BON GEDURENDE DE WEEK VAN 16 TOT EN MET 23 NOVEMBER 5^ 65 fff/1 KAV. 12 EEN HALF FONDSPAK POND een h$lf poim'spak geurige, zuivere Reclame Koffie, winkelprijs 22y2ct., alleen deze week, tegen inlevering van bovenstaanden BON voor 12 y2ct. bij onderstaande adressen: BEZOEKT ONZE NIEUWE CONFECTIE AFD. 1STE ETAGE NIEUWBOUW!! BEZOEKT ONZE NIEUWE AFDEE- LINC 1STE ETAGE NIEUWBOUW!! ELCK WAT WILS BOEKBESPREKING dit uitknippen Om onze K.W.Koff ie een grootere bekendheid te geven, stellen wij verkrijgbaar N.V. Koffiehandel Mij. KAHWEH - Koffiebranderij - Gasthuisvest 5 - Haarlem - Telef. 10146 V//////////////////////M W. Groote Serie-verkoop Dames- Mantels in de modernste stoffen, zooais: Veiour, Diagolaine, Marir.go; Bouclé enz., allen op zijde gevoerd, met echte bontgarnee- ring, o.a. Otter hase, Opossum- lam, Skunks Opossum, Silver vos enz., In dit genre volgens boven staande prijslage. Alleen ge durende onze Serie-verkoop. Buiten bovenstaande modellen brengen wij nog een eindelooze reeks Japonnen in diverse genres. Elke Japon is nvnstens 25 bene den de waarde. In deze Serie verkoop vindt U zoowel zijden- en tweedstoffen als effen velvet; met de zoo gewilde moderne contras- teerende garneeringen. Ook groote maten. Alleen gedurende onze SERIE-VERKOOP. Reclame en Heraldiek Die beide begrippen schijnen wel heel ver van elxanaer af te liggen en toch heeft de N. V. Koffie Hag Maatschappij ze ten onzent verbonden, terwijl haar zustermaatschappijen in Duitschland, F. ankrijk, Zwitserland en laatstelijk ook in België dit eveneens nebben gedaan in zeer geslaagde uitgaven, waarbij de stedelijke en provinciale wapens als zegels ter verzameling worden verspreid De beide begrippen schijnen uit elkander te liggen, omdat öe reclame ons fonkelnieuw voorkomt en de heraldiek ons stokoud lijkt. Door het herhaald gebruik van het woord „schijnen" is de lezer gewaarschuwd, dat wij hem voorbereiden op onze meening. dat in derdaad de verhouding tusschen reclame en heraldiek anders bekeken kan worden. De he aldielc is de kunde en de kunst van den heraut, den bode. die den gas'en der ridderlijke feesten en gevechten in de mid deleeuwen de uitnood'ging overbracnt en die tenslotte zooiets als de regisseur van 't tour- nooi werd. Toen was echter reeds de heraldiek in dienst van het spel gekomen, maar nog even tevoren werd zij aangewend bij heiligen" of beter: bij „gevlcekten" ernst. Want voordat er sprake was van een rük uitgebouwde en lang dradig uitgesponnen kunstwetenschap, waar in helm en schild, helmdcek en cimier. wa penkreet en kroon elementen wa~en. was er een daadwerkelijke heraldiek, waarin de helm het hoofd, het sehi'd het veeae lijf dekte 't Is in dien tijd, dat de heraldiek zelf re clame was. Het wapen van den ridder was immers diens uithangbord. Was dat hevig gekleurde wapen niet „een kreet" in het veld? Irac/tte het wapen door felle kleuren en door sterk en eenvoudig geteekende motieven niet vriend en vijand tot zich te trekken? Brachten niet de wapenteekens de door den helm verborgen trekken van den -idder aan het licht? En maakten de wapens, door edelen en later ook door steden en landen op hun oe- zittingen aangeb acht, geen reclame voor den heer of de stad? Zat in het aanbrengen van wapens zelfs niet een der belangrijke elementen van de reclame? De wapens immers, aangebracht op vlaggen en vaandels, munten en zegels, had den de bedoeling, zekere namen in de her sens der beschouwing te stamnen" om ze zoodoende groot en ver te verbreiden. Het in hoog relief gebeitelde wapen in den steen boven den toegang tot kasteel of stads poort en het rijkswapen, dat de regeeringen der landen op hun drukwerk plaatsten, had den in den grond hetzelfde doel: maents- vertoon. En geloof nu niet, dat alleen het traditio neel geregeerde gemeenebest, dat trotsch is op zijn afkomst, zich voor reciame-doeiein- den van wapens bedient. Want als in den nacht op het asfalt van onze groote steden de sikkel en de hamer worden geschabloneerd, dan dient dat immers om bij dag den voor bijganger het denkbeeld in te hameren, dat. Moccovieten machtig zijn, dat Lenin groot en Stalin zijn profeet is. Wy schreven zoo juist, dat de heraldiek stokoud is. Wij hadden teen bijna gezegd, dat ze morsdood is. Hadden wij dat gedaan, dan zouden wij een onjuistheid hebben neer geschreven. Wel heeft het wapen veel verloren als be wijsgrond voor een adeldom, die nu -inds ruim een eeuw geen feitelijke prerogatieven meer heeft, maar nog heden is het aanbren gen van een wapen een beknopte en sierlijke wijze van iets aan te duiden, die de een tonigheid van de lettering verbreekt Indien alle wapens, aangebracht zoowel op zeer groote als zeer kleine voorwerpen, die wij dagelijks onder de oogen krijgen, verdwenen, dan :ou men pas goed bemerken, welk ruim gebruik er nog in onze dagen van heraldische teekens wordt gemaakt. Zeker, van wat men zou kunnen noemen zijn fetisch-kracht. verloor het wapen ijna alles, maar het behield en in het grauwe beeld van ons leven vermeerderde het zelfs de vroolijke trekkracht van zijn kleuren- en lijnenspel. Bij het verval van de ridderschap viel natuurlijk ook de wapenkunde van haar hoog te en voor de heraldiek, die een gewichtig vak bleef op wat de Duitschers noemen „Ritterakademien", hebben nog maar wei nig menschen belangstelling. Natuurlijk heeft ook een deel der heraldische kunde zich te ruggetrokken in het stoffige vertrek van den geleerde, die haar in stilte beoefent als een hulpwetenschap, zy bleef daar leven, omdat zy een voortreffelijk middel van geschiedvor- sching is. Maar de heraldiek en het wapen bleven ook leven in de versisringskunst en vooral daar, waar zy niet schroomde, een nieuwe taal te spreken en waar kleur en vorm medegingen met de ïynen en de kleuren van het tijdvak. Een dorre, archeologische toe passing van wapens in het midden der 19e eeuw dreigde deze fleurige motieven verlo ren te dosn gaan voor het ornament en het kan niet ontkend worden, dat by den aan vang van een vrijmakende beweging in dc decoratieve kunst, aanvankelijk de wapens, die zoo vaak te onpas waren gebruikt, in den tyd der romantiek en in die der styluni- tatie, bij de jonge kunstenaars in een kwa den reuk waren gekomen Maar geheel in onbruik raakten zy ook toen niet en wij behoeven nu maar om ons heen te zien, om te ervaren, dat ook de meest moderne kuii- stenaais in alle landen deze zinrijke teekens in vrye vertolking, opgenomen in de taai van onzen tyd, kunnen doen leven. Wie zou 't overigens kunnen vergeten, dat de wapens behooren tot de schoonste orna menten uit het verleden en dat alleen reeds hun primaire kleurverdeeling zoodanig is, dat zy in een tyd als de onze, die zich zoo over tuigd weer juist naar het frissche leven der kleur wendt, nadat zij zich afweerde van de nuance, weer opnieuw moet gewaardeerd worden. zyn niet juist de z.g. Heroldfigmen", de stijlvolle geomet'.ische wapenverdeelingen. die de kleur puur houden en haar werking krach tig maken, naar onzen smaak? En kunnen wij ook niet in de teekening van de z.g. „algemeene figuren" van dieren, als dc leeuw en de adelaar, van planten en bloemen als de roos en de lelie, een kern achtig en zakeiyk lijnenspel begroeten, dat als accent in den vlakken en e:nstig'en een voud van ons modern stijlgevoel ren ver fijnde werking heeft? Wy lazen immers zoo juist, dat de architect van het modernste Nedsrlandiche bouwwerk, het Raadhuis te Hilversum, een bord met het gemeentewapen ophing naast den invang van ziin sober stad huis, evenals een dertigtal iaren geleden architect Berlage den beeldhouwer Zyl wa pens liet hakken in de gevels van zijn ge bouwen. Dat kunstgevoeligen dan ook onverschillig zouden bladeren in de albums met de he- ra'dische Hag-zegels. lijkt ons niet wel mo gelijk. Maar ten slotte is er nog een andere zijde aan de belangstelling voor het wapen, zooals ze door de collectie gemeentewapens van Nederland door de jeugd wordt opgevan gen. en dat is de historische en de Geografi sche. Het wapen is immers vaak een roem- rük teeken uit langvervlogen dagen en het roept oude cultuur- en rechtsverhoudingen by ons op. Wij kunnen ons dan ook niet indenken, dat onderwijzers en leeraren onverschillig zou den staan tegenover de belangstelling, die hun leerlingen door middel van deze zegels voor de Middeleeuwsche geschiedenis van ons land aan den dag leggen. Want als die teer lingen inderdaad deze zegels verzamelen in de daarvoor bestemde albums, dan kan net niet anders, of zy zullen omtrent ..de pe riode, waarin te midden van den chaos en de worstelingen der Middeleeuwen tie grond slagen onzer moderne maatschappy werden gelegd." veel belangrijks te weten komen. Het doorbladeren van het album met het voortreffeiy'ke voorwoord, waarin de wapens van de steden van België en Luxemburg worden geplakt, heeft ons in dit geloof oe- vestigd en ook in het geloof aan bet talent van den heraldisehen teekenaar S G. van der Laars, die in deze fraaie Belgische wa pens met nog grooter eenvoud weer beter resultaat verkreeg dan bij de reeds zeer goe de Nederlandsche wapenteekens. Ook menig sierkunstenaar, die een wapen need it- had voor zijn arbeid en nu niet meer uitsluitend aangewezen was op de leclijke prentjes van Ablaine van Giessenhoven, heeft de heer v. d. Laa s' aan zich verplicht, maar niet minder verdienstelijk maakte zich de N. V Koffie Hag Maatschappy. teen zij goed werk verrichtte, door de reclame en de heral diek op zoo gelukkige wijze te verbinden, als zy in haar uitgaven gedaan heeft Uitgaven L. C. G. Malmberg, 's Bosch. „Het geheim der drie dassen", is in zijn titel ai gehe'mzinnig genoeg, om veel jeugdige le zers te trekken. Kees Spierings geeft een vlot verhaal van stroopsrsbestrijding door verkenners en hun hoofdlieden. Zoo'n ver- kennersboek komt wel van pas in dezen tijd, nu verkenners- en padvinderswezen zoo op den voorgrond staat en.... nu het de tyd is voor de St. Nicolaas-cadeaux. De zeer goed geslaagde teek""!"gen van D. Leeser geven het boek een aangenaam aan zien. „De onzichtbare wreker", is ook zoo'n mooie titel, om de aandacht der jeugd g""~de te maken. En A. J. v. d. Knaap heeft inder daad een lekker-rpannend verhaal gegeven vol Ooster-ehe geheimzinnigheden, dat boeit van het begin tot het (gelukkige) einde. M. Thomassen zorgde voor een gosde il lustratie. RijksuRkceringen aan provinciën en gemeenten. Bij de firma N. Samson, uitgever, te Al- uhen aan den Rijn is verschenen: De voor gestelde korting op Rijksuitkeeringen aan Provinciën en Gemeenten, verbandhoudend met wedden en loonen van haar personeel, door den heer D. Kooiman, lid van Gede puteerde Staten der provincie Noord-Hol land. In een rustig en zakelijk betoog doet de schryver zich als tegenstander van boven- genoemr ontwerp kennen. Met tal van argumenten, waarvan veie zijn ontleend aan zijn grondige kennis, ook van de kleinste bijzonderheden, der ge meentelijke huishouding, waarschuwt hy te gen de gevolgen, die de totstandkoming der voorgestelde bepalingen zal hebben. Zijn van groote deskundigheid getuigen de uiteenzetting zal niet na'aten indruk te maken, ook door den bezadigden en ern stige» toon, waarin zij is geschreven. K. W. Reclame-Koffie a 12'U cent pER™Lr H 'r i ,*.v yr' s 'V HAARLEM-NOORD M. E. v. Santé, Gen. Cronjéstraat 2 J. Lagrand, M. v. Heemskerkstraat 27. W. v. Amerongen G.Azn., Kleverpark weg 83. A. Vrscr Kleverlaan 56. G. M. v. Maas, Rozer.hagestraat 38. HAARLEM CENTRUM H. C. de Graaff, Lange Bagüne- straat 8. G. M. v. Maas, Kruisweg 41. W. v. Amerongen G.Azn., Kruisweg 70. H. v. zyi, Nieuwe Groenmarkt 2. N. W. Lesterade, Comelissteeg 20. Hoogkamer, L. Annastraat 37. W. M. Bouterse, Sophiastraat 1. W. v. Amerongen G.Azn., Gr. Hout straat l<s9. L. Jagt, Kleine Houtstraat 117. N. S. F. Nelissen, Spaarne 104. HAARLEM-OOST Roozen Goedhart, Barendsestraat 30. J. B. Wesseling, Kruistochtstraat 3. J. Stolwük, Kruistochtstraat 10 N. Vreeken, Slachthuisstraat 12 B. Treffers, Friezenstraat 2. H. L. Leiendekkers, Jac. Geelstraat 29. J. M. v. d. Woert, Teylerstraat 65. H. Aarts, Nagtzaamstraat 21. G. Jansen, Spaamwouderstraat 61. HAARLEM-WEST W. v. Amerongen G.Azn., Zijlweg 82. E. Homoet, Pieter Kiesstraat 38. S. de Jong, van Loostraat 1. P. J. Schouten, Leidscheplein 34. N. van Beusekom, Leidschestraat 20. HAARLEM-ZUID Th. Janssen de Vogel, Leeghwater- straat 21. W. v. Amerongen G.Azn., Koninginne weg. W. H. v. Turnhout, Schreveliusstr. 30. J. P. den Otter, van der Maasstraat 1. H. C. de Graaff, Pyis'aan 108. J. de Wit, Schouwtjeslaan 61. H. v. d. Leek, Uit den Boschstraat 17 „De Magneet", Bosch en Vaartstr. 34. Pielage, Leidsche Vaartweg 169. W. v. Amerongen G.Azn., Wagenweg no. 104. HEEMSTEDE J. v. Winsen, Wilhelm.naplein 10. F. H. Smit, Res Novaplein 1. L. Bakker. Res Novaplein 30. W. v. Amerongen G.Azn., Bronstee- weg no. 2. J. M. de Visser, Zandvoortschelaan 16 W. v. Amerongen G-Azn., Zandvoort schelaan 169. G. M. van Maas, Zandvoortschelaan no. 179. BLOEMENDAAL W. v. Amerongen G.Azn., Bloemen- daalscheweg 18. Jac. Pijl, Bloemend.weg 30. OVERVEEN •Jac. pyi, Zijlweg 22. W. v. Amerongen G.Azn„ B'.oemen- daalscheweg 275. Dameshoedje. Eng. model koordstiksels, In groen, bruin zwart enz. Vllthoed, Ingen. bol en afst. binnenrand, mode-kleuren. Chasseur model m. Ilntgarn. courante kleuren. l Zuiver wollen vilt. koordatik- sels ea veer, zijden voering. Wollen vilt diverse modellen i kleuren, ziiden voering. 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 12