal, dat door de Geldersche Hertogen in tijden van nood kon worden verdedigd, al is dit ook slechts bij uitzonde ring geschied. De tuinen, die men er thans bewondert, zijn producten van de prachtlie- vende achttiende eeuw, en men kan veilig aannemen, dat de eerste Torek, die bezit ter van het kasteel werd, het ontwerp voor den nieuwen bouw geheel aan de tuinen heeft aangepast. Maar het is een bezit, zoo als men er weinige in ons kleine vaderland kent, een herinnering aan luisterrijke dagen, die wij ons wel eens wat al te veel tot Hol land, Zeeland en Utrecht beperkt rekenen, maar die zich ook uitstrekken over dat deel der Republiek, dat in Gelder, Overijsel en Friesland werd gevonden. Een nieuw beroep op den Volkenbond? fn berichten van Japansche zijde wordt verklaard, dat de nieuwe gevechten bij de Nonnirivier zijn ontstaan, doordat de troepen van generaal Ma een omsingelende beweging wilden uitvoeren, waardoor de Japansche troepen aan de Nonnirivier afgesneden zou den worden Generaal Ma moet aan zijn regeering een telegram gezonden hebben, dat de positie der Japansche troepen in Mandsjoerije voor de Chineezen wanhopig is, zoodat de Chineesche regeering een nieuw beroep op den Volken bond most doen. om een verderen opmarsch der Japanners te verhinderen. Nieuwe nota's Het secretariaat van den Volkenbond heeft nieuwe nota's van de vertegenwoordigers van Japan en China ontvangen. In de nota van Yoshisawa wordt verklaard, dat volgens de opvatting der Japansche regeering het secre tariaat van den Volkenbond door het ver spreiden van onjuiste berichten er toe heeft bijgedragen, verwarring te stichten in de openbare meening. Ook wordt de veronderstelling afgewezen, dat Japan de bemoeiingen om Mandsjoerije onafhankelijk te verklaren, ondersteunt. Te vens wordt de Chineesche regeering verweten dat deze de anti-Japansche bedreigingen in China ondersteunt. In de Chineesche nota wordt beweerd, dat Japan gedurende het verloop der gebeurte nissen in Tientsin China heeft bedreigd en wel in een vorm, die een ultimatum geleek. Japan heeft een nota tot de Nankingregee- ring gericht, waarin de terugtrekking der Chineesche troepen en der politie in de zóne van het verdrag van 1902 wordt verlangd met de bed-eiging, dat Japan anders maat regelen tot bescherming van zijn onderdanen in het betrokken gebied zal nemen. De Chineesche regeering verlangt, dat een neutrale commissie, bestaande uit officieren van de te Tientsin liggende garnizoenen, zal worden benoemd, die er op moet aansturen, dat Japan deze bedreiging niet ten uitvoer brengt. Japansch ultimatum afgewezen Generaal Ma heeft het Japansche ultima tum om voor 25 November zijn troepen terug i y Op het graf van wijlen den heer W. J. F. F. Lintz, op Zorgvliet te Amsterdam werd Zaterdagmiddag een grafsteen onthuld. De heer Lintz verloor het leven bij het redden van een meisje te Noordwijk op 5 Augustus 1930. In het Gebouw van de Burgerwacht te Amsterdam werd Zaterdagmiddag een bijeenkomst gehouden van de Vereeniging van Zuiderzeegemeenten. Van k n. r.: A. Cravestein, burgemeester van Urk; Th. Kolfschoten, burgemeester van Edam; H. J. Hofland, J. W. Egberls. burgemeester van Huizen; Mr. S. M. van Haersma, burgemeester van Stavoren, bij het bestudeeren van de droogleggingsplannen van de Zuiderzee. te trekken van de Nonni-brug naar Tsitsikar afgewezen. Vervolgens ontving hij van de Japanners een tweede ultimatum, om Tsitsikar aan de Japanners uit te leveren. Ook deze eisch werd afgewezen. Zaterdag zijn de gevechten bij de Nonni- brug voortgezet. De Chineezen wisten zich In hun stellingen te handhaven. De Japanners trekken troepen samen voor een opmarsch naar Tsitsikar. Nieuwe Japansche troepenzendingen. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, zijn nieu we Japansche detachementen, in totaal meer dan 10.000 man, te Moekden aangekomen. De Japansche troepen, ondersteund door cavallerie-aanvallen en gedekt door een zwaar artillerie-bombardement, hebben ge poogd den linkervleugel van de troepen in Heilungkiang te forceeren en een omvat tende beweging te maken om de troepen van generaal Ma heen. Tsitsikar weer gebombardeerd Volgens een Russisch bericht uit Tsitsi kar is de stad Zaterdag na de afwijzing van het Japansche ultimatum door generaal Ma opnieuw door Japansche vliegers gebombar deerd. Op verschillende plaatsen is brand uitgebroken. Vier soldaten en zeven burgers zijn gedood. Uit Tientsin komen berichten over nieuwe Japansche onlusten Een groep Chineesche demonstranten heeft getracht het Japan sche consulaat te bestormen. Zij werden evenwel door de politie uit elkaar geslagen. De banken zijn gesloten. Poe Yi en Mandsjoerije. Volgens een Russisch bericht uit Dairen is de vroegere Chineesche keizer Poe Yi al daar aangekomen. Gisteren zou hem een extra-trein van den Zuid Mandsjoerijschen spoorweg ter beschikking worden gesteld, om verder naar Moekden te reizen. De kei zer heeft zich in verbinding gesteld mei generaal Tschang Hai Peng, die bereid is de monarchistische beweging te steunen. In de omgeving van den keizer, welke vol gens berichten uit Russische bron na staat aan Japansche hooge militaire kringen, heeft men verklaard, dat de proclamatie van het keizerrijk eerst dan kan plaats hebben, in dien alle opperbevelhebbers in Noord- en Zuid-Mandsjoerije zich bereid verklaren de beweging te steunen. De keizer zal te Moek den, in het vroegere paleis van maarschalk Tschang Solin, zijn intrek nemen. Naar uit Nanking wordt gemeld, heeft Tschang Kal Scheck in een vergadering van studenten verklaard, dat het herstel der monarchie in China, politiek gesproken, on zin is. De regeering te Nanking zal een op dit doel gerichte beweging met alle ter beschikking staande middelen bestrijden. Moscou eischt garanties van Japan. Volgens een bericht uit Tokio heeft de Sovjet-Russische ambassadeur den Japan- schen minister van Buitenlandsche Zaken een verklaring van Litwinov overhandigd waarin geprotesteerd"wordt tegen de bewe ring van den Japanschen generalen staf dat de Sovjet-regeering den Chineeschen gene raal Ma ondersteunt in zijn strijd tegen Japan. De Sovjet-Russische regeering eischt garanties dat Japan den Chineeschen Ooster spoorweg niet zal bezetten. Naar voorts wordt gemeld, heeft de Ja pansche minister van Oorlog voldaan aan het verzoek van den Japanschen opperbevel hebber in Mandsjoerije hem de vrije hand te geven voor een eventueel militair optreden. De generale staf verklaarde, dat de toestand zeer critiek is. Generaal Ma zonder munitie De Nankingregeering heeft van generaal Ma een telegram ontvangen, dat zijn leger geen minutie meer heeft. Wanneer hij geen minutie ontvangt, of de opmarsch der Ja pansche t-oepen door den Vo'kenbond n'et tot staan wordt gebracht, zullen zijn troe pen gedwongen zijn Titsikar te ontruimen en te zich zonder strijd door de Japanners laten ontwapenen. Japansche beschuldigingen De vertegenwoordiger van het Japansche oppercommando heeft dezer dagen de vol gende verklaring overhandigd: „Wij hebben bewijzen in handen gekregen, dat de troepen van generaal Ma door de Russische regeering worden ondersteund. In den laatsten tijd heeft een groep van 300 Russische ruiten de grens overschreden. Er is vastgesteld, dat deze troep in Bla- gowestsjensk is opgesteld. De troep heeft opdracht gekregen strijd te voeren tegen de Japansche bezettingstroepen. Bovendien zijn op 6 November op het station Anda uit Rusland, twaalf wagons met oorlogsmateriaal aangekomen. Wij weten, dat de Russische regeermg en de Russische officieele instan ties de troepen van generaal Ma onder steunen en hen gesteund hebben met oorlogsmunitie en leiding. Desondanks zu len echter de Japansche troepen trachten de orde weer te herstellen en het roode gevaar te keeren. Russisch antwoord Het officieele telegraafagentschap van de Sovjet-Unie deelt in verband met de uit eenzettingen van den vertegenwoordiger van het Japansche oppercommando m Moek den mede, dat alle msdedeelingen onwaar zijn. Zij vormen een zware belasting van de betrekkingen tusschen beide landen. Moskou over de Japansche bewijzen Van officieele Russische zijde wordt een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat het Japansche ministerie van oorlog op het oogenblik bezig *r met het verzamelen van bewijzen voor de samenwerking tus schen den Chineeschen generaal Ma en den Sovjet-Russischen generalen staf. Tot dit doel'zijn Japanners ui. Charbin op de baan Hailar—Mandsjoerije bezig overblijfselen van Russische stukken geschut, gebroken ma chinegewezen en ander oorlogsmateriaal te verzamelen, dat daar nog op de slagvelden ligt van de botsingen tijdens het Ru?sisch- Chineesche conflict van 1929. Dergelijke „bewijzen", die door Japansche officieele instanties worden bijeen gebracht, om de wereld te overtuigen van de samenwerking der Russen met generaal Ma, moeten na tuurlijk als vervalscht worden gebrand merkt. In Moskou verwacht men verdere ver scherping van de Russisch-Japansche be trekkingen. Opzienbancnde arrestatie in Mandsjoerije Volgens een officieel Russisch bericht, heeft de Chineesche politie Vrijdag op het station Mandsjoeria, een vroegeren officier van het Russische keizerlijke leger, Uschakow genaamd, gearresteerd. Op den gearresteer de zouden belangrijke documenten gevonden zijn over de betrekkingen der Witte Gar disten en officieele Japansche instanties. Uschakow is in het bezit van een legitimatie van de Japansche militaire missie, n Mand sjoerije. Tijdens zijn eerste verhoor heeft Uscha kow verklaard, dat hij de leiding had van de Wit-gardistische bonden aan den Oost- Chineeschen spoorweg en van officieele Ja pansche instanties opdracht gekregen heeft een nieuwe Volksrepubliek voor te bereiden Bovendien heeft hij in de stad Barga (Mongolië) contact moeten zoeken met Mongoolsche benden, teneinde hen op te zetten tegen de Sovjetrgeering. Engelschman en Franschman in Tientsin gedood Uit Tientsin wordt gemeld, dat bij de schietpartijen van Vrijdag aan de grens van de Japansche cocessie een Engelschman en 'n Franschman door verdwaalde kogels ge dood zijn. De Japansche concessie is door de vrou wen en kinderen wegens voortdurend le vensgevaar ontruimd. Japansche versterkin gen zijn naar Tientsin onderweg. Een onbewaakte spoorwegovergang Tegen het door de Tweede Kamer aan genomen onteigeningsontwerp voor den aanleg van een weg van het kruispunt van den Spaarnwouderweg en den Spieringweg in de gemeente Haarlemmermeer naar den Zomerweg in de gemeente Haarlem, met een zijtak naar den Rijksweg HaarlemAmster dam, onder de gemeenten Haarlemmermeer, Haarlemmerliede en Spaamwoude en Haar" lam, werden blijkens het Voorl. Verslag der Eerste Kamer bij het afdeelingsonderzoe'ï geen bezwaren te berde gebracht. Enkele leden zouden echter gaarne wor den ingelicht, of de nieuwe spoorwegkruising (lijn Haarlem—Hoofddorp) op dezen voor doorgaand verkeer bestemden weg bewaakt of onbewaakte zal zijn, dan wel viaducts- gewijze zal worden aangebracht. Salarissen van provinciale ambtenaren Gcd. Staten van Zuid-Holland nemen een afwachtende houding aan Op vragen van het Statenlid mr. J. A de Viser of Ged. Staten van Zuid-Holland van plan zijn, een voordracht te doen tot ver laging der salarissen van provinciale amb tenaren bij aldien de Staten-Generaal het regeeringsvoorstel mochten aanvaarden tot verlaging der Rijksambtenaren-salarissen, hebben Ged. Staten van die provincie ge antwoord, dat zij in verband met het ont werp van wet tot tijdelijke kortingen op da uitkeeringen aan de provinciën en gemeen ten vooralsnog een afwachtende houding meenen te moeten aannemen. De hout-aanvoer te Velsen Het hout, bestemd voor de papierfabriek Van Gelder Zonen te Renkum, werd steeds via Rotterdam aangevoerd. Dit hout zal van deze campagne af in Velsen gelost worden, aangezien gebleken is, dat dit goedkooper is. Dit beteekent eèn vermeerdering van 10 of 12 houtschepen en tevens een belangrijke werkverruiming voor de betrokken arbei ders. De Hospesbrug Met de fundeering in gewapend beton van de bruggenhoofden der nieuwe Hospesbrug is men thans zoover gevorderd, dat men kan beginnen met het opmetselen der mu ren. Thans is ook duidelijk te zien, hoe smal de doorvaartwijdte van de nieuwe brug zal worden. Als die een meter breeder was ge worden, zou het zeke^ wel zoo makkelijk zijn geweest voor de zandschippers, vooral, omdat de brug de niet onaanzienlijke breedte van pl.rn. 30 M. krijgt. Naar wij vernemen, heeft de tegenwoor dige onveiligheid den Zeereerw. heer pastoor van Vogelenzang doen besluiten, tot de oprichting van een kerkwacht te trach ten te geraken. Inwoners van Vogelenzang, die hiervoor iets mochten gevoelen, worden verzocht op den morgenavond in het R.K. Vereenigings- gebouw te Vogelenzang om kwart over acht te houden vergadering ter verdere uitwer king der bestaande plannen aanwezig te zijn. Het ligt in de bedoeling een wacht van een zestig- of zeventigtal jonge mannen te vormen, die dan maandelijks met tweeën de kerkwacht zullen kunnen vervullen. Zal het voorbeeld van Ter Aar navolging vinden? Makelaardij Bü de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken is in gekomen een verzoek van de Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. A. F. G. Schmitt, Beverwijk, Bree- straat 132—134, als makelaar in onroerende goederen. 2. G Kamminga, Haarlem, Zaanenlaan 9, als makelaar in onroerende goederen. 3. J. Kerkhof, Beverwijk, Vondellaaa 9, als makelaar in roerende goederen. De Adrtat'sche zee is minder bekend dan zij verdient. Zelfs degenen, die niet moede worden de schoonheid te prijzen van de Dalmatische kust en het romantische, daar achter geleven binnenland, kennen de over zijde van de Adria slechts zeer ten deele. Zijn zij wellicht van Bari of Brindisi met een der snel varende booten vertrokken, of heb ben zij vanuit Venetië of Triest een zeereis ondernomen, dan hebben zij iets van deze zeekust gezien, maar weinig. Om slechts een paar punten te noemen: wat mooi ligt niet Ancona, havenstad van beteekenis. Hoezeer is Ravenna, dat bijkans aan de Adriatische zee is gelegen, niet te roemen als een schat van oude kunst! En vooral, welk een aan- treki"»''"*-« badplaats voint niet Rimini. O, ongetwijfeld. Rimini zelf is een vrij onbe- lanv'" waar een paar architectoni sche overbliifselen nog herinneren aan de frro-rfvipiri vnn den Romeinschen tijd en de Kathedraal het bevoel- meer dan loont. Maar het nieuwe Pim'-u door een breede avenue var O"-'» fTprnhpiden. is een en al luxe en comfort en d°* zomers een en al zonnige glimlach die den badgast tegemoet komt. En als men nu, op een helderen dag staande aan het strand van Rimini, den blik 1'n doet eaan. ziet men. van den keten der Appenijnen wat losgemaakt, een dxiekruinigen berg, door zijn omvang niet ten onrechte Titaangebergte geheeten. Die drie kruinen worden bekroond door even zoovele oude kasteelen, ons voerende in den vroegeren tijd, behoorende tot het onafhan kelijk grondgebied van San Marino. Want een der kleinste landen van Europa, op Monaco na het kleinste wat omvang, op Andorra na het kleinste wat bevolkingsaan tal betreft, verheft zich daar op de hellin gen en op de toppen van dit gebergte En toch is het merkwaardig, dat er vele badgasten jaarlijks in Rimini doorbrengen, vele toeristen op de reis van Ravenna naar Ancona bier uitrusten, zonder dat zij zich de moeite geven deze eeuwenoude republiek, door den grooten Napoleon modelrepubliek geheeten, te bezoeken. Dat bezoek heeft in derdaad eenige bezwaren, want tot dusverre is de vrijwel geheel gereed zijnde spoorweg nog niet in exploitatie. Maar de weg er heen is goed en brengt er u per auto in een groote drie kwartier, per rijtuig in ruim het dubbele van dien tijd, En vanaf het oogen blik, dat ge de brug zijt overgegaan, in welks mini'- pen stp=n herinnert aan het fe't "dat ge het grondgebied van San Marino hebt betreden, laat het gezicht op het Titaan gebergte u niet meer los. Met eenige ver wondering vraagt ge hoe ge daarboven zult komen, en wat daar achter de rotsachtige kammen van het gebergte verscholen ligt. Van het oogenblik af dat ge de bezitting van Graaf Mazzoni Borghese, door groote wijngaarden omgeven, zijt voorbijgegaan, stijgt de weg. Bij het kerkhof van Mont alba, plaats waar de stichter van San Marino het eerste woonde, zijt ge halverwege de hoogte gekomen en bij het welvarend dorpje Borgo Maggiore kijkt ge reeds tegen de verster kingen daarboven op. De auto beëindigt den tocht, wanneer hij voor de Porto San Fran cesco is gekomen: autoverkeer in San Ma rino, de eenige stad van de bergrepubliek, is niet toegestaan Hij wacht buiten, terwijl ge de steile straten der stad gaat beklimmen Wanneer ge San Marino betreedt, zet ge uw voet op een grondgebied, dat in ouder dom met de oudste steden van Europa kan wedijveren. Want ruim 15 eeuwen bestaat San Marino, bijkans in den tegenwoordigen omvang, en steeds is het onafhankelijk ge bleven, ook al ziet ge aan alle zijden het omringende Italiaansche gebied. De Heilige Martinus, steenhouwer van beroep, uit Dal- matië om geloofswille naar hier gekomen, vond er de medewerking van de rijke ma trone Felicita, die wat in die oude tijden gemakkelijk gebeuren kon het geheele Titaangebergte in eigendom bezat. Hij sticht te er een kerk, later een parochie, die hij ven den naburigen wereldlijken en geestelij ken invloed wist vrij te houden, en waaruit de republiek San Marino is ontstaan. Hoog daarboven op den berg leefden in die oude tijden de herders, de houtvesters, de steenhouwers, die slechts bij tijd en wijle, en wanneer de omstandigheden dit noodig maakten, naar de nabijgelegen steden kwa men. De felle strijd der middeleeuwen, die Italië verwoestte, is biikans immer langs het Titaangebergte getrokken. Zeker, aan po gingen om het kleine land in te lijven, heeft het niet ontbroken. Maar wie hierboven is aangekomen, beseft, dat het met de midde len van dien tijd een bijkans onmogelijk ondernemen was, al achtte San Marino het terecht verstandig zich door vestingwallen te beschermen. Soms werd het geprobeerd uit naijver, soms uit wraakzucht, maar altijd mislukte het. Een verwoed edelman uit het nabijgelegen Bologna verzamelde een leger, dat echter in het nachtelijk duister ver dwaalde en bij het aanbreken van den dag nog aan den voet van het Titaangebergte opgesteld stond. En Kardinaal Alberoni, die in den loop der achttiende eeuw er in slaag de door de poorten van de stad binnen te dringen, moest men zijn geringe legermacht al spoedig afdeinzen voor den tegenstand der bevolking. Toen Napoleon, eerste Consul destijds, Italië veroverde, zond hi) een afge zant naar San Marino om het vergrooting van grondgebied aan te bieden. Maar het kleine land weigerde; het zag in, hoe on verstandig het zou zijn, zich door geweld te vergrooten. Napoleon prees het gelukkig en verstandig, liet het zijn vrijheid, die het be houden heeft ook. toen de Italiaansche een heid werd gevestigd. Dat intusschen Itali aansche invloeden zich op San Marino doen gelden, spreekt vanzelf; de Italiaansche en San Marineesche douanegrenzen loopen evenwijdig, al behoudt San Marino eigen postzegel, eigen munt, eigen wapen. Zoo is er een fascistische partij in San Marino, die echter een eigen, onafhankelijk bestaan heeft naast de Italiaansche en door haar eigen Secretaris-Generaal, broeder van den Staats secretaris van Buitenlandsche Zaken van San Marino, wordt geleid. Sn Marino is in zooverre inderdaad een niodelrepubliek, dat het wordt geregeerd door en voor het volk. Er is geen president. Zoowel de uitvoerende als wetgevende macht wordt uitgeoefend door den grooten en sou- vereinen Raad, bestaande uit 60 leden, voor het grootste deel afkomstig uit de hoofd stad van San Marino, al telt deze niet meer dan 1/6 der totale bevolking. Deze Raad kiest op eiken 31sten Maart en eiken 30sten September twee zijner leden tot Kapiteins- Regenten; deze zijn uitvoerders van zijn wil maar hebben geen eigen macht en bevoegd heid. Wel presideeren zij de vergaderingen van den Raad en vertegenwoordigen zij den Raad naar buiten en naar binnen, maar benoemingen worden door hen niet onaf hankelijk gedaan en de wetgeving is geheel aan hen onttrokken. Wordt de Raad geko zen krachtens algemeen kiesrecht, waaraan ook vrouwen deelnemen, de verkiezing van de twee Kapiteins-Regenten is meer tra ditioneel. Want de namen van de zes derge nen, die het hoogste aantal stemmen krijgen, worden op rolletjes papier geschreven en in een urn gedaan, waaruit de hand van het kind, dat op school de beste cijfers heeft gehaald, de twee namen trekt Zoowel de Raad als de Kapiteins-Regen ten oefenen een deel der rechtspraak uit, waartoe naast den grooten Raad een klei ner college is dat ook de dagelijksche zaken afhandelt. De rechtspraak, die zoowel de inwoners van San Marino als vreemdelingen, op het grondgebied gevestigd, omvat, is wel wat ingewikkeld geregeld, want er zijn niet minder dan zeven organen van rechtspraak. Gelukkig is de misdaad in San Marino niet talrijk en de gevangenis daarenboven in een der drie torens is voldoende voor de bestraf fing voor lichte vergrijpen. Zij, die tot meer dan een jaar gevangenisstraf veroordeeld worden, komen, krachtens verdrag met Ita lië, in Italiaansche gevangenissen terecht. San Marino is een regelmatig function- neerende Staat. Het heeft een eigen staats blad, ongeregeld verschijnend; daarin zijn de wetten en besluiten opgenomen. Belastin gen zijn er laag; de militaire dienstplicht is er niet drukkend. Maar het recht is er streng, want nog bijkans volledig heerscht er het Romeinsche recht. San Marino is katholiek, al stelt men zich nog steeds op het standpunt van den eiligen Marinus, die elke inmenging ook van de geestelijke Over heid afwees, zoodat dan ook geen bisschop op het gebied van San Marino is gevestigd. Men kent er zoodoende geen ander dan het kerkelijk huwelijk en meer dan eens zijn degenen, die in Italië niet konden huwen, naar San Marino gekomen om te trouwen. En meer dan eens ook hebben degenen, die zich in Italië niet geheel veilig gevoelen, in San Marino een toevlucht gezocht enge vonden. Geheel de samenleving is hier pa triarchaal; het leven rolt er geleidelijk en geduldig voort; schokkende gebeurtenissen hebben er niet plaats. Maar San Marino is gesteld op zijn vrijheid en waar ge gaat of staat, daar ziet ge het wapen met de drie bergkruinen en het trotsche woord Libertas. Wilt ge San Marino zien op zijn best en oorspronkelijkst, ga er heen op een der beide genoemde avonden van verkiezing van de Kapiteins-Regenten. Want evenzeer als hon derden Jaren achtereen telkens twee keer per jaar de kinderhand heeft getrokken, is ook telkens tweemaal per jaar de kleurrijke stoet van aftredende en nieuw verkozen Kapiteins- Regenten door de smalle en steile straten van het stadje gegaan. Voorop de dienaren van den Raad, daarachter de bijzondere garde van den Raad en dan de Kapiteins- Regenten in groot ornaat, de versierselen hunner orde om den hals. Muziek voorop, gendarmerie achteraan en de bevolking in de straat. Men houdt in San Marino van feest dagen, want er zijn er veie. De Heiligen, die een rol hebben gespeeld in het ontstaan van de onafhankelijke republiek, hebben er hun aandeel in maar ook de mislukte over vallen van Alberoni en thans de dagen, die voor het fascisme als feestdagen gelden. Dan is de bevolking, gelijk naar goed Ita- liaansch gebruik op de straten en dan is er leven en vertier in het anders stille berg- stadjel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5