Buitenlandsch o\°ieuws vJtR Feuilleton ^erde blad S) Het Kasteel Roche-Noire REDE VAN LAVAL IN DE FRANSCHE KAMER VRIJDAG 27 NOVEMBER 1931 BLADZIJDE 1 De huiszoekingen bij de nazi's in Hessen De Ontwapenings conferentie Het conflict in het Verre Oosten Het Fransche vlootbouw- program Geheimzinnige verdwijning CRITIEK OP DUITSCHLAND Gemengde Buitenlandsche Berichten Gasbuis gebroken in huurkazerne RADIO-OMROEP Mishandeling in een opvoedingsgesticht KORT NIEUWS De bij de huiszoekingen bij nationaal- s°oialisten in Hessen gevonden ontwerp- ^foclamaties geven een duidelijk beeld van c'e Wijze, waarop de nazi's willen regeeren. geweld willen zij de macht in handen *tgen, in geweld ook willen zij regeeren. De klaar-gemaakte ontwerp-verordenin- spreken er van, dat niet het minste v®rzet geduld zal worden door een natio- 1®al-socialistische regeering. En bij voor at wordt ieder, die toch verzet pleegt, "tet den dcod bedreigd. Particulier bezit en ^komen worden geschrapt, levensmiddelen borden niet anders dan op een kaart ver docht. En het verkrijgen van zoo'n kaart d*hgt nog af van den arbeidsdienstplicht. Dat zijn maatregelen, welke communis- ten niet beter hadden kunnen uitdenken. het Centrum zal zich niet lang behoe- v®a te bedenken over den oproep van Prick, om zijn koers te wijzigen en in het zog van de nationaal-socialisten te ko- "ica. Hitler had zijn algeheele afwijzing ten inzien van samenwerking met andere par ken wel in zijn zak kunnen houden. De Gebeurtenissen te Hessen laten volkomen Weidelijk zien, hoe de nazi's hun doel 'rechten te bereiken door geweld, dat stroo ien bloeds zal kosten. Of het vredelievender zal afloopen in dtandsjoerije, staat ook nog te bezien. Het ^etterend wapengeweld daar klinkt nog altijd sterker dan de besprekingen van den ^olkenbondsraad te Pariis. Wel doemen zoo en dan in het duistere verschiet licht puntjes op, welke echter maar al te gauw ve."dwljnen. Zoo wordt nu weer gemeld, dat de toe stand iets hoopvoller is, dat China veel te vcrwachten heeft van het voorstel van den Volkenbond tot het zenden eener enquête commissie, welk voorstel Japan wil aan aarden. Maar zoolang beide partijen niet "iet eenig voorstel accoord gaan en zoolang het wapengeweld voortduurt, zoolang ook hengen de hoopvolle verwachtingen het °ok niet verder dan verwachtingen, welke '6der pogenblik in den spreekwoordelijken ïook opgaan. Dr. Best geeft opheldering Door den persdienst in de Gau Hessen van de N.S.D.A.P. wordt een lange verkla ag gepubliceerd, volgens welke dr. Wemer ®est, die beschouwd werd als de samenstel- 'cr van het manifest, dat door den Pruisi schen Minister van Binnenlandsche Zaken openbaar is gemaakt, tegenover de Gaulei- hlng te Darmstadt een schriftelijke verkla- hng heeft afgelegd van den volgenden in houd: Ik ban de samensteller van een plan. daarvan de bijzonderheden van het door Hên Pru'sischen Minister van Binnenland sche Zaken aan de pers verstrekte „mate- fiaai" gedeeltelijk juist, voor een ander deel Gewijzigd, zijn weergegeven. Toen op 1 h-Ugustus van dit jaar algemeen een Com- Uhinistische revolutie werd verwacht en hoor de betrokken instanties van de h' S.D.A.P. geen maatregelen voor een der- Gelijke gebeurtenis waren genomen, besloot 'k zonder eenige opdracht en zonder voel ng tc hebben met partijbestuurders richtlijnen Vit te werken. Wanneer de vettige ver tegenwoordigers van den staat door een Evolutie van de K.P.D. zcuden zijn afge bet, dan had volgens mijn meening de JJationale beweging met de N.S.D.A.P. aan het hoofd den plicht gehad, met de door haar opgeroepen macht (daarom werden ook de handeswehren genoemd) zorg te dragen, dat he voeding en de bescherming der bevolking V>as gewaarborgd. Het ontwerp van mijn richtlijnen deelde 'h aan eengie medewerkers mede, o.a. aan hr. Schaefer te Offenbach, die thans ont kent iets met de zaak te maken te hebben. Sen en ander geschiedde met het doel de techts- en economische mogelijkheden van UilJn plan te onderzoeken. In dit stadium hleef de aangelegenheid rusten, daar de bolitleke ontwikkeling sinds 1 Augustus een Eerdere bespreking overbodig maakte. Deen enkel bureau van de N.S.D.A.P., noch he toenmalige Gaulelder, ncch de Rijkslei- hing, wisten iets van mijn plan af. Dr Schaefer heeft het plan meermalen met mij Voorgenomen. Als Schaefer thans een abdere voorstelling van zaken geeft, ligt het (Naar het Fransch) door 16. MARIE MARECHAL Vertaling van Jac. J ochoon. Ilij heeft mijn leven verwoest, zeide hij tot t'chzelf in zulke maar al te veel voorkomen- jje opwellingen van toorn en rebel ie. Hij heeft door zijn onophoudelijke weigering in JJU het jeugdige, vurige enthousiasme ver- jfkt, dat niets liever verlangde, dan zich heer daden te toonen. Ik had soldaat of zee man moeten worden de wijde zee of het ®'a?veld, dat had ik van noodo. Inplaats jat» mij in de gelegenheid te stellen, een h^mrijk doel na te streven, heeft hij mij in engen kring eener al te strenge disci- ineen doen krimpen, heeft mij ter wille verouderde begrippen tot een leven van Werkloosheid veroordeelt. Zeker, zette hij zijn h'ttsre alleenspraak voort, zou ik nooit een rCserteur zijn geworden, zou ik nooit onze ®°ede, zij het dan ook verlorene zaak hebben gegeven; in den grond van mijn hart zou |k steeds de politieke zienswijze mijner voor- aderen trouw zijn gebleven. Maar verdient h*» ons roemrijke Frankrijk het niet, dat h>en het alleen om zijnentwille dient? Bezat in zijn bedoelng zich te wreken voor het feit, dat ik in opdracht van den Gaulelder Lenz, lid van den Rijksdag, een onderzoek in stelde, dat kort voor de verkiezingen voor den Landdag uitwees, dat Schaefer door een straf wegens wisselvervalsching en door valsche opgave over zijn loopbaan niet in aanmerking kon komen om voor de N.S.DA..P. zitting te nemen in den Land dag. Als ik er ten slotte nog aan toevoeg, dat Schaefer na een psychiatrisch onderzoek, ingesteld in verband met zijn veroordeeling, werd beschouwd als een ernstige psycho- paath, die sterk verm'nderd toerekenings vatbaar is, dan kan de publieke opninie zich een meening vormen ever de beteekenis van het door den Pruisischen minister ge publiceerde materiaal. Uit deze verklaring van dr. Best blijkt voorts, dat hij niet gevlucht is, zooals oor spronkelijk vermoed werd. Uit Leipzig wordt gemeld, dat dr. Schaefer uit Offenbach den geheelen dag is verhoord door den Oberreichsanwalt dr. Wemer, door den Reichsanwalt Joras en door den Ambtsgerichtsrat dr. Bauer. Gevraagd waarom hij mededeelingen heeft gedaan aan den poüt iepresident te Frank furt am Main en aan de Pruis sche regee ring, deelde hij mede, dat hij dit gedaan had om deze instanties in kennis te stellen van de economische onzinnige plannen van dr. Best. Het was zijn bedoel ng geweest aan te toonen, met welke onmogelijke eco nomische denkbeelden sommige personen in de NSDAP rondloopen. Politieke drijfveeren heeft hij hierbij niet gehad. Voorts heeft hij er in het geheel niet aan gedacht, dat zijn mededeelingen een proces wegens hoogverraad met zich mee konden sleepen. Men heeft dr. Schaefer er opmerkzaam op ge maakt, dat onder bepaalde omstand'gheden hij eveneens als medebeklaagde terecht zal staan, in het geval althans, dat het tot een proces komt. Verklaring van den Hessischen minister van binnenlandsche zaken De Hessische minister van binnenlandsche zaken, Leuschner, publiceeert heden een ver klaring, waarin hij mededeelt, de verklaring van den Oberreichsanwalt, welke verspreid is, allereerst te hebben gehouden voor een mysti ficatie, welke op belangrijke punten niet in overeenstemming was te brengen met de ge voerde besprekingen. Nadat hem echter was bevestigd, dat deze verklaring inderdaad af- komst'g is van den Oberreichsanwalt, ziet hij zich gedwongen tot de vclgende verklaringen: Dr. Schaefer heeft zich onmiddellijk tot de politie te Frankfurt gewend, welke over deze haar officieel ter kennis gekomen voorvallen plichtgetrouw den Pruisischen min ster van binnenlandsche zaken heeft ingelicht. Het Hessische ministerie van b'nnenland- sche zaken heeft slechts indirect en op een later tijdstip kennis genomen van de mede deelingen van dr. Schaefer. De Ober reichsanwalt beweert, dat het optreden van de politie van Darmstadt niet van hem is uitgegaan, doch deelt dan zelf mede. dat hij tijdens een bespreking in het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken den raad gegeven heeft, dan toch op zijn minst de schryfmach'ne van dr. Best in beslag te nemen. Dit is dan ook alleen door de poli tie uitgevoerd. De doorgevoerde huiszoekin gen dienden er alleen toe dergelijke bewijzen In handen te krijgen. Nieuwe geruchten over uitstel In VoJkenbondskringen geeft men toe, dat de geruchten van den laatsten tijd betref fende het uitstellen van de Ontwapenings conferentie steunen op een bepaald streven in deze bij eenige Europeesche mogendhe den. Men heeft-hier den indruk, dat behalve de Fransche ook de Engejsche regeering veel zou gevoelen voor uitstel der Conferen tie tot emde Mei, daar by een geiyktydige behandeling van de Ontwapentngs- en de Herstelkwestie de werkzaamheden der re geeringen te veel omvattend zouden worden. Men acht het niet onmogelijk, dat tydens de Raadszitting te Parijs de Secretaris-Generaal van den Volkenbond en de vertegenwoor digers van Frankrijk, Engeland en de Ver- eenigde Staten reeds voeling met elkaar heb ben gehouden over deze aangelegenheid. Van de zijde van het Volkenbondssecreta riaat wordt er echter uitdrukkeiyk op gewe zen, dat tot nu toe nog geen voorstel is ge daan ook rjiet- op officieele wijze om de Ontwapeningsconferentie uit te stellen. De Rijksdag voorloopig ntet hijeen Het Seniorenconvent van den Ryksdag hield zich gisteravond bezig met het com munistische voorstel den Ryksdag a& Woensdag byeen te roepen. Voor dit voorstel stemden de Communisten en de Duitsch- Nationalen. De Nationaal-Socialisten waren niet verschenen. De Duitsche Volksparty en de Economische Party onthielden zich van stemmen. Naar verluidt, zullen de Commu nisten opnieuw een voorstel tot bijeenroe- ping van den Ryksdag indienen, waarby zij schijnen te rekenen op het feit. dat de Na zi's indien zy van te voren van een derge- lyk voorstel in kennis worden gesteld, wel in het Seniorenconvent zullen verschynen, en het voorstel zullen steunen. ik niet het recht, voor myn vaderland myn bloed te vergieten? En de afstammeling der tweede christelijk? baronnen (de Montmorency namen den eersten rang in), zooals monsieur De Guitry zich met fierheid noemde, de erfgenaam van een der grootste en rykste grondbezitters in Bretagne, benijdde den obscuren gelukzoe ker, die. na met hem het college verlaten te hebben in het Afrikaansche leger getreden was, met roode, wollen epauletten en „den maarschalksstaf van Frankryk in zyn ran sel". Deze eindelooze week scheen Guillaume waarlijk yselyk toe. De boeken, welke fty met een gevoel van vreugde en dankbaarheid ontvangen had, stonden nu onaangeroerd op de plank. Hij had het eene na het andere openge slagen in de hoop, dat ze hem, zooal geen genoegen, dan toch een voorbijgaande aflei ding verschaffen zouden, eenige oogenblik- ken der bevryding van de gedachten, welke hem verteerden. Om echter met genot te kunnen lezen, moet men in een rustigen ge moedstoestand verkeeren. Den omgang met de geesten van het schoone kan men slech s genieten in een onbewolkte sfeer, Jn een staat van moreel evenwicht. Hoe zou een gemartelde geest, een koortsachtige ziel deel kunnen nemen aan de verhalen der gesohie- denis of In geestdrift kunnen ontvlammen voor de fynheden eener letterkundige ver handeling? Wat zyn de droomen der dich ters, de wereldschokkende gebeurteniseen, de Generaal Ma wil vrede sluiten Generaal Ma zou, volgens de „Evening Star" besloten hebben met de Chineesche generaals, die aan Japansche zyde strijden, vrede te sluiten. Ma zou aan den gouverneur van Tsitsikar Generaal Tsjang Tsjing Hoei een schrijven gericht hebben, waarin hy in stemt met diens bestuur. De laatste zou daarop genegen zijn vredesonderhandelingen aan te vangen. De correspondent van de „New York Ti mes" te Tokio meldt, dat Engelsche troepen van Tientsin naar Tsjangsjan onderweg zyn, ten einde de kolenmijnen van Kailan te be schermen, die Engelsch-Chineesch bezit zyn. Druk van Amcrikaansche zyde. Naar verluidt, is een commissie gevormd, bestaande uit Lord Cecil, Briand en Ma- dariagamdie, die een besluit inzake het Mandsjoerijsche conflict met de beide be irokken partyen moet uitwerken. De meer verzoeningsgezinde houding van China wordt door druk van Amerikaansche zyde ver klaard. Dawes heeft dr. Sze te verstaan gegeven, dat het mogelijk was, dat een overeenstem ming buiten den Volkenbond niet zou kun nen worden bereikt. De Japansche vertegenwoordiger heeft den secretaris-generaal medegedeeld, dat de ont ruiming van Tsitsikar door de Japansche troepen den 24en November is begonnen. De Ronde Tafel-Conferentie De plenaire zitting De plenaire zitting van de Ronde Tafel- Conferentie zal Zaterdag beginnen en Maan dag en Dinsdag worden voortgezet. In de byeenkomst van Dinsdag verwacht men een Verklaring van MacDonald inzake de regee- ringspolitiek. Door de Kamercommissie goedgekeurd De Fransche Kamercommissie voor marine- aangelegenheden heeft het vlootbouwpro- gram voor het begrootingsjaar 19311932 goedgekeurd. Dit program voorziet in den aanbouw van vier kleine kruisers en twee torpedojagers. Verder zal een kanonneerboot op stapel ge zet worden. De rapporteur over de marine-begrooting, Daniélou, verklaarde, dat al deze nieuw te bouwen schepen slechts dienen ter vervan ging van verouderde schepen. In totaal is de tonnenmaat der nieuw te bouwen schepen 3000 ton lager dan de vorige tranches. Communistische obstructie In den Pruisischen Landdag. Gisteren vonden in den Pruisischen Land dag tydens de beraadslagingen over de nieu we verscherpte bepalingen inzake het regle ment van orde communistische incidenten plaats, zy vielen in heftige bewoordingen de regeeringspartyen aan. Daar geen der partyen het woord had gevraagd by de af zonderlijke bepalingen, maakten de Commu nisten hiervan gebruik dodr elkaar steeds af te lossen. Zy maakten gebruik van den toe- gestanen spreektud van 10 minuten, zoodat op die manier het einde van de zitting niet was te overzien. De afgevaardigde Baumhoff van het Cen trum stelde daarop voor de zitting te schor sen en den spreektijd door het Seniorencon vent te laten verkorten. Dit voorstel werd onder scherp protest der Communisten aan genomen. Het onmiddeliyk hierna bijeengekomen Se niorenconvent besloot om de afzonderiyke paragraphen gelyk te behandelen, waardoor een aanmerkelijke beperking van den spreek- tyd werd bereikt. Na een onderbreking van anderhalf urn- kon de plenaire zitting van den Landdag weer voortgezet worden. Van een bankdirecteur Te Maagdenburg wordt sedert eenige da gen de directeur van het plaatsehjke bykan- toor der Deutsche Bank und Diskontogesell- schaft, dr. Wehmann vermist. De reden van zyn verdwijning is nog niet bekend. Volgens een verklaring der bank kunnen onregelmatigheden in het beheer van het bykantoor niet de oorzaak zyn. ontdekkingen en lotgevallen van verre reizi gers voor iemand wien het te moede is als een gevangen adelaar, die tevergeefs aan de tralies van zijn yzeren kooi rukt? Met wangunst ge oogen volgde Guillaume de vlucht der meeuwen; zyn geest vloog met hen mede naar verre streken, en landde ginds op den vryen grond van Amerika; hij voelde zich als stoutmoedig pionier der be schaving, die over woeste en ongekende vlakten voortdringt, met den storm in wilde vaart wedyverend op den rug van zyn on vermoeid steppenros. Op zulke oogenblikken flikkerde in zyn blikken het vuur van ver leden dagen, in zulke droomeryen kon hy voor korten tyd het sombere heden verge ten, doch alleen, om met des te smarteiyker ontwaken in de werkelykheid terug te kee- ren In dit harde, eentonige, treurige leven, onder den indruk eener yzeren discipline, welke hij voor de eerste maal zy het dan ook met woesten opstand in het hait pro forma in volle onderwerping aannam. XI. Dat was rijn grootste smart, zyn schrij nendst verdriet. Noch de eenzaamheid, noch het gebrek aan vrybeid, noch de algemeene verandering in zyne gewoonten drukten hem zóó zeer als de gedachte, dat hy aan zyn vader gehoorzaamde en dat hy uit den wree- den nauwen kring zyner huidige Ievenswyzc slechts zou verlost worden, wanneer zön vader bet wilde 1 Uiteenzetting van de schuIdenbetalingei Dc Fransche Kamer kwam gistermiddag byeen, om de beschouwingen over de bui- tenlandsche politiek voort te zetten. Nadat de communistische afgevaardigde Doriot het woord had gehad over het Ja- pansch-Chineesch geschil, was het woord aan minister-president Laval. Rede Laval Deze haalde in chronologische volgorde de verschillende politieke gebeurtenissen sedert de afkondiging van het Hoover-jaar, aan. Het Hoover-moratorium aldus Laval heeft de groote verwachtingen, die de Amerikaansche president er van had, niet vervuld. De a'gemsene economi sche crisis heeft zich integendeel ver ergerd en in het byzonder in Duitschland ernstige afmetingen aangenomen. T3 Parys heb ik ongeveer een uur onder vier oogsn met dr. Brüning gesproken. Ik kan u niet schetsen, hoe dit onderhoud ons geschokt heeft, wy hebben beiden de mogelykheden onderzocht de wederzijdsche betrekkingen tusschen onze landen te verbeteren en ik LAVAL herinner my nog, dat c'.e Rykskanselier my de vraag voorlegde of deze tragedie tus schen Duitschland en Frankrijk dan eeuwig zal duren. Op den dag, dat geen nationa listische demonstraties aan den anderen kant van den Rijn meer zullen plaats vin den, zullen de gebeurtenissen op deze vraag van den Rijkskanselier antwoorden. Laval ging hierna op zijn reis naar Ber- lyn in en onderonderstreepte de hartelyke ontvangst, die hem van de zyde der bevol king en der regeerir.g was ten deel gevallen. Hy herinnerde aan de vorming van de Duitsch-Fransche Economische Commissie, waarvan men algemeen een verbetering der betrekking verwacht, zyn reis naar Washington heeft hem groote verwachtin gen gegeven. „In Amerika," zeide Laval, „weet men thans precies den toestand, waarin Frankryk zich momenteel bevindt. Men kent onze nooden, onze offers en onze voortdurende bemoeiingen met betrekking tot de ontwapening." Het Young-plan weer in werking „Wy hebben lang over de Duitsche crisis gesproken en zyn het er over eens gewor den, dat het Young-plan, na afloop van het moratorium weer in werking moet treden. Frankryk zal in de toekomst niet meer aan zulke stappen worden blootge steld, als thans door den stap van Hoover het geval is geweest. Ons onderhoud heeft in verband hiermene tot positieve resultaten geleid, want wy hebben de toekomst veilig gesteld." Duitschland lichtzinnig geweest Laval vulde deze verklaringen nog met het volgende commentaar aan: Frank ryk heeft groote offers gebracht en was desondanks in Juli bereid, voor één jaar van de betalingen der herstelschulden af te zien. Het zou gemakkelyk zyn, de licht zinnigheid naar voren te brengen, waar mede men in Duitschland de financiën be heert. Men heeft de schulden met leeningen betaald, steden verfraaid en de industrie uitgebreid, doch toen het tydstip der terug, betalingen naderde, verklaarde men: „Wy kunnen niet betalen". Tegelykertyd houden zekere kringen in het Rijk schreeuwende demonstraties tegen Frankryk. „Ik weet niet", zoo verklaarde Laval, onder grooten byval der Kamer, „wat men in Duitsch land gezegd zou hebben, wanneer derge- lyke dingen onder gelyke omstandigheden in Frankryk plaats hadden gevonden. Ik kan zoo spreken, zonder dat ik daarby de waardigheid van het Duitsche volk beleedig. Wat de komende onderhandelingen be treft, Frankryk," aldus Laval, „heeft niet het recht, ondanks zyn voor het moment bevoorrechte positie, zyn geld weg te wer pen en verkwistend te zyn. Er zyn gren zen, die wy niet kunnen overschryden." Eerbied voor gegeven woord Als men ons vertrouwen vraagt, dan zul len wy antwoorden, dat het herstel van dit vertrouwen in de eerste plaats afhangt van den eerbied voor het gegeven woord en de onderteekening. Wy zullen een nieuwe betalingsregeling slechts voor een beperkten tyd, dat wil zeggen, zoolang de crisis duurt, aannemen. Terwyl deze en duizend andere gedachten zich in het opgewonden brein van Guillaume verdrongen, was vriend Lebihan niet minder ongeduldig dan zyn jonge meester. Onmogelyk voor hem om weg te sluipen Een uur heen en weer terug, op slecht be gaanbare wegen, In een door regen door weekten grond, zulks vereischte veel tyd en zijn „commandant" liet hem schier geen oogenblik vrij. Tydens deze eindelooze regen dagen, welke ook hem zeer onaangenaam waren, had monsieur De Guitry zich ten taak gesteld zijn fraaie verzameling wapens eens behoorlijk te reinigen en te rangschik ken. Er was zooveel te poetsen, te vyien, te poiysten, eik stuk afzonderlijk van den wand te nemen, dat Lebihan begon te wanhopen, er ooit mee klaar te komen. Wat zal er met zulk weer van hem ge worden? vroeg hy zich onophoudeiyk af. En ',e denken, dat hy niet eens een sigaar heeft om de verveling te verdryven. Deze gedachte hield hem zóózeer bezig, dat zyn heer eens een paar seconden de hand uitstak, om een gereinigd wapen in ontvangst te nemen, zonder dat de verstrooi de matroos zulks opmerkte: eindelyk onge duldig geworden, snauwde monsieur De Guitry hem toe: Waaraan denk Je? Lebihan, die sinds vyf mini-sten het pla fond bewonderd had, vol 00Ida met luide stem zyn zooeven begonnen gedachtenloop, en zeide werktuigelijk: Wij zullen in een verlaging der betalingen slechts in zooverre toestemmen, als wy van onze oorlogsschulden worden bevrijd. Wy zullen nooit dulden, dat de onbe schermde betalingen word enaangetast en wy zullen er niet in toestemmen, dat men de particuliere schulden van Duitsch land den voorrang geeft. „Frankryk," aldus besloot Laval zyn rede, „streeft niet naar hegemonie, doch wil slechts den vrede en de beschaving verdedigen en veilig stellen." De rede van Laval erd met stormachtig gejuich door de Kamer ontvangen. De zitting werd hierna verdaagd. Debatten over de buitcnlandsche politiek. De debatten over de buitcnlandsche poli tiek werden gisteravond om 10 uur voortge zet met een redevoering van Franklin Bouillon. Laval, aldus spr., heeft over de „bankroet- bedoelingen" van Duitschland gesproken op een toon, dien men reeds lang niet meer in de Kamer gewend was en die gelukkig afweek van dien van Briand. Vervolgens ging hy weer in op den slechten wil van Duitschland. Laval heeft gesproken over zyn onderhoud met Brüning, een onderhoud, dat volkomen doelloos is geweest, aangezien hy degelijk wist, dat hy misschien reeds mor gen met andere mannen in Duitschland zou moeten onderhandelen en ofschoon hy zich nog moest herinneren, dat Stresemann met een glimlach de ontruiming van het Rijn land heeft bereikt. Men moet Duitschland verplichten om evenals Frankryk tijdens de financieele crisis een amortisatiekas te stich ten, de begrooting en vooral de oorlogsbe- greoting te saneeren en het dwingen zyn revisiepolitiek op te geven. Veel rumoer. In het verder verloop van zyn redevoering herhaalde spr., dat Duitschland slecht van wil is. Groot rumoer ontstond, toen spreker verklaarde, dat de Fransche belangen niet ondergeschikt gemaakt mochten worden aan een verkiezingspolitiek. Waarom konden de Duitsche socialisten wel medewerken met het kabinet-Brüning? Gedurende byna een kwartier was het den spreker onmogelijk zich verstaanbaar te ma ken, daar de socialisten zich heftig verweer den tegen de hierin opgesloten beschuldiging. Zy verklaarden de ondersteuning van het kabinet-Brüning door de socialisten met de noodzakelykheid front te maken tegen de nationaal-socialisten. Tenslotte eindigde Franklin-Bouillon zijn redevoering met er op te wijzen, dat Frank ryk eensgezind moest zyn, om een gesloten front te kunnen vormen tegenover de Duit sche eischen. In aansluiting hierop behandelde de voor zitter van de legercommissie van de kamer, Fabry, de ontwapeningskwestie. In het verder verloop van de nachtzitting van- de Kamer werd het woord gevoerd door Leon Blum, die uiteenzette, dat Duitschland slechts gedwongen zou kunnen worden, zyn werkeiyke betalingscapaciteit te bekennen, wanneer een internationale bankoontróle zou worden doorgevoerd. Toen Blum de meening uitsprak, dat noch de Engelsche, noch de Duitsche financieele crisis zou zyn ontstaan, wanneer Frankrijk het Hoover-moratorium onmiddeliyk had aangenomen, antwoordde de minister van Financiën Flandin, dat dr. Schacht reeds door zyn reis naar Amerika het vertrouwen in de Duitsche valuta had ondermynd, toen hij daar verklaarde, dat Duitschland finan cieel ten gronde was gericht. Bovendien heeft Frankryk als eenige regeering te Londen een steunactie voor Duitschland voorgesteld, doch heeft hierby geen gehoor gevonden by En geland en Amerika. Tenslotte verklaarde Blum, dat hy en zijn party tegen de regeering zouden stemmen. In aansluiting hierop werd het woord ge voerd door Herriot, die er den nadruk op legde, dat er over de noodzakelykheid van een Fransch-Duitsche overeenstemming in geheel Frankrijk eensgezindheid van mee ning heerscht. Het vormen van de Duitsch- Fransche economische commissie beteekent zeker een stap op dezen weg. Hy gelooft echter, dat de grondslag van deze commis sie nog doelmatig moet worden uitgebreid. 6 dooden, 5 zwaarvergiftigden In den kelder van een huurkazerne te Warschau is in den nacht op heden een gasbuis gebroken, tengevolge waarvan de benedenste vertrekken van het huis geheel met gas werden gevuld. 6 Personen, die in deze vertrekken woonden, werden dood ge- Als ik er aan denk, dat hy niet één armzalige sigaar heeft. Monsieur De Guitry beet zich op de lip pen zonder eenige aanmerking te maken en de arbeid werd nu des. te yveriger voort gezet. Middelerwyi had Guillaume uit Brest allerlei schildersbenoodigdhedsn ontvangen. Hij plaats', e den ezel in een gunstig licht, maakte palet en penseelen gereed, ontwierp met kryt een schets op het doek, doch toen veranderde een door de nauwe vensterope ning naar binnen vallende kleine zonnestraal zijn zin, zoodat hij gelyk een gevangene zyn gevangenis, den toren, verliet, met een ge voel van onui sprekelijk welbehagen. De nachtvorst had den grond hard ge maakt; de zon deed den rym, welke in de takken der eiken en tusschen de naalden en dennen hing, als duizenden diamanten flon keren. Hier en daar kraakte het ys van plasjes, welke zich door den regen der laat ste dagen gevormd hadden en gedurende den nacht bevroren waren, onder Guillau- me's voet, gelyk broos glas. De zee klo ste met haar klinkende golfjes tegen de dui nen. Guillaume liep een voetpad af, dat h:m nog uit zyn Jongenstijd bekend was. Hy wilde de zee van dichtby zien, de „vriendin zyner kindsheid", die steeds zulk een ster ke aantrekkingskracht op hem uitgeoefend had, zoodat hy te midden van zijn dolste leven jaariyks toch nog tyd vond voor eea verbiyf van twee of drie maanden aan zee. Maar zelfs dan had fail do slavenketens ZATERDAG 28 NOVEMBER 1931 HUIZEN, 1875 M. Uitsl. K.R.O.-uitz. 8.009.15 Gramofoonpl. 10.0011.30 Concert K.R.O.-trio 11.30 Godsd. half uurtje 12.152.30 Concert K.R.O.- Orkest o. I. v. Joh. Gerritsen 2.304.00 Kinderuur 4.15 Sportpraatje 4.30 5.50 Concert K.R.O.-kunstensemble 5.50 6.10 Journ. weekoverzicht door P. de Waart 6.10 Causerie door Dr. J. van Kranendonk-Duffels 6.35 Esperanto- cursus door P. Heilker 7.05 Politiebe richten 7.20 Aansi. met het Sted. Theater te AkenUitzending van de opera „De Tooverfluit", van W. A. Mozart. In de pauze Vaz Dias 10.4512.00 Concert K.R.O.- sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer o.a. An der schonen blauen Donau", Strausz en Traume- rei, Schumann. HILVERSUM, 298 M. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles 8.00 Gramo foonpl. 12.00 Concert VAR A-septet o. 1. v. Is. Eyl en gramofoonpl- 2.20 Zang en piano, resp. Herbert Weissbach en Joh. Jong 3.10 Kamermuziek, H. Bosnians, piano, Ferd. Helmann, viool en H. V. Wezel, cello 4.50 Beoefening der huismuziek 6.00 Zang en piano, resp. Mich. Gobets en Joh. Jong. Gramofoonpl. 10.15 Concert VARA-orkest o. 1. v. Hugo de Groot, o.a. ouverture „Dichter Und Bauer" von Suppé 10.50 Vaz Dias 11.15 Slot con cert o. a. Semper Fidelis, Sousa 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 1.202.20 The Commodore Grand Orkest o. 1. v. Muscant 3.50 Gershom Parkington Kwintet. Trevor Watkins, tenor 5.05 Orgelconcert door Reginald Foort 5.35 Kinderuur 6.20 Berichten 6.40 Moderne viool en pianosonaten 7.10 e» 7.30 Lezingen 7.50 Variété program tna 9.209.35 Berichten 9.40 Causerie 9.55 Concert BBC-licht orkest, o.a. suite „Mozartiana", Tschaikowsky en Traume, Wagner 10.55 12.20 Dansmuziek Ambrose's Band. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 9.20 Orkestconcert 12.50 Gramofoonpl. 5.20 Orkestconcert 9.05 Radioconcert. Avond der chansonniers, o. 1. v. Paul Coline en Le Vigan. LANGENBERG, 473 M. 6.257.20 en 9.05 Gramofoonpl. 11.20 Dito 12.25 1.50 Orkestconcert 1.552.45 Gramo foonpl. 4.205.20 Solistenconcert, viool, sopraan, bariton, harp 7.20 Vroolijke avond met de kapel Eysoldt 9.50 Uit zending van een verslag van de Zesdaagsche te Keulen. Hierna tot 12.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.201.20 Concert uit Rest. Wivex 1.502.20 Gramofoonpl. 2.504.50 Orkestconcert m. m. v. V. Fischer, piano 7.208.20 Operette „Der Lustige Krieg" van Joh. Strausz 9.051.20 Uitzending van den Feestavond ter gelegenheid van het Revue- schrijvers Bondsfeest. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M. 5.20 Orkestconcert D.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert Omroeporkest o. 1. v. A. Meulemans. O.a. Symphonische variaties voor piano en orkest, C. Franck 338 M. 5.20 Orkestconcert 6.20 Gramofoonpl. 6.50 Dansmuziek 8.20 Jazz-duetten op twee vleugels door Sylvain Hamy en G. Martin 9.20 Concert in het Café des Augustins. ROME, 441 M. 8.20 Uitzending van de opera's „Cavaleria Rusticana", van Mas- cagni en „De Paljas" van Leoncavallo, ZEESEN, 1635 M. 7.20 „Fraulein sucht Anschlusz", Weensche schetsen, m. m. v. orkest en solisten 9.20 Berichten, hierna tot 11.50 dansmuziek door de kapel van Barnabas, von Geczy. vonden, 5 anderen, waaronder 2 kinderen zyn met ernstige gasvergiftingen naar het ziekenhuis vervoerd. Men verdenkt een der huurders ervan, dat hy hierin de hand heeft gehad en uit wraak gehandeld heeft jegens de bewoners der benedenvertrekken, met wie hy in onmin leefde. Onderzoek tegen 14 personen Het O. M. te Prenzlau (Brandenburg) heeft gelast, het vooronderzoek te openen tegen 14 personen, personeel van het op voedingsgesticht Waldhof by Templin, we gens mishandeling van de daar onderge brachte kinderen. De nieuwe verkiezingen in Australië zullen 19 December a.s. plaats hebben. B y een botsing van twee schepen in den dichten mist voor de kust van Nieuw- Schotland zyn zes menschen om het leven gekomen. De burgemeester van Piraeus, Panajotopoulos, een intieme vriend van mi nister-president Venizelos, is wegens verduis tering op groote schaal gèarresteerd. Het ge val heeft groot opzien gebaard. Canada heeft meer dan 10.000.000 in woners. In vergelijking met de 10 jaar gele den volkstelling is de bevolking met één ze vende toegenomen. Met ingang van 1 Januari a.s. zal by de Duitsche rijnspoorwegen een systeem van districts- en netkaarten worden inge- vosrd. van het maatschappeiyk leven niet van zich af kunnen schudden. De elegante vicomte, geheel behept met de vooroordeelen van het Parysche leven, kon natuuriyk alleen gaan naar Dieppe, Trouville, Ostende of Brighton, waar de „groote wereld", de pronkzucht du- dames, het rumoer en gedoe, het grootsche, reine schouwspel der zee totaal voor hem bedierven. Hoe echter dien maalstroom te ontvluch ten, waarin hij zich met lichaam en ziel gestort had? Aller oogen waren op hem ge vestigd; met welk een gejuich zou men zyn terugkomst in de „wereld" hebben begroet, wanneer men zou hebben vernomen, dat hij, alleen .„toegevend aan een oogenblikkeiyken gril", zich voor eenigen tyd in den winter naar de rotsachtige oevers van Bretagr.» had teruggetrokken. Jarenlang had Guillau me het vaak zoo kleingeestige juk van maa:,- schappelyken dwang geduld; hedenmorgen, ten overstaan der verheven, kuische shcoon- heid van den oceaan, vroeg hy zich voor de eerste maal ernstig af, of de „wereld" wel de offers waard was, welke men haar eiken dag, ieder uur brengt? Terwyi de jonge man zich aan deze be spiegelingen overgaf, die zyn gemoed opge ruimder maakten, ging Antoinette met haas tigen tred, door Lebihan vergezeld, door het park. fWordt vervolgd;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9