H&C Complet f 150.- KALENDERS RECLAME VERKOOP SPEELGOEDEREN SPEELCOEDEREN Eenheidsprijzen FEITEN EN CIJFERS OVER SCHOOL EN ONDERWIJS FINANTIEEL OVERZICHT K. ACKEMA DE WEG NAAR SUCCES 156 T andheelkundige Inrichting Adverteert in dit blac 0.97* 0.72* O 47* 0.22* 0.09* PROVINCIAAL NIEUWS HEILOO VRAGEN BUS HEEMSTEDE GROENENDAAL WILHELMINASTRAAT 43 HAARLEM N.V. HEES Co. VEKO Onze afdeeling SPEELGOEDEREN, hebben wij zoowel wat sorteering als plaatsruimten betreft, belangrijk uitgebreid. Ook in betere genres vindt U bij ons een pracht collectie tegen de bekende lage „V. dc D." prijzen. tegen overtreffen in assortiment en prijs, elke concurrentie. De verkoop begint heden. ADVERTENTIE. KOLOMMEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT l VERGADERING VAN DEN RAAD. In ons raadsverslag, dat voorkwam in ons nummer van Donderdag, is een onduidelijk heid geslopen. Er staat nJL dat reeds besloten werd tot wijziging der ternaamstelling inzake de vergunning voor radio-distributie zooals even verder uit het verslag blijkt, is dit voor stel aangehouden tot de volgende vergadering. Verder wordt gesproken over een subsidie aan „burgemeester" en Landstorm dit moet natuurlijk zijn „Burgerwacht" en „Land storm." Gisteravond werd de verdaagde raads vergadering gehouden, ter verdere afhande ling van de gemeentebegrooting, waarmee men in de Woensdag gehouden vergadering begonnen was. Aan de orde was hierna een voorstel tot het opnieuw vaststellen van de verordening op de heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting. B. en W. stellen voor de bedoelde verorde ning opnieuw gelijkluidend vast te stellen, omdat nog niet alle aanslagen in de gemeente fondsbelasting voor deze gemeente zijn ge regeld. Hierbij kwam in behandeling tevens een adres van „Heiloo Vooruit", inzake vermin dering van de personeele belasting. B. en W. achten ook een herziening van deze belasting heffing thans nog niet mogelijk, omdat nog niet over vaststaande gegevens inzake de ge meentefondsbelasting beschikt wordtdeze gegevens zijn nog niet te krijgen, omdat alle aanslagen nog niet geregeld zijn. Zoodra B. en W. de beschikking over gegevens kunnen krijgen, zullen zij de zaakbelastingheffing opnieuw in behandeling nemen. B. en W. stellen voor adressante te berich ten, dat de Raad voornemens is de belasting regeling te behandelen, zoodra dat op grond van vaststaande gegevens mogelijk is. De Voorzitter zegt, dat het idee is een con- missie te benoemen, welke zich bezig houdt met het onderzoeken van bodemverontreini ging en waterafvoer. De Voorzitter stelt voor in deze commissie te benoemen de heeren Keesman, Dr. Barnhoorn als medicus-des kundige, Kostelijk, Vahl en Maas Geestera- nus, zoodat uit elke fractie een commissielid wordt gekozen. De heer Vahl en de heer Keesman zouden liever een deskundige wenschen. De Voorzitter zegt, wanneer een deskun dige, de heer Margardant een onderzoek in stelt, zou dit duizenden kosten. De heer Maas Geesteranus meent dat de gezondheidscommissie in Beverwijk gaarne in deze advies zal willen geven. De heer Opdam vindt dat de commissie verbazend groot is en wijst op de Heidemaat schappij, die zich veel met ontwatering bezig houdt. De Voorzitter meent dat de commissie zal vergaderen en dan voorstellen zal doen om advies te vragen. De heer Kostelijk zegt dat de vorige com missie geen resultaat heeft gehad, maar deze commissie zal haar uiterste best doen om een goed resultaat te krijgen. De heer Keesman acht zich niet deskundig in deze. De heer Vahl zegt, dat het niet de bedoeling is het groote plan uit te voeren, maar alleen die punten, waar ontwatering noodig is. De voorgestelde heeren nemen hun be noeming tot lid der commissie aan. Inzake onderhoud school, zegt de Voor zitter, inzake het verfwerk der school, dat dit in overweging zal genomen worden. Wat het salaris van de schoolschoonmaker betreft, meenen B. en W. dat een belooning van f 350 voldoende is. De heer Vahl stelt voor een goed salaris te geven en hem te geven f 450. De heer Kostelijk verklaart zich tegen ver laging van salaris van den arbeider. Het voorstel van den heer J. Vahl wordt aangenomen zonder h. st. Het voorstel van den raad om de kinderen in het middaguur een glas warme melk te geven, wordt door den voorzitter bestreden. Dat zal niet onbelangrijke kosten mee brengen, 't Zijn bovendien geen arme kin deren. De heer Greeuw zegt, dat de kosten ge durende 20 weken f iao zijn, voor verwar ming rekent spr. f 80.spr. vindt dit niet hoog. De heer Schuijt zegt geïnformeerd te heb ben en spr. gelooft niet dat daaraan behoefte is De heer Kostelijk zegt dat in de strenge winter in 1928 menschen in de buurt van de school, ook spr. heeft dit gedaan, eenige kin deren in huis genomen hebben en warm eten gegeven. Dit werd op hooger prijs gesteld. De Voorzitter zegt dat dit een abnormale winter was, bovendien was de stookinrich ting niet als heden. Komt er strenge koude, dan kan als noodmaatregel warme melk ver schaft worden. De heer Dr. Barnhoorn is ook niet voor dit plan, want dan zou het ook in den zomer moeten gebeuren. De heeren de Jager en Dekker bestrijden het voorstel. Besloten wordt aan B. en W. over te laten om in geval van vorst, warme melk te ver schaffen. Inzake verwarming van de school, zegt de Voorzitter vorige winter eenige last is onder vonden, doch nu is alles inorde en de ver warming werkt goed. Inzake de subsidie bewaarschool zegt de Voorzitter, dat 't vorig jaar door den Raad subsidie is verleend. In stemming gebracht werd de subsidie verleend met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Maas, Geesteranus, de Jager, Kostelijk, Keesman en Greeuw. Inzake de subsidie V.V.V. zeggen B. en W. 't volgende De bijdrage van de leden van Heiloo Vooruit behoort hooger te zijn, om de ver- eeniging voor de voorgestelde subsidie in aanmerking te laten komen, doch verminde ring van de subsidie zou de vereeniging belemmeren in haar taak. Wij vonden daar in aanleiding om de subsidie op hetzelfde bedrag uit te trekken, als vorig jaar is ver leend. Misschien zou de tusschenkomst van Heiloo Vooruit voor de concerten van plaat selijke muziekvereenigingen kunnen worden gemist waar het resultaat gelijk blijft, komt het ons minder gewenscht voor in den be- staanden toestand wijziging te brengen. De voorzitter stelt voor de subsidie te geven zooals het vorig jaar. De heer Kostelijk maakt aanmerkingen op de begrooting waarop voorkomt voor rente en afscurijving f 90.— De subsidie wordt zooals door B. en W. is voorgesteld aangenomen. Inzake een aanvrage om subsidie van het R.K. Ziekenhuis-verplegingsfonds zeggen B. en W. -at zij niet kunnen adviseeren om een subsidie te verleenen en wel op de bekende gronden. De heer Francken wijst er op dat de tekor Fanfarecorps St. Cecilia, 20.Afd. Heiloo van de N. H. Ijsbond, 20. Bijz. Vrijwillige Landstorm afd. Heiloo, 15.Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoholh. dranken, 10.Stichting Badhuis van het Witte Kruis, 300.Commissie Leg- wedstrijd 10.Rijwielpadvereeniging „Noord Kennemerland", 200.R. K Bewaarschool, 300.—De Vereeniging voor M.U.L.O., 20.Stichting Land verhuizing Nederland, 10. Bij de subsidiestichting badhuis van het Witte Kruis wordt medegedeeld dat het Witte Kruis 100.verhooging heeft gevraagd. De heer Schuyt zegt dat de be grooting voor het badhuis erg krap is ge nomen en beveelt de verhooging aan. De Voorzitter zegt, het wenschelijk te vinden dat de subsidie blijft zooals ze is mocht blijken op het eind van het jaar dat er groote tekorten zijn, dan kan altijd nog subsidie verleend worden. Wordt goedgevonden. Voor den dienst 1931 werd hierna een suppletoire begrooting vastgesteld groot 68000. Tenslotte werden de heeren H. Keesman en P. Greeuw in de gelegenheid gesteld vragen te stellen. Gevraagd wordt of B. en W. weten dat vele trottoirbanden gebroken zijn door de werkzaamheden van de Maatschappij ge- ruischlooze weg. De Voorzitter zegt dat B. en W. dat gezien hebben, doch de aannemer heeft spr. ver zekerd dat deze trottoirbanden nu geen dienst meer doen, daar ze gelegd zijn om de massa waaruit de weg bestaat vast te houden. Doch nu is dit één massa geworden, zoodat dit niet hindert. De gebroken banden er uit halen ontraadt de aannemer ten sterkste, daar de éénheid dan verbroken wordt. Bovendien heeft de gemeente 2 jaar schrif telijke garantie en is 20 van de aanne mingssom ingehouden. De heer Greeuw merkt verder op, dat de afwatering geheel niet in orde is. Het water blijft op den weg staan. Spr. zegt dat in de toekomst deze weg een prutsweg zal blijken te zijn. De heer Kostelijk zegt dat het een grove fout van het dagelijics bestuur is dat er niet meer toezicht is geoefend. De weg is slecht. Spr. sant zich zeer tegen de aflevering. Ook de heer Vahl is er voor, de trottoir banden die gebroken zijn, er uit te halen. De Voorzitter verdedigt de „Geruisch- looze weg" als hebbende zijn sporen ver diend. De heer Kostelijk zegt dat rioleering zooals spr. reeds vroeger zeide, noodig was geweest. De Voorzitter stelt voor een commissie van experts te benoemen en de „Geruisch- looze weg" aan te schrijven we hebben toch de garantie. Wordt goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat nog een vraag is ingekomen van den heer Kostelijk, waarin deze vraagt waarom B. en W. een beek hebben doen graven van de Nicolaas Beetsweg naar den Rijksweg op particulieren grond. De Voorzitter zegt dat deze beek is ge graven op verzoek van de omwonenden aan den Oosterzijpolder. Door werkloozen is dit werk gemaakt. Door den heer Kostelijk wordt onder meer gezegd, dat de heer Opdam gezegd heeft dat de heer Frans geen rioleering daar wil hebben. Dit is niet juist. De heer Vahl heeft indertijd bedankt als lid van de commissie ten zijn gekomen door de vele lijders aan be smettelijke ziekten, die in barakken verpleegd moesten worden. De heer Keesman zegt, als zijn standpunt dat de katholieken zich aansluiten bij het neutrale ziekenhuis-verplegingsfonds. De heer Dr. Barnhoorn wijst er op, dat dit een principieele kwestie is, en dat de gemeen te de verplichting heeft in geval van besmet telijke ziekten de kosten van barakverpleging te betalen. De heer Keesman zegt, dat het fonds zich deze tekorten op den hals heeft gehaald, daar de gemeente toch de verplichting heeft te be talen. De Voorzitter zegt, dat het hem spijt met Dr. Barnhoorn van opinie te moeten verschil len. Spr. meent, wanneer een klein aantal pers. zich verbindt tot een doel, dan ook de consequentie moeten dragen. De Voorzitter zegt, dat de billijkheid dan zou meebrengen dat aan het neutrale fonds dan ook de subsidie moet gegeven worden. Er is volle vrijheid die verpleging te ne men welke men wil. Het neutrale fonds geeft nog 42 verpleegdagen. De heer Vahl merkt op dat de vereeniging in de gemeente ontegenzgelijk veel nut sticht, maar spr. kan er niet voor voelen sub sidie te verleenen. De heer Opdam verdedigt de aanvrage om subsidie en wijst er op, dat onder de leden veel minder gesitueerden zich bevinden. Spr. zou er wat voor willen doen en meeleven met den wensch der bevolking. De heer Kostelijk stelt voor, op grond van achterstand voor dit jaar f 200.te geven en op een andere basis dient dan gewerkt te wor den. De heer Vahl ondersteunt dit voorstel. Ook de heer de Jager ondersteunt dit voor stel. Zonder hoofd, stemming wordt het voor stel van den heer Kostelijk aangenomen. Voorgesteld wordt aan de personen die de raadsvergaderingen bezoeken nummers uit te reiken. Deze avond is hier reeds mee begonnen. De Voorzitter zegt dat bij alle openbare lichamen zulks het geval is. Er is nu plaats voor 22 personen. Het voorstel tot het aanbrengen van een richtingsaanwijzer bij het raadhuis heeft ook instemming van B. en W. De heer Kostelijk zou nog een stapje ver der willen gaan door een vluchtheuvel aan te leggen welke Jaar volstrekt niet overbodig is. Het voorstel wordt vervolgens aangenomen, 's Avonds zal deze dan verlicht worden. De heer Vahl wenscht den paal van het electrisch licht aan den Stationsweg te be houden als een behoorlijke scheiding naar links en rechts. De begrootingen van het B. A. en van het G. E. B. geven geen aanleiding tot het maken van aan- en opmerkingen. Hierna komen de subsidies. Ze worden als volgt voorgesteld en aangenomen: Subsidiën 1932. Gezinsverpleging, 500.Witte Kruis voor T.B.C.-bestrijding, 150.Witte Kruis voor verstrekking van ijs, 12.50 Herwonnen Levenskracht, 50.Commis sie malariabestrijding 1 cent per inwoner, 45.50 Afdeeling Heiloo L.T.B., 80. R. K. Openbare Leesbibliotheek, 25. Bibliotheek Chr. Jongelingsvereeniging, 25.- Openbare Leeszaal Alkmaar, 10.Volks universiteit Alkmaar en Omstreken, 25. D.O.V.E.S., 25.Geitenfokvereeniging 15.Heiloo Vooruit, 250.Het Mobilisatiekruis, ro.Bond pluimvee houderij en tamme konijnenteelt, 10. Proef- en Schooltuin Kennemerland, 10.— Hollandsche Mij. van Landbouw, f 50. Dep. Heiloo Mij. tot Nut van 't Algemeen £5.Fanfarekorps Eensgezindheid, f 20.-; van bijstand omdat hij met den heer Opdam niet samen kon werken. Spr. zal echter nooit wegloopen, maar spr. zal toonen dat hij er is. De Voorzitter merkt op dat de heer Kostelijk hierin abuis is, want het is particu lier terrein wat gaat dat een ander aan. De heer Kostelijk bestrijdt ten heftigste wat daar gebeurd is. Hierna sluting.J „Zoo hebbie weer honger? Dat is lang geleden" „Lang geleden dat ik honger had, Pastoor? Nou ik...." „Neen, dat je hier geweest bent." Honger heb je natuurlijk altijd. Dat merk ik wel aan je stukjes in de krant. „Nou, of ik honger heb! 'n Wolvenhon ger, een honger als een paard, 't Is tegen woordig een heele toer om aan den slag te blijven" „Ja, het zal voor jou ook niet meevallen Er zitten er zooveel in zak en aseh en als ze zelf tekort komen, kunnen ze natuurlijk niet aan anderen denken. Bijna iederen dag komt de een cf ander aan de pastorie klagen Er zijn soms menschen bij, die altijd tot mijn royaalste parochianen behoord hebben en die nu zonder inkomsten zitten. Ik be grijp niet hoe jullie zoo'n Missiehuis met al die schuld gaande houden". „Wat dat betreft, Pastoor, dat is een even groot raadsel voor ons als voor u, of liever twee raadsels: eerstens dat wij tot nu toe er door gerold zijn en tweedens hoe wij het onder de huidige omstandigheden redden zullen. Er zijn geheele streken, die eerst tot onze beste hulpbronnen behoorden en waar nu de menschen werkelijk verschrikkelijk hard te verantwoorden hebben om aan het eten te blijven". Zoo werd, vrienden, voor de zooveelste maal een conversatie voortgezet. En toch ben ik altijd nog optimistisch. Ik zeg maar zoo: als God het wil, kost het Hem niet de minste moeite om deze stichting te doen gedijen; als Hij het wil, kost het Hem niet de minste moeite om een einde te maken aan de bestaande malaise; en als Zijn uur gekomen is, zal Hij weer betere tijden doen aanbreken. Nood leert bidden. En hadden vele menschen (laten wij eens eerlijk zijn) niet een extra herinnering noodig aan het feit, dat wij O. L. Heer noodig hebben? Werd O. L. Heer ook onder ons Katholieken hier en daar niet wat teveel vergeten? Laten we allen, gij en wij met onze studentjes bidden om spoedige uitkomst. FATHER LEFEBER St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. Als u wat goeds voor mij hebt, schrijft dan even een kaartje. Ik kom graag de zaak bepraten. De richtingsverschillen Wanneer er een boekdeel op deze tafel wordt gelegd vol van wetenswaardigheden, rijk van inhoud, gelijk de Statistiek van het Gewoon en Uitgebreid Lager Onderwijs 1), welke het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage het licht deed zien, kun nen wij de bestudeering van dat werk op tweeërlei wijze aanpakken. Wij kunnen ons onderwerpen aan de leiding, welke dat boek zelf geeft, en regelmatig voort schrijden, ons op de hoogte laten stellen van een schat van gegevens eerst om trent de historie van het lager onderwijs, dan omtrent de scholen, haar aantal, de grootte, de inrichting van haar onderwijs, de schoolgebouwen en de terreinen, waar over zij beschikken, vervolgens omtrent de leerlingen, daarna over de leerkrach ten, enz. Wij kunnen ook een andere methode volgen en ons zelf een bepaalde vraag voor oogen stellen, om daarna na te gaan, welk licht dc statistiek daarop werpt. Ditmaal willen wij de laatstbe doelde gedragslijn volgen en eens zien wat de statistiek ons heeft mede te deelen aangaande de verschillen in richting, welke zich op het gebied van het lager onder wijs openbaren. Wij beginnen dan maar met het voor naamste: de relatieve sterkte der onder scheidene richtingen. Wij raken daarmede tevens een punt, waarop in deze nieuwe publicatie een belangrijke verbetering in vergelijking met vroeger vait te constatee- ren. In de oude statistiek vond men slechts hoeveel scholen er van iedere richting waren, thans hebben wij dit cijfer ook voor de leerlingen. Hier heeft men de verhoudingscijfers: Richtingen Scholen Gew. Uitg. Leerlingen Gew. Uitg. L.O. LO. L.O. L.O. Openbaar 46 34 39 45 Prot.-Christelijk 24 28 25 25 Roomsch -Kath. 28 33 35 27 Overige bijz. scholen 2 5 1 3 Totaal bijz. scholen 54 66 61 55 Wanneer wij nu eens verder nagaan op welke wijze zich het richtingsonderscheid der scholen in deze statistiek openbaart, dan stuiten wij op het punt der coëduca- tie. Bij de Openbare en Protestantsch- Christelijke scholen komen scholen, die uitsluitend bestemd zijn voor jongens of uitsluitend voor meisjes weinig voor. Relatief nog het meest vindt men daar de splitsing naar de geslachten bij de scholen voor uitgebreid lager onderwijs. Bij de Roomsch-Katholieke scholen is de splitsing naar de sexe overwegend. Toch is nog 26 pet. van de Roomsch-Katholieke scholen voor g. 1. o. en 19 pet. van de R.K. u.l.o.-scholen gemengd. In ons vorig artikel hebben wij reeds besproken hoe er ook in ie grootte der scholen verschillen tusschen de richtingen bestaan. Wij zijn daarover thans dus kort. In het volgend staatje vindt men de gemiddelde schoolgrootte voor elke rich ting aangegeven. leerlingen leerlingen per school per onderw. Gew. Uiig Gew. Uitg. L.O. LO L.O. L.O. Openbaar 136 97 31 20 Protest.-Chr. 163 65 34 Roomsch-Kath. 196 60 36 Op. bijz. scholen 132 49 23 Tot. bijz. scholen 179 61 35 Alle scholen samen 159 73 33 19 17,5 16 18 10 Tot slot nog een ander punt, waarop de scholen der onderscheidene richtingen een verschillend aspect vertoonen: de nu merieke verhouding van het aantal onder wijzers en het aantal onderwijzeressen, dat in de scholen werkzaam is. Van de 100 volle leerkrachten behooren er op Openbare scholen 41 tot het vrouwelijk geslacht, op Protestantsch-Christelijke scholen 36, op Roomsch-Katholieke scholen 57 en op z.g. neutrale bijzondere scholen 56. Het hoogste aantal ligt dus bij de Roomsch-Katholieke, het laagste bij de Protestantsch-Christelijke scholen. H. 1) Uitgegeven ter Alg. Landsdrukkerij, 's-Gravenhage. 9—14 NOVEMBER 1931 Nadat reeds talrijke deskundigen hun oor deel over het ontstaan van de crisis hebben gegeven, is nu ook het rapport van den Vol kenbond verschenen, of liever 't rapport van den Zweedschen Professor Ohlin, aan wien de Volkenbond een diagnose van de wereld crisis had gevraagd. Volgens dr. Ohlin is 1925 een belangrijk keerpunt in de economi sche ontwikkeling geweest. Toen had n.l. de Europeesche productie zich volledig hersteld van den achteruitgang tijdens den wereld oorlog en weer het peil van 1913 bereikt. Daarna is tot 1929 een geweldige expansie gevolgd en wel voornamelijk van die in. dustrieën, die in betrekkelijk of geheel nieuwe behoeften voorzagen, zooals de automobiel industrie, radioindustrie, electriciteitswerken, etc. Het is te begrijpen, dat speciaal op dit nieuwe gebied de toekomstige vraag moeilijk te overzien was en een overproductie haast niet kon uitblijven. Verder hadden de groote oorlogsindustrieën een geweldige productie capaciteit ontwikkeld, die men ook in vre destijd wenschte te gebruiken. Deze techni- iche volmaaktheid, die in zich te bewonde- n i valt, is door gebrek aan evenwicht van vraag en aanbod eveneens een noodlottige factor voor het ontstaan der malaise gewor den. Door een algemeen gebrek aan vertrou wen, dat sedert den oorlog is blijven bestaan, werden meer leeningen op korten termijn gegeven, waardoor de geldmarkt minder standvastig en onzekerder werd. Ook door de internationale oorlogsschulden is de onze kerheid vermeerderd. Prof. Ohlin komt tot de conclusie, dat een op zichzelf normale da lende beweging begon juist op een tijd, toen door groote veranderingen en verkeerde toepassing van het productiestelsel de eco nomische en financieele toestand extra on stabiel was geworden. En dit zou volgens hem het zelfs voor een crisis abnormale karakter van dezen moeilijken tijd verklaren. Het is namelijk geenszins door pessimisme, dat deze crisis als extra zwaar wordt gevoeld. Volgens het Inr.titut för Konjunkturfor- schung is in geen enkele crisis de totale we reldhandel met meer dan 20 pCt. terugge gaan, terwijl er in het 4.de kwartaal van 1930 reeds een vermindering van 28 pCt. viel te constateeren (vergeleken met dezelfde perio de in 1928). Het aantal werkloozen in de gansche wereld wordt op ongeveer 20.000.000 geschat. Inderdaad is de toestand te ernstig om enkel en alleen als een normale reactie op de voorafgaande hausse-periode te wor den beschouwd. Volgens berichten uit Engeland is daar althans tijdelijk de werkloosheid aan het af nemen, wat trouwens begrijpelijk is na de opleving in diverse industrieën tengevolge van de pondendaling. Uit den weekstaat van de Nederlandsche Bank valt af te leiden, dat men deze week, evenals de vorige, bezig is geweest met zich van het pondenbezit te ontdoen. In hoeverre zij hierbij verlies zal hebben te boeken is nog niet precies op te maken, maar in ieder geval schijnt de verklaring indertijd door haar af gegeven, volgens welke er voor verliezen op ponden geen gevaar zou bestaan, op vry losse schroeven te hebben gestaan. Het Am- sterdamsch Effectenblad schrijft hierover, dat de President tengevolge van een telefo nisch gesprek met de Bank of England mo gelijk in de meening verkeerde, dat de En- gelsche Bank garant bleef voor het ponden- bezit, ofwel dacht dat het koerspeil zich zou herstellen. Een feit is, dat toen de groote gebeurtenis van het verlaten van den gouden standaard had plaats gegrepen, de Neder landsche Bank zich op geen enkele officieele toezegging bleek te kunnen beroepen. Moge lijk zal de Bank of England uit erkentelijk heid voor het feit, dat de Nederlandsche Bank zich door haar heeft laten overhalen om de Engelsche saldi intact te laten (wat aanvankelijk niet in de bedoeling van de Nederlandsche Bank schijnt te hebben gele gen) van haar kant tot eenige concessie be reid zijn. Met dat al is men hier te lande zeer verlangend naar een duidelijke verkla ring van onze centrale Bankinstelling, maar klaarblijkelijk heeft deze volstrekt geen haast om aan dit verlangen te voldoen. In- tusschen is officieel nog steeds de laatste verklaring van kracht, die nu met de feiten in volkomen tegenspraak is. Het is een eigenaardige handelwijze van de „Bankers Bank". Wanneer men mag afgaan op de houding van de New-Yorksche en Amsterdamsche beurzen, dan zou men zeggen dat geleidelijk aan een bodem in den reeds twee jaar lang bodemloozen crisisput wordt gelegd. Tenmin ste voorzoover het betreft sommige goederen en effectenprijzen. Door de nu reeds eenige weken aanhoudende vaste stemming keert het vertrouwen van de effectenbezitters een weinig terug en zoowaar komen reeds ge deelten van opgepotte contante middelen uit hun duistere schuilhoeken terug om weer in soliede obligaties want die bestaan nog steeds te worden belegd. Ook de angst voor inflatie is voorloopig weer verdwenen, waaruit weer eens te meer blijkt, dat het publiek zich over het algemeen laat leiden door stemmingen en door dikwijls onberede neerde of verkeerd beredeneerde angsten. Met leedwezen moet men intusschen con stateeren, dat de algemeene financieele en politieke toestand nog in het geheel niet of bijna niet is verbeterd. De werkloosheid is, behalve in Engeland, nog niet verminderd, terwijl de blijvend onverzoenlijke houding van Frankrijk inzake de politieke betalingen het ergste doet vreezen in verband met den zeer critieken financieelen toestand van Midden-Europa. Een herleving van den we reldhandel is nauwelijks denkbaar zonder een opklaring van de verwarde financieele situatie in de Centrale Rijken. De balansen van de Duitsche Rijksbank toonen een ge- stadigen achteruitgang van de buitenland- sche reserves en wanneer in de Duitsche be talingen geen afdoende verlichting wordt gebracht, loopt men steeds kans, dat op een gegeven oogenblik Duitschland gedwongen zal zijn alle buitenlandsche betalingen stop te zetten, zoowel de herstelbetalingen als de particuliere. Welke gevolgen hieruit voor de overige landen zouden voortvloeien kan men voorloopig slechts raden, maar men mag aannemen, dat ze ernstig zouden zijn. Reeds maanden leeft het groote Duitsche rijk nu onder een noodverordening en men heeft het gevoel, dat slechts hierdoor het geheele Duitsche economische raderwerk in functie wordt gehouden. Frankrijk heeft door zijn weinig grootmoedige houding een groote hoeveelheid sympathie verspeeld, vooral bij het handeldrijvende gedeelte der mensch- heid, dat aan de Fransche halsstarrigheid onnoodige verzwaring en verlenging van de crisis verwijt. Vr. 1. Hoe kan ik een tafelblad politoe ren? (Berken Multiplex). 2. Is elke houtsoort daarvoor geschikt? 3. Welke boom levert het mahonie-hout? Anw. 1. Om een en ander te leeren omtrent politoeren, verwijzen wij u naar het werkje: Beitsen, politoeren, wassen en vernissen van hout, door C. P. van Hoek, verkrijgbaar in den boekhandel. Wij maken u echter op merkzaam, dat u de kunst, na lezing van het boekje niet geheel zult beheerschen, want zelfs voor vakmenschen levert het moeilijkheden op. 2. Alleen harde houtsoorten komen er voor in aanmerking. 3. Mahoniehout is afkomstig uit Midden- en Zuid-Amerika, Mexico. Cuba, St. Domingo en Noordelijk Zuid-Amerika. Spaansch ma- honikie uit Cuba. Cuba was vroeger Spaan- sche bezitting. De overgang van mahonie naar cederhout is geleidelijk en moeilijk te controleeren. In mahoniehout is heel veel verschil in structuur te herkennen. Spaansch of Cuba mahonie is moeilijk te bewerken (gaat van alle kanten tegen spaan) Domingo mahonie laat zich mooi glad be werken. Te koop vl. a. O. L. Vr. kerk, R.K. school en tramh. buiten- gew. mod. en luxe villa's, pr. tegel granito, gl. in lood en timmerw., ingeb. bad, vaste wascht., enz., 10 M. d. vóór- en 25 M. d. achtertuin. Kooppr. sl. 9300. Zeldz. voord. Hee renhuis, eveneens vl. a. kerk, 7200. Hoekvilla met gar. 10.100. Riant villaatje m. d. tuin aan Raadhuispl. 11000. Huurperc. 35, 40, 45, f 50. 55, 60 en h. Vr. Wo ninggids en bezicht, p. auto bij „v. MEURS, Wilhelminapl. 13 Tel. 28200 Spreekuur: MAANDAGS WOENSDAGS van 2—4 uur. Avondspreekuur: MAANDAGS DONDERDAGS van 78 uur. Voor leden van Ziekenfondsen ge heel gebit 60.— met 5 jaar garantie. Spreekuur te BEVERWIJK: Dinsdag van 102 uur, Zeestraat 76, boven de f"- WAGENAAR. Spreekuur te IJMUIDEN (O.): GERARD DOUSTR. 35, p.a. den heer BOS. Maandags van 1012; Vrijdags van 24 uur. Geheel wisselstroom, vier lampen, met pick-up aan sluiting, vol en krachtig geluid, met ingebouwde luidspreker, ln sierlijke kast op console. HOORT H C RADIO MODERN 98.50 wisselstroom, met 4 lam pen en pick-up aanslui ting 7669 HAARLEM KRUISSTRAAT 33. i/POOM VERNHOUT's BOEKHANDEL ZIJLSTRAAT 98 (2e huis vanaf het Stadhuis) -jOOPT via de V V A N D E t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 8