J.EEKEPREEKEN 'H FEIT f 3000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- FRANKEN's Broodfabrieken ERNSTIG VERKEERSONGEVAL OP DEN RIJKSSTRAATWEG UH'<ë3feiT dit nummer bestaat uit vier bladen En het geïllustreerd zondagsblad ZATERDAG 21 NOVEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17931 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Het Janus-gezicht Oud-Minister Colijn De Iersche Sweepstake De brutale diefstal te Wijk aan Zee VOORNAAMSTE ATIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Het melkbrood van Franken Is beter enhetkostmaar ééndubbeltje! Administratie van vermogens. Open en gesloten bewaarneming van effecten en andere geldswaarden BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 36 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 cL p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bjj contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardeD ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen Dij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm iij verlies van *n anderen vinger 414 GODSDIENSTIGHEID De uitkomsten van de officieele volks tellingen geven de laatste jaren in ont stellende mate een stijging van het aan tal dergenen te zien, die in de rubriek «zonder godsdienst" vermeld staan. Wanneer men echter uit die cijfers zou besluiten, dat 50 jaar geleden het aan tal der geloovige en godsdienstige men- schen zooveel grooter was dan het cijfer der officieel „ongeloovigen" thans aan geeft, dan zou men daar heelemaal haast zijn. In de vorige eeuw was het gewoonte om achter zijn naam desge vraagd de kerkelijke gezindheid in te Vullen, waartoe zijn ouders hadden be hoord. Zoo noemden zich duizenden Ned. Hervormd of Luthersch, die nooit aan God dachten, nooit baden, nooit aan een of andere godsdienstoefening deelnamen. In latere jaren werd meer met deze sleur gebroken en verdwenen Uit de registers van den Burgerlijken Stand hoe langer hoe meer diegenen, die toch slechts bij naam godsdienstig Waren. Wij kunnen zelfs zeggen, dat de tijd van fel ongeloof en fanatieke god loochening voorbij is en ten deele voor een absolute onverschilligheid op gods dienstig gebied heeft plaats gemaakt, ten deele vervangen is door een zucht een mode zouden we bijna zeggen van 'n algemeen soort godsdienstigheid buiten kerkelijk verband. De kopstukken der socialisten gaan hoe langer hoe meer verkondigen, dat hun rijen voor alle geloovigen zonder eenig onderscheid Van gezindte open staan; en zij wijzen met een zekeren trots op het religieus socialisme en op de christen-socialisten, die het woord des Pausen te schande heeieh te maken, dat n.m. christendom en socialisme onvereenigbaar zijn. Er is meer. Een dezer dagen durfde de bekende A. B. K. in het Volk schrij ven, dat er zich geen diepere religiosi teit laat denken of beleven dan waar mee de arbeiders van de laatste gene ratie aan de roode organisatie, aan de S. D. A. P. met al de weefselen van hun gevoel verbonden waren. „Dat was voor hen het mystieke lichaam schreef hij dat hen allen voedde en in stand hield als menschen met een diep veran kerd, werkelijk leven; dat was de won derbare bron, waaruit zij dien geheim- zinnigen levensdrang putten, die hen tot opstanding en leven had gewekt." Hier wordt dus de aanhankelijkheid aan een politieke partij tot godsdienst verheven, ja, zelfs wordt betoogd, dat er zich geen diepere godsdienstigheid henken laat dan de socialistische over tuiging. Men zou stom van verbazing bij zulk een uitspraak kunnen staan, wanneer zich op godsdienstig gebied niet de zon derlingste verschijnselen hadden voor gedaan. In iederen mensch spreekt de stem der eeuwigheid; aan iederen mensch dringen de groote levensvragen: Vanwaar en waarheen, zich van tijd tot tijd op. De gelukkigen, die uit christe lijke ouders geboren worden en van jongs af aan met God en godsdienst Vertrouwd worden gemaakt, voelen hun Zielerust niet verstoord, zoolang zij in eenvoud des harten hun geloof blijven bewaren. Maar alle anderen voelen den drang in zich om een antwoord op de groote levensvragen te zoeken. Zeer ve len vermijden daarbij de moeilijkheden van een inwendigen strijd en een naar stig onderzoek of schrikken terug, wan- heer de genade wenkt en heenwij st naar een oplossing, die hun leven in de ban den van een strenge moraal wil slaain. Een uitweg wordt dan veelal gevonden In het zich overgeven aan kunst of we tenschap, aan filantropie, aan sociale ■Werkzaamheid. Men tracht daarmee zijn leven te vullen en zichzelf wijs te ma ken een goed en dus een godsdienstig biensch te zijn. Alsof godsdienst niet heel iets anders, keel iets eigens was! Godsdienst is geen Saak van gevoel, maar verstand. Wie in tTod gelooft, weet zich als nietig schep sel afhankelijk van een Opperwezen. Deze overtuiging is zóó diep in den Mensch ingeschapen, is zóó geheel en al ®én met zijn natuur, dat van de oudste tijden af, door alle eeuwen heen, de Bodsvereering de belangrijkste plaats in geschiedenis der volken heeft ingeno men. Voor den christen is de plicht om God te dienen een uitgemaakte zaak; kij weet dit de hoogste wet van zijn *even te zijn. Maar nog eens, dit is geen 2aak van gevoel, integendeel. Heel dik- *Uls kost zijn godsdienst hem moeite; keel vaak moet hij het lagere in zich herwinnen om zijn hart tot het hoogere e Verheffen. Het kind heeft niet zelden 6eh afkeer van bidden en naar de kerk Baan en moet door verstandige opvoe- üingi door onderrichting en overreding een godsdienstige practijk worden ^bracht. De groote Kardinaal Newman heeft in zijn werken zelfs een hoofdstuk aan wat hij noemt „de verveling van den godsdienst" gewijd. De ziel moet getraind worden om zich van het aardsche los te maken en zich tot het hemelsche te keeren. De Kerk heeft hierbij de leiding; dit is haar grootste en voornaamste taak. Zij doet dit met een eeredienst, die in uiterlijken vorm en beteekenis, ook naar het oor deel van onpartijdige ongeloovigen, alles overtreft wat menschen ooit aan gods- vereering hebben uitgedacht. Maar naast de beoefening van den godsdienst in de kerk, naast het ver richten van godsdienstige oefeningen en het vroom onderhouden van allerlei de voties in huis, is er de godsdienstigheid in het dagelijksch leven. Hier nu doet zich een merkwaardig schouwspel voor. Het gebeurt, dat wij menschen aantref fen, die veelvuldig de kerk bezoeken, die ook in huis met beelden en platen veel religieus vertoon maken; die bij wijze van spreken den rozenkrans niet uit de handen leggen en die toch door hun lastertong of hun liefdeloosheid, door hun drift of achterdocht, hun hoogmoed of eigenwijsheid een voortdurende erger nis voor hun omgeving zijn. Anderszins zien wij menschen, die door hun plichten van staat in de wereld zoozeer in beslag worden genomen, dat zij niet veel meer dan de verplichte godsdienstoefeningen kunnen verrichten en die toch een voor beeldig leven leiden en een steun voor hun omgeving zijn. Ge kunt er echter van verzekerd zijn, dat deze laatsten nooit zullen nalaten dagelijks te bidden, des ochtends en des avonds, wellicht maar kort, doch dat hun gebed dan krachtig is en Gode welgevallig. God wil op verschillende wijzen ge diend worden. Hij roept hst eene meisje om in een klooster, met bidden en vas ten en nachtwaken, een voor de wereld schijnbaar nutteloos, maar in Zijn oog allerverdienstelijkst leven van zelfopof fering en eerherstel te leiden. Een ander laat hij moeder worden van een groot gezin, met zooveel huiselijke zorg, dat haar bidden niet veel meer kan zijn dan een schietgebed tusschen haar arbeid door en het kerkgaan tot de zeldzaam heden behoort. Toch kunnen beiden aan God even aangenaam zijn. De politicus, die kaïns ziet om in het openbare leven Gods naam hoog te houden en te strij den voor het welzijn van Kerk en maat schappij, zonder dat zijn eigen ziel schade lijdt, kan in Gods oog even ver dienstelijk werk verrichten als de mis sionaris in de binnenlanden van Afrika. Ware godsdienst heeft hij, die zooveel in zijn vermogen is aan godsdienstoefe ningen deel neemt, dus God ook uiterlijk vereert. Al kunnen drukke zaken en hui selijke zorgen een verontschuldiging zijn om uit de kerk weg te blijven, toch kan men zeggen, dat, waar de kerken leeg zijn, de godsdienstigheid van het volk gering is. Vele zoogenaamd katholieke landstreken bewijzen de waarheid hier van. Individueel kan deze of gene uit sleur kerksch zijn en toch in werkelijk heid weinig godsdienstig; in het alge meen zijn volle kerken een bewijs van een waarlijk godsdienstige bevolking. Anderzijds kan tegen den sleurgang van uiterlijke godsdienstigheid nooit genoeg worden gewaakt. De apostel Jacobus heeft er reeds tegen gewaarschuwd: „Wanneer iemand godsdienstig meent te zijn en zijn tong niet in toom houdt maar zijn hart bedriegt, diens godsdienst is ij del!" Tal van uitspraken der oude en nieuwe Schrift spreken op gelijke wijze. En hoe zou het ook anders kun nen? Is het niet de grootste beleediging, die men den Schepper kan aandoen, te wanen, dat Hij er genoegen mee zou nemen met de lippen gediend te worden, terwijl het hart een poel van ongerech tigheid is? Paulus teekende dan ook de ware vroomheid zoo juist in deze enkele woor den: „weduwen en weezen in hun druk bezoeken en zichzelf ongerept van deze wereld bewaren." Ziedaar de ware gods dienstigheid: naastenliefde en zelfheili ging en dat ieder naar eigen vermogen. Of wij geleerd of ongeletterd zijn, of wij rijk of arm zijn, of wij ons uitsloven in het openbare leven, mooie redevoe ringen houden, met de pen sociale vraagstukken oplossen, critiseeren, orga- seeren, of wat ook: godsdienstig zijn is iets anders, 't Is heel mooi voor anderen te willen opkomen, maar de ware liefde begint bij zichzelf en knoopt daaraan onmiddellijk de liefde tot den naaste vast. Eerst zorgen voor het heil van eigen ziel door God te dienen uit heeler harte en zoo nauwkeurig mogelijk Zijn wetten na te leven. Dat is de ware eigenliefde, waarop dan vanzelf de zui vere naastenliefde volgt: zelf te offeren van zijn geld, zijn tijd, zijn invloed voor den noodlijdenden evenmensch, maar dat dan te doen onbaatzuchtig, alleen ter liefde Gods. Ziedaar de ware gods dienstigheid, die, werd zij algemeen be oefend, van de aarde een hemel zou maken. En vergelijk met dien eenvoudi- gen en toch zoo rijken opzet van St. Paulus over den waren godsdienst eens de meening van den socialist, die helaas ook al in christelijke gelederen begint door te dringen, dat de ware religie be staat in de propaganda voor onzen stoffelijken welstand! HOMO SAPIENS. „De Standaard" vond in een Engelsch blad een opwekking aan Engelsche firma's om in de Nederlandsche socialistische pers te ad- verteeren, van dezen inhoud: Lezers in alle klassen der samenleving maar hoofdzakelijk, natuurlijk, in die van den welvarenden arbeidersstand georganiseerd goed betaald in staat om te koopen al de levensbehoeften en ook vele luxe voorwerpen. De ietwat opvallende teekening van het economische peil der lezers van „Het Volk" enz., doet „De Standaard" opmerken: Vergissen we ons niet, dan beluisteren we in Kamer, Staten en Raden wel eens een ander geluid uit de monden van de vertegenwoordigers dezer klasse. De opmerking is zeer juist. Maar „het an dere geluid" verkrijgt aldus wel een eigenaar- digen bijklank. Bezoek aan de Zuiderzeewerken Oud-Minister Colijn bracht gisteren in ge zelschap van den directeur-generaal ir. de Slocq van Kuffeler een bezoek aan de Zui derzeewerken. Per motorboot werd langs den dijk van Den Oever naar Friesland gevaren. Voortvluchtig gedetineerde gevat Te Herwijncn. Eenigen tijd geleden wist de ongeveer 25- jarige P., gedetineerd en op trans port gesteld van Roermond naar Dordrecht, door uit den trein te springen, te ontkomen. Sindsdien was de man voortvluchtig. Gis teravond te half zes is door een aantal veld wachters, den Majoor van de Rijksveld- wacht te Gorinchem en den burgemeester van Herwijnen, een inval gedaan in de wo ning van P. aldaar. Inderdaad bleek, de man zich hier te be vinden. Op de nadering van de politie ging hij opnieuw op de vlucht. Een achtervolging ontstond, waarbij een der veldwachters, toen de man een bosch invluchtte, een schot op hem loste. P. werd In de knie getroffen en viel neer, waarna men tot de arrestatie kon overgaan. De man is overgebracht naar het ziekenhuis te Gorinchem. De postvluchten op Indië De ,,Valk" licht beschadigd Naar het „Handelsblad" verneemt, hebben de Fransche mecano's, die gisterochtend te Marseille de „Valk" naar buiten reden, den staart van het toestel van den staart-wagen laten vallen waardoor het achterste deel van het toestel licht beschadigd werd. Soer liet natuurlijk onmiddellijk het herstelwerk aan vangen, telefoneerde in den tusschentijd met den chef van den technischen dienst op Waalhaven, maar hoopte nog zóó ver te komen, dat hij vandaag Rome nog zou kun nen bereiken. Troostprijzen in Nederland Nadat de eerste dag van de trekking der Irish Sweepstake-loterij tot resultaat heeft gehad, dat de gelukkigen werden aangewezen wier nummers afhankelijk zullen zijn van de prestaties der correspondeerende paarden, welke medeloopen in de November handicap, zijn gisteren de eerste duizend troostprijzen verloot ieder van 100 p.st. Hiervan zijn in Nederland gevallen; het nummer van den heer H. Bell s.s. Nicoya p.a. Elders en Fyffes te Rotterdam en dat van Chuff, Stolberglaan 33, Aerdenhout, H. Poort te Haarlem, J. de Beer te Overschie, A. Fluke te Zwijndrecht, J. Smit te Amsterdam en N. Gracht te Haarlem. Auto totaal verpletterd Er gaat vrijwel geen week voorbij, of er gebeuren op den Rijksstraatweg tusschen Haarlem en Amsterdam één of meer ver keersongelukken. Meestal is dit te wijten aan het zeer roekelooze rijden van de auto bestuurders, die den Rijksstraatweg als een soort racebaan beschouwen. Ook gisteren heeft tusschen Halfweg en Sloterdijk weer een zeer ernstig verkeers ongeluk plaats gehad, dat wonder boven wonder geen persoonliike slachtoffers heeft geëischt. Omstreeks half vijf kwamen uit de richting Amsterdam twee personenauto's en uit de richting Haarlem een groote vracht auto, de laatste werd voortbewogen door een tractor. Ongeveer één K.M. voor Half weg wilde de twee van Amsterdam komende auto's elkander passeeren, terwijl op dat moment ook de uit Haarlem komende de twee andere voorbij wilde rijden, zoodat een oogenblik de drie auto's naast elkander reden. Geen der drie bestuurders had blijk baar idee vaart te minderen, wat tot ge volg had, dat op een gegeven oogenblik de vrachtauto de trambaan op vloog. De trac tor ging geheel over de trambaan heen en reed het water van de Trekvaart in. Nog juist bijtijds wist de chauffeur den wagen te verlaten. De aan den tractor vastzitten de vrachtauto bleef halverwege de tram baan steken, terwijl een groote ijzeren mast, die zich op de trambaan bevond, onderste boven werd gereden. Hiermee was het ongeval nog niet afge- loopen. Van Amsterdam naderde een tram van de N. Z. H. T. M. De zich ter plaatse bevindende personen trachtten een nog grootere ramp voorziende den wagen voerder door armzwaaien, enz., opmerkzaam te maken, wat hen niet mocht gelukken. Met flinke snelheid reed de uit drie wagens bestaande tramtrein op den zich op de tram bevindenden auto in. Met een geweldig ge raas rqpd de tram nog een stuk door, den auto een eind wegslingerend, tot een déraillement volgde. Een groot geluk mag het heeten, dat de tramwagens niet omvie len, want de ontsporing geschiedde aan den waterkant. Waren de wagens omgevallen, dan was er zeer veel kans geweest, dat zij in het water terecht waren gekomen. Het leed was niet te overzien geweest! De bestuurder en de niets vermoedende passagiers schrokken natuurlijk hevig. Inmiddels had een zeer groot aantal nieuwsgierigen zich op de plaats des onheils verzameld; auto's stopten, 'n lange file vor mend en zeer velen dromden om den chaos heen. Een ware verwoesting was door de hevige botsing aangericht; de vrachtauto was totaal vernietigd; één massa hout en ijzer was alles wat er van over was, terwijl ook de zware ijzeren mast een geduchten knauw had gekregen. Een oogenblik werd nog gedacht aan persoonlijke ongelukken, doch spoedig was men op dit punt gerust gesteld. Aangezien de weg ter plaatse slecht ver licht is. bemoeilijkte dit het eerste onder zoek ten zeerste. Weldra werd met het op- ruimingswerk begonnen; met een kraan wagen trachtte men den ijzeren mast te verwijderen, terwijl ook de overblijfselen van den auto zooveel mogelijk werden ver wijderd. Zeer langen tijd heeft het ber gingswerk in beslag genomen; tegen zes uur was men nog slechts een klein gedeelte gevorderd. Ondertusschen was natuurlijk het tram verkeer totaal in de war geloopen, doordat beide tramsporen versperd waren. Nóch van Amsterdam naar Haarlem, nóch omgekeerd was doorgaand verkeer mogelijk. Het onge val had juist plaats omstreeks den tijd, dat fabrieken en kantoren sluiten, zoodat tal- loozen van de stagnatie hinder ondervon den. Dank zij het krachtdadig optreden van personeel van de N. Z. H. T. M. was het verkeer tusschen Haarlem en Halfweg na vrij korten tijd in zooverre geregeld, dat de trams bij Halfweg konden keeren, dus kon tenminste het passagiersvervoer op dit tra ject en naar de voorbij Haarlem gele gen plaatsen doorgang vinden. Passa giers voor Amsterdam moesten echter van den trein gebruik maken (evenzoo natuur lijk van Amsterdam naar Haarlem). Gisteravond konden wij nog niet conclu- deeren aan wien het ongeval te wijten is. Voor zoover wij de materieele schade kon den overzien, is deze zeer belangrijk. Het mag werkelijk een wonder genoemd worden, dat dit hoogst ernstige verkeers ongeval enkele kleinigheden uitgezonderd geen persoonlijke slachtoffers geëischt heeft. Uren heeft het geduurd, eer het tram verkeer weer geheel geregeld was. Tot laat in den avond werd door velen het oprui- mingswerk gadegeslagen. Nadere bijzonderheden Nader vernemen wij, dat de vrachtauto werd bestuurd door Van G. uit Haarlem De oorzaak van de aanrijding schijnt de tweede uit Amsterdam komende auto te zijn, waarvan de bestuurder tusschen de twee elkander passeerende wagens wilde doorrijden. Het gevolg was, dat de vracht auto aangereden werd, waardoor de be stuurder de macht over den grooten wagen verloor en deze met een scherpen bocht dwars over den weg de trambaan opreed, Groote materieele schade met het hierboven gemelde gevolg. Boven dien zat in aen vrachtwagen nog een tweede persoon, die, evenals zijn kameraad, nog tijdig den wagen wisD te verlaten. De wagenvoerder schijnt den wagen op de trambaan wel gezien te hebben, doch op zoo'n kleinen afstand, dat het uit alle macht remmen niet meer mocht baten en de tram met geweld op den wagen in reed. Ook de tramtrein kreeg zeer aanzienlijke schade; de ruiten van de voorpui waren totaal vernield, het spatscherm en stoot- blok verbogen, de treeplanken afgerukt en het rijtuig was in het midden openge scheurd. De wagenbak was van de draai bare onderstellen gelicht.' De tramrlituigen waren vrij goed bezet. Door het hevige remmen en den geweldigen schok werden de passagiers van de banken door den wagen geslingerd. Geen van hen kreeg ernstige kwetsuren, doch een pani sche schrik maakte zich van hen meester. Een dame was dermate geschrokken, dat zij naar het Kruithuis moest worden gedragen, waar haar hulp is verleend. De wagenvoerder, H. B. F. R„ was ook wonder boven wonder niet gewond. Door het omver rijden van den grooten mast van het bovengrondsche electrische net, kwamen kabels en stroomdraden naar beneden, wat een groote groene vlammende lichtboog veroorzaakte. Uit de remise te Haarlem rukte dadelijk een wagen met vijzels, verlichtingsappara ten, enz., uit, om hulp te verleenen. Ook de directeur der N. Z. H. T. M., ir. Burgersdijk, was spoedig ter plaatse. Een groot aantal politie-agenten van het bureau Admiraal de Ruyterweg was spoedig gearriveerd. Door commissaris H. Pijper en "hoofdinspecteur S. M. S. Modderman werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat den trambe stuurder, noch den bestuurder van den trac tor schuld treft. De stroom op het net tusschen Halfweg en Sloterdijk werd uitgeschakeld. De inzit tenden van de gederailleerde tram konden per auto hun weg naar Haarlem vervol gen. De tractor liet men voorloopig in het water zitten, terwijl door man en macht gewerkt werd, om zoo spoedig mogelijk de trambaan vrij te maken. Om 10 uur was het verkeer in beide richtingen echter nog gestagneerd. Om 12 uur gisteravond was de stagnatie opgeheven en was ook de tractor uit het water gehaald. Voor de foto's van dit ongeluk, zie men de fotopagina. Een tweede dief gearresteerd Naar wij vernemen is een tweede dader van de brutale inbraak in Pension „Kenne- merduin" te Wijk aan Zee door de politie te Amsterdam gearresteerd. Hij is naar Wijk aan Zee overgebracht en heeft na een streng verhoor een volledige bekentenis afgelegd. Ook de eerstaangehoudene, de 23-jarige A. S., heeft bekend aan de inbraak schuldig te zijn. Naar den derden medeplichtige wordt nog gezocht. Uit het politieonderzoek is gebleken, dat de inbrekers van Zondag tot Dinsdagmorgen vroeg in het pension hebben vertoefd. De pakken met gestolen goed hebben zij op hun rug medegenomen en naar de spoor weghalte Velsen-Hoogovens gedragen, van waar zij per trein naar Amsterdam vertrok ken. De goederen hebben zij afgegeven aan een heler te Amsterdam, die hun geld had voor geschoten. Van de gestolen goederen zijn enkele op gespoord. Gistermorgen en Donderdagavond hebben te Groningen talrijke verkeersongelukken plaats gehad. Gistermorgen omstreeks 5 uur reed een auto, komende uit de richting As sen een verkeerspaal van den vluchtheuvel bij de Nattebrug om. De auto zwaaide daarna over den weg en reed bijna het Helper Piekje in, doch kwam nog juist vast te zitten tus schen een boom en een hek. Vermoedelijk heeft de chauffeur zitten slapen. De politie stelt hiernaar nog een onderzoek in. Voorts werd een wielrijder op den Wester singel aangereden door een auto, die geheel links van den weg reed. De wielrijder kwam te vallen en werd gewond. De auto reed door. De politie zoekt ijverig naar den chauffeur die op onverantwoordelijke wijze de verkeers regels heeft overtreden Verder werd, eveneens op den Westersingel ingegrepen door de politie tegen de inzitten den van een auto, die allen onder den invloed van sterken drank waren. Zij werden naar 't politiebureau overgebracht, terwijl de auto werd meegenomen. Ten slotte heeft gistermorgen omstreeks 5 uur een ernstige botsing plaats gehad nabij de Heerebrug. Een vrachtauto, komende van het station, liet een anderen vrachtauto, die van de viaduct kwam niet den voorrang, hoewel laatstgenoemde ten opzichte van de eerste rechts reed. Een hevige botsing was t gevolg. De auto, die van het viaduct kwam viel over de tramrails vlak voor de brug, waardoor het verkeer zeer ernstig werd be lemmerd. Ten gevolge van deze belemmering moesten autobussen worden ingelegd om de tram naar Helpman en ook die, welke ie ver binding naar de Punt verzorgt, te vervangen. Hevige botsing tusschen tractor en auto en tnsschen tractorwagen en Haarlemsche tram op den Haarlemmerweg; geen persoon lijke ongelukken. (blz. 1. lste blad) De kroonprins van België zou voornemens zijn, weer een reis naar Ned.-Indië te ma ken. (blz. 1, lste blad) Ontvluchte gedetineerde te Herwijnen ge pakt. (blz. 1, lste blad) Frankrijk contingenteert thans óók den invoer van kaas, condens, melkpoeder, snij bloemen en ham. (blz. 1, 2de blad) Doodelijk motor-ongeluk te Schiedam. (blz. 1, 2de blad) Ernstig mijnongeluk in een Engelsche mijn, 18 dooden. (blz. 1. 3de blad) Nieuwe Pruisische verordeningen tot hand having van rust en orde. (blz. 1, 3de blad) Nieuw geschil in Engelsch.Indië met den onderkoning. (blz. 1, 3de blad) De Britsche anti-dumpingwet in werking getreden. (blz. 1, 3de blad) De tekst van Duitschland's memorandum aan de B. I. B. (blz. 1, 3de blad) Rusland antwoordt Japan. (blz. l, 3de blad) Een internationale enquête-commissie naar Mandsjoerije? (blz. 1, 3de blad) Memorie van Antwoord op de begrooting van Defensie. (blz. 2, 3de blad) De definitieve samenstelling van het Na tionale Crisiscomité. (blz. 2, 3de blad) "7 Cf Barometerstand 9 uur v.m.: 768 vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 3.59 en overmorgen 3.57. w2N België's kroonprins weer naar Indië Naar de „Haagsche Couranf'verneemt, is de kroonprins van België voornemens in het voorjaar wederom een reis te maken naar Ned.-Indië, na eerst een bezoek te hebben gebracht aan Japan. De kroonprins zou van plan zijn de reis te doen per m.s. „Christiaan Huygens", welke 12 Februari a.s. van Genua vertrekt. Een merkwaardige verkoop van vee Drie kippen voor één cent In Lieshout (N.B.) is een executoriale ver koop gehouden van de groote Hollandsche Boerderij. Ruim 40 stuks vee gingen af voor f 40 per stuk; drie paarden voor f 135; 70 kippen voor 25 cent. De Zesdaagsche te Keulen Vrijdag 27 November a.s. begint te Keulen in de Rheinlandhalle de Zesdaagsche wie lerwedstrijd, waaraan o.m. de volgende kop pels deelnemen: RauschHuertgen, Osz- mellaBraspenning, SchoenGoebel, Linari Miethe, Jan van Kempen—van Hout, Duray—Martin, Damm—Dumm, ZimsPe- rolaer. Zonder koppelgenoot zijn nog Bu- schenhagen, Tietz, Buehler, Frankenstein en Schom en Bulla. AARNE w BANK Verkeersongelukken te Groningen Vier binnen 24 uur Haarlem Heemstede Bloemendaal (adv.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1