Buitenlandsch cdCieuws FEUILLETON \jj£RE£/). Het Kasteel Roche-Noire DERDE BLAD DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 BLADZIJDE 1 Het conflict China-Japan De Ronde Tafel- Conferentie Invoertarieven in Engeland Belasting van artikelen met hoogstens 100 pCt. Internationale samen werking Na de verkiezingen in Hessen Welke regeering? De beweging op Cyprus Breitscheid's rede Onrustig Spanje Bloedige botsingen tusschen politie en stakers Gemengde Buitenlandsche Berichten RADIO-OMROEP Havenstaking in DuisburgRuhrort Gestolen schilderijen teruggevonden In wnberispeHjken staat KORT NIEUWS Wederom vraagt een verkiezing in Duitschland de algemeene belangstelling. Bij de Landdagverkiezingen in Hessen heb ben de nationaal-socialisten een meerder heid boven de burgerlijke partijen verkre gen. De overwinning voor de partij is, nog meer dan onlangs in Mecklenburg, onmis kenbaar; in den ouden Landdag be schikte zij over één zetel, in den nieuwen zullen 27 afgevaardigden van haar plaats nemen. Dat is nog veel meer dan zij zelve ge hoopt en haar tegenstanders gevreesd had den. Vergeleken bij de laatste Rijksdagver kiezingen, toen het stemmenaantal der nazi's zoo ontzettend steeg, is dit nu nog ruim verdubbeld. Het steeg namelijk met 115 pet. En in dit verband krijgt de uiting van Breitscheid, dat de sociaal-democraten eventueel met de communisten een ver bond willen sluiten tegen de nazi's, een klemmender beteekenis. Volgens aanvullende mededeelingen heeft Breitscheid's uiting slechts geduid op een samenwerking tegen een door de nationaal- socialisten te ontketenen burgeroorlog, waartegenover ook de communisten zich zouden stellen, omdat zij in deze een front zouden vormen met de sociaal-democraten tegenover de nazi's. Verder zou de samen werking tusschen deze elkander toch ook niet vriendschappelijk gezinde partijen niet gaan, zoodat dus van gezamenlijken parle mentairen arbeid ook geen sprake zou zijn. Nu zullen vandaag de soc.-dem. leiders een bespreking over deze zaak hebben met rijkskanselier Bruening, die dus weer voor nieuwe moeilijkheden geplaatst wordt. Van een front met de communisten tegen de nazi's zal hij echter niet willen weten, daar van kan men zich overtuigd houden. Met hen is het welzijn van een volk niet te be reiken. En de samenwerking zou hun waarschijnlijk een welkome gelegenheid bieden in troebel water te visschen. Een betere bestrijding van de toenemende macht der „Hakenkreuz"-menschen, welke een gevaar vormt voor de huidige rijksre- geering, zal noodig zijn, willen de „wachters van het kapitool der democratie'', zooals de nazi's hun tegenstanders gisteren in een manifest genoemd hebben, het gewenschte resultaat hereiken. Dat dit niet gemakkelijk zal gaan, be wijzen de uitingen in sociaal-democratische en Centrum-kringen, welke laatste een ommekeer wenschen in de nationaal-socia- listische politiek, alvorens over samenwer king met hen gesproken kan worden. De geheime raadszitting In de geheime zitting van den Volken bondsraad heeft de president in zijn inleiding geconstateerd, dat de laatste zitting te Ge neve reeds geleid heeft tot een vergaande overeenstemming tusschen Japan en China. China heeft het Japansche voorstel aangeno men, op een punt na, dat volgens de Chi- neesche opvatting de kern der Japansch- Chineesche geschilpunten, Mandsjoerije en de spoorwegzóne, raakt. Briand sprak de ver wachting uit dat de Chinoesche verklaring d.d. 21 October betreffende de achting voor de verdragen, misschien zou kunnen dienen als basis voor een overeenstemming. De Chineesche vertegenwoordiger Dr. Sze wees er op dat het Chineesche volk sinds twee maanden een harden strijd doormaakt. Hij hoopt dat de Volkenbondsraad zoo spoe- dieg mogelijk tot een oplossing zal komen. Dinsdagmorgen zullen particuliere bespre kingen plaats vinden. De volgende plenaire raadszitting zal in den namiddag worden gehouden. Gevechten aan de Nonnibrug. Maandagmorgen hebben de Chineesche troepen onder bevel van generaal Ma een aanval gedaan op de Japansche stellingen bij Tasching. Het kwam tot een hevig ge vecht, waarvan de afloop nog niet bekend is. Tegelijkertijd heeft een Chineesche cava leriebrigade de Japansche verbindingslinie tusschen de Nonnibrug en Taonan doorbro ken. Volgens Japansche berichten was het Chineesche succes slechts van korten duur. De Chineezen zijn reeds weer teruggesla gen, terwijl de treinverbindingen op het tra ject TaonanAgantschi weer zijn hervat. De Chineezen hebben derhalve een aanval aan twee fronten tegelijk ondernomen. De cavalerie-aanval bij Toanan ten N. van ae Nonnibrug had ten doel den hoofdaanval ten Zuiden van de brug te maskeeren, waar door de voor Japanners buitengewoon be langrijke spoorwegverbinding met Zuid- Mandsjoerije, waarlngs troepen- en levens middelentransporten plaats vinden, werd verbroken. Het compromisvoorstel van den Ameri- kaanschen ambassadeur te Londen, gene raal Dawes, in verband met de raadszit ting te Parijs het Mandsjoerijsche conflict ter behandeling door te geven aan het Per- mnente Hof te Den Haag. is te Tokio op verzet gestuit. De Japansche vertegenwoor diger heeft reeds overeenkomstige instruc ties ontvangen. Poe Yi geen keizer van Mandsjoerije. Naar uit Moekden wordt gemeld, heeft de voormalige Chineesche keizer Moekden reeds weer verlaten en zich naar Dairen terug be geven. Het plan, Poe Yi tot keizer van Mandsjoerije te proclameeren, is mislukt. Nieuwe besprekingen in den Volkenbond In het ministerie van Buitenlandsche Za ken te Parijs is Maandagmiddag de Vol- kenbot.ds.raad bijeengekomen ten einde de Mandsjoerijsche kwestie te behandelen. Veertien Raadsleden, waarvan 5 perma nente namen aan de beraadslagingen deel. De Amerikaansche ambassadeur te Londen, generaal Dawes. woonde de openingszitting niet bij. Briand verwelkomde als president de raadsleden. In het bijzonder richtte de Fransche minister zich tot den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, en den Duitschen staatssecre taris von Bulow, aangezien dezen voor de eerste maal hun regeeringen bij den Vol kenbond vertegenwoordigen. Hij gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkeling van den toestand in het verre Oosten, sinds de laatste te Genève gehou- J»ouden conferentie. Door eenige hoestaan- vallen wordt de Fransche minister bij het voorlezen van het vrij uitvoerige rapport ernstig gehinderd. Vervolgens spraken Sir John Simon en von Bulow. Zij legden den nadruk op de bereidwilligheid hunner regeeringen mede te werken aan de oplossing van de moeilijke kwestie. Hierna ging men over tot ds behandeling der zaak met gesloten deuren. Betreffende den duur van de buitengewone raadszitting loopen de meeningen voorloopig zeer uiteen. In kringen van het secretariaat is men van meening, dat de bijeenkomst een week zal duren. Een gunstige wending De vooruitzichten van de Ronde Tafel- Conferentie hebben gisteren een gunstiger wending genomen, zoodat het thans wel zeker lijkt, dat de laatste plenaire z tting niet aan het einde van deze week zal ge houden worden. Er worden thans drie kwesties, waarover de standpunten der gedelegeerden nog niet uitgesproken zijn, nJ. leger, en buitenland sche zaken, commercieele onderscheiding en financ'ën, in de federale structuur com missie besproken. Deze gunstige ontwikke ling is mogelijk gemaakt door de beantwoor ding van den oproep door Lord Senkey in de bijeenkomst van gisteren, welke werd ondersteund door Lord Wedgwood Benn en den premier. MacDonald legde grooten nadruk op de sterke verlangens van de regeer ng om de meening van de gedelegeerden te hooren. Spr. had gehoord, dat er eenige aarzeling bestond bij de commissie in haar geheel om deze kwesties te bespreken voor een com munale overeenkomst was bereikt. Men kon echter veilig spreken, wanneer men duide lijk uit liet komen, dat de gedelegeerden met alle reserve spraken hangende de regeling van de andere zaken. De regeering zou in feite zeer teleurgesteld zijn, wanneer deze onderwerpen niet ter sprake zouden worden gebracht. In dezen geest werd ten slotte een besluit genomen. De hierop gevolgde besprekingen over leger en buitenlandsche aangelegenheden zullen morgen worden voortgezet. De Engelsche minister van Handel, Runci- man, heeft in het Lagerhuis een nieuwe anti- dumpingswet aangekondigd. In de laatste weken zijn in verband met de mogelijke in voering van een tarief de buitenlandsche im porttarieven zeer toegenomen. De regeering, aldus Runciman, is hierdoor tot het inzicht gekomen, dat het beste middel om dezen buitengewonen invoer te bestrijden, hierin (Naar het Fransch) door MARIE MARECHAL Vertaling van Jac. J. Schoon. 7 Gulllaume luisterde toe met een gezicht, hetwelk duidelijk te kennen gaf, hoeveel moeite het hem kostte, onverschillig te schijnen. Je zult in de nabijheid van Roche-noire den toren Sint Anna bewonen. Je zult je dien nog wel herinnerenHij ligt aan het einde van het park, aan den oever der zee. De toren is nog heel goed bewoonbaar; Marie Jeanne, de weduwe van mijn ouden visscher. bewoont met haren zoon Jean Louis de be nedenverdieping. Deze beiden zullen je be dienen. Je moogt langs de kust wandelen, doch ik verzoek je, nooit je schreden naa- onren kant te richten. Daa en egen beloof ik je, dat Je ook mij op je wegen nooit ont moeten zal. Baron De Guitry trok aan het schelkoord, zoodat het geluid der bel door de gang galm de Lebihan verscheen. Neem je regenmantel en geleid dezen heer vicomte naar den toren St. Anna, beval de vrijheer, zonder zijn zoon aan te zien. Vanavond nog? vroeg de ma'roos ten zeerste verbaasd. Maar m'sieur, het sneeuwt, dat men geen twee passen voor zich uit kan zien; het is een verschrikkelijk weer! Vanavond nog, besliste De Guitry met klem. Maar wacht een oogenblikje; .ik zal Jeanne-Marie mijn instruciies meedeelen. welke jij toch niet zoudt kunnen onthouden! Guillaume stond daar nog altijd. Gedach teloos keek hij naar de pen van zijn vader, die op het papier de duidelijke, vaste letters schreef, welke hij zoo goed kende. Dat was het bevel tot zijn arrestatie, hetwelk daar onderteekend werd; toch veroorzaakte net hem geen smart. Het verschrikkelijkste was nu achter den rug, dat pijnlijke onderhoud waarbij hij zijn oplaaienden toom wel hon derdmaal met bovenmenschelijke inspanning moest onderdrukken. Gedurende een oogen- blik ontwaarde hij slech's eén gevoel van verlichting, een gevoel, zooals een misda diger moet ondervinden, die na 'n martelend verhoor zijn strengen rechter eindelijk mag verlaten. Ik behoef je wel niet afzonderlijk te zeggen, dat je toelage vanaf heden is inge trokken. Ik open je wel is waar beperkt kre diet by de winkeliers te Brest, dat is vol doende. De jonge man maakte zwijgend een bul- ging en wilde heengaan, toen den heer De Guitry plotseling Iets te binnen scheen te schieten. Hij gaf Lebihan een wenk, hem nog - maals met zijnen zoon, alleen te laten. bestaat, het ministerie van Handel volmach ten te geven tot een uitvaardiging van nood maatregelen om met name genoemde arti kelen met ten hoogste 100 pCt. te belasten. Deze noodmaatregelen zouden dan een gel digheidsduur van zes maanden hebben. De regeering zal het Lagerhuis verzoeken de Wet voor Vrijdag a.s. af te handelen, opdat reeds Vrijdag de toestemming van den ko ning zal kunnen worden verkregen. Tijdens zijn rede zeide Runciman om., dat de regeering de crisis in al haar aspecten zal bestrijden. De financieele toestand van Engeland hangt af van zijn industrie. De beste weg om de moeilijkbeden te overwin nen is bezuiniging en verlaging van de staatsuitgaven. Indien de leiders der indu strie en de kabinetsministers niet direct bin nen en buiten Engeland krachtig optreden, zal het volgende jaar het ergste zijn, dat ae Engelsche industrie ooit heeft meegemaakt. De regeering zal derhalve voorstellen indie nen, om met behulp daarvan de koopkracht van 't land voor werkelijk noodzakelijk bul- tenl. waren te bewaren. Het zou dwaas zijn, indien Engeland de Amerikaansche douane- politiek eenvoudig zou navolgen. De handels balans laat zich op den duur eerder door een uitbreiding van den uitvoer dan door een vermindering van den invoer sluitend ma ken. Deze beide dingen laten zich evenwel zeer goed met elkaar verbinden. De door Runciman aangekondigde voorstellen betref fende het bewaren var de koopkracht voor levensnoodzakelijke buitenlandsche produc ten hebben blijkbaar betrekking op de maat regelen tot vei mindering van den import van luxe artikelen. Wetsontwerp ten gunste van den landbouw. In het verder verloop van zijn redevoering verklaarde Runciman inzake de nieuwe wet tot afweer van dumping, dat halfheden geen doel hadden. De maatregelen moeten zoo ef fectief zfjn, dat de druk, die op de Engelsche koopkracht ligt wordt verminderd, zonder dat echter de bevolking of de industrie hier door nadeelen ondervindt. Daar in voorraad opslaan van landbouwproducten uit den aard der zaak nauwelijks in groote mate voorkomt en daar verder de landbouw zijn eigen pro blemen heeft, behandelt de wet alleen dit speciale geval. De minister van landbouw werkt echter reeds een ander wetsontwerp uit ten gunste van den landbouw en zal zijn voorstellen bi) het parlement indienen. „Koopt Engelsch fabrikaat" De Prins van Wales heeft heden een op roep gericht tot de nat e, waarin hij het publiek aanspoort. Brltsche goederen te koopen, teneinde de werkloosheid te ver minderen en de welvaart te herstellen. Deze oproep, die uitgesproken werd ter ge legenheid van de opening van de „Buy Br tish" campagne, ingesteld door den Em pire Marketing Board, is vanuit Birmingham dcor de radio uitgezonden. satorische veranderingen ten gevolga te heb ben, zoodat ook van arbedsgemeenschappen in het parlement geen sprake kan zijn. Aankomst van Grandi in de Ver. Staten ™Bij de landing te New-York las de ïtali- aansche minister van Buitenlandsche Zaken, Grandi, een korte verklaring voor. Bij 't vertrek van Grandi van Jersey City was alles volkomen rustig. Na zijn aankomst te Washington zal Grandi direct een officieel bezoek aan Hoo ver brengen. De besprekingen met Stimson zullen heden een aanvang nemen. De toestand in Hessen is nog niet opge helderd. De Centrumfractie zal eerst tegen het e'nde van de week besluiten nemen en ook de nationaal socialisten hebben nog op geen enkele wijze stelling genomen inzake den n'euwen toestand. Uit Centrumskringen verluidt, dat ten slotte ook de mogelijkheid zou kunnen wor den overwogen van een regeering der natio naal-socialisten. Van andere zijde wordt gemeld, dat net niet waarschijnlijk is, dat het Centrum na de gebeurtenissen van de laatste weken en maanden een nationaal-socialistischen staats president zal kiezen, terwijl men het zoo goed als uitgesloten acht, dat het Centrum bereid za'. zijn, om samen met de nationaal-socia listen in de regeering zitting te nemen. Indien het zoover zou komen, zou de na- tionaal-socialistische fractie in elk geval ge durende eenigen tijd moeten bewijzen, dat zij afziet van haar tot nog toe gevolgde me thoden van agitatie, en een geest openbaart die een vruchbare samenwerking garandeert. De mogelijkheid van een kabinet der mid den partijen bestaat misschien nog. Voor loopig acht men het in sommige kringen echter het waarschijnlijkst, dat het huidige kabinet als zakenkabinet aan het bewind blijft. Venizelos en de perswet Besprekingen met den rijkskanselier Naar vernomen wordt zal waarschijnlijk heden een bespreking plaats hebben van de socialistische leiders met den rijkskansel'er. Men staat bij "de soc.-dem. op het stand punt, dat dcor het optreden van de nat- soc., hetwelk een gesloten verdedigingsfront links heeft geschapen, de burgeroorlog op gevaarlijke wijze nader is gekomen. De socialisten willen van de rüksregeering een ondubbelzinn'ge verklaring verlangen, of deze de voorbereidingen van het nationaal- socialisme tot burgeroorlog verder wil dul den, cf dat zij bereid is, dit drijven met alle middelen energiek tegen te gaan. In een deel der pers is de veronderstelling geopperd .dat reeds sinds lang onderhande lingen tusschen socialisten en communisten gevoerd zouden zijn en dat de aaneenslui ting nog slechts een quaestie van tijd zou zijn. Van bevoegde social'stische zijde wordt vernomen, dat tot dusverre geen onderhande lingen gevoerd werden en dat in het geheel van geen onderhandelingen van partij tot partij noch voor het verleden noch voor de naaste toekomst sprake kan zijn. Breitscheid's rede slaat in hoofdzaak hierep, dat bij een beginnenden burgeroorlog van zelf een brug wordt geslagen tusschen soc. en comm. Daar de nat.-soc. als tegen standers van de linkerzijde optreden, zooals het met Brunswijk is begonnen en in de overige landen zal voortduren, staan com munisten en socialisten in een gemeenschap pelijk verdedigingsfront naast elkaar. Door de anti-terreurverklaring van het commu nistische centrale comité is dit belangrijk feit nog duidelijker gewerden. Zulk een samengaan behoeft geen organi- Nog een laatste woord. Aangezien wij nu toch bij het treurige hoofdstuk van je dwaasheden zijn.... heb je waarschijnlijk mij niet een meer uitvoerige bekentenis t.e doen? Ik zou in deze bespreking gaarne alles in orde brengen, daar wij elkander zoo spoedig niet weer zullen ontmoeten. Heb je nog andere schulden, behalve deze eere schuld? Ja vader, gaf Guillaume zonder aarze ling ten antwoord. „Dat verwondert mij geenszins. Zou je mij niet (en naastenbij hst bedrag kunnen op noemen? Ik weet het waarlijk niet, zoo op 't oogenblikstamelde Guillaume. Dan neem je er den tijd toe, zeide de baron, terwijl hij de courant uit zijn zak haalde. Hier heb je papier, pen en inkt. Be kan wachten. VI. Guillaume, die nog altijd bij den schoor- steenmar.tsl stond, s reek zich met de hand over het voorhoofd, als om zijn gedachten bijeen te roepen, die hem telkens ontsnap ten. De zonderlingste denkbeelden, de meest verwarde beelden verdrongen zich in zijn brein. Hij had sedert meer dan vier en twln'ig uur geen bete genuttigd, en verkeerde in een toestand van lichamelijke zwakte, die aan waanzin grensde. Hij zag zich weer als klei nen knaap in deze gevreesde kamer staan, Demonstratie en sympathiebetuiging In aanwezigheid van een talrijke deputatie uit Cyprus en van talrijke Grieksche patriot tische vereenigingen is aan den oud-president der Grieksche republiek, admiraal Kondoe- riotis, als leider der Grieksche sympathie beweging voor Cynrus, het „Gouden Boek van Cynrus" aangeboden. Kondoeriot's zeide hierbij: „De landgenoo- ten van Byron en Gladstone zullen zich eens er van bewust zijn. dat het herstel van Cy prus als deel van het Grieksche rijk ook in hun eigen belang is." Het lió van de Grieksche academie, Mer.ar- dos, ve-klaarde dat alle Hellenen vrienden van Engeland waren, aan welk land Grieken land groo'e verplichtingen had. Hij herinnerde aan het in 1915 door Enge land seöane voorstel om Cyprus bij Grieken land te voegen. Dit zou een gebaar zijn, dat Engeland waardig is Er werd tenslotte een resolutie aangenomen waarvan de inhoud luidt; „In onze gebeden tot God spreken wij den wil der geheele Grieksche natie uit om Griekenland te ver- d'xhgen. Wii prote?tee~en tegen de afschel- ding van Cyprus van het vaderland en wij eisehen gerechtigheid." Gedurende de demonstratie, die op de overdracht van het Gouden Boek volgde, waren alle winkels in de stad gesloten en stond het geheele verkeer 15 minuten stil. De Pruisische Landdag Volksentscheid in Brunswijk Voor den communistischen Volksentscheid tot ontbinding van den Pruisischen landdag werden volgens den voorloonigen verkiezings uitslag In het geheele land 41.289 ja-stemmen, dat is 11.7 percent van het totaal stemge rechtigde kiezers, uitgebracht. ,ïn den naam van God" Begin van Zwitscrsche notarieele acte Tot nog toe begonnen alle notarieelé acten en documenten in het Zwitsersche kanton Ticino met de woorden: „In den naam van God". Reze uiting van geloof beviel echter niet langer aan de radicale en socialistische meer derheid in het plaatselijke parlement van het genoemde kanton en daarom werd eenigen tijd geleden besloten deze woorden te ver vangen door; „In naam der republiek". De katholieke bevolking, onder leiding en aansporing van den Apostolischen admini strator van het diocees, mgr. Bacciartni, vroeg hierop om een plebisciet en den eer sten November werd het besluit van het par lement teniet gedaan door de kiezers met een overweldigende meerderheid van 16.853 tegen 7.315 stemmen. De wil van de katholieke bevolking van Ticino heeft dus de overhand gekregen. Te Andujar is het tusschen de politie en stakende landarbeiders, die bewapend waren met jachtgeweren, zeisen en messen, en die het huis van den burgemeester wilden be- stormen, tot bloedige botsingen gekomen. Hierbij werd 1 politieagent gedood, terwijl talrijke stakers werden gewond. De minister van Justitie afgetreden Door toedoen van den Griekschen minis ter-president Venizelos is de minister van Justitie afgetreden. Venizelos neemt persoon lijk het ministerie van justitie ad interim waar, ten einde de naleving van de nieuwe perswet door te zetten. Bij de nieuwe perswet worden de dagbla den welke berichten verspreiden welke een nadeeligen invloed hebben op de valuta ver volgd. Philip Snowden tot Lord verheven De koning heeft Philip Snowden, die, zoo als bekend, bij de laatste Lagerhuisverkie zingen geen candidatuur heeft aanvaard, tot viscount benoemd. De ziekte van koning Carol Eenige ongerustheid Het feit, dat thans weer dagelijks bulletins worden uitgegeven betreffende den gezond heidstoestand van koning Carol van Roe menië heeft eenige ongerustheid veroorzaakt. Koning Carol, die aan een aanval van la- ryngitus leed, gecompliceerd door een pha- ryngtis, was n.l. reeds weer n zooverre hersteld, dat het publieeeren van bulletins thans achterwege was gebleven. Men verwacht nu, dat de terugkeer van den koning van Sinaia naar Boekarest zal wor den uitgesteld. Een edelachtbare dievenbende-leider HU trok er 's nachts op nit De politie te Schneidemiihl heeft elf personen aangehouden, die hebben bekend, een complot te hebben gesmeed met het doel diefstallen te plegen. Allen zijn leden van de strijdorganisaties der communisti sche partij, welker leider en organisator, een communistisch gemeenteraadslid uit het plaatsje Jastrow, eveneens aan de diefstal len en inbraken deelnam. De electrische stroom Weer vier arbeiders gedood Gisterenmiddag zijn op de Loetschberg- baan tusschen Goppenstein en Hohtenn 4 wegwerkers, die werkzaam waren bij den bouw van een lawinekeer, door electrischen stroom gedood. Door een ongelukkig toeval raakten de bij de werkzaamheden gebruikte draden in contact met de electrische leiding. Hierdoor werden verschillende deelen van het in aanbouw zijnde werk onder stroom gezet, met het gevolg, dat vier arbeiders wer den gedood. WOENSDAG 18 NOV. 1931 HUIZEN, 1875 M. Uitsl. NCRV.-Uitzen- ding 8.00 Schriftlezing 8.159.45 Gra- mofoonpl. 10.00 Zang NCRV Dameskoor. 10.30 Ziekendienst 11.0012.00 Harmo niumspel door M. F. Jurjaanz. Zang Mej. A. Geest (sopraan) 12.1512.30 Gramofoonpl. 12.30 Concert door NCRV-Kwartet (zang viool-cello-piano) 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Lezen van Chr. Lectuur 3.004.00 Concert Holl. Harpkwartet (harp, viool, cello-piano en harmonium) 4.30 Gramo foonpl. 5.00 Kinderuurtje 6.00 Uurtje voor de Landbouwers 6.45 Causerie over de Reformatie-pericde 7.15 Causerie door H. Amelink 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00 Bestuursmededeelingen door Mr. A. v. Deure. 8.1510.15 Concert NCRV-Orkest o.l.v. F. Schuurman. Sprekers. O.a. „Sym phonic aus der neuen Welt", Dvorak. Na af- looo: Vaz Dias en tot 11.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. 6.45—7.00 en 7.30 —7.45 Gymnastiekles 8.00 Gramofoonpl. 12.00 Concert VARA-septet en Gramo foonpl. 3 00 Zang door het Kinderkoor „De kleine Stem" o.l.v. G. M. Berendsen. Piano: Joh. Jong. 5.15 Concert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot en Gramofoonpl. 10.45 Piano recital (Microfoonlooze vleugel) 11.00 Vaz Dias 11.1012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 12.20 Orkestconcert 1.35 Orgelconcert door G. D. Cunningham 2.45 Voor de Scholen 3.50 Symphonie- orkest-concert uit Bournemouth o.l.v. Sir Dan Godfrey. Frank Mannheimer (piano). Os. Symphonie fantasüque, Berlioz 5.05 Orgel concert door Reg. New. 5.35 K^deruur 6.20 Berichten 6.50 Volksliederen uit West- Europa (Gramofoon) 7.10; 7.30 en 7.50 Lezing 8.35 Sympb^nieconcert. B.B.C. SymphonieorKest o.l.v. A. Boiüt. Walzer Gie- seking (piano). O.a. 7de Symphonie, Beetho ven 10.3512.20 Dansmuziek door Henry Hall's orkest. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05; 12.50; 1.25 Gramofoonpl. 9.05 „Julius Cae sar", Shakespeare 10.20 Gramofoonpl. O.a. La vie brêve, de Falla. anGENBEKG, 473 M. 6.257.20 Gra mofoonpl. 12.201.50 Kwartet en Solisten concert 3.404.25 Concert en tooneel. O.a. 6de Symphonie in h-moll, op. 74, Tschaikows- ky 7.50 Boetedag-concert. Mos in C-dur voor soli, koor, orkest. Beethoven. KALUNDBORG, 1153 M. 2.20—4.20 Or- kestcccicert 7.208.10 Moderne operette muziek. ©.m. uit Das Land des Lachlns, Lehar 8.40 Hobo-soli door W. Welsing 8.55 Blijspel. 9.2510.25 Rosmeensche mu ziek. O.a. Rosmeensche Rhapsodie Nr. 1, Enescu. Dan Dansmuziek. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Dansmuziek 6.20 Missa Solemnis, Beet hoven 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Roemeen- sche muziek. O.a. Rhapsodie, Golstan. 338 M.: 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramo foonpl. 8.20 „Luna", fantasiespel van Piet en Poot. ROME, 441 M. 8.20 Opera „Madame But terfly" van G. Puccini. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Religieus concert. Koor, orkest, solisten o.l.v. Max Ludwig 9.20 Berichten en sluiting. Autobus verongelukt Kleine oorzaken, groote gevolgen Het noodlottige breken van een ruit Naar uit Kattowitz gemeld wordt, hebben twee jonge arbeiders door onvoorzichtigheid tijdens de reis de ruit van een spoorweg coupé ingeslagen. Uit vrees, dat dit door den treinbeambte zou werden ontdekt, sprongen zij uit den rijdenden trein. Eén hunner werd door de raderen gegrepen en gedood, terwijl de andere met ernstige verwondingen op de rails bleef liggen en eerst eenige uren later gevonden werd. De partieele staking in de havens van DuisburgRuhrort heeft zich gisteren in den loop van den dag verder uitgebreid. Gister avond is de staking officieel afgekondigd, zoodat van hedenmorgen af alles in de ha vens van DuisburgRuhrort stil ligt. De in 1927 gestolen schilderijen van Rem brandt, Titiaan, Coreggio Dolce en Pizano, uit het Museum der Schoone Kunsten te Moskou, zijn thans teruggevonden. De dieven hadden de doeken op twee verschillende plaatsen begraven. De schilderijen waren, om ze tegen bederf te vrijwaren, in blikken doo- zen geborgen, die bestreken waren met een bederfwerend chemisch middel Behalve het schilderij van Titiaan, dat licht beschadigd werd, verkeeren de andere doeken in onbe- rispelijken staat. Óok de daders van den diefstal zijn ontdekt en gearresteerd. Het plan tot den diefstal blijkt te zijn uitgegaan van den schilder Ko- korev. z welke hij slechts dan betreden had, om een berisping of een kastijding te on'.vangen In het diepst zijner ziel sidderden, uiterlijk even wel koppig en in verzet komend zag hij weer, hoe hij tegenover zijn vader optrad. Daar, die groote, ronde tafel, welke zijn oud-oom, de admiraal, uit Madagaskar had meegebracht, een zeldzame en kostbare rari- teil, uit één enkel stuk hout vervaardigd die tafel had hij, tijdens een vreeselijke boet predikatie jammerlijk met zijn pennemes bekrast. Tusschen de beide ramen hing het portret van d'Harcourt, baronesse De Guitry, die hem met haar eeuwigen glimlach aankeek. Zij was zich gelijk gebleven,; met als door den wind verwaaid haar, een valk op den schouder, scheen zij door de laan van hel park voort te snellen in haar bleekgroen, met gouddraad geborduurd zijden kleed, hetwelk in twee eeuwen niet versleten was, gelijk het gewaad der onsterfelijkenHet viel Guillaume moei lijk zijn oogen van dit pastelportret af te wenden, dat van een bekoorlijke en pikante original! eit was. Eensklaps echter zag hij zich weer ver plaatst in de bruisende vreugde van het rumoerige Parijs, hetwelk hij nauwelijks had verlaten en dat hem toch zoo ontzettend ver afgelegen toescheen. En wederom voelde hij zich op Roche-noire. in de nabijheid zijner beminde moeder, die er zoo goed slag van had, hem te kalmeeren; het scheen hem toe, als bespeurde hij op zijn voorhoofd de aanraking van hare zach- 30 gewonden In de buurt van Lengefeld (Ertsgebergte) is een autobus uit de stad Moisson op den terugweg naar Annaberg verongelukt. Dis autobus kwam In aanraking met eenige langs den weg staande boompjes en sloeg om. Van de dertig inzittenden, leden van een sportvereeniging uit Moisson, bekwamen twee beenbreuken, terwijl ós overigen lichtere ver wondingen opliepen. De autobus werd ernstig beschadigd. te hand, welke hem steeds tot bedaren wist te brengen. Daar rukte de stem zijns vaders hem uit dezen toestand, die noch waken, noch droo- men was, maar een soort van terugschouwen- de bespiegeling. Welnu, monsieur! Het geheugen schijnt je in den steek te laten! Aldus in de gesteltenis van het oogenb'ik geplaatst, herstelde Guillaume zich en be gon de opsomming der, ach, zoo netelige punten. Dikwijls bleef zijn pen rusten, als beschaamd over de hoogte der getallen, welke hfj moest schrijven, of over de lengte der lijst. Eindelijk was het moeilijke werk afge- loopen. Klaar? vroeg mijnheer De Guitry. Ja, vader. Geef hier dan! Rijtuigverhuurders 4500 francs In 't café Anglais 3000 Bi) Béfour 2000 Kleermaker 5000 Zadelmaker 1500 Bloemist 2000 Bij Tortoni 4000 Bij den paardenhandelaar 8000' Aan Janisset 58000 Wie is die Janisset? Die som komt mij een beetje hoog voor. Een juwelier in de Rue de la Palx, ant woordde Gulllaume op halfluiden toon. Ah, dat is bijzonder stichtend! Je bent koninklijk vrijgevig geweest! Wil je nu zoo goed Zijn, deze kleine optelling te maken? Koning G u s t a a f van Zweden heeft toegestemd in een verlaging van zijn inkomen met 50.000 kronen. De krooprins zaï er 15.000 minder ontvangen. In het loongeschil bij de Duitsche Rijksspoorwegen is de arbitrale uitspraak van 11 November 1931 door den Rijksminister van Arbeid bindend verklaard. Toen een af deeling van de Oberhau- sensche Stahlhelm in de omgeving een veld dienstoefening hield, greep plotseling do politie in en arresteerde 21 Stahlhelmers. De drie p er s o n e n die indertijd Henning „hebben doodgeschoten, zijn door het gerechtshof te Hamburg tot resp. zeven, zeven en zes jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Het aantal werkloozen in Duitschland bedrceg op het einde der vorige week 4.622.000. Dit is een stijging van 138.000 sedert de vorige maand. Zes personen zijn te Caïro ge arresteerd, die verdacht worden te hebben deelgenomen aan den moordaanslag op den Britschen onder-resident in Trans-Jorda nië, Kirkbridge en zijn echtgenoote, die tus schen Amman en Jersasch door roovers waren aangehouden en beroofd. Het Engelsche luchtschip R 100 is door de Brltsche regeering voor afbraak ver kocht aan een metaalfirma. De vrijheer legde schamper nadruk op het woord kleine. 83000 francs ongeveer, zeide Guillaume, op wiens voorhoofd dikke zweetdroppels pa relden. En toch was het vuur in den haard uitgebrand en de temperatuur in deze groote kamer kil en huiverig geworden. Vader, ik heb niet hst oogmerk iets voor u te verbergen; wanneer op 't oogen blik mij nog eenige posten niet te binnen schieten, is zulks een verzuim, maar geen opzettelijk verzwijgen. Maar ging zijn vader voort op denzelf den sarcastischen toon, die Guillaume bijna van zijn stuk bracht, zie je, in mijn tijd hadden jongelui van jouw slag steeds bereid willige geldschieters bij de hand, die altoos bereid waren op den dood van vader of de erfenis van een oom, die te lang op zich wachten lietgeld te verstrekken. Guillaume verbleekte, toen hij deze woor den hoorde. U is meedoogenloos, mompelde hij. Ik vraag je, herhaalde zijn vader met minachtenden hoogmoed, zou ik juist gera den hebben? Het zwijgen van Guillaume was hem ant woord genoeg. Hoeveel? vroeg hij slechts. Honderd-zestig-duizend francs, beken de de jonge man zóó zacht, dat alleen het laatste cijfer het oor van den baron bereikte. Zestigduizend francs, zeg je? Waarlijk, Je begint mij te verbazen! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9