DE GRAPJAS HARLEKIJN! BEGROOTING VAN DEFENSIE Aan onze Lezers Voor de Huiskamer BINNENLANDSCH NIEUWS De totale begrooting sedert 1922 met ruim dertig millioen verminderd Geen voorzichtige navigatie met de „Sumatra" Opheffing van het marine-etablissement te Amsterdam TWEEDE KAMER Het Nationaal Crisis- Comité KUNST EN KENNIS RECHTSZAKEN KERKNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN De voorwaarde Nieuwe Haarlem scht Courant RADIO-OMROEP Harlekijn vliedt door de lucht en èrijpt den bandiet yr Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk VIII (Defensie) der Rijksbe- grooting voor 1932, is het volgende ont leend. De minister zal niets onbeproefd laten om, waar eenigszins mogelijk en rekening houdende met de tijdsomstandigheden de versoberingen aan te brengen, welke blijvend of tijdelijk toelaatbaar zijn, zonder de vitale belangen der weermacht ernstig te bena- deelen. Het is hem een voldoening te kun nen mededeelen, dat hij er in is geslaagd, de ontwerpbegrooting alsnog met ongeveer f 2.6 millioen te verminderen, zoodat de totale besparing, vergeleken met het voor afgaande begrootingsjaar ongeveer f 5.6 millioen bedraagt. De minister kan niet inzien, dat het door Nederland eenzijdig verlagen der defensie- begrooting met 25 pet. de kans op het tot stand-komen van een daarmede overeen komende internationale bewapeningsvermin- dering zou vergrooten. De totale begrooting is sedert 1922 ver minderd met rond f 30.600.000, d. i. 23 8 pet;; de begrooting der militaire uitgaven met rond f 20.750.000 d. i. 22.3 pet.; die der niet militaire uitgaven met rond f 3.830.000, d. i. 3934 pet. Luchtbeschermingsdienst Een bevredigende organisatie van den luchtbeschermingsdienst zal slechts tot stand kunnen komen, indien zich allerwegen de overtuiging baan breekt, dat hier een ge. bied is, waar de eensgezinde samenwerking vaii allen noodig en mogelijk is. Intusschen heeft de Minister in overleg met zijn ambtgenooten van binnenlandsche zaken en landbouw en van financiën beslo ten een interdepartementale commissie in het leven te roepen, waarin naast vertegen woordigers der drie departementen ook en kele burgemeesters zitting zullen nemen e welke tot taak zal krijgen, een wettelijken grondslag van den luchtbeschermingsdienst voor te bereiden. Hierbij zullen zoowel de verplichtingen der burgemeesters als de door het rijk te verleenen leiding en steun in be schouwing worden genomen. Evenals het vorig jaar verklaart de Minis ter, dat de ervaring betreffende de werking der dienstweigeringswet geen aanleiding geeft om stappen te doen tot verruiming harer grondslagen. Militaire muziekcorpsen bevorderen in hooge mate den goeden geest in den troep en zijn van bijzondere waarde voor onder- deelen, welke groote vermoeienissen hebben te doorstaan. In verband hiermede acht de Minister verdere inkrimping der muziek corpsen vooralsnog niet noodig. Oorlogsschepen Binnen eenige jaren zullen eenige schepen, zooals de „Zeven Provinciën", „Tromp" en „Hertog Hendrik", die Verouderd zijn en te veel aan herstellingen gaan kosten, uit de vloot moeten worden afgevoerd en 't is nood zakelijk aan deze sterke vermindering door nieuwen aanbouw tegemoet te komen, zij het ook in geringer mate dan vroeger mogelijk werd geoordeeld. De beslissing omtrent de werf te Helle- voetsluis kan niet genomen worden, voordat vast staat welke veranderingen te Willems oord noodzakelijk zijn. Opheffing Marine-etablissement te Amsterdam De Minister heeft tot opheffing van het marine-etablissement te Amsterdam beslo ten. Een belangrijk deel van den arbeid, thans daar verricht, zal door het kploniaal- etablissement en door de Rijkswerf te Wil lemsoord kunnen worden overgenomen. De opleidingen te Amsterdam staan los van het marine-etablissement. Opheffing hiervan maakt het geenszins noodzakelijk, de oplei dingen naar elders over te brengen. Wel is het noodig een deel van de tegenwoordige marine-terreinen voor de opleidingen aan te houden. De kosten der herstelling, welke Hr. Ms. „Sumatra" heeft ondergaan, nadat deze bodem op 14 Mei JJ. op een onbekend rii bezuiden Billiton was geloopen, hebben f 220.000 bedragen. T. a. v. het beleid der hoofdofficieren, die voor de gevolgde navigatie van de „Su matra" verantwoordelijk zijn, verklaart de minister, dat hij van oordeel is, dat de na vigatie niet met de vereischte voorzichtigheid is geschied. Herhalingsoefeningen Er is bij sommige leden blijkbaar misver stand gerezen inzake het niet in werke- Üjken dienst doen komen van dienstplich tigen voor herhalingsoefeningen en het niet houden van de z.g. legeroefeningen onder leiding van den commandant van het veld leger. De minister was aanvankelijk voor nemens, de herhalingsoefeningen in 1932 op normale wijze te doen houden, doch daarbij geen legeroefening toe te passen, waardoor ongeveer f 180.000 zou zijn bezuinigd. In verband met de sedert het opmaken der ontwerpbegrooting aanmerkelijk ongun stiger geworden financieele vooruitzichten, heeft hij zich echter genoopt gezien, de herhalingsoefeningen, welke voor de infan terie en de ziekendragers van de lichting 1927 en voor nagenoeg de geheele lichting 1929 zouden gehouden worden, te verschuiven naar 1933, terwijl voor volgende jaren een overeenkomstige verschuiving is voorzien. Derhalve zal in 1932 alleen de lichting 1926, voor zooveel zij niet reeds twee herhalings oefeningen heeft volbracht, voor deze oefe ningen opkomen, zoodat de opkomst zich dan zal bepalen tot de dienstplichtigen dezer lichting, behoorende tot de wielrijders, den motordienst, de artillerie, de genie, de ponto niers en torpedisten, de huzaren en de treinafdeelingen. Vergadering van Vrijdag Benoeming commies-griffier Overgegaan wordt tot de benoeming van een commies-griffier. Bij de eerste stemming krijgt geen der 28 candidaten de volstrekte meerderheid, zoo dat een nieuwe vrije stemming plaats heeft. Ook bij de tweede stemming wordt door geen dor candidaten de volstrekte meerderheid behaald: Een herstemming heeft plaats tusschen Dir.- Deurvorst (29 stemmen), mr. Schepel (22 stemmen), mr. Bruins Slot (11 stem men) en mr. Cremer (11 stemmen), na melijk de vier, die het hoogst aantal stemmen op zich vereenigden. De heer Deurvorst krijgt 29, de heer Schepel 31, de heer -nuins Slot 12, de heer Cremer 21 stemmen. Herstemming heeft plaats tusschen mr. Deurvorst en mr. Schepel. Uitgebracht worden op mr. Deurvorst 47, op mr. Schepel 44 stemmen, zoodat gekozen is mr. E. C. M. Deurvorst, ambteuaar bij de Kamer van Koophandel te 's-Graven- hage. Verschillende wetsontwerpen Aan de orde zijn o.m. de volgende wets ontwerpen Onteigening ten behoeve van verbouwing van den Stoomtramweg van Haarlem naar Leiden tot een electrischen tramweg. Onteigening voor den aanleg van een weg van Zaandijk naar Purmerend, onder de ge meenten Zaandijk, Zaandam, Wijde Wormer, Ilpendam en Purmerend. Conclusie, van het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van K. Visser te Zijpersluis gem. Zijpe betreffende toekenning van wachtgeld of een gratificatie na zijn ontslag uit den dienst bij den Rijks waterstaat. De wetsontwerpen worden aangenomen. Beheer der klinieken te Utrecht De heer SLOTEMAKER DE BRUINE (C.H.) vraagt of er geen beslissing zal wor den genomen ten aanzien van deze aangele genheid alvorens het advies van hoogleeraren is ingewonnen. De heer SMEENK (A.R.) wenscht twee bestuursleden aan te doen wijzen door de vakcentrales.. Minister TERPSTRA zegt toe het bedoelde advies te zullen inwinnen. Het door den heer Smeenk gesprokene zal hij overwegen. Het ontwerp wordt z.h.s. aangenomen. Uitbreiding bevoegdheid van vroedvrouwen. Mevr. DE VRIES—BRUINS (S. D.) spreekt den wensch uit, dat de vroedvrouwen onder contróle van een arts zullen werken en in overleg met consultatiebureaux. Minister VERSCHUUR merkt op, dat het wetsontwerp aan de vroedvrouw een taak van raad en bijstand geeft. Hij meent, dat er voldoende zekerheid in de bepalingen ge steld is, dat de vroedvrouw niet buiten haar bevoegdheden zal gaan. Dat een vroedvrouw raad en bijstand kan geven, acht spr. een volksbelang. Het ontwerp wordt z. h. st. aangenomen. Korting op de wedden De heer SURING (R. K.) meent, dat de lo gica medebrengt, dat, nu de pensioenen en de kindertoeslagen buiten de korting vallen, dit ook het geval behoort te zijn met de wachtgelden. De Minister van Financiën zegt, dat de ge troffen regeling impliceert, dat ook de wacht gelden gekort worden. Ware dat niet het ge val, dan zouden de wachtgelders geheel van de korting vrij loopen. Waterstaat Voortgezet wordt de behandeling der be- grooting van Waterstaat. De heer DUYMAER v. TWIST (A. R.) klaagt over hooge scheepvaartrechten. Spr. dringt voorts aan op spoed met de toe gezegde verbetering van kanalen. De heer BAKKER (C. H.) pleit voor het op nemen van collectieve arbeidscontracten in bestekken van waterstaatswerken. Het denk beeld eener verkeersinspectie juicht spr. toe. De heer v. BRAAMBEEK (V. D.) zegt, dat de verkeersongevallen grootendeels veroor zaakt worden door roekeloos rijden. Ook doet veel kwaad het te lang achter het stuur zitten De heer v. d. WAERDEN (V. D.) .vraagt een wegenraad en een electriciteitsraad. De heer DE BOER (V. D.) dringt aan op spoedigen aanleg van het Friesche gedeelte van het Kanaal StavorenGroningen. De heer SMEENK (A. R.) sluit zich aan bij den wensch inzake de opneming van collec tieve contracten in overheidsbestekken. De heer GUIT (R.K.) bepleit het opne men van collectieve contracten in rijksbe stekken en vraagt den minister overleg te plegen met de vereeniging tegen alcoholge bruik bij snelverkeer over den te verwachten algemeenen maatregel van bestuur dien aangaande. De heer J. TER LAAN (S.D.) wenscht van Rijkswege maatregelen te zien genomen, op dat in industriecentra zich industrieën zoo goedkoop mogelijk kunnen vestigen. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag. Definitieve samenstelling Het Nationaal Crisiscomité is thans als vclgt samengesteld: Voorzitter: Jhr. S. van Citters, algemeen secretaris: Dr. K. J. Frederiks. Als secreta rissen zullen optreden de heeren dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk en mr. P. A. L. van Ogtrop, terwijl mr. E. E. Menten zich be reid heeft verklaard, het penningmeester schap op zich te nemen. De uitnoodiging tot deelname is voorts aangenomen door: Dr. C. J. K. van Aalst, President der Ne- derlandsche Handel Maatschappij, Amster dam; mr. H. de Bie, voorzitter van den Ne- derlandschen Bond tot Kinderbescherming, Rotterdam; mr. H. J. J. van der Biesen, lid van het College van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, Breda; 3. H. P. Bloemen, lid van het College van Gedeputeerde Staten van Overijssel, Oldéhzaal; F. L. van der Bcm, voorzitter Christelijke Werkgevers Ver, eeniging, Amsterdam; Jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd, oud-lid van het College van Gedeputeerde Staten van Utrecht, te Utrecht; K. Brok, lid van het College van Ge deputeerde Staten van Drenthe, te Assen; A. C. de Bruyn, voorzitter R. K. Werklieden Verbond, Utrecht; C. Cramer, voorzitter Ne- derlandsche Vakcentrale, Utrecht; prof. mr. P. A. Diepenhorst, voorzitter van den Chris- telijken Boeren- en Tuindersbond in Neder land, Amsterdam; W. Drees, lid van de Pro- vineiale-Staten van Zuid-Holland, 's-Graven- hage; Jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, presi dent van den Hoofdraad der St. Vincentius- Vereeniging in Nederland. Rijswijk (Z.H.); H. P. Geldsrman, algemeen voorzitter van 't Verbond van Nederlandsche Werkgevers, Oldenzaal; mr C. H. Guépin, voorzitter Ne derlandsche Maatschappij voor Handel en Nijverheid, Santpoort; D. Hans, voorzitter van den Nederlandschen Journalisten Kring, 's-Gravenhage; mevrouw M. M. Havelaar van Beeck Calkoen, presidente Nederlandsche Christen Vrouwenbond, 's-Gravenhage; mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud gouver neur van Suriname, te Oosterbeek; Th. Heu- kels, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, Rotterdam; P. Hiemstra, voorzitter wn den Nederlandschen Bond yan Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivejop drijf, Bilthoven; L. Hoejenbos, directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon, 's-Gravenhage; mevr. J. M. 's JacobLoder, voorzitster hoofdbestuur van de Algem. Nederl. Vereeniging „Tessel- schade", Rotterdam; mr. C. H. T. A. Jans sen de Limpens, lid van de Provinciale Sta ten van Limburg, Wijlre; mr. A. C. Josephus Jitta, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, 's-Gravenhage; mevr. prof. dr. B. J. KouwerKluppel, voorzitster van de Al- gemeene Nederlandsche Vrouwenvereeniging Arbeid Adelt, Utrecht; K. Kruithof, voorzitter Chr. Nat. Werkverbond, Utrecht; E. Kupers, voorzitter Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen, Amsterdam; Jhr. mr. D. E. van Lennep. lid van de Prov. Staten van Noord-Holland Heemstede; A. J. Loerakker, voorzitter Nederl. R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit", Haarlem; mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, lid van de Commissie van Advies ingevolge de Tarwewet, Koudekerke (Z).; mevr. MarcusNijland, voorzitster Al gem. Vereeniging voor Huisvrouwen, Apel doorn; Jhr. mr. D. R. de Marees van Swin- deren, Groningen; mevr. M. G. MullerLu- lofs, voorzitster van de vereeniging tot ver betering van Armenzorg, Utrecht; J. L. Nij- sing, voorzitter van het Koninklijk Neder landsch Landbouw Comité, De Wijk bij Mep- pel; B. W. Okma, lid van het College van Ge deputeerde Staten van Friesland, IJpecolsga gem. Wijmbritseradeel; Dr. F E. Posthuma. voorzitter van den Algem. Nederl Zuivelbond (F.N.Z.), 's-Gravenhage; J. Pilaar, oud-no taris, Goes; W. Baron Röell van Hazerswoude, luitenant-generaal der artillerie, Utrecht; Jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter der R. K. Vereeniging „Het Lim- burgsche Groene Kruis. Wolfrath (L.) Jhr. n r. A. F. O. van Sasse van IJsselt, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, 's -Her togenbosch; W. G. Scheeres, voorzitter van de Christelijke Vereeniging van den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand, 's-Gravenhage; E. G. Schürmann, voorzitter Kon. Ned. Middenstandsbond, Rotterdam; R. Siemons, voorzitter van den Nederlandschen Christelijken Landarbeidersbond Utrecht; mr. H. Smeenge, voorzitter Vereeniging Schutte- vaer, Bloemendaal; Jac. Smits, voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad, Naarden; J. R. Snoeck Henkemans voorzitter Alge- meene Armencommissie, Den Haag; mr. M, P. Steenberghe, voorzitter Algemeene R. K. Werkgeversvereeniging. Goirle; mevr. F. SteenbergheEnghering, voorzitster Interna tionale Unie van R. K. Vrouwenbonden, Soes- terberg; C. J. G. Struycken, voorzitter Neder., landschen R. K. Middenstandsbond, 's-Gra venhage; J. Th. Verheggen, voorzitter van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond, Buggenum; Jonkvr. mr. J. A. Baronesse van Verschuer Arnhem; J. B. Ves. ters, voorzitter van de R K. Journalistên- Vereeniging, Vught; B. Vlas, commandant van het Leger des Heils in Nederland, Am sterdam; mr. D. van Weideren Baron Ren- gers, Leeuwarden; mevr. WijsenbeekFran ken, presidente Joodsche Vrouwenbond, Am sterdam; J. A. van Zutphen, voorzitter van Zonnestraal, Vereeniging tot het oprichten van arbeidskolonies voor t.b.c.-lijders in Ne derland, Hilversum. De „Nautilus" tot zinken gebracht Naar uit Oslo wordt 'gemeld, werd Vrijdag middag de „Nautilus", de onderzeeboot der WUkinsexpeditie, door een sleepboot uit de haven van Bergen de open zee in gesleept. Tegen twaalf uur werd de Amerikaansehe vlag van de „Nautilus" neergehaald, waarna ae ventielen en de voorste ruimen werden geopend. De onderzeeboot begon aan de voorzijde te zinken. Kwart over twaalf was de „Nautilus'' in den Atlantischen Oceaan ondergegaan. Een R. K. Tooneelbond in het Bisdom Haarlem? Het R. K. A. T. dringt op stichting aan Het bestuur van het R. K. Amsterdamse!) Tooneelgezelschap heeft aan de besturen der vereenigingen aangesloten bij den Ned, R. K. Tooneelbond een schrijven gericht, waarin 't aandringt op liquideering van dezen bond en oprichting van den Diocesanen R. IC. Tooneelbond voor het bisdom Haarlem. In de vergadering van 18 November 1930 van het Hoogw. Episcopaat, hebben de Aarts bisschop, alsmede de bisschoppen van Breda, 's Hertogenbosch on Roermond besloten nun bisdommen uit den Ned. R. K. Tooneelbond te doen treden, zoodat deze zou worden een diocesane bond van het bisdom Haarlem. Het bestuur van het R. K. A. T. meent nu, dat het formeel niet juist zou zijn den Ned. R. K. Tooneelbond om te vormen tot een diocesanen bond. Het doet voorstellen voor de a.s. jaarvergadering van den Ned. R. K. Tooneelbond in den boven aangegeven zin. Als candidaat voor het voorzitterschap van den op te richten diocesanen bond stelt het bestuur Anton Sweers, den leider van het R. K. A. T. De zaak van het Hollandsch Crediet Syndicaat Eisch tegen ieder der verdachten drie jaar De Officier van Justitie, mr. Van Dulle- men, heeft gisteren voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank requisitoir ge houden in de zaak van het Hollandsch Cre diet Syndicaat, waarvan de twee beheerende firmanten voor genoemde Rechtbank terecht staan wegens oplichting en verduistering. Aan het slot van zijn requisitoir, dat ruim vier uur duurde, eischte de officier tegen ieder der beide verdachten drie jaren gevan genisstraf met aftrek van zes maanden voor- loopige hechtenis. 700 jaar Dominicaansche arbeid Een gedenkboek Het volgend jaar, 1932, zal het zevenhon derd jaar geleden zijn, dat de zonen van den H. Dominicus ruim elf jaar na zijn zaligen dood zich in ons vaderland kwamen vestigen. Ongetwijfeld zal dat eeuwfeest van het apstolaat der Nederlandsche Predikbroeders (en -zusters) met den noodigen nadruk worden herdacht, o.a. door kerkelijke feest viering te Utrecht, de bakermat van onze huidige Provincie der Koningin van den Allerheiligsten Rozenkrans. Maai ook een blijvend aandenken aan het heuglijk feit zal tot stand komen in den vorm van een gedenkboek. Met goedkeuring van den Hoogearw. Pater Provinciaal Dr. A. Jurrius heeft zich dezer dagen een redactie commissie gevormd, uit de paters dr. J. Sassen, Lr. B. H. Molkenboer, ars. Lud. M. Daniels en dr. C. Lambermond, die ook het boek zullen samenstellen. Het zal een ge schiedkundig overzicht geven van de ver vlogen zevenhonderd jaren apostolaat, studie, zielzorg, missie en cultureelen ar beid. Het zal in woord en beeld herinneren aan de overblijfselen in kloosters, kerken, schilderingen enz. der Dominicaansche werkzaamheid hier te lande van vóór en né de Reformatie. Het zal de groote figuren schetsen, die gedurende deze lange periode zich in dienst van het Dominicaansch ideaal verdienstelijk hebben gemaakt. Het zal ten slotte een lijst bevatten van alles, wat de Nederlandsche ordeleden hebben geschreven en gepubliceerd. De redactie-commissie stelt zich voor, het met een reeks van geheel nieuwe en uiter mate verzorgde illustraties naar oude en moderne Dominicaansch-Nederlandsche mo numenten te verrijken en er een boek van te maken, dat voor ieder, die in onze be schavingsgeschiedenis belang stelt, een even leerzame als kostbare aanwinst zal zijn. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij ACHILLES 19 Nov. v. Valencia n. Amster dam. AJAX, 19 Nov. van Venetië te Triëst. ALMELO, B.-Aires-Antwerpen, p. 19 Nov. St. Vincent. AMSTERDAM 19 Nov. v. Las Palmas te Barcelona. ATLAS, 17 Nov. te Curacao. AURORA 29 Nov. van Amsterdam te Rot terdam. CERES 19 Nov. van Varna te Constanza. CLIO, Algier-Amsterdam; pass., 19 Nov. Gibr. DEUCALION 19 Nov. v. Amsterdam te Hamburg. EOS, 19 Nov. te en v. Cadiz n, Ceuta. FAUNA 19 Nov. v. Hamburg n. Amsterdam. GANYMEDES 18 Nov. v. Salonica n. Smyrna. HEBE, 19 November v. Tanger n. Gibraltar IRIS 19 Nov. v. Oporto n. Vigo. JUNO Oran-Amst.; pass. 19 Nov. Quessant. PERSEUS 19 November v. Kopenhagen n. Aarhus, STUYVESANT .thuisr.) 19 Nov. v. Lissa bon n. Plymouth THESEUS 19 November v. W..Indië te New-York. VESTA 20 Nov. van Amsterdam te Rotter dam. „U blijft dus bij uw weigering?" vroeg de man op droevigen toon. De vrouw knikte bevestigend en haar ge laatstrekken vertoonden niet het minste me delijden met den persoon tegenover haar. „Alles, wat ik heb, wil ik u geven", pleitte hij op overredenden toon. „Waarom stelt u me toch steeds zoo bitter teleur?" Zij haalde haar schouders op, terwijl zij rustig antwoordde: „Dat moet ik wel doen. Ik kan en wil uw voorstellen niet ernstig in overweging ne men, tenzij „Tenzij.riep hij gretig uit. „Er is dus nog hoop voor mij?" „Misschien", was het koele antwoord. „Dat hangt heelemaal van u zelf af." „Wat kan ik „Waartoe dient het ook eigenlijk?", viel zij hem bruusk in de rede; „uw opvattingen, uw levensbeschouwing, kortom uw geheele wijze van doen moet iedere vrouw tegen de borst stuiten. De vrouw van tegenwoordig eisclit liefde, niets ontziende liefde. Zij wil een forschen, krachtlgen man, die voor niets terug deinst Verschrikt staarde de man in het gelaat van de vrouw tegenover hem. „Denkt u. dat ik het type man ben voor zóó iets? Zou i k daartoe in staat zijn?" Er kwam een zachtere uitdrukking in haar oogen. Van dat opgenblik maakte hij ge bruik om nogmaals te herhalen: „Ik wil u gaarne Alles geven, wat ik kan. Toe, neem mijn aanbod aan!" Wederom schudde zij het hoofd. „Ik weiger!" sprak zij op vasten tóón. „Mijn besluit Is onherroepelijk," De man dacht een oogenblik na ei): zei toen: „En als ik hu alles doe, wat u als voor waarde hebt gesteld, wat zal dan mijn be looning zijn....?'' Hij wachtte in spanning op haar antwoord. „Vijf en twintig gulden per duizend woor den. Doe nu maar uw uiterste best!" „Het is geen slecht honorarium," hernam de schrijver merkbaar opgewekter gestemd. Terwijl hij zijn afgekeurd manuscript van de uitgeefster van Mona's Magazine aannam, voegde hij terbij: „Aangenomen! Op die voorwaarde zal ik het onderwerp liefde volgens het voorge schreven recept behandelen." kennissen aan aanbod plaatsen te tv Spoort al Uw hun vraaè- en advertenties onze ei&en VULCANUS 19 Nov. v. Barcelona n. Tar ragona. Kon Holl. Lloyd FLANDRIA (thuisr.) pass. 20 Nov. v.m. 9 u. 15 Freshwater. FLANDRIA .thuisr.) 20 Nov. van Sout hampton. 21 Nov. v m. 9 uur te IJmuiden verwacht. HollandAfrika-Lijn MELISKERK 20 Nov. v. Zd.-Afrika, 1. v. Antw. te Rotterdam. WAALKERK (thuisr.) 20 Nov. te en v. Lorenzo Marques n. P. Natal. HollandOost-Azië-Lijn MEERKERK (thuisr.) 19 Nov. v. Marseille. SEROOSKERK (uitr.) 20 Nov. te Antwer pen. T'"" bu: g. Heiland AustraJië-Lijn '.BAR 20 Nov. v. Bremen te Ham- JavaNew-York-Lijn TAPANOELÏ 19 Nov. van Batavia té New- York. Rolterdamsche Lloyd SIBAJAK (thuisr.) 19 Nov, te Suez. SLAMAT (thuisr.) 20 Nov. van Singapore. KOTA TJANDI (thuisr.) pass. 20 Nov. Dover. Rotterdam -Zuid- Amerika -Lijn AIPHACCA (thuisr.) 19 Nov. van B.-Ayres. NEDERLANDSCHE SCHEPEN BATAVIER IV 20 Nov. v.m. 8 uur 15 van Rotterdam te Gravesend. BERNISSE 19 Nov. van Rotterdam te Hamburg. DUIVENDRECHT 19 Nov. van Constanza naar H&vre. KERKPLEIN 19 Nov. 500 mijl Oost van Wabana, Rott. n. Wabana. PARKLAAN 19 Nov. 500 mijl van Las Pal mas, B.-Ayres n Hamburg. PATRIA m.s., 17 Nov. te Holtenau. PRQF. BUIJS 19 Nov. v. Harlingen te Huil. RIKA ANNECHÏENA m,s. 17 Nov. te Hol tenau. RUURLO 19 Nov. v. W. Hartlepool te Le ningrad. STAD HAARLEM 19 Nov. v. Gibralter te Bagnoli. WESTPLEIN 19 Nov. v. La Plata te Ham burg. ZONDAG 22 NOVEMBER 1931 HUIZEN, 1875 M. 8.30 KRO. 9.30—12.15 NCRV. 12.15 KRO5.00 NCRV. 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding 9.30 Orgel spel door J. C. Elbertsen 9.50 Kerkdienst vanuit het Geb. voor Chr. Belangen. Hierna tot 12.15 Orgelspel door J. C. Elbertsen en zang door zangkoor o.l.v. Elbertsen 12.15 Concert KRO-sextet 1.30 Sociaal-Econo mische voordracht 2.00 Literair halfuurtje 2.304.30 Concert door het Orkest o.l.v, Mario Iseglio 4.30 Ziekenhalfuurtje 5.00 Kerkdienst vanuit de Vrije Evang. Kerk te Leeuwarden. Na afloop tot 7.45 Orgelspel door H. Overdijk 7.45 Sociaal-Economische voordracht 8.15 Voetbaluitslagen 8.15— 10.40 Concert KRO-orkest o.l.v. J. Gerritsen. M.m.v. G. Hengeveld (piano). 0.a. Symphonie Nr. 100 (Militaire), Haydn en Pianoconcert van Tschaikowsky 10.40 Epiloog door het Klein Koor o.l.v. Jos. H. Picckers. HILVERSUM, 298 M. 8.15 Gymnastiek les 8.55 Voetbalnieuws 9.30 Concert VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot en het „Am- sterdamsch Vocaal kwartet". 10.10 Vervolg concert 11.00—12.00 Vervolg concert 12.00 Concert Omroeporkest o.lv. N. Treep. Het AVRO Luistervinkenkoor Amsterdam o.lv. J. Hamel 1.00 Filmpraatje door L. J. Jordaan 1.30 Vervolg concert 2.00 Boe- kenhalfuurtje 2.30 Het Residentie-orkest o.l.v. Dr. P. v. Anrooy. Hélène Cals (sopraan) 4.00 Fragmenten uit „Julius Caesar" van Shakespeare o.l.v. Kommer Kleyn. Spreker: Dr. G. Dudok 4.45—5.00 Vaz Dias 8.00 Vaz Dias 8.15—11.00 Gevarieerd program ma, Kovacs Lajos en zijn orkest, Irene de Noiret (zang), Fritz Geiger en Elly Krasser (Schlagers), De Comedian Harmonsis en Julia de Gruyter (voordracht), ca. 9.30 Uit gebouw „Diligentia" den Haag: Thé Come dian Harmonists" ca. 10.00 Vervolg Populair programma 11.00—12.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554 M. 10.50—11.05 Be richten 3.20 Bach-cantate 4.05 Bijbel lezen 4.20 Concert Militairorkest en Solis ten. O.a. Noorsche Rhapsodie, Lalo 5.50 Concert Isobel Baillie (sopraan) 6.20—6.40 Kinderuurtje 8.20 Kerkdienst 9.05 Lief- dadigheidsoproep 9.10 Berichten —9,25 Concert. BBC Theaterorkest en Solisten (te nor en bas). O.a. Wolga-lied en Petite Suite, Chaminade 10.50 Epiloog. PARUS. „RADIO-PARIS," 1725 M. 8.05 12.50; 1.20; 2.20; 4.20 Gramofoonpl. 5.20 Orkestconcert 8.20 Vroolijk halfuurtje 9.05 Orkestconcert m.m.v. Solisten. LANGENBERG, 473 M. 6.20 Orkestcon cert 7.207.50 Gramofoonpl. 10.50 Bach- cantate 3.50—5.20 Concert. Zangkwartet en Instrumentalisten 7.20 Zie Zeesen 7.35 Concert „Zum Totensonntag". Koor, or kest en solisten. O.a. Duitsch Requiem van Brahms. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—12.20 Orkestconcert 1.201.50 Gramofoonpl. 2.45—4.20 Orkest en Solistenconcert 7.20 Comedie „Familien Hansen7.358.50 Oi- kestconcert o.l.v. Reesen 8.50 Quatre-mains door F. Jensen; O. Peters. Variations, op. 35, Schubert 9.2010.20 Russische balletmu- muziek. Omroeporkest. O.a. uit „Casse noi sette", Tschaikowsky 10.20—11.50 Dansmu ziek. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Orkestconcert 6.20 Dansmuziek 8.20 Uitz. van „Wezin-Wezene" in 1 bedrijf van J. Bury 9.20 Concert Omroeporkest. O.a. Symphonie in C, Malengreau. 338 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.20 Gramo foonpl. 8.20 Vroolijke Leuvensche Studen tenavond 9.20 Concert in Oud-België o.l.v. M. Alexys. ROME, 441 M. 8.20 Gevarieerd orkest concert en Tooneeluitzending. O.a. Kwintet in f-möll, op. 34 voor plano, 2 violen, viola, cello, Brahms. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Toespraak döör den Rijkskanselier Dr. Brüning. Hierna 5de Symphonie Bruckner 8,50 „Gross 1st der Tot" v. Hermann Kasack 9.50 Berichten. Koningstr. 27 Tel. 14609, Haarlem MAANDAG 23 NOVEMBER HUIZEN 1875 M„ Uitsl. NCRV-uitz. 8.00 Schriftlezing. 8.159.45 Gramofoonpl, 10.30 Zlekendienst. 11.00 Chr. lectuur door Mej. Doyen. 11.3012.30 Gramofoonpl. 12.301.45 Orgelconcert door Jan Zwart. 145 Gramo foonpl, 2.00 Causerie over de Zuiderzee (voor scholen). 2.35—3,45 Gramofoonpl. 4.00 Zieken- uur. 5.00 Concert, (sopraan-altmezze-vlool en piano). 6.30 Verteluur voor jongeren. 7.00 En- gelsche les. 7.45 Ned Chr. Persbureau. 8.00— 10.00 Concert NCRV-symphonie-orkest O.I.V. F. Schuurman. O.a, 5de Symphonie van Schubert. 9.009.30 Causerie over Binnen huiskunst. Na afloop Vaz Dias en tot 11.30 gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. Algemeen pro gramma verzorgd door de AVRO 8.00— 10.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.3011.00 Causerie over St. Nlcolaas-surprises. 11.00 12.00 Orgelconcert door P. van Egmond. Arthur Sta uier (Zang). 12.002.00 Concert Omroeporkest o.l.v N. Treep. 2.00—2.30 Causerie over Oliestoken voor centrale verwarming. 3.00 Gramofoonpl. 3.30—4.30 Aansluiting Hotel Centraal Den Haag. Populair concert. 4.30 Kinderuur door W. Hunsche. 5.307.00 Kovacs Lajos en zijn orkest (Bob Scholte refreinzang). John Rut ter (Songs at the piano). 7.00 Boekenhalf- uurtje. 7.30 Hollandsch vocaal kwartet (J. Vincent, L. v. Tulder, S. Luger, W. Ravelli). 7.50 Gramofoonpl. 8.208.45 Vervolg vocaal kwartet. 8.4510.00 Concert door het Om roeporkest o.l.v. A. v, Raalte, 10.00 Vaz Dias. 10.1011.00 Uit het concertgebouw Amster dam: Vocaal concert: Poiitiemannenkoor „Euterpe", Amsterdam; Poiitiemannenkoor Utrecht; Mannenzangvereenigihg „Herman dad", Rotterdam; en het 's-Gravenhaagsch Poiitiemannenkoor, „Entre nous". 11.00—12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Causerie. 12.20 Licht concert Trio en mezzo. 1.20 Licht orkestconcert. 2.45 voor de scholen. 4.05 Sonatenconcert door F Ben- dit (viool) en D-. Fraser (piano): 4.35 Mo- schetto en zijn orkest. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Moderne viool- en pianosona tes. 7.10; 7.30 en 7.50 Lezing. 8.20 Opera „The Bohemian Girl" van Balfe. Licht orkest en koor o.l.v. Lewis. 9.209.35 Berichten. 9.40 Causerie over .Oorlog of Vrede" 10.10 Ka mermuziek. Kwartet in D, Mozart en Kwar tet in Bes, Beethoven. 11.2012.20 Dansmu ziek. Ambrose's Blue Lyres. PARIJS „Radio-Paris" 1725 M. 8.03; 12.50; 1.25 Gramofoonpl. 8.20 Radio-tooneel „A quol rêvent les jeunes Filles" comedie van A. de Musset. „De Vrek" van Molière. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 Gra mofoonpl. 8.509.05 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert. 4.20—5.20 Orkestconcert. 7.20 —8.15 Concert o.a. Ouvert. Anakreon, Oheru. bini. 8.20 Karl Michael Bellman (De Zweed- sche Nachtegaal), Ulla Winblad (Muzikaal Stilleven van E. Duis). 9.25—10.50 Tzigane- rnuziek uit Boedapest. 10.5011.20 Jazzmu ziek. BRUSSEL 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Gramofoonpl. 6 50 Dito. 8.20 Kwartetconcert, o a Kwartet van Honegger. 9.30 Fantastisch uurtje (zang en dans). 338 M. 5.20 Sonaten- concert (viool en piano). 5.50 Gramofoonpl. 6.50 Sheherazade, Rimsky-Korsakow. 8.20 Concert, o.a. ,Die Meistersinger von Nürn- berg" Wagner. KALUNDBORG 1153 M. 11.20—1.20 Or kestconcert. 2.504.50 Orkestconcert o.l.v. Rydahl. 7.208.20 Orkestconcert, werken van Joh. Strausz. 8.459.05 Vocaal kwartet con cert. 9.2012.20 Orkestconcert, o.a. Suite L® Tombeau de Couperin, Ravel. M. 8.20 Gevarieerd orkest- ROME, 441 concert. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Populair concert. 8.00 „Kömg Richard III" van W. Shakespea re, muziek van W. Goehr. 9.20 Berichten en hierna tot 10.50 Tziganemuziek uit Boeda pest. 10.5011.50 Dansmuziek. 271. „Lieve hemel, 't is verschrikkelijk!" Jammerde de molenaar. „Die bandiet heeft m'n spaarpenningen gestolen en gaat er nu van door op m'n beste paard! Wat moet ik in 's hemels naam begin nen?" 272. „Laat Je molen draalen zoo hard als Je maar kunt," zei Harlekijn. De molenaar deed dit direct. Nu ging Har lekijn aan een van de,wieken hangen en draaide met de wieken mee. 273. Toen de snelheid, waarmee de wieken draaiden, duizelingwekkend was geworden, liet Harlekijn los. H(j vloog als een kanonskogel door de lucht en kwam hoven op den bandiet terecht. „Je bent m'n gevangene, vriendlief!" riep Harlekijn. m m WlggIH!»WW"WIHMmilMlMim«MllMmMlllllwwMIWWW»IIWllMWWiH»HHMmmumnH«n««MMn...w«''

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10