^Binnenlandsch Nieuws IDE GRAPJAS HARLEKIJN Voor de Fluiskamer en VERNIELING Haar*. Jaleezieënfafiriek TWEEDE KAMER Verhooging tarief invoerrechten R. K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem De strijd in het Verre Oosten Uw mond verzor U dagelijks Bescherming tegen Begrooting kosteloos VASSAL!L.AAN 76 Tel. 10743 SOCIAAL LEVEN De dokter en de inbreker KERKNIEUWS Pastoor Beukers Hoe Harlekijn den inbreker te pakken kreeg Vergadering van Woensdag Wetsontwerp aangenomen met 5636 stemmen Aan de orde zijn de amendementen- Lovink en v. d. Heuvel op het wetsontwerp tot verhooging van het tarief van invoer rechten. De heer COLIJN (A. R.) wijst er op, dat verschillende sprekers betoogd hebben, dat de amendementen buiten het kader van het ontwerp vallen. Spreker is het er mee eens, dat de bedoeling der amendementen is steun te verleenen aan den landbouw. Voornamelijk in Duitschland en Frankrijk heeft men een wedloop kunnen zien tus- schen de tarieven van industrleele en land bouwproducten. De vraag is nu, kan dat bij ons ook? Spreker antwoordt daarop, dat het voor verreweg de meeste onzer land- en tuinbouwproducten niet mogelijk is. Dat kan niet, omdat die producten in ons land meer wordt geproduceerd dan ver bruikt. De invoer van versch rundvleesch is de laatste jaren sterk toegenomen. De invoer heeft den uitvoer overtroffen. Daar komt bij, dat de laatste maanden nieuwe moeilijk heden zijn geschapen ten opzichte van onzen uitvoer. Op zichzelf bestaat er dus geen bezwaar de binnenlandsche markt te be schermen. Doch een verhoogd invoerrecht van 10 pet. is niet het juiste middel. Na de daling van de Deensche valuta met 18 pet., zal het Deensche vleesch een voor sprong behouden. Voor de schatkist zou een heffing van 10 pet extra een bate betee- kenen van 1 1% millioen, maar de landbouw zou er niet mee gebaat zijn. Wanneer het Contingenteeringsontwerp zal zijn aangenomen, is een oplossing te bereiken. De amendementen-Lovink hebben een zuiver fiscale strekking, daarom heeft spr. geen bezwaar er voor te stemmen. Spr. betoogt, dat het amendement- v. d. Heuvel inderdaad een beschermende strekking heeft. Het geeft niet den besten vorm en het is ook .Jet de beste gelegen heid om den steun aan de suikerindustrie te verbeteren. Er is een veel betere manier: Waarom verhoogt de minister den suiker- accijns niet? De heer BIEREMA (V. B.) bestrijdt den heer v. d. Waerden. Onder de arbeiders- regeering is aan de Engelsche suikerindus trie drie maal zooveel steun verleend als bij ons. Spr. heeft zijn hart niet verpand aan een invoerrecht: het is slechts zijn bedoe ling meer steun te geven aan de suiker industrie. De amendementen-Lovink beveelt spr. tevens aan. De heer SCHOKKING (C. H.) betoogt, dat de Chr.-Historischen de voorkeur geven aan het vrijhandeissysteem. Met het per centage van 10 komt men echter niet bui ten de grenzen van een fiscaal tarief. Naar spr. meent, kan er geen bezwaar bestaan tegen het amendement-Lovink, dat de mid delen nog wil versterken. Malta-aardappe len zijn luxe-artikelen, het kan geen kwaad, die te belasten. Het amendement van den heer v. d. Heuvel is van anderen aard. Het heeft een beschermend karakter, maar men staat hier voor een moeilijke vraag, omdat de suiker industrie in nood verkeert. De heer WIJNKOOP (C. H.) heeft den Indruk, dat men met deze amendementen overrompeld wordt door de protectionisten. Spr. dient een motie in, waarin wordt uitgesproken, dat de amendementen niet toe laatbaar zijn. De motie wordt verworpen met 66 tegen 28 stemmen. De heer v. RAPPARD (Lib) betoogt, dat iedere vrijhandelaar vóór het amendement- Lovink kan stemmen, omdat het geen be schermende werking heeft. Bijna geen Nederlandseh paard kan er meer uitgevoerd worden naar Duitschland vanwege het hooge invoerrecht, dat betaald moet worden Daarentegen kan men hier maar vrij paarden invoeren. Een behoorlijk invoerrecht kan er bovendien toe medewer ken, den accijns op het geslacht geheel of gedeeltelijk af te schaffen. Het mes zou dan van twee kanten snijden. De heer BRAAT (platteland) steunt de amendementen, die in het belang van schatkist en landbouw zijn. De heer OUD (V.D.) zegt, dat 'sheeren Colijn's rede den indruk maakt: „Ik zie de goede dingen en keur ze goed, maar doe de kwade dingen." Dit stelt spr. bitter teleur Wat het amendement-Lovink betreft, spr. is er niet zoo zeker van als de heer Colijn, dat het invoerrecht zal komen voor rekening van den buitenlandschen vleesch- importeur. Bij aanneming van het amendement van den Heuvel wordt op het suikerverbruikena publiek een last gelegd van een zeker aan tal millioenen, waarvan de bietenboeren slechts een deel zullen krijgen en een ander deel bij fabrikanten e.d komt. De minister van Financiën, de heer DE GEER, betoogt, dat de amendementen, die protectionistisch zijn, buiten het kader van het fiscale wetsontwerp vallen en daarin een Schönheitsfehler zouden zijn. Spr. vraagt zich af, of het doel met betrekking tot het Deensche vleesch niet beter kan worden be reikt met het contingenteerings-wetsontwerp dat op 1 Januari wet kan zijn, als regee ring en Kamer spoed betrachten. In het amendement-Lovink zou in elk geval moeten worden opgenomen de bepaling, dat het voor twee jaar zou vallen. De voorsteller heeft aan spr. gezegd, daartegen geen bezwaar te hebben. Maar ook als hij zijn amendement tijdelijk maakt, ontraadt spr. nog de aan neming ervan. Spr. drinet ernstig aan op intrekking van het amendement-van den Heuvel, dat in strijd is met den geest van het verdrag van Oslo. De heer LOVINK (C.H.) wijzigt zijn amendement zoodanig, dat het voor twee jaren geldt, een wenk van den Minister vol gende. De heer COLIJN (A.R.) zegt, na 'sMi. nisters rede den heci Van den Heuvel niet te kunnen adviseeren zijn amendement in te trekken. Spr.'s ervaring is, dat, als voor den landbouw wat gedaan moet worden, men het de regeering bijna uit de keel moet trekken. Onder de landbouwende bevolking is een opstandige stemming, aan verstel king waarvan spr. niet wil meewerken. De heer SCHOKKING (C.H.) verklaart, dat het amendement-Lovink na 's Ministers rede moet wordoen gehandhaafd, omdat vast moet staan, dat wat meer zal geschie den, dan de Minister in uitzicht stelt. Het amendement-Lovink wordt met 57 tegen 35 stemmen aangenomen, ITegea S.D., V.D., Communisten en de liberalen Vos en Knottenbelt. Het amendement-van den Heuvel wordt verworpen met 49 tegen 43 stemmen. Tegen S.D., V.D., Liberalen Communisten en van de C.H. de heeren Schokking, Tilanus, Snoeck Henkemans, Rutgers en Rozenburg, Baker, van Boetzelaer en mej. Katz, benevens de heeren Van Vuuren (R.K.) en Floris Vos (middenstandspartij) De heer OUD (V.D.) verdedigt een amen dement om de wet 1 Januari 1935 te laten vervallen. De BOON (Lib.) zegt, dat hij met eenige politieke vrienden voor het wetsontwerp zal stemmen, als het amendement-Oud er in wordt opgenomen en als de minister een tech. nische tariefherziening toezegt. Minister DE GEER neemt het amendement over en zal een technische tariefherziening overwegen. Het wetsontwerp komt in stemming. De heer OUD (V.D.) zegt, ondanks de op neming van zijn amendement tegen het wetsontwerp te zullen stemmen Het wetsontwerp wordt goedgekeurd met 56 tegen 36 stemmen. Voor: rechts, de 'plat telander Braat, de liberalen Boon, Bierema, van Rappard en van de Bilt. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Jaarvergadering in Den Haag Onder voorzitterschap van den Hoogeerw. deken J. M. Lucassen uit Beverwijk is giste ren in het gebouw „Custodia" den Haag, de jaarvergadering gehouden van het R. K. Juvenaat in het bisdom Haarlem. Na goedkeuring der notulen werd het jaar rapport besproken. Hieruit bleek, dat er zijn 170 patronaten met in het geheel 10.256 be schermelingen tegen 10.550 in het vorige jaar. Omtrent de -Verkenners deelde de voorzit ter mede, dat Z. H. Exc. Mgr. Aengenent er zijn verwondering over had uitgesproken, dat de R. K. Verkenners niet waren ingedeeld bij het patronaat. Mgr. wenschte, dat elke R. K. Jongensclub, die zich vormt, zich aan sluit bij het Patronaat, den R. K. Jeugdbond en het Juvenaat. De voorzitter wees er op, dat het aantal abonnes op het maandtijdschrift „Het Pa tronaat" in het laatste jaar is toegenomen van 359 tot 710. Een mooie vooruitgang. Het aantal abonnementen op „De Jonge Wacht" is iets achteruitgegaan. Spr. wekte op propa ganda voor dit mooie blad te maken. Prof. Niekel merkte op, dat het voorkomt dat in sommige R. K. Vakorganisaties aparte jeugdafdeelingen worden opgericht. Dit is bij de bestaande regeling in ons bisdom niet ge oorloofd. Spr. meende, dat het 'van belang is de namen der jongens, die het patronaat verlaten bekend te maken aan de vakorgani satie, waarbij zij behooren te zijn aangeslo ten. Hierdoor werkt men aansluiting bij de R. K. vakorganisatie in de hand. Het jaarrapport werd goedgekeurd. Het financieel verslag van den penning meester, den heer A. Backhuis, sloot met een batig saldo van f 2815.82 tegen f 3394.95 het vorig jaar. Ook dit verslag werd goedgekeurd. Hierna werden de agenda-punten van het Centraal Comité behandeld. De naam Patronaat. Blijkens het jaarrap port heeft een kleine minderheid zich uitge sproken voor verandering. Het bestuur stelde voor den naam te veranderen in Katholieke Jongens Centrale (K. J. C.) en als distinctief voor ons bisdom er aan toe te voegen „St. Bavo", dus K. J. C. St. Bavo. Voorgesteld werd om het Patronaat te be schouwen als de eenige parochiale jei^dver- eeniging voor jongens van 12 tot 17 jaar. De jeugdvereenigingen met een bepaald doel: de sport, de drankbestrijding enz. worden in het Patronaat ingeschoven en vormen met eigen bestuur en reglement een onderafdeeling van het Patronaat. Voorgesteld werd een commissie te benoe men om het voorstel nader te bestudeeren. Besloten werd met 48 tegen 12 stemmen de wenschelijkheid uit te spreken van één pa- rochieele jeugdvereeniging, waarin de verschil lende jeugdvereenigingen met één bepaald doel worden ingeschoven met behoud van eigen bestuur, eigen reglement enz. Met de interparochiale vereenigingen zal een accoord worden getroffen. Omtrent de uitwerking van het plan zal overleg gepleegd worden met de betrokken vereenigingen, waarna de Dioce sane Jeugdraad beslist. Met 56 tegen 9 stemmen werd besloten den naam patronaat door een anderen te ver vangen en aan het Centraal Comité op te dragen een nieuwen naam te kiezen, hetzij dien van K. J. B. of een anderen. Het voorstel om zoo krachtig mogelijk in de massa-organisatie de hervorming door verplichte groepeeringen door te voeren en plaatselijke cursussen te organiseeren voor jeugdleiders, werd met algemeene stemmen aangenomen. Ook werd met algemeene stemmen aangeno men het voorstel om de Patronaatswet en de belofte alsmede het costuum door te voeren alleen voor degenen, die in de verplichte groe pen zijn ingedeeld en niet dan nadat zij aan bepaalde eischen, door het Juvenaatsbestuur te stellen, hebben voldaan. Besloten werd het Juvenaatsbestuur met twee leden uit te breiden. Gekozen werden de heeren Theunissen en Jonckbloedt. De periodiek aftredende bestuursleden, rector Braakman en de heer Beekelaar, wer den bij enkele candidaatstelling herkozen. De leeftijd der beschermelingen blijft be paald zooals op de vorige vergadering is vastgesteld. Medegedeeld werd, dat het jeugdhuis te Beverwijk 600 verpleegdagen heeft gehad De gang van zaken was zeer bevredigend. Hierna hield prof. Z. de Korte, uit War mend, een inleiding over het Mishooren door de jongens. Aangenomen werd het voorstel van den Districtsbond Gouda en Omstreken om de sa menstelling en de bevoegdheid van het Juve naatsbestuur zoo te wijzigen en uit te brei den, dat meer recht wordt gedaan aan en intenser propaganda wordt gevoerd voor een meer practische en vluggere toepassing van het verplichte groeps- en vrije club systeem. Een ander voorstel van Gouda en Omstre ken: Het Juvenaatsbestuur roept zoo spoedig mogelijk in het leven een diocesane examen commissie, die tot taak heeft, jaarlijks de pa tronaatsjongens in de gelegenheid te stellen een getuigschrift of diploma te behalen, werd door het bestuur aldus geamendeerd, dat iedere districtsbond de docenten benoemt en dat de vragen worden opgesteld door het Juvenaatsbestuur. Aldus geamendeerd werd het voorstel zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Er zal voorts een commissie worden benoemd om een handleiding samen te stellen. Omtrent het voorstel-Gouda en Omstreken om een of meer docenten aan te stellen, die in een bepaald rayon rondtrekken om een plaatselijken cursus te geven aan leeken- jeugdleiders deelde de voorzitter mede, dat het bestuur reeds in die richting werkzaam is. Het voorstel werd hierna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Omtrent het houden van retraiten door jongens deelde de voorzitter mede, dat het voor jeugdige patronaatsleden het beste werd geacht, dat dezen retraite houden in eigen omgeving. Alleen wanneer de jongens het pa tronaat gaan verlaten wordt voor hen aan een gesloten retraite de voorkeur gegeven. De volgende vergadering van het Juvenaat zal te Amsterdam worden gehouden. Vervolgens sloot de voorzitter na een dank woord tot de aanwezigen de vergadering met den Patrnaatsgroet. Geen Nederlandseh oorlogsschip naar China Op de vraag van den heer Wijnkoop aan gaande het zenden van oorlogsschepen naar Chineesch gebied heeft minister Deckers geantwoord, dat geen enkel Nederlandseh oorlogsschip naar Chineesch gebied gezon den is; evenmin is zoodanige zending in overweging. Een middel tegen de werkloosheid? Een plan van een Bussumer De werkloosheid is een probleem waarover velen in dezen tijd hun gedachten laten gaan. De heer H. H. Selhorst, een Bus- sumsch winkelier, had ook in vrije uren over dit vraagstuk gepeinsd en een plan be raamd, dat volgens hem de werkloosheid af doende zou kunnen bestrijden. Nadat de heer Selhorst ook den burge meester van zijn ideeën op de hoogte had gebracht, heeft hij op 9 November j.l. aan den directeur der werkloosheidsverzekering, den heer Folmer, op het Departement van Landbouw, Handel en Nijverheid te 's-Gra- venhage persoonlijk zijn plannen ontvouwd. Hem werd verzekerd dat de Minister deze overwegend zal. Mocht een en ander ten uitvoer worden gebracht, dan zal de mogelijkheid geschapen waarom niet Uw keel? Gorgel droog met Alléén in origineelc doozen a 25, 45 en 65 cis* worden in Nederland eenige duizenden ar beiders te werk te stellen. De plannen van den heer Selhorst gaan in de richting van de vorming van een fonds, door heel Nederland samengebracht, welk fonds zal dienen tot het verleenen van steun aan fabrikanten, opdat geen werk naar het buitenland zal gaan, dat in Ne derland verricht kan worden en tot het ver leenen van steun voor het uitvoeren van werken, welke anders in dezen malaisetijd niet ten uitvoer gebracht kunnen worden. Begrooting Binnenlandsche Zaken en Landbouw 1931 In het Voorloopig Verslag' over het wets ontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor 1931. merken verscheidene leden op, dat de be handeling, v/elke Nederlanders in Duitsch land ondervinden, wel zeer ongunstig af steekt bij die, welke Duitschers in Nederland genieten In Duitschland toch maakt men het Nederlanders op allerlei wijze moeilijk, werk te vinden en trekt men zich van werk- looze buitenlanders niets aan. Hier te lande daarentegen legt men aan Duitsche werk zoekenden geen enkele moeilijkheid in den weg men denke slechts aan de 22.000 Duitsche dienstboden, in Nederland werk zaam terwijl bovendien ook aan behoef tige buitenlanders steun verleend wordt. De leden, hier aan het woord, drongen er op aan, dat de Regeering pogingen zal aanwen den om de op dit gebied gewenschte recipro citeit te verkrijgen. Werkverschaffing De voorgestelde verhooging van art. 07 met niet minder dan 10 millioen gulden gaf aanleiding tot de vraag, of de Regee-ing be reid is, aan de Kamer een overzicht te ver schaffen van de objecten, welke tot dusver tot werkverschaffing hebben gediend, van het totale aantal daarbij te werk gestelde personen en van het totale bedrag' der daar voor gedane uitgaven. Steun voor aardappelenteelt Vele leden verklaarden met instemming te hebben kennis genomen van het bij dit wets ontwerp gedane voorstel tot het verleenen van steun aan de veenkoloniale landbouw bedrijven. Intusschen kleeft naar de meening van het meerendeel der leden hier aan het woord, aan het door de Regeering ontwor pen plan één bezwaar. Het gevolg van de voorgenomen regeling zal zijn, dat in de gevallen, waarin fabrieken en boeren in hun productiebeperking niet verder dan tot 70 pCt. zijn gegaan, een even groote steun verleend wordt als in de geval len het overgroote deel, waarin in het be lang van de geheele aardappelteelt een pro ductiebeperking tot 50 pCt 'met de daar mede gepaard gaande relatieve verhooging van exploitatiekosten heeft plaats gehad. Ten einde deze onbillijkheid te voorkomen, zouden de hierbedoelde leden het genoemde percentage van 70 door 50 vervangen wen- schen te zien. Sommige leden drongen aan op het tot stand brengen van grootere samenwerking tusschen het Aardappelmeel Verkoop Bureau en de vrije fabrieken. Vor de omgeving van Dedemsvaart werd een b""cndere maatregel gevraagd; van 500 a 600 H.A. is de oogst geheel mislukt. Voor een aantal scheepswerven zou het van groot belang zijn, wanneer in de drin gende credietbehoeften zou kunnen worden voorzien. Ten slotte vestigt adressant de aandacht op het zeer groote gewicht dat voor de nij verheid gelegen is in het verleenen van voor keur aan het eigen fabrikaat door de over head en de officieele en semi-officieele lichamen. Overbrugging Hoilandsch Diep Een adres van twaalf Kamers van Koophandel De Kamers van Koophandel en Fabrieken te Breda, Delft, Dordrecht, Eindhoven, 's-Gra- venhage, 's-Hertogenboech, Middelburg, Rot terdam, Tilburg, Venlo, Vlaardingen en Waalwijk hebben aan de Tweede Kamer een adres gezonden over de wenschelijkheid van overbrugging van het Hoilandsch Diep bij Moerdijk. Met grooten nadruk verzoeken zij de Ka mer bij de behandeling van de begrooting van het wegenfonds haar invloed te willen aanwenden om van de regeering de toezeg ging te verkrijgen, dat de overbrugging van het Hoilandsch Diep bij Moerdijk aanstonds en met kracht zal worden ter hand genomen. De toestand in de metaalnijverheid R. K. Manufacturiersbond ,,St. Willibrordus'* „Laat ik u alstublieft niet storen," zei de dokter, toen hij onhoorbaar de kamer bin nentrad op zijn dikke vilten pantoffels. De heer, die bezig was het zilver uit het buffet weg te ruimen, keek vragend op, en zijn assistent, die bezig was de goede stuk ken netjes in een nog al versleten valies te pakken, scheen zich tj verbazen. De dokter echter was erg kalm, volkomen op zijn gemak. „Ik dacht dat ik het geluid herkende, waarmee mijn zilveren theebusje dichtklapt," zei hij, terwijl hij z:ch in de juiste houding schikte in zijn gewonen leunstoel. „Neemt u me niet kwalijk," zei de heer bi) het buffet. „Ik kon de bekoring niet weer staan, om in 't busje te kijken, wat u voor thee gebruikte. Ik wist niet, dat het ding de gewoonte had, onverwachts vanzelf dicht te klikken, 't Lijkt me geen slechte thee voor zijn geld, maar ik heb persoonlijk liever Oranje Pekoe." „Uitstekend voor de spijsvertering," zei de dokter. „Hebt u daar misschien last mee?" „Heelemaal niet!" „Dat doet me pleizier," zei de dokter hof felijk. „Nachtelijke arbeid kan veel kwaad doen. Er is een scharniertje van dat thee busje los, maar ik heb er nooit van kunnen scheiden, om 't te laten repareeren." „Wij zullen 't wel repareeren," zei de kaper, terwijl hij het voorwerp aan zijn assistent overgaf. „Help me maar onthou den, Wim." „Pardon," zei de dokter, „er staat nog een glas met zilveren voet in 't buffet." „Ouderwetsch! Moet ik niet hebben. Slechte lijn." „Eilaas!" riep de dokter, met een ernstig- komische gelaatsuitdrukking, „alweer pech! Niemand wil me wan dat ding afhelpen. Ik heb al eens geprobeerd, om 't te verliezen en om 't stuk te gooien; maar zooals alle dingen uit dien tijd is 't even solied van constructie als slecht van teekening." „Ik doe alleen Sn modern zilver," zei de heer aan 't buffet nonchalant. „Een mensch móét zich wel speeialiseeren tegenwoordig." „En mag ik vragen," sprak de dokter min zaam, „hoe u wist, dat u hier een voldoende hoeveelheid zilver zoudt vinden?" „Wim," met een kort knikje naar zijn assistent, „heeft vroeger bi) Morell den zil versmid gewerkt. Maar nu hebben we hier in 't dorp alles, wat de moeite waard is, dus hij gaat niet meer bij Morell terug." „Dus u bent echte inbrekers?" „Dat zal wel," zei de man met de hoofd rol, even glimlachend. „Neemt u me niet kwaijk," zei de dokter, „maar ik heb den laatsten tijd zooveel van inbraakverhalen geiezen, dat ik niet goed meer weet, wat eigenlijk een echte inbreker is. U bent toch geen leden van de Inbre- kersclub?" „Nooit van gehoord. Wat is dat?" „Een vereeniging van hertogen en mar kiezen en zoo," legde de dokter geduldig uit, „die hun eigen amusementen een beetje beu zijn...." „De rijkdom heeft een vervelend leven," viel Wim hem in de rede, met het gezicht van een deskundige. Hij was huisknecht ge weest om op de hoogte te komen vóór hij in dienst van Morell trad. „En toen," ging de dokter voort, „hebben ze 't op jullie manier willen probeeren." „Ze dachten zeker," zei de heer bij het buffet ietwat somber, terwijl hij zijn over jas aantrok, als voorbereiding tot zijn ver trek, „dat 't een gilntje was." ,,'t Is om de maan geen gijntje," zei Wim droefgeestig, terwijl hij het gewicht van het valies trachtte te schatten, ,,'t is af en toe aardig hard werken." ,,'t Spijt me," zei de dokter, eveneens neer slachtig, „dat u niet tot die club behoort. Als u daar lid van geweest was, had lk al mijn zilver binnen vierentwintig uur terug gekregen." Het was de moeite waard, de onverbloemde verbazing van de inbrekers gade te slaan. Zelfs de bezadigde en kieskeurige chef kon ziin verwondering niet verhelen. Wim. die op 'n lager peil stond, zei ronduit: ,,'t Is 'n schandaal!" „Hoe zijn jullie hier gekomen?" vroeg de dokter. „Ik geloof, dat 't tegenwoordig on der inbrekers tot den goeden toon behoort, een auto te gebruiken. Er zijn er zelfs met vliegmachines. Hebt u „De Luchtbrekers" gelezen?" „Ik heb geen tijd om te lezen," zei de echte inbreker. „Auto's maken te veel la waai, en vliegmachines vliegen niet. Wij loopen." „Dat loopt niet zoo in de gaten," legde de vriendelijke Wim uit. „Loopen is de manier van voortbeweging, die het minste opvalt," zei zijn chef. „Wü probeeren zooveel mogelijk op gewone menschen te lijken „Uw methode," zei de dokter bewonde rend, „bezit den eenvoud van het genie. Maar zegt u me eens, schaamt u u nooit, dat a steelt?" „Nee," zei de oudste inbreker kalm. „Er zijn wel erger dingen dan stelen." „Bijvoorbeeld?" „Zwendel, en kouwe bluf. Kwakzalvers en parvenu's. Wij hebben ook onze fouten, maar inbraak is ten minste een oprechte manier van stelen." „Huichelarij," citeerde de dokter luchtig, „is het respect, dat de ondeugd aan de deugd betoont, en daardoor wordt een ze kere mate van kwakzalverij gerechtvaar digd. Maar parvenu's daarover ben ik het met u eens." ,,'t, Is gezond voor parvenu's, dat ze hun zilver kwijtraken." „Maar ik," zei de dokter zacht verwijtend, „ben geen parvenu." „Nee," zei de inbreker vriendelijk, „an ders zat u nu niet met me te praten. Maar zegt u nu zelf, of 't in alle geleerde be roepen niet overloopt van kwakzalverij en zwendel?" „Nu," zei de dokter langzaam, „er moet natuurlijk wel eens een beetje geschipperd en handig voorgesteld worden. Een advo caat bijvoorbeeld.... 't is zijn vak!" ,,En dokters?" „Ik zal eerlijk zijn. ik doe ook wel eens een beetje aan humbug en zoo. Ik trek soms een heel gewichtig gezicht, als ik er niets van weet, of omgekeerd." „Zoozoo, dokter,'' en de inbreker bewoog een waarschuwenden vinger in zijn rich ting, „als je in een glazen huisje woont Maar we hebben toch prettig geboomd. U bent een filosoof itol.ter. De meeste men schen zouden zich zenuwachtig gemaakt hebben, nijdig op ons geweest zijn, en met pistolen gaan werken, of op een andere be spottelijke manier zijn opgetreden, maar u „Ik," zei de dokter, vriendelijk, omkijkend naar de deuropening, waar juist twee zwijgende figuren, in het donkerblauw ge kleed, zich vertoonden, „ik heb kalm de politie opgebeld en ben toen beneden ge komen om een praatje met u te maken, tot ze kwamen. Ik ben bang, dat ik u opzette lijk een beetje heb opgehouden. Ik heb ons onderhoud ook heel prettig gevonden," hier klikten de handboeien op slot t spijt me alleen, dat 't op die manier moet worden afgebroken, c bent een eigenwijze misdadiger. Als u smaak had gehad van ouderwetsch zilver, en niet voor moderne dingen, had ik u misschien niet zoo lang aan den praat hoeven te houden." Middelen om de crisisgevolgen te verzachten Het bestuur der R. K. Vereeniging van Werkgevers in de metaalnijverheid zet in een adres aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid den hoogst ernst gen toestand uiteen, waarin de metaalnijverheid hier te lande in crisis verkeert. In de ondernemingen, die bij den Metaal- bond en bij de R. K. Vereeniging zijn ge organiseerd waren omstreeks het midden van het jaar 1930 ongeveer 52.500 arbeiders werkzaam. Op 1 Oct. 1.1. was dit aantal ingekrompen tot 33.853, slechts 62 pCt. dei- arbeiders was nog in dienst. Van deze 33.853 arbeiders werkten er op 1 October 1931 20.172 of pl.m. 60 pCt. nor maal, d.w.z. 45 uur of langer per week, 5.144 of pijn. 15 pCt. van 33 tot 45 uur per week: 2 332 of 7 pCt. 32 uur per week en 6.200 of pl.m. 18 pCt. korter dan 32 uur per week. Uitgedrukt in „mandagen" zal de stand der werkgelegenheid op dit moment, verge leken bij een jaar geleden tusschen de 40 en 50 pCt. liggen. De vooruitzichten zijn van dien aard, dat gedurende de wintermaan den nog op een belangrijke inkrimping ge rekend dient te worden. Adressant geeft hierna eenige middelen aan, die kunnen worden aangewend om de gevolgen van de crisis te verzachten. Daar de metaalnijverheid behoort tot die industrieën, die voor internationale invloe den buitengewoon gevoelig zijn is verlaging van productiekosten een dringende eisch Door toepassing van rationalisatie inkrim ping van het hoogere personeel en hier en daar ook door salaris- en loonverlaging waar dat mogelijk was, hebben de fabrikan ten van hun kant getracht een lager gelegen stabilisatie vak te bereiken. Als kapitaal- en loonintensief bedrijf liggen op dit gebied nog mogelijkheden die in de toekomst met beleid benut zullen worden. Naar eene snelle verlaging der kosten van levensonderhoud -vordt door deze industrie reikhalzend uit gezien. Doch daarnaast zou de regeering haar invloed kunnen aanwenden om bepaalde op de industrie drukkende lasten als bijv, die van kolen, cokes en electriciteit, ruwijzer en spoorwegvervoer te verlichten. Verhooging van het invoerrecht wordt toegejuicht. Daarnaast zijn in de tariefwet eenige technische wijzigingen gewenscht waardoor 't mogelijk zou worden onbewerkt gietwerk van eiken aard aan invoerrecht te onderwerpen. Vervolgens zou de vrijdom van invoerrecht voor veevoederketels boven een bepaald gewicht en voor radiatoren voor centrale verwarming opgeheven dienen te worden. Voor een beperkt aantal producten der me taalnijverheid dienst boven het fiscale invoer recht een beschermend recht te worden ge heven, bijvoorbeeld op badkuipen, émallle- waren, kachels en haarden. De anti-dumpingswet zal voor de metaal nijverheid een zeer nuttig effect kunnen heb ben. Ook de indiening van het contingentee ringsontwerp heeft de volle instemming Overgelegd wordt een lijst van invoer van eenige belangrijke producten der metaalnij verheid, waaruit duidelijk blijkt, dat deze in dustrie onder „overmatigen" invoer gebukt gaat. Hierbij wordt met spoed de hulp der regeering ingeroepen voor de belangen van de te Helmond en Beek en Donk gevestigde industrieën van draadproducten, bouten, moeren, klinknagels en aanverwante arti kelen. Jaarvergadering te Hilversum De Ned. R.K. Bond van Handelaren in Manufacturen en Aanverwante Vakken „St. Willibrordus", hield een druk bezochte algemeene leden (jaar) vergadering in 't Hof van Holland, te Hilversum. Met hartelijke woorden van welkom in stalleerde de voorzitter, de heer H. 1. Peters, Amterdam, den nieuw benoem den Geestelijken Adviseur van den Bond, den Zeereerw. heer J. B. M. Timp, rector van St. Joannes de Deo te Haar lem. Aan het hierna onder dankzegging goed gekeurde jaarverslag van den Bondssecreta- ris, den heer E. Nooy, Amsterdam, ontlee- nen we, dat de afdeelingen van den Bord in het afgeloopen jaar zich mochten ver heugen in een opgewekt vereenigingsleven en goed sociaal werk verrichtten, o. a. door de organisatie van vakcursussen voor man nelijke en vrouwelijke bedienden in den manufacturen-detailhandel. Voorts werd in het verslag medegedeeld, dat nieuwe afdee lingen van den Bond tot stand kwamen in Delft en in Lisse en omgeving. Uit het jaarverslag van den penningmees ter, den heer G. van Raay, Amsterdam, die onder applaus werd gedéehargeerd voor zijn gevoerd beheer, bleek, dat de rekening en verantwoording sloot met een batig saldo van f 157. De begrooting voor het jaar 1932 werd dan vastgesteld met een eindcijfer van f 1067. De periodiek aftredende bestuursleden de heer H. T. Peters en G. van Raay, wer den als zoodanig nerkozen. Nadat de Geestelijke Adviseur daarna een rede gehouden had over het onderwerp: „Naastenliefde in de Katholieke Organisa tie", kwam aan de orde een voorstel van het bestuur, tot het instellen van een Raad van Bijstand en Advies.. Het bondsbestuur stelt voor den Raad uit de Bondskas een crediet ter beschikking te stellen van f 500 voor de bestrijding der te maken onkosten (reiskosten voor het bezoe ken van ev. aanvragers enz.). De raad zal zijn bemoeiingen ook kunnen uitstrekken tot het geven van adviezen aan jeugdige personen, die zich als manufacturier willen vestigen. Dit voorstel werd, nadat enkele inlich tingen waren gegeven omtrent de practische uitvoering, met algemeene stemmen goed gekeurd. Het Bondsbestuur ontraadde vervolgens een voorstel tot een actie voor algemeene invoering van den metermaat met afschaf fing van dien per el, met het oog op de geringe kansen daarvan op grond van tegen overgestelde belangen. Het adviseerde voor loopig het prijzen per meter en per el, In de overtuiging, dat de ellemaat geleidelijk van zelf zal verdwijnen. Toegezegd werd, dat het kortingstelsel de aandacht van het bondsbestuur zal heb ben en getracht zal worden op de hoogte te komen van den omvang daarvan ln de manufacturenbranche. Na een gemeenschappelijke lunch, werd des middags een bezoek gebracht aan de Tapijtfabriek der firma Tymen de Wit te Hilversum. Toen Dinsdagavond de zeereerw. heer pastoor Th. M. Beukers, pastoor der Sint Petruskerk te Leiden, na afloop van een ver gadering van den West Frieschen Korenbond te Lutjebroek, waar hij een lezing had ge houden, het vergaderlokaal verliet, had hij het ongeluk in het duister over een greppel te struikelen. Daar de pastoor klaagde over pijn in een der voeten, legde de dokter ter plaatse een voorloopig verband, waarna zijneerw. per auto naar Leiden werd vervoerd en opgeno men in het St. Elisabethsziekenhuis. Gistermorgen is een Röntgen-foto van den voet genomen. Geconstateerd werd, dat er niets is gebroken. De voet was alleen ver stuikt. 265. Harlekijn kon 's morgens niet uit z'n bed komen. Daarom zette hij een toestel onder z'n bed: een wekkerklok en een stel springveeren. 266. Toen het tijd was om op te staan, deden de springveeren d'r werk. Maar ze „sprongen" wat verder dan Harlekijn gedacht had, want ze wierpen hem het venster uit. 267. Maar dit kwam goed uit, want Harlekijn viel juist op een Inbreker, die de kroon van den Koning te pakken had. „Nu heb ik jou te pakken!" riep Har lekijn; „en dat heb ik aan die spring veeren te danken!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10