Kennemerland Informatie heque-koersen Laatste Nieuws Stcfziiigerhuis MAERTENS BEVERWIJK IJMUIDEN BELANGRIJKE GRONDVERKOOP IJMUIDEN-OOST HEEMSKERK HERINEA WUTHRICH, HAARLEM Bliksembeveiliging VELSEN UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HAARLEMMERLIEDE en SPAARNWOUDE HALFWEG HILLEGOM NOORDWIJKERHOUT SASSENHEIM WARMOND ZANDVOORT De brand in de lampen- kappenfabriek „Gobets" ZEVENHOVEN PURMEREND MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG G. H. Weustink INGEZONDEN Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Philips Radio-Toesteüen BINNENLANDSCH NIEUWS MARKTNIEUWS DONDERDAG 19 NOVEMBER 1931 St. Nicolaasfeesl Zaterdag 5 December zal het St. Nicolaasfeest voor de kinderen van leden van den R. K. Volksbond plaats hebben. Dit jaar zullen de kinderen kunnen genieten van het optreden van Martin de Mayer, uit Schiedam, die ze met zijn pop penkast, goochelkunst en buikspreken zal be zighouden. Het bestuur doet een beroep op de leden, opdat ieder iets zal bijdragen. DEMONSTRATIE VAN DE GRAAL. Naar wjj vernemen zullen op Zondag 6 December a.s. de Graalmeisjes uit Alkmaar alhier komen demonstreeren. Biljarten Hedenmiddag om 3 uur van gen in café „Olympia" de wedstrijden aan van de viertallen 1, 2 en 3 van het „Blauwe Krijtje", tegen dezelfde viertallen van de biljartclub ,'t Haasje", uit Pur- merend. Diefstallen aan boord van stoomtrawlers De heer van D. alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat van twee opgeiegde scoomtrawlers vier scheepsklokken, twee ba rometers en verschillende andere voorwerpen ontvreemd zijn. Een onopgemerkte passagier Terwijl een autobus, bestuurd door S., te IJmui- den, uit de garage in de Dennenstraat, alhier, reed, was, zonder dat de chauffeur dit had gezien, een 7-jarig jongetje v. d. L., wonende aldaar, op de treep.ank gaan zitten. Onder het rijden viel het jongetje er af, waardoor het tusschen treeplank en trottoir terecht kwam. Het had ontvellin gen aan beide beenjes bekomen en is door dr. Van L. verbonden. Overigens had het kind geen letsel gekregen. Rijwieldiefstal Door B. is bij de poli tie aangifte gedaan van vermissing van een heerenrijwiel van het terrein van de Hoog ovens. Ongeval Bij het afloopen der loopplank van de stoomtrawler „Alkmaar", had de tremmer A. v. d. W. het ongeluk te val len, waardoor hij zich zoodanig bezeerde, dat hij onder dokters behandeling moest worden gesteld. Na door dr. Rutten te zijn verbonden, werd v. d. W. naar zijn woning te IJmuiden-Oost gebracht. Naar wij vernemen heeft de Maatschappij „Oosterduin", van jhr. Boreel van Hoge- landen aangekocht een stuk bouwgrond, ter grootte van ongeveer 7000 M2., gelegen langs „De Kikvorsch". Naar wij vernemen is het de bedoeling van genoemde maatschappij, het terrein zoo spoedig mogelijk in exploitatie te brengen. AMBTENAAR VISCHLOSREGELING Tot ambtenaar van de Vischlosregeling is benoemd de heer J. de Boer, alhier. Deze zal voorloopig tot ulto December met de regeling der vischlossing belast worden. Naar wij vernemen is het niet onwaar schijnlijk, dat de regeling na dien datum wordt opgeheven. Te weinig besomd Daar de stoomtraw ler „Proef I" IJm. 36, van de reederij Bak- ker en Dijksen, na een reis van 14 uagen slechts 1700 gulden besomde, besloot men het schip voorloopig niet meer uit te laten varen. Opening bazar V. V. Z. Z. Onder grooe belangstelling vond Woensdagmiddag de opening plaats van den bazar, georgani seerd ten bate van de Vereeniging voor Zwakzinnigen. Een groot aantal genoodig- den was in het lokaal der werkinrich ting, waar de bazar gehouden wordt, aan wezig, toen de voorzitter van het bazar- comité, de heer A. P. Stolk, de aanwezigen welkom heette. De heer H. Groeneveld, voorzitter van de Vereeniging, hield een openingstoe spraak, waarin hij dank bracht aan allen, die tot de totstandkoming van den bazar hun medewerking hadden verleend, in het bjjzonder aan het damescomié. Spreker zette in korte trekken de reden, waarom deze bazar gehouden wordt, uiteen. Nadat spreker den bazar voor geopend had verklaard, sprak ook de heer Bosman, wethouder voor Sociale Aangelegenheden, een kort woord, waarin hij namens het gemeentebestuur het damescomité dankte voor de vele moeite, die zij zich voor dit werk hadden getroost. Spreker hoopte, dat het damescomité en degenen, die artikelen hadden geschonken, hun werk met een goed resultaat bekroond zullen zien. Daarna zong een dameskwartet en een soliste, mej. Rie Vermeulen, eonige liede ren. Lezing met lichtbeelden Vrijdagavond wordt in het Patronaatsgebouw alhier te 8 uur een lezing houden over de H. Elisabeth beth van Thüringen. TENTOONSTELLING TAND. EN MOND- HYGïëNE. Vrijdagavond te 8 uur heeft de opening plaats van bovengenoemde tentoonstelling, waarschijnlijk door burgemeester R. G. Rij- kens in de U L. O. school aan de Plai- tanenstraat alhier. ■De heer E. Jansen, leider der gem. school- tandverzorging te 's-Gravenhage, zal dezen avond spreken over schooltandverzorging. Vrijdagavond 8 uur spreekt de heer A. J. v. Hasselt over „Verzorging van het gebit". Zaterdag spreekt Dr. M. J. P. Schutte over: „Wat men van zijn gebit moet weten" en Dr. R. v. d. Veld over: „De invloed van het gebit op den algemeenen gezondheidstoe stand" Zaterdag is de tentoonstelling geopend van 25 en van 7—10 uur. Zondag van 15 en van 710 uur Spaarfonds St. Ignatius. Dinsdag werd in het R. K. Vereenigingsgebouw de jaarver gadering gehouden van hst Spaarfonds. Voorzitter de heer J. Bekker opende met gebed, waarna de secretaris de heer De Bruin een keurig jaarverslag uitbracht, waarvan we aanstippen, dat het ledental van pl.m. 30 tot 50 steeg, en, terwijl het vo rige boekjaar f 700 was gespaard, thans de f 1100 overschreden waren. De heer J. Kloes bracht als penningmees ter het financieele verslag uit. Blijkens dit verslag hebben de ontvangsten bedragen f 1127A2, de uitgaven f 1092.28 zoodat het batig saldo over dit boekjaar f 35.14 be draagt. Er was nog een nadeelig saldo over 1930 van f24.50 hetwelk nu is aangezuiverd, der halve blijft in kas f 10.64. Bij monde van den heer A. Zuurbier wer den de boeken en bescheiden van den pen ningmeester in de beste orde verklaard en woorden van lof gesproken over het beheer. Volgde bestuursverkiezing, nadat door den voorzitter woorden van waardeering waren gesproken over het overleden bestuurslid B. Beentjes, voor wiens zielerust een gebed werd gestort. Als bestuurslid werd gekozen de heer G. Glorie, terwijl de heer C. v. Veen zal worden toegevoegd van den R. K. Volksbond. Tot verificateurs werden benoemd de hee- ren A. Zuurbier en J. BeentjesPeekei. Voorzitter wees er nog op dat het boek jaar in 1932 per 1 Juli eindigt en het jaar daaraanvolgend per 1 Juni, om dan, beter overzicht hebbende over de gespaarde gel den, tot spoediger aankoop van brandstoffen te kunnen overgaan tegen geldende zomer- prijzen. Na de rondvraag volgde sluiting met ge bed. Biltjartclub ,,De Zon" Voor de jubileum- wedstrijden, welke gehouden worden ter ge legenheid van het 5-jarig bestaan, zijn door onderstaande firma's de volgende prijzen be schikbaar gesteld: lste prijs: een groote beker, door Amstel's Brouwerij. 2e prijs: een groote plaquette, prachtstuk, firma J. de Zwart te Beverwijk. 3e prijs: een beker, firma Lou, Purmerend. 4e prijs: een beker, firma Meder, Schie dam. 5e prijs: een krans, Gebr. Beentjes, auto busonderneming alhier. 6e prijs: een beker, H. Mensing, Beverwijk. 7e prys: een vaas, firma Oud te Haarlem. 8e en 9e prijs: twee groote takken, door de Biljartvereeniging „De Zon". 10e prijs: een groote medaille, door „De Zon", en nog drie medailles voor persoonlijke prijzen, ook door de B.V. „De Zon". Van de firma's Geels, Alkmaar; Cooimans, 's-Hertogenbosch, en De Papegaai te Delft zijn nog eenige persoonlijke prijzen gezonden, terwijl door eenige zakenmenschen alhier ook nog prijzen toegezegd zijn. De prijsuitreiking zal plaats hebber. :i December. Tot heden is de B.V. „De Zon" nog onge- I slagen uit den strijd gekomen. Een mooie onderscheiding Bij de on langs te Parfjs gehouden beoordeelng van teakeningen aan de „Ecole A. B. C. de Des sin" te Parijs heeft onze plaatsgenoot de heer D. T Razdman het „Diploma de Fin d'Etuóes" behaald. Burg. Stand Geboren: z. van Th. C. HartogKan levenl. d. van J. Comello van der Sluys, wonende te Aalsmeer z. van G. van der Wekkenvan der StaaiJ. Getrouwd: A. W. Hulsebosch en A. E. Willemse E. B. Kapteln en A. Ujec. Overleden: E. van Santen, 83 jaar F. Dingerdis, 14 jaar, overleden te Velsen en G. Duijs. 70 jaar. Burgerlijke Stand On "ertrouwd: P. A. Vis en A. J. C. Pool; H. Hessels en E. A. van Noorden. Getrouwd: C. Warmerdam en G. A. Lam; J. B. Dinkla en H. C. van Oers; D. A. Westendorp en W. Kaiser. Overleden: Grietje Vis, wed. T. Broeksmit, 59 j. Goed afgeloopen Woensdagavond circa kwart voor 8 raakte op den Amsterdamsche- straatweg ter hoogte van de Liebrug van een passeerenden vrachtauto, komende van de veiling uit de richting Halfweg, een band lek. De met bloemkool beladen wagen helde sterk naar de trambaan over. Bijna onmiddellijk daarna passeerde een tram, komende uit Haarlem. De bestuurder remde direct, maar kon niet voorkomen, dat de tramtrein langs de lading scheerde waar door een gedeelte der lading van den auto afgeworpen werd. Door de kaplichten van eenige stilstaande auto's werd het terrein van het onheil verlicht. De opvolgende trambestuurders werden tijdens de opruimingswerkzaamheden voor het bestaande gevaar gewaarschuwd, zoodat het tramverkeer verder geen hinder van den auto ondervond. Tootieeluitvoering „St. Gerardus Ma- jel!a'r Zondag gaf de R. K. Tooneelclub St. Gerardus Majella" een uitvoering. Op gevoerd werd het schiterende tooneelstuk „De Roman van een krantenjongen." Ongeveer kwart voor acht opende de Eerw. kapelaan den avond met een hartelijk wel komstwoord Direct daarna werd begonnen. Er werd vlug en goed gespeeld. De rollen waren in goede handen. De tooneelclub mag trotsch zijn op haar goede krachten. Alles bij elkaar genomen kan „Gerardus Majella" met genoegen en voldoening op de zen avond terugzien. Velen hopen de too neelclub dit seizoen nog vele malen voor het voetlicht te zien. Coöperatie „Onderling Belang" Gister avond hield de coöperatie „Onderling Be lang" in hotel „Flora" een buitengewoon druk bezochte jaarvergadering. Naar schat ting waren meer dan 500 leden aanwezig. Na de opening sprak de voorzitter, de heer D. van Velzen, eenige zeer gevoelvolle woorden ter nagedachtenis aan den onlangs overleden oprichter der coöperatie. Een en ander werd staande door de geheele verga dering aangehoord. Vervolgens ging de voorzitter over tot de zakelijke besprekingen. De omzet was Iets minder dan het vorig jaar, alhoewel niet direct nadeel van de huidige crisis is on dervonden. Toch achtte het bestuur het daarom gewenscht nog niet tot verdere uit breidingen over te gaan. Het leek het be stuur meer gewenscht de inwendige positie der coöperatie zoo sterk mogelijk te maken. Komt er dan in de toekomst een terugslag dan staat men sterk en kan deze positie ge handhaafd blijven. Opvallend weinig werd deze keer gespro ken over het finaeieel verslag, terwijl het zelfde van het jaarverslag gezegd kan wor den. Zeer terecht werd opgemerkt dat de goederenvoorraad der kruideniers- en manu- facturenafdeeling te royaal ls. Ook hier zou bezuiniging en inkrimping zeer op zijn plaats zijn, waarop dan ook sterk werd aan gedrongen. De post debiteuren werd eveneens sterk gecritlseerd en onder de loupe genomen. Een crediet van 36000 bij de leden werd veel te hoog geacht. Het bestuur werd daar om verzocht hier niet te lichtvaardig mee i om te springen. Als dit bedrag nu al 36 i mille is, wat moet het dan wel zijn aan het einde van den winter? Bij de vaststelling van het dividend werd bepaald dat de bakkerij 12%, de kruideniers- fdeeling 6% en de slagerij 4% zou ultkeeren. Belangrije dingen werden bij de rondvraag niet besproken, zoodat de vergadering' om 9 uur al was beëindigd. St, Marthavereenigïng Naar men ons meedeelt, zijn de tentoonstelling en fancy- fair, welke Zondag in het St. Victorpatro- naat zijn gehouden ten bate der St. Martha- vereeniging bijzonder goed geslaagd. Een groot aantal menschen bezocht de tentoon stelling en de verschillende vermakelijk heden hadden veel aftrek, waardoor het financieel resulrtaat schitterend ls geworden. Propagandavergudering Door de afdee- ling Noordwijkerhout van den R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" werd gisteravond in de achterzaal van café „De Zwaan" een propagandavergadering gehou den, hoofdzkelijk ten doel hebbende het nog niet georganiseerde personeel van het St. Bavogesticht tot deze organisatie te bren gen. De voorzitter der afdeeling, de heer N. v. d. Klauw, opende de bijeenkomst met den Christelijken groet en hoopte dat na de uiteenzetting door den vrijgestelden van den Bond „St. Paulus", den heer Ferd. Spit, de nog niet georganiseerde kameraden zullen toetreden als lid. Alsnu verkreeg de heer Spit het woord. Deze begon met een uiteenzetting te geven van hetgeen in het korte bestaan der ai- deeling reeds was bereikt. Door hem werd voorlezing gedaan van een concept-reglement voor georganiseerd overleg met uitvoerige memorie van toelichting, zooals dit aan het bestuur der R. K. Vereeniging van Ge- stichtbesturen is toegezonden en waarin een behoorlijke rechtspositie voor het verplegende personeel wordt gewaarborgd. Nadat de spreker nog op duidelijke wijze had aangetoond, dat het vooral in dezen tijd van communisme en gevaar voor op- ro»rvoor katholieken noodzakelijk ls zich in bi nden te vereenigen, werd gelegenheid ge geven vragen te stellen. Hiervan werd een ruim gebruik gemaakt. Het werd een vruchtbare avond, welke niet zal nalaten' een aanwinst van vele le den te geven. Na afloop werd dank gebracht door den vooriztter aan den heer Spit voor zijn glas heldere uiteenzetting en aan de aanwezi gen voor hun opkomst. Jonge R. K. Middenstanders Naar wij vernemen, worden door den Weleerw. heer kapelaan Joh. van Stralen, geestelijk advi seur van den R. K. Middenstandsbond, po gingen in het werk gesteld om ook hier te komen tot het oprichten van een af deeling van de Kath. Jonge Middenstands- vereeniging. „Herwonn enLevenskracht" Door hret comité, dat alhier uit de verschillende bij den R. K. Volksbond behoorende afdeelin- gen is opgericht cm te trachten bijdragen te verzamelen voor den afbouw van het nieuwe R. K. Sanatorium voor t.b.c.-lijders te Bilthoven, zal a.s. Dinsdag 24 November een uitvoering gegeven worden ten bate van dit doel. DeR.K. Tooneelvereeniging „Oefe ning baart Kunst" zal opvoeren het mooie tooneelstuk „Het bange Wonder". De gemeentebedrijven Op 2 December a.s. komen in den raad in behandeling de ontwerp de bedrijfsbegrootingen 1932. Het gasbedrijf, begroot aan inkomsten en uitgaven op 70.180, wijst een geraamde winst aan van 3393.23. Gerekend wordt op een omzet van 670.000 3M gas. Aan reductie aan groot-verbruikers wordt geraamd 11.500. Boven een jaarver bruik van 500 M3 wordt 5 ct. per M3 reduc tie verleend De gasprijs bedraagt 10 ct. plus meterhuur. De kap'taaldienst van deze be grooting sluit met een bedrag groot 65.185.16. Het waterbedrijf sluit met de cijfers 25.559.70. Het belangrijkst is hier te ver melden dat B. en W. voorstellen wijziging te brengen in het tarief in dezen geest, dat de grondprijs waarop, het vastrecht is ge baseerd wordt gesteld'op 25 ct per M3 (dit was 30 ct.). Door een wijziging in de huur waarde zullen 39 perceelen in totaal ver bruik moeten worden verlaagd en 344 per ceelen moeten worden verhoogd. Deze ver laging en verhooging brengt 1450.— op. Aangesloten zijn 1080 perceelen. Uitvoering St. Mathias De uitvoering van de R.K. Tooneelvereeniging St. Ma thias alhier, is een groot succes geworden. De keuze van het stuk „Wat niet sterven konbleek een zeer gelukkige keuze te zijn geweest. Immers het stuk past geheel in het kader van den tegenwoordigen tijd en heeft rijke strekking en zeer opvoedende waarde. Zooals gewoonlijk bij St. Mathias wa ren de rollen uitstekend verzorgd en de types buitengewoon goed uitgebeeld. Allen speelden hun rol met elan en vooral goede voordracht. Het Warmondsche strijkje onder leiding van den heer I. te Wiel zorgde voor pret tige muziek. Zooals gebruikelijk werd door den voorzitter voor den aanvang der uit voering een woord van welkom gesproken tot de aanwezigen, inzonder tot den heer Pastoor en den Burgemeester. Hoewel, aldus de voorzitter, Ik in de algemeene vergade ring reeds de verdiensten heb geschetst van onzen overleden oud-beschermheer den heer A. J. Schölvinck, wil Ik hier nogmaals in herinnering brengen het vele dat hij voor St. Mathias heeft gedaan en zijn groote sympathie voor onze vereeniging. Deze eer ste winter-uitvoerfng van St, Mathias be hoort wederom tot het verleden. Gezien het winterprogramma staan echter den leden nog verschillende aangename en leerzame avon den te wachten. Dierenhulp D'.erenhulp gaf Woensdag middag een succesvolle filmvertooning in Gebouw Centraal aan het Stationsplein. De hoofdfilm was Penrot en Sam. DE GEMEENTEBEGROOTING (Vervolg) Hoofdstuk IX. Behoeftigen en werkloozen. Voor ondersteuning aan behoeft gen wor den de ontvangsten geraamd op 935.45, waaronder 500 als bijdragen in de verple ging van krankzinnigen door particulieren. De. uitgaven van dit onderdeel van dit hoofdstuk vragen 48881.55, waarvan de vroedvrouw aan salaris 1700, kosten zieken verpleging 5000. Verleden jaar was 12000 geraamd, terwijl de laatste rekening sloot met een uitgaaf van 16S00. De aanvrage van 5000 is gebaseerd op de begrooting van de ontvangst en uitgaaf van de desbetreffende commissie van uitzending. Krankzinnigenverpleging zal 12240 vragen. Het Oude Mannen en Vrouwen Gasthuis zal 3600 vragen, begroot als verleden jaar volgens de ingediende begroeting door de eomm'ssie. De laatste rekening sloot met een uitgave van 2200. Het Burgerlijk Armbestuur vraagt J 21.000, volgens de ingediende begrooting van de commissie. Volgens de laatste reke- Tegen den dader 7 dagen hechtenis geëischt Hedenmorgen werd vcor de Haarlemsche Rechtbank de zaak behandeld tegen C. B. verdacht den brand, die in Augustus in de lampenkapnenfabriek „Gobetz" te Bloemen- ctaal wceddé, te hebben veroorzaakt. Bij dezen brand werd genoemde fabriek tot den grond toe in de asch gelegd. Als getuige werd gehoord G. H., bedrijfs leider In genoemde fabriek. Deze getuige had den verdachte, die glasblazer is, dade lijk gevraagd of hij misschien gerookt had hetgeen deze bekende; er was een vonk uit zijn pijp in een bak benzine gevallen, dadelijk daarna zag hij de vlammen. De getuige had hem herhaaldelijk in verschil lende afdeelingen der fabriek het rooken verboden. De verdachte bekende het hem ten laste gelegde, zoodat de zaak een vlot verloop had. De Officier van Justitie eischte tegen verdachte, met in aanmerking neming van verschillende omstand gheden een gevange nisstraf van 7 dagen. Uitspraak 3 December. ning bedroegen de uitgaven 19000. Het tekort op d t onderdeel van hoofd stuk negen bedraagt 48881.55 min 935.45 of 47946.10. Voor werkverschaffing is uitgetrokken een bedrag van 6000. Het vorig jaar 3000 terwijl de laatste rekening 8321.24 aangaf Deze aanvrage is gedaan, omdat het werk voor de werkverschaffing niet altijd valt onder productief werk. Voor uitgetrokken werkloozen is een steun van 3000 aangevraagd. In totaai vooi® dit onderdeel een \T tgave van 10933.87, waar geen inkomsten tegenover staan. Hoofdstuk 12. Belastingen. De jaarwedden vragen een uitgaaf van 3500. De uitkeering van kwade posten wordt geraamd op 30.000. Het vorige jaar 38500 en vclgens de laatste rekening 61000. Van de inkomsten worden de volgende ramingen gemaakt Uitkeering hoofdsom grondbelasting, gebouwd volgens den nieu wen dienst 29400; tachtig opcenten grondbelasting 31.300. Twintig opcenten zullen geheven worden van ongebouwd doch slechts 100 opleveren. De hoofdsom der personeele belasting wordt als verleden jaar geraamd op f 72000, 75/150 opcenten van de personeele belas ting, zulen een opbrengst in raming geven van f 80.000, evenals het vorige jaar, ter wijl de laatste rekening een bedrag aangaf van f 58099.70. De uitkeering van de dividend, en tan tième-belasting wordt geraamd op f 1000. De vijf en veertig opcenten van de ge meentefondsbelasting wordt geraamd op f 35000. De hondenbelasting wordt geraamd op f 3000, terwijl de vermakelijkheidsbelas ting in raming een opbrengst zal geven van f 13.000. Het vergunningsrecht zal f 4387.50 opbrengen. De totae inkomsten zullen f 269.607.30 bedragen, de uitgaven f 35218.36 en alzoo een voordeelig saldo opleveren van f 234282.94. Het batig saldo van de laatste rekening bedroeg f 313399.16. Het nadeelig saldo op het Grondbedrijf bedraagt f 28778.94. Het gasbedrijf zal bij een ontvangst van f 559990, een uitgave vragen van f 22910.42, zoodat een batig saldo wordt geraamd van f 33079.58. De totale winst op het Waterleidingbe drijf wordt geraamd op 13432,97, het vo rige jaar 7103,34. Het nadeelig slot van het badbedrijf wordt geraamd op 1184.48. De uitgaven vragen aan uitkeeringen 1095.72; de totale uitgaven bedragen 2675,21; de totale inkomsten 1590,73> Verzamelstaat: Het Algemeen Beheer levert een batig saldo van 121.553,68, de eigendommen, niet voor publieken dienst bestemd 2,565,67, de belastingen 230.282,94, het gasbedrijf 23,579,58 en het waterleiding bedrijf 6,932,97. De grootste nadeelige posten worden ge leverd door vroegere diensten f 79,173,89, openbare veiligheid 78,678,82, volksgezond-, heid 11,965,66, het onderwijs in den meest uitgebreiden zin saamgevat rond 100,000, de ondersteuningen aan behoeftigen 47.948 10, aan werkloozen 10,933,87, voor het grondbedrijf 28,778.94. Het totaal der inkomsten en uitgaven is 905 239,77 de post „onvoorzien" 9,055,70. De kapitaalsdienst van de rekening 1931 zal met een nadeelig saldo sluiten van 230.000. (Ongecorrigeerd). Kantoorhoudster overleden Te Loos duinen is in den ouderdom van 69 jaar over leden mej. A. B. Rijneveld van Rijs, oud- kantoorhoudster bij de P. en T. alhier. den helder Besmettelijke ziekte In de afgeloopen week zijn in deze gemeente 9 gevallen van diphtherie voorgevallen. Staat van Besommingen van de heden aan den Rijksvlschafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS H. C. 231, 2700.—; R. O. 16 Betje. 1900; Christine, 2900.—; IJszee, 1300.—; Roode Zee, 1200.Oostzee, 1700.Irene, 2000.Hoop 2, 1300.Limburgia, 1500.Dordrecht, 1700.Timmers. 1800.— IJsselmond, 1500Eemmond, f 1400.—; Corry, 1700.— Gerard, 2400; L. T. 1201, 780.—; L. T. 132, 1162.—; L. T. 1297, 639.—. IJMUIDEN, 19 Nov. Z Rijksvischafslag Z Tarbot 0.65 tot 1.15 per kg., griet 24.— tot 50.— per 50 kg., tong 1.201.65 per kg., groote schol 30.middel schol 32.zet- schol 28.tot 30.—, kleine schol 5.— tot 22.50, schar 1.60 tot 13.50, tongschar 33. alles per 50 kg., rog 11tot 20.— per 20 stuks, vleet 1.30 tot 1.88 per stuk, pieterman en poon 1.20 tot 6.groote schelvisch 18.— tot 35.middel schelvisch 16.— tot 30.kleine middel schelvisch 8.50 tot 20. kleine schelvisch 4.20 tot 16.50, alles per 50 kgf., kabeljauw 32.— tot 54.per 125 kg., gullen 0.75 tot 11.per 50 kg., leng 0.95 tot 1.25 per stuk, heilbot 1.25 per kg., wij ting 1.25 tot 3.50 per 50 kg., koolvisch 0.37 tot 0.70 per stuk, makreel 7 tot 14.50 per 50 kg., versche haring 3.70 tot 4.50 per kist, id. per mand 3.88 tot 4.55. Neemt ontslag als inspecteur van het L. O. Naar wij vernemen heeft de heer G. H. Weustink, inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Haarlem, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, met ingang van 1 Mei 1932 ontslag uit zijn betrekking gevraagd. De heer Weustink zal in Mei a.s. een eer volle loopbaan bij het onderwijs af sluiten. Hij heeft er alle rangen doorloopen. Tweemaal was hij te Amsterdam werkzaam. Na zijn eerste verblijf aldaar was hij gedu rende drie jaar leeraar aan de kweekschool der E.E. zusters te Schijndel, waarna hij benoemd werd tot directeur van de katho lieke schoolvereeniging te Amsterdam en tot leeraar aan het St. Ignatius-college der E.E. P.P. Jezuïeten in de hoofdstad. Ook werd hij directeur van den hoofdacte-cur- sus en had zitting in verschillende examen commissies, zoowel bij de hulpacte als bij de hoofdacte-examens. Bij deze laatste vooral heeft hl) de studie van Voude! bevordeid Hij was ook meermalen rijksgcdelegeerde, zoowel bij 't voor bereidend onder wijs als bij de eind examens H. B. school Van 191C tot 1913 was hii Jid der Staatscommis sie tot herziening der wet op het mi litair enderwijs. In 1918 werd hij be-: noemd tot arronuissementsschoolopzlener te Hilversum en in 1924 kwam hij als inspec teur van het L. O. naar Haarlem als op volger van den heer dr. J. F. M. Sterck, die hier een uitmuntende reputatie had. Maar ook de heer Weustink heeft zijn taak in Haarlem voortreffelijk vervuld. Hij heeft zich bovendien in onze stad vele vrienden gemaakt. In Amsterdam heeft men aan zijn persoon nog de aangenaamste herinnerin gen. Haarlem zal in dit opzicht waarschijn lijk gelukkiger zijn en niet tevreden behoe ven te zijn met herinneringen, want uit het feit, dat hij zich dezen zomer een be noeming tot lid van den Haarlemschen gemeenteraad heeft laten welgevallen mag worden afgeleid, dat hij niet van plan is onze stad te verlaten. Wij wenschen den heer Weustink, die zich in zijn carrière voor zijn katholiciteit nimmer heeft geschaamd, een welverdiende rust toe als onderwijsman, doch nog veel arbeidskracht en arbeidslust, om de belan gen van de Haarlemsche, in het bijzonder de katholieke Haarlemsche gemeenschap, te behartigen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk HEEMSKERK BOVENAAN. Verplichte winkelnering ingevoerd. Mijnheer de Redacteur. Met het plaatsen van onderstaande rege len zoüdt u mij ten zeerste verplichten. Bij voorbaat mijn dank. Wanneer wij ons Dagblad ter hand ne men, lezen wij dagelijks van steunregelingen, die getroffen worden voor werkloozen. Zoo is er ook door het B. A. van Heems kerk een steunregeling gemaakt voor werk- looze huisvaders en kostwinners. De uitkeering zou bedragen f 10 per week met een kindertoeslag van f 1 per week, per kind, tot een maximum van f 15. Nu is er overal een streven en wordt ook meer en meer ingevoerd, om de steunregeling uitbetaald te krijgen via den penningmees ter der vakorganisatie, hetgeen ook hier ver zocht was, wat evenwel niet werd toege staan. T„sn nu de werkloozen Zaterdag 7 Nov. 1931 om hun uitkeering kwamen op het Gemeentehuis, werd hun de helft In geld, de andere helft in bonnen uitgekerd, die in wisselbaar waren bij de leden der Aig. Win keliers Vereen, in Heemskerk. Dat de ar beidersorganisatie hier niet mede tevreden was, laat zich denken. Hier toch is een stelsel ingevoerd, dat reeds 40 jaar geleden is veroordeeld, n.l. verplichte winkelnering, de vrijheid om zijn benoodigdheden te koo- pen, daar waar men het voordeeligst terecht kan, wordt hier ontnomen. Of meent het B. A. dat men van f 15 per week, met een huisgezin van 7 of meer personen, het zoo royaal heeft, dat men de goedkoopste adres sen niet noodig heeft? Wij weten het niet, maar wel weten wij, dat het B. A. hier optreedt zooals men in 1931 niet voor mo- geliik zou houden. Bij nader onderzoek bleek ons evenwel, dat de Alg. Winkeliers Veren. een schrijven naar het. B. A gezonden heeft, om het Bon- nerfttelsel ingevoerd te krijgen, omdat de menschen anders naar Beverwijk gaan omdat zij daar goedkooper terecht kunnen en het geld dan uit de gemeente gaat. Mijnheer de Redacteur, als men de oorzaak der hedendaagsche malaise hoort uiteenzet ten, dan hoort men geregeld verklaren dat de tariefmuren, het belemmeren der vrije con currentie. een van de grootste oorzaken is, en hier ziet men, dat een B.A. in een ge meente van 4000 inwone"s zegt; het geld, dat eenmaal in de gemeente is, dat blijft ook in de gemeente, en al moeten nu de ondersteun den, van hun f 10. die zij krijg ?n. 20 pCt. meer voor hun benoodigdheden betalen, dat kan ons niets schelen, dan eten zij maar wat minder. Mijnheer de Redacteur, een eenvoudig re kensommetje '-al u duidelijk maxen welk een idiote verhouding wij hier krijgen. Wij nemen een huisgezin met 3 kinderen. Dit krijgt al- zoo f 7 aan bonnen en f 6 aan geld Neem aan, dat zoo iemand verwoont f 4.50, hij houdt dus over f 1 50. Zoo iemand heeft aan Ziekenfonds te betalen f 0.74. Blijft dus over f 0.76. Daar moeten zij van betalen- contri butie vakvereenigmg, muntjes voor gas, elec- tra, enz., alles wat men zoo voor loopende uitgaven heeft, want Zondag 15 Nov. heeft een penningmeester der vakorganisatie een bon in ontvangst genomen, omdat dat lid geen geld had om zijn contributie te beta len, en dat lid dan zijn verkregen rechten zou verliezen Toen hij nu Maandag op het Gemeente huis kwam om zijn bonnen in te wisselen, werd er gedreigd, dat de geheele steunrege ling zou worden 'ngetrokken, als de bonnen niet worden ingeleverd bij de daarvoor In aanmerking komende winkeliers. Mijnheer, de Redacteur, meerdere winke liers, die hier om dezen maatregel verzocht hebben, moeten buiten de gemeente een groot gedeelte van hun boterham verdie nen. Is nu zoo een maatregel eerlijk tegen over hun collega's buiten deze gemeente? Een bestuurslid van de Alg. Winkeliers- vereeniging zit in net B. A. en kan dus zijn invloed doen gelden, om zijn medeleden te bevoordeelen, ten koste van de andere burgers. Is dat recht? Mijnheer, de Redacteur, ik heb nog veel te zeggen over het willekeurig optreden van het B. A., en hun Raadgevers in Heems kerk. Ik durf evenwei niet meer van uw plaatsruimte vergen, maar verzoek u te vens., mij bij gelegenheid daarvoor plaats ruimte af te staan U, mijnheer de Redacteur, nogmaals dan kend, teeken ik, hoogachtend J. A. GOUWELEEUW, Kerkweg 8, Heemskerk. Een nieuw middel van vervoer? In studie bij de Ned. Spoorwegen Naar ons wordt medegedeeld, heeft de directie .van de Ned. Spoorwegen een com missie samengesteld, bestaande uit de heeren J. Ente, inspecteur van het vervoer te Am sterdam, S. S. baron van Haersolt, inspecteur van het vervoer te Groningen en ingenieur W. van Houten, afdeeüngschef lste klas bij c'en dienst der exploitatie te Utrecht, die een onderzoek zal instellen, of het in Frankrijk door de Spoorwegen in gebruik genomen voertuig, t.w. een groote autobus, zoodanig ingericht, dat ze zoowel op de spoorwegen als op den gewonen weg kan worden gebruikt ook in Holland nuttig zou kunnen worden aangewend, in die gedeelten van het land waar thans het spcorwegverkeer voornamelijk door locaallijnen wordt bediend. Chineesche roovers aan het werk Japansche bezetting vermoord Een Chineesche rooverbende heeft bij ver rassing de stad Tuo-Engliao overvallen en ingenomen. De kleine Japansche bezetting, bestaande uit 40 man, werd geheel uitge moord. HOORN, 19 Nov. Kaasmarkt Kleine 28.50, commissie 30.fabriek 26. fabriekscommissie geen. Aangevoerd 17 sta pels, wegende 19141 Kg. SCHAGEN, 19 November. Eierenveiling. 34.000 kipeieren, witte f 6.60—7.40; bruine f 7.508; 470 eendeneieren f 4.104.30. SCHAGEN, 19 November 1931. Veemarkt. 4 Paarden f 150—200. 2 Stieren f 175. 133 Geldekoeien (mag.) f 140—230. 70 Vette koeien f 200—330. 20 Kalfkoeien f 210—340. 76 Vaarzen f 125—150. 25 Graskalveren f 40 65. 27 Nuchtere kalveren f 3—16. Schapen, 143 overhouders f 1825. 3 Bokken en geiten f 3—16. 13 magere varkens f 10—22. 82 Vette varkens per K.G. f 0.35—0.38. 187 Biggen f 6—10. 14 Konijnen f 0.50—1.50. 107 Kippen f 0.75—2.50. Eenden f 0.80. BEVERWIJK, 18 November. Bloemenvei ling ,,'t Centrum". Aangevoerd: Boschrysan- ten. Triomphante 1230 ct., Buckingham 1843 ct., Montblanc 1437 ct., Source d or 1540 ct., Stanley Ven 1225 ct., Rayonnaute 19—49 ct., Blanche de Petoc 14—28 ct., Flory King 1225 ct., Pink Perfection 9—20 c*., Patterson 1630 ct., Mensing 1224 ct., Nelly Grimrose 12—20 ct., Nova Zembla 16—27 ct.. Harvester 1422 ct., Sunset 1226 ct., Poly plan 1428 ct. Kasrozen; Briarcliff 4085 ct., Noach 32 SO ct., Hadley 41120 ct., Rose'andia 41 et., Claude Pernett 3480 ct., Columbia 33—00 ct., alles per bos. Per stuk eenpoters van Chrysanten. Pulling 4—30 ct., Rose Day 3—17 ct., Louis Germ. 525 ct., Sax export 425 ct., Mont blanc 318 ct., Miss. Edith Car ell 221 ct. BEVERWIJK. 18 Nov. Spruiten f 2.50— f 8; tomaten f 7—8; druiven f 4244; aard appelen f 4—5.50; uien f 46; bieten f 1.50 f 2.50; spinazie f 4—7, alles per 100 K.G.; boerenkool f 0.10—0.35; groene, gele, roode, witte en Chineesche kool f 0.150.60, alles lier kist; peen f 7—10: prei f 3.50—9.00; selderjj en peterselie f25., alles per 100 bos; kool f 26 per 100; andijvie f 0.150.40 per bak Blocmarkt schorseneeren. Aanvoer 15000 kilo le soort en 2000 kilo 2e soort. Prijs f 3.50—14.50 en f 3.50—7.50. WARMENHUIZEN, 18 Nov. Heden be steedde men voor: Gewone Uien 4.70— 5.10, Grove Uien 4.704.90, Peen 3.50, Kleine Peen 0.80. Per 100 K.G. HAARLEM, 18 November Groentemarkt Appelen 0.100.44 per K.G. Peren 0 08 0.35 per K.G. Brusselsch lof 0.22—0 30 per K.G. Tomaten 0.10—0.26 per K.G Groene kool 0.150.35 per kist. Spinazie 0.40—0.70 per kist. Boerenkool 0.25—0 40 per kist. Andijvie 0.80—2.50 per 100 struik. Sla 0.602.per 100 krop. Bloemkool 0.030.10 per stuk. Gele kool 0.040.09 per stuk. Roode kool 0.03—0.06 per stuk. Knolselderij 0.040.10 per stuk. Selderij 0.030.15 per bos. Wortelen 0.040 10 per bos. Prei 0.030.20 per bos. Pieterselie 0.03—0.10 per bos. Spruiten 0.60—1.40 per zak. 's-HERTOGENBOSCH, 18 Nov. Op de markt van heden waren aangevoerd 2488 stuks: 1587 stuks hoornvee, 823 biggen, 11 zeugen, 18 schapen-lammeren, 49 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien f 210- -350; kalfvaarzen f 200310; magere ossen en koeien f 1.201.80, per stuk; vette essen en koeien, le kwaliteit f 0.36—D.40, 2e kwaliteit f 0.30—0.34 per pond; pinen f 100— f 160; zeugen f 40—60; biggen f 69; scha" pen f 1520; lammeren f 15—20. alles per stuk. Verdere mededeelingen: In alle soor ten mindere aanvoer; handel in vet vee vlug; kalfkoeien prijshoudend; varkens han del gewoon; biggenhandel minder. I Vv 'arijs Srussel „onden New-York (cable) Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 9.80 34.50 34.60 9.35 9.45 248 y> 2.491 1-9. 10 59.20 48.35 48.45 12.70 12.90 21.10 21.30

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2