'N GEWELDIGE g I PRIJSVERLAGING 5 De echte LeidscheWollen Dekens g g en toch, onder volle garantie g J. A. M. KOEHORST I J. TH. KORT r- MAAK EEN EIND EKZEEM VISCHHANDEL J. BALM Z" AAN DIE j| Manufacturenmagazijn „DE LI N N E N B A A L" jjg isJatuurOolleu Ondergoederen LAAGSTE PRIJZEM. Monstercollectie Dames Mantels Fransche Weensche Modellen Pijntorenstraat 5 DDD GENEESMIDDEL HEERENHUIZEN KUNST EN KENNIS Wie was Motley? ONZE OOST Treinbotsing GEMENGD NIEUWS Aanhangwagen losgeraakt Door een drijfriem gegrepen Arrestant ontsnapt Roeiboot door motorboot overvaren Het zweefvliegen Brand in het Volksgebouw te Leiden PROVINCIAAL NIEUWS HFJLOO VELSEN VOORHOUT FAILLISSEMENTEN INGEZONDEN B B VOOR ONDERSTAANDE PRIJZEN B B geheel doorwerkt, diverse kleuren 150/200 vorige prijs f 11.50, NU f 8.90 150/200 vorige prils f 13.50. NU f 10.50 H 160/210 vorige prijs I 13.90, NU I 10.90 n 160/210 vorige prijs f 16.75, NU f 12.50 175/210 vorige prijs f 18.50, NU f 13.75 190/240 vorige prijs f 23.80. NU f 18.50 190/240 vorige prijs f 29.75. NU 22.50 H KRUISWEG 52—54 BLOEMENDAALSCHEWEG 60 - BLOEMENDAAL HAARLEM. tÏANSEN &TILANU3 Zie steeds de Etalages. gelegen achter Kinder huissingel, bij de Zljlbrug, oud terrein v. Previnaire tegen HUIDAANDOENINGEN Door een toevallige omstandigheid is de naam van den Amerikaanschen geschied schrijver Motley den laatsten tijd nogal eens genoemd, zoodat de vraag actueel geworden is: Wie was Motley? Ook in verband met de plannen tot vie ring van een Willem de Zwijger-herdenking kan de vraag van actueele beteekenis ge acht worden. Redenen, waarom wij hieronder een ant woord op deze vraag beproeven. In de oogen der Yankees gold Motley steeds als één hunner grootste zonen èn om zijn wereldbekenden naam op het gebied der historische wetenschappen èn ook vooral om zijn baanbrekend werk op het gebied der in Amerika zoo hoog geroemde en gewaar deerde „gewetensvrijheid". Want Amerika is het land der „vrij heid" b« uitnemendheid: getuige het reus achtige meer dan 43 M. hooge koperen „Sta tue of 'iioerty" van Fr. Bartholdi, dat zien op zijn granieten voetstuk torenhoog ver heft boven de machtige zeehaven van New- York; getuige ook het eveneens massale Vrijheidsbeeld van H. Greenough en dat van Th. Crawford, dat het majestueuze kapitool van Washington bekroont; beide het symbool der „Vrijhiedsliefde". die eiken geboren Ame rikaan in het bloed zit. Tot die volbloed vrijheidsmannen nu behoorde ook de in ons land zoo hoog vereerde. Ja zelfs aanbeden Joh. Latrop Motley. Ja, Motley was een rasechte nazaat van „the sons of Liberty", die in de woelige Decemberdagen van 1765 in de straten van Boston tegen de fel- gehate Stamps-act van het oppermachtige Albion protesteerden, onder de strijdleus: „Liberty, property and no Stamps". Te Dorchester (Mass.) in 1814 geboren, volgde hij de academische lessen aan het bekende Harvard-College van Cambridge (Mass.), voltooide zijn studie te Göttingeu en Berlijn, waarna hij als jong advocaat en gezantschapssecretaris te Peterburg zijn intrede deed. in de groote wereld. Met zijn verworven academische ontwikkeling had hij aan dat Amerikaansche college obk op vol ledige wijze kennis heeft gemaakt met „Uui- tarisme", dat sinds de benoeming van Bev. Henry Ware en nog 4 andere religieus- liberale Professoren in 1805, zijn plechtige intrede binnen de deftige aula van dat con servatief Protest. College gedaan had. Het Unitarisme was een liberaal Protest, secte, waarin ieder lid de absolute vrijheid bezat, zijn eigen religieuze opinie te uiten, zonder eenige censuur of restrictie van een con sistorie of Synode. En wijl het Unitarisme beide hoofddogma's van het christendom loochende, zondenval en menschwording van den Godmensch Jezus Christus, hadden het Hjden en sterven en de twee sacramenten van Doopsel en Eucharistie, waaraan de Unitariërs nog vasthielden, geen goddelijke verlossingswaarde, maar dienden slechts als symbolen, teekenen van sympathie, vereering en navolging van den zoo hoogstaanden ethisch-religieuzen mensch Jezus van Naza reth. Geen wonder, dat zulk een verwaterd christendom in onze dagen niet veel meer is dan een soort natuur-godsdienst, die al thans bij sommige leden zelf s het Pantheïsme benadert. In zulk een liberaal-religieus milieu op gevoed en met zulk een republikeinschen geest bezield, begon onze gewezen advocaat en gezantschapssecretaris zijn liefhebberij- studie met dat uiterst moeilijk, ingewikkeld en gewichtig historisch tijdvak van den 80- jarigen oorlog, een tijdvak, dat slechts als een kleine episode te beschouwen is van dien titanischen strijd tusschen het beginselvaste Kaholicisme van het oude Europa en het revolutionnair Protestantisme van het nieuw Europa. Een tijdvak, dat zelfs voor de eigen na zaten van de roemruchtige Nederlanders Paus Adrianus VI en Keizer Karei V een lastig terrein is vol angels en voetklemmen en dit wel om zijn uiterst moeilijke religieuze en staatkundige verwikkelingen. „,Het lag voor de hand, aldus Prof. H. Brugmans in het Ned. Biografisch Woorden boek dat zulk een man. Amerikaan der 19e eeuw, republikein en liberaal in de por litiek, daarbij Unitariër en zeer modern in het godsdienstige, zich moeilijk kon inden ken in het stelsel en karakter van een absolute monarchie en evenmin in den aard en de beginselen der katholieke kerk. In het groote conflict van de Nederlanders te gen Spanje en van de Calvinisten tegen de Katholieke kerk aarzelt hi) dan ook geen «ogenblik partij te kiezen. Dat is zedelijk natuurlijk geoorloofd, maar historisch in geenen deele. Dat de geschiedenis geen par tij mag kiezen, omdat zij niet alleen heeft te beschrijven, maar ook te verklaren, is blijkbaar Motley ontgaan. Ernstig is het te recht tegen hem ingebrachte bezwaar, dat bij de historische waarheid meer dan eens opoffert aan haar dramatische uitbeelding." Hoe komt het dan, dat deze wlid-vreem deling in 1856 met zijn „The rise of the Dutch Republic" zoo enthousiast in ons va derland werd begroet en dit nog wel door een historischen reus Groen v. Prinsterer, een Fruin, een Dr. van Vloten en Bakhuizen van den Brink? Hoe komt het. dat de anders zoo scherp ziende en hyper-critische Bakhuizen, die anders geen geus en paap spaart, een van zijn grootste bewonderaars wordt, en zich zonder blikken of blozen leent om een in leiding te schrijven op de eerste Holland- sche uitgave van een werk, dat den eigen lijken naam van historie niet verdient om zijn oneerlijkheid en partijdrift? Hoe komt het, dat de anders zoo eerlijke Fruin in den Gids van 1859 van ganscher harte overeenstemt met het Inzicht van zijn eminenten geestverwant van den Brink en Motiey's historie als een klassiek handboek voor de studeerende jeugd sterk aanbeveelt? Hoe komt het, dat Motley door de uni versiteit van Leiden met het eere-doctoraat wordt bekleed, een onderscheiding, welke hij om zijn oneerlijkheid m.i. niet verdient? Hoe komt het eindelijk, dat zijn historisch knoeiwerk tot op den dag van heden dus meer dan 60 jaar na het verschijnen van de eerste Hollandsche uitgave zulk een populariteit geniet en dat helaas ook zelfs onder onze R.K. Gymnasiasten en studenten van de Hooge School? Daar zijn vooral twee gewichtige redenen voor te noemen. Op de eerste plaats en hier ben ik het roerend eens met onzen grooten Dr. Nuyens omdat Motley de eerste in de rij der geschiedschrijvers is geweest, die de historische beschrijving ge democratiseerd heeft. Zijn sterk dramatisch uitbeeldingsvermogen van het historisch ver leden, zijn hartstochtelijke welsprekendheid en pieldooi voor zijn gevierden held „den Zwijger" waren van dien aard. dat zelfs een Groen van Prinsterer zich geweld moest aandoen, toch steeds goed onderscheid te maken tusschen waarheid en verdichting. Want waar deze laatste in 1860 nog Mot iey's eerste werk met ingenomenheid begroet, daar schrijft hij later in zijn .Maurice et Barnevelt" (1876) „je me suis fait plus ou moins illusion sur la tendance de ses écrits". Maar al deze benijdenswaardige eigen schappen, zooals groote eruditie, zorgvuldi ge bronnenstudie, dichterlijke taal, mee- sleepende vorm en welsprekende passie, waarmede deze welbegaafde buitenlandsche geschiedschrijver suggestief op onze studee rende jeugd inwerkte, beide en nvedesleepte, hebben voor mij weinig of geen waarde, als daarmede de waarheid hoogste goed en eenigste doel der historie geforceerd en ver kracht wordt. Of zeide eens Dr. Nijhoff niet terecht: „Waarheid bovenal! moet de leuze allereerst van den geschiedschrijver zijn!" ,,'t Is een heilige taak aldus Bakhuizen van den Brink alles te durven zeggen, wat waar is." Geen passie dus, geen party drift, legende of pleidooi maar alleen „Veritas". Vandaar dat Groen van Prinsterer tegen over zijn geestverwant M. Guizot de rake opmerking maakt: „Evidemment la passion ne compte pas parmi les grandes qualité de l'historien" en 't is vooral „le passion", die Motley vormde tot een „weisprekenden ad vocaat", maar niet tot een „onpartijdig rechter". „Mieux que personne M. Guizot, éminent historiën luimême le savait: un avocat n'est pas un historiën et un plai- doyer n'est pas une histoire." Nog om andere reden zyn Motiey's .meesterwerken" (sic) met zulk een enthou siasme begroet, vertaald en op onze neu trale scholen van het middelbaar en hoo- ger onderwijs als het „klassieke" handboek der Vaderlandsche Historie zegevierend bin nengehaald. Het spreekwoord zegt: „Het bloed kruipt, waar het niet gaan kan." Was Motley een geschiedschrijver geweest: eer- lyk en onpartydig, geloof me gerust, lezer, hy ware even als Oldenbarnevelt in zijn tijd „een advocaat der papisten" gescholden, of ware hy katholiek geweest gelijk Janssen, Nuyens, Kervün de Lettenhove, dan ware hij evenals dezen gedisqualificeerd als onmondig, onvaderlandsch en zonder eerbied voor de oude documenten der Vaderlandsche Historie, zooals wij die terugvinden by Bor. de Reydt, Brandt van Meteren. J. Wezenbeke etc. Maar nu het een man geldt van „groote gewe- tensvryheid" „liever Turk dan Paus" met een onbegrensden eerbied en vereering voor zqn vryheidsheld den Zwijger „den Macha- beeër van het Nieuwe Verbond"nu durft een Bakhuizen van den Brink met geestdrift een inleiding schreven op de eerste Hollandsche uitgave van „The rise", waarin hy o.m. zegt: „Het werk van Mot ief komt my voor, een zoo degelijken grond slag te leggen voor de geschiedenis van de wording van het gemeenebest der Vereenig- de Nederlanden, dat het byna plicht wordt, alles by te dragen, wat men zelf bezit om op dien grondslag voort te bouwen." En heel het koor van Protestantsche geschied schrijvers en litteratoren van af Groen tot Fruin antwoordt heel plechtstatig „Amen." Moet ik na deze geschiedkundige schets van Motiey's leven en werken onze ka tholieke Leeraren van H. B. S., Gymnasia en Lycea nog verder aansporen om dit klas sieke handboek der Vaderlandsche Geschie denis van Motley niet meer in handen te geven van onze studeerende jeugd, op ge vaar af, dat onze Vaderlandsche geschiede nis, die in de laatste decennia met zoo'n uiterste zorg en moeite gezuiverd is van alle geuzensmetten, weer opnieuw in miscrediet gebracht worde? PATER HERMAN O. M. C, IJmuiden (O.) Twee lichtgewonde». Gistermorgen botsten, naar uit Semarang wordt gemeld, twee treinen van den S. J. S. by Demak tegen elkaar. Een aanzienlijke ver woesting werd aangericht. Een reiziger en een spoorwegbeambte werden lievht gewond.. Het doorgaand verkeer is gestremd. De oorzaak van de botsing was een verkeerde wisselstand. Vernietigde een gevel van een arbeiderswoning De zwaar met hout beladen aanhangwagen van den auto van den houthandel Kunst uit Groningen geraakte op den Looweg by Coe- vorden los en vernietigde den voorgevel van het huis van den arbeider Hut geheel. Arbeider aan de gevolgen overleden. De 62-jarige arbeider C. Stok uit Capei- len a. d. IJsel is Maandagmiddag in een fa briek aan den Schaardyk te Rotterdam, door een dryfriem gegrepen. De man is met een verbrijzeld linker onderbeen, een verbryzelden linkerarm, een wond aan het achterhoofd en een hersenschudding naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, waar hy aan de kwetsuren is over leden. Vrijheid van korten duur. Toen een dienstplichtige te Ede, die we gens een te 's-Gravenhage gepleegde in braak in de kazerne in voorarrest zat, gis teren in de celgang gebracht werd, zag hy kans door een tuimelraam te ontsnappen. Op een fiets, die hy zich toeëigende, nam hy de vlucht. De wachtcommandant slaagde er later in, den man, die zich aanvankeiyk ver zette, doch na bedreiging met een revolver zyn verzet opgaf, in het dorp te arresteeren. Auto-botsing Eenige koeien het „slachtoffer" Gisterenavond had op den Amsterdam- schen Straatweg by Utrecht een botsing plaats tusschen een personenauto en een vrachtwagen, welke laatste beladen was met eenige koeien. De vrachtauto sloeg om waardoor de koeien zoodan'g werden ver wond, dat zy naar het vlakbij gelegen abattoir moesten worden gebracht. Beide wagens waren ernstig beschadigd. De be stuurders kwamen ér ongedeerd af. Gasvergiftiging? Boekhouder bewusteloos gevonden Tydens de surveillance op Maandagavond 10 uur in de gebouwen van de gemeentelijke gasfabriek te Woerden werd in het archiefge bouw de hoofdboekhouder, de heer M., bewus teloos op den grond aangetroffen. De toe stand van het slachtoffer liet zich zeer ern stig aanzien. Gistermorgen is echter een ken tering ten goede ingetreden. De juiste toe dracht der zaak is nog niet bekend, daar ae heer M. nog niet kon worden verhoord. De roeier met moeite gered Op den Amstel onder Uithoorn Is Dinsdag middag een roeibootje door een motorboot overvaren. De jongeman, die in de roeiboot zat, geraakte daarby te water en zonk on middellijk. Na driemaal duiken slaagde de bestuurder van de motorboot er in, den man boven water te brengen. Eerst na drie kwar tier had men met de kunstmatige ademhaling, die men op den drenkeling moest toepassen, succes. Per auto is hy later naar de ouderiyke woning vervoerd. Schade bedraagt ongeveer 10.000 Gistermorgen te ongeveer half 6 is brand ontstaan in de bovenverdieping van het groot modern gebouwd pand aan de Heerengracht no. 34 te Leiden, vroeger het bekende patri ciërshuis van den heer Juta, tegenwoordig het Volksgebouw, waarin de verschillende af- deelingen, vereeniglngen der socialistische be weging te Leiden geconcentreerd zyn. De brand woedde vry hevig op de bovenste verdieping, waardoor een kamer en een ge deelte van het dak werd verbrand. De ligging van deze verdieping, nameiyk hoog uitstekend boven de naast gelegen panden, maakte het blusschingswerk bijzonder moeliyk. Het duurde een paar uur voor de brand geheel gebluscht was. Hoewel de schade, door de vlammen zelf veroorzaakt, niet zoo groot zal zijn, is de waterschade zeer aanzieniyk. In totaal kan de schade, die door verzekering wordt gedekt, op ongeveer 10 000 worden geschat. De paratyphus te Alpben aan den Rijn De bacillen in spekresten geconstateerd Men meldt ons uit Alphen a. d. Ryn: In verband met de hier heerschende pa- ratyphus-epidemie, ten gevolge van het ge bruik van ondeugdeiyk boterhamspek, ver nemen wij nog, dat in het laboratorium van het Centraal bureau voor de volksge zondheid te Utrecht op de by den slager W. in beslag genomen spekresten inderdaad paratyphus-bacillen zyn geconstateerd. Gistermorgen heeft onder leiding van den burgemeester, dr. H. J. Lovink, op het ge meentehuis een conferentie plaats gehad met den inspecteur voor de volksgezond heid, dr. Hulshoff Pol uit 's-Gravenhage en de plaatseiyke geneesheeren, waarna on- middeliyk de noodige maatregelen ter be strijding van de epidemie zyn genomen. Zoo is o.m. een melkzaak, waar vyf leden van het gezin aan paratyphus ïydende zijn, op last van den burgemeester gesloten, ter wijl de in den winkel aanwezige zuivelarti- kelen voor een deel zyn onteigend en ver nietigd. Het aantal patiënten bedraagt nog steeds eenige tientallen. Het algemeene ver loop der ziekte is echter bevredigend. Witte Kruis De vergadering van het „Witte Kruis", Dinsdagavond gehouden, was zeer druk bezocht. De waarn. voorzitter, de heer De Ruyter, opende de vergadering en deelde mede, dat de voorzitter door ongesteldheid verhinderd was en dat een tweetal nieuwe bestuurs leden moet worden gekozen, wegens ver trek van den voorzitter den heer Ds. Eyler's de Haan en den heer W. Bak, penning meester. Naar aanleiding van het aan den raad gezonden adres, deelde de secretaris mede, dat een schrijven is ingekomen van de Ge zondheidscommissie, waarin gevraagd wordt de bezwaren aan te toonen. Een vry langdurige discussie is hiervan het gevolg. Er is een commissie door den raad gekozen inzake rioleering. De vraag was nu, of het „Witte Kruis" naast deze raads commissie nog een commissie dient te be noemen. De heer Kosteiyk zegt, dat het gewenscht is, dat het „Witte Kruis" paraat biyft. De heer Hopman steldevoor toch een commissie uit de vergadering te benoemen. De heer Dr. Hoekstra zegt, dat het be stuur van het „Witte Kruis" actief is en zoo de raadscommissie een motor noodlg heeft, kan het bestuur van het „Witte Kruis" toch van zich doen hooren. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van twee bestuursleden. De heer W. Balk wenschte mede te dee- len waarom hij niet meer in het bestuur zitting wenscht te nemen. De voorzitter wenschte niet, dat, wat in het bestuur gesproken is, in de algemeene vergadering wordt medegedeeld. Na ^enige op- en aanmerkingen verkreeg de heer Balk het woord. De heer Balk wees er op, dat dr. Hoekstra zich steeds het recht aanmatigde van alleenheersoher. Zeer krasse beschuldigingen werden door den heer Balk aan het adres van het bestuur, in het bijzonder den heer dr. Hoekstra en den secretaris, den heer Van Diepen gericht. 't Was een zeer onverkwikkelijke en on aangename discussie, welke daarop volgde. De heer Kostelijk drong er sterk op aan, dat regelmatig bestuursvergaderingen wor den gehouden. De heer dr. Cohen merkte op, dat deze grieven eigeniyk niet op deze algemeene vergadering dienen behandeld te worden. Na langdurige en vry scherpe discussie werd de discussie door den voorzitter ge sloten. Hierna had de verkiezing plaats en geko zen werden de heeren dr. Cohen en Hop man. De secretaris bracht verslag uit over de algemeene vergadering, welke hy had by- gewoond. De heeren Vos en Kosteiyk worden door den voorzitter benoemd om de rekening en verdere bescheiden van den heer W. Balk, penningmeester, na te zien, voordat deze zyn stukken aan zyn opvolger zal overdra gen, zulks op verzoek van den heer Balk. De voorzitter zei, dat Het Witte Kruis indertyd een erfenis heeft gekregen en wel van 250. In de bestuursvergadering was een deel er voor, het geld als reserve te beschouwen. Andere leden wenschten er een zuurstofapparaat voor te koopen. Besloten werd een zuurstofapparaat aan te schaffen. Tevens om een cursus in ver bandleer te houden en ook een moedercur sus. Op voorstel van den heer Van Diepen zal aan den heengeganen voorzitter, den heer ds. Eilerts de Haan, een telegram van dank voor zyn leiding gezonden worden namens alle leden. Hierna volgde sluiting. De Noordzeekust niet geschikt voor demonstreeren De Algemeene Noderl&ndsche Zweef- Vereeniging te Haarlem zendt ons de vol gende mededeelingen: Het eerste opleidingskamp der A, N. ZV. ligt weer achter ons. Zyn wording was geen gemakkeiyke, vele waren de moeilijkheden die overwonnen moesten worden; telkens doken nieuwe problemen op, die om een oplossing vroegen. Er is gezwoegd om op 17 Augustus 1.1. een zweefkamp georganiseerd te hebben, dat de volle belangstelling en sympathie van allen zou krijgen die belang stellen in de sport- viiogery. Hulde aan Ludwig Roehm, wien het ge lukt is, in drie weken tijd, zulk een prachtig resultaat met zyn leerlingen te bereiken. Na anderhalve maand van bezinking, vra gen wy ons nu af, zyn we op den Juisten weg? Heeft Egmond aan Zee aan alle ver wachtingen beantwoord? Is onze Noordzee kust wel geschikt gebleken om de geheele opleiding daar voort te zetten? Ons inziens moet deze vraag ontkennend worden beantwoord. Juist voor het eerste doel der opleiding, de sprongen op het vlakke land, is de smalle kuststrook met de gesloten duinketen een hindernis gebleken; ze maakt nJ. een gelfjkmatlgen, naar alle zyden te benutten luchtstroom onmogeiyk. Landwind is voor geoefenden een hinder nis, voor beginners zelfs funest. Een open terrein, waar elke windrichting te benutten is en een voldoende uitloop aanwezig is, zal een eerste vereischte zyn om een opleidings kamp te doen houden. Een tweede bezwaar is dat de overgang van vlak naar heuvelterrein langs onze ge heele duinstrook, door de steilte der duinen, te groot is. Het bestuur vraagt zich daarom af, of het wel Juist is, direct door weekends aan zee, de cursus van dezen zomer te vervolgen. De vereeniging moet over een terrein be schikken, dat zoowel groote vlakten, als zacht glooiende en steile heuvels bevat, op dat leder, al naar gelang zijn vorderingen, het goede terrein kan vinden. Een terrein dus, dat door zyn geëigendheid, de centralisatie van de opleiding, zoowel als de eoonomiseh meest voordeel i ge exploitatie bevorderd. In deze richting wordt dan ook door het bestuur en enkele actieve leden gezocht en hopen wy binnenkort reeds zulk een terrein ter beschikking te hebben. DE STEUNVERLEENÏNG AAN WERK- LOOZEN In de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal een voorstel aan de orde komen tot wederinstelling van een raadscom missie voor steunverleening aan werkloozen, Wanneer tot wederinstelling besloten wordt, zullen de leden dezer commissie nog in deze vergadering worden benoemd. HET LEERPLAN DER VISSCHERIJ- SCHOOL In de op Dinsdag 24 Nov. a.s. te houden raadsvergadering zal aan de orde worden ge steld de uitbreiding van het leerplan der ge meentelijke Visscheryschool te IJmuiden met het onderwys ln de kennis van motoren. GEMEENTERAAD Behandeling van de gemeente-begrooting Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente gehouden op Dins dag 24 November a.s. des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. De agenda vermeld: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Voorloopige vaststelling, c.q. goedkeu ring van de volgende rekening over 1930: a. van het Grondbedryf; b. van het Gas- bedryf; c. van de Waterleiding; d. van het bedryf Openbare Werken; e. van het bedryf Reinigings- en Ontsmettingsdienst; f. van den Ophaal- en Stortingsdienst; g. van den Woningdienst; h. van de Burgeriyke instel lingen van maatschappelijk hulpbetoon; i. van de Gezondheidscommissie; j. van de Commissie van toezicht op het Lager Onder wijs; k. van de Gemeente. 4. Weder-instelllng van een Raadscommissie voor steunverleening aan werkloozen. 5. Vaststelling van de le suppletolre be- grooting der gemeente, dienst 1931. 6. Advies omtrent het verzoek van P. Blee- ker te IJmuiden om een gedeelte van een ontworpen straat uit het ultbreldnlgsplan te lichten. 7. Advies op een beroepsschrift van J. Meesters tegen de weigering van een bouw vergunning. ••8. Huisvesting van de openbare lagere school C te IJmuiden. 9. Vaststelling van een straatnaam en van een naam voor de brug over de spoorban te IJmuiden. 10. Uitbreiding van het leerplan der Ge- meenteiyke Visscheryschool te IJmuiden met het onderwys in de kennis van motoren. 11. Verzoek van het bestuur der St. Vin- centius-Patronaatscommissie te Velsen, om overeenkomstig artikel 25 der Nyverheidson- derwytwet de noodzakeiykheid uit te spre ken van de instandhouding eener R. K. Tee- ken- en Schilderschool aldaar. 12. Aanvrage om hernieuwde goedkeuring der verordening op de heffing van school geld voor het gewoon lager onderwys, open baar vervolgonderwys, buitengewoon lager onderwys en uitgebreid lager onderwys. 13. Reorganisatie van de brandweer. 14. Overname van een straat te IJmuiden. 15. Advies omtrent het adres van de N.V. Exploitatie MaatschappU „Velseroord* om vergunning tot het aanleggen van een ge deelte straat te IJmuiden. 16. Nemen van een besluit tot aanwijzing van takken van dienst ingevolge artikel 252 der Gemeentewet, zoomede toepasseiykver- klaring van een geldende beheersverordenlng voor deze takken van dienst. 17. Voeren van verweer tegen een inge stelde rechtsvordering. 18. Verleenen van kwytschelding van huur penningen. 19. Benoeming van vier leden der Raads commissie voor steunverleening aan werk loozen. Burgerlijke Stand Geboren: C. J. Bur ger—Molenkamp, z. E. C. Gecks—Jansen, z. J. Uil—Welp, z. A. Byi—Biel, d. J. H. van Toor—Blok, d. D. E. J. Bosman- de Ruiter, z. P. J. DuineveldWitteman, d. H. Meester—van Bennekom, z. O. W. L. de Bie—Duin, z. N. Parma—Luyting, z. M. S. Visser—v. d. Wees, d. N. Zorgdra ger—Broek, d, C. O. V. Well—Adriaanae, d. C. Grapendaal—Viser, d. Ondertrouwd: A. Mons en C. Scho H. Sweers en H. W. Visser J. H. Duyker en Tryntje Oldenburg J. E. Prins en C. de Kleine. Getrouwd: W. Bos en Ch. Kor J. Biene- felt en M. de Nooy J. Engelhart en M. A. Rademakers J. v. Oudheusden en M. H. A. Böltcher M. Hagedoom en A. Pronk A.Oldenburg en M. Kraayxbrink. Overleden: Maria Alida Grotveld, 5 weken, d. van M. Grootveld Guurtje Kranenburg, 57 j., echtgen. v. G. wyker Otto Helnrich Brokhof, 61 j., echtgen. van J. Dorquier Jacoba Alida Eeltjes, 66 R. K. Muzi'ikvereeniging Maandag, en Dinsdagavond gaf ce R. K. Muziekvereeni- ging „St. Cecilia", alhier, haar 20ste groote uitvoering in het café „Boerhaave". De voorzitter, de heer G. Witteman, opende beide avondenden met een toe passelijk welkomstwoord. De Zeereerw. heer Pastoor en de Wel- eerw. heer Kapelaan hadd enberlcht van verhindering gezonden. De burgemeester. beschermheer der vereeniging, was Mandagavond tegen woordig. Het program werd vlot en keurig gespeeld. De Heinzelmannchens Wachtparade werd zelfs uitmuntend ten geheere gebracht. De directeur, de heer M. Bolderdyk, kan, voor zoover het program van de muziekvereeni- ging betreft, op welgeslaagde avonden terugzien. De heeren Spaanderman en Zitman vulden het verdere gedeelte van de avonden met hun leuke voordrachten, zeer ten genoege van de aanwezigen. De tweede avond werd besloten met een geanimeerd gezellig samenzyn. 16 November opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 16 Nov.: J. Rubens, Amsterdam, agent van binnen- en buitenlandsche huizen, 2e Jan Steenstraat 98 III. R.c. Mr. Th. L. van Berckel. Cur. Mr. E. E. Th. J. J. Teeuwen, Amsterdam, Prins Hendrikkade 134. J. C. Soederhuysen, koopman, filiaalhouder, Kattenburgerkade 30 n, Amsterdam, R.c. Mr. Th. L. van Berckel. Cur. Mr. E.'E. Th. J. J. Teeuwen, Amsterdam, Prins Hendrik kade 134. E. G. Hakker, fruitventer, Reitzstraat 32 II, Amsterdam. R.c. Mr. Th. L. van Berckel. Cur. Mr. A. J. C. Levenkamp, Amsterdam, Kei zersgracht 518 S. Menist, koopman en winkelier, Utrecht- schestraat 102, Amsterdam. R.c. Mr. Th. L. van Berckel. Cur. Mr. A. J. C. Levenkamp, Amsterdam, Keizersgracht 518. Vennootschap onder de firma Y. Pars, han del in zaden en peulvruchten, Rotterdam, Maaskade 16 en hare vennooten Jeltje Men- no Pars, vroeger wonende te Den Haag, Schenkkade 133, thans zonder bekende woon plaats en Simon Pars, Rotterdam, Beukels- weg 24a. R.c. Mr. A. J. Marx. Cur. Mr. H. H. Tels, Rotterdam. J. C. Holleman, olie- en benzinehandelaar, Middelharnis, Juliana van Stolberglaan C 70. R.c. Mr. A. J. Marx. Cur. Mr. W. J. C. A. Nygh, Middelharnis H. van Noord, landbouwer. Oude Tonge, Zuiddyk 40. R.c. Mr. A. J. Marx. Cur. Mr. A. Zaayer, Dirksland. H. A. Barends, koffiehuishouder, Rotter dam, Bosland 19. R.c. Mr. A. J. Marx. Cur. Mr. L. J. Schippers, Rotterdam. Uitgesproken: 18 Nov.: A. Verschuure, landbouwer, Wol- phaartsdyk, Heerenpolder B 113. R.c. Mr. Th. Portheine. Cur. Mr. J. W. Goedbloed, Goes. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 13 November: R. E. Friezer, Rotterdam. G. A. Hardeman, Rotterdam. K. L. Vuyk, Rotterdam. 16 November: J. H. van Lienen, A'dam. J. J. G. C. van Tilburg, Amsterdam. C. J. Vink, Amsterdam. L. Bontekoe, Amsterdam. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoekt ondergeteekende cpname van dit stukje. By voorbaat dank. Vrijdagavond bracht de post my een geslo ten brief, afgezonden door een my onbekende, met den volgenden wonderiyken inhoud: GELUKSKETTING Hierna volgden negen handteekeningen (alle van mü onbekenden) en het verzoek negen copieën van dit schryven te maken en deze aan negen verschillende personen te zenden, liefst zoo ver mogelijk weg, die ik veel geluk toe moest wenschen. (Dus dat zou mij negen maal port kosten.) Een persoon werd In het schrijven ge noemd, die door zoo'n brief 24 uur na ont vangst door te zenden, 2000 dollar won; een tweede won 6000 pond sterling Een derde echter, die den ketting verbrak, verloor zyn geheele vermogen. Mü werd de goede raad gegeven, den ketting niet te verbreken en gceden moed te houden, daar mijn geluk op het spel stond. Ik moest dan den eersten naam van de negen onderteekeningen weglaten en mijn naam er onder zetten, zoodat er steeds negen namen onderstaan. Begrijpelijk is, dat ik als katholiek en niet bygeloovig zönde, liever myn geld beter be steed. Mogen door dit stukje allen menschen en vooral den katholieken de oogen geopend wor den, zoodat zy nooit op dergeiyke dingen ingaan. J. M. v. d. HOEK—ROOZEN, Heerensingel 125 Haarlem TELEFOON 23280 (2 UJnen). HEIBOT, MIDDENMOOTEN 1.— per pond DIKKE, LEVENDE PALING 050 en 1.10 per pond STOKVISCH - ZUIDERZEEBOKKING. VERDER ALLE SOORTEN VISCH. Lang» Veerstrmat en Groote Houtstraat DE GEMENGD WOLLEN EN BB VAN «RIEZCNVKKN. VERKOOPEN WIJ STEEDS TEGEN DE Pracht collectie, uitslui tend eerste kwaliteiten, buitengewoon koopje Denk U een» in, wit net beteekent verlo» te worden van die vreeseüjke jeuk die Uw nachtrust itoortt Enkele druppel» D.D.D. doen het leuken reeds bedaren en geven onmiddellijk verlichting deen «lapelooz. dachten meet. geen hinderlijk leuken over dag Waarom nog langei lijden Reeds 1.1 de eerste aanwending van D. o. D. zal de aandrang tot krabben verdwijnen Ekzeem en andere huidaandoeningen wijken spoedig *001 D.D.D. Het is geen vettige zalf, doch een heldere vloeistof Wacht niet. koop nog heden een flacon van f 0.75 of f 2.50 bij Uw Apotheker of Drogist a-7 Heerenhuizen aan de Pyislaan en Lorentzkade, met prachtig biyvend vry uitzicht. Halte E. S. M. en Ujn 4 „Schouwtjesbrug" TE HUUR Huren van 45, 55, 60 per maand. W. HOUTKOOPER, pyislaan 105. Telefoon 13242.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 11