Stofzuigerhuis MAERTEÜS Laatste Nieuws HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties STADSNIEUWS Agenda 21 November Agenda 22 November Agenda 23 November De werkloosheids bestrijding cMUZIEK De rijkskorting aan provincie en gemeente Een sensationeel oroces De electrificatie van den tramweg Haarlem-Leiden Barteljorisstraat 16 - Tel. 10755 Premier Duplex-Stofzuigers f 165.- De Ned. Handels- en Landbouwbank VERKEERSONGE VALLEN BURGERLDKE STAND Het ongeluk in de Bentley-mijn New-York's beurskwartief in staat van verweer f Gebouw „St. Bavo" Ledenvergadering Kamer Centrale, 3 uur „St. Caecilia", 8 uw Bazar Mgr. Mustaersoord, 2 tot 11 uur Geel Wit" 6 uur Gewone zittin gen, 4 en 7 uur. Clubgebouw Kleverlaan Jaarvergadering Usclub voor Haarlem en Omstreken, half 4. Gebouw „St. Bavo" Bazar Mgr. Mutsaers- oord, 211 uur „Eerbied in Gods Huis, 7 uur. Rembrandt Theater „Ein Walzertraum" en variété, 2, i'A, 7 en 9 <4 uur. Alléén 'Nor volwassenen. Palace Cinema „Zwei Menschen'.' en va riété, 2, 4J4, 7 en 914 uur. Alléén voor vol wassenen. Gebouw „St. Bavo" Bazar Mgr. Mutsaers- oord, 2—11 uur R. K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur Kappersbond, 9 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg Die Comedian Harmo nists, 8 uur. Rembrandt Theater „Ein Walzertraum" en variété, 7 en 9)4 uur. Alléén voor volwasse nen. Palace Cinema „Zwei Menschen" en va riété, 7 en 9 J4 uur. Alléén voor volwassenen. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen voor zieken- en kraamverpleegsters bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat l, Haarlem. Telefoon 11671 R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwelijk personeel, dagelijks van 10—12, 24, 8—9 uur, Zater dag van 10—12 uur. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdiensten der apothe ken worden van heden tot en met Vrijdag waargenomen door de firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11, telefoon 10173 en de Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tele foon 11793. St. Vincentius-Bibliotheek Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woensdagavond van half 8half 9 voor ouderen. Hagestraat 49: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woens dagavond en Vrijdagavond van half 8half 9 voor ouderen. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 89 uur. Gen. de la Reijstraat 17: Dinsdag- en Vrijdagavond van half 9half 10. Comité van Katholieke Actie Maandag bestemd voor Godsdienstige Ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Maandag 23 November: Schaak- en Dam- wedstrtjd voor de leden van de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging „De Kring." Bazar voor het Mgr. Mutsaers-oord In het gebouw „St. Bavo" Vrijdagavond 8 uur opende de geestelijk adviseur van de afd. Haarlem van den R K. Bond van Spoor- en Trampersoneel, de Wel- eerw. Heer Th. v. d Lugt, den door dezen bond georganiseerden bazar, waarvan ós eventueele baten bestemd zijn voor het R. K. Herstel lingsoord „Mgr. Mutsaers." „Het doet me goed," aldus spr, „in dezen tijd. die zoo vol moeilijkheden en narigheid is hier zooveel vroolijke gezichten te zien. En eris reden om een vroolijk gezicht te trek ken. als we de moeite zien, die aan het grootsche werk besteed is. Ik kan dan ook niet anders dan de orga nisatoren gelukwenschen. Ondanks alle moei lijkheden verwachten we een groote belang stelling. omdat de roem van het „Mgr. Mut- saersoord" steeds verder doordringt. Steeds wordt ons dank betuigd door verpleegden, vaders en moeders. Ik wensch hun, die dezen bazar tot stand brachten, dan ook het beste succes toe. Laten ze er voor zorgen, dat de echte geest van „St Raphaël", van saam- hoorigheid' duidelijk naar voren komt. Spr. hoopte, dat deze bazar zich in de belangstel ling van heel katholiek Haarlem mag ver heugen, opdat heel Haarlem zal spreken van den goeden geest van „St. Raphaël." Hierna sprak ós voorzitter van de afd. Haarlem van het ,.Mgr. Mutsaersoord" nog een woord van dank aan den geestelijk ad viseur voor zijn bemoedigende woorden, als mede aan allen die meewerken, om den bazar vruchten te öoen afwerpen, waarna spr. nog hartelilk welkom heette den algemeen advi seur, Rector Timp en den voorzitter van de R. K. Middenstandsvereeniging, den heer Van Tetering. Hierna verspreidden zich de genooöigden door de zaal, om aan de gebruikelijke spelen hun offer te brengen waa-mee het „Mgr. Mutsaersoord" in staat zal zijn, zijn zegenrijk werk, de verzorging van het R. K. Spoor- en Trampersoneel voort te zetten. Er heerschten een geanimeerde stemming en een prettige geest; een bezoek aan dezen bazar kunnen we dan ook alleszins aanbeve len. Vandaag en morgen duurt de bazar nog voort. De sluiting der Mittovos-actie Men verzoekt ons mede te deeien, dat, zooals reeds eerder in de circulaires is ver meld, voor zoover er nog plaatsen over zijn, van a.s. Maandagmorgen af ook toegangs bewijzen zijn te verkrijgen bij het Alg. Se cretariaat, Groote Markt 4, voor de mede werksters en medewerkers in de commissies Verloting, Bazar, Buffetten, Huisvesting, Ontvangst en Orde, Pauselijke Genootschap pen, mits zij een of ander bewijs kunnen toonen. Heden, Zaterdag, gaan de commissieleden nog vóór. De plechtige sluitingsvergadering, welke door Z. H. Exc. den Bisschop zal worden bij gewoond, heeft, zooals gemeld, plaats a. s. Woensdag precies te 8 uur in den schouw burg aan den Jansweg. Na de behandeling der officieele zaken, wordt een zéér aantrekkelijk programma af gewerkt, o.m. de vertooning van de zéér in teressante Mittovosfilm. Personalia Bij Kon. besluit is eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst aan den res. le-luit. J. van Dorp. van de school- comDagnie van den motordienst. Aan do Grafische Vakschool te Utrecht is benoemd als tijdelijk leeraar de heer J. Llndt, alhier. Gewestelijke vergadering R. K. Volksbond Onder voorzitterschap van den centraal secretaris, den heer A. Angenent, werd gisteren in gebouw „St. Bavo" een geweste lijke vergadering van den R. K. Volksbond gehouden, waarbij vertegenwoordigd waren de afdeelingen Haarlem, Schoten, Beverwijk en Hoofddorp, ter bespreking van het werk- loozenvraagstuk. Besproken werden de vraagstukken tot het scheppen van een geschikte gelegenheid om de werkloozen bij elkander te brengen, om geschikte leiders te vinden, om de men schen bezig te kunnen houden, om te zor gen voor goede lectuur en ontspanning. De wensch werd geuit om meer met el kander van gedachten daarover te wisselen. Aanvullend kerkbericht St. Antonius-parochie Donderdagmorgen 8 uur gezongen jaar getijde voor de overleden leden der Broe derschap van den H. Kruisweg. Vrijdagmorgen 8 uur gezongen jaargetijde voor hen, wier namen voorkomen op de zielenlijst van de overleden leden van de Broederschap naar Kevelaer. Italiaansche Opera Verdi's „Rigoletto" Van de twee dozijn werken, welke prijken op het programma van dit speelseizoen het 34e der Italiaansche Opera, behoort „Rigoletto" van Giuseppe Verdi tot het ook in de grootere provincieplaatsen speeibare repertoire. We mogen direttore Borin dankbaar zijn, dat Haarlem dit fraaie opus van mt "<ro Verdi ook eens te hooren kreeg, want ver wend is op operagebied de Bloem ens tau niet. En men moet al een enthousiaste liefhebber zijn, wil men er de moeiten en de extra kos ten voor over hebben om de grootere werken in Amsterdam te gaan zien en hooren. Laten we vooraf eenige Interessante his torische bijzonderheden volgen. Aan het libretto ligt het arama van Victor Hugo „Le roi s'amuse" (De koning amuseert zich) ten grondslag. Het werd door den Ve- netiaanschen dichier Francesco Piave, die menigen opera-tekst schreef voor de Ita liaansche componisten uit hst midden der vorige eeuw, bewerkt, en eerst na een aantal door de censuur geëischte verande.ingen, wijl de inhoud, althans zeker voor dien tijd, zeer gewaagd was, goedgekeurd. Zoodra Verdi den tekst in handen had, be gaf hij zich naar Buffeto, zijn geboorte plaats, waar hij in stiile afzondering de par tituur als 't ware in één adem binnen veer tig dagen neerschreef, met echt Zuidelijk élan en inspiratie. Onmiddellijk werd het' werk te Venetië in studie genomen waarbij nog een eigenaardig voorval te vermelden is. De gevierde tenor Mirate, die toen de rol van den hertog van Mantua zou vertolken, verzocht den maestro om aan zijn partij een „echt glans nummer" toe te voegen, w larin hij gelegen heid zou hebben onr uit te blinken. „Zoo'n partij krijg je, laat me tijd," voeg de Verdi hem toe. En inderdaad, Mirate kreeg z'n glansnummer: doch slechts op 't allerlaatste oogenblik, namelijk op de generale repetitie, met de voorwaarde het tot op den avond der eerste uitvoering ge heim te houden. Zoo geschiedde. Het betrof de beroemde aria „La donna mobile, qual piuma al vento". En deze aria sloeg zóó in, dat ze bij de première, den llen Maart 1851, tot drie maal herhaa'd mosst worden. Den volgenden dag werd het bed door half Venetië gezongen! Trouwens, de geheele opera werd met verrassend succes ontvangen, niet a'leen in Italië, maar overal waar ze'sindsdien werd opgevoerd. Verdi zelf geloofde toen: „dat hij nooit iets schooners meer schrijven zou". De openingsvoorstelling, gisteravond voor een jammer genoeg slechts matig bezette zaal gegeven, is voor de Italianen een eclatant succes geworden De titelrol was in handen van den bariton Antenore Reali, een zanger van uitzonderlijke stem- en spelkwaliteiten, die van deze zware rol een aangrijpende creatie weet te maken. Deze geweldige zanger beschikt niet alleen over een warm temperament en een prachtig vol en sonoor geluid, maar hij heeft een vrij heid en losheid van beweging en mimiek, welke volkomen passen bij de innerlijke ont roering, waarmee hi) de meest verschillende situaties weergeeft. In zijn samenzang met Gilda, welke partij door de soprano-leggiero Nunu Sanchloni werd gezongen, bereikte hij indrukwekkende momenten. Deze nog jeug dige zangeres, met haar glashelder en zui ver geluid vergastte ons in de eerste acte op enkele met smettelooze vocalise gezongen partijen, terwijl in .net tweede en derde be drijf haar geluld allengs ontroerender en warmer werd, en de sterfscène met fraaie be- heersching werd gespeeld Lulgi Fort, tenore leggiero, beschikt even eens over een fraaie stem. Hij was echter de zen avond niet altijd even gelukkig en deto neerde nog al eens hinderlijk, vooral in het duet met Gilda in de eerste acte waarbij hij dit moet gezegd, echter al heel weinig steun van het orkest ontvangt. In de beide andere bedrijven echter nam h« revanche, en zong doorgaans zuiver en met licht aansprekend timbre zijn partij. De Sparafucile-rol werd door den bas Serra ver dienstelijk vertolkt, evenals trouwens de an dere, kleinere partijen, door de zangeressen Chiorboli (sopraan), Covaosva (mezzo-so praan) en Squarzina (alt) en de heeren Coda (bas), Uxa (Tenor) en Clpparone (bariton) gezongen, zich uitstekend aan pasten. Het beroemde muur-kwartet, waarin Verdi vier zeer verschillende stemmingen tot één machtig werkend geheel heeft weten te ver werken, was voor ons wei het hoogtepunt van den avond, zooals het dit ook is van de in trige, die hier haar culminatiepunt vindt. De koren waren, hoe gering in aantal ze ook zijn, prachtig van ensemble en klank. De bromstemmen, waardoor in chromatische tertsen het onweer en de storm in de derde acte worden weergegeven, deden dit zeer ka rakteristiek. Het hofballet was aardig, doch leidde spoe dig af, daar het niet op het achterplan, in een tweede zral kon plaats vinden. Maëstro Marini leidde orkest en zangers met vaste hand en wist een uiterst homogene sfeer te scheppen. Hij werd hiervoor dan ook tegelijk met de solisten in het dankbaar en enthousiast applaus der aanwezigen betrok, ken. Costumeering en regie waren, voorzoover hiervoor de mogelijkheid bestond, uitstekend verzorgd. Het geheel is, zooals we schreven een ecla tant succes geworden voor de Italiaansche opera. J. S. Orgelconcert Solisten: Berthe Seroen en CarcI van Leeuwen Boomkamp Het aantal Gemeentelijke Orgelconcerten is verminderd en de programma's zijn aan trekkelijker. Werkte de vorige maal een uit vijf personen bestaand instrumentaal en semble mede, thans waren twee solisten van naam uttgenoodigd om het concert op te luisteren. Men kan wel gaan spreken van Gemeentelijke Solistenconcerten met mede werking van den stadsorganist, want de solisten vullen met hun zang en spel een niet onbelangrijk deel van het programma. Maar al vertolkt de heer Robert slechts drie solo-werken, zijn spel werd er niet minder om gewaardeerd. Hij had bovendien voor iets nieuws gezorgd. Behalve een Pre lude van Bach en een Passacaglia van Bach's voorlooper Frescobaldi, doeg onze stadsorganist twee der drie deeien uit de „Suite Bretonne" van Marcel Dupré voor. Het eerste deel is een Berceuse, een klein ragfijn, modern getint klankbeeld. Robert speelde het met fraaie kleursehakeeringen, geheel naar de idee van den componist. Het tweede deel der Suite is een Fileuse. De gang en het snorren van het spinne wiel wordt hierin weergegeven door onaf gebroken, snelle figuren, die omrankt zijn door lichte staccato-motiefjes of breeds accoordenreeksen. Evenals het vorige deel werd ook dit naar de inzichten van den componist geregistreerd. Jammer, dat het tempo meermalen wat gejaagd aandeed en niet alles zuiyer ryth- misch klopte. Gaarne zouden wij deze Suite op het Cavallé-Cell-orgel nog eens in haar geheel willen hooren met het derde deel; „Les Cloches de Perros-Guirec De Passacaglia klonk zeer mooi. Robert zorgde vooral voor dynamische schakeering. Alleen klonk dat groote crescendo aan het slot iets overdreven. De cellist Carel van Leeuwen Boomkamp speelde als solo-nummer eenige deeien uit een Bach-Suite. Het is natuurlijk een ge waagde onderneming om in een groote zaal r "1 omvangrijk werk zonder begeleiding uit té voeren. Doch door de greote draagkracht van den cello-toon vormde dat hier geen bezwaar. Van Leeuwen's toonvorming is buitengewoon senoor en vol, niet in het minst op de lage snaren. Daarenboven is zijn spel technisch gaaf, hoogst stijlvol en zeer rijk genuanceerd. Mevrouw Berthe Seroen zong oude, Ita liaansche en moderne Fransche liederen. Daar deze zangeres op de eerste plaats voordrachtskunstenaies Is, komt het mo derne lied beter dan het oude. Zeer fijn beeldde zij o.a. Fauré's „En Prière" en „Sur la mort de nostre Seigneur" van Ina Lohr uit. Diepenbrock's „Berceuse" deed op den duur wat motonoon aan. Wel licht is het niet mogelijk de piano- of or kestbegeleiding op orgel goed te vertolken. Van de Italiaansche gezangen voldeed ons de Aria uit Gabrielli's opera „Clearco" het meest. Welk een heerlijke, sierlijke zangmuziek en fraaie obligate cello-partij! De groote podium-ruimte was door een doelmatige opstelling van palmen gemas keerd. De zaal bood het gewone aanzien, ze was goed bezet. De aanwezigen stonden tegenover het moderne programma-deel blijkbaar eenigs- zins vreemd. O. K. Rede van den heer Klein De afdeellngsbesturen van de Alg. R. K. Ambtenarenvereeniging den R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", den R. K. Politiebond „St. Michaël" én den R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoon-personeel „St. Petrus", te Haarlem, hebben besloten tot het houden van een groote openbare ver gadering op Dinsdag 24 dezer, des avonds 8.15 uur in gebouw „St Bavo", waar als spreker zal optreden de heer M. L. A. Klein, die zal behandelen „de voorgestelde korting op de rijksuitkeeringen aan provinciën en gemeenten". Behalve de leden worden tot deze verga dering ook uitgenoodigd de R. K. leden van de Provinciale Staten en van de gemeente raden van Haarlem, Blosmendaal, Heem stede, Haarlemmerliede, Zandvoort en Vel- sen. Een tweede Sacco en Vanzetti-zaak In antwoord op de talrijke petities die tot hem zijn gericht, waaronder een van de 80- jarige moeder van het slachtoffer, heeft de New-Yorksche burgemeester Walker defini tief besloten naar Callfornlë te gaan, om deel te nemen aan de verdediging van Tom Mooney, die evenals de arbeidersleider Bil lings wordt beschuldigd van het plegen van een bomaanslag eenige jaren geleden. Alge meen worden de beide mannen onschuldig geacht en hun gevangenhouding en de agita tie die daardoor wórdt gewekt wordt be schouwd als een tweede zaak Sacco en Van- zetti. Wetsontwerp tot onteigening goedgekeurd De Tweede Kamer heeft gisteren zonder bespreking en zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wet:ontwerp tol onteige ning ten behoeve van verbouwing van den stoomtramweg van Haarlem naar Leiden tot een electrischen tramweg. R. K. Kantoor- en Winkelbedienden Op Donderdag 19 November hield af deeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging in hef Gebouw St. Bavo een ledenvergadering, welke matig bezocht was. De Voorzitter, de heer J. A. van Duren, betreurde de ge ringe belangstelling voor deze vergadering. De leden, die blijk hadden gegeven van hun belangstelling werden hartelijk welkom ge- beeten, in het bijzonder de spreker, de heer B, Berendsen uit Utrecht. Mededeelingeti werden gedaan, dat de Geestelijk Adviseur Pater Dekkers, Secretaris van der Pligt en de Penningmeester door ziekte verhinderd waren, deze vergadering bij te wonen. Ver volgens deelde de Voorzitter mede, dat in samenwerking met onze Zuster-organisaties getracht zal worden om een vervroegde sluiting te krijgen op Oudejaarsavond (met uitzondering, waardoor het personeel dan gelegenheid zal hebben om de godsdienst oefeningen in de kerken bij te wonen en verder dezen avond in huiselijken kring door te brengen. De nieuwe leden werden met een hartelijk woord van welkom door den Voorzitter geinstalleerd. Hij sprak den wensch uit, dat deze leden ook strijders zullen worden voor onze afdeeling Haarlem. Hierna was het woord aan den spreker, den heer B. Berendsen uit Utrecht. Het was voor den spreker een genoegen voor het eerst in Haarlem een woordje te kunnen zeggen als lid van het Hoofdbestuur. Spr. begon te zeggen, dat het met de afdeeling Haarlem niet zoo gaat, als feitelijk mocht verwacht wordt. Constateéren wij, wat er gedaan is voor de leden en vooral voor de winkelbedienden, dan moet toch de opmer king van het hart, dat zulks weinig gewaar deerd wordt. In dezen tijd is het toch zoo noodzakelijk, dat de ongeorganiseerden zich organiseeren. Een spreekbeurt kan resultaat hebben om de propaganda te bevorderen, doch dan zijn wij er nog niet. De afd. Haar- Ondanks de verzekering van den onge- kroonden koning aller groot-industrieelen, Mr. Henry Ford. dat er over 10 jaar een werkelijke welvaart zal bestaan en geen schijnwelvaart, zooals eenige jaren geleden heeft de Amerikaansche beurs deze week niet van een optimistische stemming blijk gegeven. Met spanning werd de dividend vergadering van de Southern Pacific afge wacht. Scheen men aanvankelijk nog te verwachten, dat deze Maatschappij, die gedurende een eerbiedwaardige reeks van jaren onveranderd 6.dividend uitkeerde ondanks het feit, dat de gemaakte win sten dikwijls een verdubbelde uitkeering zouden hebben gerechtvaardigd ook dit maal haar aandeelhouders niet zou teleur stellen, naar mate het oogenblik der ver gadering naderde werd deze verwachting zwakker en ontwikkelde zich een levendige baisse. En inderdaad werd het dividend op een basis van 4.gebracht, waar door een belangrijk feit in de finantieele geschiedenis van deze Maatschappij zich voltrok. Nog afgezien van de aan deze dividendverlaging voor aandeelhouders ver bonden onaangenaamheden, is het weinig opwekkend, dat het bestuur der Southern Pacific de naaste toekomst voor de Ameri kaansche spoorwegindustrie klaarblijkelijk niet zeer vroolijk inziet. Over het algemeen beschouwt men den toestand van deze industrie als zeer onzeker en de bedrijvigheid toont een voortdurende vermindering, zoo als uit de opgaven over het aantaJ verladen wagons blijkt. Zeker is de algemeene in- dustrieele bedrijvigheid in de laatste jaren sterk verminderd en het is daarom niet be vreemdend, dat de spoorwegen hiervan den terugslag ondervinden. Maar bovendien schijnt het in Amerika geweldig toenemend automobielverkeer de spoorwegen een aan zienlijke concurrentie aan te doen. Wij ves tigden in dit verband vroeger reeds de aan dacht op de uitgebreide, voortreffelijk geoutilleerde autodiensten, door de groote waren- en mail-orderhuizen over een groot deel van het land georganiseerd. En het is in het geheel niet onmogelijk, dat het opti misme van den heer Ford hierin zijn oorzaak vindt. Een verdere reden tot ongerustheid vindt men in de omstandigheid, dat de Duitsche exporteurs de buitenlandsche saldi, welke zij door de uitvoeroverschotten kweeken niet terugtrekken, maar in het buitenland laten staan. Hierin ziet men een voorbode van het geheel stopzetten der herstelbetalingen. Duitschland is, zooals bekend mag wor den verondersteld, reeds geruimen tijd bezig met het opvoeren van zijn export én het beperken van zijn import teneinde met de hieruit voortkomende vorderingen op het buitenland de door het buitenland terug getrokken credieten te nivelleeren. Voora in het tweede en derde kwartaal van dit jaar is de stijging van het gunstige saldo groot. Invoer Uitvoer Voordeelig (in Mill. Mk.) (in Mill. Mk.) saldo April 679 780 101 Mei 600 747 147 Juni 607 71? 106 Juli 563 793 229 Aug. 454 776 322 Sept. 448 812 364 Oct. 483 866 383 Men ziet hieruit, dat het gunstige saldo hoofdzakelijk ontstaan is door sterk ver minderden invoer. Geen wonder, dat ons land daarvan mede den nadeeligen invloed ondervindt. Een zeer belangrijke gebeurtenis op bank- gebied is in Duitschland op komst. Zooals men weet hebben de liquiditeitsmoeilijk heden van de Danatbankbank ér eenigen tijd geleden toe geleid, dat deze bankinstel ling zich bij de Dresdnerbank moest aan sluiten, terwijl de deposito's door het bank instituut van het Duitsche Rijk, de Reichs- kreditgesellschaft, werden gegarandeerd. Nu zal ook de Commerz- u. Privatbank zich erbij aansluiten. In het vervolg zullen deze 3 bankinstellingen met een gezamenlijk kapitaal van RM. 535 millioen, het bedrijf tezamen uitoefenen, terwijl zij haar zelf standigheid naar buiten bewaren. Dat er van een werkelijke zelfstandigheid geen spra ke is blijkt wel uit het bericht, dat de Reichs- kreditgesellschaft toezicht zal uitoefenen en als holding-company zal optreden Van den ouden roem der 4 groote Duitsche „D" banken is niet veel meer over. Het is natuur lijk niet uit weelde, dat men zijn zelfstandig heid prijsgeeft. Vrijheid is volgens sommigen zelfs het hoogste goed van den mensch. Het welslagen van de emissie der provincie Noord-Holland heeft een gunstigen indruk gemaakt en toont mede aan, dat het vertrou wen bij het geldbeleggend publiek althans gedeeltelijk is teruggekeerd. Ook de 5% Leening der Gemeente 's Hertogenbosch zal wel een goed onthaal vinden. De korte loop tijd van 5 iaar, waarna de leening in haar geheel wordt afgelost en de omstandigheid, dat de opbrengst voor duidelijk aangegeven productieve doeleinden wordt besteed zullen als aantrekkelijke factoren hun doel wel niet missen. Juist in dezen tijd van geleidelijk weerkeerend vertrouwen der geldbeleggers zijn aan een leenmg met zoo korten looptijd, uit een oogpunt van risicobeperking bezien, veel minder bezwaren verbonden dan aan leeningen met een zeer gerekten terugbeta lingstermijn. Rg. lem kan vooruit en MOET VOORUIT Organiseeren is thans noodig, en wel om een drievoudige reden, n.l. om sociale, po litieke en godsdienstige belangen te behar tigen. De Regeering, aldus Spr. heeft geluisterd naar de roepstem van H.H. Werkgevers om het loonpeil omlaag te drukken. Zoo'n maat regel wekt opstandigheid en ontevredenheid. Wij moeten dat trachten te voorkomen. Dit kunnen wij doen door gezamenlijk als één man te Strijden en te vechten om te behou den, wa' we met zooveel moeite en opoffe ring v rkr ;gen hebben. Men zie maar eens even raar den toestand bij de Amsterdam- sche Bank, door de actie van den bedienden- bond is de loonsverlaging teruggebracht van 10 op 5 Zoo zijn er nog meer voorbeelden. Als de bedienden de beteekems j van dezen tijd toch maar zouden kunnen be- grijpen, om te voorkomen, dat er een aanslag op ons loonpeil wordt gedaan, dan zouden de organisaties vooral in Haarlem met reu zenschreden vooruit gaan. Het is niet geoor loofd, dat er nog zooveel bedienden ongeor ganiseerd blijven. Alles is nog niet bereikt. De arbeidstijdregeling in de kantoren, die r Maart 1932 ingevoerd zou worden, is van de baan geschoven. Wij, bedienden, hebben daar al 12 jaren naar verlangd en nu is deze regeling opgeschort. Maar wij blijven pa raat en wij zullen strijden en niet eerder rusten, voor dat wij verkregen hebben, waar wij recht op hebben. Wat er nu zal gebeuren, weten wij niet, doch wij kunnen voor spellen, dat de bedienden door deze houding gedupeerd zullen zijn. Werkloosheid kweekt opstandigheid. Er moet gezorgd worden voor een behoorlijke steunregeling bij werkloos heid. Dat is een plicht van de Overheid, doch dat is ook plicht van een ieder. Uit al deze feiten blijkt toch wel, dat de organisatie noodzakelijk is. De bediende bereikt met zijn organisatie de belangen, die noodig zijn voor onze sociale beweging, doch wij moeten meer bereiken. Wij komen nog te ver achter bij onze handarbeiders. Men trok er daarom op uit, om aan de ongeorganiseerden de bs- teekenis van onze organisatie te brengen en daardoor ons doel te bereiken. Wij genieten hier in Nederland vrijheid van Godsdienst en die hebben wij te danken aan onze voor ouders. Wij moeten die behouden. Meer dan ooit moeten wij den Godsdienst belijden. Meer bidden om te verkrijgen, dat ons klein Nederland gespaard blïjve voor rampen en tegenspoed. Zie het voorbeeld van Rusland en Spanje. Het spook der revolutie zweeft over Europa. Wij moeten daartegen waken en beschermen. Zie eens naar de groote werkloosheid in Duitschland en andere sta ten. Het is gemakkelijk om alles te verwoes ten, doch om de zaak op te bouwen, daar voor is noodig een ontzettende kracht in eenheid. Wij beschikken over een goede Roomsche Pers en over een stevige organi satie. Wij zijn leden van een strijdende Kerk en van een krachtige organisatie, doch er staan nog veel, te veel, ook Roomsche bedienden buiten onze rijen. Het is onbegrij pelijk, dat er nog winkelbedienden zijn, die zich niet aansluiten bij onzen bond. Wat js er niet gedaan voor het Werktijdenbesluit om een vrijen middag te verkrijgen 1 Thans hebben zij in vele gevallen een vrijen morgen. Dat is niet het ideaal. Voor geen geld ter wereld zou men dat willen missen. Ook de vervroegde winkelsluiting, die thans is inge voerd. Vraag maar eens aan de H.H. Winke liers, zij zouden niet meer terug willen naar den ouden toestand. Alles is kwestie van aan passen bij het publiek. Haarlem is de eerste plaats geweest, waar een raadsbesluit is ge nomen voor een vrijen middag voor het winkelpersoneel. Waarom zouden wij ons hier in Haarlem niet organiseeren Neem het voorbeeld aan de patroons. Door zich niet te organiseeren, doen de bedienden schade aan zichzelf. Het is uw taak, om hen er op te wijzen, dat zij een verkeerde daad stellen Als de Roomsche bedienden zich zoo sterk hadden georganiseerd als de hand arbeiders, hadden zij meer bereikt. Eerst en vóór alles organiseeren, dan pas kunnen zij aanspraak maken op het Wapen van de R.K. Vakorganisatie. Vakorganisatie is thans het redmiddel. Men moet daarvoor werken. Spr. spoorde daartoe aan. Een warm applaus mocht de heer B. Be rendsen voor zijn gloedvolle rede in ont vangst nemen en de voorzitter bracht hem hartelijk dank. Bij de rondvraag verzocht collega de Graaf de belangrijke circulaire betreffende werk loosheid in het orgaan te vermelden. Hierna werden aan de leden verschillende propagan- da-kaartjes en -geschriften uitgereikt. De voorzitter dankte de leden voor hun initiatief, en hoopte, dat zij zullen slagen om de ongeorganiseerden te overtuigen van de noodzakelijkheid van een organisatie. TF.LEGPA FfSCff WFFPPFPTCH7 Hoogste barometerstand 781 6 te Riga. Laagste barometerstand 732.6 te Reyk javik. Verwachting: Zwakke tot matigen. Zuide- ïyke tot Zuid-Westelijken wind. nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. De aanvrage om surséance van betaling Hedenmorgen werd de crediteurenvergade- ring gehouden van de Ned. Handels- en Landbouwbank ter bespreking van de aan vrage om surséance van betaling'. Met overgroote meerderheid van stemmen spraken de crediteuren zich uit voor het verleenen van de surséance. A-s Dinsdag zal de rechtbank uitspraak doen. R. K. Bond van Electro-Technische Werkgevers Eerste lustrum afd. Haarlem. De afdeeling Haarlem van den Nat. R.K. Bond van Electro-Technische Werkgevers „St. Antonius" viert Maandag a.s. haar eer ste lustrum. Daar de Juiste datum echter 22 November is, zal er morgen receptie worden gehouden van 3 tot 5 uur in caférestaurant Brinlo- mann, Groote Markt. Een gratis autotochtje Een autoverhuurder hier ter stede kreeg dezer dagen bezoek van een heer, die paar Amsterdam en Hilversum gebracht wenschte te worden. Aldus geschiedde. In Hilversum gekomen zeide de heer tegen den autobe stuurder, dat hU de kwitantie, groot f 26 moest presenteeren aan een adres te Haarlem, dat luj opgaf. By het bewuste adres bleek niemand iets van het geval te weten. De autoverhuurder is dus bedrogen. Dr. J. M. A. van Schuylenburgh De toestand van dr. J. M. A. van Schuy lenburgh, die gistermiddag in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" is opgenomen tot he'. ondergaan van een operatie, is gunstig. De operatie is goed geslaagd. De bocht te klein genomen. Gisteravond omstreeks half acht, heeft op den hoek Kruisweg en Kennemerplem, een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een rywiel. De aanrijding ontstond, door dat de autobestuurder de bocht naar links te klein kwam. Het rijwiel werd beschadigd. Na deze aanrijding schoot de auto nog door en botste tegen een lantaarnpaal op, die 40 c.M. boven den grond afknaote en daarna door een ruit van perceel Kruisweg 2 viel. Tegen den automobilist is procesverbaal opgemaakt. Geen voorrang verleend. Omstreeks drie uur gistermiddag reed een vrachtauto van de Parklaan naar het Ke naupark. Bij de Manégebrug ontstond een aanryding, doordat een van de Nassaulaan komende personenauto den vrachtauto geen voorrang verleende. Beido auto's werdén dermate beschadigd, dat zy moesten worden weggesleept. Tegen den bestuurder van den luxe-auto is procesverbaal opgemaakt. Geboren: 17 November, d. van H. W. A. Hagen—Duits: 19 November, z. van M. A. Speev. d. Laan; 18 November, z. van E. M. Baanstra—v. d. Linden: 20 November, d. van J. M. PaapRuigrok: z. van H. O. M. BierstekerErdtsieck; z. van A. R. de Pierre—Kluit. Overleden: 18 November. J. v. d. Helm, 30 jaar, Gasthuisvest. Het conflict in Mandsjoerüe „Geen oorlog!" De Japansche vertegenwoordiger by den Volkenbondsraad heeft opdracht gekregen, het aangaan van een wapenstilstand te weigeren, aangezien het sluiten daarvan „een oorlog zou veronderstellen". Voorts zou een wapenstilstand China de gelegenheid verschaffen, een leger van 200.000 man te verzamelen tegen de 15.000 man Japansche troepen. Ten slotte zou Japan dan niet by machte zijn. zich te verzetten tegen de bandieten horden. Ontruiming van Tsitsikar door Japan? Rusland wordt gerustgesteld. Het officieele Sovjet-Telegraafagentschap meldt uit Tokio, dat de staatssecretaris in het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken, Nagai, den Russischen zaakgelastigde heeft ontvangen en hem heeft verzocht, ge ruststellende verklaringen der Japansche re geering aan de regeering te Moskou over te brengen. Nagi verklaarde, dat den Japanschen le gerbevelhebber ten strengste was verboden, iets te ondernemen, waardoor de Russische be!<»"<gen wo-den geschaad. By het overschrijden van den Chinee- schen Oosterspoorweg, hadden de JansmSChe bevelhebbers er voor gewaakt, dat noch de w»-'"»i. noch de Ru^ische transporten eeni ge schade zouden lijden. Ten slotte verklaarde Nagai, dat de Ja pansche troepen uit Tsitsikar zullen worden teruggetrokkenzoodra de nieuw benoemd® Chineesche militaire bevelhebber zal zyn aangekomen en de orde weer is hersteld. Naar Nagai's meening, zou zulks binnen a 5 dagen geschieden. 18 dooden Het ongeluk in de Bentley-myn by Don- caster heeft een grooter omvang aangeno men dan men aanvankeiyk vermoedde. Het aantal dooden is gestegen tot 18. terwijl voorts 40 gewonde mijnwerkers konden wor den geborgen. Nog 7 arbeiders worden ver mist. 21 dooden- Officieel wordt medegedeeld, dat het aan tal dooden, tengevolge van het ongeluk ih de Bentley-myn te Doncaster Is gestegen tot 21. Dreigbrieven aan financiers Pierpont Morgan en eenige andere finan ciers van naam hebben dreigbrieven ontvan gen, geteekend „Communist". Naar aanleiding daarvan is het beurs- kwartier van New-York onder scherpe bc waking gesteld. Op alle daartoe geschikte punten zyn traangas- en maohinegeweeraf" deelingen gestationneerd en de gewone P°' litiemacht is verdubbeld. De brieven zyn in handen van het depa<" tement van Justitie gesteld, dat verzool"'*' speciale voorzorgsmaatregelen te nemen, teneinde een ha-haling te vco komen va'1 het gebeurde in 1920, toen bij een ontplof' fing in de kantoren van Morgan 34 perso nen werden gedood en 400 gewond. Van andere zyde wordt neg gemeld, <1® er, behalve de gewone politie, 20 agente11 staan voor de Morganbank, voor de eff®c' tenbeurs, voor het gebouw van het filia® van het dept. van de schatkist. voor stations der ondergrondsche spoorwegen e" andere punten van het beurskwartier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2