Buitenlandsch odCieuws Feuilleton s^MELO- HET EINDEVAN HET BRITSCHE RIJK Het Kasteel Roche-Noire >s= De toestand in Mandsjoerije Nieuwe gevechten ingezet De mislukking der Ronde- Tafel-Conferentie Geen centrale regeering voor Engelsch-Indië De Engelsche nationale regeering Motie van wantrouwen tegen haar ingediend Baden's staatspresident Zitting van de Parijsche Kamer De Rijksbanier Een massamoord te Sjanghai Communistische wraak Geen beambten-verminde ring in Spanje Te veel protesten Gemengde Buitenlandsche Berichten Tom Mix levensgevaarlijk ziek Een kwart millioen mark verdwenen KORT NIEUWS BRIEVEN UIT ENGELAND Het Statuut van Westminster Het „Empire" wordt een Commonwealth" Engeland niet langer primus inter pares De Kroon de eenige schakel RADIO-OMROEP (Wordt vervolgd). Met de vernieuwingen in Rusland blijkt bet toch niet zoo vlot te loopen, als eerst kerd voorgesteld. Na de reeds geconstateerde •Nislukking komt nu weer een besluit van Volkscommissarissen der Sovjet-Un'e, dat *N een aantal bedrijven de zesdaagsche kerkweek ingevoerd mag worden. Natuurlijk wordt het bericht in min of ifteer diplomatieken vorm de wereld rond gezonden. Daarvoor komt het cok uit Mos kou. In het communiqué wordt wel opge merkt, dat de onafgebreken vijfdaagsche kerkweek de basis van de organisatie van 'rbe'd in Rusland moet blijven, maar krzelfdertijd wordt erkend, dat de zes daagsche werkweek moet ingevoerd worden, °*n de leemten, ontstaan door het bestaan der vijfdaagsche werkweek, aan te vullen. Een nieuw falen dus van de nieuwe dchting in de Sovjet-republiek, dat zich dansluit bij de mislukking van het vijf- Jarenplan en de erkenning van verschil in betaling van den arbeid. De regeling van het economisch leven ïereischt trouwens heel wat stuurmansbe- 'eid, waarvan Duitschland het voorbeeld beeft gegeven door de instelling van een Nparten raad van advies voor economische Vaken. Deze heeft na een aantal bijeenkomsten hjn slotvergadering gehouden, waarin dr. feruening de omvangrijke taak der commis sie, van wie heel wat vereischt wordt, heeft Samengevat, terwijl president Von Hinden burg gewezen heeft op den spoed, welke Noodwendig betracht moet worden tot her stel van den economischen toestand. En wordt aldus in Europa gearbeid, om bist en orde te verkrijgen, uit Britsch-Indië komen berichten, welke duiden op een nieuw verzet tegen het Engelsche bewind. Nu de Tweede Ronde Tafel Conferentie Niets heeft uitgewerkt, wordt weer openlijk herzet gepredikt in Engelsch-Indië en heeft be toestand zich zoo ontwikkeld, dat bijv. bi Calcutta reeds maatregelen genomen zijn Nioeten worden ter beveiliging van de kluropeanen. De nuttelooze conferentie dreigt een Nhaangenamen nasleep te hebben. De operaties, welke ten doel hebben üe bandieten over de Liao te drijven zijn gis- ^ren door generaal-majoor Mor, den com mandant van de Japansche troepen, die den ^Uld-Mandsjoerijschen spoorweg bewaken •Ngezet. Eenige bijzonderheden. Bij Taian hebben de Japanners een Chi- Neesche strijdmacht van 8000 man aangeval- 'en, die den Zuid-Mandsjoerijschen spoor weg bedreigde. De aanval werd door Japan sche vliegtuigen ondersteund. De Chineezen moeten zich over de Liao- bvier teruggetrokken hebben. Uit Peking wordt gemeld, dat Japansche Siegers Kintsjao aan de spoorlijn Tientsin •Moekden hebben gebombardeerd. De Japanners zouden verscheidene bom- Nien hebben geworpen op den trein van jNaarschalk Tsjang Hsoe Liang zonder dat Ne maarschalk gewond werd. De Japansche legers werden hevig bestookt door het Chi- Neesche afweergeschut. Trein met troepen ontspoord. By Moekden is een trein, die een Ja- Nansch troepentransport vervoerde ont spoord, tengevolge van vernieling van de "boorbaan. Volgens Japansche mededeelin- ken zou de spoorbaan door Chineesche ban keten zijn beschadigd. Een groot aantal Japansche soldaten werd gewond en eenigen Werden gedood. Chineesche tegenstand tegen de enquête-commissie. De Chineesche vertegenwoordiger bij den R Parijs vergaderden Volkenbondsraad, dr. ^e, weigert hardnekkig om op het door den j^cretaris-generaal van den Volkenbond, sir **lc rummond, 'uitgewerkte voorstel in te ?Nan. Het uitgewerkte ontwerp is reeds ter Jutmis van de Nanking-regeering gebracht, b°ch dr. Sze heeft het antwoord van zijn Peering nog niet ontvangen. Geen voortgang. De raad van den Volkenbond hield giste ren weder een vertrouwelijke zitting, waarbij de vertegenwoordigers van Japan en China China niet tegenwoordig waren. De beraadslagingen zullen hedenmorgen worden voortgezet. Men verwacht, dat dan nauwkeurig omschreven voorstellen van China ontvangen zullen zijn met betrekking tot de enquête-commissie, welke de raad van den Volkenbond naar Mandsjoerije wil zenden. De toestand opnieuw crltiek Tengevolge van de Cineesche reserves is de situatie weer critiek geworden. Het defi nitieve antwoord van Nanking is nog niet ontvangen. Gistermiddag deelde Yoshisawa mede, dat Tokio het vijfde punt van het raadsbe sluit inzake vorming van een commissie van onderzoek aanvaardt. Wat de overige pun ten van het raadsbesluit aanbelant, moet aangenomen worden, dat Japan slechts min der belangrijke veranderingen zal voorstellen en zich voor het overige zal onderwepen aan de aadsbesluiten. Briand heeft Yoshisawa in kennis gesteld van de Chineesche reserves betreffende de volmachten van de commis- missie van onderzoek. Woensdag zal de Raad pogingen in het werk stellen zekere Chineesche wenschen en Japansche verlan gens in het ontwerp besluit te verwerken. Volgens een bericht uit Tokio, zou Yos hisawa van zijn regeering aanwijzing hebben gekregen het raadsvoorstel in grondtrekken te aanvaarden. Een belangrijke reserve werd echter gemaakt betreffende de stopzetting der vijandelijkheden, daar Japan het terug trekken -der Chineesche troepen achter den Chineeschen muur eischt. Daartegenover wil de Nankingregeerlng, naar verder verluidt, het onmiddellijk sluiten van een wapenstil stand. aanvang der ontruiming binnen de eerstvolgende 14 dagen en een controle door de neutrale mogendheden eischen. Japan en Rusland Uit Peipin Pue wordt gemeld, dat volgens berichten uit betrouwbare bron Osawa, lid van de Japansche militaire missie in Char- bin, rapport is gaan uitbrengen aan het Ja pansche commando in Moekden inzake de toestemming der Witte Gardisten om zich meester te maken van den Oost-Chine- schen spoorweg. Volgens een door de Witte Gardisten uit gewerkt plan zouden de Witgardistische troepen zich meester maken van de voor naamste etablissementen aan den spoorweg, stations e.d., de Sovjet-Russische ambtena ren aldaar over den kling jagen en vervan gen door te voren op de hoogte gebracht personeel. De vertegenwoordgers van de Ja pansche missie te Charbin maken er geen geheim van, dat Charbin door de Japanners zal worden bezet, evenals een gedeelte van den Oost-Chineeschen spoorweg. Een vertegenwoordiger van de Japansche missie verklaarde aan generaal Kosmln, chef van de Witte Gardisten, dat, ofschoon hij welw ist dat het mogelijk was, dat er geen oorlog zou komen tusschen Japan en Rusland. Japan toch is voornemens een barrière-staat te scheppen in het Verre Oosten. Bij de verwezenlijking van dit plan zullen de Witte Gardisten een belangrijken rol moeten spelen. Het mislukken van de Ronde Tafel-Con ferentie zal zijn uitdrukking vinden in het wetsontwerp, dat de volgende week zal wor den ingediend. Dit voorziet wel is waar in zekere mate in de autonomie voor de Indische provincies, doch Indlë verkrijgt geen verantwoordelijke eigen centrale regeering. Deze zal in handen blijven van een onderkoning en den Engel- schen minister voor Indië. In het Engelsche Lagerhuis is de eerste motie van wantrouwen tegen de nationale regeering opgesteld. In deze motie der socialistische oppositie wordt het parlement uitgenoodigd zijn te leurstelling te uiten, dat de regeering vooi den komenden winter geen plan heeft op gesteld tot verbetering van de werkloosheid en verlaging der huren. De motie zal waarschijnlijk begin volgende week worden behandeld. Dr. Schmidt De Landdag van Baden heeft met 58 van de uitgebrachte 76 stemmen den minister van justitie dr. Schmidt (centrum) tot staatspresident en den sociaal-democraat Maier, minister van binnenlandsche zaken, tot plaatsvervangend staatspresident ge kozen. Laval nog niet aan het woord De gisteravond verwachte redevoering over de buitenlandsche politiek van Laval is, naar reeds gemeld werd, op het laatste oogenblik afgezegd. In een korte verklaring wees Laval er op, dat de lijst van sprekers nog lang niet afgewerkt was. Derhalve stelde hij voor, de debatten te onderbreken en te verdagen tot Donderdag. Dit voorstel vond geen verzet. Na een korte onderbreking der zitting ont wikkelde afgevaardigde Pezet (democratisch- katholieke Volkspartij) zijn interpellatie, die de vorming van een regionaal economisch verbond tusschen de Midden-Europeesche staten tot onderwerp heeft. Dit is het nood zakelijke begin tot een nieuwe ordening van geheel Europa. De toestand van de Midden- Europeesche staten, waar intusschen Duitsch land niet bij gerekend moet worden, is bui tengewoon gevaarlijk. Zij verwachten hulp van Frankrijk. In het middenpunt der kwes tie staat een economisch verbond der Do- naustaten. De tot dusverre gedane pogingen zijn daarom mislukt, omdat men geen reke ning gehouden heeft met de behoeften van de boeren in die streken. De S. A. P. uitgesloten Het bondsbestuur van de Reichsbanner heeft te Maagdenburg een bijeenkomst ge houden met de districtsleiders, ten einde den politieken toestand te bespreken. Nadat de socialistische arbeiderspartij een eigen arbeidsweer heeft opgericht en aldus tracht tweespalt in de rijen der Reichsbanner tp stichten, stelt de bondsraad zich eenstem mig op het standpunt, dat het lidmaaschap van de socialist'sche arbeiderspartij onver- eenigbaar is met dat van de Reichsbanner. In de Fransche concessie te Sjanghai heeft men een gruwelijke misdaad ontdekt waar bij elf personen het slachtoffer zijn gewor den. In de tuinen van twee naast elkander gelegen huizen werden de beenderen van verscheidene personen opgegraven. Het be treft hier de familieleden van zekeren Koet- sjensjeng, adviseur van maarschalk Tsjang Kai Tsjek, welke personen in den zomer van dit jaar verdwenen zijn. Thans is komen vast te staan, dat deze personen door communisten zijn ontvoerd en vermoord. Wraak tegen Koetsjensjeng, die vroeger een leidende figuur was in de Chi neesche communistische party, zou in het spel zijn.. Toentertyd was hy wegens com munistische ongeregeldheden veroordeeld. Hy heeft toen geheimen van de communistische party verraden, waarop hy begenadigd werd. Van de uit 13 personen bestaande familie van Koetsjensjeng zijn nog slechts hy zelf en zyn zoon in leven. Nieuwe stryd In China? Volgens berichten uit Tokio zouden de Chineesche christerv generaal Feng en de vroegere gouverneur van Sjansi, Jen Si Sjan, van plan zyn een militaire operatie te be ginnen tegen Tsjang Hsoe Liang. Het zou in de bedoeling liggen Peking te veroveren en tot een Japansch-Chineesch vergelqk te komen in Mandsjoerije. De Spaansche regeering heeft besloten, de op 28 October aangekondigde vermindering van het aantal beambten met vijftig percent, in verband met de intusschen gerezen pro testen, niet dcor te voeren. De beslssing zal thans by de behandeling der begrooting voor 1932 vallen. Naar uit Hollywood wordt gemeld, is de bekende filmacteur Tom Mix, na een zware blindedarm-operatie, stervende. In gemeenschappelijk overleg verspeculeerd De veertigjarige bankdirecteur Hans Brüggemann, uit Moabit, die een leidende functie bekleedt by de Kommerz- und Privatbank in Oost-Be:lyn, heeft, naar het „Berliner Tageblatt" meldt, na verduiste ringen te hebben gepleegd ten bedrage van een kwart millioen mark, de vlucht ge nomen. Brüggemann was de vorige maand met verlof gegaan en is sindsdien niet meer teruggekeerd. Een ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat Brüggemann alle aan hem toever trouwde gelden heeft meegenomen. Nader wordt gemeld, dat Brüggemann eenige weken geleden van zyn reis naar Afrika is teruggekeerd. Hy verklaart, dat hy in geen geval verduisteringen heeft ge pleegd. De cliënten hadden hem hun geld toevertrouwd en na gemeenschappelijke be sprekingen heeft men beursspeculaties on dernomen. Dat deze bij de toenmalige crisis gedeeltelijk mislukten, is zyn schuld niet, doch is te wyten aan de omstandig heden. De cliënten hebben dan ook geen straf vervolging tegen hem ingesteld. Veeleer waren civiele processen op handen, waarin de kwesties tusschen hem en zyn cliënten geregeld zouden worden. In de eerste helft van November is het aantal werkloozen in Duitschland met 220.000 gestegen tot 4.840.000. Het aantal werkloozen in Enge land bedroeg 16 November 2.648.429, dit is 35.495 minder dan de vorige week, doch 362.442 meer dan verleden jaar. Een der slachtoffers van de Bentley-mijn is overleden, waardoor het aantal slachtoffers 4J bedraagt. De Engelsche communist Fram; Patterson is, wegens het werven van leden voor de Communuistische Party onder de soldaten en wegens het opruien van Britsch: soldaten, veroordeeld tot twee jaar „hard labour". Het Executief Comité der Sovjet- Unie heeft besloten, dat de stad Twer voortaan, ter eere van den President van het Executief Comi'é, Kalinin zal hesten. Londen, 23 November 1931. Het Parlement, welks voornaamste taak het is de grootste economische crisis te be strijden welke Engeland ooit geteisterd heeft, bracht eenige uren van zyn laatste zitting door met het bespreken van staats- rechteiyke vraagstukken, en wond zich hier- by meer op dan het gedaan heeft bij de discussies over fiscale hervormingen, welke een nieuw tydperk in de geschiedenis der natie inluiden! En indien het Vrydag, by de tweede lezing van het Statuut van West minster, tot een stemming gekomen was, dan zou er eenige kans bestaan hebben dat de regeering, ofschoon beschikkend over de grootste meerderheid welke ooit een Parle ment beheerscht heeft, een nederlaag gele den had. Wat is het Statuut van Westminster? Welke beteekenis heeft het dat het Lager huis urenlang de groote economische crisis er voor vergeet, en dat een zyner rhetori- sche uitverkorenen. Mr. Winston Churchill, er een rede over houdt, uitmuntend door die edele welsprekendheid welke geen staats man van rang aan secondaire onderwerpen verspilt? Het Statuut van Westminster is een over eenkomst, een verdrag. Zijn beteekenis is hierin gelegen, dat het een einde maakt aan het bestaan van het Britsche Rijk. Dat is men zal het met ons eens zyn een wereldgebeurtenis. Maar zelden of nooit heeft zich een wereldgebeurtenis op zoo weinig opvallende wyze afgespeeld. Het Britsche Ryk is geleidelijk naar zyn einde geloopen. Sinds eenige jaren is het nog maar in naam een Ryk. Het Statuut van Westminster schept geen nieuwen fei- telyken toestand. Het registreert slechts den nieuwen toestand, die langzamerhand ont staan is. Het registreert het afsterven van het Ryk en de instelling van het Gemeene- best. De „Commonwealth" vervangt het oude „Empire". Het „Empire" bestond nog toen, in het najaar van 1926, te Londen de Rijksconfe rentie byeenkwam, waarop de inmiddels overleden Lord Balfour de verklaring af legde „dat de Dominions voortaan staten waren, op voet van gelykheld niet ons en met elkaar." Toen die verklaring afgelegd was. en hier mede voldoening was geschonken aan de verlangens niet alleen van Zuid-Afrika en den Ierschen Vrystaat, maar ook van het door-en-door loyale Canada, had het Brit sche Ryk feiteiyk, maar nog niet wetteiyk, opgehouden te bestaan. Een commissie werd gevormd uit vertegen woordigers der verschillende Ryksdeelen. zy stelde het „statuut" op. dat thans door de parlementen van alle Dominions aangeno men is, en waaraan alleen nog het Parle ment van Westminster het „Imperial Par liament" zyn goedkeuring moet hechten. Heeft het dit gedaan, dan zal het niet langer „Imperial Parliament" zyn. Het heeft dezen naam gedragen sinds, in de eerste helft der vorige eeuw, de tegen woordige Dominions een grootere mate van zelfbestuur kregen. Er werd niet mede aan geduid dat in het Parlement van Westmin ster het heele Ryk, dus, behalve Groot- Brittannië, alle Dominions en zelfbesturende koloniën vertegenwoordigd waren, maar dat het zekere zeggenschap uitoefende over de andere parlementen, en op zyn minst „pri mus inter pares" was. Die zeggenschap werd met het jaar kleiner; na den oorlog bestond zy nog slechts in theorie. Maar het primaat schap werd gehandhaafd. Het werd stilzwy- gend erkend. Het behield zyn moreele be- tcckcnis In het begin dezer eeuw heeft de be roemde liberale imperialist, Lord Rosebery, in een rede de vraag gesteld wat er gebeurd zou zyn indien de dertien Amerikaansche koloniën, waaruit de Vereenigde Staten ge groeid zyn, zich niet afgescheiden hadden. De Amerikanen zouden dan de meerderheid van 'skonings onderdanen gevormd hebben, en, allen historische overwegingen te.i spyt, had de zetel des Ryks plechtig over gebracht moeten worden naar gene zyde van den Oceaan. Deze phantasie ging uit van een theoretische gelykstelling der zelfbestu rende Rijksdeelen, met dien verstande, dat de centrale zetel des Ryks gevestigd moest zyn in dat land, dat de grootste bevolking telde. Dit was toen, evenals heden, Groot Brittannië zelf. Werd Canada volkrijker, dan zouden de Rijksorganen daarheen moeten worden overgebracht. Hierby werd dus strikt vastgehouden aan het denkbeeld van een Ryksgeheel. Thans, een kwarteeuw later, is zeifs dit beginsel geheel versleten. Alle con stitutioneel banden tusschen de Britscne Rykslanden worden geslaakt. Het parlement van Westminster houdt op Ryksparlement te zyn. Londen neemt geen hoogeren rang meer in dan Ottawa of Canberra. Er heerscht volmaakte geiyk- en gelijkwaardigheid. Het Statuut van Westminster stelt dit vast door middel van drie hoofdbepalingeu: le. Het Ryksparlement zal niet langer eenige contröle uitoefenen over de Dominion- parlementen; 2e. geen Dominion-wet zal ongeldig ver klaard kunnen worden, omdat zy niet strookt met een wet van het Vereenigde Koninkryk; 3e. elk Dominion heeft de volle bevoegd heid wetten te maken, die van kracht zyn buiten zyn eigen grenzen. Dit laatste beteekent, dat de Dominions hun eigen buitenlandsche politiek kunnen voeren, eigen gezanten benoemen (hetgeen zy de laatste jaren toch reeds deden) en zelfs bondgenootschappen sluiten met andere lan den. Aldus houdt Londen ook theoretisch op Rykshoofdstad te zyn, al kan het op histo rische en sentimenteele gronden als Ryks- metropool erkend worden. Er biyft evenwel één schakel bestaan, n.I. de Kroon. Toch veranderen ook in dit opzicht de verhoudingen aanmerkelyk. George V is niet langer korong van Canada en koning van Australië, omdat hy koning van Groot- Brittannië en Noord-Ierland is. Toen hy in 1910 zyn vader opvolgde werd hy automa tisch koning van elk der Dominions. Een wy- ziging in de troonsopvolging of, gelijk tydens den oorlog geschiedde, in den naam of de titels van het Koninklijk Huis, behoefde de bekrachtiging der Dominion-parlementen niet. De souverein was koning van Groot- Brittannië en Ierland, en bygevolg koning van elk Dominion. Thans zal ook in dit opzicht volkomen gelykheid heerschen. De koning zal zijn hof evengoed in Nieuw-Zeeland als in Engeland kunnen vestigen. Bezoekt de koning Canada, dan is het niet de koning van Engeland, doch de koning van Canada, die zyn onderdanen aan gene zyde van den Oceaan komt opzoeken. Zoo was immers een keizer van Oostenrijk te Boe dapest, koning van Hongarye. Treedt een Dominion uit de „Commonwealth", dan scheidt het zich niet meer alleen af van de „Kroon van het Vereenigd Koninkryk", doch ook van de Kroon van Canada, de Kroon van Australië eaz. Zoo in Australië de Republiek uitgeroepen en de koning afgezet werd, dan zou Engeland hiermede even weinig hebben uit te staan als bijvoorbeeld Nederland te maken zou heb ben met het afzetten van den Emir van Afghanistan. Het woord „Empire" wordt in het Statuut niet meer gebruikt. Er wordt uitsluitend ge sproken van „Commonwealth". Hierdoor wor den de nieuwe verhoudingen erkend. Een Empire is één geheel. Een Common wealth is hoogstens een federatie van onder ling onafhankelyke en gelykwaardige een heden. In een Empire bestaat één machtscentrum. In een Commonwealth bestaat in het geheel geen machtscentrum. Een Empire bestaat zoolang één Ryksland zyn overwicht op de DONDERDAG 26 NOVEMBER 1931 HUIZEN, 1875 M. 8.00—9.15 K.R.O. 10.00 N.C.R.V. 11.002.00 K.R.O. Hierna N.C.R.V. 8.00Q.15 en 10.0010.15 Gra- mofoonpl. 10.15 Ziekendienst 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje 12.152.00 Concert K.R.O.-orkest o. 1. v. J. Gerritsen 2.00 Handwerkcursus 3.00 Gramofoonpl. 3.153-45 Vrouwenhalf uurtje 4.00 Ziekenhalfuurtje 5.00 Cursus Handenarbeid voor de jeugd 5.45 6.45 A. v. Hilten, fluit en Mevr. G. Roest- van 't Woud, piano 6.45 Knipcursus 7.00 Vragenhalfuurtje 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.0010.00 Concert Haar- lemsche Motet- en Madrigaalvereeniging o. 1. v. Sem Dresden. O.a. Werken van Orlando di Lasso, en „Nicolette", van M. Ravel 8.459.15 Causerie over Eatakkers 10.00 Vaz Dias 10.1011.30 Gramo- i'oonolaten. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. A.V.R.O.- Uitz. 8.0010.00 Gramoioonpl. to.oo Morgenwijding 10.15 Gramofoonpl. 10.45 Voorlezen 11.15 Gramofoonpl. 12.00 Concert door het Winkels Trio te Amsterdam 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Knipcursus 3.45 Gramofoonpl. 4.00 Ziekenuurtje 5.00 Concert Omroeporkest o. 1. v. N. Treep 6.00 Van Dijk's Origi- neele Vo'endammers 6.30 Vervolg Om roeporkest 7.00 Boekenhalfuurtje 7.20 Omroeporkest 7.30 Engelsche les 8.00 Gramofoonpl. 8.158.45 Concertgebouw orkest o. 1. v. Dr. W. Mengelberg. Jupiter- Symphonie van Mozart 8.45 Sport- praatje 9.15 Orgelconcert door Pierre Palla. Boris Lensky, viool 10.00 Vaz Dias 10.15 Carlton-Hotel Amsterdam Juan Llossas en zijn orkest 10.4512.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 12.20 Orgel concert door Reginald Foort 1.20 Gramo foonpl. 1.35 Concert. Sted. orkest van Birmingham o. 1. v. L. Heward. O.a. Toon- gedicht „Finlandia", Sibelius 2.25 Voor scholen 3.20 Vesper 4.30 Jack Payne en zijn BBC Dansorkest 4.50 Het Grosvenorhouse Orkest o. 1. v. J. Meeus 5.35 Kinderuur 6.20 Berichten 6.50 Moderne viool- en pianosonates 7.10 Duitsche causerie 7.40 en 7.50 Lezing 8.20 Militair orkestconcert. O.a. Menuet in G, Paderewski 9.40 Causerie door den eersten Minister de Rt. Hon. J. Ramsay MacDonald 10.40 Orgelconcert door Reginald Goss Custard. O.a. Uit de 5de sonate van Guilmant 10.50 Kerkdienst 11.0512.20 Dansmuziek. Jack Payne's Dance-Band. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25 Gramofoonpl. 8.20 Vroo- lijk halfuurtje 9.05 Gramofoonpl. 9.35 Prokokieff-concert door het Sted. Orkest van Parijs. O.a. Vierde Symphonie. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 en 11.20 Gramofoonpl. 12.251.50 Or kestconcert 4.205.20 Concert 7.50— 9.30 Concert uit Praag. O.a. Symphonie in d-mo!l, Dvorak. Hierna tot 11.20 Populair concert. KALUNDBORG, 1153 M. ir.201.20 en 2.504.20 Orkestconcert 7.309.35 Symphonieconcert .O.a. 7de Symphonie e-dur, Bruckner 0.5511.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508' en 338 M. 508 M. 5.20 Gramofoonpl. Dansmuziek 6.50 Gramofoonpl. 7.50 Zie Langenberg 9.50 Fragmenten uit „Carmen" van Bizet. 338 M. 5.20 Tsjechische muziek op Gra mofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 7.50 Zie Langenberg. 9.50 Gramofoonplaten. O.a. Siegfried-Idylle, Wagner. ROME, 441 M. 8.20 Concert door den violist Arrigo Serato. M. m. v. orkest. O2. uit „Tristan und Isolde", Wagner. ZEESEN, 1635 M. 7.50 Internationaal Concert uit Praag. O.a. Symphonie d-moll, Dvorak 9.50 Berichten en hierna tot ir.50 Dansmuziek door de kapel Dajos Bela. andere Rijkslanden handhaaft. Een Com monwealth bestaat door den vrijen wil en de gemeenschap van belangen harer leden. Het Statuut van Westminster is de laatste stap op den weg van koloniale ontwikkeling op den grondslag van zelfbestuur, een weg die meer dan twee eeuwen geleden ingesla gen werd, maar waarvan ook thans het einde misschien nog niet bereikt is. Zelfs de Kroon bindt de Rijksdeelen nog slechts aan elkaar, zoolang deze gebonden willen zyn. Zij is op zichzeif een zwakke band, maar zij kan onbreekbaar zyn als de monarchie ster* is. En de monarchie zal, voor de Commonwealth, sterk zyn, zoolang zy het symbool is van de stamverwantschap der Britsche volkeren. Maar juist deze overweging verklaart de bezorgdheid, weike in het Lagerhuis tc* uiting kwam. Niet alle Dominions zijn stam verwant. De Ie.sche Vrystaat, ofschoon in den loop der eeuwen sterk verengelscht, is Iersch; Zuid-Afrika Is grootendeels Hol- landsch-Afrikaansch. Hier zijn de banden van de Kroon niet dooreengevlochten roet die van het bloed. Welke bevoegdheid, vroegen vele leden van het Lagerhuis zich af, schenkt het Statuut dezen landen, zich geheel los te scheuren van de Commonwealth? Wat zal e- gebeuren als in Ierland de regeering-Cosgrave eens ten val gebracht, en opgevolgd wordt door een regee ring-De Valera? Wat, indien in Zuid-Afrika generaal Hertzog voor onverzoenlyke Natio nalisten wijken moet? Het antwoord luidt: in de constituties dier landen is het verdrag belichaamd, waarby Engeland ze autonoom verklaard heeft. Die verdragen kunnen geschonden worden. Ze hadden ook geschonden kunnen worden vóór het Statuut van Westminster bestond. Maar de kracht der Commonwealth zal niet voort spruiten uit een gedwongen samengaan, doch uit een bevordering der gemeenschappelyke belangen van gelykgerechtigde Staten. (Naar het Fransch) door MARIE MARECHAL Vertaling van Jac. J. Schoon. 14. AI twee uur?! kreet Lebihan ontsteld, jWïi de oude klok in de keuken sloeg. Ik H^et nu gauw weg, maar ik kom morgen -•lig terug. Wat wilt u met dit weer gaan k^h? Men kan zich niet eens in de nabil- JJ'd der zee wagen! Zij is vandaag niet best IjjNiutst en drijft een boos spel daarginds heden aan het „Hellegat". Hoor maar eens, de golven beuken, m'sieur Guillaume, 6m, boem. h *°or Lebihan was de zee, evenals voor het vorendeel der kustbewoners, een levena v <-e«, dat zijn eigen karakler, zyn eigen- ^Nige gewoonten, zyn aanvallen van woede 4jn vriendelijke buien had. U kunt het uit de verte zien, hoe zij spookt, die oude heks! voegde hy er zekeren trots bij, want hy had den üu^Nan hartstochtelyk lief, meer nog in den IvjNx, dan in diens fiere rust. Vandaag zou L" niet gemakkelijk gaan, den stryd met tyNl 0p nemen! Maar ik moet gaan! ^tWel m'sieur Guillaume! Wist ik maar, waarmee ik u afleiding bezorgen kon! U ziet er zoo treurig uit! Ik zou gaarne een paar boeken hebben, beste vriend! Neem beneden in het kasteel de eerste de beste, die je maar vindt in myn kamer als myn kleine bibliotheek nog bestaat, voegde hij er weemoedig by. Al wat je maar in handen komtzelfs de almanak van Mathieu Laënsberg zal my hoogst welkom zyn. Lebihan wachtte zich er wel voor, hem te zeggen, dat er reeds sedert etteiyke jaren geen kamer en geen bibliotheek meer was, waarop zyn (Guillaume's) naam stond. Den geheelen terugweg martelde hy zyn hersens,' om een middel te vinden, Guillaume de ge- wenschte boeken te verschaffen. Zyn eigen boekenschat beperkte zich tot één deel, het welk tot titel droeg „Handleiding tot hot schrijven van brieven voor zeevarenden" en een tweede: „Almanak voor het diocees Quimper". Alles evenwel, wat het persooniyk eigendom van zijn commandant was, gold hem als onaantastbaar, en hy zou het nooit hebben durven wagen zelfs een potlood of een pen in het allerheiligste te verleggen, hetwelk aan zyn byzondere zorgen was toe vertrouwd. Ik ben toch ook een oude ezel! zeide hy eensklaps tot zichzelven, terwyi hy zich een fermen klap tegen het voorhoofd gaf. Is dan jongejuffrouw Antoinette er niet? Zij is geen onbezonnen meisje; men kan op haar vertrouwen. Ik zie haar dikwyis lezen; zy zal het beste weten, welke boeken hem pas sen. zy moet zoo aanstonds hier langs komen; ik kan haar niet missen, als ik haar hier afwacht. Het was inderdaad het uur, waarop he. jonge meisje zich naar haar oom begaf, om hem voor te lezen. Zooals gewoonlyk, betrad zij ietwat vóór vyven de voorkamer; zy liep echter met gebogen hoofd, zonder om zich heen te zien; zy werd den matroos eerst ge waar, toen hy met de muts in de hand haar naderde. Excuseer, mejuffrouw, zeide hy met een verlegen glimlachjeIk zou gaarne u even willen spreken, als het u gelegen komt. Antoinette dacht terstond aan haren neef. Zal het lang duren? vroeg zy, terwyi 4) naar de pendule keek. Om u de waarheid te zeggen, geloof ik dat wel. U weet het trouwens, mejuffrouw, ik ben wat lang van stof. Nu goed, dan kun je my over een uur op het terras verwachten, als ik uit de biblio theek kom. Vandaag las Antoinette de courant geheel verkeerd. zy sloeg heele regels over, verwisselde woorden: voor de letters drong zich steeds brutaal het beeld van den ouden toren. Indien je van plan bent op deze wyze tot het einde toe te lezen, knorde monsieur De Guitry, die met voorgehouden hand zich tegen het licht der lamp beschutte, dan zie ik liever van je diensten af. Ik begryp in 't geheel niet, Antoinette, hoe je zoo zonder de minste belangstelling een artikel kunt lezen, he'welk een oude dienaar des konlngs zoo voortreffeiyk geschreven heeft. Hij was te vens een goede, oude vriend van je vader. De „Gazette" heeft maar zelden iets ge bracht dat dermate uitmunt in logica, juist heid en welsprekendheid. Met de uiterste inspanning van haren wil slaagde het jonge meisje er eindelijk in, hare gewone tegenwoordigheid van geest te her winnen en hare afdwalende gedachten tot ds lectuur te bepalen. Doch dit leesuur kon niet zonder een noodlottig voorval eindigen. Nadat Antoinette gelukkig het lange arti kel over de zitting van den senaat ten einde had gebracht, ging zy over tot de nieuwtjes van den dag, in een weekblad, dat dienzelf- den morgen was aangekomen. Argeloos be gon zy: In de elegante salons van Parijs spreekt men tegenwoordig van niets anders dan var. het plotseling verdwynen van den vicomtc De G. Hier hield zij op, en liet, als bij toeval, het op schandalen beluste blad op den grond vallen, zy hoopte op die wyze hare bedaard heid te herkrygen en het netelige artikel te kunnen overslaan, zonder dat de baron er erg in had. Wel is waar wekte dat bericht in hooge mate haar nieuwsgierigheid op. De haar maar al te goed bekende hoofdletters brandden voor haar als in vlammend schrift op het witte papier. Wat stond daar wel ge drukt? Kon men trouwens Guillaume nog duidelyker aanwyzen, dan men hier gedaan had? Toen zy zich bukte, om de courant op te rapen, maakte haar oom dezelfde beweging en werd, tot haren onuitsprekeiyken schrik, het eerst het blad meester. Zij stak hare hand uit, om het naar zich toe te trekken, maar hy stond het haar niet af, met de oogen zocht hij het afgebroken ariikel op Eerst las hy de regels in vliegende haast, waarby het rood des tooms op zijn voor hoofd steeg, daarna las hy het bericht ten 2e maal en nu langzaam een derden keer en op zulk een zachten toon, dat hy in de veron derstelling verkeerde, niet te worden ver staan. Er ontging Antoinette evenwel geen lettergreep, elk woord prentte zich met on- bedrieglyke nauwkeurigheid in haar geheu gen. In die elegante salons van Parys spreek' men tegenwoordig van niets anders dan van 't plotseling verdwijnen van den jongen vicom- te De G. Men is het niet eens over de be weegredenen van deze totaal onverwachte vlucht. Sommigen spreken van een speel schuld, welke zyn min of meer ouderwetsche vader, die van zulke dingen geen begrip heeft, slechts zou willen betalen onder de voo-"'aarde, dat de zoon voor altijd aan het zondige Babyion vaarwel zegt; weder ande ren willen alle büzonderheden betreffende een mislukt huwelijk, een radelooze wanhoop weten, dat hy in la Trappe of la grande Chartreuse is getreden, wy echter, die hem beter kennen, hopen bepaald, den charman- (en bonvivant binnenkort weer in ons mid den te zien. Hy is een dergenen, die sterven zooals zij geleefd hebben, in eeuwige onboet vaardigheid! Ü8 ellendeling! riep monsieur De Gui try uit. Tot in mijn huis vervolgt my zijne schande! voegde hij er, trillend van woede by. Ik heb geen kind meer, geen zoon. geen erfgenaam van mijnen naam! Wie het ooit mocht wagen, hem mU in herinnering te brengen, dien wil ik niet in mijn nabyheid dulden! Daarbij gaf hy Antoinette een tee- ken, hem alleen te laten. Verschrikt en ontsteld wachtte Antoi nette het uur der byeenkomst af, die zy den ouden bediende had toeges aan. Hoe eind loos schenen haar deze vyftien minuten wachtens toe, welke namelooze droefheid vervulde hare ziel na hetgeen zy zooeven vernomen had. Guillaume onwaardig bemind te worden! Een tweede maal, wellicht voor altoos, van den ouderlyken haard verstooten, haast ver vloekt door den toorn zyns vaders! Het hart van Antoinette was ten zeerste verontrust. Toen zij eindelijk den langzaroen, wijdbeer.- schen zeemans tred van den ouden matroos hoorde, snelde zy hem tegemoet, zonder er by te denken, dat hare gvoo e b'Lngste'ling eigeniyk een zonderlingen indruk maken moest. Zeg mij alles, Lebihan, fluisterde zy. Verberg my niets! Jij, jy houdt immers zooveel van hem! Spreek, wat kan ik voer hem doen? Hoe kunnen wy hem uit den toren verlossen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 19