FRANKEf's Broodfabrieken f 3000.- f 750.- 1250.- f125.- f50.- f40.- Bureaux nassaulaan 49 Dit NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 26 NOVEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17935 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERUES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN ÜITERÜJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL ^OFFIE-LEED smokkelaffaire aan de Nederlandsche grens V EEN FLATER Hoogverraad der nationaal-socialisten? het ken niet heter, neem melkhrood van Franken. Het fijnste voor één dubbeltje De nood der tijden De moordzaak Eschauzier Nieuwe noodtarieven in Engeland 75-jarige man door den trein gegrepen Een onfortuinlijke reis VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT ZANDBERGEN Philips' Gloeilampen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per "Wartaal 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bü vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. 'cj» akPnn®'s OP dit blad ziin ingevolge de verzeker!ngsvoorwaardeD Wn ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheelc ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ol beide oogen :>ij een ongevai met doodeliiken afloop bij verlies van een hand een voet ot een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm 'ii verlies van 'n anderen vinger Brazilië weet met zijn koffie bijna raad meer. Enkele millioenen ba- 11 moeten nog worden vernietigd en ®h kan ze maar niet met fatsoen ,Mjt raken. Toen men er 40.000 in zee ad gegooid zaten weldra de schepen in .e boonen, die boven kwamen gedreven, men den brand er in stak „stikte eh in den koffie"-damp, die Overal °orheen drong. Ook toen men er ^hstmest van wilde maken kwam men de koffie". Nu zal men er dan bri- eUen van persen, waarmee de locomo- 'eVen worden gestookt die hun üden naam: „koffiemolen" weer met gaan dragen. Maar alje gekheid op een stokje, wij eten zoo onderhand wel wat deze din- beteekenen. Het wordt uitentreure erhaald, dat er overproductie bestaat, M er veel te veel voorraden zijn enz. Maar de oorzaken van dit alles? Set „Berliner Tageblatt" is er op uit °e^eest om die te ontdekken en komt met een verklaring, die niet bepaald v®el zegt: „Jaren lang reeds", zoo verklaart het blad op gezag van Georg Praedel, voorzitter der noteérings-commissie van voedingsmiddelen aan de Berlijn- ®che beurs, „jaren lang reeds moeten de Braziliaansche planters hun oogst dan de regeering inleveren om door haar te worden betaald. Tengevolge Van dit stelsel, dat den prijs bedoelde te stabiliseeren, produceerden de boe ten de grootst mogelijke hoeveelheden koffie, en verwaarloosden zij de kwa- üteit. Het wereldverbruik richtte zich toen eerst op de betere soorten van Midden-Amerika, zoodat in Brazilië feusachtige hoeveelheden bleven lig- Sen, die bij gebrek aan schuren in de openlucht werden opgeslagen, waar ze Weldra door den 40-daagschen tropen- winterregen ongenietbaar werden ge maakt." E>at alles kan waar zijn, en kan het Mhnemelijk maken, dat het nog zoo'n ^oot schandaal niet is, wanneer de kof- 6 met massa's wordt verbrand, maar 6 oorzaak van de overproductie zit ^eper. Toen de ekonomische politiek der ^Aten in het begin van deze eeuw zich Jfo zeer had uitgebreid, dat zij meende wereld te kunnen zetten naar haar phd, heeft zij een verdeeling gemaakt Mschen grondstof-landen en industrie- Miden. Er werd een „Weltwirtschaft" ?eh wereld-ekonomie opgebouwd. De ^eie wereld moest één fabriek worden M®t één arbeidsverdeeling. Alle geble- eh moesten één functie vervullen, besten lid zijn van het geheel, een Mei in de machine. Geen zelfstandige ^hden meer. Geen „gesloten huishou- j hgen" meer. Alles moest versmelten één reuzenblok, en dan zouden de Menschen roepen: „Wie is er gelijk aan °bs Maar die Toren van Babel is ingestort h de wereld-ekonomie bleek geen eko- M'mie van alle tijden te zijn. De wereld- °°ri0g kwam en verdeelde de staten op- Meuw, trok een lijn dwars door de ?choone verdeeling der ekonomisten, •■acht een breuk in de machine. Haastig heeft men na den oorlog ^tracht alles weer bijeen te lijmen, ^aar alles was veranderd. De indus- r'e-staten hadden hun landbouw ont- Mkkeld. De grondstoflanden hun Indus- Consumenten doken op, die zich 'et wilden voegen in een dwangsysteem 'an wereld-ekonomie. Het was uit met de pret. En ook met de koffie. Hrazilië had zich ingericht als rad In e Wereldmachine, maar die machine .^ong uit mekaar. Het is zijn afgespro- eh monopolie kwijt. En het verbrandt 6 droeve herinnering aan het verleden 11 den vorm van briketten. Terwijl de Duitsche boeren van ge ïnde gerstekorrels een sopje brouwen, M; zij koffie noemen. 't Is wél dwaas! En het ekonomisch leed der wereld ls jMfg niet alleenkoffie-leed: in vele ^tures en industrieën is het navenant. at 21.000 gevallen van onderzoek opleverden ha n aar reeds uit talrijke persberichten be- ^<3, heeft de smokkelarij onder invloed der k°homische verhoudingen, in het bijzonder het Westelijk deel van het Duitsche Rijk, o h buitengewonen omvang aangenomen, al- Wordt officieel medegedeeld. Qc~e douaneautoriteiten hebben ter bestrij- idj® van dezen smokkelhandel uitgebreide aatregeien getroffen. Lh het tijdvak van 1 April tot 30 Septem- iJ «ijn in de drie districten Dusseldorf, Keu- v. en Westphalen in totaal 21.000 gevallen smokkelarij onderzocht. Daarbij werden beslag genomen: 17.540.000 sigaretten, b(.00 sigaren, 78.000 boekjes sigarettenpa- Lr. 22.100 K.G. tabaksfabrikaten, 40.600 K.G. ti,bie, 203.300 K.G. graan, 97.600 K.G. meel- S^üeten, 7730 K.G. suiker, 118 K.G. thee, K.G. chocolade, 1200 K.G. cacao, 1670 W groenten en fruit, 650 fietsen, 113 mo- Iw'bwielen, 86 auto's, 2960 K.G. benzine en iiMleum, 620 K.G vleeschwaren, 285 K.G. ij.Jhs 7i5 stuks gevogelte en 107 liter wün- Mr. Duys, de bekende sociaal-demo- kraat, die zich in zijn vrijen tijd óók nog wel eens Kamerlid voelt, heeft gis teren in de Kamer een flater begaan. Uit onbekendheid met wat er daags te voren in de Kamer over de noodza kelijke verlaging der spoorweg-vracht tarieven voor bepaald vervoer gezegd was, kwam hij voor den dag met een motie, waarin de Kamer als haar oordeel uitsprak, dat de regeering een billijke reductie verleenen moet voor vervoer van land- en tuinbouwproducten naar het buitenland. Zeer adrem merkte de (R. K.) heer Van de Bilt op, dat men geen reductie, maar verlaging wenscht, verlaging, waarmede de tuinders en boeren werke lijk gebaat zullen zijn, terwijl de (C. H.) heer Krijger den heer Duys nog duide lijk moest maken, dat niet de regeering, maar de directie der spoorwegen reduc tie verleenen kon. De S.D.A.P.-er ir. Van der Waerden moest Duys in diens hachelijke positie te hulp komen: Duys zou bedoeld hebben, dat de re geering de reductie zou vergoeden, welke zij van de spoorwegen eischen moest. Duys had dus zooals Mr. Korten- horst lakoniek constateerde, z'n eigen motie niet begrepen! 't Was klaar als de dag: Duys had een flater begaan; de partij- genooten wilden Duys echter niet in z'n hemd laten staan en stemden, om Duys' figuur eenigszins te redden, voor de motie. Maar zelfs de vrijzinnig-demokraten konden aan deze flater-vertooning niet meedoen. Tot zóó ver is alles echter niet zoo verschrikkelijk. Iedereen kan een vergissing begaan; zelfs Troelstra is er in zijn tijd niet te gen gevrijwaard geweest. Maar dat men een flater nog gaat benutten voorpolitieke propaganda, zie, dat is toch wel 'n beetje bar. Toen 't hem duidelijk moest zijn, dat hij zich vergist had, trachtte Duys zich met spectakel uit de situatie te redden, en durfde hij zelfs de brutaliteit aan, de voorstanders van tariefverlaging te ver wijten, dat zij weigerden, een.... daad te stellen! En Duys, de man, die steeds geleefd heeft bij de gratie van „woorden", hij durfde zijn tegenstanders, die hem op z'n vergissing attent maakten, nog toe schreeuwen; „Gij hebt slechts woorden, woorden, woorden!" Zoo poogt Duys als steeds het spreekwoord indachtig, dat 'n brutaal mensch de halve wereld heeft niet alleen een flater te verdonkeremanen, uit dien flater niet alleen nog propagan- da-munt te slaan, doch bovendien nog de echte voorstanders van echte hulp aan land- en tuinbouw allemaal door middel van denzelfden flater in ge breke te stellen 't Is knap! Maar Duys is dan ook een knap man. Anders had hij het nooit zoo vér ge bracht in de wereld. Richtlijnen voor mogelijken burgeroorlog Uit Darmstadt wordt gemeld, dat gisteren in Hessen huiszoekingen zijn gedaan bij leiders der nat.-soc. partij aangezien men het bestuur der afdeeling Hessen verdacht van hoogverraad. Hitler, die te Darmstadt zou deelnemen aan beraadslagingen over den politieken toestand in Hessen, is te München gebleven, waar toen in het Bruine Huis besprekingen werden gehouden. Over de redenen, die geleid hebben tot de huiszoekingen in Hessen, bericht de „Berliner Boersenkurier" nader, klaarblijkelijk op grond van inlichtingen, welke de Pruisische minister vaii Binnenlandsche Zaken aan een bepaalden kring van persvertegenwoordigers verstrekt heeft, dat in het midden van Sep tember reeds volgens het onderzoek der Pruisische regeering richtlijnen waren opge steld tijdens een geheime bespreking op het Boxheimer Hoen bi) Lampertheim Aan deze bespreking zouden deelgenomen hebben de nationaal socialisten kapitein b. d. Wassung, Dr. Best, Dr. Wagner, Dr. Schaeffer kapi tein luitenant b. d. von Davidson, en de par. ticuliere secretaris van den districtsleider van Hessen Stavienoga. Schaeffer, die zich reeds bezwaard had ge voeld heeft 't toen ontstane „program" reeds half Sept. bekend gemaakt aan den president van politie te Frankfurt a.d. Main die 't on middellijk doorstuurde naar he; Pruisische ministerie van Binnenlandsche Zaken Door vergelijkingen van handschriften heeft men vastgesteld dat correcties in den oorspronke- lijken tekst van de hand van Dr. Best waren. Bij het onderzoek schijnt men ook het aandeel der overige bovengenoemden volle dig te hebben vastgesteld. Het materiaal is aan den naar Berlijn ontboden Ober- reichsanwalt overhandigd. De schrijvers van dit document gingen oogensehijnlijk uit van de onderstelling dat door een volledige ineenstorting en burger oorlog Duitschlard in een bloedigen chaos gestort zou worden, waaruit na het overwin nen van de communistische machtsinstanties het lichamelijke verder leven slechts var het Duitsche Volk niet anders zou kunnen wor. den gered dan door middel van een ongelimi- Haarlem Heemstede Bloemendaal laav.) teerd standrecht. Ieder verzet tegen een be vel, ook van den laagsten dienstgraad, zou met den dood gestraft worden. Alle levens middelen zouden In beslag genomen worden, alle goederenvoorradeii geregistreerd, enz. Alleen arbeidsdienstdoenden zouden recht hebben op levensmiddelen, alle eigendom zou voorloopig worden opgeheven, alle geldvorde ringen zouden voorloopig rusten en derge lijke meer. De Boersenkurier noemt dit document een bolsjewistisch manifest van een nationaal- socialistische groep. Een proeve van proclamatie. Het volgende ontwerp voor een proclama tie is gevonden: „Volksgenooten! De dragers van de staats macht in het Rijk zoowel als in de landen, zijn door de gebeurtenissen der laatste dagen (maanden) gevallen. Door deze feitelijke verandering is evenals in November 1918 een nieuwe rechtstoestand geschapen. De macht voor het handhaven der orde berust op het oogenblik bij de S.A.-landweer De leiding der stormtroepen heeft het recht en den plicht om tot redding van het volk de staatsmacht in handen te nemen en uit te oefenen. Zij doet dit in naam van de Duit sche natie, wie zij in de toekomst alleen verantwoording schuldig is, voor de vervul ling van haar taak en met alle ten dienste staande middelen. Het enorme gevaar ver- eischt buitengewone maatregelen om het naakte bestaan van het Duitsche volk te redden. De eerste taak is thans het herstel van de publieke veiligheid en de organisatie van de volksvoeding. Alleen de strafste disci pline van de bevolking en het onbeperkte ingrijpen van gewapende macht maken mogelijk om deze taak te volbrengen." Bedreigingen met den dood „Als bevelhebber van de SA-landweer temaak ik het volgende bevel aan de bevolking bekend: 1. iedere aanwijzing van de stormtroepen (SA) en landweren, door welken dienstgraad ook gegeven, moet onmiddellijk worden op gevolgd. Op tegenstand staat de doodstraf; 2. alle vuurwapenen moeten binnen 24 uur worden ingeleverd. Wie na afloop van dezen termijn nog in het bezit van vuurwapenen wordt bevonden, zal als vijand worden be schouwd en zonder vorm van proces ter plaatse worden doodgeschoten; 3 Iedere ambtenaar en arbeider in open baren dienst moet het werk onmiddellijk hervatten. Tegenstand en sabotage worden met den dood gestraft; 4. de door de le'ding der stormtroepen uit gevaardigde noodvero~deningen hebben na haar afkondiging onmiddellijk wettige kracht Vergrijpen hiertegen worden in ernstige ge vallen met den dood gestraft; 5. voor zoover de bestaande wetten door noodverordeningen niet buiten werking zijn ges^eM. blüven zii van kracht en moeten zij worden geëerbiedigd." N oodverordeningen Er zijn verder voor-ontwerpen voor nood verordeningen gemaakt. Daarin worden alle beschikbare levensmiddelen door de leiding der stormtroepen zonder vergoeding opge- eischt. Verkoop van levensmiddelen zal ver boden zijn. Alle inwoners moeten zich voor levensmiddelenkaarten bij den burgemeester melden. Door een andere noodverordening worden het particuliere bezit en inkomen opgeheven, doch het bezit op het oogenblik van den putsch wordt gegarandeerd. Ten slotte is er nog een noodverordening ontworpen, die een algemeenen arbeidsdienst plicht voor alle Duitschers (geen Joden) in voert. Van het voldoen aan den arbeidsdienst plicht hangt het verkrijgen van een levens middelenkaart af. Mededeeling der nat.-soc. Het bestuur der dist.rictsafdeeling Hessen van de N.S.D.A.P. deelt op verzoek mede, tat Woensdagn..düag ong ;veer 40 tieainbten der crimineele politie te Darmstadt in oe bureaux van het bestuur zijn verschenen waar zij van 5 uur tot 7 uur een huiszoeking heb ben gedaan. Het doel dezer huiszoeking is, naar door den Hessischen minister van Binnenlandsche Zaken op een desbetreffende vraag weru medegedeeld, de in beslagneming van ma teriaal dat betrekking zou hebben op een voorbereiding van hoogverraad. Naar voorts wordt medegedeeld heeft de huiszoeking gee nerlei suces gehad. Ook de huiszoekingen welke tegelijkertijd hebben plaats gehad ten huize van vooraanstaande nazi's, hadden geen re sultaat. De politie heeft tot nu toe nog geen en kele mededeeling verstrekt. Mr. A. Baron van Wijnbergen Wijziging in den toestand In den toestand van mr. A. baron van Wijnbergen, die gelijk men weet nog in het St. Antoniusgasthuis te Utrecht wordt ,-er- pleegd, is de laatste dagen eenige wijziging gekomen, die echter allerminst reden tot be zorgdheid geeft. Wel zal dientengevolge het verblijf in het ziekenhuis wat langer duren, We beleven een moeilijken en zwaren tijd: de economische krisis, welke zich over •ge heel de wereld heeft uitgestrekt, drukt reeds geruimen tijd met haar ontwrichting van het zakenleven en daaruit voortvloeiende werk loosheid, armoede en gebrek, als een zware beproeving op de menschheid, terwijl nie mand met zekerheid zeggen kan, wanneer en hoe het einde zal komen.. Paus en Bisschoppen hebben in herderlijke brieven op den geweldigen wereldnood gewe zen en de geloovigen opgewekt, naar ver mogen bij te dragen, om althans eenigermate in de meest noodzakelijke behoeften van de door de krisis getroffenen te kunnen voor zien. En deze week hebben we een ernstig woord van onze Prinses mogen beluisteren, toen H. K. H. het op Kaar initiatief in het leven geroepen ..Nationaal Crisis Comité" instal leerde. Achter Haar optreden school de ver schrikkelijke tragiek van den nood in ons vaderland, die dan weer een onder-deel is van het drama, dat zich op het oogenblik over de gansche wereld voltrekt: het drama van een mensch-heid. die strijdt en worstelt om zich op de been te houden. Terecht werd het in de prinsesselijke toespraak gezegd, dat de zware materieele zorgen een diep en ernstig moreel gevaar meebrengen voor die vele duizenden, jong en oud, die hun tijd in ledigheid moeten doorbrengen. Daarom is de taak van het Nationaal Crisiscomité van zoo groote beteekenis. Maar dit comité zal niets vermogen als tenslotte het volk zélf er niet zijn schouders onder zet. Van het bij deze gelegenheid op het Ne derlandsche volk gedane beroep kan en mag men groote en grootsche dingen verwachten. Ons volk is, in al zijn standen, niet karig met zijn giften. Een beroep op zijn offervaardigheid werd nimmer tevergeefs gedaan En aan belangrijke indivldueele bijdragen was evenmin ooit gebrek. Wie wel eens voor een of ander goed doel anderer hulr> inriep, weet. hoe de geest van offervaardigheid dikwijls op ontroerende wij ze zich manifesteert in daden, niet minder in giften, maar ook in een gevoel van saam- hoorigheid. Het „Nationaal Crisis Comité" heeft zich dezer dagen met een oproep gericht tot het Nederlandsche volk. Het was een kort, maar krachtig beroep op den offerzin van onze natie, en dit woord was de echo van hetgeen Neerlands Prinses Maandag gezegd heeft. Dat een zeer groot deel van ons volk nog helpen kan, staat. vast. Niet alleen, omdat er, gelukkig, nog honderdduizenden zijn, die zelfs In dezen tijd nog onbekrompen en zor geloos kunnen leven; niet alleen omdat zeer vele inkomens nog van dien aard zijn, dat er gerust een flinke gift éf kan; maar ook, rmdat de kleinere Inkomens stellig iets kun nen bijdragen, vooral wanneer men bereid is, er zich iets voor te ontzeggen. Wie zal niet bereid ziin, iets van zijn ver maak of van ziin genot op te offeren voor een mooi en nobel doel? En thans géat het om een mooi en nobel doel. Men zal trachten rechtstreeks den nood van den evenmensch te verzachten en hem te bewaren voor den ondergang. Bij duizenden, bij tienduizenden zullen de giften, de kleine en ook de kleinste giften, binnenkomen. Niemand zal zich, voor zoover hij daartoe in staat is, willen, noch ook onttrekken aan dezen nationalen kruistocht van offervaardig heid en naastenliefde, aan dit noodzakelijk verweer tegen dreigend pauperisme en nijpend gebrek. En de christen weet, dat hij, aldus hande lend, niets anders doet, dan het vervullen van een plicht. De .Nederlandsche Dagbladpers" heeft in gezien, dat ook zij haar medewerking aan deze nationale zaak niet mag onthouden en daarom heeft zij haar leden aangespoord, in hun bladen een inschrijving te openen en bij hun bureaux gelegenheid tot storting te geven. Gaarne hebben wij aan dit verzoek gehoor gegeven; vanaf heden zullen wij dan ook de bij ons ingekomen giften en gaven gaarne in ontvangst nemen en vermelden Om de lijst te openen stelt de ..„Nieuwe Haarlemsche Courant" beschikbaar. f 25U Ook van giften in natura zullen wij gaarne melding maken. In Januari behandeling voor de rechtbank Naar wij vernemen heeft Mr. Bourlier, die als verdediger optreedt voor verd. P. in de moordzaak Eschauzier (waarvan K. hoofd, verd. is) gisteren afstand gedaan van zijn recht van verzet tegen beëindiging van het vooronderzoek. De instructie in deze zaak wordt dientenge olge heden gesloten. In Januari zal de zaak voor ae Haagsche rechtbank in openbare behandeling komen. Op luxe levensmiddelen Het Engelsche kabinet heeft besloten in den loop van de volgende week een wetsont werp in te dienen tot het heffen van nood- tarieven op den invoer van z.g.n. luxe levens middelen, als vruchten, jonge groenten, nieu we aardappelen, melk, room, geconserveerde vruchten, enz. Aangezien de behandeling van deze wet on- veer een week zal duren, verwacht men, dat het Lagerhuis niet voor 11 December op Kerstreces gaat. In Lagerhuiskringen rekent men er op, dat de invoering van een maalgebod voor En gelsche tarwe, ten bedrage van 15 pet. ten laatste in het begin van 1932 in werking zal treden, terwijl de kwestie van een maalgebod voor tarwe uit de Britsche Dominions even tueel zou worden geregeld door de imperiale economische conferentie. De „Times" verwacht voorts een verklaring van den minister van landbouw over de beet wortelsuiker-politiek. In de chique Eerste Kamer, Met het neusje der noblesse, Heeft men ook, uit plichtgevoelens, Voor den drank een interesse. En uit monden, die slechts nippen Aan kristallen panje-glazen, Konk het ruwe woord jenever, Zonder climax of extase! En de Ede.en der Staten, Nog wel Hoog Edel Gestrengen, Wisten een vulgaire dranksfeer Op het Binnenhof te brengen! Ja, de woorden drank en misbruik, Alcoholisch en beneveld, Werden uit exquise monden In de Zittingszaal geheveld. „Het ontwerp is haast onleesbaar"... Deze woorden reeds verklaren Hoe de afkeer bij de leden In de maagstreek was gevaren! Maar ten slotte is de drankwet, Om den drankpraat te betoomen, Met een rondje (maar van stemmen!) In de Kamer aangenomen. MARTIN BERDEN. (Nadruk verboden) Op slag gedood Gistermiddag omstreeks twee uur heeft op den spooroverweg aan de Munterslaan bij de Leidschevaart te Haarlem een treurig on geval plaats gevonden. De 75-jarige W. A. H. Z. uit Bloemendaal wilde by den overweg, die aan beide zijden omslote.i is door een klap hek, de spoorbaan oversteken, juist toen de electrische trein no. 1084, gaande van Rotter dam naar Amsterdam, passeerde. De man ging het klaphek aan den Bloe- mendaalsehen kant door, hij zag volgens de verklaringen den trein niet naderen, weifelde even, en stak toen toch de spoorbaan over. De met een snelheid van 100 K.M. per uur rijdende trein greep den man op de baan HaarlemLeiden met de voorzijae van den eersten motorwagen. De ongelukkige was bij na de rail over had hy niet geweifeld en nog één stap gedaan dan was hij veilig aan den overkant geweest. De wagenvoerder verklaarde voor het na deren van den overweg nog fluitsignalen te hebben gegeven en dadelijk bij het zien van den man te hebben geremd. 250 meter verder stopte de trein. Het slachtoffer werd omhoog ge-.lingird en kwam in een sloot langs de spoorbaan te recht. Door onbekenden is hij uit het water gehaald. Waarschijnlijk was hy op slag dood. De bestuurder en de in den trein aanwe zige hoofdconducteur waren de eenigste per sonen die het ongeluk hadden gezien en een verklaring konden afleggen. Het lijk is naar het St. Elisabeth's Gast huis te Haarlem vervoerd. Diamanten en parels van groote waarde aan boord van de „Statendam" ontvreemd Belooning van 100.0000 Belg. francs De Commissaris van Politie van de Cen trale Recherche te Rotterdam maakt het vol gende bekend: Op 31 October 1931 werden uit een passa giershut aan boord van het s.s. „Statendam" de volgende juweelen ontvreemd: Een collier van 93 echte parels wegende pl.m 260 gr. met platina slot, bezet met 4 kleine diamanten model „Marquise"; een pla tina ring,bezet met groove parels m het mid den, omgeven door 8 diamanten; een emaille broche met lazuurstoen en 100 diamanten; een armband van 77 echte parels; een gou den maliëntasch. Door belanghebbende is een bedrag van 100.000 Belgische francs uitgeloofd aan den- gene, die aanwijzing kan doen, welke mocht leiden tot opsporing en terugbrenging van bovengenoemde juweelen. In geval van ge deeltelijke herkrijging zal de belooning pro rato worden uitbetaald. Naar aanleiding van dezen brutalen dief stal wordt nog gemeld dat hy op de uitreis gepleegd is. De „Statendam" was op 23 Oc tober naar New-York vertrokken. Te Bou logne sur Mer scheepte zich een buitenland- sche familie in, die de kostbare juweelen in haar bezit had Dp diefstal is vermoedelijk in den nacht van 30 op 31 October gepleegd. Op laatstgenoemden datum werd de verwis seling geconstateerd en toen de „Statendam" te New-York arriveerde werd onmiddellijk de politie gewaarschuwd. Deze stelde een uiterst nauwkeurig onderzoek in, doch zij slaagde er niet in den dief of de juweelen te vinden. Internationale gerechtigheid en vrede Verklaring van de Fransche Katholieken Het Fransche katholieke orgaan „Croix" publiceerde gisteravond het volgende besluit: BU de ontwapeningsdemonstratie, welke morgen op het Trocadero plaats heeft, zal een verklaring van de Liga der Fransche Katho lieken over internationale gerechtigheid en internationalen vrede worden voorgelezen, welke door den eere-voorzitter der Liga, kar dinaal Verdier, aartsbisschop van Parys is goedgekeurd. Uit een passagiershut a. b. van de „Staten dam" zijn diamanten en paarlen van groote waarde gestolen. Een belooning van 100.000 Belg. francs uitgeloofd. (blz. 1, 1ste blad) Oude man te Haarlem door den trein ge grepen en gedood. (blz. 1, 1ste blad) Wetsontwerp in Engeland te wachten tot heffing van tarieven op luxe levensmidde len. (blz. 1, 1ste blad) Nationaal-socialistisch hoogverraad in Duitschland? (blz. 1, 1ste bl£d> Philips' Gloeilampen; overeenkomst met Telefunken. (blz. 1, 1ste blad) In Januari zuilen de verdachten in de moordzaak.Eschauzier voor de Haagsche rechtbank terechtstaan. (blz. 1, 1ste blad) Gandhi dreigt opnieuw met burgerlijke ongehoorzaamheid. (blz. 2, 1ste blad) Sluitingsavond „Mittovos"-actie te Haar lem. (blz. 1, 2de blad) Hoe de „Ophelia" omsloeg; de noodlottige ramp by Djambi (blz. 1, 2de blad) Nieuwe actie van den Volkenbondsraad bij het conflict in Mandsjoerije. (blz. 1, 3de blad) Verklaringen van Sir John Simon in het Lagerhuis over Mandsjoerije. (blz. 1, 3de blad) Nieuwe verkiezingen in Australië (blz. 1. 3de blad) De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot regeling van den kleinhandel in alcoholhou dende dranken aangenomen. (blz. 2, 3de blad) De Waterstaatsbegrooting in de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.60 achter uit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 3.53 uur. Hoogste barometerstand 770.4 te Vardö. Laagste barometerstand 734.7 te Blacksod. Verwachting: Matige Zuid-Oosteiijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt of betrok ken met tijdeiyke opklaring, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in tempe ratuur. A.s. Vrijdag 5 uur Heropening PIANOHANDEL VAN JULIANAPARK 64 HAARLEM-N. Overeenkomst met Telefunken Tusschen de beide grootste Europeesche concerns op radiogebied, de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven en de Telefunken Gesellschaft für drahtlose Tele- graphie m. b. H. te Berlijn, zijn overeen komsten gesloten die een nauwe samen werking, in het bijzonder wat betreft de technische ontwikkeling, beoogen. Te dien einde zijn afspraken gemaakt omtrent gebruikmaking van octrooirechten, van beide firma's. Verder wordt in samen werking de rationalisatie van de fabricage en van den afzet door beperking van het aantal typen, door uitwisselbaarheid en dergelyke, ten doel gesteld. Ten gevolge van deze overeenkomsten zyn de tusschen genoemde firma's hangende rechtsgeschillen bygelegd. De afspraken hebben niet alleen betrek king op het moederland der resp. firma's, maar gelden practiseh voor de gehtele we reld. zy hebben in de ee-ste plaafs de bevor dering van den radio-omroep en de radio industrie door uitbreiding van de toepas singen op het oog. Er zijn maatregelen genomen, welke het ook aan andere firma's mogelijk maken, zich aan te sluiten by de overeenkomsten, om ook harerzyds tot het gestelde doel bü te dragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1