Gemeenteraad van Wijk aan Zee en Duin De spoorvrachttarieven voor land- en tuinbouwproducten. muff»-'- gjs» De gemeentebegrooting goedgekeurd Een voor stel om de functies van burgemeester en secretaris te scheiden. Het voorstel komt niet in behande ling. Het aantal opcenten op de gemeentefonds belasting gehandhaafd. De VOORZITTER achtte het overbodig om adhaesie ..tc.Jbetuigeju- i WIJK AAN ZEE HAARLEMMERMEER NOORDWIJK LEIDEN SASSENHEIM De behandeling in de Tweede Kamer - Redevoeringen van de heeren A. J. Loerakker en Ch. L. van de Bilt. HEILOO CASTRICUM HEEMSKERK ïstelüke adviseur do yreleerw. LIMMEN Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig was de heer Kruidenberg. Na onderzoek werden de geloofsbrieven van het nieaKBtecnoemde lid, den heer G. Bakkum, in bevonden, waarna tot toelating werd besloten. De heer SCHELVIS stelde voor, om het voorlezen der notulen voortaan achterwege te laten. De VOORZITTER en ook de wethouders hadden er geen bezwaar tegen, waarna overeenkomstig het voorstel van den heer Schelvis werd besloten. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken was een adres van het gemeentebestuur van Noord-Schar- woude om adhaesie te betuigen aan een adres, inzake de salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. B. en W. adviseerden het adres ter zijde te leggen, omdat het niet op den weg der ge meente Noord-Scharwoude ligt, om hierom trent Ged. Staten te adviseeren. De heer KRUITHOF stelde voor, om dit adres wel te behandelen. Elke gemeente heeft tenslotte het recht om het te doen. Wanneer men meent, dat er te hooge sa larissen betaald worden, dan mag men gerust de overheid daarop attent maken. De heer De GOEDE stond aan de zijde van den heer Kruithof. Met 7 tegen 5 stemmen werd hierna be sloten om wel adhaesie te betuigen. Tegen stemden de heeren Tervoort, Gijs, Zuider duin, Poortstad en Gijsberts. Van de Radio-centrale „Velsen" was een verzoek ingekomen, betreffende de overkrui- sing van wegen. Na eenige discussie werd afwijzend op dit verzoek beschikt. Bijdrage verloskundige. B. en W. adviseeren afwijzend te beschik ken op het verzoek van Mej. H. R. Leijsen, verloskundige te Beverwijk, om een bijdrage van 100.'s jaars te mogen ontvangen voor te verleenen verloskundige hulp aan on- en minvermogenden patiënten, in deze gemeente woonachtig. De heer HILBRINK verwonderde zich over dit adres. In de vorige raadsvergade ring is besloten om een andere verloskundige een bijdrage te verleenen. Spr. vindt dit onbillijk en stelt voor, om het verzoek in te willigen. De handelwijze van B. en W. acht spr. niet fair. De VOORZITTER komt hief tegen op. Spr. zet de overwegingen uiteen, welke geleid hebben om één der verloskundigen alsnog een bijdrage van xoo.te verleenen. Het gaat hier niet om de een of andere persoon. De heer KRUITHOF verdedigde het geven van een bijdrage ook aan Mej. Leijsen. Na een jaar kan de raad opnieuw het al of niet geven van een bijdrage aan beiden bespreken. Maar spr. wil beiden op gelijken voet be handelen. De heer DE WILDT merkte op, dat Beverwijk ook geen subsidie geeft voor de verloskundige in Wijk aan Duin. De heer GIJS bevestigde dit. Na langdurige discussie werd het voor stel van den heer Hilbrink aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Zuiderduin, Tervoort, Gijs, Schelvis, en de Wildt. Bouw- en Woningtoezicht. B. en W. stellen voor hen te machtigen met het Technisch Adviesbureau van de Unie van Waterschapsbonden te Haarlem, ingaande 1 Jan. 193a, wederom voor den tijd van 1 jaar een regeling aan te gaan, ten aan zien van het Gemeentelijk Bouw- en Woning toezicht. De heer v. d. COLK vroeg of niet lang zamerhand de tijd is gekomen om een vasten architect aan te stellen. De VOORZITTER antwoordde, dat dit voor een gemeente ais de onze niet gaat. Hiervoor is zulk een bureau de aangewezen instelling. B. en W. zijn over de werkzaamhe den van dit bureau volmaakt tevreden. De heer HILBRINK had toch liever een eigen architect. Daarover kan men altijd be schikken. De heeren KRUITHOF en DE WILDT waren ook zeer tevreden over de werkzaam heden van het bouwen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna goedgekeurd. Opcenten gemeentefonds belasting De door den raad in de vergadering van den a6 Augustus 1930 vastgestelde verorde ning op de heffing van 40 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting is van kracht tot en met 30 April 1932. Dientengevolge behoort voor het belasting jaar 193a1933 wederom een dergelijke verordening te worden vastgesteld. Aangezien 1% van de opbrengst van de hoofdsom der gemeente fondsbelasting ge raamd kan worden op f 614.2;, zal, teneinde de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1932 sluitend te kunnen maken, een heffing van 40 opcenten noodig zijn. De opbrengst hiervan bedraagt f 24570.waarvan 2/3 gedeelte geraamd kan worden ten bate van 1932. B. en W. meenen dan ook te moeten voor stellen het getal van 40 opcenten te handhaven De heer HILBRINK vroeg of het niet mogelijk is de opcenten progressief te heffen. De VOORZITTER antwoordde, dat dit moeilijk gaat. De belasting, waarop de op centen geheven worden is reeds progressief. Dit is het bezwaar voor vele andere gemeen ten geweest. De heer HILBRINK bleef aan de door hem voorgestelde progressie de voorkeur geven. Spr. zal de volgende maal met cijfers komen. Het voorstel van B. en W. werd hierna goedgekeurd. Geen adhaesie B. en W. adviseeren niet aan te nemen het voorstel van de heeren Gijsberts en J. Poortstra, om adhaesie te betuigen aan het aan de Kamer gezonden adres van de Ver- eeniging v. Nederlandsche gemeenten, waarin bij de Kamer er op wordt aangedrongen het wetsontwerp tot tijdelijke korting op de Rijks- uitkeeringen niet aan te nemen. De heer POORTSTRA verdedigde 2ijn voorstel. Verlaging der salarissen van het gemeentepersoneel is niet in het belang der gemeente. De heeren KRUITHOF en SCHELVIS betoogen, dat onze gemeente lid is van de Vereeniging van Gemeenten. Alzoo is deze adhaesie volmaakt overbodig. Het voorstel der heeren Gijsberts en Poortstra werd hierna verworpen met 10 tegen 2 stemmen. Vóór stemden de beide voorstellers. Verlenging termijn van ontruiming B. en W. doen een voorstel tot verlenging van den termijn van ontruiming van twee der onbewoonbaar verklaarde woningen aan den Stetweg. De heer KRUITHOF zeide tegen dit voorstel te zullen stemmen, omdat er woon gelegenheid voldoende is. De heer SCHELVIS achtte het een belang van Wijk aan Zee, dat die woningen zoo spoe dig mogelijk verdwijnen. In Wijk aan Duin is toch wel iets te vinden. De VOORZITTER antwoordde, dat hij de bewoners niet gaarne in de wintermaanden op straat zou zetten. De heer DE WILDT was ook vóór ont ruiming. Men kan ze toch naar een woning in Wijk aan Duin verwijzen. De „Tienden" behooren toch eindelijk eens te verdwijnen. Na nog eenige discussie werd besloten om den termijn op drie maanden te stellen. De gemeentebegrooting Hierna werd overgegaan tot behandeling der gemeentebegrooting voor 1932. De heer KRUITHOF opent de algemeene beschouwingen. Spr. merkt op, dat de laatste verkiezingen iets bijzonders brachten. Vooral de wethou dersverkiezing. Er waren genoeg liefhebbers. Van de 13 raadsleden waren er maar weinigen, die niet aasden op een wethouderszetel. De R.K. hadden door hun meerderheid de macht in handen, al constateert spr., dat zij in de gemeente geen meerderheid hebben. Van de macht hebben zij misbruik ge maakt, door de eenzijdige samenstelling van het college. De wethouders die heengin gen, hadden het vertrouwen. Men kan dit nog niet Zeggen van de tegenwoordige wet houders. De geheele verantwoordelijkheid rust bij de R.K. fractie. Het college zal voor moei lijke vraagstukken komen te staan. Drie vier de der gemeentenaren stemt met de samen stelling niet in. Dit kan zich wreken in de toekomst. Spr. had liever een andere ver deeling zien toegepast, waarbij ook aan andere partijen een zetel zou worden toegewezen. De heer HILBRINK bespreekt ook de wethoudersverkiezing. De R.K. hebben machtsmisbruik gepleegd. Over vier jaar kan het wel eens anders zijn. Dan zal het zijn hij die kaatst, moet den bal verwachten. Het spijt spr., dat het zoo gegaan is, temeer nog, waar aan de R.K. fractie om overleg gevraagd was. De heer GIJSBERTS bespreekt den per soon der wethouders, waarop de VOORZIT TER verzocht hierop niet verder in te gaan, Wethouder TERVOORT antwoordt, dat in het college steeds twee katholieke wet houders zitting hebben gehad. Drie jaar geleden echter is daarvan (spr. mocht wel zeggen door verraad) van af geweken en is de heer Kruithof in het college gekomen. Spr. herinnert eraan, hoe de heer Kruithof gedurende die 3 jaren door de R.K. fractie is behandeld. Nooit is men er over gevallen. Bij de jongste wethoudersverkiezing hebben de R.K. geen aanleiding gevonden om ver andering te brengen in hetgeen juist zóó gewenscht is. De heer KRUITHOF antwoordde, dat hij de R.K. fractie niet losgelaten heeft, maar dat de fractie hem losgelaten heeft. In de fractie wil spr. zich hierover gaarne verklaren. De heer TERVOORT antwoordt, dat de R.K. fractie dit gaarne accepteert. De algemeene beschouwingen worden hierna gesloten. De heer HILBRINK betoogt bij het hoofd stuk Algemeen Beheer, dat de functies van burgemeester en secretaris voortaan geschei den behooren te zijn. Dit zal voor den burge meester natuurlijk minder aangenaam zijn, doch het gemeentebelang dient hier voor te gaan. Spr. had gaarne gezien, dat de voorzitter bedankt zou hebben, omdat het aantal in woners de 5000 overschreden heeft. Thans ziet spr. zich tot zijn spijt genood zaakt om voor te stellen tot scheiding der functies over te gaan. De heer KRUITHOF is van meening, dat over de2e aangelegenheid binnen eenigen tijd een voorstel te wachten is. Overigens zegt spr., dat hij zooeven vóór adhaesie van het adres van Noord Scharwoude was, om dat de gemeente weer gedwongen is, om het salaris van den ontvanger met 500.te verhoogen. De heer HILBRINK dient hierop zijn voorstel in. De VOORZITTER. Vindt u dat nu een manier, om een dergelijk voorstel zóó, zon der eenig advies, op tafel te brengen De heer HILBRINK Ja. De VOORZITTER Dan hebt u er geen benul van De heer HILBRINK Dank u. De VOORZITTER merkt op, dat dit geen manieren zijn tegenover iemand, met 32 dienstjaren. Waar blijft op zoo'n manier de rechtspositie der ambtenaren Spr. had dit zeker niet verwacht van den heer Hilbrink, die zelf ambtenaar is. De heer POORTSTAD yraagt of de scheiding der functies groote uitgaven zal meebrengen. De VOORZITTER antwoordt bevesti gend. Op het oogenblik zouden de meerdere uitgaven 1200.bedragen, maar na 1 Jan. zou het in elk geval meer Zijn. Hoogst waarschijnlijk 1500. Spr. stelt voor, om het voorstel niet in behandeling te nemen. De heer KRUITHOF verklaart, dat hij er ook niet voor is, om het thans te behande len. De heer HILBRINK verklaart, dat hij later op deze zaak zal terugkomen. Overeenkomstig het voorstel van den .vjQBratter.woedt, hierna Jwslo De heer SCHELVIS brengt een woord van hulde aan het vorige college, dat door een voorzichtig beleid wist te bereiken, dat de rekening over het vorige dienstjaar tot een batig saldo van 22000.sloot. De heer POORTSTAD zegt, dat de com missie van onderzoek van de begrooting den indruk kreeg van een ruimen opzet. Dit is echter te billijken, daar men de posten beter te ruim, dan te klein kan nemen, vooral in dezen crisis-tijd. Nadat nog enkele andere leden opmer kingen hebben gemaakt, werd de begrooting met algemeene stemmen goedgekeurd. De belangen van Wijk aan Zee. Bij de rondvraag dringt de heer SCHEL VIS er op aan, dat thans zal worden overge gaan tot de instelling van een commissie, die de belangen van de badplaats Wijk aan Zee eens zal onderzoeken en ter sprake bren gen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit eigenlijk iets zou zijn voor „Vreemdelingen verkeer". Spr. zal het echter in het college aanhangig maken. Nadat nog eenige vragen beantwoord zijn, richt de VOORZITTER een woord van af scheid tot den heer Chr. de Goede, die als lid van den raad heen gaat. Hierna volgt sluiting. Opdrachten Na ondershandsche aan besteding is opgedragen aan den heer Chr. L. de Goede, aanneemer alhier, het bouwen van een landhuis aan den Zeeweg, voor rekening van den heer J. Dochter te Be verwijk Aan aenzelfde is voorts opgedragen het bouwen van een dubbele villa, aan den Julianaweg, alhier, voor rekening van den heer A. Heijnis te Beverwijk. KERKWACHT De Kerkwacht is Donderdagavond) in dienst gesteld. Voor den goeden gang van zaken wordt a. s. Maandag wederom in café „De Zwaan" een ergadering belegd ten gerieve van die genen, die Donderdavond verhinderd waren. Allen, die zich hebben opgegeven en die nog lid wenschen te worden, worden ver zocht in deze veradreing te verschijnen. Personalia Aan de bijzondere school te Rijk is tot tijdelijk onderwijzeres benoemd mej. E. J. P. Homburg te Bloemendaal. Onderscheiding Commissaris van Politie. Gistermorgen heeft de Burgemeester on zer gemeente, den heer M. Gooi, Commissa ris van Politie, alhier, met eenige toepasse lijke woorden op verzoek van het hoofdbe stuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond op de borst gespeld het brevet en verguld zilveren dienstkruis voor 30-ja- rigen politiedienst. Geldleening Gistermiddag werd een buitengewone ver gadering gehouden van den gemeenteraad in de Stadsgehoorzaal. Na geheime zitting werd spoedeischend aan de orde gesteld een voorstel tot aan koop van het perceel Breestraat 117 (het huis van prof. Kan) voor 70.000. Het voorstel werd zonder discussie en z. h. st. aangenomen. Z. h. st. werd daarna aangenomen het voorstel tot het aangaan van een geldlee ning, groot 2.000.000 a 5 pet., af te lossen in vijf jaren. De raad ging daarna opnieuw in geheime zitting. Burgerlijke Stand. Geboren: Abraham Ni- colaas, zoon van N. Lugtigheid en G. J. Guldemond. Simon Adrianus Maria, z. van P. M. van Tol en A. J. van Tol. Antoon, z. van A. van Duijn en P. C. M. Dannijs. Loui se Maria, d. van C. Rotteveel en N. E. Schoenfeld. Adriana, d. van G. C. van Coe- verden en M. C. Bouwmeester. Hendrik Lu cas, zoon van H. L. Boter en G. Duthler. Ingekomen: B. L. Jonkman en vr. Men- neweg 77, van Lisse. H. Hewer, Hoofdstraat 253, van Eindhoven. B. Groeneveld en gezin, Oude Haven 7, van Amerika. Vertrokken. J. Baak, van Klinkenberg 13 naar Woubrugge. Mej. H. Koolman, van Kerklaan 19 naar Lisse. Mej. C. Elstgeest, van Fl. Schoutenstraat 24 naar Oegstgeest. Mej. A. Groenen, van Hoofdstraat 224 naar Voorhout. H. Niesing, van Hoofdstraat 238 naar Amsterdam. A. J. van Dissel, van Wil- helmmalaan 14 naar Warmond. Gasbedrijf. Op St. Nicolaasavond zal van wege het gemeentelijk gasbedrijf een gratis verloting plaats hebben. Deelnemers zijn al degenen welke meer dan 500 M3. gas per jaar verbruiken. De prijzen bestaan uit gashaarden, com- foren enz., alle artikelen van huishoudelij- ken aard. De verloting heeft plaats in 't Bruine Paard. Bij de behandeling van de Waterstaats- begrooting voor 1932 in de Tweede Kamer heeft de heer Ch. L. van de Bilt het volgende gezegd ten aanzien van de spoorvrachttarie ven voor land- en tuinbouwproducten: Mijnheer de Voorzitter! Ik moge beginnen met den Minister dank te zeggen voor een toezegging, die hij doet op bladz. 15 van de Memorie van Antwoord. Ik heb n.1. gevraagd om aan de spoorlijn over den afsluitdijk van de Zuiderzee, op het punt waar zij zich vereenigt met de spoorlijn Den HelderAmsterdam, een af takking ook naar het Noorden te geven. De Minister antwoordt daarop: „Het tracé voor een spoorweg over den afsluitdijk wordt niet gewijzigd en blijft vla Harlingen loopen. Wat het tracé betreft voor een spoorweg van den afsluitdijk naar de lijn Amsterdam—Den Helder bestaat voor eene aftakking bij Anna Paulowna in de richting Den Helder vooralsnog, wegens het geringe te verwachten vervoer geen aanlei ding. Niettemin wordt bij de onteigening rekening gehouden met de mogelijkheid om later die aftakking te maken." Mijnheer de Voorzitter! Ik kan daarmee tevreden zijn. De noodzakelijkheid zal zich, na het in gebruik nemen, dadelijk open baren. Een bijna ijsvrije haven op een 7 K.M. af stand zal natuurlijk een deel van het vervoer tot zich trekken, vooral in den winter, en dan zal de behoefte aan ombuiging dra sterk worden gevoeld door de Spoorwegen zeif. Den Helder kan gerust zijn, de Minister houdt bij de onteigening rekening met de mogelijkheid eener aftakking naar het noorden. Sprekende over electriflcatle op dezelfde bladzijde, zegt de Minister, dat de voorloo- pige indruk omtrent de uitkomsten der elec- trificatie HaarlemAlkmaar en Amsterdam —Uitgeest deze is, dat de verkeerstoeneming geringer is dan op de lijn Amsterdam- Rotterdam. Maar in ieder geval is er een verkeers toeneming en ik constateer met genoegen, dat we in de bladen voor een paar weken hebben kunnen lezen van de belangrijke toe neming van het verkeer door de electrificee- ring der lijnen. Ik herinner er b.v. aan, dat het verkeer op enkele dier lijnen met meer dan 25 pro cent is toegenomen. Mijnheer de Voorzitter! Toen de lijn Haar lemIJmuiden nog niet geëlectrificeerd was, Was het verkeer met IJmuiden, doordat er te weinig treinen liepen, nu niet zoo druk. Toen was er behoefte aan verkeer: de auto bushouders waren slimmer en zorgden voor geregelde, snelle en drukke verbinding van Haarlem met IJmuiden. Ze maakten goede zaken. Toen de Spoorwegen dat in de gaten kregen, hebben ze eieren voor hun geld ge kozen en nu is er een verbinding Haarlem— IJmuiden om het half uur, die klinkt als een klok en die het verkeer op die spoorlijn enorm heeft doen toenemen. Dit kan den Minister toch iets zeggen, n.l. dit: op den duur wordt duurdere en verbe terde exploitatie wel betaald. Anders gezegd: de cost gaet voor de baet uit. Daarom spijt mij zoo de houding van den Minister tegenover het vervoer der groenten, speciaal het vervoer der groenten van de Noordhollandsche veilingen. Het antwoord toch, dat de Minister geeft op bladz. 13 en 14 van de Memorie van Ant woord betreffende de vervoertarieven, is wel diep teleurstellend. En het moest den Minister toch wel iets zeggen, dat zoovele sprekers dezen avond tegen die tarieven toornen. Mijnheer de Voorzitter! Het rapport-De Vries komt nu „binnenkort". En dat, Mijn heer de Voorzitter, na de toezegging van verleden jaar bij de behandeling der water- staatsbegrooting De motie-Kampschöer, ook door mij onder teekend, is toen ingetrokken; wij vertrouw den de toezegging van den Minister, Ik heb daarover nu wel eenige spijt. Mijnheer de Voorzitter! Ik mag hier wer kelijk spreken van diepe teleurstelling bij de betrokkenen. De minister moet niet zeggen: dit beetje kan de tuinders toch niet helpen. Mijnheer de Voorzitter! Een verlaagd nu de prijzen zoo uiterst laag zijn, zoodat de vracht tot de grens den koopprijs nadert. Gisterenavond nog schreef een blad uit de Streek, het Noord-Hollandsch Dagblad: „Meermalen komt het in dezen tijd voor, dat een wagon sluit- of bloemkool zoo'n ge ringe waarde heeft, dat het vervoer van de veiling in Noordholland tot de grens 50 tot 70 procent bedraagt van den vellingsprijs. De productiekosten bestaah hier uit den pacht prijs van het land, den arbeid, het zaad, de verpakking en inlading. Het vervoer, dat, wat tijdduur betreft, in het geheele produc tieproces maar een heel klein onderdeel vormt, eischt de grootste uitgaven. Dat is onredelijk, en vooral in dezen tijd, nu de landbouw in nood verkeert en de regeering zelf verklaart, dat alles gedaan moet worden om dit bedrijf, dat van ontzaglijke beteeke- nis is voor de welvaart van het land, te redden, niet verantwoord." De tuinders in het Westland hebben niet opgehouden te klagen. Toen in April bijna 300 millioen K.G. groenten per auto werden uitgevoerd, (het Centraal Bureau geeft als nauwkeurig aan 2.821.000 K.G.) en per auto werden vervoerd, is de spoor gekomen met 16 pet. vrachtverlaging aan de exporteurs na een zekeren tijd. Op de bestede prijzen heeft dat, naar ik vernam, geen invloed, omdat die 15 pet. verlaging slechts komt, als de 6000 wagons zullen zijn bereikt, wat de exporteurs eerst weten als het seizoen afgeloopen is. In dit verband schreef het Noord-Hol landsch Dagblad zeer juist: „De directie van de spoorwegen kan zich er niet achter verschuilen, dat zij geen ver laging van de vrachttarieven bij het vervoer van landbouwproducten per spoor toe kan staan. Daar, waar de tuinbouw of de expor teurs de middelen hebben om haar te dwin gen, doet ze het wel. Voor meer dan de helft van onze tuinbouwproducten heeft zij den exporteurs een reductie gegeven van 15 pc.t., maar voor den zich het meest in moeilijk heden bevindenden tuinbouw weigert ze alles." Mijnheer de Voorzitter! Er is reden voor dit verwijt. De veilingen in Noordholland konden, elk voor zich, dat groot aantal wa gons niet bereiken en kregen dus geen cent korting. De tuinders in Noordholland kun nen nu nog niet de vrachtauto's in gebruik stellen. De tijden zijn te slecht. Maar ik ver zeker den Minister, als de tijden beter wa ren, dan zou de organisatie den Minister gerust met zijn hooge vrachttarieven laten zitten. Zij zouden zich zelf helpen. HU zou ze daartoe dwingen. Helaas, nu kunnen zij niets. En in deze bedrukte tijden, nu alle kleintjes helpen, doet de Minister niets in die richting. En dat spUt mij. Begin October werd in Keulen een West-Duitsche Gast- wirtmesse gehouden. Een groentejaarbeurs zou ik zeggen, vrij vertaald. En daar is wel sterk uitgekomen, de toenemende concurren tie, die wij van Italiaansche zijde te duch ten hebben. De Italiaansche Regeering zorgt voor goedkoope spoorwegtarieven, voor versche groenten, voor een grooter aantal koel wagens, voor meer koelmagazijnen, voor een goed ingerichten buitenlandschen voorlich tingsdienst, voor een lijst van betrouwbare importeurs, enz. Voor een deel hiervan zorgen onze tuin bouworganisaties zelf. Maar het spoorweg bedrijf is een monopolistisch bedrijf der Re geering. Late zij toch het groote belang der zaken begrijpen. Het gaat hier om een be drijf, dat millioenen opbrengt. Onze tuinders en hun veilingen hebben recht op erkenning der Regeering. Ze hebben nu lang genoeg gewacht. Mijn heer de Voorzitter! Ik zou willen vragen: Excellentie, ze zijn nu het wachten moe. Gij, Regeering, hebt daaraan schuld. Laat het nu uit zijn. Wij kunnen ons nu weer niet met een kluitje in 't riet laten sturen. Daarom vraag ik: wanneer komt nu (ook in het belang van de opbrengst voor de spoorwegen, onder herinnering aan het straks aangehaalde) wanneer komt dat lager tarief, dat hooger opbrengst geeft? Wanneer komt de tarief verlaging? Wij kunnen niet meer wachten! De Minister schenke nu eens klaren wijn dan kunnen we zien wat ons Ji. XWondt yeryol Gevonden voorwerpen Een nummer bord G 41645, een bruin lederen tasch, inh. 1 handfietspomp, 1 schroevendraaier, 1 Eng. sleutel, 1 ventielslang, 2 platte sleutels, 1 „Bosch" bougie, 1 stekker en een paar sluit- ringen; een zwarte damesportemonnaie, inh. 1.en eenige bonnetjes, een geldig be- lastingmerk, een portemonnaie, inh. 1 a 2, een vulpenhouder. Verloren voorwerpen Een wit metalen vulpotlood, een tang (soort conducteurs tang), een donkerbruine damesportemon naie, inh. 1.10. HEEMSTEDE Burg. Stand Ondertrouwd: P. A. Vro- mans en E. A. de Haan. Getrouwd: H. M. Jansen en G. H. Boting L. M. van Keulen en J. W. Remmerswaal J. Mulder en S. Adema. Geboren: z. van B. LeeftinkBos z. van S. Stolwükv. d. Maden z. van C. J. Peeperkornvan Empelen. Overleden: A. Zwikstra, 30 jaar, OTigeh. R. K. Volksbond (Vervolg) Hierna kwam de niet onbelangrijke rondvraag aan de orde. De heer Wit vroeg of het niet mogelijk is, dat een adres aan B. en W. wordt ge zonden, waarin verzocht wordt dat Zater dagmiddag de betaling plaats heeft van de tewerkgestelden, inplaats van Zaterdag avond. De heer Wit vraagt hoe lang iemand in de gemeente moet wonen om inwoner te zijn. Spr. kent iemand die drie weken in de ge meente woont en reeds bij de gemeente te werk is gesteld. De voorzitter zegt, dat het bestuur boven genoemde uitbetaling zal trachten Zater dagmiddag gedaan te krijgen. Verder, dat iemand minstens een half jaar in de ge meente moet wonen om bij de werkverschaf fing aangesteld te worden. De heer Dekker vraagt naar het algemeen program. De voorzitter zegt dat dit in de vergade ring van het bestuur van 12 November be sproken is. De aankondigingen worden in het parochieblaadje geplaatst. Opgemerkt wordt, dat de crisissteun niet erg gehandhaafd wordt, hoewel toch aan genomen in den raad. De voorzitter zegt, dat bij de besprekingen met de katholieke raadsfractie duidelijk naar voren is gekomen, dat het nooit de be doeling van het Volksbondbestuur is geweest, dat alle leden van een gezin voor steun in aanmerking komen. Er is een raadscommissie benoemd, welke er rekening mee zal houden of steun noo dig is. Ten slotte kwam nog eenige discussie over loonsverlaging door de regeering. De voorzitter zegt ten slotte, dat deze avond een nuttige avond is geweest en spr. dankt voor den vriendschappelijken geest, welke in deze vergadering heeft geheerscht. Met den christelijken groet en dankzeg ging aan de aanwezigen, sloot de voorzitter de vergadering. Personalia Tot lid-exporteur van het scheidsgerecht voor den bloembollenhandel in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. W. Roozen Hzn., is benoemd de heer N. Blokker Jzn„ firma Van 't Hof en Blokker té Heiloo. Burgerlijke Stand Overleden: Prederik Hendrik König, oud 70 jaren, reiziger, wo nende te Amsterdam. Koeien ontvreemd Gistermorgen in de vroegte ontdekte de veehouder O. H. alhier, bij het willen agan melk van zijn vee, dat onder den Brakersweg in zijn weide liep, dat al zijn vee, bestaande uit 7 koeien, 2 vaarzen en 3 kalveren, was verdwenen. Direct werd in den wijden omtrek alles afgezocht, doch niets werd gevonden. Ten einde raad werd tegen half 9 uur de politie in den arm ge nomen, welke na onderzoek meende te moe ten zoeken in de richting Schagen, omdat daar markt werd gehouden. BU onderzoek in het naburige Llmmen werd ook niets gevon den. Juist toen naar Schagen werd gereden kwam een buurman van C H. ter secretarie mededeelen, dat het vee in Uitgeest was ge vonden. De politie, die al met een auto on derweg was, kon nog worden opgepikt. Verlaging electriciteitstarieven Naar wij xernemen, is door B. en W. overgenomen het voorstel van de Commissie voor de Bedrijven tot verlaging van de electriciteitstarieven met ingang van 1 Januari 1932 en wel voor avond- stroom te brengen van 34 op 30 cent ]?er K.W.U. Bij het opinaken van de begrooting is met dit tarief reeds rekening gehouden. Andere wijzigingen in gas- of electriciteits tarieven zullen niet worden voorgesteld. Men herinnert zich, dat in den loop van 1931 het tarief voor gas belangrijk is gewijzigd en ver laagd. Patronaat Woensdagavond is in het R. K. Verenigingsgebouw alhier eene ouders, avond gehouden van het Patronaat. De Weleerw. heer Kapelaan Houdük, di recteur, opende den avond met een hartelijk welkomstwoord en memoreerde dat deze avond speciaal was belegd om te laten zien wat de jongens zooal op het patronaat doen. Daarna werden onder leiding van den di recteur, den heer P. Kuijs, eenige muziek, nummers keurig ten gehoore gebracht door het Patronaatscorps. Dan kwamen de jongens ten tooneele in hun Patronaatscostuumwaarop de Weleerw. heer directeur den wensch uitsprak dat de ouders zullen medewerken, om alle Jongens in zoo'n costuum hetwelk ook des Zondags kan worden gedragen te steken. Vervolgens werd de godsdienstige zUde van het patronaat belicht, waarna onder leiding van den heer Van der Vreede, door de gym. nastiekclub eenige nummers werden vertoond. Een warm applaus viel een jongens voor hun keurige oefeningen ten deel. Onder leiding van den heer P. Wakke werd door de tooneelclub een stuk ten beste gege ven onder andere bestaande uit een samen spraak van twee heeren op het patronaat met hun directeur. De heer Galléé sprak vervolgens over het avondonderwijs en betuigde zijn tevredenheid over het avondschoolbezoek. Dezelfde heer vertoonde dan een film van het godsdienstige werk van het Patronaat en lichtte een en ander toe. De Zeereerw. Heer Pastoor prees de offer, vaardigheid van Patronaatsdirecteur en Com missie en spoorde de ouders tot medeleven en propaganda voor dit schoone werk aan. Nadat de muziek eenige nummers ten beste had gegeven, kwam de propagandaclub „De Jonge Wacht" ten tooneele en vestigde de directeur de aandacht op het biad „De Jonge Wacht". Vervolgens werd de aandacht voor de hout. snijclub. De directeur deelde mede, dat in de toe komst eens in de week met een club van 8 a 10 jongens clubuurtje zal worden gehou. den. Nadat nog eenige muzieknummers waren uitgevoerd, volgde sluiting. R. K. Land en Tninbouwbond. Donderdag werd een vergadering gehouden van de af- deeling Heemskerk in het R. K. Vereeni- gingsgebouw. kapelaan Houdijk, opende met gebed en e® hartelijk woord van welkom. Spreker memoreerde, dat een voorloop comité is benoemd ter uitwerking van P1® nen om de afdeeling nieuw leven in te 13 zen en een krachtige vereeniging tot st»11 te brengen. Onder de aandacht der aanwezigen gebracht hetgeen reeds door bemiddeld van den L. T. B. is tot stand gekomen, dat thans meer dan ooit een gezond or®Tji nisatieleven noodzakelijk is, ook ten a.anz> van de materieele belangen der noodlijd®11 tuinders. Naar aanleiding van een opmerking v den heer H. v. d. Kolk, werd door den g®? telijk adviseur geantwoord, dat ten aanzl J der contributieaangelegenheid soepelheid worden betracht en rekening gehouden 111 minder gunstige tijdsomstandigheden. w Een algemeene regeling is hierin niet treffen. De bedoeling is de contributie te ^fL.. in de zomermaanden, desgewenscht in v mijnen, door een op te richten jonge Pr pagandaclub. Dit kon de volle goedkeuring der aanW® gen wegdragen. De contributie bedraagt I per jaar. Alsdan werden verschillende punten het reglement voorgelezen en aan de verg» dering ter goedkeuring voorgelegd. Op voorstel van den G. A. werd bes3°^n dat door de leden f 0.50 per lid zal y!0 betaald voor de afdeelingskas, waarover de eerstvolgende maanden zal worden °Tg schikt. Dit is noodig ter bestrijding van eerste onkosten. Dan volgde bestuursverkiezing. Na 1 ming behaalden een volstrekte meerderh® de heeren C. de RuUter, Nic. Vendel, H. 1 del, G. Welboren en J. de Wit Jz„ die ree"» zitting in het voorloopig comité hadden. De heeren H. Vendel en C. de Ruy wenschten echter voor geen bestuursfunc»* in aanmerking te komen. Bij eene tweede vrije stemming w <ie met meerderheid van stemmen gekozen heeren A. Schuijt IJzn. en R. Beentjes, zich hun benoeming lieten welgevallen. De bestuursfuncties zullen onderling den verdeeld. Ook zullen uit het bestuur d afgevaardigden worden benoemd voor Kringvergaderingen te Beverwijk. De bijeenkomst welke een geanimee verloop had, werd {laarna door den O. met gebed gesloten. ,.p De verdeeling der bestuursfuncties had yv resultaat, dat respectievelijk werden ®?,p noemd R. Beentjes, voorzitter, A. Scbu® IJzn. secretaris, G. Welboren, penningm®® ter en J. de Wit Jz. en N. Vendel comri" di« Gemeenteraad Woensdagavond inpl®® van Donderdag werd alhier raadsvergader"1* gehouden. Afwezig de heer Kieft. ,fl. Na opening volgden mededeelingen en j' ,tlP« otiP? 1833 gekomen stukken en wUziging der begroo 1931. Hierop werd aangeboden de begroot- Burgerl. Armbestuur. BU de behandej'P hiervan deelde de voorzitter mede, dat B. en W. zal worden voorgesteld bU de handeling der Gemeentebegrooting, om halve kosten der geneeskundige hulp doof gemeente te doen dragen. e, De begrooting werd vastgesteld zonder merkingen op 'n totaal bedrag ad f 7939.6°-;' waaronder een post onvoorzien ad f 714.6°^' Vervolgens vaststelling begrooting G.Ë-P'j sluitende voor den gewonen dienst voor e totaal bedrag ad f 20579.25. Voor onderhoud net werd een bedrag paaid ad f 1000. j I De kapitaaldienst voor deze instelling I vastgesteld op f 2230, waarin begrepen f 1800 aflossing. Hierop werd de gemeentebegrooting aangeboden. <:.j. De voorzitter zei, dat het vermoed^ batig saldo f 1694 zal bedragen, berek®® naar een heffing van 50 pCt. op de gemeen' fondsbelasting, (vorig jaar 60 pCt). De heer Kuijs vroeg of dit niet te geschat is, gezien den algemeenen toestand De voorzitter merkte op, dat deze ram'P, berust op gegevens van den Inspecteur v zeer recenten datum. Hierna werd met de behandeling aan!rf vangen, waarbU bleek dat 't hoofdstuk I j( beter uitziet dan vorig jaar, toen onder hoofd begonnen werd met een nadeelig sa' ad f 5000. -d Thans met een voordeelig saldo f 2819.12 .eu Aan de Burgerwacht werd wederom j subsidie ad f 100 verleend, terwijl aan f Witte Kruis voor Wjdrage in de kosten ai wijkverpleging wederom f 800 werd gevote®' Bij hoofdstuk VI deelde de voorzitter m® f dat volgend jaar, het vuilnisvervoer niet m zal worden verpacht. Door de gemeente het Laonderstet worden gepacht voor A doel. Er zullen vaste dagen worden bep®® dat onder toezicht het vuilnis kan wor" gebracht, terwijl het vervoer als object v werkverschaffing zal dienen. Vervolgens zei de voorzitter daft B. ®n fj voorstellen om te beginnen met 1 JanU^, a.s. aan de vrachtrijders niet meer te talen dan f 6 per dag. Thans is dit f 8. heeft den vrachtrUders in overweging 8e^0- ven, zelf met een gereduceerd aanbod te men over het afgeloopen jaar, en spr. goede hoop, dat dit zal geschieden. -ji Hoofdstuk VIII onderwijs, vermeldt: uitgaaf ad f 9363.78 voor byz. l.o. tegen e ontvangst van f 2256.40. efi Diverse büdragen van, meer uitgebreid nijverheidsonderwijs vragen eveneens v deze gemeente een belangrijk offer. 0t Bij het volgend hoofdstuk zien wij krankzinnigenverpleging 'n post geraamd f 5000. Op voorstel van B. en W. zal de p meente de helft der geneeskundige hulp het B. A. dragen voortaan. Voor onderst^ ning werkloozen werd f 1000 voorgesteld. t0 heer Dekker meende, dat dit bedrag laag is. De voorzitter merkte op, dat deze r vorig jaar op f 800 is geraamd. Wethouder Pepping merkte op datf Groot-Limmerpolder reeds f 400 beschik® heeft gesteld, en daarbij komt het vutm vervosr na 1 Januari tevens als werk» ruiming. ta>l Hoofdstuk XII belastingen, gaf een tot i ontvangstcUfer van f 23278.50. Vorig jaar dit bedrag f 35630.50. Ten slotte werd de - grooting vastgesteld met een post onvoori ad f 1694.15. e{- Ten slotte volgde nog vaststelling der e, ordening op de heffing van de gemee® fondsbelasting. De rondvraag gaf geen stof tot bcspr®» gen waarna sluiting. Verlaging Broodprijs Wederom is week, het brood goedkooper geworden, de gezamenlijke bakkers is de prijs tn vastgesteld op 14 cent. pJ1tj£ Wij vernemen dat er ook een concurr® in aantocht is. Uitvoering Deze week zijn door deeling tooneel der Jozefgezellen twee w® slaagde tooneelvoorstellingen gegeven, ge' Opgevoerd werd een leuk tooneelstuk titeld „Weer geknipt". .ge- Het zware en lange stuk werd goed we1 geven, en vooral de hoofdrollen werdeO goed vertolkt. De décors waren ontworpen en ultg®v door den heer C. de Rooij en vormde» mooi geheel. ^0\)' Verkiezing BU de gisteren alhier 8® ^i> den stemming voor een Hoofd-Ingeland den Groot-Limmerpolder werd gekoze»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 14