MARIA STICHTING SMOKKEL-ELLENDE PIJLTJES TWEEDE BLAD DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 BLADZIJDE 1 STADSNIEUWS Electrificatie der spoorlijn Haarlem-Zandvoort Gasvoorziening te Halfweg - - <- LUCHTVAART Spaansch marine-vliegtuig neergestort GEMENGD NIEUWS Lemmer in het donker SOCIAAL LEVEN IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK ONZE OOST Das Loch im Westen Op de terugreis van Groot-Parijs aan de Seine, kwamen wij in Klein-Parijs aan den Rijn. Düsseldorf, luxe stad met haar recht lijnige boulevards en onafzienbare Königs- allée, het middelpunt van uitgaand Rijn land, met grootstads-allures, waar armoede naast rijkdom gaat en waar grootsche ge bouwen, met den stempel van moderne han delscultuur verdringen de gevels, waarop eens de Mittel-altersbeschaving haar indruk ken had achtergelaten, was eens, in oorlogs jaren en daarna, het centrum van handels- en smokkelbedrijf. Zoodra de smokkelhandel opleeft, krijgt Düsseldorf er de „weerglansen" van in ver dacht leven op de avondstraten en in de cabarets. En weer zag men in de „Vergnügungs- palasten" en in de betere restaurants de „mannen met de petten", die als heeren doen en geld uitgeven, maar wier heele we zen in strijd is met de omgeving. Verschijn selen van opkomend smokkelaarsbedrijf. Een maand terug, terwijl wij langs de Düsseldorfer boulevards het leven opnamen en weelderige winkels bewonderden, waarvan eigenaren nu al ondergingen in de slapte van den handel, viel ons oog op een groot bulletin voor een der hoofdbureaux der plaatselijke bladen. In fascineerende letters stond het er: Das Loch im Westen. Het gat in het Westen, waardoor honder den smokkelaars gingen en nog gaan met onweegbare partijen smokkelartikelen, siga retten, koffie, thee, meel en verdere levens middelen, waarop verdiend wordt, waarmede sommigen schatten binnenhalen en anderen den dood koopen. In das Loch bleek een der grootste smok kelaars van Goch gevangen te zijn, de man, die heer en meester was over een smokke laarsbende in Goch en omgeving, die be schikte over auto's en rijwielen en pakhui zen, die de schrik was aan de grens.... en alle douaniers trotseerde. En Düsseldorfer boulevardiers verslonden die sensatie.... En hij, die niet beter wist, phantaseerde zich de grootste sensationeele gebeurtenis op de scheiding tusschen Holland en Duitsch- land. Hij zag in den geest legers smokkelaars tegenover troepen grensbeambten. En vele journalisten, die 's morgens een auto bij Emmerik pakken en 's avonds in Straelen bij Venlo zitten, die in de grens dorpen in een boeren-herberg neervallen en met een Hollander, die aan de grens woont, even een praatje maken en met den kom mies even redeneeren, schrikken de argelooze lezers op met phantastische verhalen over fameuze smokkeldrama's. Hedenmorgen reden wij Goch binnen het nest der smokkelaars. Het was er stil, hier en daar een dwalende werklooze. Een van het leger der 1400, die werk zoe ken. Ter plaatse, waar men het weten kan, informeerden wij eerst even. 1400 Erwerbslosen.stond men ver baasd. Goch telt officieel neg geen 300 Erwerbs losen. Als alle cijfers, welke door de telegraaf verklikt worden, evenredig zijn aan de 1400 en 300, dan zit er veel overdrijving in de grens-drama-verhalen Of er dan niet gesmokkeld wordt? Wel zeker. Maar de kommiezen hebben verscherpte tegen-maatregelen toegepast. En bij de smokkelaars is er leelijk de schrik in gekomen, nu de kommiezen met karabijnen gewapend zijn en de grenswacht versterkt is. Hedenmorgen zijn te Goch aangekomen veertig Reichswehr-leute, die hun tijd van twaalf jaar bij das Militar hebben uitge diend en nu voorzien zijn van een bewijs, dat zij belast zijn met de zorg voor rust en orde onder de burgers in dit geval aan de grens. Dat weten de smokkelaars, die hun lijf meer lief hebben, dan men wel denkt. Het smokkelbedrijf gaat voort. Vele werkloozen maakten inderdaad van de smokkelarij een nieuw bedrijf en wer kelijk is het aantal beroeps-smokkelaars meer uitgebreid. Deze lieden, die anders aangewezen zouden zijn op Wohlfahrts-uit- keering, helpen nu zich zelf, steken de han den niet uit bij .de Armenbureau's, maar smokkelen hun kostje bijeen, tot de douane hen eens snapt hun waar in beslag neemt en hen zelf uitlevert aan de Polizei, die ze zelf weer voor het Gericht brengt. Eigenlijk profiteert een gemeente als Goch Kleef, Emmerik van de smokkelarij, in zoo verre, dat zij minder geld behoeven uit te keeren aan armenzorg, naarmate meerdere werkloozen hun weekgeldje halen uit de smokkelarij. Nu krijgen de werkloozen b.v. in Goch 10 tot 18 Mark naar gelang het aantal kin deren, per week. En men begrijpt, dat dit steunbedragje gauw met smokkelen verdiend Is. Maar, wat de gemeente aan voordeel heeft, legt het Rijk er bij aan mindering van „Zoll". Er zit veel overdrijving in den smokkel- berichtendienst. Houdt men zich aan de nuchtere feiten, dan zit er toch nog bederf genoeg in den smokkelhandel bij hen, die er een dagelijksch bedrijf, een broodwinning van maken. En dat bedrijf is niet plaatselijk, maar breidde -zich uit over geheel Duitschland. Het is een gewoon verschijnsel, dat u in Keulen, ja, tot in Berlijn toe, sigaretten en tabak wordt aangeboden, welke hier in de Geldersch-Duitsche grenszone werd binnen, gesmokkeld. En werkelijk bestaan er financiers, waarop wij nader terugkomen, die van het smokkel, bedrijf een zaak maken op aandeelen. Zij schieten het geld er in en laten de arme drommels voor hen oprukken naar de grens, den strijd in den avond of nacht aanbinden met de kommiezen, die onverbiddelijk hun plicht doen en bij scherper toezicht en zwaarder bewapening sterker staan tegen over de smokkelaars, dan een maand terug. En nu de „smokkel-auto-bandieten" weten, dat de Zoll-beambten met karabijnen op hen schieten, als zij niet stil staan op 't eer ste halt-geroep, is er ook onder hen meer de schrik ingekomen. Men krijgt hier drn indruk, dat de Duit- sche douane straffer gaat optreden nu ook de Reichswehr in het geweer kwam. Wie er smokkelt? Och, iedereen, die met de grenspassage wat te doen heeft, neemt zijn kansje waar, om een paar pond koffie, thee of wat tabak uit Holland mee te nemen voor de huishou ding. En dat dit veel gebeurt, dat ondervinden in de grensplaatsen de winkeliers in tabak, sigaren, koloniale waren enz., die veel min der verkoopen, omdat de Hollandsche smok kelwaar nog altijd goedkooper is dan de officieel in Duitschland geïmporteerde ko loniale artikelen, waarop zware belasting druk ligt. Dat alles is slechts kleinbedrijf in den Die Spaerne-san&hers" naar Utrecht smokkelhandel, waarover zich de kommiezen geen „Kopfschmerzen" maken. Maar het „Groszbetrieb", dat inderdaad met auto's gedreven wordt, dat is ernstiger Het is ook geen zeldzaamheid, dat in één nacht per vrachtauto 20.000 sigaretten en honderden ponden tabak en koffie werden binnengehaald. En soms loopen er onschuldigen bij in. Zoo deelde men ons in Kleef een onaan genaam avontuur mede, dat een Nijmeeg- schen jongeman is overkomen. In Nijmegen had men hem gevraagd om een wagen waarvoor de „Ausweispapieren" in orde waren even van Nijmegen naar Kleef te brengen. De jongeman, die nog een broertje mede- nam, deed dat volkomen te goeder trouw. Toen hij met zijn Hollandschen wagen in den namiddag Grünewald passeerde en daar stilhield om de „Ausweispapieren" te toonen. bleken deze inderdaad in orde. Toen de kommies evenwel den wagen verder onder zocht, deed de beambte een bijzondere ont dekking. De wagen was voorzien van dub bele zijwanden en tusschen die wanden wa ren heel vernuftig 20.000 sigaretten en 300 K.G. tabak verborgen een zacht winstje bij goede aankomst van zeker een paar duizend mark voor den auto-eigenaar, die er den jongen Nijmegenaar maar aan waag. de. De twee Nijmegenaars keken niet weinig verbaasd bij deze ontdekking en verklaarden van het geheele geval niets te weten. Zij zouden den auto bij een Hollander in een hotel te Kleef brengen. De wagen werd in beslag genomen en beide jongelieden werden in afwachting van de uitspraak der rechters in den Sehwanenturm te Kleef opgesloten. Van Duitsche zijde verklaarde men ons, dat zij op vrije voeten gesteld worden, wanneer zij slechts bewijzen geheel onschuldig te zijn aan deze smokkelarij. Daar zal een goede advocaat voor noodig zijn. Een zelfde geval deed zich ook voor bij de grenscontrole te Kranenburg. Da Hollander wist niet, dat hij met een vrachtauto met 80 K.G. tabak in den dub belen bodem was uitgereden De kommies houdt daar geen rekening mede. Oppassen is eisch En aan de scherpe oogen der geroutineer de douanebeambten ontgaat niet veel meer. Hij staat er nu eenmaal en doet zijn plicht tegenover wien ook. Hij weet dat de smokkelaar voor hem on verbiddelijk is, hij is het op zijn beurt te genover den sluiker. Het gaat hier hard tegen hard, en hier aan de grens vechten twee partijen dag in dag uit, wat de politieke en handelswereld uitvecht in parlement en op banken in de bepaling der invoerrechten. Het is de fiscale oorlog na den Weltkrieg. Buiten staat een auto. Duitsche collega's en Zoll-beambten wach. ten mij voor een tocht bij avond en nacht door de smokkelnesten langs de grens. W. De heer Adam van der Horst, die heengaat als voorzitter der Sint Vin- centiusvcrecniging te Heemstede, na ruim een halve eeuw Vincentiaan te zijn geweest. Wegens zeer hooge uitgaven kan thans nog niet daartoe worden overgegaan In de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer over de Waterstaatsbegrooting 1932 deelt de Minister van Waterstaat mede, dat electrificatie van de lijn HaarlemZandvoort, waarop alleen gedurende enkele zomermaanden een druk seizoenvervoer plaats heeft, zeer hooge uit gaven zou vorderen. Vooral in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden kan daartoe niet worden overgegaan. Tunnelbouw te Zaandam Onder Zijkanaal G B. W. van Zaandag hebben bij den raad een voorstel ingediend om het pontveer over 't Zijkanaal G, tusschen de Prins Hen drikkade en het z.g. „Eilandje", te ver vangen door een tunnel. Deze tunnel is ontworpen als bestaande uit een smeedijzeren tunnelkoker met een diameter van 2.50 M. De lengte zal zijn 109.70 M. De einden zullen oploopen met een helling van 18 c.M. op 1 M. Op den bodem van de tunnel zal een loopvlak worden aangebracht ter breedte van van 1.85 M. Zij zal dienen voor het verkeer van voetgangers, die echter hun rijwiel aan de hand kunnen meer.emen. De kosten worden begroot op tezamen f 86.800. Wijl thans met een arbeidskracht kan worden volstaan voor het schoonhouden van de tunnel wordt gerekend, dat verge leken bij het bestaande pontveer ds explotatiekosten f 2015 per jaar lager zullen zijn. Het resultaat van het verzoek van B. en W. Blijkens een door B. en W. van Haarlem- merliede en Spaamwoude ingesteld onder zoek bij 272 gezinshoofden te Halfweg hebben 208 personen verklaard, gas te zullen betrek ken. 54 wenschen geen gas, 2 onder bepaalde voorwaarden, terwijl 8 zich niet hebben uitge sproken. Zondag j.l. vertrokken „Die Spaeme-Sangliers" in zes autocars naar Utrecht, om mede te werken aan het Jubileumconcert van „Euterpe" aldaar, en ter huldiging van den heer Lieven Duvosel bij zijn 40-jarig jubileum als componist en dirigent. De stoet op het Wilsonsplein. De Bilderdijk-herdenking Het programma. Volgens het programma van de Bilderdijk- herdenking op 18 December te Haarlem, zal om half 3 's middags in het Frans Hals museum een Bilderdijk-tentoonstelling ge opend worden, waarna in de Groote Kerk een herdenking tn kranslegging op het graf van Bilderdijk zullen plaats hebben. Deze plechtigheid zal door den K. R. O. in het algemeen programa worden uitgezonden. Te half vier vindt een bijeenkomst plaats in het sterfhuis van Bilderdijk, het tegen woordige café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Des avonds vindt in de Groo te of St. Bavokerk een bijeenkomst plaats, welke door de N. C. R. V. zal worden uit gezonden. Vrouw steekt haar kleeren in brand In vlaag van verstandsverbijstering Zondagmiddag heeft in een vlaag van ver standsverbijstering de 49-jarige echtgenoote van den heer B. K. te Haarlemmermeer zich de kleeren in brand gestoken. Alhoewel de heer K. alsmede eenige buren dadelijk toe snelden en er in slaagden de vlammen te dooven, moest de ongelukkige onmiddellijk naar een ziekenhuis worden overgebracht. Haar toestand is ernstig. Opbrengst collecte De collecte ten bate van de St. Martha- vereeniging in de parochiekerk van de H. Drieëenheid te Bloemendaal, na liefdadig heidspredikatie, heeft opgebracht f 207.30 Wegenplan der provincie Bij besluit van Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Holland van 28 October 1931 is een uitbreiding gegeven aan het plan van wegen voor doorgaand verkeer, waar voor uit de proviciale kas subsidie zal wor" den verleend. Voortaan zullen wat deze gemeente be treft hiervoor ook in aanmerking komen een gedeelte van den westelijken Hoofdweg langs de Hoofdvaart van den Haarlemmer meerpolder en aansluitend daaraan de Lis- serweg tot de brug nabij Lisse over een lengte van 19 kilometer en een gedeelte van den oostelijken ringvaartsdijk van den Haar lemmermeerpolder van Schiphol tot de spoorbrug nabij Oude-Wetering met een zij tak van den Venneperweg tot den nieuwen weg voor autosnelverkeer over een lengte van 17 kilometer. De hooge polderlasten zullen door deze subsidie kunnen worden verminderd en te gelijk wordt een groot gerief verkregen vota- het plaatselijk verkeer. Drie dooden Bij Barcelona is door tot dusverre onbe kende oorzaak een marine-watervliegtuig in zee gestort. De inzittenden, 3 officieren, zijn verdronken. Ernstig auto-ongeluk Twee dooden. Drie zwaargewonden Maandag heeft op een sterk hellende straat te Saarbruecken (Duitschland) een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De bestuurder van een met graan geladen vrachtwagen raakte het stuur kwijt. De wagen reed de straathel ling af en op een groep jonge meisjes in. Een meisje was op slag dood en een ander werd in 'n beek geslingerd, waarin 't verdronk. De wagen kwam toen in een bcxschje terecht. De chauffeur en de beide inzittenden werden ernstig gewond. De chauffeur is gearres teerd verdacht van dood door schuld. Wielrijder aangevallen Oude man aangereden Motorrijder ernstig gewond Gistermorgen heeft de motorrijder D. uit Etten den hoogbejaarden R. uit Doetinchein in de Hamburgerstraat in laatst genoemde plaats aangereden. R. werd met lichte ver wondingen opgenomen en naar huis ge bracht. De motorrijder echter moest in ernstigen toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd. De aanvaller op de vlucht geslagen Op de Mooksche baan onder Mook, ter hoogte van café Spoeïtman, is een heer, die in de richting Piasmolen reed, aange rand door een tot nu toe ohbekend geble ven persoon, die plotseling van achter een boom te voorschijn kwam en den heer met een scherp voorwerp een slag toebracht. De aangevallene verdedigde zich met een elec- trische lantaarn en deelde hiermede ver schillende slagen toe. De aangevallene zelf ontving hierbij nog een hevigen slag op de rechterhand. Blijkbaar verrast door het ver zet, nam de aanrander hierop de vlucht De politie, die onmiddellijk gewaarschuwd ward, is er tot heden niet in geslaagd den aan rander te vinden. Auto te Maastricht gestolen Met den dader te Sittard teruggevonden Bij de politie te Maastricht heeft gister nacht om 2 uur de heer Meuwissen uit Echt aangifte gedaan dat zijn auto, dien hij op de markt geparkeerd had, was verdwenen. Om 3 uur werd een man uit Maastricht met den bewusten auto te Sittard aange houden. Hij is naar Maastricht overgebracht. Inbraak te Bathmen in een onbewoonde vfflla Te Bathmen is in een sedert drie jaar onbewoonde villa inbraak geconstateerd, Aangezien de eigenaar in Zuid-Amerika vertoeft en van den inventaris een lijst be rust bij iemand, woonachtig te Amsterdam, kon thans nog niet worden nagegaan wat vermist wordt. Van de bedden waren de kens verwijderd om de ramen af te sluiten. Het huis is doorzocht met behulp van pe troleumlampen, die van den zolder waren gehaald, daar de villa thans niet meer op het electrische net was aangesloten. De kasten en het buffet zijn met geweld opengebroken, waarna alles werd overhoop gehaald. Het zal 'echter niet gemakkelijk zijn de daders op te sporen, daar men met geen mogelijkheid kan vermoeden, op welk tijd stip de inbraak is geschied. Valsche scheepsverklaring afgelegd Schipper gearresteerd De marechaussees te Wemeldinge hebben aangehouden en aan de justitie te Middel burg overgeleverd een schipper, gedomili- lieerd te Rotterdam, die er van verdacht wordt, voor een notaris te Kapelle een val sche scheepsverklaring te hebben afgelegd. Speciale bewaking van postkantoren Maatregelen te Den Haag. Naar „De Avondpost" verneemt, is de Haagsche politie er, met het oog op de toe nemende onveiligheid en de vele roofoverval len van den laatsten tijd, toe overgegaan een specialen bewakingsdienst in te stellen voor de bij-post-, telefoon- en telegraaf kantoren. Zoowel 's nachts als over dag worden deze kantoren thans aanmerkelijk vaker gecon troleerd dan voorheen het geval was, terwijl van af het invallen der duisternis te onge veer half vijf 's middags tot de sluiting der kantoren een agent wordt op post gezet. Practisch gesproken, wordt het daardoor onmogelijk gemaakt, dat misdadigers ook op de Haagsche postkantoren een overal zou den beramen. Ook zijn maatregelen getroffen tot een speciale bewaking en begeleiding der post auto's, die na de sluiting der kantoren de kassen naar het Hoofdpostkantoor vervoeren. Bedrijven buiten werking Sedert den nacht van Zondag op Maan dag, omstreeks één uur, doet zich, naar het „Handelsblad" meldt, te Lemmer een sto ring in het electrisch net voor, waarvan ve le bedrijven gisteren het ongerief ondervon den. Zoo werden o.a. de zuivelfabriek en de radio-centrale buiten werking gebracht, ter wijl verschillende andere bedrijven zoo goed als niets hebben kunnen uitrichten. Ook de mistsirene, die tengevolge van den mist in werking was gebracht, heeft des nachts ge zwegen. Gelukkig vallen er in den nacht na Zondag zelden schepen de haven binnen. Reeds den geheelen dag is men van de zijde van het P. E. N. bezig de storing te zoeken, doch tot gisteravond heeft men de oorzaak niet kunnen vinden. Met het vallen van den avond deed het ongerief zich gisteren in grootere mate voe len, vooral in winkels, waar het publiek bij een petroleumlichtje moest worden geholpen. Geheel Lemmer ligt voorts zoo goed als ge heel in het donker. Alleen de straatlantaarns, die van gas voorzien worden, branden. De Tilburgsche inbraken Reeds zestien diefstallen opgehelderd Bij het verder onderzoek, dat de Tilburg sche recherche gisteren instelde naar de in beslag genomen goederen in de woningen der beide gearresteerden v. Kr. en H. konden reeds zestien der in den laatsten tijd ge pleegde inbraken worden opgehelderd. Voor den leider van den Tilburgschen recherche dienst, den heer J. Stevens, die de val wist op te zetten, waarin de beruchte dieven ten slotte geloopen zijn, is dit niet alleen een schitterend resultaat van maandenlang on vermoeid werken, maar voor de Tilburgsche bevolking is het tevens een geruststelling, dat thans aan het werk van een paar ge raffineerde insluipers een einde is gemaakt. Een woord van lof voor de «Tilburgsche recherche is zeker niet misplaatst. Motor botst tegen een auto De bestuurder van den motor ernstig gewond In volle vaart is gisterenavond te omstreeks 10 uur op den Amsterdamschen Straatweg ender Zuylen een motorrijwiel, waarop be halve de bestuurder ook een duo-rijdster zat, tegen een personen-auto gereden. De bestuur der van het motorrijwiel is in ernstigen toe stand naar de Academische Klinieken ver voerd. Wonder boven wonder zijn zoowel de duo-rijdster als de bestuurder van den auto ongedeerd gebleven. R. K. Apothekers-Assistentenbond „St. Lucas" Pater Servatius van zijn fiets gevallen Zijn arm gebroken Zondagavond reed de Weleerw. Pater Ser vatius van Zenderen in gezelschap van den kapelaan van de Lutte per rijwiel over den Bentheimerstraatweg naar Oldenzaal om een bezoek te brengen aan den pastoor van de Lutte, die in het Ziekenhuis te Oldenzaal ver pleegd wordt. Eensklaps geraakte de pater ter hoogte van Huize Hulst door onbekende oorzaak het stuur kwijt en stortte op straat. Ernstig aan den eenen arm verwond werd hij in een nabij staand huis binnengebracht, waarna de hulp van dr. Essink werd inge roepen, die onmiddellijk verscheen, een voor- loopig verband legde en daarna den pati6nt met zijn auto naar het ziekenhuis overbracht. Bij nader onderzoek bleek, dat de arm wel op 5 a 6 plaatsen gebroken was. Nu werd ook de hulp van den chirurg dr. J. Laan inge roepen en de patiënt verder door de beide doktoren behandeld. Algemeene vergadering te Den Haag In den Haag (Restaurant Overbosch) werd Zondag door den R.K. Apothekers-Assisten tenbond „St. Lucas" een algemeene vergade ring gehouden die zeer goed bezocht was. Alle afdeelingen waren vertegenwoordigd. Het jaarverslag van den penningmeester sloot met een batig saldo. Redacteur en ad ministrateur wekten de leden op belangstel ling te blijven toonen voor het maandblad, dat den voornaamsten band vormt voor de over het geheele land verspreide leden. Als bestuursleden werden gekozen mej Lohmeijer uit Rotterdam, mej. Rutten, Am sterdam en de heer Van Leur, Utrecht. Door een der leden werd een uitstekend verslag uitgebracht over de besprekingen ter verbetering van positie der assistenten. Daarna werd uitvoerig besproken werkwijze en propaganda om het ledental zooveel mo gelijk uit te breiden. Uit een schrijven van den heer Philippi uit Heerlen bleek, dat ook de propaganda in het Zuiden ernstig' wordt ter hand genomen. Door de reeds opgedane ervaringen in andere plaatsen konden den afgevaardigden vele practische wenken worden gegeven. Het be stuur der afdeeling Rotterdam werd speciaal dank gezegd voor de groote activiteit van de laatste maanden, ook den diversen functiona rissen werd dank gezegd voor hun arbeid. Met een krachtig woord van opwekking en den wensch, dat het besprokene goede resul taten zou geven voor „Sint Lucas", sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering op de gebruikelijke wijze. Roomsche assistenten kunnen zich voor het lidmaatschap opgeven bij den heer J. P. Vis, Noordzeestraat 13, Utrecht. Tegen Vak vereen ig ing en en anti-papist De directie van de kalkzandsteenfa briek „Arnoud" te Hillegom, zoo werd ons bericht, verbiedt haar personeel zich in vakvereenigingen te organiseeren. De gevolgen van dat verbod worden door een deel der arbeiders op uiterst pijn lijke wijze aan den lijve gevoeld, nu door slapte in het bedrijf een veertig man zijn ontslagen en daarmede zijn aange wezen op den steun van Burgerlijk en Protestantsch Armbestuur. Omdat zij niet georganiseerd zijn, zijn zij uitgeslo ten van de werkloozenuitkeering volgens de werkloozenkassen en om dezelfde re den kunnen zij door de gemeente Hille gom niet aan het werk worden gesteld. In hetzelfde ingezonden stuk wordt ver teld, dat er geen katholieke arbeiders aan de „Arnoud" worden te werk gesteld, alleen om het feit, dat zij katholiek zijn. Ook al weet men, dat de heer A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol, de bekende vice-voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, directeur van de Hillegomsche zandsteenfabriek is (wij bedoelen met die uitlating niets krankends, maar ves tigen alleen de aandacht op de door en door liberale levensbeschouwing van baron van Hardenbroek) dan nog voelt men zich, bij aldien de geuite klachten juist zouden zijn een dertig jaar jonger worden en teruggeplaatst in een tijd, dat dergelijke van slecht begrepen libe ralisme getuigende practijken veelvuldig voorkwamen. Dat een fabrieksdirectie er in deze dagen nog een dusdanige menta liteit op na zou houden zullen velen met ons onmogelijk achten. Daarom hebben wij ons dan ook de vrijmoedigheid veroorloofd den inhoud van den ons toegezonden brief aan de di rectie van de „Arnoud" mede te deelen. De secretaris van den directeur verze kerde ons echter, dat geen der hierboven geuite klachten juist zijn. Het is onjuist dat den arbeiders verboden is lid van een vakorganisatie te zijn. Vele arbei ders der fabriek, de secretaris sprak van tientallen, zijn dan ook inderdaad in vakvereenigingen georganiseerd. Maar het is ook juist, dat er nog vele ongeor ganiseerde arbeiders op de „Arnoud" werkzaam zijn. De directie-secretaris schreef dat toe aan het feit, dat de fa briek niet in een industrie-centrum, doch in een agrarisch district ligt. De fabrieksarbeiders in deze streek achten het blijkbaar niet noodig zich te orga niseeren. Dat de ongeorganiseerden daarvan nu bij ontslag de gevolgen on dervinden voor wat betreft de uitkeerin- gen aan werkloozen is erg. Er worden, zoo vertelde ons de secretaris, pogingen in het werk gesteld om het lot van de ontslagen arbeiders zoo draaglijk moge lijk te maken. Dat katholieke arbeiders om hun ge loof uit de fabriek zouden geweerd wor den, werd door den secretaris eveneens ten stelligste ontkend. Op de „Arnoud" werken volgens hem tal van katholieken. Wij stellen er wel prijs op, deze mededeelingen, zonder het ingezonden stuk op te nemen, in ons blad te ver melden. Immers uit die mededeelingen blijkt, dunkt ons, dat ook de liberale werkgevers met hun tijd meegaan en zich niet meer willen laten aanleunen (wat vroeger als een glorie werd be schouwd), dat zij tegen vakvereenigin gen zijn en dat zij geen katholieke ar beiders op hun fabriek dulden. Ook de liberale werkgever verzet zich tegen woordig niet meer tegen organisatie van zijn personeel in vakvereenigingen. Dat feit is ongetwijfeld een groote vooruit gang en het constateeren wel waard. Op de tweede plaats stellen wij prijs op de vermelding van de tegenspraak, omdat de in den aanhef van dit stukje bedoelde klachten over de „Arnoud" niet voor de eerste maal geuit worden. In tegendeel: in de bloembollenstreek is de publieke opinie van de juistheid der ge uite klachten overtuigd. Het is daarom zeker goed, dat de meening van de di rectie der „Arnoud" bekend wordt. Op de derde plaats zou uit de mede deelingen van den directie-secretaris blijken, dat vele arbeiders van de „Ar noud" geen lid van hun vakorganisatie zijn geworden zonder dat er eenige reden was om er buiten te blijven. Indjen dit zoo is, dan moge ook dit uitdrukkelijk worden vastgelegd, want ook al spoort een directie zijn arbeiders niet zelf aan, lid te worden van de vakvereeniging, dan dienen de arbeiders dien plicht zelf te begrijpen en wij hopen dan ook, dat binnen den kortst mogelijken tijd alle werknemers van de „Arnoud" in de vak vereeniging, waar zij krachtens hun overtuiging thuis behooren, onderge bracht zullen zijn. Moordaanslag in het Blitarsche Echtpaar gewond Naar uit Soerabaja wordt gemeld, is een moordaanslag gepleegd op den klein-land- bouwen W. op de suikerfabriek „Garoem" in het Blitarsche. De aanslag werd gepleegd door een Man doer, geholpen door een berucht individu Pak.' Anah en diens zwager. De oorzaak is gelegen in het feit, dat de heer W. onjuiste transactie's van den Mandoer met de be volking afkeurde. Mevrouw W„ die te hulp snelde, werd door de aanvallers ernstig aan het dijbeen ge wond. De heer W. bekwam een lange diepe buik wonde en tallooze kneuzingen. De daders zijn gearresteerd. De politie stelt een onderzoek in, ook naar de antecedenten van den heer W.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5