LET OP K f3000.- f 750.- f250. f125.- f50. f40.- FRANKEN' S Broodfabrieken ZIN VAN DEN STRIJD IN 'T OOSTEN NATIONAAL KRISIS-COMITE BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. öit nummer bestaat uit drie bladen DINSDAG 24 NOVEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17933 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Mandsjoerije voor Japan geen China TEGEN RUSSISCHE EN CHINEESCHE ANARCHIE $tr; d-oo] De geknipte Heldersche avonturiers Uit een auto gevallen De invoer van bloemen in Engeland Het stroopersdrama te Fijnaart Brand in een garage Oproep aan het Nederlandsche volk De regeering stelt f 750.000.beschikbaar em p Scheepsramp in Indië Vaartuig omgeslagen Onderwijs in de mijnstreek De verduistering bij de Bossche Hanzebank VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem dat je meSkbrood van Franken neemt Het kost nu slechts één dubbeltje TELEGRAFISCH WEERBERICHT Vrachtauto in een sloot De acht inzittenden juist bijtijds gered Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURA Ajle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen ^ij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm »ij verlies van 'n anderen vinger (Bijzondere correspondentie) Parijs.... November.... De Volkenbonds- faad vergadert erIn de prachtige ver gulde salons in het Ministerie van Buiten- 'andsche Zaker. aan den Quai d'Orsay zie I® niets dan lange gezichten, verlegen Bestes. In hoeken en gangen worden ge sprekken en mededeelingen gefluisterd, bruk en verward is het gedoe en beweeg in zalen, waar dertien jaren geleden het Verdrag van Versailles in elkaar werd ge tuinierd. De sfeer, waarin de Raad en alles *at er achter de coulissen bijhoort, ver gadert, lijkt wel het geheimzinnige rondom complot, heeft dikwijls ook den schijn van een stille doodenwacht. In September werd het conflict tusschen China en Japan aanhangig gemaakt. Het a'as al dadelijk een slecht begin. De auto riteit van den Volkenbond raakte direct reeds in het gedrang en thans staat het Prestige van den bond op het spel en tegelijk °°k zijn crediet ten opzichte van alle hogelijke conflicten, die de toekomst kan brengen. In September hebben de Chineezen van banking een aanklacht tegen Japan bij den Volkenbond ingediend. Deze actie tegen "hpan voor het aangezicht van heel de Gereld is voor hen boven alle andere dingen van het allergrootste belang. De klacht werd ihgpdiend op grond van artikel XI (oorlogs gevaar). Dr. Sze, de Chineesche zaakgelas tigde, doorspekte zijn redevoeringen zelfs het artikel XV (arbitrage van den Volken bond in een bestaand conflict) en opereerde handig met artikel XVI (gemeenschappelijke sancties). Men heeft toegelaten, dat de itaad zich op dit terrein begaf. Dit was een i'ater. En opmerkelijk is, dat Lord Cecil, V'hgelandsch vertegenwoordiger, bij zulk een Hater het nog en zelfs met opvallend aandoend zelfvertrouwen oirbaar achtte, bet vroegere Grieksch-Bulgaarsche incident h bij de haren bij te sleepen. Ik zie nog den hobelen lord voor mij. Hij opende zijn Portefeuille en haalde er een boekje uit te voorschijn, waarin hij naarstig begon te 'ezen. Zijn gezicht straalde van vergenoegen als dat van een casuist, die een gelukkige Vondst heeft gedaan in den een of anderen kerkvader. In dat boekje nu stond te lezen alles wat er gedaan en gezegd is ten tijde eh bij gelegenheid van het Grieksch-Bul- Saarsche conflict. Er stond de eisch in ver heid, dat beide partijen direct haar vroe gere posities weer moesten innemen en dat een commissie zou worden gezonden. Er Stond ook in vermeld, hoe Briand wellui dend, maar toch dreigend, sprak tegen de beide tegenstanders, wien de schrik om het bart sloeg. De toen gevolgde jurisprudentie zou ook ''bans te volgen zijn geweest, wanneer er *Prake zou zijn van een conflict op eigenlijk Hhineesch grondgebied of wanneer de Japanners in de buurt van Shanghai of banton voet aan land hadden gezet. Maar Mandsjoerije is nu eenmaal in het oog der Japanners heel iets anders dan China. Meer dan dertig jaren reeds werken de Mandsjoe- '"iie Japansche militairen, ingenieurs en kapitalisten. Als een Japanner het woord Mandsjoerije uitspreekt, dan heeft hij, om bet maar triviaal te zeggen, er den mond vol van. Dat woord heeft een bijsmaak voor bem als voor den Franschman de namen Mgiers en Marokko. Achter dien naam doemen voor hem drie oorlogen op. Een Met China. De tweede, glorierijker dan de dftdere, tegen het machtige tsaristische Rusland. En de derde, de oorlog, waarin JaPan zich wierp, toen het heel handig en °P het juiste moment zich partij stelde in den wereldoorlog. Juist van die houding in den wereldoorlog had Japan zooveel ge boomd. Maar China was Nippon te sluw M, toen het, haast op het einde van den Wereldoorlog, eveneens partij koos voor de Beallieerde en geassocieerde mogendheden. Mandsjoerije, dat is voor Japan dat land Met die wondermooie spoorwegen met die beeriyk zacht gecapitonneerde coupe's met öat voorname personeel met witte hand- Mhoenen, dat land, waar langs de spoorlij- beh die vroolijke kleine Japansche soldaten M khaki staan, soldaatjes, die ik eens tot Mijn groote bewondering zag aangedaan Met antiseptische maskers tegen de griep ziet Japan Mandsjoerije. Dit wil zeggen, dit gebied zijn trots is en zijn hoop op °fijt en winst. Het is niet, en kon dat ^°k niet zijn, een kolonisatiegebied, want er ^ebben zich minstens vijftien millioen Relies gevestigd, die leven van een korst 0c>d en tegen wie de Japansche arbeiders, 6 hun warm bad nooö.g nebben, hun thee 6h hun gedroogde v sch niet kunen con- dbrre Mi reeren. Maar het us èt steunpunt, dat grootste rol spec-. ,n ie droomen der ategen, het gebied sen gedurfde en rdringende exploit. .en voordeele van het Nipponsche K eerrijk, het gebied, doordrenkt is met bloed van zoovele tal- Japansche soldaten. "Mpan stak ongeveer drie milliarden yen (ongeveer drie en een half milliard gulden) in Mandsjoerije. Ik herinner me nog levendig, dat ik vijf jaren geleden deze allerinteressantste con treien bereisde. Tsjang So Lin, de fameuze maarschalk, vader van den huidigen generaal Tsjang Hsoe Liang, heeft er nooit maar een moment aan gedacht, om met Japan in on min te komen door uitbundig Chineesch pa triottisme te marqueeren. Trouwens, Chi neesch patriottisme was hem absoluut vreemd. Hij beschouwde zich alleen als 'n bolwerk van orde tegen de anarchie van Russische en Chineesche zijde. De vruchten van zijn af persingen deponeerde hij in Japansche ban ken. Zijn chef van den generalen staf, Yang Yu Tin, was tot officier opgeleid in de mili taire scholen van Japan. De kleine Nippon sche soldaatjes defileerden dag in dag uit door de straten. Geen mensch bekommerde er zich om, of ze binnen of buiten da spoor wegzone bleven. In het vermaarde arsenaal van Moekden, op welk tuighuis de oude Mandsjoerijsche maarschalk zoo trotsch was, oefenden de Japanners de controle uit. De Japansche en Chineesche officierkorpsen sa lueerden elkander uitermate correct en over en weer bestonden zelfs hoofsche betrekkin gen. Geen mensch had reden tot klagen. Noch de Chineesche immigranten, die in Mandsjoerije 'n toevluchtsoord vonden, wan neer ze wegvluchtten uit 't land van burger oorlog en epidemieën, noch de honderddui zenden Russische vluchtelingen, die zoo goed en kwaad als het ging weer in hun levens onderhoud konden voorzien, hadden reden tot klagen alléén de Sovjets. Die goede har monie benam hun elke hoop op ernstige con flicten. Men wist heel goed in Moekden, dat op een afstand van honderden, duizenden kilometers naar 't zuiden toe een revolution- naire partij, genaamd Kwomingtang, er van hield de steden, die zij veroverde, te versie ren met haar roode vlaggen met de rijzende zon. Maar dit alles had niets te doen met Mandsjoerije. En toch werden Tsjang So Lin en zijn chef van den generalen staf er door gebiologeerd, er door aangestoken en zij begonnen hun stem te verheffen tegen Ja pan. Aan geen van beiden heeft dit geluk gebracht. De trein van Sjang So Lin vloog als bij toeval in de lucht bij het passeeren van een brug tusschen Peking en Tientsin en mijn eminente gastheer Cang Fu Tin werd in zijn kamer met een dolk vermoord. Stelt u zich een oogenblik voor, dat ge deel uitmaakte van den Japanschen generalen staf, waar fierheid en trots, vaderlandsliefde en de geest der wrake over de ontvangen be- leedigingen als een catechismus zijn voor iederen officier. De gedachte, dat Mandsjoe rijsche Chineezen een kameraad van u zou den hebben gedood, zou zoo ongeveer dezelfde beteekenis hebben als wanneer in Amsterdam op de straten zou worden uitgeschreeuwd door krantenjongens: „De gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië is door Javanen vermoord." De Japanners kunnen, wanneer de Raad van den Volkenbond het een beetje handig aanlegt en hun eigenliefde niet kwetst, eenige honderden meters terugtrekken en zelfs de Nonni-expeditie opgeven. Maar wat ze nooit zullen doen, dat is ook maar één enkele geste maken, die den schijn zou kunnen hebben, dat hun prestige in de oogen der Chineezen wordt verminderd. Zij weten, dat dit voor hen zou beteekenen het begin van het einde. Wanneer men hun zou zeggen, dat zij met China in oorlog zijn gekomen, omdat zij tegen rooversbenden buiten de in vloedssfeer der spoorwegen zijn opgetreden, dan zouden zij even verbaasd staan te kij ken als maarschalk Lyautey het zou zijn, als men hem er van zou beschuldigen het Kel- logg-pact te hebben geschonden en den oor log aan den sultan van Marokko te hebben verklaard, toen hij de Marokkaansche roo- versbende achtervolgde en haar bestookte tot in de uiterste schuilhoeken van het At lasgebergte. Op de politie geschoten M'sdrijf of een misplaatste grap Zaterdagavond waren twee rijksveldwach ters nabij Nieuw- en Si Joosland cp surveil lance op den Rijksstraatweg GoesMiddel burg, toen een zes-persoons-auto passeerde Bij het passeeren van de politemannen klonk uit den auto, waarvan de lichten ge dempt waren, een drietal knallen. Even later, toen de auto, die met volle vaart reed, ongeveer 200 M. verder was, klonk opnieuw een schot. Een der omwonenden kwam op het schieten naar buiten en stelde onmiddellijk zijn auto ter beschikking van de polit e. Hij reed met beide rijksveld wachters in de richting van Middelburg, den bewusten auto in groote snelheid achterna. Deze auto is echter nergens meer terugge vonden. De politie acht intusschen alle reden aanwezig om het onderzoek voort te zetten om te weten te komen of hier een ernstig misdrijf bedoeld was of wel een zeer afkeurenswaardige grap is uitgehaald. Een bedrag van ongeveer f 2200 terecht De drie Heldersche jongelui, die de vorige week Donderdag met 3000.welk bedrag één hunner van zijn vader ontvreemd had, op stap waren gegaan en Vrijdag in Roosen daal en Esschen gearresteerd zijn, zijn gis termiddag van Den Helder, waarheen zij op transport waren gesteld, naar Alkmaar over. gebracht, waar zij voor den officier van jus titie zullen worden geleid. Zij zullen worden vervolgd wegens diefstal en heling. Op den hoofddader werd bij zijn arrestatie nog een bedrag gevonden van pl.m. 2200. Haagsche dame ernstig gewond. Gisteravond reed een auto, bestuurd door W. v. d. N. v. G., te ongeveer half tien op den Leidschen straatweg bij de begraafplaats Rhijnhof, ter hoogte van de Haagsche Schouw. In den auto zaten de eigenaresse, de 54-jarige mevr. J. M. H., wonende te Den Haag en haar gezelschapsdame, de 36- jarige mej. C. de R. Laatstgenoemde zou het portier van den auto geopend hebben, toen deze nog een vaart van ongeveer 30 K. M. per uur had. Mej. de R. kwam te vallen, waarbij zij ernstige verwondingen opliep, en een hersenschudding kreeg. Zij is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Een plausibele oplossing van de reden waarom de dame het portier geopend had, vermocht de chauffeur noch de eigenaresse van den auto te geven. Een vraag in het Lagerhuis In het Britsche Lagerhuis een vraag be antwoordend, zeide Gilmour, de minister van landbouw, dat hij op de hoogte was van de snelle toeneming van den invoer van bloemen en dat de invloed daarvan op de Britsche bloemenindustrie door de regeering werd nagegaan. Gilmour zeide verder echter, dat hij op het oogenblik niet in staat was, daar. omtrent een nadere verklaring af te leggen Op vrije voeten gesteld De strooper M. N., uit Fijnaart, die in het Huis van Bewaring te Breda was ingeslo ten, als verdacht van het noodlottig schot tc- hebben gegeven, toen hij en zijn gezellen op hun strooptocht onder de gemeente Fijnaart zich door politie zagen ontdekt, waardoor een van zijn gezellen werd getroffen, die aan de gevolgen hiervan is overleden, is thans voorloopig weer op vrije voeten gesteld. Drie autobussen vernield. Zondagavond is brand ontstaan in de autogarage van een autobusdienstonderne- ming te Zoetermeer, welke diensten onder houdt naar Rotterdam en Den Haag. Van de Vier autobussen, die in de garage waren, heeft men er slechts één kunnen redden. De garage is geheel uitgebrand. Gift van H. M. de Koningin H. M. de Koningin heeft een bedrag van 10.000 geschonken aan het Nationaal Crisiscomité. Aan het werk Omtrent de eerste vergadering, welke het comité terstond na de installatie heeft ge houden, vernemen wij het volgende: Tot ondervoorzitter van het comité is be noemd mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-burgemeester van Arnhem en oud gouverneur van Suriname. De penningmeester mr. E. E. Menten, zal worden terzijde gestaan door een financieel comité, bestaande uit de heeren J. R. Snoeck Henkemans, jhr. mr. L. E. M. van Fisenne en mr. A. C. Josephus Jitta. Uit het comité zelf werden drie afdeelin- gen benoemd en wel de volgende: Subcomité's Afd. I. Land- en Tuinbouw, bestaande uit de heeren prof. mr. P. A. Diepenhorst, voor zitter, P. Hiemstra, onder-voorzitter; A. J. Loerakker, J. L. Nysingh, dr. F. E. Posthu- ma, R. Siemons, Jac. Smits en J. Th. Ver heggen. Afd. II. Nijverheid en middenstand, be staande uit de heeren E. G. Schiirmann, voorzitter, E. Kupers, onder-voorzitter; F. L. v. d. Bom, A. C. de Bruyn, C. Cramer. H. P. Gelderman, mr. C. H. Guépin, mr. A. E. Josephus Jitia, K. Kruithof, W. G. Scheeres, mr. H. Smeenge, mr. M. Steen- berghe en C. J. G. Struycken. Afd. III. Maatschappelijk werk. J. R. Snoeck Henkemans, voorzitter, mevr. F. SteenbergheEngeringh, onder-voorzitster; mr. H. de Bie, jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, mevr. HavelaarVan Beeck Calkoen, L. Hoejenbos, mevr. J. M. 's JacobLoder, mevr. prof. dr. B. J. Kouwer—Kluppel, mevr. Marcus—Nijland, mevr. M. G. Muller- Lulofs, B. Vlas. mevr. WijsenbeekFranken en A. van Zutphen. De overige leden van het comité worden als algemeene lecfen beschouwd. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten, aan het comité den juridischen vorm te geven van een stichtine. opdat het comité wettelijke bevoegdheid zal hebben. Het departement van Justitie heeft in de zen geest mede geadviseerd. Hu In van de regeering Voorts dselde de voorzitter mede. van den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht te hebben ontvangen dat de Regeering gaarne iets zou doen om den arbeid van het comité te steunen, inzonderheid wat betreft het verleenen van extra hulp voor hen, d;e door langdurige werkloosheid worden ge troffen. De Regeering is bereid, daarvoor ge durende het eerste jaar een bedrag van 750 000 ter beschikking1 van het comité te stellen. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten, dat het werkcomité nader bij de Regeering zal informeeren onder welke voorwaarden precies bedoelde hulp zou moeten worden verleend. Zoodra deze infor maties verkregen zijn, zal deze aangelegen heid nader in het comité ter sprake worden gebracht Voorts de heer Van Citters mede, dat aan de leden van het comité spoedig het schema van een algemeen werkplan zal worden toegezonden, waaromtrent dan na der overleg zal worden gepleegd Vóór de installatie had Prinses Juliana tegenover den voorzitter va.n den Neder- landschen Journalistenkring de hoop uitge sproken, dat de geheele Nederlandsche pers de actie van het comité zou steunen. In aan sluiting hieraan deed ook de voorzitter, de heer Van Citters, een krachtig beroep op de hulp der pers, den wensch uitsprekend, dat de bladen bereid zouden zijn, giften ten be hoeve van 't comité in ontvangst te nemen. Aan het slot der eerste vergadering, die tot het eind door Prinses Juliana werd bij gewoond, werd een oproep tot het Nederlan- sche volk vastgesteld. Nadat de voorzitter het slotwoord van de vergadering' had gesproken, riep de heer Van Aalst met luider stemme: „Leve Prinses Ju liana", waarmede de aanwezigen door een drietal hoera's instemden. Hierna gingen de ondercomité's in afzon derlijke vergadering. De voorzitters en on dervoorzitters daarvan vormen met het da- gelijksch bestuur en de leden der financieele commissie het werkcomité. Oproep aan het Neder landsche volk Het Nationaal Crisis-Comité, op initiatief van H. K. H. Prinses Juliana igesteld, heeft zijn taak aanvaard. H. K H. is opgetreden als Eerevoorzitster van het Comité, terwijl het H. M. de Ko ningin behaagd heeft, Hoogstderzelver Naam als Beschermvrouwe aan het Comité te ver binden. Een crisis van ongekende hevigheid, uit gebreid en duur, teistert het economisch en maatschappelijk leven, teistert ook ons land, veroorzaakt stoornis en stilstand in het be drijfsleven, werkloosheid en armoede in me nig gezin. Een nieuw veld van hulpbetoon staat hier ter bearbeiding open en steun dient te wor den geboden aan degenen, die buiten hun schuld tengevolge van de buitengewone om standigheden behoeftig zijn geworden of dreigen ten onder te gaan. Het Comité tracht dit doel in samenwerking met de be staande organisaties zooveel mogelijk te be reiken. Zeer vele landgenooten zouden hiertoe kunnen medewerken en de helpende hand tuesteKeii. Landgenooten helpt, Uw hulp kan niet gemist worden. De overheid draagt thans reeds millioe- nen bij. Laat de offerzin, in vroegere moei lijke tijden betoond, U tot voorbeeld strek ken. Het Comité erkent, dat de tijden voor gaven niet gunstig zijn, maar voor velen, zelfs voor degenen, die thans in materiee- len zin hebben verloren, blijft het afstaan van een bijdrage ten behoeve van hen, die het noodigste missen, mogelijk en de betee kenis eener gave is grooter, naarmate het gebraente offer meer gevoeld wordt. Het Comité aanvaardt zijn taak in het vaste vertrouwen, dat het beroep op de of fervaardigheid van het Nederlandsche volk niet tevergeefsch zal zijn. Hoe ernstig de naaste economische crisis ook moge zijn, de daaruit ontstane nood zal grootendeels gele nigd kunnen worden, indien het overgroot? deel der landgenooten, naar ieders vermc gen, het Comité steunt. S. VAN CITTERS, voorzitter. K. J. FREDERIKS, alg. secretaris. Bijdragen kunnen worden gestort op Post girorekening No. 186000 of bij de Nederland sche Handel Maatschappij te Den Haag, zetel van het Comité en secretariaat: Kneu terdijk 20, te Den Haag. O De ontmoeting was niet vriend'lijk In de buurt van Tsitsikar. Ma nam de Chineesche beenen En was danig in de war. Thans zal Tsjang een woordje spreken, Maar ik maak me toch wat bang, De Chinees heeft uit zich zeiven Het gezicht al reeds te lang! En Chineezen, die gaan vechten Komen nimmer goed op dreef, Want ze trekken hunne oogen Uit den aard der zaak te scheef Ook de krijgstucht der Chineezen Blijkt voortdurend veel te slap, Daar die telkens ondermijnd woidi. Door den generaal Gap-Gap. Land van theebus, rijst en gember, En 't Chineesche porcelein, Van papieren poppenhuisjes, Van dén draad en mandarijn, Ik heb meelij en uit meelij Bloesemt steeds de sympathie Ook al speelt je de verdeeldheid Thans een wreede rhapsodie! (Nadruk verboden) MARTIN BERDEN. 24 personen omgekomen De gouverneur van Djambi seinde gister morgen om 7.30 uur, dat het gewestelijk vaartuig „Ophelia", na aanvaring met een kabelveerpont, omgeslagen was en gezonken. Totaal zijn 24 personen omgekomen, terwijl slechts drie opvarenden werden gered. Nog meer „neutrale" Volksscholen Na Heerlen komt Hoensbroek aan de beurt voor het oprichten van een z.g. „neutrale" volksschool, in wezen niets anders dan een socialistische school: gesticht door het socia listische initiatief, met steun van officieele socialistische lichamen en instellngen. Het jongste jaarve-slag der S.D.A.P. in Limburg gaf in duidelijke taal, die niet kon worden misverstaan, toe „dat de neutrale volksschool dient om de socialistische ideeën beier onder de Limburgsche bevolking ingang te doen vinden." De aanbesteding van de Hoensbroeksche school, 7 klassen met handwerk- en gym nastieklokaal door de stichting „De Neutrale Volksschool te Heerlen" zal reeds begin vol gende maand geschieden. A'damsche archi tecten, de heeren Snellebrand en Eibink, socialistisch georganiseerde architecten be staan niet in Limburg hebben den bouw ontworpen. Na Hoensbroek komt Geleen aan de beurt, n.l. te Lindenheuvel, aan de Meidoornstraat. De plannen der school, voorloopig 4 klassen, zijn reeds ter goedkeuring bij het Dagelijksch Bestuur dev gemeente. In Geleen bestaat niet meer een lagere school voor openbaar onder wijs. Met de mogelijkheid, dat ook eerlang jn Schaesberg een „neutrale" volksschool zal worden opgericht, dient rekening te worden gehouden. In „Het Volksblad" stond dezer dagen een aanval op de O. L. School Kerkrade-Kom. Het blad was er natuurlijk heelemaal naast. Was deze aanval reeds bedoeld als de eerste stap voor de oprichting van een „neutrale" volksschool, ook in deze belangrijke mijnge- meente? Psychiatrisch onderzoek van verdachte Naar wij vernemen, wordt in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch een psychia trisch onderzoek ingesteld naar de geest vermogens van verdachte T., curator bij de Hanzebank, gedetineerd wegens verduiste ring van ruim 100.000, in zijn kwaliteit van curator gepleegd. Na den brand te Vincennes De schadevergoeding uitgekeerd Het uitvoerend comité voor de Nederland sche deelneming aan de Internationale Kolo niale Tentoonstelling te Parijs deelt mede, dat de schaderegeling van den brand van het Nederlandsche Paviljoen thans zoover is ge vorderd, dat aan alle inzenders, dus ook aan het Bataviaasch genootschap, de schadever goeding is uitgekeerd. De Regeering stelt driekwart millioen voor het Nationaal Crisis-comité beschikbaar. (biz. 1, 1ste blad) Gift van H. M. de Koningin voor bet Nat. .Crisis-comité. (blz. 1, 1ste blad) Bij een scheepsramp in Djambi (Ned. OX) zijn 24 personen om het leven gekomen. (blz. 1, 1ste blad) Memorie van Antwoord betreffende het contingenteeringswetje. (blz. 2, 3de blad) De „Middelgronden" in de Zuiderzee afge sloten. (blz. 2, 3de blad) Algemeene vergadering R. K. Bond van Spoor- en Tramwegspersoneel „St. Raphaël" (blz. 2, 3de Uaa) Barometerstand 9 uur v.m.: 753 achteruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.25 uur. Haarlem Heemstede Bloemendaal (adv.) Hoogste barometerstand 773.0 te Memel. Laagste barometerstand 740.1 te Sadifjord. Verwachting: meest matige Zuid-Westelij ke tot Zuidelijken wind, betrokken of zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Later weer kans op regen, weinig verandering in tem peratuur. Een vrachtauto van een groentehandelaar te Amsterdam kwam gistermiddag uit de buurt van Amersfoort.- De chauffeur had twee wielrijders op zijn wagen meegenomen, die naar Amsterdam moesten. Bij Muiden had hij nog vijf passagiers opgenomen. Het waren arbeiders, die daar aan een Rijksbe tonwerk werkzaam zijn. Ze vroegen mee te mogen rijden, omdat de autobus, die hen gewoonlijk medeneemt, niet gekomen was. Op den Middenweg bfj de Kruislaan gekomen brak de stuurstang van den wagen, die in de sloot, die langs den weg loopt, reed. Twee mannen en de chauffeur, die het ongeluk zagen aankomen, sprongen nog bijtijds van den wagen. De vijf anderen gingen met den auto de sloot in. De auto kantelde, maar bleef vóór hij geheel in de modder weggleed, nog een oogenblik hangen aan een bruggetje, dat daar over de sloot loopt. Van deze wei nige oogenblikken hebben de drenkelingen gebruik gemaakt om uit het water te komen. Een paar van hen werden opgenomen door bewoners uit de buurt, terwijl een tweetal in het politieposthuis-Onderlangs zich kon den gaan opknappen. Een van de werklieden was licht gekwetst aan den arm en werd in het Onze Lieve Vrouwegasthuis behandeld. Een beschonken luitenant Slaags met de politie Omstreeks half een is in den nacht van Zaterdag op Zondag van de binnenplaats van het Scala-Theater, ie Den Haag, per arrestantenauto naai het bureau Prinse straat gebracht, v^c-gens mishandeling van een agent van politie, een 28-jarige le luitenant der Jagers, gedetacheerd aan de Hoogere Krijgsschool. De luitenant, die in zwaar beschonken toestand verkeerde, werd aan voornoemd bureau ter ontnuchtering in bewaring ge steld. Proces-verbaal is ter zake opgemaakt. Zedenschandaal Te Bosschehoofd, onder de gemeente Hoe ven is een uitgebreid zedenschandaal aan het licht gekomen, waarbij een 15-jarig meisje en tientallen andere personen betrokken zijn. Noodlottige val Mej. P. L. v. D. uit Ringbaan Oost, te Til burg, had het ongeluk van een klein trapje te vallen, terwijl ze een blaadje met een paar theekopjes in de hand had. Met haar hoofd viel ze op de bij haar val gebroken kopjes en bekwam daardoor een verwonding aan dat lichaamsdeel. Nadat ze in haar woning op een stoel was gaan zitten, verloor mej. D. het bewustzijn en overleed spoedig daarna,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1