Buiten landseh o\°ieu ws \$MLö- FEUILLETON Het Kasteel Roehe-Noire DERDE BLAD DONDERDAG 19 NOVEMBER 1931 BLADZIJDE 1 Hst conflict in het Verre Oosten De Engelsche anti- dumpingwet De Internationale ont wapeningsdemonstratie De Hongaarsche regeeringscrisis De verklaringen van Laval Tegen opruiende redevoeringen Te Ten een samengaan met de nat. soc. Hoe Snowden zijn salaris verdient Een aanval op de peseta? Gemengde Buitenlandsche Berichten Strijd met misdadigers- bende Bruidspaar verdronken Spaansch stoomschip gezonken Ontploffing aan boord van motorschip KORT NIEUWS RADIO-OMROEP BOEKBESPREKING weer, haaide takkenbossen en hout, lakens, Och, m'sieur, het onweder en ik zijn den toren innam. Daar de vensters en de Den laat.sten tijd heeft de houding van de Ver Staten ten aanzien van het con flict in Mandsjoerije niet overal waardeering gewekt. Reeds teen een „waarnemer" van Amerika in de vorige Volkenbondsvergadering, waarin deze Aziatische moeilijkheid besproken werd, slechts een zwijgende rol vervulde, werd dit ten nadeele van Amerika uitgelegd. Moge lijk niet geheel ten onrechte werd deze zwijgende Amerikaansche vertegenwoordi ging eerder als een nadeel voor de bespre kingen beschouwd dan als een versterking van den in een conclusie aan Japan ge stelden eisch tot ontruiming van Mand sjoerije vóór 16 November. De latere uitlegging van Amerikaansche zijde over dit stilzwijgen heeft dezen min of meer ongunstigen indruk niet kunnen wegnemen. En het is zelfs zoover gekomen, dat de Ver. Staten beschuldigd werden, een dubbel gezicht te hebben, dat lonkte naar beide kanten, om met ailen goede vrienden te blijven. In dit stadium hebben de Ver. Staten den tijd gekomen geacht, de rol van zwijgenden toeschouwer te verlaten. Het Staatsdepar- tement van buitenlandsche zaken heeft thans verklaard, dat het met de leden van den Volkenbond van oordeel is, dat Japan Mandsjoerije moet ontruimen. Er bestaat echter verschil van meening over de wijze van ontruiming. Intu&vchen blijft Japan Mandsjoerije be zet Houden en de besprekingen hebben al- zoo nog niet het gewenschte gevolg gehad. Integendeel schijnt nu de strijd goed te beginnen, want in het Nonni-gebied is een ware veldslag geleverd, welke, volgens de berichten, met een volkomen nederlaag der Chineezen geëindigd is. De Japanners heb ben nu, melden zij, bereikt wat zij wensch- ten. Doch de vervulling dier wenschen maakt de oplossing op vredelievende wijze weer moeilijker. En daarom doet de verklaring van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, dat het een dwaasheid is te denken, dat Japan oorlog wil voeren tegen China, wel een beetje komisch aan. Een wending bij de raads- besprekingen? Japan zou traineeren. Naar gisteravond uit betrouwbare bron verluidde, zijn de aan de Amerikaansche regeering door de eigen delegatie voorgestelde compromisplannen zonder uitwerking ge bleven. Tokio zou aan zijn vertegenwoor digers opdracht hebben gegeven, zich aan de tot dusver geldende aanwijzingen te houden. De geheime zifting van den raad van gister avond kon eerst IK uur later dan was vastgesteld aanvangen, daar de Japansche delegatie nog niet gereed was met haar voorbereidingen. Yoshisawa bracht een lang rapport uit, waarin echter aTeen het reeds bekende standpunt herhaald werd. In Volkenbondskringen heeft men dan ook den indruk, dat Japan tijd wil winnen en de onderhandelingen wil traineeren. Men houdt ernstig rekening met de mogelijkheid, dat de Chineezen binnenkort toepassing zullen eischen van artikel 15 van het Vol kenbondspact. Geen Amerikaansch compromis voorstel aan Japan en China. Staatssecretaris Stimson heeft heden de geruchten, die de ronde deden en volgens welke de Londensche Amerikaansche am bassadeur Dawes, Japan en China een com promisvoorstel had doen toekomen, officieel tegengesproken. Stimson voegde hieraan toe, dat Amerika zich aan niets heeft gebonden, doch aan den anderen kant er op staat, dat het Mands- joerijsche conflict geslecht moet worden met vreedzame midde'en. Nieuwe nota van Japan en China Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de Japansche minister van Buitenland sche Zaken, den Chineeschen ambassadeur te Tokio een nota heeft overhandigd, waarin de Japansche regeering alle Chineesche be schuldigingen als onjuist betitelt. De Chineesche regeering heeft de besluiten van den Volkenbondsraad ernstig overtreden, zoodat geen sprake kan zijn van een ont ruiming van het bezette gebied. Een Volkenbondsenquêtecommis sie naar Mandsjoerije? Naar de „Temps" Woensdag van toonaan gevende zijde verneemt, heeft de Japansche Raadsdelegatie een compromisvoorstel van haar regeering ingediend, waarin als voor naamste punt wordt genoemd de missie van een enquêtecommissie van den Volkenbond naar Mandsjoerije en China. Deze commissie zal moeten onderzoeken of de Chineesche regeering in staat zal zijn de orde en vrede aan de grens te handhaven en of China de bestaande verdragen acht. Men onder- ste't, dat het mogelijk zal zijn een oplossing te vinden van de Mandsjoerijsche kwestie, nadat deze commissie haar rapport zal heb ben uitgebracht. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, heeft medegedeeld, dat het noodzakelijk is, dat hij voor korten tijd naar Londen terugkeert. De strijd om Tsitsikar en Agantschi. Naar uit Charbin wordt gemeld, hebben de Chineezen tijdens de gevechten van gis teren 300 dooden en ruim 3000 gewonden verloren. Ook de Japanners leden groote verliezen. De Nonnirivier is toegevroren. De soldaten van beide legers hadden veel te lijden van de buitengewoon vinnige koude. Er waait een ijzige wind. De temperatuur bedraagt 15 graden onder nul. Poe Yi naar Japan De Japansche regeering heeft den voorma- ligen Chineeschen keizer Toe Yi verlof ge geven, zich in Japan blijvend te vestigen. In de geheime zitting van den Volken- bondsraad, welke Woensdag is gehouden en waaraan niet werd deelgenomen door ver tegenwoordigers der strijdende partijen, werd een zeer belangrijke wending der zaken aangekondigd. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, hield een redevoe ring, waarin hij tamelijk duidelijk te ver staan heeft gegeven, dat het beter zou zijn de onmogelijkheid van een oplossing der bui tengewoon moeilijke Mandsjoerijsche kwestie door den Volkenbond openlijk toe te geven, dan zich te vergenoegen met schijnoplossin gen in den geest van de tot nu toe gegeven „aanbevelingen". Dergelijke schijnoplossingen, aldus spreker, schaden het aanzien van den Volkenbond meer dan ieder ander besluit. Daarenboven heeft Simon gerefereerd aan artikel 15 van het Volkenbondsstatuut. Art. 15 geeft in tegenstelling met artikel 11, den Volkenbondsraad de mogelijkheid af te wij ken van het principe der eenstemmigheid en de stemmen der geschil hebbende partijen te negeeren. Aldus zou een breuk van de autoriteit met alle daaruit voortvloeiende gevolgen kunnen worden geconstateerd. In dien evenwel op voorstel van China zou worden besloten tot toepassing van artikel 15, zouden de onderhandelingen in een volkomen nieuwe fase treden. Ook de vertegenwoordiger van Duitschland, staatssecretaris van Bulow, heeft zich in zooverre bij den Britschen minister aange sloten, dat hij schijnoplossingen eveneens on verdraaglijk noemde voor het aanzien van den Volkenbond. In den namiddag heeft een strikt geheime zitting plaats gehad, ten einde de beide strijdende partijen ieder afzonderlijk de ge legenheid te geven hun standpunt uiteen te zetten Officieeele mededeelingen over het verloop der zittingen worden niet verstrekt. O In tweede lezing aangenomen De anti-dumpingwet is door het Engelsche Lagerhuis in tweede lezing aangenomen met 376 tegen 47 stemmen. Bij de behandeling in tweede lezing van de anti-dumpingwet verklaarde Runciman, da; de wet na zes maanden zou vervallen, even als alle besluiten voortvloeiende uit de wet. De waarde der goederen, waarop de rech ten zouden worden gebaseerd, zou natuurlijk zijn de waarde vóór de afkondiging der wet. De wet bevatte niets dat inbreuk maakte op eenig door Engeland gesloten handelsver drag, maar Engeland maakt aanspraak op dezelfde vrijheid betreffende zijn fiscaal stelsel als andere landen bezitten. De regeering zou van de door haar ver langde macht geen misbruik maken. De regeering waakt even krachtig voor de Britsche handelsbelangen als de oppositie De wet zal vermoedelijk 20 November de koninklijke goedkeuring ontvangen. De uitlating van Runciman, dat de Board of Trade gedurende het week end niet wer keloos zal zijn, heeft bij de leden van het parlement geleid tot de gevolgtrekking, dat de eerste besluiten ingevolge de nieuwe wet Zaterdag zullen worden uitgevaardigd en dat voor bepaalde invoeren reeds Maandagmor gen rechten moeten worden betaald. Twee weigeringen Senator de Jouvenel en Lord Cecil hebben gisteren de vertegenwoordigers ontvangen van de binnen- en buitenlandsche pers, ten einde hun inlichtingen te verstrekken over de Parijsche internationale ontwapenings demonstratie. De Jouvenel, de voorzitter van de organi. satiecomroissie. verklaarde, dat 't er om gaat de stemming der volkeren van alle landen ten gunste van een werkelijke vermindering der bewapeningen tot uiting te brengen. Ten einde dit doel te bereiken heeft men de be stuursleden uitgenoodigd van alle groote po litieke, sociale, religieuze en intellectueele vereenigingen van alle landen tot een buiten, gewone internationale bijeenkomst. Aan deze vergadering zal een motie worden voorgelegd, welke is uitgewerkt op een ver gadering tot het geven van prae-advies op 25 Juli in Par 's. Vervolgens deelde spr. den persvertegen, wcoi'digers mede, dat de organisatiecommis sie slechts twee weigerende antwoorden had ontvangen en wel een uit Sovjet Rusland, van Lunatscharsky en een van de Duitsche nationaal-socialisten. Lunatscharsky heeft zijn aanvankelijk gegeven belofte ingetrok ken. daar zijn aanwezigheid om binnen- land~ch politieke aangelegenheden in Sov jet Rusland noodzakelijk was, terwijl de Duitsche nationaal-roc'alisten de van te vo ren opgestelde motie hebben afgewezen als ba"is van onderhandeling. Door Duitsche persvertegenwoordigers werd hierop onmiddellijk de vraag gesteld, of dan de Fran, rechtrche part. b.v. groep- Marin of de Action Francaise pan de uit- noodiging gevolg zouden geven. Hierop ont spon zich een levendige gedachtenwisseiing, waarin de Jouvenel verklaarde, dat in Frankrijk in het geheel geen narttjen waren uitgenoodigd, maar alleen die verbonden, die in de ontwapening geïnteresseerd waren. Om deze redenen heeft men zich ook noch tot de rechtrche Franrche partiien, noch tot de Action Frangaise in het bijzonder ge richt. Ten slotte moest echter de Juvoenel toe geven, dat de Fransche rechtsche partijen, wanneer men zich direct tot hen had ge wend, vermoedel"k eveneens een weiverend antwoord zouden hebben gegeven. Hieraan werd toegevoegd, dat deze afwijzende hou ding immers voor niemand een geheim kon zijn. wanneer men de Parijsche rechtsche bladen leest. Reeds ten einde De Christ. Soc. Econ. Partij heeft giste renavond een beraadslaging gehouden in de kwestie van de deelneming der noodleidende industrieele arbeiders aan de noodonder- steuning. Er werd een overeenkomst aangegaan met den Minister van Volkswelvaart, waar- lij de socialistische vakvereenigingen van de ter beschikking zijnde 2 millioen pengö 150.000 pengö steun bekomen. Door deze overeenkomst is de regeerings crisis opgeheven. Ontoereikend geweest De Buitenlandsche Commissie van de Ka mer heeft Woensdag op voorstel van den socialistischen afgevaardigde, Grumbach, be sloten met 16 tegen 11 stemmen den presi dent der commissie, Paul Boncour, op te dragen den Franschen premier het leedwe zen uit te drukken der commissie over de ontoereikende verklaringen, welke hij voor de vereenigde commissies voor financieele en buitenlandsche aangelegenheden in de bijeen komsten van het einde der vorige week heeft afgelegd. Een tweede voorstel, waarbij de minis- ter-president wordt opgewekt aanvullende verklaringen af te leggen, werd met 11—9 stemmen verworpen De Commissie is de meening toegedaan, dat de premier tijdens de debatten der Kamer nopens de buitenlandsche politiek, gelegen heid zal hebben zijn verklaringen aan ie vullen. Besprekingen tusschen Hoover en Grandi Werkelijk vorderingen? Staatssecretaris Stimson heeft Woensdag tegenover journalisten verklaard dat Hoover en Grandi alle politieke en economische ge schilpunten hebben besproken en „werkelijke vorderingen" hebben gemaakt op den weg van algemeene overeenstemming betreffen de economische en financieele kwesties, timson erkende voorts dat in het bijzonder de ontwapening, de herstelbetalingen en de intergeallieerde schulden onderwerp der be sprekingen zijn geweest. Hij legde er den nadruk op dat Hoover en Grandi op vele punten „vriendschappelijke overeenstemming" hadden geconstateerd. Een spreekverbod In een te Frankfurt a. d. Oder uitgesproken redevoering deelde de Pruisische minister van binnenlandsche zaken mede, dat tot geweld dadigheden aanleiding gevende uitlatingen tijdens openbare vergaderingen in den ver volge een spreekverbod voor den redenaar in Pruisen ten gevolge zouden hebben. Verder legde Severing er den nadruk op, dat in een rechtsstaat geen plaats is voor politieke bonden van iedere richting. Deze hebben niet ter bescherming geleid, maar zijn tegenwoordig meer dan ooit een aanleiding tot verontrusting. „Wanneer wij den gedach ten aan eigen bescherming vrij spel laten hebben wij spoedig in Duitschland Balkan- toestanden. Ik weet, dat de mogelijkheden van de politie gebonden en beperkt zijn, maar wat door de Pruisische Schupo gedaan kan worden, om dit tegen te gaan, zal gebeuren." Besluit van Oostenrijksche Heimwehren Op grond van een enquête der Oosten rijksche nationaal-socialisten. die order de leuze: „Hatsburg of Harzburg" storing- neming verlangden in de Habsburgsche kwestie en de Anscblusskwestie, hebuen voor eenigen tijd in Stiermarken en Kaerrten nlaat-elijke onderhandehnfen plaats gehad tusschen de Hcimschutzbonden en de natio naal-socialisten. Deze onderhandelingen hadden echter geen resultaat, aangezien de nat.-soc„ naar de Heimwehren beweren, in de op te richten gemeenschap de leiding wilden hebben. Op een bijeenkomst der landsl~iders dor Heim wehren in Linz is thans het besluit geno men, onder a'le omstandigheden politiek zelfstandig te blijven. In de aangenomen motie wordt o.a. ge zegd, dat de hoofdzorg van den staat het behoud van het Duitsche volkswezen op Oostenrijkschen bodem moet zijn. Derhalve kan de Heimatschutz zich nooit in eenige politieke richting laten dringen, welke zich tegen de belangen van het Duitsche volk zou kunnen richten. De Heimatschutz weigert derhalve zich als werktuig te laten gebruiken van dynastische belangen. Erkennende, dat de verhoudingen in Oostenrijk essentieel verschillen van die in het Duitsche rijk. moet de Heimatschutz zijn politieke zelfstandig heid behouden. Zjjn post is een sinecure Op een vraag in het Engelsche Lagerhu's. bericht het „Handelsblad", betreffende positie en salaris van den lord privy seal (Snowden) heeft MacDonald meegedeeld dat de lord privy seal lid is van het kabi net. Hij heeft geen zuiver departementale taak en daarom is het niet noodig, dat hij lid is van het Lagerhuis. Het salaris aan den post verbonden bedraagt 2000 per jaar, waarvan echter de verlaging afgaat, waartoe de vorige regeering heeft besloten Er is geen bepaald lid der regeering aange wezen, zoo deelde de premier nog mede, om z'ch met de werkloosheid bezig te houden Het amabt van Snowden, aldus MacDonald verder, is een sinecure en evenals de andere ,,sinecure"-ministers zal de lord privy seal voor speciaal werk worden gebezigd, nu eens werkloosheid, dan weer. Een Labourlid: Spreken voor de radio (Gelach) Dat ook wel, antwoordde de prem'er. maar het is toch ook nuttig. (Nieuw ge lach). Een ander Labourlid deed de na de toe lichting van MacDonald overbodige vraag waarem salaris moest worden betaald voor wat als een sinecure wordt omschreven. Financieel schandaal? In politieke kringen te Barcelona is groot opzien gebaard door de komst aldaar van den echtgenoot van de door het Parijsche proces bekende Madame Hanau Bloch. Deze heeft, naar de laatste berichten mel den, gepoogd verscheidene leden van de Ca- talaansche regeering te winnen voor een of fensief tegen de peseta, van welker val hij nadeelige uitwerkingen verwacht op de Ban- que de France, welke groote bedragen in peseta's zou hebben. Het heeft den schijn, alsof deze zaak, waarin ook verscheidene af gevaardigden van de Spaansche nationale regeering zouden zijn verwikkeld, tot een groot schandaal zal uitgroeien. Ruwe Huid POROL Ruwe Handen Doos 30 cent Ruwe Lippen Bij Apoth. en Drog. 5 dooden Te Barcelona heeft de politie gepoogd een misdadigersbende onschadelijk te maken, die zich had verschanst in een beruchten bar. Daar de politie-agenten met schoten werden ontvangen werd een detachement versterking gehaald. Er ontstond een vuur gevecht, dat ruim 3 uur duurde en in den loop waarvan 1 politie-officier, 2 politie agenten, 1 vrouw en een der misdadigers werden gedood. De rest van de bende slaagde er in over de daken te ontkomen. Op weg naar de kerk De auto, waarmede te Helsingfors een bruidspaar ter kerke reed voor de inzegening van hun huwelijk is van de brug over de ri vier in het watei gestort. De chauffeur en de naast hem zittende persoon konden zich nog óp het laatste oogenblik redden. Eet bruids paar verdronk. 25 man verdrenken Uit Istamboel wordt gemeld, dat de Spaan sche graanboot „Harvague" in de Zwarts Zee is gezonken. De uit 25 koppen bestaande bemanning is om het leven gekomen. De „Harvague" meet 7600 ten. Noodlottige gevolgen Aan boord van het motorsch'p „Itu", dat den denst onderhoudt op de Yangtse, heeft een ontploffing plaats gehad ten gevolge waarvan 14 personen om het leven zijn gekomen. De ontploffing had plaats in de machine kamer, waar vier stokers en machinisten werden gedood. Het schip, dat 200 passa giers aan boord had, geraakte onmiddellijk in brand. Tijdens de pan ek sprongen 10 Chineezen over boerd. Zij zijn verdronken. Ondanks de hoog oplaaiende vlammen die zich spoedig aan het geheele schip mededeelden, is het den kapitein gelukt zijn schip bij Tschoeng Kiang te verankeren en de passagiers en de leden der bemanning te redden. De kapitein en verschillends pas sagiers eerste klasse zijn door de autori teiten gearresteerd en gedurende eenige uren in arrest gehouden. Sir HaroldKitte rmaster is benoemd tot gouverneur en opperbevel hebber van Britsch Honduras als opvolger van Sir John Burdon. Op het station Eger (Tsjechcv Slowakije) is een locomotief ten gevolge van een verkeerden wisselstand ingereden op een voor vertrek gereedstaanden personentrein EgerKarlsbad. 20 reizigers werden gewond, waarvan vier ernstig. Een vrouw is aan de gevolgen overleden. De minister van Handel en Economi sche aangelegenheden in Estland Pung is afgetreden, wij' de Estlandsche regeering tegen den wil van den minister 't tabaks monopolie van Estland wil geven aan een Grieksche firma. Het gemeentebestuur van Warschau heeft besloten, de eischen van het stakende personeel der gemeentetram ni te willigen. De vader van den eenigen tijd ge leden in China vermoorden jongen Engelsch- man Thomburn, heeft van het Chineesche gouvernement een schadeloosstelling van 100.000 taels geëischt. VRIJDAG 20 NOVEMBER 1931. HUIZEN 1875 M. Algemeen programma verzorgd door den K.R.O. 8.009.15 en 10.00 11.30 Gramofoonpl. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Concert KRO-kwin- tet. 1.45 Gramofoonpl. 2.30- -3.30 Orgelcon cert dooi E. Haak. 4.00 Zevende symphonie in E-dur van Bruckner. 5.003.30 K.R.O.- Kunstensemble o.l.v. P. Lustenhouwer. 6.00— 6.15 W. Graziano „Wintersport in Zwitser land". 6.30 Land- en tuinbouwhalfuurtje. 7.00 Praatje over papier. 7.45 Cor Schneider (declamator). 8.0011.00 Uit Rozendaal: Concert KRO orkest met m. v. Jaqueline Vèrlinden (zang), o.a uit „Figaro's Hoch- zeit", Mozart. 11.0012.00 Gramofoonpl. HILVERSUM 298 M. 6.45—7.00 en 7.30— 7.45 Gymnastiek. 8.00 Concert VARA-septet en gramofoonpl. 10.3012.00 Gramofoonpl. 12.002.00 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. 2.00 Voor de scholen: Middelen van vervoer vcorheen en thans. 2.304.00 Gramofoonpla- tenconcert. 4.00 Gramofoonpl. 5.15 Concert VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot. 6.20 Con cert. 7.15 Concert 7.508.00 Concert. 11.00 12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 S slisten concert (alt, te nor, harp). 1.00 Orgelconcert door Helen T. Young. 1.50 Gramofoonpl. 2.45 Voor de scho len. 4.05 Voor de scholen (kwartet) 4.50 Lichte muziek. Moschetto en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Volksliederen uit West-Europa (gramofoonpl.) 7.10; 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Liederen uit de Revue's van Monckton en Caryll. Solisten kcor en orkest o. 1. van L. Woodgate. 9.209.35 Be richten. 9.40 Lezing door Sir William Ro- thenstein. 10.25 Serenadenconcert o. 1. van Victor Hely-Hutchinson, o a. suite „Le tombeau de Couperin", Ravel. 11.2012.20 Dansmuziek PARIJS „Radio-Parijs" 1725 M. 8.05; 12.50; I.25 Gramofoonnl. 5.05 Muzikale causerie met illustraties 8.20 „Les Beatudes" van Cesar Franck. Koor, orkest en solisten. LANGENEERG 473 M. 6.25—7 20; 10.00— 10.35 en 11.00 Gramofoonpl. 11.251.50 Or kestconcert. 4.205.20 Orkestconcert. 7.20 Vroolijke Avond. 9.25 Berichten en hierna tot II.20 populair concert en dansmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 11.20—12.35 Or kestconcert. 2.204.20 Orkestconcert. 7.30 Cello-duetten dcor de Gebr. Dietzmann. 7.50 „Die Nummer Lauit"- hoorspel van M. Georg en A H. Kober. 9.30 Werken van N. W. Gade, o.a. Strijkkwintet in e-moll, op. 8. 10.2011.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 503 en 338 M. 508 M. 5.20 Or kestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 3.20 Moderne dansmuziek. 9.05 Sonate voor hoorn en piano. Havdn. 9.35 Ardeenscbe liederenavond. 338 M. 5.20 Orkestconcert. 6.35 Gramofoonpl. 8.20 „Gravin Maritza" operette van Emme rich Kalman. ROME 441 M. 8.20 Operette „Bambu" in drie acten van E. Carabella. ZEE SEN 1635 M. 6.50 Dansmuziek van Barnabas von Geczy en zijn orkest. 8.20 Be richten. 8.35 Goethe-herdenkin". 9.20 Lezing en berichten. Hierna dansmuziek ten bate der werkloozen te Berlijn. In het Reuzengebergte is een hevige sneeuwval begonnen. Reeds thans ligt de sneeuw er 10 c.M. dik. In opdracht van het Japansche ministerie van binnen'andsche zaken zijn de leden van het hoofdbestuur van de com munistische partij Japan, voor zoover deze zich niet naar het buitenland begeven had den, gearresteerd. Er is tegen hen een aan klacht wegens hoogverraad ingediend. „HET GEHEIM VAN DE ZEVEN WIJZERPLATEN". Een geheim zinnig verhaal van Agatha Christie - - Uitg. Het Ned. Boek huis, Tilburg. Een boek, waaruit een helder en scherp zinnig vernuft spreekt. In dezen roman wordt een probleem gesteld, waarvan de op. lossing moeilijk te vermoeden is, doch de wijze, waarop de schrijfster don logischen gang van zaken ontwikkelt en uiteenzet, ver schaft niet slechts ee„ aangename spanning, maar evenzeer een intellectueele voldoening. De verrassende wendingen, we'ke het ver haal telkens neemt en de rustige, maar strak-redelijke ontwikkeling der gebeurten's- sen, voeren den lezer, onafwendbaar ge boeid, mede naar het verbluffende einde, dat nu eens niet een gezochte en „gemakkelijke" oplossing inhoudt, doch een volkom"n be vredigende en voor de hand liggende verkla ring van het geheele, ongetwijfeld zeer inge wikkelde en met meesterschap opgezette vraagstuk, dat het onderwerp van behande ling uitmaakte. „De Klokkenmaker van Venetië", door Ellen Russe Uitg. P. N. van Kampen en Zoon, Amster dam. Een verhaal in 86 bladzijden over een klokkenmakersfamilie, waarvan een lid de groote klok voor de Piazza San Marco te Venetië vervaardigde met kunstig mecha- niet. Na in verval te zijn geraakt, komt de familie weer op haar oude plaats terug. Een vlot-lezend boekje, waarvan de uit gave bijzonder goed verzorgd is. (Naar het Fransch) door MARIE MARECHAL Vertaling van Jac. J. Schoon. 9. Neen, m'n goede Jeanne-Marie, zeide eindelijk de vicomte. Lebihan steekt niet den draak met je; ik verzoek je om je gast vrijheid. Dat is een idee, hé? voegde de matroos „t bij en sloeg zicli "-ao- het voorhoofd, ter wijl hij een gezicht trok, ba'. grappig moe-s* verbeelden. Maar (och ni:t vannacht? hield de vrouw, n^et op haar gemak, aan. De kamer is wel is waar schoongemaakt, zeker, maar een ware ijskelder en aangezien er in jaren ni t meer het venster open is geweest om te luchten, ook bedompt. Hedennacht en wel zoo gauw mogelijk, m'n goede Jeanne-Marie; ik ben eenigszin.. vermoeid, herhaalde Guillaume. Dit zeggende liet hij zijn hoofd zwaar op de handen vallen en scheen niets meer om hem heen te zien of te hooren. Nu snelde de oude vrouw bedrijvig heen en dekens en kussensloopen. Daarna begaf zij zich met Lebihan naar boven en keerde na verloop van een kwartier alleen terug. Wanneer m'sieur de Vicomte zich ter ruste wil begevenalles is klaar, zoo goed als het ging, zeide zij; het is in de kamer echter nog zoo koud, en het zou daar om wellicht beter zijn, als uwe edelheid nog een poosje zich hier wilde warmen. Het goede oudje had tranen in de oogen. De brief van den vrijheer, haar door Lebihan ter hand gesteld, had haar zoo velerlei doen gissen. Zij vroeg Guillaume daarom niets meer, maar verdubbelde daarentegen hare eerbiedige, liefdevolle zorg. Toen Guillaume zich naar boven begaf, vond hfj Lebihan op de knieën voor den haadr liggen, met bolls wangen in het vuur blazend, die maar karig branden wilden. 'Farbleu, dat begint goed, mopperde de iiwe kerel voor zich heen. Nat hout in een haard, die rookt als een keet. En dat noemt „hij" bewoonbaar. Ach m'sieur. de baron, ik bedank voor een woning van dit slag. Zelfs geen scheepsjongen der handelsmarine zou men in zulk een gat durven inkwartieren. Je hebt immers mijn toilet-zak meege nomen, Lebihan, vroeg Guillaume. Ja, m'sieur vicomte. Het overige zal menn morgen vroeg hierheen brengen. O, dat heeft zoo'n haast niet. Maai maak nu gauw dat je naar huis komt, oude vriend. Het onweer wordt van minuut tot minuut erger. te oude kameraden, om voor elkaar bang te zijn, gaf Lebihan onverschillig ten antwoord. Overigens krijgt u mij niet hier vandaan, alvorens ik u goed en wel in bed zie. Heeft u nog ergens behoefte aan? Ik vrees, dat uw diner van hedenavond u niet al te zwaar op de maag zal liggen. Ik heb alleen dorst, antwoordde de jonge man, en zou je willen verzoeken, oude vriend, mij wat drinken te brengen. Jawel, maar wa'.? hernam de bediende, terwijl hij zich achter het oor krabde. Wat je maar hebt, 't komt er niet op aan. Een glas wijn met veel water, dat lescht tenminste de dorst. Hier in liuis is echter geen druppel wijn le krijgen, m'sieur Guillaume. Welaan, breng mij dan water, frisch, klaar water, dat is alles wat ik noodig heb De matroos snelde ijlings de trap af en weer op. Hfj hield een steenen potje in de eene en een waterglas in de andere hand. Excuseer, zeide hij, maar la guerre comme a la guerre; de goede Jeanne-Marie heeft trouwens geen beter servies, Guillaume greep haastig naar het potje. Het wa er is heerlijk koel, zeide hij, ter wijl hij het glas vol schonk en dit gretig aan zijn lippen bracht. Bah, riep hij nochtans plotseling, terwijl hij de eerste teug weer uitspuwde, dit is zeewater. Je zult je vergist hebben, brave oude. Neen, neen, m'sieur vicomte, het is put water, maar helaas, ietwat brak doch daar gewent men wel aam Als men zich daaraan gewennen moet, dan beter terstond dan later, zuchtte Guil laume, wiens tanden door de koorts klap perden. En hij ledigde in ééne teug den walgelijken drank, hield nog eenmaal zijn vers ijfde handen tegen de vlammen en wierp zich ver volgens geheel gekleed in bed. O, m'sieur, dat gaat zoo niet! riep Lebihan, terwijl hij naar het bed trad en zfjn jongen meester bij het zwakke schijnsel eener vetkaars beschouwde, die in een fonke lenden, ouden koperen kandelaar stak, het mooiste stuk uit hesl het kaukergerief. U is doodsbleek, uwe oogen schitteren en op uwe wangen branden twee groote, roode vlekken. Ik gevoel mü zeer wel, alleen mijn hoofd is wat zwaar, dat is alles, antwoordde Guillaume, terwijl hij met de hand over zijn klam voorhoofd streek. Lebihan zuchtte, bromde een'ge onver slaanbare antwoorden, streek de d.ken glad, keerde naar den haard terug en wierp er een drogen takkenbos op, om het vuur wat aan te wakkeren. De vlammen laaiden vroolijk omhoog en belichtten de oude eiken balken van het pla fond, de witgekalkte wanden, het sobere vier kant van den kalen vloer, de smalle ramen, welke, evenals het bed, niet van gordijnen voorzien waren. Eenige stoelen, een tafel, een oude kast met klinkend ijzeren beslag gingen letterlijk schuil in het reusachtige vertrek, dat de geheele eerste verdieping van deur slecht sloten, blies ijzig de wind naar binnen en van buiten hoorde men de bran- dnig der golven tegen de rotsen op de kust zich breken. Het is een ware heksensabbath, mom pelde Lebihan, toen hij Guillaume in de koorts hoorde kreunen. Zeker zal hij van- nach; geen oog kunnen sluiten. Waarachtig de commandant heeft een har; van steen. Maar Guillaume sliep. De vorige slapelooze nachten, de vermoeie nis van de reis, de woeste chaos van opwin dingen, gevoelens en gedachten, dat al'.es ie zamen bewerkte, dat hij weldra vast insliep Eerst was het slechts een soort van verdoo- ving, waarin hij duizenden afwisselende beelden voorbij zag trekken, waaronder hij alleen het portret zijns vaders eenigszins duidelijk herkennen kon; ten leste kwam er over hem zulk een verkwikkende, diepe slaap, dat de trouwe matroos, die bij zijn bed ge bleven was, te vijf uur in den morgen einde lijk van meening was, zich nu gerust te kun nen verwijderen. Om niet het minste gerucht te maken, had de brave kerel zijn zware, met ijzer beslagen schoenen uitgetrokken en sloop op z'n teenen weg. VU. Middelerwijl had ook op het kasteel de avond zijn verloop genomen. Monsieur tie baron was met zulk een somber gezicht in het salon teruggekeerd, dat bij zijn intrede elk gesprek verstomde. Je presenteert vanavond geen thee, Antoinette? vroeg hij aan het jonge meisje, dat hem met bange oogen aankeek. Ik wachtte slechts op u, oomlief. Alles is gereed. Antoinette schreed haastig naar de thee tafel, waar op een spiritusvlam het water in een zilveren bouloir kookte. Doch ontbrak haar, die anders de kleinste verrichting met de meeste nauwgezetheid vervulde, heden de gewone bedaardheid en tegenwoordigheid van geest. Door het buitengewone bszoek op zulk een ongelegen uur niet op haar gemak, had zij bij de toebereidselen voor h:t thes- ze ten getracht, onopgemerkt dicht bij de deur te komen, welke zij zonder gerucht ie maken opende en op een kier zette, zoodat het haar mogelijk was, den persoon, die de bibliotheekkamer verliet, te zien. De zonderlinge, deels blijde, deels bedrukte houding van den ouden Lebihan, had in haar een bepaald vermoeden opgewekt, en zij spiedde nu met oor en oog naar den laten bezoeker. Het gelukte haar dan ook, naas': Lebihan, terwijl deze zijn kaars aan de groote lantaarn in de vestibule aanstak, een man te ontdek ken, die haar Jong toescheen, alhoewel zij zijn gelaat niet kon onderscheiden. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9