L GENEESKUNDIGE KALENDER VROUWENWIJSHEID EENVOUDIG SCHORT MEISJESKLEEDING ELEGANTE NACHT-COMPLETS MET HANDWERK KINDEREN, DIE NIET WILLEN ETEN LINOLEUMS GOEDKOOPE PATRONEN PLATVOETEN V o ■RïHi»fBP"111' De meesten onzer zijn we! bekend met de onaangename klachten en bezwaren, welke platvoeten geven, waarvan pijn en slecht kunnen loopen wel de voor naamste zijn. De bedryfsbelemmering van den platvoet en zijn gevolgen (X- beenen) is voor velen niet gering. Hoewel ik hier ter plaatse niet in wil gaan op de anatomische ontwikkeling van den platvoet en over de zeer ver schillende oorzaken, welke tot dit lijden kunnen voeren, acht ik het toch wel van belang voor vele ouders om eens over dit onderwerp na te denken, waar bij wij, meer nog dan over het genezen van een bepaalden platvoet, zullen den ken over de wijze, hoe wij bij onze kin deren het ontstaan er van het best kunnen tegengaan. De platvoet dan en voor de X-bee- nen geldt hetzelfde beteekent als ge heel een zwaktetoestand. Alleen kinderen, wier groeiphasen abnormaal verloopen en waar een wanverhouding bestaat tus- schen lichaamsgewicht en spierontwik- keling, krijgen platvoeten en de X-knie. By kinderen met sterke spieren zien wij veeleer het O-been ontstaan. Wij zien hier dus reeds, dat wy den platvoet niet als een partieel lijden heb ben te behandelen, maar daarbij met het geheele kind hebben rekening te houden. Alles wat de krachten en de spieren verbetert, kan dus bijdragen tot het genezen en voorkomen van den platvoet. Als zoodanig is van zeer groot belang voor het jonge kind om te krui pen. Vroegtijdige loopoefeningen, veelal door den trots der ouders aangewak kerd, zijn dus niet aan te bevelen. Een goed ingerichte box, waar ik later wel eens over zal spreken, is dus een goed oefeningsterrein, waar het jonge kind zijn spieren tot ontwikkeling kan bren gen. Wanneer men goed ziet, hoe jonge kinderen loopen, dan zal het ons niet ontgaan, dat dit op andere wijze ge schiedt dan bij den volwassene. De voet wordt nog niet afgewikkeld, het kind loopt met de heele zool en licht-gebo- gen knie en heupgewricht, dus ongeveer zooals ouden van dagen loopen. Gelei delijk aan, met het sterker worden van de spieren, ontstaat de afwikkeling van den voet, wordt dus het lichaam omhoog geheven op de punt van den voet, waar bij ook de teenen actief dienst gaan doen op de wijze, zooals wij dat bij blootvoetsloopende menschen kunnen waarnemen (grijpbeweging). Deze normale physiologisehe beweging wordt opgeheven, althans zeer sterk be perkt, zoodra de cultuurmensch schoei sel gaat dragen met een harde zool. Daarom acht ik het gebruik van zooda nig schoeisel voor jonge kinderen zeer nadeelig, omdat 't den normalen ontwik kelingsgang zeer onderbreekt. Ook den hooien schoen acht ik weinig aan te be velen, daar deze de spierbeweging remt. De gewone redeneering, dat het zoo stevig is, is natuurlijk onzin. Laat iemand zijn arm of been maar eens een maand inspalken en zie dan eens hoe stevig zoo'n extremiteit er uit ziet. Weer een voorbeeld dus van den klakkeloozen gedachtengang, welke eindeloos door gaat. Wanneer zal het menschdom eens beginnen te denken over eenvoudige, dagelijksche ervaring? Ik wil in dit verband even wijzen op een nuttig kleedingstuk, dat mij dezer dagen werd toegezonden door d~ fabriek Fantasia te Dedemsvaart. Een kleeding stuk voor jonge kinderen van gebreid materiaal, dat op zeer eenvoudige en practische wijze tevens de voetbedekking vormt. Het komt mij voor, dat hier weer een belangrijke stap in de goede rich ting is gezet. Om dan voor heden te besluiten, raad ik dus aan: Onderbreek dus de normale voetont wikkeling niet door het kind te vroeg tijdig te laten beginnen met loopen, laat het kruipen in de box en laat het zichzelf leeren loopen. Ga ook niet vroegtijdig over tot het dragen van schoeisel, want ook dit werkt belemme rend op de ontwikkeling der spieren. ENKLAAR. Waar de geest van liefde en plicht in het hulsgezin heerscht, zullen gelukkige menschen gevormd worden. De vrouw draagt het moreele bewust zijn der menschheid. Haar naar binnen schouwend gevoel zal den stoot geven tot de groote beweging, eer het overleg ver genoeg gekomen is om die beweging noodzakelijk te verklaren. Was 't niet de wouw, die den sterksten stoot gaf tot afschaffing der slavernij? Wie niets doet, verkwist toch altijd niet zijn tijd; wie iets doet zonder zorg, verkwist hem stellig; dat is moeite zonder baat. Me. SWETCHINE. Als een waterdroppel, kringen trek kende in een helder, stil meer, valt een goed woord in een rein gemoed, daar gedachten wekkende, die zich weder in woorden uiten en verder en verder wer ken. Zoo ontstaat, groeit en ontwikkelt het goede en onvervalschte. VERA. OP VERZOEK >V Lengte 115 c.M., bovenwijdte 92 c.M. Benoodigd: 105 c.M. gebloemde stof van 70 cM. breedte, 170 c.M. effen stof, 4 knoopen. Ge maakt van het bovenstuk even he patroon op de aangegeven maten, waarna ge het op de vaste lijnen uit knipt. Hierna legt ge het op de stof, waarna ge alles met een naad uitknipt. Het rokje is recht; ge knipt het op 75 c.M. lengte af, terwijl ge de heele breedte van de stof houdt. Van de overige 20 c.M. knipt ge de zakken en de schuine biesjes voor het bovenstuk. Wanneer ge alles geknipt hebt, stikt ge midden achter de 3 cM. breede zoomen in, waarna ge de schouder- en zijnaden met een platten naad verbindt. Hierna kunt ge de hals- en de arms gaten met 'n schuin biesje afwerken, hetwelk ge 3 c.M. breed knipt, op den ver keerden kant aan-, op den goeden kant overstikt, en dat na afwerking iy c.M. br. is. Van 't onderstuk wor den de zijnaden verbonden, middenach ter wordt ingeknipt en hier aan weers kanten een smal zoompje ingestikt. On deraan maakt ge een 6 c.M. breeden zoom in, waarna ge bovenaan het rokje inrimpelt. Dan wordt het aan het bo venstuk gestikt, waarna ge de rafels met een schuin biesje op het lijfje plat stikt. Hierna kunt ge in de rechterhelft de knoopsgaten op 14 c.M. afstand van elkaar inmaken, terwijl ge links de knoopen aanzet. De zakken, welke bo venaan iets rond zijn geknipt, worden afgewerkt met een schuin biesje, waar* na ge ze op de daarvoor bestemde plaatsen opstikt. DINY. OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN Fig. 4832. Jurk voor kleine meisjes van pastel-roode wollen crêpe met ge schulpt schouderstukje. Kraagje en manchetjes zijn van witte toile de soie. Fig. 4833, bijpassend manteltje met dito schouderstuk, doch hier is de stof niet ruim aangezet. Een col en man chetjes van biberette versieren dit leuke eenvoudige jasje. Fig. 4834 is een herfst-ensemble van Schotsche wollen stof met recht drie kwart jasje van marine-blauw velours de laine. Revers en manchetten zijn ver sierd met de stof van het jurkje en de jurk met een donkerblauwen strik. Fig. 4839. Aardig complet van licht bruine tweed met dubbele pelerine, groote zakken en een ceintuurtje in den rug. Het jurkje heeft een geplooid rokje, een klein lingeriekraagje en een leeren ceintuur om het middel. POLA. Nooit is er zooveel ophef van onze nachtkleedij gemaakt als tegenwoordig Was het tot nu toe de pyama, welke zich in de gunst der elegante vrouw mocht verheugen, nu heeft cjeze zoo goed als afgedaan. En te betreuren valt dit feit bloemen, knipt deze uit en rijgt ze op de nachtjapon met kleine steekjes. Dan wordt de omtrek gefestonneerd met rose Mouline-garen. Het hartje is piet crème Mouline-garen geborduurd. Wie niet op een beetje werk ziet, kan hals en onder- zèker niet. Slechts het jonge meisje of het slanke kind-vrouwtje was het, voor wie de pyama zeer geschikt was; aan de ietwat oudere vrouw gaf dit kleeding stuk iets onvrouwelijks, terwijl een mol lig dikkerdtje er bepaald 'n belachelijken indruk in maakte. En daar de mode alle détails der vrouwenkleeding terug brengt tot het werkelijke vrouwelijke, dient na tuurlijk ook het nachttoilet herzien te worden. Wij krijgen nu het nachtcom- plet. Zulks bestaat meestal uit een mouwlooze nachtjapon met bijpassend jakje. Schitterend zijn deze complets in eerste klas modehuizen, maar onbetaal baar. Ik schrok er bepaald van, toen ik de prijzen zag, toen ik mij een zicht- zending komen liet. En hoewel het eene nog eleganter en flatteerender was dan het andere, heb ik toch maar met een diepen zucht het rose vloeipapier er weer over gelegd en nadat ik nog eens mijn kleedgeld-beurs geraadpleegd had, met een resoluut gebaar de doos dicht gedaan en.... teruggezonden. Maar af stand er van doen, dat nooit. Eenige ellen rose en crème tussor, wat borduur- zijde, drie knutseldagen en ziehier het resultaat. Ik ben nu in 't bezit van een stel complets, welke schitterend mooi zijn en.... slechts luttele guldens kosten. Om nu niet egoïstisch te schijnen, breng ik onzen lezeressen hier nu de elegante com plets en hoop, dat deze er evenzeer mee in hun schik zijn als ik zelf. Alle drie modellen zijn heel gemakkelijk te ver vaardigen, daar de nachtjapon geheel recht is en zonder, of met korte aange knipte mouwtjes. Het prachtigste maar ook het meest bewerkelijkste is het mo del midden op onze teekening. Het is ge werkt uit crème tricoline en versierd met rose bloemen in applicatiewerk. De nacht japon is zonder mouwen en met 'n vier kante halsuitsnijding. Aan den voorkant worden twee bloemen gewerkt. Voor hen, die de applicatie-bewerking nog niet kennen, het volgende: Op rose tussor of tricoline teekent men den omtrek der kant van de nachtjapon met een open zoom versieren. Het midden wordt bijeen gehouden met een rose lint, hetwelk in lange slippen afhangt. Nu het jasje. Dit bestaat uit twee rechte voorpanden en rug en ingezette mouwen. Het smalle kraagje wordt met een open zoom aan gezet. Langs de twee zijden van de voorpanden worden op dezelfde wijze als boven aangegeven is bloemen gewerkt. Hoe fraai zulks staat, zien onze lezeres sen wel op onze afbeelding. Het tweede model bestaat uit een rose nachtjapon met korte mouwtjes en een dito man teltje. De hals en mouwen zyn in schul pen geknipt en met zachtblauwe Mou- line gefestonneerd. De moderne Grieksche rand is opendradenwerk, doch deze kan ook met den steelsteek ge werkt worden. In ieder hokje borduren wij een rondje met blauw garen. Ook het lint, hetwelk op taillehoogte door gefes tonneerde knoopsgaten gehaald wordt, is zachtblauw. Het manteltje vertoont ge ronde voorpanden en een grooten, rond- geknipten kraag. Deze wordt weer op dezelfde wijze bewerkt als de nachtja pon. Nu ons laatste modesnufje. Dit wordt zeer apart door de puntige mouw tjes. Deze schijnen zeer bewerkelijk, doch niets is minder waar, daar ze uit gewone, rechte, vierkante lapjes stof testaan, welke zoo ingezet worden, dat één punt naar beneden hangt. Dit com plet vertoont puntig ingezette stukken kant, welke van den schouder tot aan de sluiting loopen. In plaats van kant in te zetten, kan men dit gedeelte ook bor duren met allerlei zachte tinten zijde in grillige vormen met den kettingsteek. Hierbij wordt slechts een nachthemd met schouderbandjes gedragen. Ook dit vertoont een puntig gedeelte van kant. Deze fleurige complets eigenen zich bij zonder voor een aanstaand jong moe dertje of een lieve zieke, welke veel be zoek ontvangt, daar ze een zeer gekleed cachet verleenen. ETA. Dat zijn lastige gevallen, die in elk gezin wel eens kunnen voorkomen. Redeneeren helpt gewoonlijk bitter weinig. Bestraffen brengt ons nog verder van de wijs. Zoodra n.l. de stemming van het slachtoffertje nog eens extra wordt ge drukt door vrees, agitatie of andere verwikkelingen, die mat het zenuwstel sel in verband staan, dan gaat de kans om „het bordje leeg te eten" vast en zeker geheel verloren; zelfs iemand met normalen eet-aanleg ondervindt dadelijk de gevolgen van angst, schrik en der gelijke aandoeningen. De beste raad, die gegeven kan wor den, is het kind eenigszins bij verrassing te nemen, het te laten ondervinden, dat het als ieder ander wèl in staat is de voor hem opgeschepte portie naar bin nen te werken. Enkele regels moeten ons daarbij leiden. Ten eerste: kies spijzen, die in den smaak vallen.... wat natuurlijk niet beteekent een verwennen met liflafjes, maar wat ons wèl die gerechten doet uitschakelen (tijdelijk misschien), waar tegen een zeer bepaalde afkeer blijkt te bestaan. Ten tweede: geef geen groote porties, die ontmoedigend werken op iemand, die geen „rijstebrij-bei gen" verzetten kan; schep liever een kleiner hapje op van geconcentreerd voedsel, van spijzen dus, die in een klein volume veel voe dingsstoffen bevatten. Ten derde: Help den weggezakten eetlust er wat bovenop door nu en dan een onschadelijk opwekkingsmiddeltje aan het voedsel toe te voegen; een paar druppels Maggi's Aroma, wat Maggi's Bouillon, wat citroensap, wat fijngehakte tuinkruiden (peterselie, selderij, prei) het zijn alle middeltjes, die in staat zijn de afscheiding der spijsverteringssappen te bevorderen en daardoor het voedings probleem bij deze kinderen te helpen oplossen. Ten vierde: Laat het voedsel bestaan uit licht verteerbare stoffen, die het spijsverteringskanaal niet te lang in be slag nemen. Ten vijfde: Zorg voor de noodige af wisseling in de spijzenreeks; de eento nigheid van het voedsel is vaak het grootste struikelblok voor iemand, die niet over veel eetlust beschikt. Een paar voorbeelden mogen deze re gels ophelderen. BOONENPURÉE 100 G. (1 ons) witte of bruine boonen, 10 G. (y. afgestreken eetlepel) boter, 5 druppels Maggi's Aroma. Kook de gewasschen, geweekte boonen op de bekende wijze gaar. Breng den inhoud der pan over op een zeef en laat het vocht in een kom uitlekken. Wrijf dan de boonen (boven het thans leege pannetje) door de zeef, af en toe een lepel van het uitgelekte vocht toe voegende, als de massa in de zeef droog begint te worden. Warm de puree even op en maak ze af met de boter en de Maggi's Aroma. VOEDZAME BOONENSOEP Ga voor dit gerecht op dezelfde wijze te werk als voor de boonenpurée uit het vorige recept; laat echter met de boo nen een takje selderij en peterselie (mis schien ook een stukje ui) meekoken. Voeg onder het zeven geleidelijk zóó veel van het uitgelekte boonennat toe als noodig is om van de purée een ste vige soep te maken; verwarm die nog even, laat er y Maggi's Bouillonblokje in oplossen, roer er een klontje boter door en schenk dan de soep in een kopje. VERMICELLI MET TOMATEN 25 G. y, ons) vermicelli, L. wa ter, y. theelepeltje zout, 1 groote to maat, 10 G. (y afgestreken eetlepel) boter, wat zout, 5 druppels Maggi's Aroma. Breng het water met het zout aan de kook, strooi er de vermicelli in en laat die op een zacht vuur gaar en bijna droog worden. Wrijf de rauwe tomaat door een haarzeef (of door een ver- gietje), meng de verkregen vloeistof door de vermicelli, laat alles samen nog even doorkoken en maak dan het gerecht (dat er uit moet zien als een dikke pap) met de boter en de Maggi's Aroma af (misschien ook met een goed geklopt ei). RIJST MET POULET 50 G. (y ons) kalfspoulet, 3 dX>. (3 kleine theekopjes) water, 50 G. (y ons) rijst, 10 G. (y afgestreken eetlepel) bo ter, wat zout, 5 druppels Maggi's Aroma. Breng het water met wat zout (y theelepeltje) aan de kook, doe er de gewasschen poulet in en laat die op een zeer zacht vuur in een goed gesloten pannetje uur) koken. Strooi er de gewasschen rijst in en laat die zachtjes mee gaar worden (nog ongeveer y uur); vul, als het noodig blijkt, de hoeveelheid water bij, zoodat ten slotte het ge recht het uiterlijk heeft van een zeer dikke soep (een brij). Meng er vóór het opdoen de boter door en de Maggi's Aroma. Linoleum is afgeleid van de Latyn- sche woorden linum (vlas) en oleum (olie), de hoofdbestanddeelen van deze vloerbedekking. Verdere bestanddeelen zijn houtmeel, kurk-poeder, gom en verfstof. Voor de olie wordt lijn-olie gebruikt. De lijnzaad-olie wordt geoxydeerd, door blootstellen aan de lucht, totdat zy dik wordt en plastisch, dan wordt zy ver mengd met bovenvermelde stoffen en onder grooten druk op een onderlaag van canvas geperst, daarna gedroogd, het welk niet vlug geschiedt. De meer schitterende ingelegde pa tronen zyn veei lastiger te fabriceeren, ingelegd linoleum bestaat uit patronen, welke door en door van den bovenkant tot aan den onderkant van het canvas loopen; het voordeel van „inlaid" is, dat hoe veel men er ook op loopt, en hoeveel jaren het meegaat, de kleur onveranderd blijft en niet afsiyt zooals by andere soorten, waar de kleuren alleen aar. de oppervlakte aangebracht zyn. Veel meer dan effen linoleum ziet men tegenwoordig de jaspé linoleums; deze laatste zyn veel practischer dan de effen soorten, waarop men direct eiken voet stap zien kan, tevens biedt het het voor deel, dat het bij druk gepatrooade Pee den gebruikt kan worden, terwijl het zeer der, dat de mooie heldere dessins en kleuren van tegenwoordig meer en meer populair worden. Linoleum kunnen we in precies zoo'n groote verscheidenheid koopen als behangsel-papier. Niet alleen voor vloerbedekking, doch ook voor wandbedekking, tafelblad-be kleeding enz. enz. wordt linoleum tegen woordig gebruikt, en de mooie kleuren in marmer-effecten of schitterende patro nen in allerlei teere tinten, zooals de fraaiste tegel-patronen, maken het mo gelijk linoleum in de eet-, bad-, zoowel als in de kinderkamer te gebruiken als wandbekleeding. Het is een zeer practische bekleeding in een kamertje, hetwelk we voor bad kamer willen inrichten; tot op lambrizee- ring-hoogte, b.v. in warmer kleur geko zen, is het practisch, zoowel als lux en sterk. De wanden kunnen gemakkelijk afgenomen worden, hetgeen ook in de kinderkamer van groot belang is. Iedereen, die een badkamer bezit zon der betegeling, zal de nuttige voordeelen ervan inzien, als gebruik voor wandbe kleeding. Het kan heel goed over oude muren bevestigd worden. Voor de keuken is er een groote ver scheidenheid van tegel-patronen in den handel. De verscheidenheid van ontwer pen bei at tevens ingelegde patronen van mooie kleur-combinaties, ruitvormige te gels in kleureffecten, prachtig zacht ge kleurde en gemarmerde soorten in hoofdzaak voor de badkamer, en voor de kinderkamer bloem- en andere patronen, dikwijls zelfs met opge drukte tafereeltjes uit sprookjes. Het gebruik van linoleum wordt meer en meer uitgebreid, en de kleine stukken, welke altyd over bleven, kunnen gebruikt worden voor werktafels, keukentafels, waschtafels, kaarttafeltjes, trap treden enz.; den vloer in den auto, enz., kan men er mede bedekken. In een eetkamer heb ik zelf de resultaten aanschouwd van wand bekleeding met linoleum; op hal ve hoogte was een bekleeding aangebracht van linoleum aan den verkeerden kant, hetgeen een idee gaf van een jute bekleeding, doch dat zeer practisch en hygiënisch was, zonder koud aan te doen. ANEMOON. goed combineert met de jaspé gordynen en stoel- bekleedingen. De kwaliteit en de prijs van het linoleum hangt af van de dikte ervan. Als u jaren geleden het woord linoleum hoorde noemen, dan kwam er een beeld by u op van een vloer, bedekt met een leelijk dor pa troon, gewoonlyk in een bruine kleur. In sommige oude wo ningen vindten we nog overblijfselen van die be dekking voor vloeren, grof en leeiyk. Geen won- van al onze modeltendie genummerd zijn boven 4000, zijn verkrijgbaar aan Het Patronenkantoor, Postbus No» 1, Haarlem, Onberispelijke coupeDameskleeding vi j-maten 88, 96, 104 bovenwijdte, a f 0.55. Kinder- kleeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd a f 0.35. Niet of lager dan 4000 genummerde patronen het dubbele bedrag Ba elk patroon wordt em nan4lei4inijmr.tM koiDO»a en naaien gevoegd, benevens een verkleinde patroonschetsJ Franco toezending, direct na ontvangst van bestel ling, met het verschuldigde bedrag aan postzegels in gesloten, waarbij vermeld: naam en adresnummer van het model en het blad, waarin het voorkomt en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam recht onder de armen door, gewoon gladzonder ostra tSM/P

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 11