de begrooting van koloniën DE GRAPJAS HARLEKIJN! Voor de Huiskamer ^AoxmneV) KINADRUPPELS VIERDE BLAD VRIJDAG 27 NOVEMBER 1931 BLADZIJDE 1 TWEEDE KAMER Vale sprekers bij Defensie Te veel of te kort bezuinigd? De Waterstaatsbegrooting aangenomen BINNENLANDSCH NIEUWS Het conflict in de T extiel-Industrie Dr H NANKING'S o eETLUÖl -OPWEKMNQ /tfOpfl. Dat gaat zoo maar niet Thuis durfde fis niet meer bij do brieven Rijkscommissie Werkverruiming Alle leden der familie zijn verstandige lui. BOEKBESPREKING STOOMVAARTLIJNEN Zenuwontsteking verdwenen Hoe Harlekijn zich door den ridder liet voorttrekken Vergadering van Donderdag W aterstaatsbegrooting Aan de orde is de stemming over het Rendement Knottenbelt op artikel 204 'handhaving van het bestaande systeem van ®ubsidieering van tramwegmaatschappijen). Het amendement wordt verworpen met 65 e?en 10 stemmen. De begrooting wordt zonder hoofdelijke s temming aangenomen. Begrooting van Koloniën De heer JOEKES (V. D.) stemt in met öen post te Genève voor koloniale vraag stukken. Wat den brand te Vincennes betreft, ge- '°°ft spr., dat de maatregelen van voorzorg «aar niet voldoende zijn geweest. Tegen het Sueken van contact in Frankrijk om op kolo niaal gebied samen te werken bestaat op zelf geen bezwaar, mits dit onder parti culieren blijft. Spr. keurt het niet goed, dat ue Nederlandsche gezant te Parijs tegen woordig is geweest bij een samenkomst van ve studiecommissie. Dit kan het vermoeden gekken, dat hier staatkundige bedoelingen ln het spel zijn. Is het de bedoeling geweest aan die studie-commissie een eenigszins of ficieel tintje te geven? De heer CRAMER (S.D.A.P.) sluit zich t®n volle aan bij den heer Joekes, ten aan een van de Fransch-Hollandsche toenade ring in Parijs. Ieder officieel contact moet haaraan onthouden worden. Spr. is geen Sfoot bewonderaar van deze tentoonstelling. Hfj meent, dat zij een uitdagende hou ding beteekende ten opzichte van het over- heerschte volk. Spr. betreurt het verloren 8aan van de kostbare Indische voorwerpen. De heer WIJNKOOP CC. P.) heeft bezwa- tegen den post te Genève. Het gaat W"een om imperialistische belangen. De ten toonstelling had ten doel de imperiale be- 'arigen van Nederland naar voren te bren- «en. Ten aanzien van de bezoeken herhaalt spreker, wat hij gezegd heeft bij de begroo- «hg van Buitenlandsche Zaken. Hij meent, Jat het hier gaat om een front te vormen wgen het communisme. Y Voorts betoogt hij, dat in vele deelen van 'hdië toenemende honger heerscht. De heer FEBER (R. K.) is niet voldaan ""er het standpunt der regeering ten op zichte van deze begrooting. Moet nu dit hoofdstuk het eenige zijn, waarop niet be zuinigd wordt? Toch is de huishouding van Uet departement van Koloniën wel voor bezuiniging vatbaar. Wat de tentoonstelling betreft, deze heeft |U de eerste plaats een beeld gegeven van uet Indische volk zelf. Spr. heeft grooten W'rbied voor de bouwers dezer tentoonstel- Jjug en voor hen, die aan de reconstructie Uebben bijgedragen. Minister de graaff bepleit het nut ^an een waarnemer te Genève. Hij sluit zich aan bij de waardeering, die Z?Uit is ten opzichte van de bouwers der J^oloniale tentoonstelling. Wat het Fransch- ^«derlandsch studiecomité betreft, dit is Uoch officieel, noch officieus. Het is een JjUrticuliere instelling. Het bezoek van den fanschen minister aan Indië is niets an- "ers geweest dan een beleefdheidsbezoek. De architecten-kwestie is voor spr. niet Nangrijk. Zij gaat de regeering niet aan en estaat niet meer sinds de heer Mooyen den ijootsten lof heeft gebracht aan den heer Reedijk. Ieder jaar doen zich in Indië hier en daar Moeilijkheden in de voedselvoorziening voor M§en den tijd van den nieuwen oogst. Het JUdisch bestuur is echter waakzaam. Van '°ngersnood is geen sprake. De heer WIJNKOOP dient een motie in, ^Uarin de regeering wordt uitgenoodigd Ogenblikkelijk maatregelen te nemen in ver- and met den hongersnood in Indonesië. Deze motie wordt niet voldoende onder- 'leund. De algemeene beschouwingen worden ge- loten. De heer K. TER LAAN (S.D.A.P.) meent, ?at een onderwijzer zijn studietoelage niet Johoort te moeten teruggeven als hij niet ,°0r de hoofdacte slaagt en dus niet naar *Ucüë kan. De heer CRAMER (S.D.A.P.) vraagt zich a of het bedrag van f 6600, dat bestemd is ,°or abonnement op de telegram-edities van ^heta wel verantwoord is. ^De regeering zou kunnen volstaan met be ukten uit de courant. .Minister de graaff zegt, dat bü ^Udeerenden de grens van het mogelijke moeUijk is na te gaan. Spr. zal deze gestie nog eens overwegen. De berichtge- „U)g van Aneta is voor het departement van v6 grootste waarde. Het bedrag is ten volle opantwoord. foDen regeling van de pensioenen-uitbeta- ln maandelijksche termijnen is in voor leiding. Relletjes in Paramaribo De heer WIJNKOOP (C. P.) bespreekt de vUgeregeldheden in Paramaribo. De regee- /Ug kan niet zeggen, dat zij niet gewaar- Y Uüwd was. Spr. waarschuwt de regeermg u°r het gebruiken van geweld, i De heer KNOTTENBELT (V. B.) zegt, dat M onlusten ongerustheid hebben gewekt ten ^lzien van de handhaving van ons gezag. s.De indruk is gewekt, dat de gouverneur jfet krachtig genoeg heeft ingegrepen. In- t ou de oorzaak ligt in den economischen Rostand der bevolking, moeten maatregelen opotnen worden. ^minister de graaff zegt nog geen J'icieel rapport te hebben ontvangen uit U^Uiame. Hij acht het niet verantwoord af M gaan op courantenberichten. Spr. heeft 4,ot den indruk, dat het gezag te slap is ge- f^ost. Men heeft hier niet met een gewoon ,^etje te doen gehad. Wanneer nadere ge- HpeUs spr. niet bevredigen, zal hij een on- Ppoek doen instellen. ijjDe heer WIJNKOOP dient een motie in, i>o onmiddellijk maatregelen tegen den hon- vraagt, welke motie niet ondersteund r'U3t. Curacao. „De heer IJZERMAN (S.D.A.P.) juicht de ingenomen herziening van het regeerings- f'ewient voor Curasao toe. H^at den economischen toestand aangaat, ziet er niet fraai uit. Oan de alcoholbestrijding wordt niet ge- ■:ik;8 gedaan. Deze wordt geheel aan parti- iti ren overgelaten en de regeering geeft u cent tr,06 heer VAN BOETZELAER (C. H.) ^ut. dat geen bijzondere reden is voor t» 6eriistheid ten aanzien van Curasao, al TUit de toestand tot soberheid. stelt de vraag of de weermacht voor ti[ka?ao naast een zóó groot politiekorps ck' te uitgebreid is. Een goed korps mili- politie schijnt spr. afdoende, heer FEBER (R. K.) wenscht, dat de rh^ring alles in het werk stelt om eigen i^aartxbronnen aan te boren, at de militaire uitgaven betreft, geeft den heer Van Boetzelaer toe, dat de abnormaal boog zijn. Doch bet be treft hier een belangrijk strategisch punt. Den heer JOEKES (V. D.) wil het voor komen, dat de machtsmiddelen wel wat al te groot zijn opgezet. De bezetting is daar door te kostbaar. Er moet voorts nauwkeu riger selectie toegepast worden bij uitzen ding van personeel naar West Indië. On langs zijn 39 menschen uitgezonden, van wie er 12 weer terug moesten keeren. Dit kostte maar eventjes 56.000 gulden, waarvoor het RÜk niets had. MINISTER DE GRAAFF zegt, dat Cu racao achteruit is gegaan tengevolge van de wereldmalaise. Tot op zekere hoogte is de toestand precair. De gesteldheid van den bo dem leent zich zeer moeilijk voor landbouw en veeteelt, waardoor het moeilijk wordt, nieuwe bestaansbronnen te scheppen. Als het noodig is, zal aan de drankbe strijding ook financieele steun worden ver leend. De weermacht-uitgaven zijn inderdaad zeer hoog. De organisatie is echter goed. Men moet hier wel rekening houden met de bij zondere situatie van Curagao. Men zal voor eerst van deze uitgaven niet afkomen. De vergadering wordt geschorst tot 8 uur. AVONDVERGADERING Begrooting van Defensie De heer VAN RAPPARD (Lib.) bespreekt in de eerste plaats de geneeskundige ver zorging. Spr. bepleit een betere regeling van de pensioenen der oude gepensionneerden en van de pensioenen der militaire paardenart sen, die nooit het maximum pensioen kun nen krijgen. Spr. zou den paardenartsen na 15 dienstjaren 5 extra jaren willen toeken nen. Opheffing van de militaire muziekkorp sen zou spr. ten zeerste betreuren. De bevordering van de onderofficieren heeft verder spreker's belangstelling. Niet iedere sergeant kan sergeant-majoor worden, maar een betere promotie-regeling is toch wel ge wenscht. Spr. bestrijdt nog eens de motie-Albarda om de militaire uitgaven met 25 pet. te ver minderen. Spr. zou de voorgeoefenden wat langer ln de kazernes willen houden. Er moet op de ruimste schaal bekendheid aan het instituut worden gegeven, opdat er zoo ruim mogelijke deelneming zal komen. Spreker's fractie wenscht een klein, maai goed geoefend en goed geoutilleerd leger. De bezuiniging, welke nu wordt toegepast, kan spr. niet voldoen; er wordt te veel bezuinigd. De reserve-officieren worden te weinig ge oefend. Ook voor de vloot wordt te veel bezuinigd. Wij zijn in Indië met de marine aan de uiterste grens: het oudere materiaal moet noodzakelijk worden vervangen. Ook de bezuiniging op de herhalingsoefe ningen keurt spr. af. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.R.) meent dat er zooveel is bezuinigd, dat het eindcijfer thans niet verder naar beneden kan, zonder de vitale belangen der weermacht te schaden. Aan ongeoefende reserve-officieren heeft men niets. De reorganisatieplannen van den minister zullen tot verzwakking der weer macht leiden. Spr. bestrijdt verder de eenzijdige ontwa- peningspolitiek der sociaal-democraten. Spr. maakt bezwaar tegen het onttrekken van de „Nautilus" aan het politie-toezicht op de Noordzee-visscherij, welke heeft plaats gehad in het drukst van het seizoen, terwijl het schip niet is vervangen door een schip met even krachtige radio-verbinding. De heer VAN DE BILT (R.K.) acht het standpunt zijner partij ten aanzien van een eenzijdige ontwapening bekend. Enkele ver soberingen acht hij wel mogelijk, als deze door den nood der tijden worden gevorderd. In dat verband verdient een bezuiniging voor zoover die overeen is te brengen met de vei ligheid van den Staat speciaal van Indië toejuiching. Het detachement mariniers op Curagao moet z.i. niet worden ingekrompen, eerder uitgebreid, het zijn beste soldaten. Diensten op Zondag moeten zooveel moge lijk worden beperkt. Met genoegen heeft spr. kennis genomen van de voorgenomen opheffing van het Ma rine-etablissement te Amsterdam. De enca- dreering der marine is te duur; zoo zijn er met name bij het loodswezen te veel hooge ambtenaren. Wil de minister dit niet eens in studie nemen? De heer K TER LAAN (S.D.A.P.) zegt, dat de behandeling der defensiebegrooting hier en elders hoofdzakelijk een kwestie is van financiën. Bij Hoofdstuk I heeft sprekers partij bij monde van den heer Albarda een motie voorgesteld om op de begrooting van de militaire uitgaven 25 pet. te schrappen. Deze motie was ernstig bedoeld en ook an deren, die niet op het standpunt der eenzij dige ontwapening staan hadden er voor kun nen stemmen. De bedoeling was. dat met de bezuiniging op defensie veel verder moest worden gegaan dan de Minister doet. Het Zwitsersche stel sel moet op veel grooter schaal worden toe gepast. Een groot deel der officieren heeft hier geen werk; ook zijn er veel te veel be roepsonderofficieren. De bezuinigingen welke spr. wil zijn de volgende: eerst de 5.6 millioen van den Mi nister; vervolgens op nieuwbouw vloot 6.5 millioen; op geschut en munitie 4 millioen; inkrimping der lichtingsterkte 4 millioen; 1 jaar stopzetting van de productie van che mische strijdmiddelen y, millioen; herha lingsoefeningen 4 ton. Hierbij is niet gesproken over tractemen- ten en pensioenen. Voorts kan worden bezuinigd door afschaf fing van de politietroepen, bezuinigd op den vrij willigen landstorm, afschaffing van een divisie en opheffing van de doode weermid delen. Daarnaast kan nog de cavalerie wor den gemist. Op die manier zijn de millioenen wel te vinden. Spr. dient een motie in om de lichting voor 1932 te bepalen op 13.000 man. De heer VAN DER HOUWEN (S. D. A. P.) bespreekt de positie van het loodsperso- neel der betonning, bebakening en verlich ting. De dienstreglementen zijn nog steeds niet tot stand gekomen en de diensttijden zijn te lang. Ten slotte behandelt spr. de vrijheid van het militaire personeel om vergaderingen bij te wonen. Mevr. BAKKER-NORT (V. D.) bespreekt de Dienstweigeringswet en de toepassing er van. Deze wet is feitelijk in strijd met de Grondwet, welke alleen spreekt van ernstige gewetensbezwaren, waaronder niet alleen religieuze bezwaren vallen, maar ook huma nitaire overwegingen. De heer CRAMER (S. D. A. P.) wil bezui niging door stopzetten van den bouw van den derden kruiser en allen nieuwen aan bouw, wat ook door de Indonesiërs in den Indischen Volksraad wordt gewenscht. Ver der door minder schepen te laten varen. Dan loopen zij ook niet °P klippen. Het vastloopen van de Sumatra is door den commandant der zeemacht in Indië sterk vergoelijkt; maar de commandant van dit schip heeft zeer roekeloos in gevaarlijk wa ter gevaren. Er moet een regeling komen, die mogelijk maakt dergelijke tekortkomingen te straffen evenals dit bij de koopvaardij ge schiedt. De heer MARCHANT (V. D.) betoogt, dat de ouders der adelborsten moeten beslissen bij wien deze ter catechisatie moeten gaan en niet de Minister. Bescherming tegen luchtaanvallen is, wil zij volledig zijn, niet te betalen. De Minister wilde verleden jaar die zorg op de gemeen- tén afwentelen. Wel ja, waarom niet? Het lastdier staat klaar! Zoo noodig zou de Mi nister nog „aanwijzingen" geven. De gemeen ten hebben gezegd: „dank u wel, maar wij doen het niet als wij er niet toe worden ge dwongen door de wet." En dat wetsontwerp zal wel komen, als de interdepartementale commissie erin geslaagd zal zijn het in den vereischten vorm te gieten. De heer TILANUS (C.H.) spreekt voor de wederopneming van de oude bepaling van 1815 ten aanzien van den godsdienst in het reglement op de krijgstucht zijn dank uit. Hij behandelt verder de verspreiding van geschriften, welke de krijgstucht onder mijnen. Vervolgens behandelt spreker eenige pun ten van materieel belang, o.m. de onttrek king van de „Nautilus" aan het politietoe zicht op de Noordzeevisscherij. De comman dant van dit schip leeft niet genoeg mede met de visschers. Verder vraagt spr. wat er moet gebeu ren met de gebouwen van het Marine-eta blissement te Amsterdam. De bezuinigingen op den vlootbouw keurt spreker in sterke mate af. De heer VAN DIJK (A.R.) bestrijdt de opvattingen van den heer Marchant over de verplichtingen der neutrale landen. Daarna behandet spr. de in de begroo ting aangebrachte bezuinigingen, die te groot zijn. Het departement van Defensie wordt daardoor onnoodig zwaar gedrukt. De be zuinigingen op de andere departementen hebben vrijwel niets opgeleverd. Behoorlijke bescherming tegen lucht- en gasaanvallen acht spr. zeer wel mogelijk. (Wordt vervolgd). Bespreking met den Rijksbemiddelaar zonder resultaat In de gisteren onder voorzitterschap van den Rijksbemiddelaar H. A. van IJsselsteijn gehouden vergadering met de partijen, be trokken bij de geschillen in de Twentsche textielindustrie is in de eerste plaats het rap port van den heer P. Groeneveld en mr. A. C. Josephus Jitta over de loonen der wevers bij de firma Jannink uitgebracht. De arbei ders-vertegenwoordigers konden zich met de in dat rapport gepubliceerde cijfers vereeni- gen, doch zij gingen niet met de conclusie accoord, dat het gemiddeld eindloon van de wavers, wier werk gerationaliseerd is, na de rationalisatie met ruim 2 percent is toe genomen. Zij meenen, dat uit dat rapport integendeel blijkt, dat het gemiddelde eindloon tengevolge van de rationalisatie gedaald Is. De arbeiders waren niet bereid het werk bij de firma Jannink te hervatten, tenzij eenige grootere compensatie werd gegeven voor de grootere krachtsinspanning, die het gevolg is van het werken met meer getou wen dan voorheen. Aangezien de werkgevers niet bereid waren dat verzoek in te willigen is de vergadering, zonder dat eenig resultaat bereikt was, ge sloten. Katholieke Kinderuitzending Bisdom Haarlem Woensdagmiddag kwamen de afdeelingen van de Kath. Kinderuitzending in 't Bisdom Haarlem te 's-Gravenhage bijeen, onder voorzitterschap van Dr. H. J Damen uit Amsterdam. Aanwezig waren ongeveer 20 afdeelingen. Medegedeeld werd dat op de statuten de Bisschoppelijke en Koninklijke goedkeuring was verkregen en Z. H Excel lentie de Bisschop van Haarlem tot alge meen adviseur had benoemd den Zeereerw; heer A. Voorham Rector te Amsterdam. Tevens had Mgr benaald dat alle afdeelin gen een Geestelijk Adviseur zouden aanvra gen. De door het bestuur aangegane finan cieele overeenkomst met de Centrale Com missie. waarbij voor de gezinsverpleging be langrijke financieele voordeelen waren ver kregen. werd na eenige d'scussie aanvaard. Tevens werden de nieuwe benalingen goed gekeurd. waardoor de regeling der uitzen ding van deze kinderen belangrijk verbeterd werd, terwijl ook het toezicht op de gezinnen be^er geregeld werd dan vroeger geschiedde. Met de verschillende koloniehuizen was een regeling getroffen, waardoor een uniforme prüs was vastgelegd welke voor alle huizen geliik is. terwiil tevens door een nauw con tact met de koloniehuizen toezicht op verple ging en voeding verzeke-d is. AUeen kolonie huizen, welke dit contact aanvaard hebben, zui^n kaderen ontvangen. Uitzending uit het Bisdom Haarlem naar deze kmoniehuizen zal alleen over het Cen traal Bureau van de' Kath. Kinderuitzen- d'ng kunnen geschieden. Deze nieuwe regeling gaat 1 Januari 1932 in. Hierna had de bestuursverkiezing plaats Behalve de door den B'sschoo van Haarlem benoemden voorzitter, Dr Damen, werden de volgende bestuursleden gekozen. Voor Amsterdam de heer Th. Kalkhoven; voor Rotterdam de Zeereerw. heer pastoor Ik verheugde mij erop. dat lk de arbeiders iets kon laten verdienen. Ik laat namelijk een klein huisje bouwen, niet veel grooter dan het tegoed op mijn spaarbankboekje. De architect heeft volgens mijn aanwijzin gen het plan geteekend, ik zag mezelf ln den geest al boven uit het raam kijken er hoefde alleen nog maar gebouwd te wor den toen werd ik plotseling bij een over heid ontboden. Ik kan uit de overheden niet zoo best wijs worden, ik weet alleen, dat we voor alles en nog wat een overheid hebben, en sedert mijn meerderjarigheid lijd ik onder den angst droom, dat ik vroeg of laat door een mug gebeten zou kunnen worden zonder toestem ming der betreffende overheid. Wie weet, of daar geen boete op staat! Ik ging dus naar de overheid (ik zal die voor 't gemak overheid a noemen). Er zat een man, die maar heel weinig tijd had, maar hij dacht, dat ik heel veel tijd had. En hij zei: het was heel goed, dat er gebouwd werd, dan kwam er tenminste werk, maar... dat ging zoo maar niet! Die toevoering verwonderde, mij niet, want daar hebben we overheden voor, om dat ,,'t zoo maar niet gaat". „De teekening moet namelijk veranderd v/orden." Dat heeft hij me haarfijn uitge legd, ik heb haarfijn geluisterd en er haar fijn geen woord van begrepen. Als ik 't goed verstaan heb, moet het balkon weg van den zonkant naar de stormzijde, en wat van hout is, moet van steen zijn, en wat van steen is, moet van hout zijn, en die groote ramen maakten de kamers te donker, en wat vooraan was, hoorde van achteren. Ik heb veel respect voor de overheid, daar om heb ik alles zwijgend aangehoord en aan 't eind heel bescheiden gevraagd: „Zullen we dan de badkuip onder tafel in de eet kamer Inbouwen, het bureau op de trap monteeren en 't dak :n den kelder leggen?" Toen zei de heer, dat ik schriftelijk uit sluitsel kreeg. Dat vind ik zelf ook prettiger. Ik verzamel namelijk zulke uitsluitsels, ik heb al een map vol, die laat ik later in kalfsleer inbinden, en dan ga ik er in lezen als lk een kwade bui heb. Onderweg naar huis was ik in een roos kleurige stemming, en als iemand me toen gevraagd had: „Slaat u me alstublieft even dood", had lk hem dat pleiziertje gedaan. Maar wat vond ik, toen ik thuis kwam? Een brief van overheid b. Die snakte er even eens naar, mij te zien; ik schijn toch wel een aardige kerel te zijn. Ik liet dus alle belang rijke bezigheden in den steek en snelde naar overheid b. Eerlijk gezegd had ik c-en angstig vermoeden, dat ik mijn vaccinebewijs jaren geleden verloren had, en misschien mag je heelemaal niet bouwen, als je geen pokken briefje hebt! Maar gelukkig, hij begon niet over vac cine-bewijzen, maar alleen over den grond, resp. het terrein, waarop mijn huisje hoopte te ontstaan. Want: „dat gaat zoo maar niet". Immers namelijk, aangezien ik daar dan een verbinding tusschen den binnenweg en den auto-weg moest laten aanbrengen, maar niet zoo, maar zoo, linksom, rechtsom, dwars middendoor, en dit met inachtneming van de paragrafen 914 en 863 en 472 uit het jaar 60C vóór Christus' geboorte. Onder mijn stoel was een klein plasje ontstaan van het angstzweet, dat langs mij heen druppelde. Ik zette mijn twee trouwhartige oogen op en stelde den heer voor, mijn huisje op rol letjes te zetten, om het naar behoefte over het terrein heen en weer te kunnen rollen, verondersteld natuurlijk, dat dit niet in strijd was met een regeltje in de bosch- en weidewet van Alexander den Grooten. bus komen, uit angst, dat er weer een uit- noodiging van een overheid in zou zitten: er zaten er twee in, van de overheden c en d. Ik liep driemaal met het hoofd tegen den muur, toen knapte ik een beetje op en kon ik mijn boetegang naar overheid c aanvaar den. Ik kan namelijk electrisch licht krijgen, natuurlijk, maar „dat gaat zoo maar niet"". Maar er moeten op mijn kosten drie lan taarnpalen op den grooten weg verplaatst worden, en daardoor moeten er twee boo- men geveld worden, maar ik kon ook onder- aardsche leiding krijgen, als ik een naburi- gen bergketen Het wegruimen, maar dat moest dan gauw gebeuren, want binnenkort kwam er een wet, waardoor dan ongeveer de heele schikking wederrechtelijk werd en ver anderd zou moeten worden. Dat leek mij vrij helder (ik vind electrisch licht gewoonlijk vrij helder), dus vroeg ik overheid c heel beleefd, of hij misschien een flinke erfenis voor me wist, en toen ik af scheid nam, was ik blij, want ik had al ge dacht, dat ik ook een electrische centrale zou moeten laten bouwen. Onderweg naar overheid d heb ik mezelf voortdurend toe loopen spreken, en wel dat ééne zinnetje: „Nee, dat zeg je niet!" Het had mij namelijk bij de twee vorige overheden al op de tong gezweefd, en ik had 't bijna gezegd, maar nee, dat mag men niet zeggen, dat Is te veel gevraagd. Overigens had overheid d natuurlijk vol komen gelijk. Ik zou namelijk worden aan gesloten bij de waterleiding, maar „dat gaat zoo maar niet". Want de buis moest dertig centimeter onder den grond rondom den aardbol geleid worden, maar misschien ging 't ook, als men het huisje, nadat het ge bouwd was, weer afbrak en tien meter meer naar links weer overeind zette! „Jawel", zei ik, „dat begrijp ik volkomen. Maar dan laat ik liever fleschjes soda-water komen." Toen ging ik naar huis, nam vijf velle tjes papier en schreef aan mijn arbeiders: „Er wordt niet gebouwd! Maar als jullie de overheid, uit dankbaarheid voor de mislukte opdracht, met een fakkeloptocht willen ver eeren, waarschuw me dan even, dan ga ik mee!" Mersel; voor Den Haag de heer J. Hulsman; voor de provincie Noord-Holland de Zeer eerw. heer pastoor Rombouts van Wormer- veer; voor de provincie Zuid-Holland de Zeereerw Pater M. G. J. v. d. Schoot O.F.M. uit Gouda; voor Zeeland de heer P. M. Wolsky uit Middelburg. Door den Diocesanen Jeugdraad werd als bestuurslid aangewezen Rector S. Braakman uit Den Haag; door het Hoofdbestuur van het Wit-Gele-Kruis Dr. J. N. Schreeren, uit Grootebroek en door den Bond van Groote Gez'nnen Drs. J. C Ch. de Boer. Rector Kath. Meisjes Lyceum in Den Haag. Verder we~den rog door de aleemeene ver gadering op voordracht van het bestuur tot bestuuursleden gekozen Mr. H. de Jong te 's-Gravenhage; de heer L. Westerwordt uit Amsterdam en Rector Kerkvliet uit Rotter dam. Dit bestuur zal a.s Dinsdag te Amsterdam biieen komen voor het kiezen van een dage- lijksch bestuur. De begrooting voor 1932 werd z. h. st. goedgekeurd. H'erop was een post uitgetrok ken voor de benoeming van een bezoldigd directeur voor bet Centraal Bureau, alsmede voor bet aanstellen van 'n administratieve huinkracht. Het bureau is gevestigd Prinsengracht 752 te Amsterdam. Uit de veroiegrngscilfers bleek dat in het afgeloonen iaar het aantal verpleegdagen in ons Bisdom reeds beïang-nk is opgevoerd. Na de rord traag werd deze zeer geani meerde en goed bezochte vergadering geslo ten Ledental R. K. Werkliedenverbond Bijna tweehonderd duizend Het verloop van het ledental der bij het R K. Werkliedenverbond aangesloten vak den is aldus: 1 Januari 1 April 1 Juli 1 October 152.987 160.740 170.330 176.878 De diocesane bonden noteerden gezamen lijk: 1 Januari 1 April 1 Juli 1 October 125.340 129.874 133.538 135.961 Het totaal ledental van het Verbond (vak bondsleden en leden der Dioc. Bonden niet tevens lid van een aangesloten vakbond): 1 Januari 1 April 1 Juli 1 October 171.397 179.401 188.657 195.362 Bij dezen regelmatigen groei van 7 a 8000 leden perkwartaal mag veilig worden aan genomen, dat voor 1 Januari as. de Neder landsche Katholieke Arbeidersbeweging twee honderd duizend leden telt. Verkoop van lectuur in kazernes Vragen aan den Minister van Defensie Door het Tweede Kamerlid mej. Westerman zijn aan den Minister van Defensie de vol gende vragen gesteld: Is het den Minister bekend dat in kazernes bijbeltjes en Protestantsch Christelijke lec tuur ten verkoop aan de soldaten worden aangeboden door burgers, die daarvoor spe ciale toestemming schijnen te hebben? Acht de Minister het mogelijk de versprei ding van Roomsch Katholieke of vrijzinnig godsdienstige lectuur, bijv. brochures van Ds. Hugenholtz of prof. Heering, te verbieden, wanneer het colporteeren met Protestantsch Christelijke lectuur wordt toegelaten? Meent de Minister niet, dat de kazerne niet het terrein mag zijn voor het maken van pro paganda voor welke richting ook? Is de Minister bereid de commandanten der kazernes te berichten, dat colportage van welke lectuur ook niet mag worden toegela ten en reeds afgegeven machtigingen tot het betreden der kazernes in te trekken? Mr. 3 A. de Wilde tot voorzitter benoemd Bjj Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van dé Rijkscommissie van advies voor Werk verruiming mr. J. A. de Wilde, Hd van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage. Deze volgt dus wijlen prof. dr. W H. No- lens in diens functie als voorzitter op. Sinterklaas Vervoer van banketbakkerswaren op 6 December De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft toegestaan, dat ln afwijking van het bepaalde in art. 2 van het Rustdag besluit voor transportarbeiders te land 1929 door mannen of vrouwen op Zondag 6 De cember arbeid wordt verricht, bestaande in het vervoeren van banketbakkerswaren. CHRISTUS IN ONZE BROEDERS. Uit het Fransch van Raoui Plus S.J. door J. A. R. Munnecom, Pr. 268 blz. 3e druk. Teulings' Uitg. Mij., 's Bosch. Dat van dit werk, dat het vervolg is van „In Christus Jezus" van denzelfden schrij ver, reeds de derde druk verscheen, bewijst wel, dat het in trek is bij hen die verdieping zoeken van hun godsdienstig leven, en de consequenties trekken uit het lidmaatschap van Christus' Kerk. In twee deelen bevat deze mooie uitgave een studie der drie groote wetten, die de be trekkingen bepalen, welke moeten heerschen tusschen een lidmaat van Christus en den naaste, en een soort wetboek van het „chris telijk" werk, de drie groote middelen van het Apostolaat, nJ. dat van den uitwendigen ijver, van het gebed en van het lijden. De uitvoering waarschijnlijk van ma trijs is goed, maar kan toch niet meer voor een 4en druk dienen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT 26 Nov. van Batavia to Amsterdam. JOHAN V. OLDENBARNEVELT (uitr.) 26 Nov. te Southampton. TABIAN (uitr.) 25 Nov. van Genua. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AMAZONE 25 Nov. van Barcelona te Bur- riana. AURORA 25 Nov. van Vlgo naar Lissabon. CERES 25 Nov. van Constantinopel naar Smyrna. CLIO, Algiers-Amst., pass. 25 Nov. Dun- geness. COLOMBIA (uitr.) pass. 26 Nov. Azoren. DOROS 25 Nov. van Rott. te Genua. GANYMEDES 25 Nov. van Constantinopel naar Bourgas. HELDER (uitr.) pass. 25 Nov. Azoren. HERCULES 25 Nov. Algiers naar Malta. PLUTO 25 Nov. van Alicante n. Torre- vie j a. TRITON 25 Nov. van Salonica n. Limni. ULYSSES. Valparaiso naar Liverpool, 25 Nov. op 60 mijl Z.W. van Fastnet. KON. HOLL. LLOYD. DRECHTERLAND (uitr.) 25 Nov. van B. Aires naar Rosario. MAASLAND (uitr.) 25 Nov. van Buenos Aires naar Villa Constitucion. HOLLAND—AMERIKA-LUN. BOSCHDIJK 26 Nov. van Rott. naar New Orleans, pass. 26 Nov. Vlissingen naar Ant werpen. MAASDAM 25 Nov. van Rott. te New Or leans. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. HARDENBERG 25 Nov. van Cardiff naar Villa Constitucion. HILVERSUM 25 Nov. Lizard gepass., Ter neuren naar Casteret. LARENBERG 25 Nov. van Norfolk naar Havana v.o. Hoe een dominee verlichting kreeg „Ik had een acute zenuwontsteking in mijn linker-schouder en arm, die ik had opgeloo- pen, door mü te vrel aan weer en wind bloot te stellen," schrijft Zijn Eerwaarde H. E. X. Het was mij onmogelijk den arm op te tillen om mij te kleeden, of anderszins te gebruiken en de pijn was natuurlijk vreeselijk. Alle uit wendige middelen faalden. Maar ik kreeg het weer geheel in orde door de aangetaste deelen warm te houden en eiken dag 's morgens vroeg Kruschen Salts te nemen in een glas warm water. Het duurde bijna een maand, maar toen was ieder spoor van de zenuw, ontsteking ver 'wenen." Zenuwontsteking is een voorbeeld van wel een dozijn soortgelijke kwalen sommige minder, andere weer heel ernstig die allo voortkomen uit onzuiverheden tn het bloed. En het is het onzuivere bloed dat, door het geheele Uchaam circuleerende en ontstekin gen in de weefsels veroorzakende, die on draaglijke pijnen veroorzaakt. Krusen Salts kurt u gerust vertrouwen: het zal de zaak weer in orde maken. Om dat Kruschen juist datgene bevat wat de na tuur noodig heeft om Uw inwendige organen weer tot een gezonden, normalen toestand terug te brengen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echt. heid. (Adv.), mui!';'. 286. Harlekijn wenschte vurig, dat hij een flink paard had zooals ridder Don- derwinkel, om naar huis te rijden. Toen hij een koopman in Hollandsche kaas zag, kreeg hy een schitterend idee. 287. ,.Ik wil al je kazen koopen en de kist er bij," zei Harlekijn; daarna leende hij in de naburige herberg een vleeschhaak en een stuk touw. keerde de kist met kazen om en wachtte den ridder af. 288. Het ging heel eenvoudig. Hij haakte den vleeschhaak in het dek van het paard en reed zoo op z*n kazen naar huis. „Dat is betsr dan zoo'n lang eind te loopen," lachte Harlekijn. IUMM1MMRM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 13