EEN LUST f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- FRANKEN'S Broodfabrieken VRIJDAG 27 NOVEMBER 1931 DE KRÏSIS EN DE MIDDENSTAND Ernstige brand te VeLen-Noord De Fransche buiten- landsche nolitiek De nood der tijden Onze omroepzenders Liefdadigheid De moord te Zuidbroek bureauxnassaulaan 49 NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17936 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL ONZE ..DURE" MIDDENSTAND Het moge ekonomisch onvermijdelijk Jlb, dat een verlaging van prijzen in :b kleinhandel een verlaging van die den groothandel slechts zeer traag op betrekkelijk grooten afstand volgt, de vertraging en de afstand mogen EEN FLATER VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem zooals mijn jongen groeit van Franken's melkbrood. Het is zoo goedkoop, het kost maar één dubbeltje. TELEGRAFISCH WEERBERICHT 6 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per **artaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonr»é*!« op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwuarden i ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen I Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen >!j een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een een voet ot een hand ooc bit verlies van een duim ot wiisvingei bij een breuk van been ot arm ii verlies van 'n anderen vinger billen wij op de wereldmarkt een niet Jj te uitzonderlijk figuur maken, willen met onze voor export bestemde arti- ekn kunnen concurreeren, zóó, dat de "derlandsche handel en industrie in kunnen blijven, dan zal men aan 'onsverlaging, aan een algemeene aan ging op lager levensniveau niet kun- ontkomen. Sóó is het den laatsten tijd druk ge- fedikt. °ok wij gelooven, dat voor vele bedrij- '[,tl allereerst voor dezulke, die op ^ernationale concurrentie berekend 'eten zijn aan deze ijzeren ekono- ^sche logica niet te ontkomen zal zijn. hoezeer het proces ook zoo pijnloos "gelijk zal moeten verloopen. tyy betoogden reeds meermalen, dat p>hsverlaging bijna steeds veel leed ^oorzaakt. ,2elfs, indien de indexcijfers aanmer- e"jk gedaald zijn. Ihgeval echter loonsverlaging onver- Üdelijk blijkt, omdat de grondstoffen producten zoozeer in waarde gedaald en zooveel minder geld kunnen op- fehgen, is het ook een alleszins ge- ^"htvaardigde eisch, dat tevens de le- -"skosten dalen. t e groot worden. Hr moet harmonie zijn tusschen even- '^ele loonsverlaging en vermindering kleinhandelsprijzen, bidien het noodig is, dat de arbeider f°or zijn werk minder geld ontvangt, ^b zal hij voor dat mindere geld verhouding ook méér moeten "bnen koopen. Hus.... de kleinhandelsprijzen moe- b omlaag. Nu zij het verre van ons, te beweren, de kleinhandelsprijzen in Nederland 'et gedaald zijn. Hitegendeel; de officieel geregistreerde bexcijfers zijn daar om aan te toonen, 't vele kleinhandelsprijzen omlaag ge- bn zijn en het leven, aanmerkelijk ^ükooper gemaakt hebben; men ga ook -r eens de etalages van duizend-en- b winkels langs: vooral voedings- en "edings-artikelen mede behoorende 3 juist de eerste levensbehoeften i«h thans veel billijker te koop dan, V we zeggen, twee jaar geleden. Ntaar toch zijn de prijsverlagingen 'er het totaal van onze Nederlandsche '®venskosten niet in overeenstemming "t de reeds van langen tijd her datee rde daling der groothandelsprijzen; "ch ook in overeenstemming met wat 1 te dien aanzien in het buitenland aa.rnemen. dat laatste is heel gemakkelijk te b'klaren. Nederland neemt met zijn midden tod kleln-producent en distribuant internationaal een heel uitzonderlijke ^sitie in. Nederland heeft een ongekend du- "o middenstand. Het hooge woord is er uit. Nlaar de middenstand behoeft zich 'ervan in 't algemeen gesproken ®ts aan te trekken. Natuurlijk, er zullen altijd wel in- rieele en handeldrijvende midden- 'tOders geweest zijn en blijven, die "bruik maken van min of meer toe- bllige winstmogelijkheden of van eko- 'biische situaties, er zullen steeds ddenstanders leven, die voor te groote bst te weinig praesüeeren en te weinig skee ren, maar over het algemeen tg men hier geen verwijten maken. .Wanneer wij hier in Nederland een .bn-, een abnormaal duur klein-pro- bctie- en distributie-apparaat bezitten, to mag men niet spreken van per- onli jke schuld, dan moeten wij t'Nijk erkennen, dat hier een collec- 'eve schuld bestaat: Net Nederla dsche volk 1 n z ij n g e- 6ei heeft in de laatste eeuw zijn te ben middenstand te leven gewekt en 1 "tand gehouden. 9ok indien er geen ekonomische kri- s ontstaan was, zou het probleem van ,eb duren Nederlandschen midden tod zich aan de orde gesteld hebben ®t werd trouwens reeds vroeger onder s 'oupe genomen). krisis heeft het probleem alleen ,tar urgenter gemaakt, meer op den Afgrond gebracht. hun gering bezit moesten benutten om door het leven te komen. Deze burgers wierpen zich op de klein- productie en vooral op het distributie-, het winkelbedrijf. De onderlinge concurrentie van deze middenstand-burgers bezorgde den con sument een gemakkelijk leven. - De kooper werd verwend. En de kooper liet zich deze verwen- ningskuur maar al te graag welgeval len: de bakker, de slager, de kruidenier, de groentenboer kwamen „aan huis", zij kwamen eerst 'n keer „vragen", dan voorzoover niet direct geleverd kon wor den de bestelde waren afleveren; de winkels werden mooier en ruimer en hygiënischer, de verpakking van artike len eischte steeds meer zorgen en kos ten: de waarde der artikelen werd afge meten naar de winkel-luxe; en om den consument toch maar te believen, om geen klanten kwijt te raken, moest er vaak een levering-op-crediet in prak tijk gebracht worden, welke menigen middenstander te machtig was. Dat alles kostte veel geld. Niet alleen aan den middenstander, maar ook aan den consument, die dit alles in laatste instantie natuurlijk be talen moest. Eenerzijds zijn er dus te veel middel matig- of gering-gegoede burgers, die in een middenstandsbedrijf een bestaan moeten zoeken en vinden, anderzijds zijn er te veel verwende consumenten. Reeds in 1903 schreef mr. Aalberse in het „Katholiek Sociaal Weekblad": „Het valt niet te ontkennen, dat het getal der winkel-noudenden in de laatste 25 jaren buitensporig is toegenomen, aller, minst evenredig tot de toename der be volking. Wie een .abriek heeft gehad die mis liep, probeert 't eens met een winkel. Wie eenige jaren bediende was, trouwt, en begint een winkel. De weduwe van een verongelukten man. vraagt steun en begint een winkel, enz. enz. „Zoo ziet men straten, waar 25 jaar geleden nauwelijks één winkel werd aan getroffen, thans -Mils aan huis met groote spiegelruiten van etalage-kasten. Het kon niet uitblijven, dat er een teveel zou ontstaan. Wie geeft niet toe, dat er zonder eeriig sociaal nadeel gemstelijk 50 pet. d:r thans bestaande sigarenwinkels konden ge sloten worden? En het aantal manufac- turiers en kruideniers?...." Zóó was het, 28 jaar geleden. En sinds dien hebben steeds méér mede-burgers zich op een of ander middenstandsbedrijf geworpen, en sinds dien zijn de koopers (vooral, door dat zich intusschen ook de concurrentie der groote warenhuizen deed gelden) steeds meer verwend. En nu moet onze huidige middenstand, zóó talrijk in leden, staande tegenover een zóó verwend publiek, het krisis- vraagstuk mede helpen oplossen. Hoe? Wij schrijven daarover in een volgend artikel. Net zou ons te ver voeren, historisch l* oorzaken na te gaan, welke Neder- i zijn te duren middenstand be dden. ^Ueen dit: ^Nederland bezat in de vorige eeuw, dan het buitenland, een klasse van 'ddelmatig gegoede burgers, die Mr. Duys, de bekende sociaal-demo- kraat, die zich in zijn vrijen tijd óók nog wel eens Kamerlid voelt, heeft gis teren in de Kamer een flater begaan. Uit onbekendheid met wat er daags te voren in de Kamer over de noodza kelijke verlaging der spoorweg-vracht tarieven voor bepaald vervoer gezegd was, kwam hij voor den dag met een motie, waarin de Kamer als haar oordeel uitsprak, dat de regeering een billijke reductie verleenen moet voor vervoer van land- en tuinbouwproducten naar het buitenland. Zeer adrem merkte de (R. K.) heer Van de Bilt op, dat men geen reductie, maar verlaging wenscht, verlaging, waarmede de tuinders en boeren werke lijk gebaat zullen zijn, terwijl de (C. H.) heer Krijger den heer Duys nog duide lijk moest maken, dat niet de regeering, maar de directie der spoorwegen reduc tie verleenen kon. De S.D.A.P.-er ir. Van der Waerden moest Duys in diens hachelijke positie te hulp komen: Duys zou bedoeld hebben, dat de re geering de reductie zou vergoeden, welke zij van de spoorwegen eischen moest. Duys had dus zooals Mr. Korten- horst lakoniek constateerde, z'n eigen motie niet begrepen! 't Was klaar als de dag: Duys had een flater begaan; de partij- genooten wilden Duys echter niet in z'n hemd laten staan en stemden, om Duys' figuur eenigszins te redden, voor de motie. Maar zelfs de vrijzmnig-demokraten konden aan deze flater-vertooning niet meedoen. Tot zóó ver is alles echter niet zoo verschrikkelijk. Iedereen kan een vergissing begaan; zelfs Troelstra is er in zijn tijd niet te gen gevrijwaard geweest. Maar dat men een flater nog gaat benutten voorpolitieke propaganda, zie, dat is toch wel 'n beetje bar. Toen 't hem duidelijk moest zijn, dat hij zich vergist had, trachtte Duys zich met spectakel uit de situatie te redden, en durfde hij zelfs de brutaliteit aan, de voorstanders van tarief verlaging te ver wijten, dat zij weigerden, een.... daad te stellen! En Duys, de man, die steeds geleefd heeft bij de gratie van „woorden", hij durfde zijn tegenstanders, die hem op z'n vergissing attent maakten, nog toe schreeuwen: „Gij hebt slechts woorden, woorden, woorden!" Zoo poogt Duys als steeds het spreekwoord indachtig, dat 'n brutaal mensch de halve wereld heeft niet alleen een flater te verdonkeremanen, uit dien flater niet alleen nog propagan- da-munt te slaan, doch bovendien nog de echte voorstanders van echte hulp aan land- en tuinbouw allemaal door middel van denzelfden flater in ge breke te stellen!! 't Is knap! Maar Duys is dan ook een knap man. Anders had hij het nooit zoo vér ge bracht in de wereld. De brandweer kwam eerst na 20 minuten Gisteravond ging, toen de heer P., bewoner van hst pension Clara, Wijkerstraatweg te Velsen-N. in zijn huiskamer was, plotseling het licht uit. Direct daarop kwam z'n vrouw, die boven doende was, hevig ontsteld naar beneden. Het bleek, dat op de zolderverdieping waar waschgoed hing te drogen, vermoedelijk door het in brand raken van een petroleum kachel, die de bewoners hadden aangestoken om het goed beter te doen drogen, brand was ontstaan. De heer P. waarschuwde direct de politie aan den nabij gelegen politiepost, die op haar beurt de brandweer opbelde en alarm maakte. Dit gebeurde precies kwart vóór acht. Klokslag 8 uur, toen het geheele bovenhuis in lichte laaie stond, informeerde de opperbrandmeester gemakshalve per tele foon of de hulp van de brandweer nog noo dig was, waarop hij natuurlijk een bevesti gend antwoord kreeg. Eindelijk kwam, 20 minuten nadat zij gewaarschuwd was de brandweer met een slangenwagen ten too- neele. Met bekwamen spoed werd een slang op de waterleiding gekoppeld. Ofschoon naast het brandende perceel een breede poort loopt, werd de slang, die zoo lek was als een mand door het perceel van den heer M. gevoerd, dat dan ook spoedig dreigde te overstroo- men. Op dat oogenblik sloegen de vlammen, aangewakkerd door den vrij sterken wind, fel uit het dakvenster aan de achterzijde van het huis. Nog steeds wachtte men op de automobièlspuit. die eindelijk, nadat de brana bijna een half uur had gewoed, met belgelui haar komst aankondigde. De eerste slang van de automobièlspuit werd eveneens door het perceel van den heer M. gevoerd. Gelukkig was deze slang van een betere kwaliteit dan die van den slangen wagen, maar desondanks nam de watersnood in hevigheid toe. De brand verminderde echter zienderwuze. Toen dan ook de automobielspuit uit IJmuiden onder leiding van den onder-commandant der brandweer, den heer J. Th. Verzijlbergh, ar riveerde. was het gevaar voor uitbreiding ge weken. Ook deze spuit nam echter nog aan de blussching deel. Op de spuit van Velsen- Noord werd nog een tweede slang aangekop peld, zoodat een ware waterval in het bran dende perceel nederdaalde. Maar ook in het perceel aan den anderen kant. bewoond door den slager de F... kwam veel water door het dak naar binnen, zoodat men zelfs genood zaakt was, eenige gaten in het plafond te kappen. Nadat de brandweer ongeveer een half uur een zee van water in de vlam men had geworpen, was het vuur gebluscht. De bovenverdieping van het pension brand de geheel uit. De heer P. had nog een aan tal kleedingstukken enz., voordat de brand weer aankwam, uit het perceel gedra-ren. Alles wat In hu's was achtergebleven is door het water ernstig beschadigd. De heer P. was echter tegen brand- en waterschade verzekerd. De politie, onder leiding van den com missaris en den hoofdinspecteur had de handen vol om de groote menschenmenigte, die van alle kanten was toegestroomd, op een afstand te houden. Het verkeer moest door den Burgemeester Weertsstraat worden ge- leid. J Vermeld dient nog te worden, dat ook de heer A. de Wit, commandant van de brand weer, aanwezig was. Laval's beleid goedgekeurd In de vroege ochtenduren heeft de Fran sche Kamer bij de hoofdstemming over de buiten1 andsche politiek met 325 tegen 150 stemmen haar vertrouwen in minister-presi dent Laval uitgesproken. De radicaal-socialisten hadden zich van stemming onthouden. Bij de vooraf gaande stemmingen, waaraan door de regeering even. eens de vertrouwenskwestie was verbonden, over de socialistische en de radicaal-socialis tische voorsteden, inzake de orde. behaalde Laval een meerderheid respectievelijk van 85 en van 45 stemmen.' De door de Kamer aangenomen motie luidt als volgt: „De Kamer sluit zich aan bij de verklaring van de regeering en drukt haar vertrouwen in de regeering uit voor de handhaving van de Fransche rechten en van de veiligheid Imet voortzetting van de politiek van vrede en internationale samenwerking." We beleven een moeilijken en zwaren tijd: de economische krisis, welke zich over ge heel de wereld heeft uitgestrekt, drukt reeds geruimen tijd met haar ontwrichting van het zakenleven en daaruit voortvloeiende werk loosheid, armoede en gebrek, als een zware beproeving op de menschheid. terwijl nie mand met zekerheid zeggen kan, wanneer en hoe het einde zal komen. Paus en Bisschoppen hebben in herderlijke brieven op den geweldigen wereldnood gewe zen en de geloovigen opgewekt, naar ver mogen bij te dragen, om althans eenigermabe in de meest noodzakelijke behoeften van de door de krisis getroffenen te kunnen voor zien. En deze week hebben we een ernstig woord van onze Prinses mogen beluisteren, toen H. K. H. het op Haar initiatief in het leven geroepen „Nationaal Crisis Comité" instal leerde. Achter Haar optreden school de ver schrikkelijke tragiek van den nood in ons vaderland, die dan weer een onder-deel is van het drama, dat zich op het oogenbük over dé gansche wereld voltrekt: het drama van een mensch-heid, die strijdt en worstelt om zich op de been te houden. Terecht werd het in de prinsesselijke toespraak gezegd, dat de zware materieele zorgen een diep en ernstig moreel gevaar meebrengen voor die vele duizenden, jong en oud, die hun tijd in ledigheid moeten doorbrengen. Daarom is de taak van het Nationaal Crisiscomité van zoo gro-te beteekenis. Maar dit comité zal niets, vermogen als tenslotte het volk zélf er niet zijn schouders ppder zet. Van het bjj deze gelegenheid op het Ne derlandsche volk gedane beroep kan en mag men groote en grootsche dingen verwachten Ons volk is, in al zijn standen, niet karig met zijn giften. Een beroep op zijn offervaardigheid werd nimmer tevergeefs gedaan En aan belangrijke individueele bijdragen was evenmin ooit gebrek. Wie wel eens voor een of ander goed doel anderer hulp inriep, weet. hoe de geest van offervaardigheid dikwijls op ontroerende wij ze zich manifesteert in daden, niet minder in giften, maar ook in een gevoel van saam- hoorigheid. Het „Nationaal Crisis Comité" heeft zich' dezer dagen met een oproep gericht tot het Nederlandsche volk. Het was een kort, maar krachtig beroep op den offerzin van onze natie, en dit woord was de echo van hetgeer. Neerlands Prinses Maandag gezegd heeft. Dat een zeer groot deel van ons volk nog helpen kan. staat. vast. Niet alleen, omdat er, gelukkig, nog honderdduizenden zijn. die zelfs in dezen tijd nog onbekrompen en zor geloos kunnen leven; niet alleen omdat zeer vele inkomens nog van dien aard zijn. dat er gerust een flinke gift éf kan: maar ook. omdat de kleinere inkomens stellig iets kun nen bijdragen, vooral wanneer men bereid is, er zich iets voor te ontzeggen Wie zal niet bereid ziin. iets van zijn ver maak of van ziin genot op te offeren voor een mooi en nobel doel? En thans giét het om een mooi en nobel doel. Men zal trachten rechtstreeks den nood van den evenmensch te verzachten en hem te bewaren voor den ondergang. Bij duizenden, bij tienduizenden zullen de giften, de kleine en ook de kleinste giften, binnenkomen. Niemand zal zich, voor zoover hij daartoe in staat is, willen, noch ook onttrekken aan dezen nationalen kruistocht van offervaardig heid en naastenliefde, aan dit noodzakelijk verweer tegen dreigend pauperisme en nijpend gebrek. En de christen weet, dat hij, aldus hande lend, niets anders doet, dan het vervullen van een plicht. De „Nederlandsche Dagbladpers" heeft In gezien, dat ook zij haar medewerking aan deze nationale zaak niet mag onthouden en daarom heeft zij haar leden aangespoord, in hun bladen een inschrijving te openen en bij hun bureaux gelegenheid tot storting te geven. Gaarne hebben wij aan dit verzoek gehoor gegeven; vanaf heden zullen wij dan ook de bij ons ingekomen giften en gaven gaarne in ontvangst nemen en vermelden Om de lijst te openen stellen „Noord - Hol landsch Dagblad'' en N. H. C. f 250 beschikbaar. Ook van giften in natura zullen wij gaarne melding maken. Ook de 298 meter wordt versterkt In de „Radio Bode" wordt medegedeeld dat de A.V.R.O met de N.S.P. is overeen gekomen, dat, beginnende omstreeks 1 De cember a.s., over den zender van Hilversum (298 Muitgezonden zal worden met een energie van 20 K.W. (tegenwoordig 7 K.W.' Voor vele deelen van Nederland wordt Hier mee een zesvoudige ontvangstversterking verwacht. De uitzendingen met een groote energie zullen geschieden met de voedings systemen van den Phohi-zender. De betrekkingen zijn vreedzaam, Daar men vréés'hjk amicaal i.*>. Zóó praat openlijk de staatsman Als hij goed op zijn verhaal is! Doch de vriendschap van de landen Heeft een tintje, ietwat komisch. Want al rusten ook de wapens Toch, men oorlogt economisch! Men verhoogt de invoerrechten En waarachtig niet •jo'n beetje. Als je let op de procenten, Nou, als exporteur, dan zweet je! Engeland maar even vijftig! En Amerika, dat oordeelt: Om je rechten klein te krijgen Volg ik nu hetzelfde voorbeeld! Ieder ziet in isoiatie Schijnbaar voor zijn 'and het beste. En zóó vormen de tarieven Den Chineeschen muur van 't Westen! (Nadruk verboden) MARTIN BERDEN. 12\ jaar regent en regentes As. Woensdag 2 December zullen de heer en mevrouw AllardVan Steenhardt Carré 12 J4 jaar regent en regentes zijn van de hofjes Van Beresteljn en Spoorwater. Van 4 uur tot half 6 zal te dezer gelegenheid in de Lange Heerenstraat 43 receptie gehouden worden. Offervaardigheid ten opzichte van de Instellingen van Weldadigheid gewenscht Niet geven zonder inlichtingen van den Armenraad Het bestuur van den Armenraad te Haar lem schrijft ons: „Nu het winterseizoen wederom is aange vangen, vestigen wij er de aandacht op, dat, gezien de groote werkloosheid en in verband hiermede den bitteren nood en de armoede In talrijke gezinnen, het zeer gewenscht is de bestaande instellingen van Weldadigheid krachtig te steunen. Het zou zeer te betreuren zijn, wanneer particulieren bij wijze van bezuiniging hun steun aan de instellingen van weldadigheid zouden onttrekken of verminderen, nu juist deze instellingen aan veelvuldige en vaak dringende aanvragen zullen moeten voldoen. Wij willen integendeel wijzen op de groote noodzakelijkheid, dat door het publiek m dezen crisistijd financieele offers voor lief dadige doeleinden worden gebracht, opdat de kerkelijke en particuliere vereenigingen haar zegenrijken arbeid met onverminderde kracht kunnen voortzetten. Ook wenschen wij nog eens te waarschu wen voor de schadelijke gevolgen van het geven aan hulpzoekenden zonder vooraf in gesteld onderzoek en voor het geven van gel den aan collectanten voor liefdadige instel lingen, die men niet kent. Omtrent hulpzoekende personen of instel lingen van weldadigheid kan steeds worden geïnformeerd aan het Bureau van den Ar menraad te Haarlem, Jansweg 39, telefoon no. 12700. Een spoor gevonden In verband met den moord te Zuidbroek in den nacht van 25 op 26 Augustus jJ. op een afgelegen boerderij aan het Winschoter- diep onder de gemeente Zuidbroek, waarvan een oude vrouw en haar zoon het slachtoffer werden, vernemen wij, dat het spoor thans wijst in de richting van iemand, die momen teel in de gevangenis te Groningen een straf ondergaat. De commissaris van politie te Groningen deelde desgevraagd mede, dat aan de jus titie te Winschoten belangrijke mededeelingen zijn gedaan, welke zware vermoedens heb ben doen rijzen tegen bovengenoemden per soon. In verband met het onderzoek kunnen echter nog geen nadere mededeelingen wor den gedaan. Versterking van de 298 M.-golf tot 20 kilo watt. (hlz. 1, 1ste blad) Licht in den moord te Zuidbroek? iblz. 1, lste blad) De Fransche Kamer heeft met 325150 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de buitenlandsche politiek van Laval. tniz. 1, lste blad) Internationaal ontwapenlngscongres te Pa rijs door lord Cecil geopend. (blz. 1, 2de blad) De tarieven-oorlog. Nieuwe Fransche plan nen. (blz. 1, 2de blad) Rede van Lava] in de Fransche Kamer. (biz i 3de olad) Ook van aardbeien zullen in .Engeland rechten worden geheven. (blz. 1, 3de blad) Nadere mededeelingen over de plannen der nazi's. (blz. 1, 3de blad) Volgens verklaring van senator Borah zal Amerika nooit lid worden van het Permanen te Hof van Int. Justitie te Den Haag. (blz. 1, 3de blad) Het vliegtuig „Southern Sun", met mail op weg van Australië naar Engeland, is bij Aiorstar in den start gevallen en totaal ver. nield. (blz. 2, 3de blad) Groote belangstelling bij de begrafenis van Evert Cornells. (blz. 2, 3de blad) Kranige redding van drie Inzittenden uit een in het Singel te Amsterdam te water geraakte taxi. (blz. 2. 3de blad) Financieele steun van het Rijk aan de ge meenten. (blz. 2, 3de blad) Besprekingen met Rijksbemiddelaar over het tcxtielconfüct te Enschedé zonder re sultaat. (blz. 1, 4de blad) De begrooting van Koloniën in de Tweede Kamer. (blz. 1, 4de blad) Algemeene beschouwingen der Tweede Kamer over de Defensie-begrooting. (blz. 1, 4de blad) De Waterstaatsbeg-ootlng voor 1932 zon. der hoofdelijke stemming in de Tweede Ka mer aangenomen. (blz. 1, 4de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 757, vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 3.52. Haarlem Heemstede Bloemendaal laav.J Hoogste barometerstand 7781 te Vardö. Laagste barometerstand 739.6 te Malin- head. Verwachting: meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt of betrok ken met tydelijke opklaring, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in tempe ratuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1