Uit den Omtrek Kalenderblaad j e ■fd verzoek LISSE R. K. V. V. „Lisse" SASSENHEIM HAARLEMMERMEER HAARLEMMERL1EDE BENNEBROEK R. K. V. V. „B. S. M." VOGELENZANG HILLEGOM HEEMSTEDE STADSNIEUWS cZUUZIFK Gemengd Koor „Polyhymnia" De salarisverlaging door het Rijk 155 aan onze week-abonnê om het abonnementsee op MAANDAG, uiterl»» Dinsdag aan de bezor te willen betalen. aan£e zien zij verplicht zijn oV tijd af te rekenen. Wij rekenen daarom Uwe medewerking. Administr. N. H. Coura" GEMEENTERAAD. Gistermiddag kwam de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Baron van Wijnbergen, bijeen. Na korte geheime zitting werd de openbare vergadering geopend en allereerst de ge meenterekening 1930 voorloopig vastgesteld, als volgt Gewone dienst. Ontvangsten f 413.281.49. Uitgaven f 374.909.62. Batig saldo f 38.371.87. Kapitaaldienst. Ontvangsten f 54.830.26. Uitgaven f 500.908.52. Batig saldo f 46.921.74. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur werd vastgesteld op f 12.288. Ook de begrooting der bedrijven voor 1932 werden z.h.st. vastgesteld. De gemeente-begrooting kwam dan in be handeling. De heer Pijnacker opende de algemeene beschouwingen en zeide, van meening te zijn, dat er tot algemeene beschouwingen niet veel aanleiding bestaat, omdat er niet veel wenschen te koesteren zijn in dezen tijd. Hij is er verheugd over, dat B. en W. de begroo ting zoo gunstig hebben weten samen te stellen. De heer Noorland sloot zich bij den heer Pijnacker aan. Hij wees er op, dat vooral in dezen tijd de gemeente, zoowel in stoffelijk als geestelijk opzicht, zeer afhankelijk is. In beide opzichten echter gaat het de ge meente nog naar wensch. Spr. uitte zijn tevredenheid o.a. over het feit, dat de Tulpenstraat zoo mooi bebouwd wordt en vroeg voorts of B. en W. hun in vloed zouden willen uitoefenen, dat het Electriciteitsbedrijf Hillegom-Lisse-Sassen- heim opening zal geven van boeken en be scheiden aan de gemeente. Z.i. heeft de ge meenteals aandeelhoudster recht op inzage van boeken en bescheiden. De Voorzitter dankte beide sprekers voor hun beschouwingen en zeide den heer Noor- land, dat hij diens opmerking aan het college van B. en W. zou overbrengen. Vervolgens kwamen de posten in behande ling. Bij den post jaarwedden ambtenaren, in formeerde de heer Pijnacker naar de nieuwe aanstelling steno-typist. De Voorzitter antwoordde, dat een der gelijke kracht zeer veel voordeel en tijds besparing zal geven. Nu ook in Lisse veel kantoorpersoneel werkloos geworden is, achtte B. en W. het den besten tijd, deze kracht aan te stellen. Het vrouwelijk ge meente-personeel zal hierdoor niet worden uitgebreid. Bij de post belooningen en premiën aan brandmeesters en brandspuitlieden, gaf de heer A. H. Schrama in overweging, de brandweer-oefeningen van twee tot vier uit te breiden. B. en W, zullen dit in overweging nemen. De heer Segers zou den burgemeester het recht willen toekennen eenige malen per jaar valsch alarm te maken, om zoodoende te kunnen constateeren of het materiaal ten allen tijde in orde is. De Voorzitter zegde toe, dit in B. en W. te zullen bespreken. De heer C. Schrama klaagde bij den post kosten der verlichting over het electrisch licht. Z.i. is dit slecht en de straten zijn dik wijls bij avond zeer donker. Wethouder Warmerdam zeide dat dit was toe te schrijven aan het feit, dat het kabelnet voor het huidige gebruik niet berekend is. Verbetering kan komen, na afloop der onderhandelingen met Leiden. De Raad van Beheer en die van Commissarissen hebben reeds plannen tot versterking overwogen. De heer Segers maakte een opmerking over het bedrag van f 2900, voor de kosten van onderhoud der electrische verlichting. De Voorzitter deelde mede, dat dit bedrag te hoog is geraamd. B. en W. stellen daarom voor f 1000 hiervan over te brengen naar den post „onvoorzien". De raad ging hiermede accoord. Bij de post „badinrichting", die pro me morie op de begrooting voorkwam, zou de heer A. H. Schrama, hoewel de tijden wel niet zoo gunstig zijn, door B. en W. een sober opgezette berekening willen zien opgemaakt, voor de stichting van een badhuis. Het ge bouw zou geplaatst kunnen worden aan de Narcissenlaan. De Voorzitter achtte, met het oog op de financiën, de uitgaven hiervoor niet verant woord. Op de exploitatie van een badhuis zal zeker de eerste jaren moeten worden toe gelegd. Het resultaat der verdere bespreking was, dat overeengekomen werd, dat de heer Schrama zelf de eerste inlichtingen over stichtingskosten zal inwinnen. Bij den post onderhoud straten en pleinen achtte de heer Verduijn de uitgave van f 2244 voor goudalite of termacbedekking van de Veldhorststraat niet verantwoord. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. de bedoeling hebben, dezen post te schrap pen. De raad ging hiermede accoord, zoodat deze post geschrapt werd. Op verzoek van den heer C. Schrama zullen lichtere trottoirbanden gebruikt wor den. Ten gevolge hiervan kon de betref fende post met f 200 verlaagd worden. Bij den post gemeentereiniging stelde de heer Segers voor, een schuit van gemeente wege te doen aanschaffen. Z. i. zal dit op den duur goedkooper zijn, dan dat ieder jaar twee schuiten gehuurd moeten worden voor f 250. B. en W. zullen dit overwegen. Bij den post belooning van kweekelingen deelde de Voorzitter mede, dat B. en W. de bijzondere schoolbesturen aangeschreven hebben, de grootste zuinigheid te betrachten, en voorstellen, daarin het voorbeeld willende geven, den kweekeling der openbare school van 1 Januari a.s. af met meer te beloonen. De betreffende post ad f 840, wordt geschrapt. Bij den post subsidié aan den Vrijwilligen Landstorm, deelde de Voorzitter mede, dat deze f 100 verleend werd in de meening ver- keerend, dat dit lichaam ook het vooroefe ningsinstituut leidt. Daar bleek dat dit niet het geval is, stellen B. en W. voor, deze post van f 100 op f 50 te brengen. Na eenige bespreking werd besloten dezen post ongewijzigd te handhaven. De post kosten van toezicht op en invor dering van plaatselijke belastingen, werd met f 50 verhoogd, daar de heer Tanis soms ook in andere gemeenten beslag op gelden moet leggen. De uitgaafposten werden hierna goed gekeurd. Dan kwamen de inkomsten in bespreking. Bij den post uitkeering van het rijk wegens 48 opcenten op de hoofdsom der tantieme- belasting, zeide de heer Verduijn deze op f 14000 te hoog te achten. Hij zou hem op f 10.000 willen brengen. B. en W. hadden hiertegen geen bezwaar, zoodat de post verlaagd werd. Alle andere posten werden ongewijzigd vastgesteld. Nadat ook de inkomsten en uitgaven van den kapitaalsdienst waren behandeld, werd de begrooting z.h. st. vastgesteld. Vastgesteld werd vervolgens een verorde ning betreffende het beroep, bedoeld in de artikelen 7 en 9 der woningwet. Het voorstel betreffende de aanwijzing van de gemeentebedrijven in comptabelen zin, werd z.h.st. aangenomen. Als takken van dienst werden aangewezen het Gas bedrijf en het Waterleidingbedrijf. Besloten werd tot boekhoudkundige, die de cijfers der rekening met betrekking tot de takken van dienst, zal hebben te contro leeren en deugdelijk te verklaren aan te wij zen, het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, zulks te begin nen met de rekening over het jaar 1931. Besloten werd na eenige bespreking, van Mevrouw Douairière Gravin van Lijnden, voor den tijd van zes jaren, ingaande Kerst mis 1931, te huren een perceel grond, gelegen langs de Spekkelaan, ter grootte van ongeveer x.50 H.A., zulks tegen een huurprijs van f 200 per jaar en met de bevoegdheid dezen grond te bestemmen als sportterrein en onder te verhuren aan plaatselijke sportvereeni- gingen. B. en W. stellen voor, van den heer J. A. Kruseman, voor den aanleg van een straat, een strook grond te koopen van het perceel Lisse, kadastraal bekend in sectie D no. 2220, gelegen langs de Kanaalstraat, ter grootte van ongeveer 480 Ma., tegen den prijs van f 6 per M2. Z.h.st. werd aldus besloten. Een wijziging der begrooting van Uit gaven voor het dienstjaar 1931, voor den ge wonen dienst, werd vastgesteld. Namens het college van B. en W., dankte de Voorzitter hierna de raadsleden voor de prettige wijze waarop de begrooting behan deld was, hij uitte er zijn vreugde over, dat in Lisse, in tegenstelling met vele andere plaatsen, niet over verlaging van salarissen gesproken is. B. enW. zullen in dezen echter actief blijven en mocht de toestand der ge meente tot ongerustheid aanleiding geven, dan zullen B. en W. de betreffende posten in den raad brengen. Na korte rondvraag, werd de vergadering gesloten. Programma voor Zondag 22 November Lisse 1Excelsior 1 2 uur B.S.M. 1—Lisse 2 2 uur Geel Wit 2Lisse 3 2 uur Leiden 3Lisse 4 12 uur Alzoo voor a.s. Zondag een volledig pro gramma. Lisse 1 ontvangt het tot nog toe ongeslagen Excelsior. R.K. Volksbond Donderdagavond hield de bond onder groote belangstelling een ledenvergadering. De voorzitter de heer J. Kortekaas opende op de gebruikelijke wijze met een bijzonder welkomstwoord aan den spreker van dezen avond den oud adviseur den eerw. heer kapelaan Van Gastele uit Amsterdam. Spreker was ver heugd weer eens een oud-adviseur te mogen begroeten. Spr. spoorde allen aan, aan den oproep welke het plaatselijk K.S.A.-comité binnen enkele weken zal doen tot het bij wonen van een ouderavond gehoor te geven. Bij de ingekomen stukken werd behandeld een schrijven van „Hulp in Nood" om een bijdragen voor de a.s. Kerstindeeling. Met algemeene stemmen werd besloten f 50. te geven. Dan werd het woord verleend aan den oud-adviseur om een propaganda- rede uit te spreken. De oud-adviseur dankte allereerst het bestuur voor de uitnoodiging en waarschuw de dan de leden toch in dezen tijd van werk loosheid in crisis vooral de leiders van de Katholieke instellingen te volgen. Uitvoerig toonde spr. aan het voorrecht, het katholieke geloof te mogen hebben, en eindigde met te herhalen de wapenspreuk van Mgr. Callier z.g.: „In hoe signo vin ces" in dit teeken zult gij overwinnen. De voorzitter dankt de spreker voor zijn mooie rede en hoopte dat deze vrucht zou afwerpen in deze crisistijd en dat de katho lieke overtuiging vaster zou worden. Als afgevaardigde naar den Centrale Raad werd door den heer Th. Schrama een duide lijk verslag uitgebracht. Voor de volgende vergadering welke op 14 December wordt gehouden, wilde men om bepaalde redenen een door het bestuur aangewezen persoon afvaardigen, omdat zal worden behandeld de vaststelling van een algemeen Centraal Ziekenfonds. Na studie hiervan genomen te hebben bleek, dat de afdeeling Sassemhein wijzigingen moet aanbrengen. Een amende ment zal worden ingediend. Dank werd uitgesproken aan het bestuur namens „Hulp in Nood" voor de gift. Vervolgens kwam in bespreking het hou den van een St. Nicolaasfeest. De voorzitter lichtte dit toe. Besloten werd de kinderen van 6 tot 11 jaar toe te laten. Opgaven moeten geschie den Zaterdag 21 en -Maandag 23 November des avonds 7 uur in de K.S.A. (trouwboekje moet worden meegebracht). Het St. Nico laasfeest zal worden gehouden op 2 December De coöperatie heeft reeds medewerking toegezegd. Op de gebruikelijke wijze werd de vergadering hierna gesloten. Burgerlijke Stand van 1719 November 1931 Geboren: Johannes Hendrinus, z. van H. H. Grauwelman en M. ven Alphen; Anthonius Cornells, z. van J. F. v. d. Veek en J. van Diest; Maria Cornelia, d. van A. L. van Bentem en M. J. C. Floris; levenl. d. van J. v. d. Meij en W. Vonhoff. Ondertrouwd: Gerardus Jans Rudolf Brink 24 j. en Seijke Loosbroek 22 j.; Jacobus van Wijk 19 j. en Marii Visser 22 j.; Johannes van Huis 38 j. en Elisabeth Wilhelmina de Vlieger 34 j Getrouwd: Willem Slingerland 31 j. en Jo hanna Wilhelmina Smit 28 j.; Andries Griekspoor 34 j. en Rengelina Maria van Veenendaal 27 j.; Reiqdert Wilhelmus Reijnders 29 j. en Janna Maria Bouterse 22 j.; Gijsbert van den Heuvel 30 j. en Adriana Barbara Schuurmar 23 j.; Steven Pieter van der Vegt 31 j. en Aaltje Dijkman 22 j. Overleden: Johannis Honcoop, 81 j., wedr. van M. v. d. Beek. Voorschot Landarbciderswet. Aan deze ge meente is een voorschot uit 's Rijks kas ver leend tot een maximum van f 3600, ter uit betaling van het door een landarbeider be- noodigd bedrag voor de verkrijging van een nlaatsje. Jubileum IJsclub „Be Llede". Morgen her denkt de Ijsclub „De Liede" haar 40-jarig bestaan. Het bestuur heeft gemeend dezen dag niet onopgemerkt voorbij te moeten la ten gaan en heeft daarom een feestavond georganiseerd, waaraan meegewerkt wordt door „The Negro Band" en het humoristen- duo Harjan uit Haarlem. Het programma is verzorgd door een feestcomité, waardoor tevens aan verschil lende autoriteiten uitnoodigingau zijn ver zonden. Tevens wordt nog een tweede jubileum herdacht, nl. het 12 -jarig voorzitterschap van den heer W. P. v. d. Peet. De avond wordt morgenavond gegeven in het R. K. Vereenigingsgebouw en vangt aan te half acht. DE WERKVERSCHAFFING DOOR DE GEMEENTE Dezer dagen ontvingen de gezamenlijke besturen der plaatselijke afdeelingen van den Ned. Christ. Land- en Tuinbouwarbei- dersbond en die der Katholieken St. Deus- dedit het volgende officieele schrijven in antwoord op het gezonden adres betreffende de ondersteuning van werkloozen: „Naar aanleiding van Uw schrijven dee- len B. en W. U mede, dat wij ons de slechte omstandigheden, ook voor de arbeiders, vol komen bewust zijn en ons dagelijks moeite geven onze menschen aan werk te helpen. Degenen waarvoor geen werk bij anderen te vinden is, doen wij zooveel mogelijk pro' ductief werk aan de gemeente verrichten. Door ons wordt de wenschelijkheid erkend cm engehuwden te werk te stellen, maar de gehuwden en kostwinners moeten in elk ge val voorgaan. Met speciale gevallen zal ech ter rekening worden gehouden. Wij kunnen er echter niet toe besluiten om eventueele aannemers te dwingen om een bepaald aantal werkloozen in dienst te nemen, maar zijn daartegenover wel bereid, om alle werkzaamheden, die daarvoor in aanmerking komen, in eigen beheer te doen uitvoeren, zooveel mogelijk met inwoners van de gemeente. Ten slotte mogen wij er op wijzen, dat het c.i. ook op Uw weg ligt om eens met aan nemers te gaan praten en er bij Uw leden op aan te dringen om ieder, eenigszins aan neembaar werk te aanvaarden, waarbij dan op de volle medewerking onzerzijds kan worden gerekend." „St. Dcusdedit". De plaatselijke afdeeling van den R. K. Land- en Tuinbouwarbeiders- bond „St. Deusdedit" houdt Dinsdag 24 November a.s., des avonds cm 7 uur, een le denvergadering. Wegens de belangrijkheid dezer vergade ring worden alle leden verwacht. Secr. W. Fr. van Dam, Kennemerbeekweg 33 Bennebroek Programma voor Zondag a.s. B.S.M. 1Lisse 2 2 uur B.S.M. II—N.A.S. x 12 uur T.Y.B.B. a—B.S.M. a 2 uur B.S.M. c—Concordia c uitgesteld Contributie betalen na de Hoogmis in het R.K. Vereenigingsgebouw. De Junioren vertrekken uiterlijk om een uur vanaf het Vereenigingsgebouw. Secretaris. Verbetering uitzicht overweg Waterleiding In verband ook met een daar plaats ge had hebbend ongeluk, dat toenmaals voor namelijk veroorzaakt werd door het slechte uitzicht op dat kruispunt Vogelenzangsche- wegwaterleiding imet spoor), heeft men daar aan beide zijden eenige meters bos schages e.a. geofferd, om het uitzicht vrij te maken, waar men ook inderdaad in ge slaagd is. Het werk werd uitgevoerd door gemeente werklieden van Bloemendaal op kosten van het Amst. Waterleidingbedrijf. De overwegwachter met de roode vlag is reeds lang weer verdwenen. Openstelling gebouw R. K. Volksbond ten behoeve van de werkloozen w°fP®daf werd het gebouw van den R. K. Volksbond opengesteld voor de R. K. georganiseerde werkloozen. Door afwezigheid van den voor zitter werd deze eerste bijeenkomst geopend met een rede van den heer B. N. Loerakker. Spreker begon met zijn vreugde uit te spreken voor de tegenwoordigheid van beide wethouders P. Klaver (R.K) en J- O. Ver meer (A.R.). Daarna werd dank gebracht aan de milde gevers, welke door hun offers hun medemenschen willen toonen het leed der werkloosheid zooveel mogelijk te willen verzachten. Spreker zei te hebben ontvangen van den heer Bakker 25 pond tabak; van den heer v. d. Klugt 150 sigaren, benevens verschillen de doozen sigaretten en pakjes tabak; van de fa Wed. Joh. van Lierop en J. H. Rusman koffie, thee, enz., van een ander 1000 K.G. anthraciet, voorts nog een bedrag aan klin kende munt; 200.van den R. K. Volks bond. zoodat voor de eerste paar weken vol doende middelen aanwezig zijn, om een ge paste versnapering te kunnen geven. Daarna vond een uiteenzetting plaats en werd met feiten aangetoond, dat de vak bonden alles doen, wat in hun vermogen is, om de arbeiders of aan het werk te helpen, of om door middel van. steunverleening hen te vrijwaren voor een gang naar het Armbe stuur. In dit verband had spreker volmacht te verklaren, dat het college van B en W. besloten heeft Maandag a.s. reeds de werk verschaffing open te stellen, indien het college kans ziet aan geld te komen, waaraan niet getwijfeld werd. Gewezen werd op de toezegging van den minister, om den landarbeiders dezen winter 13 weken te laten uitkeeren. Vervolgens op het streven van de Bouw vakbonden, om ook een hoogere subsidie te verkriigen. Beide bewijzen dat er veel gedaan wordt, om het leed van de werkloozen zooveel moge lijk te verzachten. Dit alles naar voren brengend, meende spr. toch te moeten verklaren, dat noch de staat, nóch de gemeentebesturen in staat zijn, om aan alle verlangens tegemoet te komen. Ruimte zal er altijd blijven voor ontstem ming. wijl bij algemeene regelen, welke vast gesteld worden, zich atiid onbillijkheden zul- en voordoen. De arbeiders moeten die met hun besturen bespreken en nimmer meedoen aan straatrelletjes en zich er wel voor wach ten, daartoe aanleiding te geven. Als de lei ders er voor zorgen, dat zij alles doen, wat in hun vermogen is, dan moeten de arbeiders zulks weten te waardeeren en dit tot uiting laten komen door hun vertrouwen te schen ken, en als echte christenmenschen het ver trouwen in God nooit verliezen. Laten zij dat vooral toonen, door 's morgens naar de kerk te eaan. waar zij toch, vooral in dagen van werkloosheid, zoo goed de gelegenheid voor hebben. Vervolgens gaf spreker eenige practische lessen: zindelijk en ordelijk zijn in het ge bouw; de leiding volgen; dobbelen is absoluut verboden; er mag niet om veel geld gekaart worden. Daarna werden allen een kop koffie en een si^ar gepresenteerd. Wethouder Venneer sprak hierna de werk lozen toe. Hij prees de daad van den R. K. Volksbond en meende te weten, dat de Chr Bestuurdersbond een zelfde besluit heeft ge nomen. Hij prees de leiding, welke er in Hil- legom van de R. K. arbeiders uitgaat en verklaarde gaarne, dat wanneer de arbeiders hun vertrouwen schenken, zij er vn overtuigd kunnen zijn, dat hun belangen doeltreffend behartigd worden. Vervolgens wees wethouder Vermeer op de moeilijkheden welke er zijn, om voor allen werk te vinden, maar hij meende zonder overdrijving te mogen zeggen, dat dit vraag stuk de volle belangstelling van het college heeft en dat het ook bereid is, zooveel moge lijk voor de werkloozen te doen. Hij prees de activiteit van zijn collega-wethouder Klaver, die zich zoo beijverd heeft, giften en gaven voor dit schoone doel bijeen te brengen. De voorzitter bedankte de beide wethouders voor hun aanwezigheid, voor hun woorden van waardeering en hun medewerking. Herhaalde malen gaven de aanwezigen blij ken van instemming met het gesprokene. De heer Loerakker zegde nog toe, indien hij er tijd voor kan vinden, dezen winter een cursus te zullen geven voor de werkloozen. Daarna keerden allen huiswaarts. R. K. V. V. „Concordia" Secr.: Patrimonium 27, HiUegom Zondag a.s.: Concordia IN. V. A. I, 2 uur, op Nieuw Treslong. T. Y. B. B. IllConcordia II, 2 uur, te Schoten Concordia IIISantpoort IV, 12 uur, op Nieuw Treslong. D. S. S. IllConcordia IV, 12 uur, aan de Molenwerfslaan. Onze Gezellen jun.Concordia jun. B, 2 uur, te Haarlem-Noord. B. S. M. jun.Concordia jun. C, uitgesteld. Allen worden dringend verzocht te zorgen dat tijdig begonnen kan worden. Contributie-betalen aan de Remise. Aan allen, die ons in staat stelden onzen Eerw. Adviseur Kap. D. Schoenmaker bij zijn afscheid een blijvend aandenken aan te bie den onzen hartelijken dank. KO. Huisbroei-tentoonstelling Van de bloemistvereeniging „St. Deus Dedit" voer den drie jaar geleden eenige leden een actie, om vooral ter bevordering van eigen vakken nis een tentoonstelling te organiseeren. De werknemers steunden het streven door het verstrekken van bollen. Het succes der eerste tentoonstelling was een aansporing daarmede voort te gaan de tentoonstellingen van 1929 en 1930 overtrof fen de eersten en de tentoonstelling welke men nu weer organiseert, belooft eveneens schit terend te worden. De commissie, belast met de organisatie, zal ook dit jaar de schooljeugd weer in de ge legenheid stellen, te toonen wat zij kan. Dank zij de medewerking van de hoofden van scholen, zal ook nu de deelneming weer groot zijn. De hoogste klassen van de volgende scho len hebben deelneming toegezegd Nic. Beetsschool, openb. school, Voorweg; Augustinusschool, St. Jozefschool, Juliana- school, Bronsteeschool, Jacobusschool, St. Aloysiusschool, St. Antoniusschool, tezamen 1100 kinderen, (vorig jaar 900). Voor zes scholen zijn de hyacinten ingekuild, voor drie scholen zijn beschikbaar narcissen, met Muscari (blauw) als aanvulling. Het onderwijzend personeel ontvangt een drietal potten gevuld met dezelfde soorten als die der kinderen, dit om practisch onder wijs te geven in de verzorging der planten. De commissie tracht hierdoor te bereiken, dat bij de kinderen zoo wordt aangekweekt de liefde voor plant en bloem. Voor het groote aantal kinderen zijn veel prijzen noodig. De commissie doet daarom een beroep op de ingezetenen om medewer king in dezen. ..Gemeenteraad Een vergadering van den Raad dezer gemeente wordt Dinsdag 24 No vember, des avonds 8 uur gehouden ter be handeling van de volgende agenda; 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Wijziging kasgsldleening 1931. 4. Voorstel tot net aangaan van een kas- geldleening 1932. 5. Voorstel tot het sluiten van een i-ekening- courant-overeenkomst. 6. Benoeming leden Werkloosheldscommis- sie. 7. Onbewoonbaarverklaring perceelen Glip- perweg 12 en 14. 8. Algemeene herziening Strafverordenin gen. 9. Aanwijzing takken van dienst en wijzi ging beheersverordening voor de gemeente bedrijven. 10. Namen van straten en bruggen. 11. Voorstel inzake den kindertoeslag. 12. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning en bedrfjfsrekeningen over 1930. 13. Ruiling van grond nabij de geprojec teerde Heemsteedsche Dieef. 14. Aanleg van wegen ten Noorden van de Zandvaart. Vaststelling kohier Plaatselijke Inkomsten belasting. 16. Ontheffingen Plaatselijke Inkomstenbe lasting en beslissing op schoolgeldreclames. Haarlem, stad voor forensen Een reclame-nummer Het November-nummer van „De Forens", officieel orgaan van den Algemeenen Bond van Forensen, is een „Haarlem en Om- streken"-nummer geworden. In een voor-artikel, getiteld „Haarlem, stad voor Forensen", schrijft de burge meester van Haarlem, de heer C. Maar schalk: „Zeer onlangs werd in dit orgaan een statistiek gepubliceerd over den trek van Amsterdammers naar de forensen-gemeen ten. De lijn van de voorkeur ging naaT het Gooi en Kennemerland en een groot aantal vestigingen ten gunste van Haarlem teekende zich daarbij ai. De statistiek liep over de belastingjaren 1 Mei 1920 tot 30 April 1930 en over belastingbedragen. Wel iswaar gaf de statistxe'.' geen beeld van den toestand na 30 April 1930, d. i. na de af schaffing van de forensen-belasting, doch de bevolkings-administratie geeft de noo- dige gegevens voor het aanvul'end tijdvak. Ook in dit tijdvak bleek een algemeene richtsnoer aan te leggen te zijn en aldus kan wel worden vastgesteld, dat waar ten tijde van even genoemde belasting nochtans een belangrijk overschot was te boeken aan vestigingen in de forensen-gemeenten, na dien een sterk verhoogde en nog steeds blijvende toeloop naar die gemeenten is waar te nemen. Althans voor Haarlem is dit met sprekende cijfers aan te toonen. Hier moge worden volstaan met aanduiding van het verschijnsel van algemeene betee- kenis, dat de moderne figuur in de beweging der bevolking een waardevolle is voor Haarlem en de ander gemeenten. Gezegd mag worden, dat belastingplicht den forens niet heeft weerhouden om zich naar laatst bedoelde woonplaatsen te begeven. En an derzijds kunnen deze gemeenten met recht het motief „matige belastingen" bezigen bij haar propaganda voor woonplaats-vestiging. Zelfs in de ongunst der tijden zal dit wel met den toets der vergelijking mogelijk zijn. Maar ongetwijfeld zullen forensen nog wel andere wenschen hebben om hunne inwo ning te verfefezen in een groote stad of in een landelijke gemeente boven die in een wereldstad als Amsterdam. Zij schenken zeker aandacht aan het meer en meer verbeterd spoor- en v/egennet, waarbij de reis voor zaken of betrekking geen of een niet noemenswaardige rol s; elt en de sociale voorzieningen en voortreffelijke instellingen van nut en vermaak, "'elke al engs meer en meer in de forensen-gemeenten plegen te worden aangetroffen, zul en stellig het doorslaand gewicht in de weegschaal van de voorkeur hebben geplaatst Voor hen, die zich on woonp'aats wen schen in een stad, k&n Haarlem met reden worden aanbevolen. Daar is de polsslag van opgaand leven van handel nijvverheid en in dustrie duidelijk merkbaar, de gelegenheid voor geschikte vestiging of uitbreiding van industrie wordt daar gevonden aan de breed openliggende Spaarne oevers, waarvoor het gemeentebestuur met plannen en werken naar de eischen des t"ds voortdurend zorg besteedt. Het spreekt vanzelf, dat de goede verbindingen te water en te land Haarlem steeds nauwer betrekken in het centrum van intercommunaal verkeer en dat het plaatselijk bestuur op zijn beurt zorg draagt, dat het ''erkeer in de gemeente daarbij gerieflijk aans'uit. Het cultureel leven wordt te Haarem op peil gehouden door voortreffelijke inrichtingen van weten schap, kunst en onderwijs, terwijl oude kunstscheppingen met nauwlettende zorg in stand gehouden en tegenwoordige, waar mogelijk, worden gesteund of bevorderd. Voor wie oog heeft voor ongerept natuur schoon zegt de naam van Bloemenstad veel en de wetenschap, d-" Haarlem ligt in de omgording van bosch. zee en duin. alles. De Haarlemmerhout met de villa-wijken zal aan goed-gesitueerden aantrekkelijk voor komen, terwijl de binnenstad, of de buiten wijken veelvuldige gelegenheid aan minder gespekte beurzen tot geriefelijke woning bie. den. En wie nog twijfelen mocht om Haarlem als woonplaats te kiezen, kome en overtuige zich en voorts gelde datgme wat wel altijd in Baedeker zal blijven staan, dat Haarlem is een der karakteristieke en schoonste steden in Nederland. Verder bevat het nummer bijdragen over onderwijs, kunst, sport, brandweer en ge zondheidsdienst „e Haarlem, terwijl even eens in artikelen Haarlem als bloemenstad en als winkelstad, en Haarlems natuur schoon worden beschreven. De gemeente-secretarissen van Heem stede en Bloemendaal vestigen de aandacht op hun gemeenten. Haarlem's sextet Men kan niet zeggen dat de donateurs en begunstigers van „Polyhymnia", de gemeng de zangvereeniging, welke onder leiding staat van Willem Hespc-, niet genoeg waar voor hun geld krijgen. Zoo was het programma van dit eerste winterconcert o.i. wel wat overladen. De com posities voor Gemengd koor althans waren wel wat talrijk en lang, al was het lang niet altijd een „himmiische Lange!" Van de vijf koornummers welke door Polyhymnia werden uitgevoerd achten wij „Koren" van Alph. Vranken verreweg het beste, 's Is dan ook het meest frisch gezongen werk geworden, met heel mooie effecten en zeer goede voor dracht, stevige ensemble-zang, waarbij vooral de sopranen in de hoogste ligging wat zui verder zongen dan gedurende de rest van den avond. De gelegenheidscompositie van Bi-andts- Buys ,,'n Stem in Roma" heeft Polyhymnia, meenen we, al wel eens beter gezongen. De fijne kantjes zijn er althans afgesleten, als we het heele werk trouwens niet als afge sleten kunnen beschouwen, wijl verouderd en niet behoorend tot Brandts Buys' beste werken. Toch had het koor ook hier geluk kige momenten, die zich echter voornamelijk tot de eerste helft beperkten. Het achtstemmige „Adstant Angelonxm enori" van Ant. Averkamp is wel wat zwaar voor dit ensemble. In het midden en aan het slot werden een paar inzinkingen zeer voel baar. „Tranen" van den Hertog, na de pauze gezongen, voldeed ons wel 't minste van alles: hier had de dirigent voortdurend te kampen met een koor, weigerachtig om hem in zijn intenties te volgen, slepend en hier en daar zeer onzuiver zingend. „Dorpsdans" van Jac. Bonset, is een goedkoop effectnummertje, dat echter rhythmisch wat losser en minder ge chargeerd had kunnen worden uitgevoerd. Het kinderkoorn zong een achttal kleinere composities, waarvan we de muziek van Corn. Dopper, op het geestige gedicht van Adama van Scheltema ongetwijfeld veruit de beste mogen noemen. Het was erg jammer dat en kele altstemmen door ruw en met borststem te zingen, veelal den boel bedierven. De na druk op enkele verzen gelegd, was hier en daar wel wat sterk berekend op effectbejag. Doch dit zou nog niet het ergste zijn, wan neer het de muziek hier en daar niet zooveel geweld aandeed. Te veel van 't goede schaadt ook hier. Over het algemeen genomen echter is er goed gezongen, zoowel door grooten als klei nen, waarbij het koor der grooten ongetwij feld moge worden geprezen om het even redige klankvolume, dat het onder de leiding van directeur Hespe weet te ontwikkelen. Het eerst sedert korten tijd opgerichte Haarlemsche Sextet, bestaande uit de hee- ren S. Paartman, (fluit) L. v. d. Lek (hobo), A. Strikkers, (klarinet) G. W. Alberts Jr. (fagot), W. M. Veenstra (hoorn) en den heer Rosenkranz, die door plotselinge ongesteld heid van den heer Felix de Nobel, dezen aan den vleugel verving, bracht ons voor de pauze 'n opus van Ludwig Thuille, in Bes. gr. t. ten gehoore, en na de pauze 't Divertissement van Roussel. We weten allen, dat deze instru mentalisten, allen leden van ons H. O. V.- orkest, uitstekende musici zijn, die hun in strumenten met groote kundigheid bespelen. Hun ensemble-spel zal echter nog wat moeten winnen in homogeniteit: maar we vertrou wen dat deze, zoowel wat rhythmiek als wat dynamiek betreft, er zeker na korten tyd van samenspel wel zal komen. Het Sextet van Thuille vonden we, zeker voor deze omgeving, geen gelukkige keuze. Het fi-appeert niet alleen door de groote on gelijkheid der deelen onderling, maar het is bovendien vrij leeg van inhoud, en het mist zoo goed als voortdurend elk contrast. Alleen de Gavotte springt even uit 't alge meen saaie en gelijkmatige rhythme en tem po. Pianist Rosenkranz verdient een bijzon dere vermelding voor de wijze, waarop hij zich onvoorbereid bij zijn collega's orkest leden wist aan te passen. Roussel's Divertisse ment, hoe fijn en origineel van conceptie ook, werd door een groot deel der aanwezigen zoo mogelijk nog minder geapprecieerd laten we liever zeggen, begrepen dan het opus van Thuille. Van de zijde van het bestuur een ongetwij feld goed bedoelde en zeer te waardeeren po ging om de leden en donateurs van Polyhym nia muziek te brengen, welke op een wat hooger plan staat, maar in gemoede, we ge- looven toch niet, dat de aanwezigen, al ap plaudisseerden ze nóg zoo hard, er veel van hebben opgestoken. Nochtans: 't Was een mooie poging, en we zullen maar denken: al doende leert men ook ernstige muziek be grijpen en er met genoegen naar luisteren. j. s. T ratnpropaganda 21 November. Tegenover me in de tram zitten tv.ee aanvallige brunettes en ze hebben voor hun medepassagiers geen ge heimen. De tram is haar daar dankbaar voor, want als men zijn avondblad uit heefg, stelt men daar in alles om zich heen belang, en zeker in de vraag, in welke zaken de chasseur- en tricorne-modellen hef origi neelst zijn, waar men de grootste keuze van crêpes marocains vindt, en (pianissimo) welke markt specialiteit is in voordeelige aigrettes. En ineens rijpt er een denkbeeld in mijn warme hoofd. Het heele terrein van de reclame is afgegraasd, Amerikanen betalen kapitalen voor nieuwe ideeën, en niemand is ooit op de gedachte gekomen, in de spits uren een doeltreffende trampropaganda te organiseeren Daar zitten twintig, daar hangen boven dien soms nog tien, passagiers. Hun hoofden zijn leeg, zij zijn ontvankelijk voor elke impressie, ze spitsen het oor voor ieder fgeluisterd woord. Stuur twee dappere vrouwtjes er op uit en laat ze in de tram het hoogste woord voeren hoe vrijmoediger ze optredcen, hoe gretiger de waggelende, weerstandlooze reiziger het gesproken woord in zich zal opnemen „Waar heb je dat aardige taschje vandaan „Van Broeksmit." „Van Broeksmit Ik wist niet, dat die ook taschjes verkochten ,,Die Die hebben den mooisten voor raad van de heele stad 1 Ik heb alle winkels afgesjouwd om iets bij dit costuum te koopen. Nergens hadden ze zóó'n keuze als bij Broeksmit 1" „OchDan moet ik er toch ook 's heen." Ze hebben hun werk gedaan. Twee haltes verder stappen ze uit, wach ten een paar minuten en stappen in den volgenden wagen „Je legt die paraplu achter je, maar je mag er wel om denken dat je 'm straks niet vergeet." „O nee, die vergeet ik vast niet hoor 1 Ik heb 'm vorige week op m'n verjaardag ge kregen en ik ben er vreeselijk op gesteld." „Ja 't is ook 'n snoezig ding. Waar is-ie gekocht „Bij Broeksmit natuurlijk." „Dat dacht ik al. Wat hebben die 'n éénige dingen." „O ja, buitengewone keuze Zoo'n col lectie hebben ze nergens anders. En duur zijn ze ook niet." „Integendeel, laatst heb ik nog een merk waardig geval met ze gehad Enzoovoort. De volgende tramwagen ze hebben natuurlijk een abonnement krijgt verhaal C van de serie te hooren. Is het geen reuzenidee Het is een reuzenidee. Een adres aan den Raad van Haarlem Door de afdeeling Haarlem van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap is een adres gezonden aan den Raad der gemeente Haarlem, waarin zij zegt. dat zij met groote zorg heeft kennis ge nomen van de plannen der Regeering, om met ingang van 1932 wederom de salarissen der onderwijzers te verlagen, dat nu reeds voor den vierden keer door salariskorting de onderwijzers ernstig in hun salarispositie benadeeld zullen worden, dat daardoor alle redelijke verhouding tus- schen de onderwijzerssalarissen en die dei' overige gemeente-ambtenaren is verbroken, dat door de zware kortingen op de onder wijzerssalarissen de gemeente Haarlem bij haar groote uitgaven voor haar onderwijs een zeer laag bezoldigd onderwijzerscorps heeft, dat daardoor de belangen van het onder wijs ernstig geschaad worden. redenen, waarom adressant verzoekt, zoo mogelijk in samenwerking met andere ge meentebesturen, er bij de Regeering op aan te dringen haar plannen tot verlaging del onderwijzerssalarissen terug te nemen. XYZ, burgemeester van ABC, zeide tot het steuncomité: „Ik wil volstrekt niet hebben dat u mijn naam in de krant zet. Ik voel erg veel voor de slachtoffers van den watersnood, maar ik houd er niet van om met mijn wel daden te koop te loopen. Dus geen Burge meester XYZ in de krant, maar gewoon de burgemeester van ABC." De Burgervader had vergeten (en wie is wel niet eens verstrooid?) dat sommige men schen wisten dat hij, XYZ, burgemeester van ABC was en hij stond een oogenblik verwon derd toen hij bij de eerste de beste publieke vergadering tot voorbeeld aan zijn edelacht bare collega's werd voorgesteld. En, nu ja, ~- een mensch blijft toch een mensch het deed hem toch heel eventjes goed en toe» zijn gemalin 's avonds het verslag van. die vergadering, daar In de stad, in de Huis-en- Tuin-Bode las, zette zij plotseling groote oogen op, bloosde van weelde zoo ongeveei als bij het eerste bezoek van haar echtvriend bij haar vader, veel jaren terug, en dacht zoo dat zij het toch maar best getroffen had met haar XYZtje. Wat ik met dat verhaaltje nu zeggen wn- Niet veel hoor. 't Is maar een aanloopJ^ (zooals gewoonlijk). U behoeft echt niet ban» te zijn dat ik uw naam, vrienden, vandaag of morgen op een publieke (of zelfs op eei^ besloten) vergadering bekend zal maken, eei' stens niet omdat u het niet hebben wilt e tweedens omdat ik met mijn goede adressen maar liever niet te koop loop. Neen, op dat gebied ben ik zoo gesloten als een thermometer. Dit ter geruststelling van som mige vrienden. Van thermometer gesproken: Als ik zoo instrument in mijn beurs steek, geeft n zware koorts aan. Hebt u niet een recept! voor me, liefst met de handteekening van den specialist van de Nederlandsche Ban erop? Ik zal het zelf wel komen halen. St. Bonlfacius-Missiehuis Father LEFEBEh- Hoorn, postrek. 120937. U kunt ons ook helpen door ons geld t® geven tegen rente zoolang u leeft. Na dood wordt 't gebruikt voor arme students®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 14