Tegen NeusCafarrh VISSI tweede blad PROF. MAROZZI OVER DEN TUINBOUW DE ANNAKERK TE HAARLEM II VRIJDAG 27 NOVEMBER 1931 BLADZIJDE 1 Pers§esprek met den Italiaanschen Senator De voorbereiding van de Ontwapeningsconferentie Het Nationaal Crisis- Comité Één cent per week De tarievenoorlog i? 7 Bescherm Uw keel L Doodeliïke aanniding te Sassenheim VAN ONZE RECHTBANK Kolendampvergiftiging in Haarlem-Noord Dezer dagen had Ik het genoegen in het baleis „Margherita" te worden ontvangen door den senator Prof. Antonio Marczzi, President van den Technischen-Economi- sehen Raad der Nationale Fascistische Land- oouwfederatie. Het doel van mijn bezoek was, de meening *an den senator te vernemen omtrent eenige tuinbouwkwesties, die in Holland de grootste belangstelling hebben, en nadat wij over ®n weer de verschillende kwesties in den tuinbouw in Holland en Italië hadden aan geroerd, gingen wij wat dieper op de zaak in. „Excellentie, welke ontwikkelingsmoge lijkheden heeft de ItaHaansche tuinbouw?" „Italië heeft een echt tuinbouwklimaat. Ons land is geen landbouwland, is geen graanland, kan geen uitvoerland van graan, suiker enz. zijn. Ons land is een wijnbouw- ®n een tuinbouwland. Waar wij een over productie van wijn te boeken hebben, spreekt het vanzelf, dat wij ons toeleggen op den tuinbouw. Italië was altijd een tuinbouwland, uiaar in de laatste jaren is meer de betee- kenis van ons land als tuinbouw-exportland doorgedrongen. Op alle mogelijke wijzen Wordt naar ontwikkeling gestreefd." „Maar het vorige jaar is de ItaHaansche tuinbouwproductie toch een weinig inge krompen?" „Ja, natuurlijk stellen wij ons evenals zoovele landen op de crisis in; dit neemt niet Weg, dat wij al onze krachten inspannen en onze geheele economische politiek instellen op productie met een lagen kostprijs, om onze positie op de buitenlandsche markten te handhaven en te verbeteren. Wij zien het geheele probleem als een kostprijs-probleem." „In dezen tijd van overproductie is de kwestie der groente- en vruchtenconservee- ring uiteraard belangwekkend. Naar ik ver heem worden de verschillende wijzen van conserveering in Italië ter dege bestudeerd. Bemoeit zich de overheid met deze kwestie?" „Niet direct, maar het spreekt vanzelf, dat door middel van de Cattedre Ambulanti onze economische politiek inspireerend werkt in elke tuinbouwstreek. Hot land heeft er groot belang bij, dat het te veel geprodu ceerde niet verloren gaat en conserveering Van overtollige tuinbouwproductie is daarom Uiterst belangrijk. Het probleem is zuiver industrieel. De industrieën sluiten dikwijls preventieve contracten met de producenten, Waardoor veel van het speculatieve element in den tuinbouw wordt weggenomen." „Vóór enkele jaren, Excellentie, werden ten behoeve van den tuinbouw de spoorweg tarieven verlaagd. Denkt U dat de fusie der scheepvaartmaatschappijen den tuinbouw gunstig gezind zal zijn?" „Nu op dit oogenblik zijn de scheep vaarttarieven nog steeds te hoog, hooger dan de buitenlandsche tarieven; het mag echter niet uitgesloten geacht worden, dat de fusie der scheepvaartmaatschappijen een verla ging van de vrachttarieven ten gevolge zal hebben." „Hoe staat U tegenover den Holland- schen export van groenten en fruit?" „Wij zien in Holland één van onze zwaarste concurrenten, vooral om de onder glas-cultuur. Er staat echter tegenover, dat voor vele producten wij andere uitvoerperio- den hebben dan Holland. Dit feit verzoende, bijvoorbeeld, de Duitsche landbouwers met de sterke ItaHaansche invoeren in Duitschland." „Maar sommige van onze beider pro ducties komen toch direct in botsing met elkander op gewichtige buitenlandsche markten?" „Wij ontkennen dit niet. Wij weten ook wel dat er een zeker overwicht schuilt in onzen uitvoer, omdat wij geen kunstma tige culturen hebben. Wij willen geen serres en warenhuizen. De productie wordt niet geforceerd en wij kunnen daarom vroegtijdig goedkoop uitvoeren. In ieder geval geldt die botsing op de buitenlandsche markt niet voor alle producten." „In Holland interesseert men zich voor de tomaten. Welke kansen geeft U deze cultuur in centraal- én Noord-Italië? De Ne- derlandsche soorten tomaten worden zeer gezocht." „Ik geef de tomatencultuur in centraal en Noord-Italië een goede kans. Het zal zelfs geen gevaar zijn, dezelfde variëteiten te kweeken als door Holland met succes worden uitgevoerd. Dit is natuurlijk een kwestie van tijd." „Hoe staat het met de aardappelen in centraal- en Noord-Italië?" „Eenige jaren vóór den oorlog hebben eenige Hollandsche tuinders getracht, in de Provincie Ferrara aardappelen te kweeken. Maar het is niet goed gelukt, noch met den consumptie-, noch met den industrie-aardap pel. De aardappelmeelfabrieken staan er nog, maar zij maken geen aardappelmeel meer. Tijdens den oorlog heb ik zelf aangeraden, ten behoeve van de legers aardappelen te ver bouwen in centraal- en Noord-italië. Maar de resultaten zijn niet zoo goed geweest. Om «en vroegen aardappel te hebben, moet men Piet zulke nachtvorsten hebben als in deze gebieden nog wel eens voorkomen. Volgens mijn persoonlijke overtuiging liggen de aard- appelgebieden ten Zuiden van Rome." „Nederland is erg geïnteresseerd bij den uitvoer van pootaardappelen. Denkt U, dat de Hollandsche invoer van pootgoed ge leidelijk grooter kan worden? Het vorig jaar is een achteruitgang gesignaleerd. Hoe komt dit?" „Inderdaad zijn het vorig jaar niet zoo vee! aardappelen voor zaaldocleinden uit het buitenland betrokken. De boeren trachtten te bezuinigen en velen hebben het product verkregen uit buitenlandsch pootgoed, voor het tweede jaar geplant. Natuurlijk veran deren de biologische eigenschappen van het Product, maar wat kunnen wij er aan doen? Be boeren willen bezuinigen op kunstmest, op zaad, enz. Wij hebben getracht en trach ten nog, zaadaardappelen te kweeken in de Abruzzen, waar de temperatuur ongeveer overeenkomt met het land van oorsprong van het buitenlandsch pootgoed. In ieder geval worden de proeven voortgezet. Wij zijn echter op den invoer van buitenlandsche Sr,.rdappelen voor zaaidoeleinden aange wezen." „De meeste aardappelen, in het voor- Jaar door Italië uitgevoerd, zijn toch wit- Veezig, niet waar? Zou Italië interesse heb ben voor witvleezig pootgoed uit Holland?" ..De Hollandsche pooters worden veel 8ezocht in Italië en het is wel aan te ne- Ten, dat ook de witvleezige soorten gaarne Zullen worden gekocht." „Nu nog iets over de tafeldruiven. Ex cellentie. In Holland kweeken wij een groo te soort tafeldruif, die in het buitenland zeer Bezocht is. De ItaHaansche tafeldruif is over het algemeen klein, niet waar?" De senator stond op en zocht even iets °P een andere taiel; toen kwam hij aan- agen met een groot bosk; op titelblad las ht; „Ufa da tavola" „Tafeldruiven." - „Kijk eens mijnheer. Deze rijk geïl lustreerde uitgave behoort tot een serie van hóeken, die door ons zullen worden uitge geven. Elk deel behandelt tot in de kleinste bijzonderheden alle kwesties omtrent een "epaald product. Dit is het eerste deel. Hier- 'h ziet u schitterende lithographiën van druiventrossen; u zult gewaar worden, dat Mj ook groote soorten kweeken en hier lachte de senator trots...... in deze druiven gloeit de ItaHaansche zon." Bedenkt u wel, van elke 'nectaar 20.000 Kg. druiven. Wij zijn echter altijd geneigd en zouden ons gelukkig prijzen ons met de Hol landsche tuinders te verstaan in het geval, dat botsing van sommige tuinbouwproduc ten op buitenlandsche markten, ds aanlei ding zou zijn tot een nutteloozen strijd. Con currentie kan altijd vermeden worden, wan neer twee concurrenten zich met elkander verstaan." S. P. O. Via Fratelli Bandiera 34. Eoma. De Internationale Conferentie te Parijs Op het Internationale Congres ter voorbe reiding der a.s. Ontwapeningsconferentie dat gistermorgen door Lord Cecil is geopend, hield de Duitsche vertegenwoordigster mevr. Dr. Lueder een rede, waarin zij een dringend beroep op de vrouwen der geheele wereld deed mee te werken ter bestendiging van het vertrouwen in den vrede en het gelóóf aan den vrede, zonder welke een herhaling van de wereldcatastrophe niet zou kunnen worden verhinderd. Zoolang de volkeren zich zwaar bewa penen en wantrouwend tegenover elkaar staan kan men niet op een vreedzame ont wikkeling hopen Vertrouwen en openhartig heid zijn de beste wapenen van den vrede. Wederkeerig begrijpen en wederkeerige ach ting, het vrijwillig opgeven van het recht van den sterke niet alleen, maar ook van den moreelen dwang, dien men aan een volk heeft opgelegd, zijn noodzakelijke voorwaar den voor een vreedzame en vertrouwens- waardige samenleving der volkeren. Tot het bereiken hiervan, hetgeen slechts door ont wapening kan geschieden, zijn in het bijzon der de vrouwen geroepen. De vrouwen, aldus mevrouw Lueder, eischen de ontwapening niet uit overdreven sentimentaliteit, doch in ver band met de bittere en gruwelijke ervaring van het verleden, die zij hebben opgedaan. Na mevrouw Dr. Lueder (Duitschland) in de studiebijeenkomst van het Internationaal Congres ter voorbereiding der Ontwapenings conferentie, welke gistermorgen aanving onder voorzitterschap van den Engelschman Noel Bakker over het onderwerp: „Waarom ontwapenen?", sprak de Franschman Cassin die een internationale politiemacht eischte tegen den geesel van den oorlog en sprak van de algemeen heerschende „bewapenings ziekte." De Poo! Lednicki zeide: „Wij moeten ontwa penen, om niet te dooden of gedood te wor den." Politis (Griekenland) besprak het onder werp van juridische zijde. Bij de besprekin gen werd van Poolsche zijde aangedrongen op toevoeging van de kwestie der veiligheid aan de desbetreffende resolutie. Onder voorzitterschap van den Duitschen staatssecretaris b. d. von Rheinhabén be handelde het .congres in den namiddag de vraag: „Wanneer zal worden ontwapend?" De meeste redenaars beantwoordden deze vraag met een duidelijk „Onmiddellijk!" Alleen de vroegere Fransche minister van oorlog Painlevé vormde een uitzondering, daar deze den Franschen eisch .Berst veilig heid, dan ontwapening" verdedigde. De Nederiandsche voorzitter van de Ver- eeniging Volkenbond en Vrede, Mr. J. Lim burg, zeide m zijn redevoering, dat hij het noodig achtte uit te gaan van de voorloo- pige resolutie van de voorbereidende ont wapeningsconferentie. De Italiaan Boriel, vice-president van de Internationale Rotaryclub, legde den' na druk op de noodzakelijkheid, dat de finari- cieele deskundigen in Bazel en elders nog voor de bijeenkomst van de ontwapenings conferentie tot een bevredigend resultaat komen, daar er anders ook geen hoop be staat voor de Geneefsche ontwapenings conferentie. Rede prelaat Srhreiber. Vervolgens werd het woord gevoerd door den Duitschen afgevaardidge dr. Schreiber, die betoogde dat alleen de front-generatie het ontwapeningsprobleem kon oplossen. 1932 moet het jaar der beslissing zijn. Prelaat dr. Schreiber wees in zijn rede voering op het ontwapeningscongres, op het pessimisme, dat in de wereld heerscht en dat zijn voornaamste oorzaak vindt in den wedloop der bewapeningen en het wan trouwen. Alles wat gedaan is en bereikt is voor de beveiliging en versterking van den vrede dreigt verloren te gaan, wanneer den loerenden oorlogsgoden niet een beslissend gedeelte hunner wapenen woyit ontnomen. Wanneer de Volkenbond wordt betrokken in het algemeene wantrouwen en de stem ming van pessimisme, dan is dat hoofdza kelijk doordat zijn ontwapeningspogingen tot dusverre zonder practisch resultaat zijn gebleven. Ofschoon Briand bij het toetreden van Duitschland in den Volkenbond 5 jaar geleden heeft uitgeroepen: „Weg met de kanonnen, weg met de geweren!" is het aantal van oorlogs- en moordwerktuigen van alle soorten alleen maar steeds geste gen. Dit is het opvaUendst bij de luchtbe- wapening. De ontwapeningsconferentie van het volgende jaar most op de bewapenings- vacantie een ver gaande bewapeningsver- mindering laten volgen. Er kan met betrek king tot de ontwapeningskwestie niet lan ger tweeërlei recht voor de staten gelden. De grondgedachte van den V.B. is daarmede in str^d. Het gevoel weer op vasten grond te staan, de veiligheid, kunnen wij slechts tereiken wanneer wij de ontwapening, de algemeene en gelijke ontwapening van aHe volkeren snel en ingrijpend veranderen. Veel bijval vond de rede van den Bel gischen afgevaardigde Rollin, die de Fran sche veiligheidsthese scherp aanviel. Allé inspanning zal vergeefsch zijn, wanneer de regeeringen voortgaan wapenen op te sta pelen. RolUn viel ook de Fransche vertegen woordigers op dit congres aan, zeggende, dat uit hun midden de bewering was voortge komen, dat" Frankrijk ontwapend had. Zoo lang Frankrijk vasthoudt aan de inzichten en beweringen, vastgesteld in het Fransche memorandum in de ontwapeningskwestie, bestaat er gèen ernstige en eerlijke samen werking. De Franscne afgevaardigde Pierre Cot verklaarde, dat hij het in tegenstelling tot het officieele Fransche standpunt volkomen eens was met Rollin. Als nieuwe Fransche formule voor zich en zijn vrienden stelde Cot de stellino- op: „Veiligheid door ont wapening, wederkeerige ondersteuning en arbitrage. Herziening der onuitvoerbaar ge worden verdragen." De leerHngen van het Lyceum te Enschedé zullen elke week ieder één cent bijdragen voor het Nationale Crisis-Comité. Indien dit voorbeeld algemeen in ons land navol ging zou vinden, dan zouden er wekelijks 7890 centen van gymnasiasten, 8959 van lyceïsten en 28.614 van hoogereburger- en handelsscholieren in de kas van het comité vloeien. Het bedrag zou bij een storting ge durende veertig weken, veronderstellend, dat er tijdens de vacanties niets wordt bij gedragen, meer dan achttienduizend gulden beloopen. En wat beteekent één cent per week voor een leerling van een middelbare school? Steun uit het leger Naar aanleiding van den oproep in de bladen door het Nationaal Crisis-Comité zal het personeel van het 7de regiment infanterie te Harderwijk iedere maand een bijdrage toezenden. De dienstplichtigen storten per week 2 cent, de onderofficieren per maand 0.25 en de officieren per maand 0.50. Beperking van invoer van vleesch in Frankrijk Volgens medeaeeling van den Rijksland- bouwconsulent is met ingang van gisteren tot 1 Januari 1932 de invoer in Frankrijk verbo den van: 1. Koeien, uitgezonderd fokvee, dat vrij van invoerrechten wordt toegelaten en waar voor invoerconcenten worden verleend. 2. Alle soorten versch vleesch behalve scha- penvleesch afkomstig uit Nederland. 3. Alle soorten bevroren vleesch behalve schapenvleesch afkomstig uit Argentinië. Maatregelen van afweer npodig geacht In verband met dé laatste contingentee- ringsmaatregelen der Fransche regeering, waarbij de invoer van kaas, melkproducten en afgesneden bloemen aan beperkende be palingen wordt onderworpen, heeft het Co mité voor Economisch Verweer uit de Neder iandsche land- en tuinbouworganisaties dezer dagen een spoedvergadering gehouden. Er werd op gewezen, dat bij de contin- genteering der kaas een opvallende bevoor rechting der ItaHaansche soorten heeft plaats gevonden, doordat hiervoor een afzonderlijk contingent is vastgesteld, hetgeen ten na- deele der andere soorten komt. die alge méén gecontingenteerd zijn Dit laatste is in strijd met de afspraken, die gemaakt zijn met de regeeringsdelegatie, dié kort geleden te Parijs besprekingen over de onderwerpe- lijke kwestie heeft gevoerd, maar bovendien en hierop werd door de vergadering de nadruk gelegd is deze maatregel in strijd met het beginsel der meestbegunstiging, een weinig Vicka VapoRub in kokend water smelten en de stoomende dampen inademen. Deze eenvoudige behande ling maakt het slijm los en geeft onmiddellijk verlich ting in het hoofd. waarop ons handelsverdrag met Frankrijk gebaseerd is. Veder is het in strijd met de gemaakte afspraken, dat de Fransche regeering van 1 December a.s. af den invoer zal regelen door middel van invoerconsenten. Hierdoor wordt een regelmatige uitvoering der con tingenten, geleid van het land van uitvoer uit, absoluut onmogelijk gemaakt. Het comité was van oordeel, dat onze re geering zoowel als de belanghebbenden ten aanzien van dergelijke maatregelen, die in breuk maken op gemaakte afspraken en ge sloten verdragen en onzen export op buiten gewone wijze bemoeilijken, met krasse af weermiddelen moeten optreden. In dit ver band werd besloten, tot de regeerlng het ver zoek te richten, den invoer van wijn in fles- schen, waartoe in hoofdzaak de Fransche wijn behoort, met 25 pet. te belasten en te dien einde terstond een wetsvoorstel In te dienen. Verder werd overwogen, meer con tact te zoeken met de agrarische groepen in de z.g. Oslo-staten, teneinde tot gezamen lijk overleg en maatregelen van afweer te komen, ten aanzien van de landen, die den export van landbouw-, veeteelt- en tuinbouw producten uit deze staten hoe langer hoe meer moeilijkheden in den weg leggen. Het comité zal binnenkort opnieuw bij eenkomen, ter bespreking der nader te nemen maatregelen van verweer. De I andbouwpolitiek der Engelsche Regeering. Ook aardbeien getroffen. De Londensche correspondent van hei „Handelsblad" meldt; Volgens In de wandelgangen van het La gerhuis verkregen inlichtingen zal het voor genomen tarief op landbouw- en tuinbouw producten, die niet tot de levensbenoodigdhe- den behooren, ook worden toegepast op aardbeien én ander zacht fruit. Het tarief zal niet van permanenten aard zijn, doch slechts seizoenartikelen treffen en den in voer tegengaan van vroegrijpe weelde-pro- ducten, die den Engelschen oogst vóór zijn. Het Permanente Hof van Int. Justitie Amerika wordt er nooit lid van In een rede heeft senator Borak verklaard, met een verwijzing naar het falen van het Permanente Hof vaninternationale Justitie te Den Haag bij de behandeling van de kwes tie der Tolunie, dat Amerika nooit lid van het Haagsche Hof van Arbitrage zou wor den. De meerderheid van 2/3 der stemmen, die daarvoor noodig was, zou men in den senaat niet kunnen behalen. Deze echt Protestantsche kerk op het Kerksplein heeft door de verlichting in de Liehtweek een groote bekendheid gekregen. Menigeen wist van te voren van het bestaan niets af. Jammer was het, dat men zooals in de Groote Kerk, de lichten binnen niet had aangestoken. Dan had men ook de nieu we „glazen" in kathedraalglas kunnen zien. Van een restauratie der „glazen" mag niet gesproken worden, want van al de meester stukken door Pieter Hoisteyn, in het midden der 17e eeuw vervaardigd, was niets over. In elk geval heeft men toen den bak- steenenbouw kun nen zien. Salomon de Braay, stads metselaar, maakte ongeveer terzelfder tijd op last van Burgemeesteren 'n ontwerp van tee- kening en leverde daarbij »en houten model in. Toch is hij de bouwmeester niet geweest. Saenre- dam, een vermaard Haar'emsch schil der, schrijft op een door hem 8 Juli 1650 vervaardigde teekening (hier in 't Gemeente-Ar chief) „De Nieuwe Kerk of St. Annakerck Ao. 1649 volleynt. Van déze Kerck is Jacob van Campen architect geweest." De Nieuwekerks- toren is een fraai gebouw op massie ven vierkanten on derbouw, waarin 'n forsche portiek dra gende het Haar- lemsche Wapen in een rijk versierde nis. Deze voert het jaartal 1613. Op de hoeken van het vierkant staan obe lisken. Het onderste gedeelte van het achtkant van met selwerk vertoont vazen als overgang. De ten deele opgewerkte helm is zeer rijk gepro fileerd en met lood bekleed net als da groote toren. Vandaar ook het schitterend effect van de belichting. De toren is zeer zeker het werk van Lieven de Key, die met zijn ouders toen Antwerpen Spaansch werd na"r Ne derland vluchtte. Deze toren werd gebouwd tegen de oude Sint Anna of Raamkerk. Deze was oorspronkelijk de kapel van 't Sint Anna-klooster, dat ongeveer het heele tegen, woordige Nieuwe Kerksplein besloeg en ook naamgever aan de Lange en Korte Anna straat was. Die kapel is jaren lang door de Gereformeerden gebruikt als bedehuis, maar was tenslotte door bouwvalligheid niet meer te gebruiken. Daarom 'werd die kapel afge. broken, maar dén Nieuwen toren Het men staan en hij. strekt dus zoowel de tweede kerk daar ter plaatse tot sieraad, als hij het voor de eerste was. Als Weissman ln Noordhollandsche oudhe den dezen toren beschrijft prijst hij het be nedendeel van gebakken en gehouwen steen, doch ook de bekroning met de bijzonder fraaie houten spits. Een rijke balustrade sluit het benedendeel af. In den toren han gen drie klokken. De halfuurklok moet een kloosterklok geweest zijn, Zü heeft 87 c.M. middellijn en draagt tot randschrift: Maria Est Nomen Meum Factum In Mech- linie Per Medardus Wachevens Anno Dom. Het was geen gemakkelijke opgave om op het beperkte bouwterrein tussehen den in 1618 onder het Stadsmetselaarschap van Lie ven de Key tot stand gekomen Sint Anna- toren en de rooilijn der Sint Annakerk een grootere kerk dan de bestaande te bouwen. Daar de diepte uiteraard ondanks de op ruiming van vier huisjes aan de westzijde der Annakerk, beperkt was moest de nieuwe kerk 5 Dec. 1645 dito van 2 nuizen in de St. Michielstraat, thans N. Kerksplein. 5 Dec. 1645 dito van een huis en erf in de St. Annakerk. Voor bouwkundigen moet het dunkt mij een genot zijn te snuffelen in het dossier 16451649. Bestekken en stukken be treffende bouwen der St. Annakerk. Dit is zeker deze nieuwe Haarlemsche kerk Is het voorbeeld geworden van verscheidene andere Protestantsche kerken. In de eerste plaats dient hier een groep van drie onderling ten zeerste verwante ker ken te worden genoemd n.l. die te 's-Gra- veland, die te Oudshoorn en de Oosterkerk te Amsterdam. Hoewel oogenschijnlijk de aansluiting van kerk en toren eenigszins zorgeloos behandeld is en met name de gevel aan de Nieuwe Kerk straat (met het jaartal 1649 en het oude en het nieuwe wapen van Haarlem) door zijn hoogte het silhouet der torenspits te benadeelen schijnt, koos van Campen de beste oplossing. DE ANNAKERK. zich, wilde men de vereischte ruimte krijgen wat meer in de breedte uitstrekken. Het lag daarom voor de hand een vierkant tot platte grond te kiezen. Lang voor dat iemand dacht aan een ont eigeningswet, aan een bouwverordening of een van te voren opgesteld bebouwingsplan toonde Haarlems regeering al flinke door tastende ideeën. Er moest ruimte komen en daartoe moesten bestaande straat jes en hui zen verdwijnen. Het Gemeentearchief geeft dit in oorspronkelijke stukken duidelijk aan. Ik zal daaruit iets citeeren. 9 April 1611. Verlof gegeven aan Henrlck Jans om lichten te mogen maken, uitziende op het St. Annakerkhof. 14 Fsbr. 1622. Opdrachtbrief aan de Stad Haarlem van een huls en erf in de Basaer. densteeg, thans een deel van het plein der Nieuwe Kerk. 26 Mei 1627. Dito van een schuu: en erf, gelegen in de Nieuwe Daelstraat, thans Nieuwe Kerksplein. 5 Dec. 1645 dito van twee hulzin in de St. Annastraat,- thans Nieuwe Kerksplein. 5 Dec. 1645 dito van nog een huis in de Annastraat. De toren der Annakerk tijdens de Uchtweek. Dat is gedeeltelijk overwonnen door de kerk te plaatsen op een rechthoekig plein, waar van het kerkgebouw aan zijn noord- en zuid zijde slechts smalle stukken overliet. Deze laatste werden bovendien nog in tweeën verdeeld door zich aan de westzijde tot een naar den toren voerende laan ombui gende boomenrij. Zoo zouden de eentonigheid der zijgevels en de plompheid der kerkmassa niet in het oog vallen en de aandacht naar den toren en als het ware óm de kerk heen naar de Nieuwe Kerkstraat getrokken wor den. Het bouwblok aan de noordzijde van het voormalige kerkhof kwam niet tot stand. Wel zijn op den Zuidwesthoek nog bestaan de huizen afgebroken, doch daarna de Nieu we Kerkstraat en de Korte Houtstraat op de kortst mogelijke wijze verbonden. Blijkens Burgemeesters Resolutieboek d.d. 19 Maart 1648 kreeg nog Willem Jansse Cruyff, wonende te Amersfoort voor 't ma ken „van seecker model van de nieuwe kerk dezer stadt de somme van 't sestich gulden." Verder blijkt dat volgens de thesauriers rekening in 1649 aan Ir. Jacob van Campen „over zijne dienst zoo int ordonneren van de nieuwe gemaeckte kerk, de nieuwe straat (Nieuwe Kerkstraat) daerop responderende als over andere diensten bij hem tot verbete- ringe dezer straat gedaan" LXc f 1000) werd betaald. Tussehen 11 Januari en 6 September 1645 werden v-f ontwerpen of (en) maquettes voor de nieuwe kerk ingediend en die van Jacob van Campen (bouwmeester van het Paleis op den Dam te Amsterdam) d.d. uit. Mei 1645, 6 September 1645 gekozen. In 't Haarlemsch archief bleef een blaad je papier bewaard met een vergelijking door den metselaar Markus Klaesen tussehen de kosten der ontwerpen, waarbij van Van Cam pen op 33318 en de Vos op 34296 gulden kwam. Het metselwerk hiervan vorderde 15800 gulden; er waren 790000 steenen noodig, die per 1000 met de uitgaven voor kalk, zand, transport (5 guld. pier 1000) 20 gulden kosten. Het houtwerk met het daaraan te verrichten arbeidsloon 21347 gld. te zamen 32147 gld. Tegen een vorig besluit ln (Resolutie Burg. van 2 Sept. 1646) beslisten Burgemeesteren den 6 Juni 1647 ter plaatse, dat de wapenen van de Heeren regeerende burgemeesteren, schepenen en de oude wethouderen zullen worden gesteld in dezer voegen als „den of ficier int grote glas, de vier Burgemeesteren aen wedersijden vant selve glas, de oude wet houderen aan de Noordzijde, de schepenen aan de Zuitsijde ende de Pensionaris ende secretaris tezamen int zesde glas." Den lsten April 1647 was bepaald, dat Mr. Pieter Holsteijn voor zijn verrichte en .nog te verrichten diensten ten aanzien van de glazen in de nieuwe kerk 300 gld. zou ontvangen en Boudewijn Franssen 200 guld. Den 30sten Augustus was den laatste, hier glazenmaker genoemd, reeds bij provisie in korting op de leverantie der nieuwe kerkglazen 300 guld. toegestaan. Nadat de vroedschap het ontwerp had ge kozen, nam het bouwen der kerk snel voort gang. Den 11 Sept. 1645, dus vijf dagen na de beslissende zitting werd den heeren fabryck- meesteren aangezegd met het leggen der fun damenten van de Annakerk voort te gaan. Den 19en Sept. 1647 is 't leien dak al gelegd. Inwendig kon men toen blijkbaar reeds de door Pieter Holsteijn en Boudewijn Franssen ver vaardigde gebrandschilderde glazen aanbren gen, daar Burg.ren den 6 Juni de verdeeling daarvan over de vensters vaststelden. In een vroedschapsresolutie van den 20sten Januari 1648 heet het dat „de nieuwe kerk nu bijna is gemaakt." De algeheele voltooiing viel waarschijnlijk 1649, het jaartal, dat op den oosteHjken gevel (Kerkstraat) is aange bracht. De plattegrcfhd, in omtrek een vierkant, bestaat uit een Grieksch kruis van twee gelijke, met tonnen overwelfde beuken en door lagere houten cassetten- zolderingen gedekte hoekvakken. Binnen het groote vierkant is dus een con centrisch kleiner vierkant ontstaan. Het ver sterkte muurwerk der kerk wordt slechts verlevendigd door een, ook om de beide hoo- gere gevels gevoerde uit pleisterwerk bestaan de Dorische kroonlijst met triglyphen en mutulen. verzorg haar dagelijks - gor- ^E||VSSsiCj# maI rl r/a/a r* m ■ZLjTjf gel droog ij, 45 ca 45 ets.' Grandi over ontwapening Het maken van een begin gerechtvaardigd Bij een door de Foreign Policy Association te New York gehouden receptie heeft óe Ita Haansche Minister van Buitenlandsche Za ken, Grandi, een per radio verspreide rede, waarin hij Italie's standpunt ten aanzien van de ontwapeningskwestie uiteenzette. Hij concludeerde dat de tegenwoordige toestand der wereld op het maken van een begin met de ontwapening rechtvaardigt er. wenschelijk maakt, en dat elke stap in de richting van de bewapeningSbeperking de wereld grooter veiligheid brengt. Men moest trachten de veiligheid als resul taat in plaats van als voorwaarden voor de ontwapening te beschouwen. «5 O Chauffeur tot zes maanden hechtenis veroordeeld De chauffeur W. G. te 's-Gravenhage, heeft voor de Haagsche Rechtbank terecht gestaan wegens het veroorzaken van dood door schuld. Verdachte heeft op Zondag 12 Juli j.l. als bestuurder van een auto onder drankinvloed zijnde, te Sassenheim op den Rijksstraatweg (Brugstraat) gereden en bij zijn poging om een voor hem uitrijdende autobus te passeeren, deze aan de linker zijde geraakt. Tengevolge hiervan raakte G. het stuur kwijt, maakte een zwenking naar links en kwam daardoor in aanraking met drie voetgangers, die zoodanig werden aan gereden, dat zij zwaar lichamelijk letsel heb ben bekomen en een hunner, een kind, kort daarop is overleden. De rechtbank achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en veroor deelde G. tot zes maanden hechtenis, met "ontneming van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Geëischt was de maximumstraf van negen maanden gevangenisstraf met ontneming van het rijbewijs voor den tijd van éen jaar. Uitspraken van Donderdag 26 November A. C. K., boerenknecht, wonende te Am sterdam, thans gedetineerd, diefstal, zes maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hechtenis o.v. C. G„ wonende te Leiden, thans gedeti neerd, diefstal in vereeniging, zes maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hechtenis o.v. P. Th. V., chauffeur, wonende te Haarlem, veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, vrijgesproken. A. J. de V., tuinder, wonende te Heems kerk, veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, 40 boete subs. 20 dagen hechtenis o.v. J. H. N., schoenmaker, wonende te Am sterdam, appèl vonnis Kantonrechter Zaan dam. Vonnis Kantonrechter Zaandam met verbetering der gronden bevestigd. H. V., wonende te Santpoort, appèl vonnis Kantonrechter Haarlem, 10 boete subs. 10 dagen hechtenis on. N. G. v. d. A., meubelmaker, wonende te Haarlem, vrijgesproken. J. C. S„ melkslijter, wonende te IJmuiden, appèl vonnis Kantonrechter Haarlem, von nis Kantonrechter Haarlem bevestigd. J. S., werkman, wonende te Heemskerk, appèl vonnis Kantonrechter Haarlem, drie maanden Rijkswerkinrichting o.v. J, S., werkman, wonende te Heemskerk, appèl vonnis Kantonrechter Haarlem, drie maanden Rijkswerkinrichting o.v. J. H„ kantoorbediende, wonende te Heem stede, overtreding Wet op de Inkomstenbe lasting, 500 boete subs. 100 dagen hechte nis o.v. en vijf maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren en bijz. voorwaarde. Nog juist bijtijds ingegrepen Donderdagmorgen om half negen klopte de bewoonster van perceel Schoterweg 206 aan de deur van de kamer van den bij haar inwonenden 60-jarigen H. Zil wilde hei» een aangeteekend stuk geven, doch werd niet opengedaan. Eenige uren later kregen de boven de bewuste kamer wonende personen last van hoofdpijn en waarschuwden zij de buren, omdat het in huis naar kolendamp rook. Men heeft toen de deur opengemaakt en vond H. bewusteloos op bed liggen, ter wijl er een sterke kolendamp hing. De bewustelooze is op advies van een dok- ter per auto van Mathot naar de Maria- stichting vervoerd, nadat een lid van den O. D. eerste hulp had verleend. De man was, toen hij naar het ziekenhuis vervoerd werd, nog steeds buiten kennis. In de kamer was ook een hondje, dat eveneens bewusteloos was. In de frissche lucht kwam dit echter spoedig bij. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de schoorsteen met roet verstopt was. Naar wij vernemen, is het slachtoffer in middels bij kennis gekomen. Comité tot Verkoop van Weldadigheidszegels te Heemstede Evenals vorige jaren, zullen wederom van 10 December 1931 tot en met 9 Januari 1932 weldadigheidszegels en prentbriefkaarten worden verkocht voor het misdeelde kind, in een tentje op het postkantoor, door verschil lende dames uit deze gemeente. Verkocht zullen worden 4 verschillende zegels, doofstom, biind, achterlijk, verwaar loosd, met een frankeerwaarde van \y3, 5, 6 en 12cent voor den prijs van 3, 8, 10 en 16 cent. Verder 1 serie briefkaarten van 6 stuks naar gekleurde houtsneden van Aria Zonneveld te Soest. Prijs dezer serie is 35 cent. Door het koopen van deze zegels en brief kaarten steunt gij pl.m. 350 vereenigingen van alle gezindten. Het comité bestaat uit: Jhr. van Doom, burgemeester van Heemstede, eere-voorzit- ter; L. J. van Wijk, voorzitter; mevr. J. S. van Caspel—de Vas, secretaresse, Joh. de Wittlaan 22; mevr. Venhuizen—Kesseler. penningmeesteresse; mevr. J. J. W. Backer-- Colpa; Ds C. M. Briët; Ds. A. Dondorj»; C. R. van Empelen; mevr. A. C. Hartsuiker Müller; Dr. T. W. A. Korff; Ds. J. A. van Leeuwen; E. J. van Lent; J. Molenaar; P. Oosterhoorn; Pastoor P. J. Nieuwenhuis; mevr. de Voogt—de Vogel; J. G. M. van Walsem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5