STADSNIEUWS Provinciale Staten van Noord-Holland Yin. verschillende zijden oordeelde men, dat de tot dusver van provinciewege toege paste verschaffing van credieten aan tuin ders niet aldus kan worden voortgezet. De tuinders bezwijken onder de credieten. In dien nog verdere credieten verschaft worden, zullen zij moeten zijn renteloos en op langen termijn, zoodat de afbetaling pas na de land bouwcrisisperiode een aanvang neemt. Nog beter zou zijn verschaffing van bedrijfs kapitaal a fonds perdu. Voorts kan de Pro vincie de betaling van 50% van het arbeids loon. gelijk te Koedijk van gemeentewege geschiedt, geheel of gedeeltelijk voor hare rekening nemen. K. J. M. V. „De Kring" Weldadigheidsverloting Onderscheidingen VAN DEN POLITIERECHTER UIT DEN OMTREK Korting op pacht van zanderijgrond HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE VOGELENZANG SANTPOORT ZANDVOORT De Begrooting 1932 KUNST EN KENNIS Wie was Motley? (Vervolg) Vele leden wezen erop, dat de Provincie de oorzaken van dezen nood niet weg kan nemen, veroorzaakt, als hij wordt door exportmoeilijkheden. Evenwel dreigt een zeer groot gevaar: het laten braak liggen van den grond, wat tot gevolg zou hebben, dat de bodem achteruit gaat, en dat de technische voorsprong, die Holland op het buitenland heeft, verloren zou gaan. Hiertegen dient gewaakt te worden. Algemeen sprak men de verwachting uit, dat de Provincie bereid zal zijn met de Gemeentebesturen te over leggen, hoe dit zeer groote gevaar zal kunnen voorkomen worden en men vroeg met groo- ten nadruk, of het College van Gedeputeer den bereid is drang op de Regeering te oefenen, om hier helpend op te treden. Het Rijk is de eerstaangewezene. Enkele leden hingen uit eigen ervaring jammerlijke tafereelen van dien nood op. Eigenaren van flinke bedrijven vertelden met tranen in de oogen. hoe zij hun gansche kapitaal verspeeld hadden en tot den bedel staf gebracht zijn, zoodat zij van levens middelenbons van het armbestuur moesten leven, zij, wier eigen geteelde levensmiddelen niets waard zijn en op den mesthoop ge worpen worden. Hier moet geholpen worden. Hier dienen Gedeputeerde Staten van de financieele middelen voorzien te worden om htm Sociale taak te blijven voortzetten. Het geldt niet alleen den persoonlijken nood van eene talrijke bevolking te lenigen, het geldt een bedrijfstak, die tot de belangrijkste van onze Provincie behoort, voor totalen onder gang te behoeden. Wanneer een industrieel bedrijf niet meer met voordeel werken kan, zet de fabrikant zijne machines in hef vet en begint weer, als de vooruitzichten beter zijn. De grondwerker echter kan den grond niet onbewerkt laten, wil die grond niet verwil deren. Het gansche productiepeil is in het gedrang, de goede naam van onze tuinbouw- provincie in gevaar. Er is geen geld voor bemesting, zelfs niet voor wieden het on kruid schiet welig op en vermindert in sterke mate de qualiteit der producten, die nog geteeld wordende grond gaat ziender- oogen achteruit. Over de middelen, noodig voor bestrijding van den nood, werd uitvoerig gediscussieerd. Gevraagd werd, of de millioenen van de N.U.M.. die toch voor een deel door het platteland zijn opgebracht, niet konden wor den besteed om dit van den ondergang te redden. Misschien ware er een fonds te vormen, al of niet met deze millioenen als grondslag, om de tuindersbedrijven te helpen. Verschillende leden waren van oordeel, dat de reserves voor deze steunverleening gebruikt mogen worden. Gaarne zouden zij hierover het oordeel van Gedeputeerden vernemen. De Provincie bevordere de stichting in de gemeenten van commissies tot verschaffing van meststoffen, daarin kunnen zitting ne men: een vertegenwoordiger van de gemeente, een van de tuindersorganisatie, een van de boerenleenbank. Zulk eene commissie be staat b.v reeds te Heiloo. Ook door andere leden werd gewezen op het uitnemende voorbeeld van Koedijk, dat andere gemeenten tot aansporing moest zijn. hoewel het met klakkeloos zou kunnen worden nagevolgd, daar de toestand in geen twee gemeenten gelijk is de meesten zouden ook tegen eene dergelijke uitgave niet opge wassen zijn. Gevraagd werd, of Gedeputeerde weten, hoe lang de steun in Koedijk nog door kan gaan. Zonder hulp van buiten staat te vreezen, dat deze gemeente zich hiermee zou ruïneeren. De Provincie vorme een crisisorganisatie, om het prachtige voedsel, dat thans naar den mesthoop gaat, naar de stedelijke werk- loozen te brengen. De witte kool verrot op het veld en in den winter is toch zuurkool noodig. Behalve voor de stedelijke werkloozen zouden de onverkoopbare producten ook van overheidswege opgekocht kunnen worden tegen behoorlijken prijs, teneinde ze op crediet te ruilen tegen buitenlandsche waren, die hier benoodigd zijn. Als buitenlandsch ruilgoed werd o.a. steenkool genoemd. Anderen wezen echter op de moeilijkheid hiervan: bij ruil zijn er twee partijen, en men moest vooral vermijden dat onze eigen steen- kohnbedrijven hieronder zouden lijden. Mocht er echter iets in die richting te be reiken zijn, dan zouden ook zij het gaarne zien. In ieder geval moest in den nood van de tuinders voorzien worden, en men meende, dat de begrootingsposten van te zamen 9 ton gouds, waaruit maatregelen ter bestrij ding bekostigd zouden worden, aan den lagen kant waren. Ter uitschakeling van den duren tusschen- handel dient te worden overwogen de stich ting van een provinciaal-gemeentelijk levens- middelenbedrijf, een bedrijf dus van de Pro vincie te zamen met consumentengemeenten, dat de tuindersproducten tegen goeden prijs zou inkoopen ter plaatse en ze in de steden tegen behoorlijken prijs zou leveren aan de particuliere winkeliers, aan wie eene be hoorlijke winstmarge toe te kennen ware. Het is dringend noodig, dat den tuinders een meer verzekerd en beter bestaan ver schaft worde. Aan Gedeputeerden werd verzocht te willen mededeelen, hoever zij gevorderd zijn met hun praeadvies inzake het vraagstuk van de distributie, welk onderzoek in de Najaarszitting van 1930 is toegezegd. Nog werd erop gewezen, dat Aalsmeer vaak door reclame andere markten gevonden heeft. Voorts informeerde men of aan de tuinders niet in andere bedrijven werkgelegenheid kan worden gegeven. Inzake de crediet-verleening aan den tuin bouw wijst een lid op het feit, dat het ge meentebestuur van Schagen bij deze crediet- verleening eene R.K. Crediet bank heeft uit geschakeld. Kunnen geen maatregelen wor den genomen om zoo iets in den vervolge te voorkomen Jaarvergadering Gisteravond vergaderden de leden van de Katholieke Jonge Middenstandsvereeniging in het Eigen Huis aan de Jansstraat. De voorzitter opende de druk bezochte bijeen komst met een overzicht van de werkzaam heden door de Haarlemsche K. J. M. V. de laatste maanden verricht. Iedere maand wordt tegenwoordig een algemeene H. Com munie gehouden, terwijl de encycliek „Qua- dragesimo Anno" op vortreffelijke wijze ver klaard wordt door den heer Hermans Jr. uit Den Haag. Spreker wekte de leden tenslotte op, vooral goed lid te zijn, omdat de jonge middenstand ten achter is en alleen met kerels-energie en wilskracht deze achter stand kan worden ingehaald. Een wijziging werd gebracht in het Huis houdelijk Reglement, waar sprake is van royement. De mogelijkheid is nu opengesteld voor schorsing, waar blijkt, dat deze straf betere resultaten ten gevolge zal hebben. Een bijzonder opmerkelijk verschijnsel in het vereenigingsleven is ongetwijfeld het dankwoord van den penningmeester voor de spoedige en richtige betaling der contributies. Op dit gebied gaat de jonge middenstand dus toonaangevend werken. Een kascommssie van 3 leden werd be noemd. De voorzitter deed verslag van de Bonds vergadering op 29 October te Leiden. Op enthousiaste wijze gaf hij weer de prettige stemming die op deze bijeenkomst 'ïeerschte en hij spoorde de ïeden aan, er rekening mede te houden, dat de concurrentie van K. J. M. V. in andere steden groot is, zoodat Haarlem hard moet werken om aan de spits te blijven. Dan kwam in bespreking de lustrum-vie ring. II Januari bestaat „5e Kring' twintig jaar en dit zal, in verband met de slechte tijusomsiandigheden, op beperkte doch waar dige wijze herdacht worden. Op het program ma staat o.a. een groote schouwburgavond, vaandelwijding, réunie van oud-leden, oude jaarsavond-viering op 10 Januari, solrée etc. Het ligt niet in de bedoeling eere-comité en dergelijke beleefdheids-instituten in het le ven te roepen, wel zal een permanent dames comité gevormd worden, terwijl bijzondere reclame gemaakt zal worden voor de réunie van oud-leden. De rondvraag brak heel wat monden open, voornamelijk voor kwesties van internen aard. Aan het slot van de vergadering hield de moderator, rector J. Timp een geestige toe spraak met een ernstigen ondergrond. Hij wilde geen jongemannen als uitgewerkte vul kanen in zijn vereeniging hebben, maar wel kerels die zoo nu en dan met hun kop tegen den muur loopen en met nieuwen moed uit den strijd te voorschijn komep. De moderator wees er op, dat de Jonge Middenstandsbe weging nationaal wordt, dat de K. J. M. V. als paddenstoelen uit den grond verrijzen en dat Haarlem, als een der oudste zusters den boventoon moet blijven voeren. Ook wees de rector nog op het maandblad „De Keten," dat 1 Januari gaat verschijnen en dat de spreektrompet van alle jonge middenstanders in Nederland zal zijn. Om kwart voor elf sloot de voorzitter deze geslaagde vergadering. Men verzoekt ons mede te deelen, dat ver- verschillende prijzen, welke voor deze verlo ting beschikbaar waren, nog niet zijn afge haald. Wij herinneren er aan, dat Donderdag de termijn eindigt, gedurende welken de prij zen voor de winnaars ter beschikking blij ven. Ieder wordt aanbevolen, zijn loten nog eens na te zien volgens de gepubliceerde trek- kingslijsten, die bij de leden der Zijlstraat- vereeniging ter inzage liggen en tegen be taling verkrijgbaar zijn bij de firma's Dan- tuma en Wensing. Jubileum Boutellier Bij de oud-patiënten en patiënten van de Lighallen „Brederode-duin" is spontaan het idee opgekomen om den heer Boutelier bij zijn a.s. jubileum een huldeblijk aan te bie den. Er heeft zich daartoe een comité ge vormd, waarvan de heer Van Waard, admi nistrateur der Vereeniigng tot .bestrijding öcr t.b.chet penningmeesterschap op zich heeft genomen. Aan de het comité bekende oud-patiënten is een circulaire gezonden met verzoek om hun medewerking aan dit huldeblijk Het is het comité echter niet mogelijk, allen te be reiken; vooral degenen, die vroeger jaren in de Lighal kuurden, zijn niet bekend aan het comité. Personen, die geen circulaire ontvingen en toch aan deze huldiging willen deelnemen, kunnen hun bijdrage zenden aan den heer Van Waard, penningmeester van het comité, p.a. Consultatiebureau, Ged. Oudegracht 41. Gevonden dieren en voorwerpen Kampers, Talmastraat 20, armband; Bur. van politie, Smedestraat, glas van een auto lamp, handdoek, 2 schoenen, taschje m. i., staaf ijzer; Maas, Rijksstraatweg 457, hond; Volbracht, De Clerqstraat 163, handschoen; V. d. Veen, Spaarnhovenstraat 36, horloge; J. C. Schu'pzand, Friezenstraat 30, lorgnet; Blok, Beukenstraat 17, loterijbriefje; J. Post, Aagje Dekenstraat 14, zakmes; Munsterman, Middelb. Techn. School, portemonnaie; Broekman, Lange Heerenstraat 48 rd., por- temonnaie m.i.; Kort, Gen. Cronjéstraat 29, rijwielbelastingplaatje; Zijp, Oranjeboomstr. 4, vulpen. Bureau van politie, Smedestraatauto slinger, aktentasch m. i., as van stuurin richting Gerzon, Groote Houtstraat 54, bankbiljetBruin, Damaststraat 1, broek v. Dijk, Lange Lakenstraat 17, ceintuur Leuntz, J. v. Zurenstraat 15, deken Bakker, Koningstraat 6, hond Maat, Hof v. Eg- mond 13, hond V. Henzm Groote Hout straat 5, handschoen Elligens, Wester gracht 91, handschoen Meeuwenoord, Rijks straatweg 8g, handschoen Louwerman, M. v. Heemskerkstr. 46, zw., hond Kieft, Bataviaatraat 12, horloge B. Beulik, Archipel straat 12, jas Bureau van politie. Smede straat, jas Steenkist, Potgieterstraat 17, koffie (V2 pond) Baars, Asterstraat 15, linnengoed v. d. Meij, Bantamstraat 41, medaille Bureau van politie, Smedestraat, muts Beller, Spaarndamscheweg 346, muts; Poelman, Spaarnhovenstraat 68, medaillon A. v. d. Ham, Stormstraat 1, nummerplaat Jansen, Tulpenstraat 40 rd., portefeuille m. i. v. Dijk, Damiatestraat 12, ijzeren pen Brand, Alb. Thijmstraat 4, pet A. v. Velden, Bakenessergracht 75, rd., rijwielbelasting plaatje Moorhof, Lange Raamstraat 38, rijwielsleutel v. Bokhoven, Vreaenhof- straat 15, riem Rijntjes, Middenweg 73, rijwielbelastingplaatje Creveld, Prinsenbol- werk 50 rd., idem Bureau van politie, Smedestraat, jas C. Hof, Stuijvesantstraat 5, sleutelFiank, Van Eedenstraat 12, vul potlood. Huldiging van den heer Lieven Duvosel Zooals wij gisteren reeds in het kort meld den, is de heer Lieven Duvosel Zondag te Utrecht gehuldigd bij de viering van het 35- jarig bestaan van Utrechts Mannenkoor Euterpe. Dit mannenkoor gaf een feestcon- cert in Tivoli te Utrecht, waaraan „Die Spaemesanghers" uit Haarlem en de Tiel- sche Mannenzangvereeniging „Zang en Vriendschap" hun medewerking verleenden. Alle drie koren stonden onder leiding van den heer Lieven Duvosel, van wien vijf nieuwe mannenkoor-composities voor het eerst werden uitgevoerd. Onder het groote aantal bezoekers van dit concert waren o.a. de burgemeester van Utrecht, de heer dr. J. P. Tockema Andreae, en vele andere autoriteiten. Voordat de pauze begon, sprak de voor zitter van „Euterpe", de heer C. J. Stuiting, den heer Lieven Duvosel toe. Hij herinnerde aan het begin van de loopbaan van Lieven Duvosel als dirigent en aan den avond, waarop „Euterpe" hem leerde kennen in Utrecht en die tengevolge had, dat „Euterpe" hem tot dirigent koos. Sinsdlen is met geestdrift en bezieling, met toewijding en in volle vriendschap met den dirigent gezcngen en samengewerkt. De vereenigingen wisten zich trots alle tegenwerkende omstandigheden aan haar dirigent te hechten en zij hebben veel baat gehad van de hooge talenten van den heer Duvosel als dirigent en componist. Spr. bracht openlijk hulde en dank voor al hetgeen Lieven Duvosel in het belang van den Nederlandschen koorzang heeft gedaan en wees daarbij nog op de bekroning van zijn koorwerken. Namens „Die Spaemesanghers", „Zang en Vriendschap" uit Tiel en „Euterpe*bood de heer Stuiting dan een schitterenden lauwer krans aan. Verder deelde hij mede, dat de drie ver eenigingen het initiatief hebben opgevat naar middelen te zoeken om de koorwerken van Duvosel uit te geven, opdat zij beter in het bereik zouden kunnen komen van de zang- vereenigingen in Nederland en het buiten land, met als resultaat, dat zij een fonds gesticht hebben, dat den naam van den componist zal dragen. De heer Stoeltjens overhandigde na deze mededeeling, die in de zaal cp donderend applaus werd ontvangen, den heer Duvosel de stichtingsacte en hij sprak ae hoop uit dat het den dirigent gegeven moge worden nog vele jaren van zijn leven te kunnen wijden aan de kunst en dat de vereenigin gen nog lang met hetzelfde enthousiasme onder hem mogen zingen. Hij wenschte den heer Duvosel toe, dat hij eenmaal in Ne derland de plaats moge innemen, waarop hij krachtens zijn grooten naam en ver dienste recht heeft. Daarna huldigde de heer Komacker, pen ningmeester van het Kon. Ned. Zangers verbond, den heer Lieven Duvosel, bijzonder om de bekroning van zijn jongste werk „Fiat Lux', dat dezen avond voor het eerst werd uitgevoerd. De heer Lieven Duvosel sprak daarna een hartelijk dankwoord tot allen, die deze grootsche, doch een vriendschappelijk karak ter dragende huldiging aan hem hadden bereid, waarna hij nog door velen persoon lijk geluk gewenscht werd. Vermelden we nog, dat een groot aantal telegrafische gelukwenschen waren gezonden oa. uit Haarlem, Utrecht en Vlaanderen. Naar wij uit Belgrado vernemen, heeft het Z. M. Koning Alexander behaagd de onder scheiding van officier in de orde van Saint Sava te verleenen aan de heeren H. van Borssum Buisman, conservator der Kunst verzamelingen van Teyler's Museum, en J. H. Sauveur, consulair agent van Frankrijk, beiden alhier, leden van het Comité ter ver breiding van de kennis der Nederlandsche Beeldende Kunst in Joego-Slavië. Dierenmishandeling De Politierechter heeft in zijn zitting van gisteren weer een ergerlijk geval van dieren mishandeling te beoordeelen gekregen. Een boer op Heemstede vergde van zijn paard de onmogelijke taak om een zwaar beladen mestkar uit een kuil te trekken en toen het dier hiertoe niet in staat bleek en onwillig werd, gebood hij zijn knecht om het paard een touw om den bek te snoeren, waarbij dit touw met behulp van stokken nog eens strak werd aangedraaid. Een der veront waardigde toeschouwers heeft hierop de zaak aangebracht. De Politierechter veroordeelde den boer bij verstek tot een flinke boete van 100, te vervangen door 50 dagen hechtenis en zijn jeugdige knecht, die ter zitting was en zich welbespraakt trachtte te verdedigen tot 20 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. Of de knecht in hooger beroep dacht te gaan, vroeg de Politierechter. 5aar moest hij eerst eens met den baas over spreken, kondigde de gehoorzame werknemer aan. Dan kon hij nog wel eens een zwaardere straf krijgen, waarschuwde de ambtenaar van het O. M. „Dat is een afwachten.... die kans moet je nemen", vond de jongen. En in het vooruitzicht dit probleem nog gedurende 14 dagen met medewerking van den baas te kunnen bestudeeren, verliet hij opgewekt de rechtszaal. Het bestuur der domeinen heeft aan alle pachters van zanderijgrond, gelegen tusschen Katwijk en Noordwijk, voor 1931 een kor ting op den pachtprijs van 40 pet. toege staan, tot uiterlijk 60 cent per Rijnlandsche roede. Burg. Stand van 1012 Nov. Geboren: Johannes Nicolaas, z. van A. Verschoor en M. J. van Anrooij, Joh9nna en Neeltje, d. van J. van Tol en J. Biemond. Adriana Cornelia Wilhelmina, d. van L. van Rixtel en W. L. Humberts. Elisabeth, d. van J. R. Jongbloed en V. Bijker. Dina Cecilia Cla- sina, d. van H. M. Tulen en F. A. M. van Haaster. Jansje Lidewij, d. van G. Bui telaar en N. Vreugdenhil. Petertje Jan- nigje, d. van C. Schoenmakers en G. Peet oom. Hendrikus Johannes, z. van C. P. Mesman en J. C. Driessen. Ondertrouwd: jan Favesloot, 28 jaar, en Leentje Hulsbos, 25 jaar. Francis van de Velde, 22 jaar en Adriana Maria Luke, 18 jaar. Willem Jan Hunink, 23 jaar en Jan- nigje Verbeek, 31 jaar. Getrouwd: Hendrikus Johannes van Leeu wen, 29 jaar en Clasina Petronella Maria Zonneveld, 21 jaar. Willem Scheffer, 54 Jaar en Guurtje Karstens, 49 jaar Jo hannes Theodorus Coenraad Krom 21 jaar en Aagje Zantman, 18 jaar. Cornells Wil- llem Eland, 28 jaar en Geertje Eijk, 28 jaar. „Zeg eens, jongen; je maakt niks aan mijn machine stuk hoor, ik ga eten." (Pages Gaies) Nicolaas Tolenaars, 29 jaar en Maria Ca- tharina van der Horst, 18 jaar. Adriaan Kamerman, 24 jaar en Janna Pols, 24 jaar. Overleden: Benjamin Troost, 17 maanden, z. van J. Troost en L. G. Gijsbers. Badhuis In het badhuis aan de Posr- laan werden in de week van 9—14 Nov. genomen 606 douchebaden en 48 kuipbaden. Aan 36 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2—4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 6 volwassenen gebruik gemaakt. R. K. Damestooneel Donderdag 19 en Zondag 22 November a.s. geert de bt. Eiisa- oethnaaivereeniging ter ge.egeruieid van naar 10-jarig bestaan een tooneeluitvoe-ing in net R K. Vereenigmgsgebouw, des avonds om kwart voor 8. Opgevoerd zullen worden een tooneelspei in drie bedrijven „Het nest ontvlucht" en een kiucht, een één-acter „Bekroonde Kaatje." Wie een van deze teide aamestooneeia von den bijwoont steunt meae het vele goede werk aat de St. Elisabethsvereeniging ter plaatse verricht. R. K. Toonecl Op veler verzoek gaf de R K Toonselvereeniging in café „Zomer- lust" wederom een opvoering van „Meneer Klaproos", spei in dr.e bedrijven. Evenais vorige malen kreeg het een goede vertolking en gaf men blijk van gedegen rol- kennis. De lachsalvo's waren niet van de ïucht. 't Geleverde was dan ook af. De mu zikale afwisseling en balletmuziek werd ge geven door „Santpoorts instrumentaal kwar tet", een gezelschap dat als zoodanig voor 't eerst de R. K. Tooneeluitvoering opluisterde. Het was een mooie avond, wat door een talrijk opgekomen publiek zeer gewaardeerd werd. De begrooting voor het jaar 1932 is ver schenen en het ligt in de bedoeling van burgemeester Van Alphen, om voor de behandeling van deze begrooting den raad bijeen te roepen op 2, 3 en zoo noodig 4 December a.s., telkens des avonds te hall acht ten Raadhuize. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1931 in totaal 8037. Aan achterstallige inkomsten wordt ge raamd een bedrag van 1 24325. Het voor gaande jaar was de raming 1 41845 ter wijl volgens de laatst vastgestelde rekening op dezen post f 24767.85 was ontvangen. Aleen aan de straatbeiasting 1928—'29—'30 denkt men nog een 6000 te kunnen ont vangen, terwijl van 1931 nog een te goed verwacht wordt var. f 12750. De gewone dienst van 1930 wijst volgens de laatste rekening een nadeelig slot aan van f 45998.89 over het jaar 1930. Nadeelig saldo van den gewonen dienst van 1929, dat voor re..emng van 1932 komt, wordt geraamd op f 57500. Toen was het tekort f 230.000 n er werd besloten dit over vier jaren te v;i deelen. Voor 1932 komt dus een bedrag van f 57500. Nadeelig slot f 79173. Uit het Gemeentefonds zal worden ont vangen f 181.744. De hocgere salarissen zullen f 18702 vragen, het secretarie- en concierge-perso- neel f 22200, onderhoud raadhuis f 2215, waaronder f 975 voor de verlichting en verwarming. Voor pensioen is geraamd f 1322, een verhooging van f 1000 door het pensioen van wethouder Zwaan. Vergoeding aan wet. houder Padt f 800 Aan pensioensbijdragen wordt uitgege ven f 5314.94. In totaal sluit dit hoofdstuk met inkom sten van f 183206.74 en uitgave van f 61653.06 en geeft een batig slot f 121.553.68. De laatst opgemaakte rekening sloot met een nadeelig slot van f 15253.94. De opbrengst voor openbare veiligheid wordt geraamd op 1 55.98. De uitgaven be dragen f 78734.80, zooüat een nadeelig slot te voorzien is van 1' 7"378.82. Aan salarissen wordt uitbetaald f 43607, aan kleeding f 2750, bureau en telefoon f 1350, brandmeesters en brandspuit f 1500; onderhoud lantaarns f 16958.40, verzekering en pensioenen f 7231. De ontvangsten cp volksgezondheid geven i 800, waarnaast f 750 voor bestrijding van de t. b. c. als bijdrage aan de provincie. De uitgaven zijn geraamd op f 12765.66. Het hoofdstuk Volkshuisvesting sluit met een ontvangst van i 27316.31 en een uit gave van f 30279.51, met een nadeelig slot van f 2963.20. Openbare Werken De opbrengst van het gebruik van open baren grond, wordt geraamd op f 2600, waaronder f 1950 ven ijskarren. De parkeerterreinen worden geraamd op f 3300 als gemeente-opbrengst, de vorige raming was f 2000 ue laatst opgemaakte rekening gaf f 1377 .la dien tijd zijn echter de parkeerterreinen aanzienlijk vergroot en het aantal is toegenomen, al is het Badhuis, plein verloren. De straatbeiasting wordt geraamd op f 50.000, daar de "andvoortschelaan tot Bentveld gerloleerd wordt en er dus een belangrijke uitbreiding zal plaats hebben. Uit de wegenbelasting wordt een ontvangst geraamd van f 12100. De exploitatie van het strand wordt ge rekend f 36000 te zullen opbrengen. De laatste raming was f 34000, de laatste op brengst f 27943. Het kampeeren wordt geschat op f 5100 ontvangst. Wegpns het hebben van gas. en water leidingbuizen in den openbaren gemeente grond, zullen de bijdragen van genoemde bedrijven als recognitie f 10.000 bedragen over 1932. Dit is evenals de vorigs jaren Het totaal der ontvangsten zijn f 129.490,10. tegen geraamd f 119.271.51 het vorige jaai enals opbrgst f 88667.15 als onbrgst volgens de laatste rekening. De uitgaven gever de volgende sommen: Jaarwedden personeel f 7250, onderhoud huizen en torens f 122J. Het onderhoud aan straten en pleinen is geraamd op f 5540. Het vorige jaar f 12187.50, terwijl de laatste rekening aangaf f 11910.25. Voorgesteld wordt te verstraten Tramplein, Groote Krocht, Brederoedstraat van af Po- viljoen Driehuizen er Hocgeweg, in totaa» 5200 M2. Het onderhoud van voet- en rijwielpaden zal f 5000 vragen. De begraafplaats zal een uitgaaf vragen van f 2457, de gemeentcreiniging van f 3975, de laatste rekening gaf aan f 5477.17. terwijl aan werklooz enin daggelden ge raamd is een uitgaaf van f 24193,16, waar onder f 3500 voor tijdelijke diensten ge durende den zomer Verzekering en pensioenen vragen f 8071.45. Aan rente voor geldleeningen zal betaald moeten wordeq f 32501,60 en aan aflossingen f 28110. De kosten van het onderhoud van het strand worden gerajn.d op f 11174.08, waar. onder f 3300 voor huur aan het Rijk. f 1800 voor bewaking, f 2300 voor duinreep en f 270 voor ijzeren platen voor schelpen- vervoer. In totaal in uitgaaf f 138.327.40, zoodat dit hoofdstuk een nadeelig slot geeft van t 129.490.70. Onder-wijs Openbaar onderwijs. Aan schoolgelden wordt ontvangen f 10.500, laatste rekening f 6057.22. In verband met deze vermeerde ring der raming bestaan plannen 't school geld te herzien. De rijksvergoeding bedraagt f 54716; het verhaal der pensioenbijdragen f 5131.83. In totaal in ontvangst f 70547.83. De kosten geven aan salarissen f 66370 aan verlichting en verwarming f 6216.66, verzekering en pensioenen f 5645.11, rente geldleening f 5489.63, Totaal is de uitgave f 93003.65, een na deelig saldo van f 22545.82. Het vervolgonderwijs geeft een nadeelig slot van f 1153.68. Uitgebreid lager onderwijs. In totaal aan .ontvangsten f 23086.30. Uitgaven f 27021.3a. Dit onderdeel van dit hoofdstuk sluit met een nadeelig saldo van f 3935.08. Voorbereidend onderwijs. Het nadeelig saldo op deze afdeeling be draagt f 11147.44. Bijzonder gewoon lager onderwijs. Nadeelig slot f 40132.34. Als subsidie aan de bijzondere bewaar scholen is f 2500 uitgetrokken, f 1250 voor elk. Middelbaar onderwijs. De opbrengsten der schoolgelden worden geraamd op f 3500, volgens de nieuwe re- tributieregeling. Als uitgaven zijn p. m. uitgetrokken f 1200 voor bijdragen aan andere gemeen ten voor H B. S. Voor de leerlingen van Gemeentelijke M O. inrichtingen is een uitgave uitgetrokken van f 3850 voor school geld, bijdragen aan de H. B. S. te Haarlem en BlQemendaal f 10140. Vervallen is de bijdrage aan de gemeente Haarlem, waarvoor vorig jaar aan kosten f 11600 geraamd was. Het nadeelig saldo over dit onderdeel is f 11689, tegen een raming van verleden jaar van f 16850 en een na deelig saldo volgens de laatste rekening van f 17674.78. Hooger onderwijs Nadeelig saldo f 920. Vervallen is de bijdrage aan de gemeente Haarlem, het vorige jaar geraamd op f 1600. Nijverheidsonderwijs. Het nadeelig saldo op dit deel van de begrooting van onderwijs bedraagt f 9276. Door een toevallige omstandigheid is de naam van den Amerikaanschen geschied schrijver Motley den laatsten tijd nogal eens genoemd, zoodat de vraag actueel geworden is: Wie was Motley? Ook in verband met de plannen tot vie ring van een Willem de Zwijger-herdenking kan de vraag van actueele beteekenis ge acht worden. Redenen, waarom wij hieronder een ant woord op deze vraag beproeven, In de oogen der "r ankees gold Motley steeds als éen hunner grootste zonen èn om zijn wereldbekenden naam op het gebied der historische wetenschappen èn ook vooral om zijn baanbrekend werk op het gebied der in Amerika zoo hoog geroemde en gewaar deerde „gewetensvrijheid". Want Amerika is het land der „vrij heid" bij uitnemendheid: getuige het reus achtige meer dan 43 M. hooge koperen „Sta tue of Liberty" van Fr. Bartholdi, dat zien op zijn granieten voetstuk torenhoog ver heft boven de machtige zeehaven van New- York: getuige ook het eveneens massale Vrijheidsbeeld van H. Greènough en dat van Th. Crawford, dat het majestueuze kapitool van Washington bekroont; beide het symbool der „Vrijhiedsliefde", die eiken geboren Ame rikaan in het bloed zit. Tot die volbloed- vrijheidsmannen nu behoorde ook de in ons land zoo hoog vereerde, ja zelfs aanbeden Joh. Latrop Motley. Ja, Motley was een rasechte nazaat van „the sons of Liberty", die in de woelige Decemberdagen van 1765 in de straten van Boston tegen de fei- gehate Stamps-act van het oppermachtige Albion protesteerden, onder de strijdleus: „Liberty, property and no Stamps". Te Dorchester (Mass.) in 1814 geboren, volgde hij de academische lessen aan het bekende Harvard-College van Cambridge (Mass.), voltooide zijn studie te Göttingeu en Berlijn, waarna hij als jong advocaat en gezantschapssecretaris te Peterburg zijn intrede deed. in de groote wereld. Met zijn verworven academische ontwikkeling had hij aan dat Amerikaansche college ook op vol ledige wijze kennis heeft gemaakt met „Uul- tarisme", dat sinds de benoeming van Rev. Henry Ware en nog 4 andere religieus- liberale Professoren in 1805, zijn plechtige intrede binnen de deftige aula van dat con servatief Protest. College gedaan had. Het Unitarisme was een liberaal Protest, secte, waarin ieder lid de absolute vrijheid bezat, zijn eigen religieuze opinie te uiten, zonder eenige censuur of restrictie van een con sistorie of Synode. En wijl het Unitarisme beide hoofddogma's van het christendom loochende, zondenval en menschwording van den Godmensch Jezus Christus, hadden het Lijden en sterven en de twee sacramenten van Doopsel en Eucharistie, waaraan de Unitariërs nog vasthielden, geen goddelijke verlossingswaarde, maar dienden slechts als symbolen, teekenen van sympathie, vereering en navolging van den zoo hoogstaanden ethisch-religieuzen mensch Jezus van Naza reth. Geen wonder, dat zulk een verwaterd christendom in onze dagen niet veel meer is dan een soort natuur-godsdienst, die al thans bij sommige leden zelfs het Pantheïsme benadert. In zulk een liberaal-religieus milieu op gevoed en met zulk een repubiiüeinschen geest bezield, begon onze gewezen advocaat en gezantschapssecretaris zijn liefhebbery- studie met dat uiterst moeilijk, ingewikkeld en gewichtig historisch tijdvak van den 80- jarigen oorlog, een tijdvak, dat slechts als een kleine episode te beschouwen is van dien titanischen strijd tusschen het beginselvaste Kaholicisme van het oude Europa en het revolutionnair Protestantisme van het nieuw Europa Een tijdvak, dat zelfs voor de eigen na zaten van de roemruchtige Nederlanders Paus .fr.drianus VI en Keizer Karei V een lastig terrein is vol angels en voetklemmen en dit wel om zijn uiterst moeilijke religieuze en staatkundige verwikkelingen. „,Het lag voor de hand, aldus Prof. H. Brugmans in het Ned. Biografisch Woorden boek dat zulk een man. Amerikaan der 19e eeuw, republikein en liberaal in de po litiek, daarbij Unitariër en zeer modern in het godsdienstige, zich moeilijk kon inden ken in het stelsel en karakter van een absolute monarchie en evenmin in den aard en de beginselen der katholieke kerk. In het groote conflict van de Nederlanders te gen Spanje en van de Calvinisten tegen de Katholieke kerk aarzelt hij dan ook geen oogenblik partij te kiezen. Dat is zedelijk natuurlijk geoorloofd, maar historisch in geenen deele. Dat de geschiedenis geen par tij mag kiezen, omdat zij niet alleen heeft te beschrijven, maar ook te verklaren, la blijkbaar Motley ontgaan. Ernstig is het te recht tegen hem ingebrachte bezwaar, dat bij de historische waarheid meer dan eens opoffert aan haar dramatische uitbeelding." Hoe komt het dan, dat deze wild-vreem- deling in 1856 met zijn „The rise of the Dutch Republic" zoo enthousiast in ons va derland werd begroet en dit nog wel door een historischen reus Groen v. jPrinsterer, een Fruin, een Dr. van Vloten en Bakhuizen van den Brink? Hoe komt het, dat de anders zoo scherp ziende en hyper-critische Bakhuizen, die anders geen geus en paap spaart, een van zijn grootste bewonderaars wordt, en zich zonder blikken of blozen leent om een in leiding te schrijven op de eerste Holland- sche uitgave van een werk. dat den eigen lijken naam van historie niet verdient om zijn oneerlijkheid en partijdrift? Hoe komt het, dat de anders zoo eerlijke Fruin in den Gids van 1859 van ganschsr harte overeenstemt met het inzicht van zijn eminenten geestverwant van den Brink en Motiey's historie als een klassiek handboek voor de studeerende jeugd sterk aanbeveelt? Hoe komt het, dat Motley door de uni versiteit van Leiden met het eere-doctoraat wordt bekleed, een onderscheiding, welke hij om zijn oneerlijkheid m.i. niet verdient? Hoe }comt het eindelijk, dat zijn historisch knoeiwerk tot op den dag van heden dus meer dan 60 jaar na het verschijnen van de eerste Hollandsche uitgave zulk een populariteit geniet en dat helaas ook zelfs onder onze R.K. Gymnasiasten en studenten van de Hooge School? Daar zijn vooral twee gewichtige redenen voor te noemen. Op de eerste plaats en hier ben ik het roerend eens met onzen grooten Dr. Nuyens omdat Motley de eerste in de rij der geschiedschrijvers is geweest, die de historische beschrijving ge democratiseerd heeft. Zijn sterk dramatisch uitbeeldingsvermogen van het historisch ver leden, zijn hartstochtelijke welsprekendheid en pleidooi voor zijn gevierden held „den Zwijger" waren van dien aard, dat zelfs een Groen van Prinsterer zich geweld moest aandoen, toch steeds goed onderscheid te maken tusschen waarheid en verdichting. Want waar deze laatste in 1860 nog Mot iey's eerste werk met ingenomenheid begroet, daar schrijft hij later in zijn „Maurice et Barnevelt" (1876) „je me suis fait plus ou mcéns Illusion sur la tendance de ses écrits". Maar al deze benijdenswaardige eigen schappen, zooals groote eruditie, zorgvuldi ge bronnenstudie, dichterlijke taal, mee- sleepende vorm en welsprekende passie, waarmede deze welbegaafde buitenlandsche geschiedschrijver suggestief op onze studee rende jeugd inwerkte, belde en r.*xlesleep»n, hebben voor mij weinig of geen waarde, als daarmede de waarheid hoogste goed en eenigste doel der historie geforceerd en ver kracht wordt. Of zeide eens Dr. Nijhoff niet terecht: „Waarheid bovenal! moet de leuze allereerst van den geschiedschrijver zijn!" ,.'t Is een heilige taak aldus Bakhuizen van den Brink alles te durven zeggen, wat waar is." Geen passie dus, geen partijdrift, legende of pleidooi maar alleen „veritas". Vandaar dat Groen van Prinsterer tegen over zijn geestverwant M. Guizot de rake opmerking maakt: „Evldemment la passion ne compte pas parmi les grandes qualité de l'historien" en 't is vooral Je passion", die Motley vormde tot een „weisprekenden ad vocaat", maar niet tot een „onpartijdig rechter". „Mieux que personne M, Guizot, éminent historiën lurinême le savait: un avocat n'est pas un historiën et un plai- doyer n'est pas une histoire." Nog om andere reden zijn Motiey's „meesterwerken" (sic) met zulk een enthou siasme begroet, vertaald en op onze neu trale scholen van het middelbaar en hoo ger onderwijs als het „klassieke" handboek der Vaderlandsche Historie zegevierend bin nengehaald. Het spreekwoord zegt: „Het bloed kruipt, waar het niet gaan kan." Was Motley een geschiedschrijver geweest: eer lijk en onpartijdig, geloof me gerust, lezer, hij ware even als Oldenbarnevelt in zyn tijd „een advocaat der papisten" gescholden, of ware hij katholiek geweest gelijk Janssen, Nuyens, Kervijn de Lettenhove, dan ware hij evenals dezen gedisqualificeerd als onmondig, onvaderlundsch en zonder eerbied voor de oude documenten der Vaderlandsche Historie, zooals wij die terugvinden bij Bor. de Reydt, Brandt van Meteren. J. Wezenbeke etc. Maar nu het een man geldt van „groote gewe tensvrijheid" „liever Turk dan Paus" met een onbegrensden eerbied en vereering voor zijn vrijheidsheld den Zwijger „den Macha- beeër van het Nieuwe Verbond"nu durft een Bakhuizen van den Brink met geestdrift een inleiding schrijven cp de eerste Hollandsche uitgave van „The rise", waarin hij o.m. zegt: „Het werk van Mot ley komt mij voor, een zoo degelijken grond slag te leggen voor de geschiedenis van de wording van het gemeenebest der Vereenig- de Nederlanden, dat het bijna plicht wordt, alles bij te dragen, wat men zelf bezit om op dien grondslag voort te bouwen." En heel het koor van Protestantsche geschied schrijvers en litteratoren van af Groen tot Fruin antwoordt heel plechtstatig „Amen." Moet ik na deze geschiedkundige schets van Motiey's leven en werken onze ka tholieke Leeraren van H. B. S.. Gymnasia en Lycea nog verder aansporen om dit klas sieke handbeek der Vaderlandsche Geschie denis van Motley niet meer in handen te geven van onze studeerende jeugd, op ge vaar af, dat onze Vaderlandsche geschiede nis, die in de laatste decennia met zoo'n uiterste zorg en moeite gezuiverd is van alle geuzensmetten, weer opnieuw in miscrediet gebracht worde? PATER HERMAN O. M. O, IJmuiden (O.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6