(Berichten uit onze vorige oplage Gele tanden bij rokers DE GRAAFF'S MEUBELHUIS DE GRAAFF'S MEUBELHUIS De echtscheidings procedure in Spanje Nieuw Japansch ultimatum Ontruiming van Tsitsikar geëischt Ernstige onlusten in Peru De Holland-Amerika-Liin STADSNIEUWS Wijlen Prof. Dr. H. A. Lorentz De ex-keizer Bezoek aan Zandvoort BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN Herwonnen Levenskracht BINNENLANDSCH NIEUWS De crisis-invoerwet STOOMVAARTLIJNEN WEEST OP UW HOEDE DIT IS EEN LEUGEN. OMDAT Lange Begijnestr. 69, b. d. Concertzaal IN ONS LAND Een geweigerd verzoek De nuntius te Madrid heeft bij de Spaan- sche regeering een protestnota ingediend tegen de besluiten, waarbij aan de burgerlijke rechtbanken een bevoegdheid wordt gegeven, welke de kerkelijke rechtbanken tot dusver bezaten, ten aanzien van de geheele proce dure betreffende echtscheiding. De nuntius verzoekt de regeering voorts, hem gelegenheid te geven, de resultaten van het onderzoek te bestudeeren nopens de anti- republikeinsche houding van den bisschop van Vitcria, die uit het land is gezet. De regeering besloot den nuntius mede te deelen, dat aan zijn verzoek niet kan worden voldaan. De gezondheidstoestand van Briar.d Gisteren tegen den avond deden verent- rustende berichten de ronde omtrent den gezondheidstoestand van Briand. Naar aanleiding daarvan wordt medege deeld dat Briand, die gistermiddag de Kamerzitting had bijgewoond, eenigszins vermoeid was, ook ten gevolge van de groote hitte in de zittingszaal. Hij verliet deze op de gewone wijze en in normalen toestand en begaf zich naar de Quai d'Orsay, waar hij den Japanschen ambassadeur ontving. Het gerucht omtrent een bezwijming, dat de ronde deed, is onjuist. 34 miilioen Drachmen verduisterd Burgemeester en andere ambtenaren er bij betrokken In het kabinet van den burgemeester van de Atheensche havenstad, Piraeus, is een groote verduistering-affaire ontdekt. Het onderzoek wees uit, dat een bedrag van 3% millicen drachmen, ongeveer f 1.200.000, is verduisterd. Tegen den burgemeester en drie ambtena ren is een bevel tot arrestatie uitgevaardigd. In een nieuw ultimatum aan generaal Ma Sjang Sjan heeft de Japansche opperbevel hebber in Mandsjoerije, generaal Honjo, ge- eischt, dat Tsitsikar uiterlijk 25 November a.s. door generaal Ma ontruimd zou worden. Zeven personen gedood Te Lima, de hoofdstad van Peru, ontston den ernstige onlusten, toen bekend wera, dat de voormalige president der republiek, Leguia, die zich ln de gevangenis bevindt, vandaar naar een ziekenhuis zou worden overgebracht om een operatie te ondergaan. D? politie moest met kracht tegen een groote menschenmenigte optreden, waarbij zij her haaldelijk van de vuurwapens gebruik moest maken. Zeven personen weiden bij de on lusten gedood. Per auto over den Simplon-pas Voor de eerste maal heeft men in winter tijd per auto den Simplon-pas overschreden. Met rupsauto's slaagde men er ln over den pas, waar in dezen tijd van het jaar de sneeuw reeds meters hoog ligt, te trekken. Auto te water De inzittenden gered Gisteravond is Dr. Mantel uit Weiden, ten gevolge van den mist onder Wirdum met zijn auto in de vaart langs den weg gereden. Dr. Mantel en de vier inzittenden wisten zich, zij het dan ook met moeite, weer op het droge te brengen. De zwaar beschadigde auto is later met een kraanwagen opgehaald. Bedrieglijke bankbreuk Verdachte vrijgesproken Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden had tegen H. de H., veehouder te Surehuizen, wegens bedrieglijke bankbreuk 1 jaar ge vangenisstraf geëischt. Hedenmorgen heeft de rechtbank verdach te vrijgesproken en last gegeven hem onmid dellijk in vrijheid te stellen. De gedelegeerd commissaris Gisteren heeft ln het notarishuis te Rot terdam een buitengewone oigemeene verga dering plaats gehad van aandeelhouders van de HollandAmerika-Lijn. Als eenig punt stond op de agenda de be noeming van een gedelegeerd commissaris. Een en ander is te beschouwen als een uit vloeisel van het besluit van de directie van de Holland—Amerika-Lijn, om de coupon, die 1 November j.l. verviel, voorloopig niet uit te betalen. De obligatiehouders hebben daarmee, zoo als bekend, genoegen genomen, mits er een voldoende contróle zou worden uitgeoefend, teneinde hun belang zoo veel mogelijk te behartigen, waarvoor zfj de benoeming van een gedelegeerd commissaris noodzakelijk achtten. De voorzitter, de heer W. Westerman, zei- de bij de opening, dat aanwezig waren 12 aandeelhouders met 65 aandeelen, uitbren gende 65 stemmen. De secretaris van het college van commis sarissen, Mr. Th. A. Fruijn, las vervolgens notulen voor van de vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Daar na deelde de voorzitter mede, dat om ge zondheidsredenen de heeren W. Veder, P. Leis en E. P. de Monchy zullen aftreden ais commissarissen der vennootschap. In de vol gende vergadering hoopte spreker op dit heengaan der drie commissarissen, dat het college ten zeerste spijt, verder terug te ko men. Met algemeene stemmen werd vervolgens de heer A. Bronsing, directeur van de Stoom vaart Mij. „Nederland" te Amsterdam, tot gedelegeerd commissaris benoemd. De vergadering werd daarna gesloten. Auto tegen een boom Gisteravond is bij het Woudhuis op den weg van Zutphen naar Apeldoorn een auto vermoedelijk door het springen van een band, in volle vaart tegen een boom gere den en over den kop geslagen. De inzittende, de ongeveer 40» jarige H. S., uit Twello, werd op slag gedood. R. K. Kiesvereeniging „Credo Pugno'' Afdeeling II Dinsdagavond vergaderde bovengenoemde afdeeling in het clubhuis Raadhuisstraat, Haarlem-Noord. De voorzitter, het Kamerlid Loerakker, opende deze bijeenkomst op gebruikelijke wijze en herdacht twee groote gebeurtenissen in ons Katholiek leven, n.l. het overlijden van Dr. Mgr. Nolens en de verschijning van de encycliek „Quadragesimo Anno" Na waardeerende woorden aan Mgr. Nolens' na gedachtenis te hebben gewijd, vroeg spreker aandacht voor de encycliek. Met aandrang spoorde spreker de aanwezigen aan, deze toch vooral te lezen. Spreker memoreerde de laatstgehouden verkiezingen en het werk der propagandisten; zij toch hebben gezorgd dat er goed werk is geleverd en dat de afdeeling met een zoo'n groot ledental mag zeggen dat zij in bloei verkeert. Mevr. WebérStrik las hierna de notulen voor. welke zonder eenige aanmerking werden goedgekeurd, onder dank zegging van den voorzitter. Ook het jaarver slag verwierf dank en applaus. De aftredende voorzitter werd hierna met bijna algemeene stemmen herkozen. Ook de 3 aftredende be stuursleden werden allen herkozen, terwijl aan het bestuur werd toegevoegd de heer v. Son. Alle herkozenen namen hunne benoe ming aan. De verkiezing voor de afgevaardigden voor den Provincialen Kieskring en Kamercentrale had tot uitslag dat werd gekozen de heer v. Son, plaatsvervangers de heeren Chr. Huü- boom, de Bie en Alders. Hierna gaf de voorzitter een duidelijke uit eenzetting van de werking van ons kiesstel sel. Ook de rondvraag die daarna werd be handeld en een zeer geanimeerd verloop had, leverde in afwijking van het traditioneele zeer veel belangrijks op daar de voorzitter hierbij de gelegenheid kreeg op duidelijke wijze de werkwijze onzer Regeering en den financieelen toestand des lands uiteen te zet ten. Hierna sluiting. Onder de aanwezigen werkten wij nog op het Kamerlid Ch. v. d. Bilt. R. K. Vrouwenbond Opening winterseizoen Dinsdagavond was de openingsavond van 't winterseizoen van den R. K. Vrouwenbond. Hoewel de opkomst van de zijde der leden voor deze eerste bijeenkomst niet bijzonder florissant was. kon zij toch niet teleurstellend genoemd worden, want een der bovenzalen van de Sociëteit St. Bavo" was nog tot voor de helft bezet met getrouwe leden, die in belangstellende afwachting waren van het geen deze eerste avondbiieenkomst zou bieden en door het bestuur verder zou worden mede gedeeld. Deze mededeelingen en trouwens de geheele avond werözn gekenmerkt door een gezellige gemoedelijkheid, wat geheel naar wensch was van de presidente, mevr. M T. SchousVan Delft, zooals deze althans in haar openings woord te kennen gaf. Hoewel het nieuwe programmaboekje van den bond dezen keer in een zwart stemmig kleedle was gestoken, was het volgens de pre sidente zeker, dat de inhoud tot een opgewekt en vruchtbaar vereenigingsleven zou mede werken. Zij uitte daarbij tevens de hoop dat door eendrachtig samenwerken alle katho lieke vrouwen snoedig door één band ver- eenigd zullen zijn. De instellingen van den bond besprekend, herinnerde spr. aan de schitterende lustrum viering in September j.l. van de Juliana- Stichting tot verschaffing van hulp in de huishouding bij ziekte der huisvrouw. Voorts deelde zij mede, dat het bestuur de voorbereiding ter hand genomen heeft van een hulpactie ter bestrijding van den crisis nood, een actie welke vooral zal bestaan in het gedurende den winter bieden van echt- vrouwelijke hulp aan vrouwen. Het bestuur verwacht in dezen groote medewerking van do zijde der leden, die zich als medewerksters aan deze actie kunnen ongeven bij een der bestuursleden of de presidente van den St. Monlca-naaikrans, mevr. C. van Kessel Janus, Nieuwe Groenmarkt 18. Indien zooveel mogelijk leden aan dat mooie werk deelne men, zal. zoo verwachtte de presidente, in tal rijke gezinnen veel ellende verzacht en ont bering weggenomen kunnen worden. Groote medewerking hoopt het bestuur voorts te ondervinden voor de in oprichting zijnde instellingen „Ziekenbezoek" en ..On derling Hulnbetoon" ln parochieel verband, wat, naar het meent, met volle instemming der leden geschiedt en welke sociale instellin gen buitengewoon mooi en nuttig werk zullen verrichten; de laatste vooral ln uitgestrekte parochies. De presidente deelde voorts mede. dat be sloten is, de contributie voor die leden wier echtgenoot werkloos is, te halveeren, waar mede het bestuur vertrouwt zeer in den geest gehandeld te hebben. Op gemoedelijke en duidelijke wijze werd vervolgens het uitgebreide winterprogramma doorloopen. Uit deze bespreking bleek duide lijk dat het bestuur in de zomermaanden hard gewerkt heeft, teneinde 'n zoo afwisselend en prettig mogelijk winterprogramma te kunnen samenstellen Hierbij werd tevens welkom geheeten mevr. Stains Bisschop, die dezen avond haar op den Katholiekendag gehouden lezing zou herhalen. Voordat deze het woord verkreeg werd den leden echter gelegenheid gegeven, zich op te geven voor de vele cursussen welke dezen winter bij genoegzame deelneming vanwege den bond zullen worden gehouden. De opgave was reeds dezen avond zoodanig, dat alle cursussen wel zullen doorgaan. Het verdere deel van den avond werd ge vuld door mevr. Steins Bisschop, die met haar interessante en leerzame toespraak haar gehoor wel wist te boeien. Door familie van wijlen prof. dr. H. A. Lorentz is diens door mevr. Kamerlingh Onnes in 1916 geschilderd portret aan den Senaat van de Universiteit te Leiden aangeboden ter plaatsing in de Senaats kamer. De Senaat heeft dit zeer gewaardeerd ge schenk dankbaar aanvaard. De ex-keizer van Dutt^eMand vertoefde gisteren als gast bij baron Von der Heydt in ae villa t De ex-keizer arriveerde om half 11 gis termorgen en gebruikte de lunch en de thee. om 5 uur zou de hooge gastheer ver trekken. Getrouwd: 17 Nov.: L. A. Beuken en A M. A. Dollé. Geboren: 14 Nov: z. van H. Avila—Ver meer z. van S. Zwartde Jong 15 Nov.: d. van C. H. TrompWitteman 16 Nov.: z. van J. v. d. EijndeBlank water 17 Nov.: z. van L. Steenbakker Regeer. Overleden: 15 Nov.: H. F. H. van Olffen, 67 jaar, Jansweg 16 Nov.: C. M. Dekker, 24 jaar, Sterreboschstraat 17 Nov.: W. StassenMoolenaar, 71 jaar. Santpoorter straat. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Haarlem, 17 November 1931. Kleverlaan 158, Aan de Redactie van de Nieuwe Haarlem- sche Courant. Mijnheer de Redacteur! Mogen wij met onderstaande regelen even de aandacht vestigen op den even ongemo- tiveerden als betreurenswaardigen aanval, door de Regeering op ons Avondnyverheids- onderwijs ondernomen? De Minister van Onderwijs, Kunsten ei. Wetenschappen heeft n 1. bepaald, dat alle avondscholen voor lager Nijverheidsonderwijs met een langeren cursusduur dan zes maan den, met ingang van 1 Januari 1932 moeten worden omgezet in een cursus van zes maan den. Bovendien mag het aantal lesuren per week niet meer bedragen dan 10 lesuren van 60 minuten of 12 van 50 minuten. Dit beteekent niet alleen een totale ont wrichting van de met zooveel zorg samenge stelde opleiding, doch bovendien voor het onderwijzend personeel een salarisverminde ring van 25 30 pet. De motieven, die de Regeering tot deze daad hebben gebracht, kunnen alleen gezocht worden in de bezuinigingswoede, waarmede de overheid de laatste maanden is bezield. Maar was er dan geen ander middel dan dit? Wij kunnen het niet gelooven. Laten allen, die belang hebben bij en be lang stellen in een goede vakopleiding, zich krachtig te weer stellen in een goede vakop leiding, zich krachtig te weer stellen en den Minister ondubbelzinnig laten blijken, dat de belangen voor ons volk er allerminst mede zijn gediend, wanneer aan onze jeugdige vak lieden het allernoodzakelijkste onderwijs wordt onthouden. Met dank voor de plaatsing, namens bet bestuur der afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs. A. RAUWERDA, Voorzitter. D. J. BLAD, Secretaris. £en weldadlgheldsloterü Men schrijft ons: Is het niet te betreuren, dat „Herwonnen Levenskracht" zco dikwijls den bedelstaf meet opnemen, wijl het uit eigen krachten geen voldoende middelen van bestaan heeft? Enkele maanden geleden heeft het 'n goed geslaagden bloemendag in Haarlem georga niseerd, met "en schitterende opbrengst, waarvoor den damesverkoopsters alle lof toe komt. Nu komt het bouwfonds van „Her wennen Levenskracht" ens mededeelen, dat de bouwfondsactie niet is geslaagd, dat zij meer dan 60.000 onder de raming is ge bleven. „Herwonnen Levenskracht" komt thans met een dringende bede en een vriendelijk verzoek om de loterij, die zij thans organi seert voor den afbouw van het Sanatorium, te doen slagen. Dit verzoek heeft het plaatselijk comité be grepen en het beschouwt net als zijn plicht om de 40.000 loten zoo spoedig magelijk van de hand te doen. Is het nog noodig op te wekken tot het koopen van een lot ten behoeve van dit zoo hoogst noodzakelijk doel? Weet u, dat op de wachtlijst van „Herwon nen Levenskracht" nog 113 patiënten staan ingeschreven, die wegens gebrek aan geld en plaats niet opgenomen kunnen worden? Weet u, dat in dezen crisistijd van werk loosheid en armoede aan de gevreesde ziekte de slachtoffers bij tientallen ten prooi zullen worden? Weet u ook dat er heel 'eel kan voor komen worden, als wij he„ bouvifond. van „Herwonnen Levenskracht" de helpende hand bieden en allen één of meer loten koo pen? Weet u ook, dat bij de:e loterij schitteren de hoofdprijzen zijn als een stofzuiger, da mes- en heerenrijwielen, enz. en...? Uw antwoord moet zijn: Wij koopen één of meer loten van het bouwfonds van „Her wonnen Levenskracht", opdat spoedig zal kunnen verrijzen ons ruime, frissche en naar de eischen des tijds ingerichte sanatorium te Eilthoven, waar velen een liefderijke verple ging zullen vinden en een herwonnen levens kracht. Het plaatselijk comité doet een beroep op degenen, die mede willen werken tot den verkocp dezer loten, zoowel op de dames als de heeren. Zij gelieven zich te willen ver voegen bij den heer J. de Graaf, Grebber- straat 2, die alle gewenschte inlichtingen zeer gaarne zal verstrekken. Bij tientallen geve men zich op om dit schoone doel te doen slagen. HET PLAATSELIJK COMITÉ VAN „HERWONNEN LEVENSKRACHT" „Na lang zoeken eindelijk datgene, wat ik voor mijn tanden noodig heb! Nadat ik het drie maal gebruikt had, waren uiijtt tanden helder wit, hoewel zij er door het vele roo- ken bruin en leeiijk hadden uitgezien. Ik zal geen ander merk meer gebruiken dan Chlóro- dont" B, Horst Berg. Verlangt alleen de echte Chlorodont-tandpasta met rood-wit- blauwe garantiestrook, tube 35 cent en 60centl Belangrijke rede van den heer Leeuwenberg Dinsdagmiddag vergaderde de Kamer van Koophauuci tu Fab-.eiien te Amsterdam. In behandeling kwam het ontwerp-adres aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp van wet tot toekenning van de bevoegdhe d tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter beperking Van den invoer van goederen. De heer P. J. m. Leeuwenberg heeft bij deze gelegenheid de volgende, belangrijke rede uitgesproken: In uw ontwerp-adres aan de Tweeds Kamer konri o.m. voor op pag. 3: „men denke aan de uitwerking der maatregelen op de belangen van gevestigde importeurs" Mag ik hierop naar voren brengen, dat men in ons land aan deze groep zooveel heeft gedacht en zij onder onzen eenzijdigen vrijen invoer zco bevoorrecht zijn geworden, dat het nu de hoogste tijd wordt ook eens te denken aan andere groepen, die zeker voor de welvaart van het land een grooter, een belangrijker deel kunnen bijdragen? Zijn de importeurs niet altijd het troe telkind geweest en bijv. onze Nijverheid het stiefkind? Welken steun heeft de regeering aan onze Nat'onale Industrie gegeven? Een paar slappe handjes zijn haar toegereikt nadat bergen van bezwaren eerst daartegen zijn ingebracht. Zij werkt onder den druk van economi sche wetten; in andere landen bestaan die wetten ook, maar nergens worden zij zoo stipt en zoo streng toegepast als in ons land. Ik kan niet beoordeelen, of overal de locnen te hoog zijn, maar zeker zijn deze op ons gebied hooger, dan die in de ons omringende landen. In uw adres wordt verder gezegd, dat door beperking van nuttelooze en niet dringende uitgaven, zij op de wereldmarkt zou kunnen concurreeren. Waaróm heerscht toch de meen;ng, dat mén zich bij ons schuldig maakt aan nut telooze en niet dringende uitgaven, dat men hier zoo royaal is? Uit ervaring mag ik zeg gen, dat in vele bedrijven, die ik in andere landen bezocht, men vrij wat royaler is, terwijl men hier sedert lang, als ik my zoo mag uitdrukken, elk dubbeltje omkeert Dat onze regeering den invoer zal gaan beletten, of belemmeren van artikelen, die als grondstoffen of hulpm'ddelen voor nijverheid en landbouw dienen, kan ik mU niet voorstellen. Om eveneens niet in herhaling te treden zou ik mij ook willen vercorlooven te ver- Wijzen naar hetgeen ik gezegd heb in de laatste vergadering van Uw College naar aanle'ding van Uwe adressen van 13 Octo ber j.l. aan de Tweede Kamer. Ook thans weer die chronische vrees voor conflicten van handels-politieken aard en représaillemaatregelen Mag ik naar aan leiding hiervan er op wijzen, dat zonder dat wij iets doen, wij overal beknot wor den? Niet alleen in den export van onze nijverheidsproducten, maar ook in dien van onzen land- en tuinbouw. Overal hooge mu ren of beperkende bepalingen. Frankrijk beperkt of gaat beperken onzen invoer van vee, vleesch, boter, visch, kaas en gecondenseerde melk. België verhoogt zijn invoerrechten op vleesch, vee en boter. Het verlaten van den Gouden Standaard in Engeland en ae vooruitzichten van pro tectie, die men daar zal gaan invoeren, kunnen voor ons agrarisch bedrijfsleven, als mede voor onze industrie onberekenbaar na- öeel'ge gevolgen hebben, i Wat doet Duitschland? In de groote rede van den Rijkskanselier Brüning trok deze onheilspellende zinsnede de aandacht: „Be perkingen van den invoer zullen in hoofd zaak daar moeten geschieden, waar de binnenlandsche productie, in het bijzonder de landbouw, de bestaande behoeften vol doende en tegen behoorlijke prijzen kan dek ken". En hoe deze zinsnede wordt toege past, vinden wij in het tuinbouwversïag over de veilingen te Venlo, welker producten voor bijna 100 pet. naar Duitscliland worden uit gevoerd. In 1927 bedroegen de invoerrechten naar puitschland voor de koude grondsproduc- tsn gemiddeld 2614 pct„ voor de glaspro- ijucten gemiddeld 6.25 pet. In 1928 waren die resp. 18.2 pet. en 514 Pet. gemiddeld. In 1930 groeide het tot 33.6 pet. en üj.29 pet. Een verhooging dus vanaf 1928 van 18.2 pet. tot 33 6 pet., voor glasproducten van 0.5 pet. tot 9.29 pet. Na Juni 1931 zijn weer verhoogingen in gevoerd. Voor sommige arikelen zijn die tarieven fnuikend Het invoerrecht in Duitschland op volle grondsla loopt tot 1 'A ct. per krop, de minimumprijs op de veiling bedraagt 'A ct. Millioenen kroppen halen dién prijs niet én zijn verloren. Op dit artikel dus een in. voerrecht van 300 pet. Sla, rabarber, spinazie, prei, kool, peen. tuinboonen, worden zoo hoog belast, dat de invoer naar Duitschland daar van onmogelijk is. De veilingen te Venlo in 1930 brachten op 1.846 276.— en hiervoor moest aan invoerrechten worden betaald 487.449.—. Worden deze dus nog hooger ge steld, dan is onze invoer zoo goed als lam geslagen. En nu vreest men hier. dat, indien het ont werp, waarover uw adres gaat, als wet wordt aangenomen, wij in den uitvoer van onze lpnd- en tuinbouwproducten zouden worden getroffen. Het geschiedt al sedert lang. Dit wat de landbouwproducten aangaat. Op ander gebied maakt Duitschland den invoer van onze artikelen zoo goed als onmogelyk. De regeering var. Noorwegen bereidt voor een invoerverbod voor groenten. Denemarken bemoeilijkt onze export van schoenen Frankrijk en België benadeelen ons mijn. bedrijf, door contingenteering. België onderhandelt wel met Duitschland en Frankrijk voor de regeling van zijn con- tingenteeringsstelse!. maar niet net ons. Hoe staat he" met een van onze voor naamste industrieën, de wol- en textielnijver heid? Door stelselmatige verhooging der invoer rechten in het buitenland, wordt de uitvoer steeds verder belemmerd In 1930 wedden de invoerrechten op textielgoederen verhoogd in Canada. Ver. Staten, Nieuw-Zeeiand, Austra lië, Portugal Hongarije, Egypte, Kenya, Uganda, Tanganiyka. Irak. Australië heft bijna 100 pet. van de waarde. Ver. Staten 80 a 8b pet, ad valorum. Engeland geniet in Canada een preferentiëel tarief. Sedert de afschaffing van den Britschen Gouden Stan daard worden honderden arbeiders in Twente en den Gelderschen Achterhoek ontslagen. Het Jaarverslag der Kamer van Koophan. del en Fabrieken voor Tilburg over 1930 en het adres door de Ver. van Tilburgsche Fa brikanten van wollen sloffen tot de regeering gericht, geven een duidelijk beeld van den zorgelijken toestand. In andere industrieën is de toestand even zorgelijk. Dit wat onzen uitvoer betreft, en wanneer nu, zooals is te verwachten, de invoer in Ne derland nog belangrijk grooter zal worden, dan thans reeds het geval Is, wat komt er dan terecht van onze betalingsbalans? De A. R. K. Werkgeversvereeniging te 's-Gravenhage zond aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw op 6 October 1.1. een adres, waarin werd uiteenge zet de zorgelyke toestand, waarin onze nijverheid verkeert door de gebeurtenissen in Engeland en door den ongunstigen toestand van onze internationale betalingsbalans als gevolg. Ongeveer 6 jaar geleden, toen het ook kri tiek was, brachten Indië en Scheepvaart nog baten, thans zijn die geheel opgehouden. In de Tweede Kamer, handelende over den algemeenen toestand in Nederland, wordt van „drenkelinge" gesproken. Onze Premier in een onderwerp over loonsverlaging zegt: „Nu het bedrijfsleven om zijn leven vecht." Geven deze woorden niet stof tot naden ken en voelt men niet, dat het de hoogste tijd wordt, dat onze regeering ingrijpt? Een Engelsch Minister heeft niet lang ge leden gezegd: „De lichten van Europa gaan uit en onze generatie zal ze niet meer zien ontsteken." Blyft de toestand zoo aanhouden en wordt er door ons niets gedaan, dan zou het helaas wel eens kunnen gebeuren, dat ons land tot de eerste behoort, waar die lichten zouden uitgaan. Dat moet voorkomen worden. Alles moet worden gedaan, om deze ramp af te wente len, onze regeering moet worden gesteund in de voorstellen, die zü thans doet. De crisis invoerwet als ontworpen door onze regeering mag echter volgens uw ontwerp- schrijven aan de Tweede Kamer niet worden aangenomen. Laisser faire, laisser aller. Ik kan my met uwe zienswijze niet ver eenigen KON. HOLL. LLOYD FLANDRIA (thuisr.) 17 November nam. 8 uur van Lssabon. SALLAND 17 November nam. 8 uur van Hamburg naar Amsterdam. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AJAX 17 Nov. v. Catania te Venetië. ARIADNE 18 Nov. v. Valencia te Rott. BAARN (uitr.) 16 Nov. v. Callao n. Arica. BOSKOOP (thuisr.) 16 Nov. van Cristo bal naar Curacao. CLIO 17 Nov. v. Algiers naar Amsterdam. COSTA RICA (thuisr.) 17 Nov. van Barbados naar Plymouth. GANYMEDES 17 Nov. van Volo naar Salonioa. MEROPE 17 Nov. van Cephalonia *e Zants. VENEZUELA 18 Nov. van West-Indë te Amsterdam. VULCANUS 17 Nov. van Alicante naar Barcelona. HOLLAND—AFRÏKA-LIJN KLIPFONTEIN (thuisr.) 17 Nov. van Aden naar Port Soedan. MELISKERK (thuisr.) 18 Nov. te Ant werpen. WAALKERK 18 Nov. van Durban naar Lorenzo Marques. HOLLAND—AMERKA-LIJN EURGERDIJK, New Orleans n. Shang hai van Balboa. HOLLAND—AUSTRALIË-LIJN TANIMBAR (thuisr.) 18 Nov. te Bremen HOLLAND—OOST-AZIË-LIJN MEERKERK (thuisr.) 17 Nov. v. Genua JAVA—NEW. 'VORK-LUN TAPANOELI, Java naar New-York, 15 Nov. te Boston. ROTTERDAMSCHE LLOYD KEDOE (uitr.) pass. 18 Nov. Pontellarts. KOTA PINANG (thuisr.) 18 Nov. van Singapore. KOTA TJANDI (thuisr.) pass. 17 Nov. Fintsterre. PATRIA (uitr.) 18 Nov. Port Said. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKALIJN ALCHIBA (thuisr.) 18 Nov. Las Palmes gep- ALDABI (u tr.) pass. 17 Nov. Teneriffe. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN AENEAS 18 Nov. van Dairen 1. v. Londen te Rotterdam. CALCHAS, Japap/Rott. 17 Nov. te Singa pore. EURYBATES 14 Nov. van Batavia naar Amsterdam. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ADELAAR, m.s. 17 Nov. van Antwerpen naar Londen. ARY SCHEFFER 15 Nov. v. Rotterdam te Havre. BATAVIER I 16 Nov. van Rotterdam te Hamburg. BATAVIER V 18 November v.m. 7 u. 30 van Rotterdam te Gravesend. Sigarette nrooken T9 November. Wat was sigaretten- rooken vroeger toch een weinig gecompli ceerde zaak Wie zin had in sigaretten, kocht een doosje sigaretten, en rookte, 't Is haast ongeloofelijk van eenvoud Tegenwoordig is dat hee! wat ingewikkel der geworden Je moet er een deskundige voor zijn, hygiënist, dokter, oeconoom. BEURSPLEIN 17 Nov. Ferando Noronha gep., Rosario n. Las Palmas (v. o.) DELFSHAVEN 17 Nov. v. Galveston te Mobile. FLYING SCOTSMAN 18 Nov. V. Bright- lingsea naar Rotteredam. JOBSHAVEN 17 Nov. Ouessant gep., Antwerpen naar B.'Ayres. MOORDRECHT 17 Nov. v. Rouaan naar Istanbul. OOSTERSCHELDE m.S., 14 Nov. van Gravesend naar Esbjerg. OOTMARSUM 17 Nov. v. New-Orleans naar Bremen. PARKHAVEN 16 Nov. 59Ö mijl W. V. Cilly, Mobile naar Bremen. STAD AMSTERDAM 17 Nov. Oran naar Antwêrpen. THEANO 17 Nov. v. Cardiff n. Dublin. VALK m.s., 13 Nov. van Amsterdam te Mistley. WILLY 16 Nov. van Rott. te Havre WINTERSWIJK 13 Nov. v. Galvesfcen te Bremerhaven. IJSELHAVEN 17 Nov. Ouessant gep., Antwerpen haar Montevideo. Ai' BIJ DE CONCERTZAAL. Door onze ongeëvenaarde drukte en onze a.s. verbouwing, zyn wy genoodzaakt, spoed achter onzen verkoop te zetten en zullen wij om contant geld alle voorradige Meubelen ver beneden normale prijzen verkoopen. SCHITTEREND DRESSOIR 24.2 geheel veerende CRAPAUDS en vier eiken STOELEN 75.— (rug ook met veeren) - Hyper modern 2 kleurig SALON-AMEUBLEMENT (vochtecht) 95.— - Geheel veerende WAAIER-AMEUBLEMENTEN 80.- Zeer zwaar veerend HUISKAMER-AMEUBLEMENT 45.— - 2 CLUB FAUTEUILS, 4 STOELEN met moquette, SCHUIFTAFEL, eiken DRESSOIR, SPIEGEL, samen 75.Beter soort DIVAN 12.50. Schilderstukken, Kapstokken, Linnen- en Boekenkasten, Spiegels, Buffetten. Schitterend vochtecht Q. A. Chippendael Chesterfield AMEUBLEMENT 145.— - Leeren CLUBCRAPAUDS 30.- - THEEMEUBELS 9.2-deelig Emh. AUMPINGMATRAS, 20 jaar garantie 13.SCHUIF- en CLUBTAFELS, meer dan 30 stuks. PRACHTIGE DRESSOIRS VOORRADIG, teveel om te noemen. Van zekere zijde wordt het bericht gelanceerd, dat wij ook HANDELEN In VEREENIGING. Wy zouden dan niet voor die buitengewoon lage prijzen kunnen verkoopen. wy dan onze kostpryzen moeten belasten met le. loon Directeur, 2e. kosten voor zyn auto, enz. 3e. winsten voor een stel geldschieters. Onze verkoop is geheel gebaseerd op het principe van ARBEIDER naar CONSUMENT, zonder verdere ongeoorloofde onkosten, die noodwendig het product duurder moeten maken. Reeds 3 maal heb ben wy in dit jaar een contract moeten sluiten voor een groote partij crynvegetal en vlas, voor stoffeering onzer meubelen. Dit crynvegetal is van de beste kwaliteit, zoodat al onze meubelen hiermede gestoffeerd, een zeer langen levensduur bezitten. Je moet eerst een paar dozijn wetenschappe lijke advertenties ervoor doorwerken om zeker te zijn dat je niet het verkeerde merk koopt. Je moet je grondig ervan overtuigen, dat er geen enkel middel bestaat dat gezonder is voor alle kwalen dan juist dat doosje, dat je sigarettenwinkelier je tracht aan te smeren. Je moet je er van overtuigen, dat bij dit merk de stelen zorgvuldig verwijderd zijn. want zij zouden op de tong branden en prikkeling van de keel veroorzaken dat ideale zuiver heid het parool van deze fabriek zij en dat daarom elke kilo tabak volgens de aller nieuwste methodes ontdaan is van alle zand en stofdeeltjes dat uitsluitend lange strengen zuivere tabak verwerkt zijn, een waarborg voor steeds gelijkblijvenden smaak en 100 genot van het eerste tot het laatste trekje dat deze sigaret een hygiënisch mondstuk bezitdat ze je niet aan het hoesten, kuchen of niezen maakt dat ze een chemisch prae- paraat bevat, hetwelk de nicotine absorbeert en oorzaak is, dat de sigaret zelfs in de verste verte niet naar tabak smaakt dat de kleur van de tabak niet vloekt met die van je haar, oogen, das of sokken dat het formaatje flatteertdat de sigaret tegen regen en wind bestand is en je een optimistischen kijk op het leven geeftdat ze je gebit niet aantast, je gehemelte spaart en niet scherp is voor je oogen dat de lucht niet in de kamer blijft hangen dat de geur integendeel het branden van reukwerken overbodig maakt. En als het daar nog maar bij bleef, dan was het betrekkelijk eenvoudig. Maar je moet scherp uit je oogen kijken of je wel de beste borduursels krijgt, geen vlinders waar je er al twaalf van hebt, en geen Smyrnasche tapijten als je vrouw nu eindelijk weer eens doodgewone Axminster zou willen zien of je wel de goede parfum op den kop tikt, niet die smurrje die oorzaak is geweest dat onlangs in de tram een aardig meisje, dat eerst naast je was komen zitten, met een gebaar van onpasselijkheid op het achterbalcon is gaan staan of je de spiegel tjes, zakdoeken en halskettingen in je doosje vindt die je dochter al eenige malen onge duldig heeft gereclameerd, dan wel de bons, die, tegen den tijd dat je keel (ondanks alle beloften) rauw en versleten is, of je tong pijn lijke blaren vertoont, je het recht geven op een wekker k negentig cent. Ja, dat sigaretten koopen is geen sinecure. Daarom steek ik ze altijd van 'n ander op. VOORAL met dat ongestadi ge weer: „lakerol", om kouvatten en griep te voorko men. Zorg voor een stabiel klimaat van binnen; neem Lakerol! Lakerol wordt alleen verkoel:! door erkend* Apothekers en Drogisten. Groote dooi (blik) 50 ct. Kleine dooi (carton) 30 ct. Lakerol „Smoken" Paitillei 30 ct. p.d.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6