Kennemerland Informatie Cheque-koersen Stofzuigerhuis MAERTENS BEVERWIJK HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Philips' Radio-toestellen LIMMEN HEILOO HEEMSKERK UIT DEN OMTREK SASSENHEIM BENNEBROEK NOORDWIJK LISSE HALFWEG Barteljorisstrsat 16 - Tel. 10756 A!le merken stofzuigers Staat van Besommingen MARKTBERICHT RITKSVISCHAFS' AG MAPKTNIEUWS De vrïje halve dag voor het winkelpersoneel Door de afdeeling Beverwijk van den Ned. R. K. Eond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden „St. Franciscus van Assisië" is aan den gemeenteraad een adres gericht, waarin te kennen wordt gegeven: dat blijkens prae-advies van B. en W. op Raadsvoordracht, betreffende het vaststellen van een verordening, ter afwijking van be palingen der winkelsluitingswet, geen aan dacht is geschonken aan het door haar, in schrijven d.d. 27 Augustus j.l. gericht aan B. en W. aangehaald voorbeeld, in de ge houden raadszitting van 24 Juli j.l. naar vo ren gebracht, dat zij in dit voorbeeld de belangen van den Middenstand niet ziet benadeeld, terwijl aan de billijke verlangens van de winkelbe dienden wordt voldaan, dat bovenstaande ondervindingen haar doet besluiten het onderstaande voorstel in te dienen: Artikel 1. Het is verboden een winkel uit gezonderd die bedoeld in art. 2 dezer veror dening, waarin op meer dan 5 dagen in de week winkelpersoneel werkzaam is, op Don derdag na des middags 1 uur voor het publiek geopend te hebben, tenzy met vergunning van B. en W. Vergunning als hierboven bedoeld wordt verleend, indien en zoolang door het hoofd of den Bestuurder van den Winkel, op, naar het oordeel van B. en W., void jende wijze, een wekelijkschen vrijen namiddag voor zijn winkelpersoneel wordt gewaarborgd. Artikel 2. Het is verboden een open of be sloten ruimte, waar pleegt gewerkt te wor den, in een barbiers- of kappersondememing op Donderdag na 1 uur des namiddags voor het publiek geopend te hebben. In de toelichting op dit voorstel wordt ver klaard: a. dat Middenstandsorganisaties en vele winkeliers in principe het streven der winkel bedienden voor een wijen middag inplaats van een vrijen morgen per week gerechtvaar digd vinden, b. dat zij echter weigeren gezamenlijk het adres, als hetwelk thans wordt aangeboden, in te zenden op grond van geschiedenis dei- wet waaruit zou blijken dat aan bedienden organisaties niet het recht is toegekend zich met de Winkelsluitingswet, voor wat betreft art. 6 in te laten, c. dat de bediendenorganisaties op Juridi sche gronden hebben aangetoond dat haar het recht niet is ontnomen of is onthouden, zcodat herhaling o.i. onnoodlg is, d. dat een collectieve overeenkomst geen waarborgen geeft voor een blijvende regeling bij elk georganiseerd patroon (immers kun nen zij de organisatie verlaten) terwijl de ongeorganiseerde patroons door zulk een con tract niet bereikt worden, e. dat volgens de voorgestelde aanvullende verordening de winkelier, onder het beding van het verleenen van een vrijen middag, niet behoeft te sluiten op een bepaalden mid dag in de week, terwijl het regelen van het vrijaf geven op den middag aan hem wordt overgelaten, f. dat artikel 6 de bevoegdheid geeft aan den Gemeenteraad om plaatselijk een dus danige regeling in te stellen, hetgeen verband houdt met de Arbeidswet, daar het voor den Wetgever moeilijk was artikel 6 landelijk te regelen, g. dat, wanneer de Gemeenteraad gebruik maakt van zijn bevoegdheid, hij volgens in gezonden adressen het allereerste het belang _der winkeliers op het oog behoort te hebben, hetgeen o.i. toch niet wil zeggen, dat hij de belangen van de bedienden geheel moet uit schakelen, h. dat door aanneming van het voorstel aan de belangen van de winkeliers niet wordt te kort gedaan, terwijl een einde wordt ge maakt aan den onsocialen toestand voor de bedienden, wier bescherming reeds in 1919 bij de Arbeidswet werd bepaald, doch tot heden niet geheel hare toepassing vindt. Aan dit adres is adhaesie betuigd door de afdeeling Beverwijk van den Algem. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. R.K. PROPAGANDACLUB „PATER PRO" Roomsch front! Het is de zesde maal, dat wij heel Bever wijk en Wijk aan Duin ter vergadering op roepen. Vooral de Jongemannen. Aan hen is de toekomst. Daarom is het nu de tijd om te weten wat hun te doen staat. Door ge moedelijk samenpraten worden een hoop moeilijkheden uit den weg geruimd. In de voorgaande vergadering is duidelijk genoeg gebleken, wat de Roomschen op sociaal-economisch gebied moeten doen. Wij mosten opkomen voor onze rechten, anders gaat het in ons dierbaar vaderland gelijk in het door en door katholiek Mexico en Spanje. Calles en consorten hebben van Mexico zulk een puinhoop kunnen maken, omdat de katholieken niet georganiseerd waren. Daarom roepen wij alle katholieke jongemannen op om lid te worden van de R.K. propagandaclub, om gelijk met de dui zenden propagandisten in steden en dorpen een sterk Roomsch front te vormen. Wij jongeren moeten goed maken, wat verkeerd is. Laten wij dan gezamenlijk optreden in eensgezindheid. Laten wij vooral de Room- sche aangelegenheden toch hoog houden en toch niet alles afkammen. En mochten er eens fouten gemaakt worden laten wij dan trachten door gezamenlijk overleg deze te verbeteren. En dat kunnen wij bereiken door eensgezindheid. Prachtvol en kern achtig zijn deze vier woorden van Schiller: „Seit einig! einig! einigl Door eensgezind heid immers kon de Duitsche Staat gered worden. Ook Roomsch Nederland kan behouden worden door een echte Roomsche eensge zindheid. Komt dus allen op naar de St. Jozefszaal, Arendsweg. Gelijk gij weet is de toegang vrij, ook al zijn de deuren dicht. De warmte komt om dezen tijd immers niet van buiten. A.s. Donderdag zal kap. Schretler zijn siotrede houden over Mexico en speciaal over pater Pro, den grooten voorvechter van de Mexicaansche mijnwerkers. Komt dus allen eens hooren wat een priester in zulke tijdsomstandigheden voor zijn volk deed. In de voorafgaande lezingen hebben we reeds veel geleerd. Druk wordt er ook ge bruik gemaakt van de rondvragen en er wordt op een goede manier gedebatteerd. Iedereen mag en kan vragen stellen; deze zullen zoo goed en kwaad mogelijk als het kan beantwoord worden. Komt dus allen en vormen wij dan zoo een greote eenheid met deze leuze bezield: Wij bouwen! Vooruit! 2DE SECRETARIS. Concert uitgesteld Het concert van het Beverwijksche Klein a Capella-koor, diri gent de heer Leo Pielage, dat Woensdag 25 November in de bovenzaal van „Oud- Meerestein" zou worden gegeven, is tot nader aankondiging uitgesteld. Gemeenteraad Maandagavond werd een openbare raadsvergadering gehouden. Na opening en vaststelling der notulen volgde mededeelingen en Ingekomen stuk ken, welke voor kennisgeving werden aan genomen. Aan de orde was een verzoek van de stichting „De Kamers", om verlenging uit stel van den ontruimingstermijn voor dit onbewoonbaar verklaarde gebouwtje. Van de gezondheidscommissie was een afwijzend advies ingekomen, temeer, omdat de beheerder zelf heeft opgemerkt, dat het pand zeer bouwvallig is. Besloten werd op voorstel van B. en W. het verzoek af te wijzen. Hiermede is dus het lot beslist voor dit oude gebouwtje. Eveneens was door de Gezondheidscom missie een onderzoek Ingesteld naar de wo ningen Rijksweg B no. 4 en 5, eigendom van mej. de wed. N. Hollenberg. Het advies luidde, dat deze perceelen niet in bewoonbaren staat zijn. Het gevolg was, dat de raad besloot ook deze perceelen onbewoonbaar te verklaren. De termijn voor ontruiming werd bepaald op 6 maanden. Vervolgens werd vastgesteld een verorde ning betreffende het beroep in art. 7 en 9 der gewijzigde Woningwet. Goedgekeurd werd een voorstel tot on- derhandschen verhuur voor een stuk tuin grond aan P. Mooi) Jbz. voor 12. Besloten werd tot het aangaan van een rekening-courant met de Coöperatieve Boe renleenbank te Limmen tot een bedrag van 15.000.— en een dito rekening-courant met het Noord-Hollandsch Landbouwcre- diet te Alkmaar, groot 10.000. Bij de rondvraag vroeg de heer Dekker inlichtingen over de werkverschaffing. Tot heden heeft nog geen bijeenkomst der commissie plaats gehad. De voorzitter deed toezegging deze week de commissie te doen bijeen komen. De heer Dekker vestigde de aandacht op het feit, dat slechts eenmaal per week gele genheid bestaat tot inschrijving vo de arbeidsbeurs. Spr. achtte dit te weinig en toonde aan, hoe sommige arbeiders daar van de dupe kunnen worden. Hij gaf in overweging, deze gelegenheid te verruimen. Besloten werd Dinsdag, Donderdag en Zaterdag daarvoor gelegenheid te geven. Goedkooper brood Ten gevolge van concurrentie is de broodprijs deze week hier met 2 cent verlaagd en gebracht op 16 cent. Electrische bemaling Oosterzfjpolder. Het electrlsch gemaal van den Oosterzij- polder heeft gisteren proef gedraaid. Er is wel met voortvarendheid gewerkt ener is goed gewerkt. In alle opzichten voldeed de inrichting. Tegen 10 uur verzamelden het bestuur van den polder en eenige ambtenaren van den Rijkswaterstaat zich bij het gemaal. Het typisch bouwwerk rust heerlijk tegen het hooge geboomte van een groote boer derij. Met de meting en peiling met behulp van de meegebrachte instrumenten werd door de ambtenaren van den Rijkswaterstaat begon nen. Uit de metingen en berekeningen bleek, dat de nieuwe molen per minuut 78 M3. water uit kan pompen. Door de ambtenaren wera vervolgens verklaard, dat men over het werk zeer tevreden was. Dit gemaal dient om den Oosterzijpolder van overtollig water te bevrijden. Deze polder loopt van den Noordermolen tot aan den Boekelermeermolen. Gemeenteraad Dinsdagmiddag vergader de de Raad. Vacature G. de Ruyter. Een Commissie bestaande uit de heeren J. Henneman, Dorter en De Wilde onderzoekt de geloofsbrieven van 't nieuwbenoemde lid den heer C. Beentjes, en adviseerde tot toe lating. De nieuwbenoemde legde dan de vereischte eeden af en nam zitting. De voorzitter sprak 'n woord van welkom en herdacht 't afgetreden lid G. de Ruyter met enkele woorden. Hij br--ht hem dank voor den arbeio in 't belang der gemeente en sprak de beste wenschen uit voor 't herstel van zijn gezondheid. Ingekomen was een verzoek van J. Welage e.a. om medewerking voor verbeterde water- loozing aan den Rijksstraatweg. De Waterloozingscommissie heeft reeds verbeteringen aangebracht en ook de rest zal in orde komen. S. de Vries verzoekt schouw te .eggen op enkele slooten aan Heemskerk aan Duin. De Commissie adviseerde, hierop goedgun stig te beschikken. Aldus besloten. Het algemeen Armbestuur schrijft, te be treuren, dat de Raad bij 'n benoeming van lid voor genoemd bestuur, zijn voordracht genegeerd heeft. Tevens, dat het honora rium voor den voorzitter verworpen is. Dit stuk wordt voor kennisgeving aange nomen. 't Gemeentebestuur te Beverwijk deelt mee de Commissie voor Arbeidsbemiddeling met twee te Heemskerk woonachtige personen uit te zullen breiden. De R. K Volksbond verzoekt: le Werkgelegenheid voor werkloozen; en 2e. 'n steunregeling voor werkloozen, die uitgetrokken zijn. B. en W. stellen voor, Instemming te be tuigen met 't eerste verzoek en 't tweede voor kennisgeving aan te nemen. De heer N. Henneman kon zich hiermee niet vereenigen. Het botinenstelsel van 't Al gemeen Armbestuur noemt spreker Idioot. Hij zag gaarne, dat de Raad zich uitsprak, of de In 't verzoekschrift genoemde bedragen bil lijk zijn. Hij wil 'n Commissie instellen, die werkge legenheid zoekt. De voorzitter ziet 't nut van deze com missie niet in. Het voorstel om 't stuk voor kennisgeving aan te nemen wordt aangenomen met 6 te gen 5 stemmen. Enkele wijzigingen worden aangebracht in de gegeven radio-concessie. Wijzig'ngen in de verordening op het bouwen, sloopen en wonen worden aange nomen. Eveneens een kleine wijziging in de gemeentebegrooting 1931. De gemeentelijke vergoeding over 1929, bedoeld In art. 101 der L. O., wordt z. h. st. vastgesteld. Rondvraag De heer Klaasse beveelt tewerkstellen van werkloozen aan. Dit heeft de volle aandacht van B. en W. Dezelfde verdedigt 't bonnenstelsel van 'l Armbestuur tegen de opmerking van den heer N. Henneman. De heer N. Henneman verzoekt instelling van 'n commissie van bijstand Inzake 't zoe ken van werkgelegenheid voor werkloozen Met toestemming van den raad komt dit voorstel in stemming en wordt aangenomen met 83 stemmen, die van den heer Klasse en de belde wethouders. Tot leden dezer commissie worden geko zen de heeren Klaasse en Docter. Een der wethouders is ambtshalve voor zitter. De heer N. Henneman vait 't bonnenstel sel nogmaals aan, daarbij gesteund door de heeren de Wit en de W.lde. 't Bonnenstelsel wordt ook aangeroerd dcor den heer dé Wildt, die 'n oplossing hiervoor ziet in een gecombineerde vergade ring der besturen van Winkeliersvereenl- ging en Volksbond. De heer Beentjes vraagt pogingen in 't werk te stellen om enkele 3e klas wegen te promoveeren tot wegen 2e klas. Aangezien ze verbreed zijn. is dit heel wel mogelijk en billijk. De voorzitter wijst in dit verband op de smalle kom, maar zal deze kwestie onder zoeken. De voorzitter deelt nog mee, dat met den m nister van Binnenlandsche Zaken onder handeld wordt over de steunregeling voor noodlijdende tuinders. Hierna sluiting. Gemcentetcgrcoting 1932. Aan de versche nen Gemeentebegrooting ontleent het „L. D." het volgende: Onder de ontvangsten staat vermeld een bedrag van f 10.000 als gedeelte van het batig saldo over 1931. Van het Rijk ont vangen als ultkeering per inwoner een to taal bedrag van f 56.250. De leges ter se cretarie zijn geraamd op f 1200. De keur- en slachtloonen op f 2000. Van de Woningbouwvereniging „Vooruit gang" zal als aflossing ontvangen worden een bedrag van f 34114.84. De Haven- en Kade-gelden zijn geraamd op f 2000, terwijl de vergoeding voor het hebben van ge bouwtjes op de Oost-Haven en huur van een terrein f 156 opbrengt. De schoolgelden brengen op: Openbare School f 100. R. K. Mel-jesschco! f 2C00, R.K. J ..igensschool f 1800, School met den Bij bel f 1575, Herv. School f 1360 De Visser- school f 3200, de laatste 3 scholen innen het schooleeld zelf. De R.K. U.L.O. brengt f 1100 en de De Visserschool (U.L.O.) f1450 op. Voor hier ter plaatoe sc'ncoloaande kin deren uit andere gemeenten wordt een ult keering geraamd van f 4490; voor de U. L. O.-scholen bedraagt dit f 600. Er zijn 9 armlastige krankzinnigen, die met een eventueel nog bijkomend patiënt aan de gemeente koeten f 8370, hiervan be taalt de provincie 1/3 of f 2790. Van de grondbelasting op de gebouwde eigendommen komt f 7200 in het laatje en van de ongebouwde f 2300, daarbij komen nog de opcenten respectievelijk f 7380 en f 600. De personeele belasting brengt op f 25C00; de 100 oneen ten eenzelfde bedrag. Dividend- en tantièmebelasting f 3500 (hier Is de malaise merkbaar, vorig jaar geraamd op f 8000). Opcenten Gemeentefondsbelas ting f 17333 (vorig jaar f 16.600, dus meer). De hondenbelasting wordt geraamd op f 500. Het vergunningsrecht brengt on f 370. Uitgaven: De Gemeente heeft een schuld van f 551.144 die aan rente een bedrag van f 25.830.78 vraa't en aan aflossing f 17.610.04. Aan salarissen wordt voor Burge meester, secretaris en ontvanger gevraagd f 10816.25. Voor secretariepersoneel en con cierge f 5537.50. Verwarming en verlichting van het raadhuis kop. f 1200. Voor het raad huis is een vastrechttarief ontworpen, waar door eenieszins kan worden bezuinigd. De politie kost f 9915, terwijl voor de brandweer f 1150 geraamd wordt. De straatverlichting bestaat uit 147 Elec. lantaarns, waarvan 34 nachtbranders (gedu rende den verzendtijd branden op de Oost- Haven 13 Elec. lantaarns) en 4 gaslantaarns. Kosten f 3000. - Volksgezondheid: Keuringsdienst f 2000, idem warenwet f 577.17, schoolartsendienst f 537.56, subsidie R. K. Wijkverpleging f 600, Prot. Wijkverpleging f 400. Openbare Werken, salarissen f 9126.23. Herstellen van straten en trottoirs f1800. Onderhoud bu'tenwegen f 2000. Wandel plaats en plantsoenen f 1500. Onderhoud Havens en Kaden f 1000. Gemeentereiniging f 4000. Het Openbaar Lager Onderwijs vraagt be halve salarissen f 150 en voor leermiddelen f 75. De vergoeding voor de bijzondere scho len Is als volgt: School met den Bijbel 130 leerlingen; Herv. School 180: De Visser- school (L.O.) 160: R.K. Jongensschool 230; R.K. Meisjesschool 230; totaal 1000 leerlingen f 20 per leerling f 20.000. Rentevergoe ding der scholen opgericht voor 1920 f 12.459.99, t.w. School met den Bijbel f 2475.03 R.K. Jongensschool f 2754.37, R.K. Meisjes school f 2903.15 en De Visserschool f 4421.94. Het bijzonder U.L.O.-onderwijs vraagt f 2075, de rentevergoeding hiervoor f 3583.41. Voor subsidie Fröbelschool wordt geraamd f 300, voor de R.K. Bewaarschool f 500. Voor werkverschaffing wordt f 10.000 uit getrokken en voor steun aan werkloozen f 4000, terwijl voor subsidie aan werklozen kassen f 2000 is geraamd. Als nieuwe werken worden voorgesteld: Voltooiing Beukenlaan, verbetering en aanleg voetpaden f 2000. Uitbreiding vuilnis begraafplaats f 500. Het stofvrij maken van de Gouverneurlaan. Rusthofflaan, Beuken laan, Kerklaan, Charbonlaan, Jac. van Beijerenlaan en Westerstraat f 1000. (Vorig jaar reeds een gedeelte op de begrooting ge bracht, doch niet uitgevoerd). Het betegelen van voetpaden f 1000, af werken Westerstraat f 500. Herstraten Kas tanjelaan en nieuwe oeververdediging f 1000, herstraten nieuwe Haven en plaatsen hek werken in verband met de demping van die Haven f 1000. Een nieuwe muziektent komt er nog niet. Er wordt f 150 uitgetrokken voor reparatie van de oude. Het gasbedrijf heeft een schuld van f 59.592.02. rente f 2658.30 en aflossing f 3269.76. Het waterbedrijf f 110.666.66, rente f 5504.58, aflossing f 916.67. Het badbedrfjf f 30.900, rente f 1444.75, af lossing f 1300. Het grondbedrijf f 139.963.90, rente f 5948.47, aflossing f 939.28. De begrooting van het Gasbedrijf 1932 geeft een geraamde winst van f 3393.23, die van het Waterbedrijf f 2514.45, terwijl van de Badinrichting een nadeelig saldo verwacht wordt van f 2924.98. Raadsvergadering. Gisteravond kwam de raad dezer gemeente, onder voorzitter schap van den burgemeester, baron K. G. van Hardenbroek, in voltallige zitting ten gemeentehuize bijeen. Tegen gewoonte waren er ditmaal zeer vele belangstellenden aanwezig, zoodat zelfs de geïmproviseerde „openbare tribune" te klein bleek. Na de goedkeuring der notulen werden ver schillende Ingekomen stukken behandeld en goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede, dat deze week nog de Zwarteweg zal gereed komen en weer voor het verkeer opengesteld zal worden. De brug bij de v.h. N.V. Cultuur Mij. kan binnen 14 dagen, nadat het versteeningspro- ces heeft plaats gehad, weer opengesteld worden. De brandweer. Dan deed de voorzitter nog mededeeling over een nieuw alarmsysteem bij de brand weer, waardoor het mogelijk is, dat dag en nacht een zestal brandmeesters kunnen wor den gewaarschuwd. Het centrale punt van brandmelding blijft het postkantoor, van waaruit de brandmees ters worden gealarmeerd. Het tijdig aanwezig zijn van bevoegde krachten bij voorkomende branden wordt hierdoor bevorderd. Beschikbaar werd gesteld een bedrag van f 5 voor een medaille, die aan de plaatselijke muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" voor het op 28 en 29 November a.s. te houden solistenconcours zal worden geschonken. Zondagheiliging was o.m. een bezwaar voor den heer Dubbis, die tegenstemde. De wijziging der bouwverordening behelsde de instelling van den raad als commissie, waar men bij afwijzende beschikking van B. en W. in hooger beroep zal kunnen gaan. Voer de verhuur van de politiekamer aan den gemeente-veldwachter, werd voorgesteld een vergoeding van f 0.50 per avond vast te stellen. Wordt goedgekeurd. De verhuur van een stukje grond bij de Algem. Begraafplaats aan den heer P. Bak ker voor f 3 per jaar werd goedgekeurd. Punt 7 der agenda: Aankoop van grond en wegén betrof grond, waarop thans staan het oude postkantoor en brandspuitenhuisle. Deze grond, eigendom van mevr. Willink, die in erfpacht aan de gemeente was argestaan, zal nu aangekocht worden voor respectieve lijk f 120.— en f 82.50. Vastgesteld werd een tarief voor herbe strating. Steunregeling voor werkloozen. De voorzitter zeide een dankbaren leidraad te vinden in de door de katholieke en chris telijke landarbeidersbonden toegezonden steunregeling, welke regeling hij dan ook gaarne door den raad in principe aangeno men zag. Niettemin behield hij zich natuurlijk eeni ge wijzigingen voor als het niet aan 65-jari- gen uitsluiten van steun en het gestelde loonpeil van f 29 te reduceeren op f 26, wil men nog op steun aanspraak maken. De heer Dubbis bestreed deze terugstelling op^ f 26 (voor een gezin van ten hoogste 2 kinderen, waarna verhooging volgt), doch werd niet ondersteund. Nadat den heer Van Bakel was toegezegd hierin eenige soepelheid te betrachten, werd deze regeling in principe aangenomen. Voorts waren betreffende deze zaak inge komen twee adressen aan den raad: van de gezamenlijke besturen der plaatselijke Land en Tuinbouwarbeidersbonden, den Ned. Chr. en den R. K. Land- en Tuinbouwarb. Bond „St. Deus Dedit" en een adres van de plaat selijke afdeeling der S.D.A.P. Het eerste adres hield in een verzoek, om in afwijking van de reeds bestaande regeling den datum van uitkeering te vervroegen, daar de tijdsomstandigheden van dien aard genoemd werden, dat reeds thans verschil lende Inwoners werkloos zijn. Tevens hield het adres een verzoek in om vcor het winterseizoen ook werkgelegenheid voor ongehuwdsn te vinden. In het tweede adres (van de S.D.A.P.) werd verzocht, in het vervolg de werklooze arbei ders te werk te stellen bij de werkzaamheden die de gemeente in eigen beheer uitvoert. Hierbij werd genoemd het stratenplan, dat bij het komen van de electrische tram zal moéten worden uitgevoerd. Aangaande deze twee adressen wilde de voorzitter antwoorden, zeer zeker volkomen bewust te zijn van de heerschende slechte arbeidstoestanden. Het gemeentebestuur zal niet verweten kunnen worden, te weinig aan werkverruiming te doen. Alle werken, die in eigen beheer kunnen uitgevoerd worden, zullen dat inderdaad en het ligt dan aan de werkloozen dit werk aan te nemen. „Je kan geen aannemers dwingen", zeide de voorzitter, en het kwam hem ook zeer wen- schelijk voor, dat de werkloozen zelf eens met de aannemers zouden gaan praten, wan neer zij eventueel werkgelegenheid ergens in zagen In verband met den inhoud van een der adressen vroeg de heer Dubbis naar de tramplannen. De voorzitter kan geen definitief antwoord geven; wanneer het echter zoover is, zal de gemeente zoo ruim mogelijke werkgelegenheid voor werklooze inwonenden trachten te scheppen. Een ander plan is echter, volgens den voorzitter, in serieuze voorbereiding, n.l. het graven van een kanaal door de gemeente (vanwege de Amsterdamsche waterleiding). Hier opent zich ook een mooie werkverrui ming. De voorzitter merkte tenslotte nog op, zoo veel mogelijk ook de werklooze vrijgezellen te zullen te werk stellen, al gaan natuurlijk de gehuwden en kostwinners voor. Menschen boven de 65 jaar zal men zoo min mogelijk laten werken, doch hiervoor de jongere krachten gebruiken. De nieuwe schoolgeldverordening. De nieuwe schoolgeldheffing, die B. en W. den raad voorstelden, wijkt belangrijk af van de bestaande regeling. Terwijl de bestaande regeling uitgaat van het zuiver inkomen adus zooals het door de rijksbelasting-administratie is vastgesteld), wordt in de nieuwe regeling de aanslag ge regeld naar het belastbare Inkomen (dus het zuiver inkomen, verminderd met den kinder aftrek) Ofschoon voor het tweede en volgend schoolgaand kind een reductie werd toege past, werd in de oude regeling te weinig rekening gehouden met de groote gezinnen. Zoo komt bij deze regeling voor, dat de va der, hoewel niet aangeslagen in de rijksin komstenbelasting, toch schoolgeld moet be talen. De nieuwe verordening stelt de inkomens beneden de f 800 vrij. Bij een inkomen van f 800 tot f 1000 wordt 40 ct. per kind en per maand betaald. Vervolgens: meer dan f 1000 tot f 1200 50 ct.; meer dan f 1200 tot f 1500 60 ct.; meei dan f 1500 tot f 2000 80 ct.; meer dan f 2000 tot f 2500 f 1; meer dan f 2500 tot f 3000 f 1.50; meer dan f 3000 tot f 3500 f 2; meei dan f 3500 tot f 4000 f 2.50; meer dan f 4000 tot f 5000 f 3; meer dan f 5000 tot f 6000 f 3.50; meer dan f 6000 tot f 7000 f 4; meer dan f 7000 tot f 8000 f 4.50; meer dan f8000 f 5.—. De reductie voor het tweede en volgende schoolgaande kind is vervallen. Uit de toelichting blijkt wel, dat de nieuwe regeling een belangrijke vermindering van schoolgeld (vooral voor de grootere gezinnen) inhoudt. Met de verminderde opbrengst voor de gemeente werd bij de begrooting voor 1932 rekening gehouden. Deze verminderde op brengst zal ongeveer f 600 f 700 bedragen. De voorzitter had gaarne de belasting wil len verlagen, hetgeen echter in de tegen woordige tijdsomstandigheden onmogelijk Is. Het doet hem echter genoegen, nog deze nieuwe regeling te kunnen voorstellen. De heer Van Bakel juichte met aller in stemming deze nieuwe regeling toe. Na de behandeling van eenige schoolgeld en hondenbelasting-reclames werd het Amb tenarenreglement ter tafel gebracht. Betreffende art. 18 wilde de heer Dubbis voor den arbeider (met weeksalaris) een va- cantietoeslag van f 10, zooals ook volgens spr. in andere gemeenten gebruikelijk is. Zijn voorstel werd niet ondersteund en al dus afgewezen. Ook zijn meening, om den arbeider 9 dagen vacantie in plaats van 6 dagen te geven (de ambtenaar krijgt 12 dagen), vond geen in stemming. Het ingekomen adres van Noord-Schar- woude inzake het verzoek aan Ged. Staten om salarisverlaging van burgemeester, secre taris en ontvanger, werd voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding hiervan zeide de voorzit ter in verband met den huldigen crisistijd, voor loonsverlaging te zijn en voorziet ten deze nog verder strekkende maatregelen in de toekomst. Spr. zal zich volkomen kunnen neerleggen bij eventueele loonsverlaging, in dien deze echter van overheidswege, die de salarissen vastgesteld heeft, af zal komen. Nadat de heer Dubbis zijn meening nog hieromtrent gezegd had, werd goedgekeurd het aangaan van een kasgeldleening groot 50.000.—. Van het Wegenfonds zal naar raming 150.worden ontvangen voor het onder houd der wegen Met de begrooting van het Woningbedriji gaat het naar omstandigheden buitengewoon goed. Er is dit jaar slechts een tekort van 450.—. (Uitgetrokken voor het schilderen der woningen). Begrooting 1932 Na de woorden van dank aan de samenstel lers der gemeentebegrooting, die met veel moeite sluitend gemaakt kon worden, be sprak de voorzitter voornamelijk eenige posten, die verandering ondergaan hebben, en kapitaalsuitgaven. In ons overzicht, dat wij reeds eerder van de begrooting gaven, vin den we dit uitvoerig terug. Na eenige opmerkingen van den heer Dub bis, die voldoende toegelicht werden, werd de begrooting voor 1932 met algemeene stemmen in inkomsten en uitgaven (van den gewonen dienst) vastgesteld op 89.894.72. Bij de rondvraag laakte de heer Dubbis de eigenmachtige afwijzende beschikking van B en W. over een adres aan den raad van een schoolschoonmaakster, die meer vergoe ding vcor te gebruiken gereedschappen ver zocht, zonder dat hierin de raad gekend was De voorzitter bestreed den heer Dubbis en zeide, dat de raad in dezen niet bevoegd was, maar dat behandeling van dit verzoek bij B. en W. thuishoorde. Hierna ging de raad in comité. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde In hotel Royal" vergaderde de afdeeling Noordwijk en Omstreken onder leiding van den voorzitter, den heer H. de Boer. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Jhr van Kethel waarin hy be dankte als buitengewoon lid der Mij. Een schrijven van de afdeeling Leiden dat er in de groote zaal der Gehoorzaal te Leiden van 48 Mei een Jhr. van Siebold-tentoon- steiling zal worden gehouden geheel in Ja- panschen stijl. Besloten werd in het waarborgfonds dezer tentoonstelling 10.te storten. Besloten werd Ir. F. C. Wirtz te Den Haag uit te noodigen om te spreken over een on derwerp op het gebied der centrale verwar ming Door den heer Overvelde werd verslag uit gebracht als afgevaardigde naar de algemee ne vergadering van 30 October 1.1. gehouden te De Bildt. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten te verzoeken de op deze vergadering ver toonde film ook voor dé afdeeling Noordwyk te vertoonen. Hierna hield de voorzitter een interessante causerie over „verrotting." Spr. toonde aan dat de stoffen waaruit de planten en dieren bestaan weer dienstbaar worden gemaakt totvoeding van menschen dieren en planten. Deze voedingsstoffen kun nen onmiddellijk door de planten worden op genomen. Het applaus na deze causerie bewees, hoe zeer men haar op prijs stelde. Het bestuurslid, de heer D Grullemans, dankte de leden voor het prachtige cadeau, den wandelstok met zilveren knop, waarin inscriptie, by zijn 25-jarig huwelijksfeest aan geboden. Door hem werd een collectie vet- planten en aanverwante planten voor de extra verloting aangeboden. By <je rondvraag werd op voorstel van den voorzitter besloten, pryzen beschikbaar te stellen voor de mooiste collectie bloeiende planten. Spr. stelde voor de December-in- zer.ding 2.50 als prys beschikbaar. Hierna volgde sluiting. R. K. Vrouwenbond De R. K. Volksbond hield gisteravond een ledenvergadering. Wegens het bedanken van den heer W. Sprengers als bestuurslid moest in een va cature voorzien worden. In zijn plaats werd by enkele candidaatstelling benoemd de heer J. de Jong. Aan de orde was hierna lezing door den geestelijken adviseur. De voorzitter zeide. dat na het vaststellen van de agenda de weleerw. heer Kapelaan H. Agterrf tot secretaris van het bisdom is benoemd. Kapelaan Agterof was belast met de zorg voor de Jozefgezellen De geestelyke adviseur van den R. K. Volksbond was ka pelaan Kuiper; deze nu blykt belast te zijn met de zorg voor de patronaten en nu is öe nieuwbenoemde kapelaan de weleerw. heer Scholten, aangewezen als geesteiyk adviseur van den R. K. Volksbond. De voorzitter wijdde eenige woorden van hulde aan kapelaan Kuiper, voor alles wat hy als geestelyk adviseur voor den Volksbond en zijn onderafdeelingen heeft gedaan. Hij feliciteerde kapelaan Scholten met zijn benoeming en hij hoopte in hem een geeste lijken adviseur te vinden, die veel voor het sociale leven in Lisse zal trachten te prestee- ren. Hy zeide echter niet te weten of Z.E. ook de aangekondigde lezing zal willen en kunnen houden. Kapelaan Scholten, het woord verkrijgend, zeide, dat hij tot heden nog geen bisschoppe lijke benoeming tot geestelijken ad /iseur van den Volksbond heeft gehad, alhoewel deze wel zal komen.. Hoewel Z.E. zich niet heeft kunnen voorbereiden, wilde hij wel een korte rede houden, al zou deze nu juist niet- van sociale strekking zijn. Spr. sprak dan even over de bekeering van Nederland. In alle stilte werd Z.E. gevolgd en een dankbaar applaus loonde hem. Hierna feliciteerde de voorzitter den heer J. de Jong als bestuurslid en hy hoopte, dat hij een ijverig bestuurslid zal mogen zijn. Nadat in de rondvraag nog enkel; interne zaken waren besproken sloot de voorzitter na een dankwoord met den christelyken groet. Ballonnenwedstryd Men zal zich herin neren dat als slot van de winkelweek een ballonnenwedstryd plaats had. Het aantal der reeds terug ontvangen ballonbewijzen be droeg gisterenavond 55. In een der etalages heeft, de firma een lijst geplaatst, waarop vermeld wordt het nummer van de ballon- kaart en de plaats van daling. Dertien van de 55 zijn in Friesland gedaald en een op Ame land. Na 10 December worden de nummers bekend gemaakt van de 20 ballonnen, welke op den versten afstand van Halfweg zijn gedaald. Deze komen voor een prys ln aan merking. St. Raphael Vrijdagavond zal de R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" haar ledenvergadering nouden in de koffiekamer bij den koster. DRIFTERS L. T. 740, 690.—; L. T. 122, 820.—; IJ: H. 91, "0.—. LOGGERS KW. 178, 700.—; KW. 130, f 793.—; KW. 43, f 720.— K.W. 151, 780.—; IJm. 268, 675.—. van de heden aan den Rijkvischafslap aan gekomen STOOMTRAWLERS H. C. 40, 2500 R. O. 9, Wielingen, f 3300. Sumatra, 4400.—; Frya, 1800.—; Frisia, 2400.— Ita, 1800.— Delfland 1500.— Maria, 2200.—; Johanna 1700.— - Geziena Catharina, 1100.—; Alcmaria, 1500.—; Uranla, 1700.—; Eveline, 2700—; Donald, 2800 -; Reiger, 2100.—; Dolfyn, J 1900.—; Sylvain, 2300.—. IJMUIDEN, 18 November 1931 Tarbot f 0.70—1.25 per KG.; Griet 28.00—52.00 per 50 KG.; Tong 1.35—1.85 per K.G.; Groote Schol 31.50—33 00 per 50 K.G.; Middel Schol 29.00—29.50 per 50 K.G.; Zet Schol f 2"00—35.00 per 50 K.G.; Kleine Schol 4 70—22 00 per 50 K.G.; Schar 2.30—16.00 per 50 K.G.; Tongschar 3800 per 50 K.G.; Rog 16.00—27.00 per 20 stuks; Vleet 1.13— 3.30 per stuk; Pieterman en Poon f 500— 8 00; Groote Schelvisch 35.0038.00 p. 50 K.G.; Middel Schelvisch 22.00—31.00 per 50 K.G KI. midd. Schelvisch 11.0021.00 per 50 K.G.; Kleine Schelvisch 4.4014.50 per 50 K.G.; Kabeljauw 33 0065.00 per 125 KG.; Gullen 1.40—23.00 per 50 K.G.; Leng 1.00 per stuk; Wijting 0.803.20 per 50 K.G.; Koolvisch f 0.201.65 per stuk; Ma kreel 12.50 per 50 K.G Versche Haring 2.853.45 per mand. ALKMAAR, 18 November Schelveemarkt 664 stuks; kalfkoeien f 230325; gelde- koelen f 120—220; kalf vaarzen f 140—200; geldevaarzen f 100—175; 168 stuks: graskal. veren f 40100; stierkalveren f 40100; handel matig. NOORD-SCHARWOUDE, 17 November 2500 K|.G. wortelen f 3—3.40, kleine worte len 1.30. 1300 stuks bloemkool 2.40 5.40. 14200 K.G. roede kool 0.90210. 200 K.G. witte kool f 0 60. 17000 K.G, Deensche witte kool f 0.70—1.90. 10300 K.G. uien: Gele uien 4.20—5.10; grove 4.90 5.—; gele drielingen 4.50—5; gele nep 8.50. BROEK OP LANGENDIJK. Veiling van 18 November. Aanvoer 3200 K.G. Friesche borgers 3.60—3.90, 1600 K.G. Wortelen 3.40— 3.60, Kleine Wortelen 1.30, 4300 stuks Bloem kool, reuzen 3.506.60, idem 2e soort 0.80 1.40, 15700 K.G Roode Kool 0.80—2.60 12000 K.G. Gele Kool 0.90—1.60, 1600 K.G. Witte Kool 0.60, 20.000 K.G. Deensche Witte Kool 0.70—1.80, 14000 K.G. Uien 5.00—5.20, Grove 4.005.20, Drielingen 5.105.20, Nep 8.70 S.30 1500 K.G. Bieten 1.40—2.20. AMSTERDAM. 18 November 1931 Vee markt 259 vette kalvreen: le kw 0.78 0.85. 2e kw. f 0.68—0 76, 3e kw. 0.55—0.56, per K.G. levengewicht: 33 nuchtere kalveren f 611 per stuk; 740 varkens: Vleeschvar- kens. wegende van 90—110 K.G. f 0.47—0 48; Zware varkens f 0.45—0.46; vette varkens f 0.440.45, per K.G slachtgewicht. Aan het abattoir zijn heden aangevoerd 11 wagons geslachte runderen uit Denemarken. OBVENKARSPEL, 17 Nov. „De Tuinbouw". Groote gele uien 2.35—2.55; drielingen 2.45— 2.55; nep 3.703.80: Bloemkool 1ste soort 1.80—8.70; Idem 2e soort 1.10—4 60. idem 3e soort 0.75—1.90; Roode kool 0.60—2.20: Gëje kool 1.30—2; Witte kool 0.60—0.70; Bieten (groote) 3.70—4.10; idem kleine 3.40—4.30,' WARMENHUIZEN, 17 Nov. Gewone Uien 55.20: idem groote 4.805: Drielingen 4.604.90; Nep 6.30; Peen 3; Roode kool 0.60 per 100 Kg. (n cmesht ntvbhem nofwrbgh nevbhem nou WOGNUM, 17 Nov. Druiven 0.250.36, Witlof 0.12—0.19, Spruitkool 5.10—10.—, le soort Bloemkool 1.90—4.50. Selderie 2.—, Pe ren 5.10—7.10. PURMEREN, 17 Nov. Coöperatieve Cen trale Eierenveiling Purmerend G A. Aan gevoerd waren 36510 stuks eendeneieren. Prijs 4.30—4.40 per 100. 31310 stuks kip- eieren 70 '80 K.G. 8.— tot 8.20. 65 66 K.G. 7.80 tot f 8.—. 63 '64 K.G. t 7.60 tet 7.80. 60<62 K.G. 7 40 tot 7.70. 58 59 K.G. 720 tto f 7.50. 56 57 K.G. 6 40 tot f 7.—. 53 55 K Q 6.— tot 6.40. 50'52 K.G. 5.— tot f 5.80. 45'49 K.G. r 4.80 tot 5.10. TEXEL, 16 Nov. Eierenveiling Aangevoerd 26028 tieren. 58-62 kilo per 100 f 6.40—7.10 62-„: f 6.80-7.70, kleine eigen f 3.70—6.40, Eendeieren f 410—4.70, kleine eendeieren f 3, oude kippen per kilo f 0.58, hanen i. 0.55 -0.70 per kilo. TEXEL, 16 Nov. Veemarkt 1 paard, 7 koeien f 170240, kalf, 8 nuchtere kal veren f 10—15, 5 schrammen, 38 biggen f 813, 12 korven oude kippen f 0.70— 1.20. LEIDEN, 16 Nov. Coöperatieve Groen ten-, Fruit- en Bloemenveiling Ver. Leiden en Omstreken". Andijvie 0.50—1.90. Bloemkcol I 4.10—11; id. I 1.50—3.80. Roode kool 1.804. Savoye kool 1.70 4.50. Groene kool 1.10—3. Ch na kool 1.502. Pieterselie 1 802.30. Kropsa lade 0.502.40. Selderie 1.402.40. Knolselderie 1.80—3. Wortelen 2.40— 5.40 per 100 stuks. Kroten 1.502.50. Kreten gek. 48. Snijboonen 75. Wit lof f 25—28. Spinazie 9—15. Uien f 3— 4.50. Spruiten I 3—8,id. II 1—4 per 100 K.G. LEIDEN, 16 Nov. Melkveiling Aan voer 72260 l'ter. Hoogste prijs 7.20, laagste prijs 6.10 per 100 liter. LEIDEN, 17 Nov. Vette varkensmarkt, - Aangevoerd 515, zwaar 501, licht 14. Prijs per K.G. levend gewicht zwaar 0.41—0 40, licht 0.380.3P. Zouters 0.320 30. Enkele beste 1 ct. boven ncteering. Handel matig. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1931 Parijs Brussel -.onden New-York (cable) Berlijn Ztirich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 9.80 34.50 34.60 9.35 9.45 2.481/j, 2.49% 59.— 59.20 48.40 48.60 12.75 12.95 12.25 21.40

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2