10 pCt. KORTING Fa. J- 00STWALD Zoon RECIAKE FRANKEN' S Broodfabrieken f 3000.- f 750, f 250, f125.- f50. 140.- BELANGRIJKE MEDEDEELING VOOR ONZE ABONNE'S U GEEFT» CARELS' BOTERBANKETLEtTERS f 1.- p. p. Als St. Nicolaas-geschenk Tapijten - Bedden - Meubelen Geen beter Sl. Nicolaas-ca deau dan een v. d. VLERK's FOTO v. h. J. H. KRUL Jr. a e n a a ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bü vooruitbet BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Pit nummer bestaat uit vijf bladen Waaronder een st. nicolaas-nummer WOENSDAG 25 NOVEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17934 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Nog eens een beter middel Onze collega van de „Leidsche Cou rant" had beweerd, dat bezuiniging indien dan noodig beter verkregen kon worden door middel van perso neelsinkrimping dan door middel van loonsverlaging. Om verschillende redenen hebben wij Semeend, die bewering niet onweer sproken te mogen laten: wij immers staan integendeel op het standpunt, dat in dezen krisistijd vóór alles vergrooting der werkloosheid moet borden vermeden: het is heden ten dage ekonomische en meer dan ooit Sociale plicht zooveel mogelijk men- Schen aan den arbeid te houden, zon der dat natuurlijk de overdrijving van dezen gulden regel voert tot abnormaal Uitgebreid personeel, waardoor lanter- fanterij in de hand gewerkt wordt. De grens, waar een overcompleet aan Personeel begint, is niet altijd even ge makkelijk te trekken: er zal altijd eenige speling blijven in de beoordee- Üng van ieder getal op zich zelf: of er Precies genoeg personeel in dienst is, ja dan neen. Maar deze beoordeelingsmoeilijkheid is niet zoo vreeselijk: de excessen dringen zich vanzelf op, en aan excessen moet een einde ge maakt worden, of er krisis heerscht of biet. Onze collega van de „Leidsche Cou rant" herinnert er ons nu echter aan, dat het hem niet zoozeer te doen was om ontslag van personeel dan wel om biet-aanvulling van vacatures. „Ais er personeel op straat zou moe ten worden gezet, zouden ook wij in heel veel gevallen liever tot loons verlaging besloten zien." Daarover zijn wij het dus eens. Maar wij betwijfelen sterk, of alleen door niet-aanvulling van vacatures tot bezuiniging in krisistijd wel een noemenswaardig resultaat bereikt Sal kunnen worden; een middel, als bier aan de hand gedaan, werkt op den langen duur. en de krisis eischt Soo spoedig mogelijk bezuiniging. Maar wat voor ons het zwaarst weegt en blijft wegen, dat is: het middel deugt niet. Eenerzijds inkrimping van personeel, dus (op zijn minst genomen) versper ring van arbeidsgelegenheid, en ander zijds zoo hoog mogelijk gehouden loo- ben, dat moét ter bestrijding van de krisis averechts werken, dat moet een belemmering zijn op den weg naar het doel: alle .nenschen, zooveel mogelijk, een bestaan te verschaffen. Liever dat zij het parool alle maal op een lager levensniveau dan een toestand te bevorderen, waarbij ban den eenen kant een deel van het bienschdom zijn hoog of betrekkelijk boog niveau behoudt ten koste van de overigen, die juist daardoor op de arbeidsmarkt geen kans krijgen. Dat ingeval van noodzakelijke loons verlaging de (in verhouding tot de be hoeften) laagste loonen het meest moeten worden ontzien, daarover Zijn wij 't met onzen collega natuurlijk Volmaakt eens. Daar behoeft niet eens over gepraat laat staan: gedebatteerd te worden. Weelde-uitgaven Er zit tegenwoordig in de wereld veel scheef, wat recht behoorde te zitten. In de waardeering van stoffelijke goe deren en van genot zijn totaal verkeer de verhoudingen ontstaan. Men kan er over twisten of de ver bruiker, die margarine neemt in plaats Van boter óm zijn bespaarde centen baar de bioskoop te brengen, verstandig handelt of niet. Zeker handelt hij dwaas, wanneer hij vermindering van zijn inkomen ver haalt op zijn noodzakelijk levensonder houd en daarnaast zijn overbodige siga- £eh rookt en lustig elke week de bios koop bezoekt. En dat in een tijd als deze, waarin heel de wereld door een krisis van on tkenden duur en omvang wordt ge- ^isterd, waarin zóóveel armen niet kün- ben werken, waarin zóóveel gebrek ge iden wordt juist door hen, die den ^aarsten arbeid verrichten, die het tedsel en de overige noodzakelijkste eVensbehoeften van den mensch pro- bbceeren. In zóó'n tijd is een dergelijke waar- eering van weelde en genot niet alleen ^verstandig, maar zelfs hoogst onver antwoordelijk. Collectief zoowel als individueel, v Set is onverantwoordelijk, dat het mtsche volk in het vorige seizoen jl9301931), toen dus de krisis volop 11 gang was, 640.000.000 Mark heeft uit geven aan de bioskoop. I het is onverantwoordelijk, dat een .abd met 6 millioen werkloozen (met oh 95 pet. van zijn bevolking zon- S^ktisi t eenig bezit) méér uitgeeft aan siga- q b, sigaretten en bier, dan het verschul- is aan de mogendheden. Véél meer. En zoo is het niet alleen in Duitsch- land, zoo is het in de heele wereld: het is de algemeene kwaal, die men officieel aldus omschrijft: „de behoeften zijn veranderd", en die haar diepste oor zaak heeft in het productie-stelsel zelf, waarin men geen behoeften tracht te dekken, doch naar willekeur behoeften tracht te wekken; wat heel gemak kelijk is. Het h onverantwoordelijk, ook indivi dueel, om, wanneer men in het naderend seizoen zijn uitgaven gaat beperken, moet beperken, dit te verhalen op din gen, die méér noodzakelijk zijn dan weelde-uitgaven. Men hoort echter vaak de vraag: Moet men dan ook hier niet juist leven om te laten leven? Het is onze overtuiging, dat deze moei lijke vraag alleen kan worden opgelost door een juisten maatstaf aan te leg gen, ook van een sociaal-ekonomische waardeering van dezen arbeid en van deze industrie in kwestie. Wij meenen oprecht, dat op sociaal- ekonomisch gebied deze maatstaf geen andere kan zijn dan op individueel ge bied, dat de industrieën van genot en weelde van minder vitaal belang voor de samenleving zijn dan de landbouw en de industrie van levensmiddelen en kleeding en andere noodzakelijke din gen. Dat dus deze industrieën en de landbouw (met allen, die van deze in dustrieën en van den landbouw afhan gen) méér steun verdienen van den consument dan de voor ons nood druftig leven minder belangrijke be drijven. Laten wij terugkeeren tot de waar deering van wat het éérst gewaardeerd moet worden: de voorziening in onze eerste en voornaamste levensbehoeften. Weelde-uitgaven zijn maar.... weel de-uitgaven! De verdwenen Antwerpsche bankier Het restrictieplan in de tinbedrijven Engeland's Bloembollen- industrie Een verklaring van den Britschen minister van landbouw 636 millioen dollar minder dividend Boete- en bededag De bouw van den derden kruiser Eén prijs van f 2 S. Eén prijs vanf 15.- Vijf prijzen van Veertien prijzen van f 5.- f 2.SO De inbraak in „Kennemerduin" Derde dief gearresteerd Twaalf tabaksmokkelaars gevat op alle goederen, gekocht van 26 November tot en met 5 December Schagchelstr. 2 - Tel. 11491 - Haarlem Speciaal huis iN Het vergaan van de »Ophelia" De 24 omgekomenen Het Nationaal Crisis- Comité KLEINE HOUTSTRAAT 112 Ministerieel rondschrijven aan de burgemeesters De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft een circulaire aan de burgemeesters gezonden, waarin wordt me degedeeld, dat het Nationaal Crisis-Comité zich voorstelt, teneinde het noodige contact te verkrijgen met de plaatselijke organisa ties, een rondschrijven te richten tot alle burgemeesters. A.s. Vrijdag 5 uur Heropening ZANDBERGEN VOORNAAMSTE NIEUWS Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Vooruit. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT maakt ieder voor Franken, die zijn melkbrood eet en het kost maar één dubbeltje ANTHRACIET IV a 1.60 per H.L. H B fl i i BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie Itfnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE COURANT abonné's op dit blad ziin Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden e8en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen >ij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand een voet ot een oon bii verlies van een duim ot wiisvingei bij een breuk van been ot arm >it verlies van 'n anderen vinger In Nieuwpoort benzine ingenomen Zooals reeds gemeld is verdween te Antwerpen op II November JJ, de bekende figuur uit den handel en de financieele wereld, de 42-jarige heer Robert KregUnger Alle nasporingen bleven tot nu toe vruchte loos. De meest fantastische geruchten deden de ronde. Gisteren werd echter bekend ge maakt, dat bericht is ontvangen van den commissaris van politie te Nieuwpoort, meldende, dat 12 November omstreeks drie uur een heer, wiens signalement geheel overeenkomt met dat van den heer Kreg Unger, per auto te Nieuwpoort is aangeko men, waar hij bij de garage Dutrieux tien liter benzine heeft gekocht, welke hem door Mme Dutrieux werd verstrekt. HU gebruikte ook nog een glas bier en vroeg vóór hU vertrok den koristen weg naar Frankrijk Men gaf hem den weg VeurneDuinkerken De onbekende reed in de richting Veurne weg. Hierbij zij opgemerkt, dat de weg van Ad nkerke tot Duinkerken langs een vaart loopt en zeer gevaarlijk is. In den laatsten tijd hebben langs dezen weg verscheidene auto-ongelukken plaats gehad. Na kennis te hebben genomen van het signalement van den heer K., dat verschenen is in de bladen, heeft Mme Dutrieux thans den heer K. en den auto formeel herkend. Vermindering der ge'dende hoeveelheden Het Internationaal Comité vergaderde gis teren ten kantore van de Gemeenschappe lijke Mijnbouwmaatschappijen BUliton te Den Haag, onder voorzitterschap van Sir John Campbell. De regeering van Siam heeft te kennen gegeven, dat zij er in toestemt, om in het internationale restrictieschema te blijven gedurende den tijd van drie jaren, te reke nen van 12 Augustus 1931 af, dan wel in geval de Pool binnen dien tijd ontbonden wordt, tot den datum der ontbinding. Deze toezegging wordt gegeven onder voorwaarde, dat de andere bij het restictieschema aan gesloten regeeringen wederkeerig garantie zullen geven van gelijke strekking. Het Comité spreekt zijn groote waardee ring uit over deze beslissing, waarvoor het de regeering zijn erkentelijkheid betuigt.' De afgevaardigden van het bij het restric tieplan betrokken landen, besloten met al gemeene stemmen, dat zij bij hun regeerin gen een voorstel zullen aanbevelen tot ver mindering van de hoeveelheid van de thans relder.de (voor wijziging vatbare) quota der deelnemende landen met een hoeveelheid van 15000 ton per jaar, zulks met ingang van 1 Januari 1932. De aldus aanbevolen quota zijn als volgt: Ned. Oost-Indië 21609 ton; Nigeria 5780 ton; Bolivia 24752 ton; Malakka 38955 ton; Siam 10.000 ton, tctaal 101.096 ton. Een door het sub-comité voor „Research" uitgebracht verslag, werd door het comité goedgekeurd. Alle betrokken regeeringen heb ben er in toegestemd om het research-plan met ingang van 1 Januari 1932 in werking te doen treden: krachtens een definitief ge troffen regeling zal een bedrag van ruim 28000 pd. st. per jaar beschikbaar zijn voor dit research-werk. De volgende vergadering van het Interna tionale Tin Comité zal gehouden worden te Parijs op den 18en of 22sten December, waaromtrent nog nader zal worden beslist. Het Engelsche Lagerhuislid Blaker vroeg, of de minister van landbouw zich bewust was van den ernstigen toestand der bloem bollenindustrie van Groot-Brittannië als ge volg van de abnormale invoeren van buiten- 'andsche bollen, en of hij bereid was onver wijld stapcen te doen om deze industrie te beschermen. Gilmour, de minister van landbouw, ant woordde: Ik ten mij er niet van bewust, dat de recente vermeerdering van het aantal bollen, in Groot-Brittannië ingevoerd, den verkoop van in het land zelf gekweekte bol len nadeelig heeft beïnvloed. Integendeel verneem ik, dat de Engelsche kweekers dit seizoen een bevredigende vraag naar bollen hebben gehad. In het algemeen echter wijd ik zorgvuldig aandacht aan de positie van de bloembollenindustrie in verband met de landbouwpolitiek der regeering. Dit jaar in Amerika Het aantal Amerikaansche maatschappijen dat het dividend verlaagt, neemt toe en dit is een der grootste hinderpalen voor een ver betering der beurs. Toch wordt het meeren- deel der fondsen, waaromtrent men een ver laging van het dividend verwacht, reeds op een kosrspeil verkocht, waarin de ongunstige verwachtingen wel zijn verdisconteerd. Volgens een particuliere statistiek is reeds op 903 fondsen het dividend gepasseerd in dit jaar, terwijl op 677 het dividend is ver laagd. Dit beteekent een vermindering der dividendbetalingen vergeleken met die in het vorig jaar van 636 millioen dollar. Geen openbare vermakelijkheden op 29 November? Het Tweede' Kamerlid de heer Duymaer van Twist heeft den minister van Binnen- iandsche Z&ken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van den oproep der Kerken om in de week van 29 November een boete- en bededag te hou den met het oog op den ernst der tijden; dat is gevraagd geworden om de samen komsten daartoe te houden op Zondag 29 November, en dat door de Kerken aan dien oproep zal worden gevolg gegeven? Zoo ja, acht de minister in verband met dezen boete- en bededag het niet wensche- Hjk, dat op Zondag 29 November openbare vermakelijkheden e.d. geen doorgang vin den? Is de minister bereid daartoe, voor zoo veel in zijn vermogen is, zijn medewerking te verleenen? Verzoek van den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk. Het hoofdbestuur van den Gereformeer den Bond in de Ned. Herv. Kerk heeft aan de Koningin telegrafisch verzocht, naar aanleiding van het voornemen der ker ken van ons vaderland om Zondag 29 No vember een algemeene boete- en bededag te houden, het daarheen te leiden, dat mede door sluiting van publieke vermakelijkheden die dag een gewijd karakter moge dragen. Aanhouding der gunning verzocht Het lid der Tweede Kamer, de heer Cra mer, heeft den minister van Defensie ge vraagd: Wil de minister mededeelen of de in schrijving voor den bouw van den derden kruiser heeft plaats gehad? Zoo dit niet het geval is, is de minister dan bereid daarmede en in ieder geval met de gunning te wachten tot na de behande" ling van de Defensie-begrooting in de Tweede Kamer? In het nummer van heden komen, in verband met het a.s. Sint-Nicolaas- feest, heel wat advertentiën voor van onze H.H. Adverteerders. Teneinde voor deze advertentiën de grootst mogelijke aandacht van onze geachte abonné's te vragen, hebben wij besloten om aan de heden gep'aatste advertentiën een attractie te verbinden. Wij hebben n.l. in verschillende handels-advertentiën, geplaatst op de gewone advertentie-pagina's of tusschen den tekst, TECHNISCHE FOUTEN laten staan, als verkeerde letters en dergelijke. Bij aandachtige beschouwing van elke annonce afzonderlijk zal het onzen lezers (essen) zeker opvallen, welke afwijkingen in de advertentiën voorkomen. (Taa'fouten tellen niet mee). Voor het ons schriftelijk inzenden van een juiste opgave van het aantal fouten, Welke opzettelijk werden gemaakt, hebben wij geld-prijzen beschikbaar gesteld en wel: Indien meerdere goede inzendingen worden ontvangen, zal door het lot beslist worden, wie voor de prijzen in aanmerking komen. Opgaven moeten uiterlijk Zaterdagavond 28 November in ons bezit zijn en geschieden op het in deze courant afgedrukte formulier, onder aanduiding op Envelop: Advertentie-Prijsvraag NIEUWE HAARL. COURANT. Bij inzending gelieve men te vermelden b.v. In de advertentie: van fa. Pietersen, Kleine Houtstraat, 3 fouten van fa. Antonijsen, Groote Houtstr., 2 fouten enz. enz. totaal fonten. De namen van de prijswinnaars zu'len in het nummer van Dinsdag a.s. worden bekend gemaakt en de geld-prijzen kunnen op Woensdag tusschen 9 en 12 uur aan ons bureau Nassaulaan 51, Haarlem, worden afgehaald. BETREFFENDE DEZE FOUTEN-PRIJSVRAAG WORDT NIET GECORRESPONDEERD. DE DIRECTIE. Zaterdag is ook de derde dader van de inbraak in .Kennemerduin" door de politie te Amsterdam gearresteerd. Ook deze aan gehoudene is naar Wijk aan Zee overge bracht en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Maandag zijn alle drie daders naar Haar lem overgebracht en ter beschikking gesteld van de Justitie. Omtrent de verblijfplaats van de helers tast men nog in het duister. Door een auto-deken verraden. Do chef-veldwachter de heer P. Velle- koop was op den bewusten Zondagavond, voordat de inbraak plaats vond, den zich nu in arrest bevindenden A. S. op straat gepasseerd. De chef-veldwachter bemerkte, dat A. S., die in gezelschap was van iemand die nu blijkt medeplichtige te zijn geweest, een auto-plaid onder den arm hield. Toen de inbraak ontdekt werd, vond de veld wachter bij zijn eerste onderzoek de plaid voor een kelderraam gehangen. Hij herin nerde zich, wien hij met die deken gezien had en begreep terstond in welke richting er gezocht kon worden. Inderdaad bleek door het arresteeren van A. S., dat de veldwachter zich niet bedro gen had. Zij brachten per trein tabak van Nederland naar Hamburg Naar men ons uit Bentheim meldt, is het gelukt, een smokkelaarsbende van tabak op het spoor te komen. Vastgesteld werd, dat Hamburgsche smokkelaars groote hoeveelhe den tabak met de nacht-D-treinen van Ne derland naar Hamburg (Duitschland) bin nengesmokkeld hebben. In totaal konden tot nu toe twaalf personen gearresteerd wor den. De hoofddaders bevinden zich te Ham burg in voorarrest. Daar de nood alweer zoo hoog is Vraagt het Crisis-Comité: Mannen, vrouwen van ons landje, Helpt een hand met centjes mee! Als de nood is opgeklommen Is de hulp het meest nabij, En om hulp in nood te geven, Daartoe juist verzaam'len wij! De Regeering, en die kan het Dan ook wel het beste doen. Gaf het Comité een handgeld Van precies drie kwart millioen. Onze Koningin, Zil rondde Weer naar Haar vermogen af, Doordat Zij tien duizend gulden Voor de hulpverleening gaf. U? Neen, u zijt geen regeering, Ook geen koninklijke spruit. Dus u geeft, dat spreekt van zelve, Ook geen vorstelijken duit! U geeftnaar uw eigen draagkracht Ter bestrijding van den nood. Is het weinig? dan maar weinig, Vele kleintjes maken groot! MARTIN BERDEN. ((Nadruk verboden). De geredden allen gewond. Aangaande de ramp van den hekwieler „Ophelia" wordt nader gemeld: Bij het vertrek Maandagmorgen om zeven uur van de „Ophelia" van Saroelangoen, voer dit schip tegen den kabel van de veer pont, welke boven de kali hing. Door den sterken bandjir sloeg' het schip om. Aan boord bevonden zich de assistent-resident ter beschikking Blok met zijn echtgenoote en twee zoons, benevens een gast en verder de landbouwkundig ambtenaar eerste klasse E. H. Stuut, verder een militaire patrouille onder bevel van den kapitein der infanterie T. P. Fikenscher. Bij de ramp zijn omgekomen mevrouw Blok, de ambtenaar Stuut, de Europeesche sergeant der infanterie Van Bochem, een Javaansche sergeant, een Sosndaneesch kor poraal, 11 Javaansche fuseliers, 3 gestraften en 5 opvarenden. De brigade-kapitein werd gered. Ook de andere aan boord aanwezige personen werden gered, doch deze zijn min of meer gewond. In verband hiermede zegt de minister in zijn circulaire, dat de Regeering het zeer zal waardeeren, indien van de zijde der burge meesters aan het Comité volle medewerking worde verleend, opdat de werkzaamheid van dit Comité een zoo groot mogelijk resultaat hebbe. PIANOHANDEL VAN JULIANAPARK 64 - HAARLEM-N. De slachtoffers van de ramp van de „Ophelia." (biz. 1, 1ste blad) Mededeelingen van het Internationaal Tin Comité. (biz. 1, 1ste blad) In Amerika is dit jaar 636 millioen dollar minder dividend uitgekeerd dan het vorige jaar. (biz. 1, 1ste blad) Geen openbare vermakelijkheden op den boete- en bededag? (biz. 1, 1ste blad) Den Minister van Defensie is verzocht, de gunning tot den bouw van een derden krui ser aan te houden. (biz. 1, 1ste blad) Twaalf Duitsche smokkelaars van uit Ne derland afkomstige tabak gearresteerd. (blz. 1, lste blad) Verklaring van den Engelschen minister van landbouw over de Engelsche bloembol lenindustrie. (blz. 1, lste blad) Het conflict in de Textielindustrie. (blz. 2, lste blad) China wenscht de resolutie van den Vol kenbondsraad niet tc aanvaarden. (blz. 2, lste blad) Voorloopig Verslag over de tijdelijke kor ting op de uitkeeringen aan gemeenten en provinciën. (blz. 1, 5de blad) Rapport over de fraude aan het departe ment van financiën ten bedrage van f 160.611. (blz. 1, 5de blad) De Engelsche regeering overweegt nieuwe maatregelen tegen den invoer. (blz. 3, 5de blad) Amerika zal geen represailles tegen de Engelsche invoerrechten treffen. (blz. 3, 5de blad) De Waterstaatsbegrooting in de Tweede Kamer. (blz. 4, 5de blad) De Drankwet in de Eerste Kamer. (blz. 4, 5de blad) LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 3.54. Hoogste barometerstand 773.8 m. M. te Vardö. Laagste barometerstand 728.3 m. M. te Vestmanöer. Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht toenemende Zuid- Oostelijke tot Zuid-Westsijlken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later waarschijnlijk regen, aanvankelijk zachter. Haarlem Heemstede Bloemendaal (adv.) Ij. Stookt in nw haard, kachel of centrale verwarming, onze in de afmeting 12/20 m.M. Wü bezorgen u deze anthraciet franco huis VOORDEELIGER STOKEN IS NIET DENKBAAR! Ook kunt u deze anthraciet mengen met andere kolen, waardoor u veel duurdere brandstof uitspaart. N.V. STEENKOLENHANDEL TETTERODEWEG 8—10, OVERVEEN Telefoon 11617, na 6 uur telef. 14106

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1