Aao onze Lezers E. D. O.A, F. C. HaarlemZ. V. V. HAARL. VOETBALBOND Overzicht D. H. V. B. R. K. S. V. „Victrix" R. K. V. V. „Geel-Wit" R. K. S. V. „Onze Gezellen" HOCKEY ZWEMMEN HANDBAL DAMMEN VB A GEN BUS GEMENGD NIEUWS WIELRENNEN De Pastoor zonder Kerk 155 Nieuwe Haarlemsche Courant f INGEZONDEN StormvogelsH. V. V. Dat men in Stormvogels-kringen ondanks den goeden uitslag van jX Zondag niet hee- lemaal tevreden is, blijkt wel uit het feit, dat er eenige veranderingen in het elftal zijn aangebracht. Effem en Boekelaar zijn vervangen. Vooral de vervanging van Boe kelaar zal ongetwijfeld velen bevreemden. Blokker is thans weer in het elftal opgeno men. Zelfs al zou deze opstelling voldoen, dan valt daaruit nog niet te concludeeren, dat dit de juiste opstelling is, omdat ook H. V. V. maar een zeer pover figuur heeft geslagen. Wij verwachten dan ook een Stormvogels-overwinning. De Umuidenaren komen als volgt uit: De Waard Haak Koster Prins Tol v. d. Velde v. d. Meer Groeneveld Plokker Ketting De Jonge. De opstelling van E. D. O. is voor Zondag als volgt: De Waard. Swart, C. v. d. Laan, Koppen, Dinkla, Oomen, Perukel Sr, Steffens Jr, Steffens Sr, Perukel Jr, Koene. Na vier weken spelen de roodbroeken weer eens op eigen terrein waar ditmaal Z.V.V. op bezoek komt. Door het winnen van den las- tlgen uitwedstrijd op JX Zondag tegen H.R.C. heeft Haarlem zich aan het hoofd der rang lijst weten te handhaven en wanneer de te genpartij niet onderschat wordt kan ook a.s. Zondag de leidende positie behouden blijven. Ondanks hun bescheiden plaats op de rang lijst zijn deze Zaandammers tegenstanders waarmede rekening dient te worden gehou den wat o.a. bleek in Haarlem's eersten com petitiewedstrijd toen in Zaandam na zwaren strijd slechts met 32 kon worden gewonnen. Kammeyer zal weer uitkomen waardoor de aanval natuurlijk belangrijk aan kracht heeft gewonnen. Alleen Oldenburg ontbreekt nog waarvoor Levy op de spilplaats Invalt. De opstelling is dus: Hoeben Van Daalen Huisman De La Mar Levy Vreeken Iseger Bieshaar Breeuwer Polanen Kammeyer. De bezoekers die reeds vroeg aanwezig zijn kunnen getuigen zijn van den van 12 tot 2 te spelen competitiewedstrijd voor de reserve le klasse Haarlem 2—Hilversum 2. Kennemers 2 had afgeloopen Zondag weer eens een bijzonder productieve bul en be haalde een uitstekende overwinning op Ripperda. Speciaal de linksbuiten der Bever wij kers trad in dezen wedstrijd bijzonder op den voorgrond en had een groot aandeel in deze groote zege. De 2e plaats staat nog voorloo- pig voor R. C. H. 5 open, dat zelf niet be hoefde te spelen. Kinheim 2 werd echter door zijn nederlaag tegen Damlaten en de overwinning van H. F. C. 3 op R. C. H, 3 van de 3de plaats verdrongen, die nu door de H. F. O.'ers wordt ingenomen. Door deze twee laatste uitslagen, alsmede de groote nederlaag, die Spaarnestad tegen Haarlem 3 leed, hebben de Damiaatjes door hun le overwinning, de laatste plaats verlaten, die nu door R.C.H. 3 wordt ingenomen. Het was dus van de drie staartclubs, die elkaar wat het puntenaantal betreft, al heel weinig ontloopen, met recht stuivertje wisselen. Door de overwinning van E. D. O. 3 op D. W. O. klommen de E. D. O.'naren weer een paar plaatsen omhoog. In 1 B zorgde Schoten 2 voor de grootste verrassing, door een overwinning op het nog ongeslagen zijnde I. V. O. Dit zou wel eens een keerpunt voor de mannen van de Vries kunnen zijn. Of den ken de „geblokten" er anders over. Van de Schotenaren intusschen een prachtig resul taat. Ook in deze afdeeling is het gedrang in de onderste regionen geweldig groot. Spaar- nevogels deed een benauwden sprong en sloeg zoowaar met korfbalcijfers het bezoekende Zandvoort 2. Deze nederlaag kostte den Badmenschen tevens de 2e plaats, daar E. H. S. en D. L O. tegen elkaar gelijk speelden en nu resp. de 3e en 2e plaats in deze afdeeling innemen. Ook het wispelturige Bloemendaal 2, dat ook blijkbaar weinig voor degradatie schijnt te gevoelen, deed goed werk, door Storm vogels 3 met een nederlaag huiswaarts te sturen. Ook in deze afdeeling staat een R. C. H.- elftal, namelijk het 4e, onderaan. Zou de Racing nu werkelijk over zulke slechte reser ves beschikken? Het heeft er intusschen allen schijn van. Voor een tusschenronde om den Stads- Editie-Beker, moeten morgen nog enkele wedstrijden gespeeld worden, waarin drie le klassers zijn betrokken. D. W. O. heeft het van hen o.i. het ge makkelijkst. Wij verwachten tenminste van hen een overwinning op D. O. A. D. I. O. en Spaarnevogels echter, moeten de Zuid in, om resp. Hillegom en Hillinen 2 te bestrijden. Beide ploegen mogen best te vreden zijn, indien een kleine overwinning behaald wordt. Voor de Competitie speelt Spaarnestad m 1 A tegen H. F. C. 3 en krijgt o.i. weinig kans. Ook R. C. H. 3 voorspellen wij tegen Ripperda weinig goeds. Het vijfde van R. C. H. krijgt daarentegen meer kans op een overwinning. Weliswaar is Kinheim 2 op eigen veld nu niet zoo erg gemakkelijk te slaan, doch wij rekenen op een overwinning van de Vete ranen. Ook Damlaten krijgt een klein kansje. Haarlem 3 is heusch zoo bijzonder sterk niet, en indien van stonde af aan de zaken goed aangepakt worden, is zelfs een over winning lang niet onmogelijk. Stormvogels 3 ontvangt in de andere af deeling Zandvoort 2. De Vogels hebben nog een revanche te goed van de in Zandvoort geleden neder laag. Door de laatste nederlaag zijn de Vogels bovendien in de onmiddellijke nabij heid van de gevaarlijke zöne beland, een overwinning zou in dit geval dus dubbei tellen. Hoe goed de Bloemendalers de laatste weken ook moge zijn, tegen I. V. O. geven wij hen geen schijn van kans. Schoten 2 behaalde In het begin van het seizoen, een benauwde overwinning op E. H. S. De uitslag zou op het Schoten terrein nu wel eens andersom kunnen zijn. R. C. H. 4 behaalde tegen Haarlem 4 op het Haarlem-terrein reeds een kleine over winning. Nu er op het R. C. H.-terrein ge speeld wordt zou deze zege wel eens her haald kunnen worden. Tusschenronde Stads-Edltie-beker DOA-DWO Hillegom 2DIO. Hillinen 2Spaarnevogels. COMPETITIE Afd. la SpaarnestadHFC 3. Kinheim 2—RCH 5. DamiatenHaarlem 3. RipperdaRCH 3. Afd. lb Stormvogels 3Zandvoort 2. IVOBloemendaal 2. Schoten 2EHS. RCH 4Haarlem 4. Afd. 2a, Zeemeeuwen 2Beverwijk 2. Kennemers 3Schoten 2a. SpaamdamDroste. Afd. 2b VSV 3Kennemers 4. DIO 2—Bloemendaal 3. Stormvogels 4DSK. RCH 7THB 2. Afd. 2c Bloemendaal 4Zeemeeuwen ETO—HFC 4. Afd. 2d. Haarlem 3aZeemeeuwen 4. WH—Schoten 3. Afd. 3a VijfhuizenHeemstede. EDO 5—Halfweg 2. Afd. 3b EHS 2Ripperda 2. Zandvoort 4DIO 3. Afd. 3c DeCeO 2Kennemers 7. THB 3—VSV 4. Afd. 3d. Beverwijk 4Schoten 4. Kennemers 5WB. Afd. 3e. DSK 3Spaarnestad 3. Swastika 3Bloemendaal 5. Afd. 3f. Hillinen 4—EHS 4. Afd. 3g. VOG 3Damaten 2. IVO 3—EHS 3. Heemstede 3Hillegom 3. Afd. 3h. Spaarnevogels 3VSV 5. Spaamdam 4Kinheim 5. Afd. 3i. Kennemers 3—Damiaten 3 EDO 6Kinheim 6. DIO 4DOA 3. THB 4Ripperda 4. Afd. 3j. Beverwijk 5WH 2. RCH 8—Kinheim 4. Junioren-Competitie Afd. A. RCH a—Kennemers a. Bloemendaal aWB. Afd. B. Hillegom—THB. DeCeOZeemeeuwen. Haarlem bRCH b. Afd. C. VI. VogelsKenau. HFCBloemendaal c. Haarlem c—Spaamev. HalfwegVOG. Afd. D. RCH C—EDO b. S. V. „De Tramvogels" Zaterdagmiddag a.s. 'spelen Tramvogels op hun terrein in het Sportpark der Gemeen te Heemstede, aanvangende 14.30 uur, een ontmoeting tegen „Kennemerland". Het tweede elftal der Gelen speelt dien middag op denzelfden tijd eveneens, en wel tegen Kennemerland 2 op het terrein van laatstgenoemde vereeniging aan den Midden weg te Haarlem-N. R.K.S.V. „The Yellow Black Boys" Hedenavond van 7—8 uur contributie- betalen in de Mil .vereeniging. Donderdagavond clubavond. Om acht uur indoortraining. In den loop van December zal onze tra- ditioneele kienavond gehouden worden, ter wijl er ter gelegenheid van het 12 K -jarig bestaan onzer vereeniging, hetwelk wij bin nenkort hopen te herdenken, een senioren en Juniorenfeestavond in voorbereiding is. Nadere bijzonderheden volgen binnenkort. Morgen wordt gespeeld: D. O. N. K. I—T. V. B. B. I, 2 uur, Gouda T. Y. B. B. 2—Lisse 2, 2 uur, Schoterweg Lisse 3T Y. B. B. 3, 2 uur, Lisse T. Y. B. B. 4—D. S. S. 3, 12 u., Schoterweg T. Y. B. B. aAlliance a, 2 u., Schoterweg T. Y. B. B.-adsp. a—T. Y. B. B.-adsp. b, 3 uur, Schoterweg. Het eerste elftal vertrekt om kwart over elf per autocar van het Houtplein; het derde elftal eveneens van het Houtplein om kwart over twaalf. D. O. N. K. I—T. Y. B. B. I De geel-zwarten maken morgen de verre reis naar Gouda om D. O. N. K. te bekam pen. Er liggen daar in de zware Goudsche klei voetangels en klemmen en menige club zag daar zijn illusies in rook opgaan. De T. Y. B. B.'ers zullen goed doen hiermede rekening te houden; zij kunnen er van ver zekerd zijn een met den moed der wanhoop strijdend D. O. N. K. tegenover zich te krijgen. Het T. Y. B. B.-elftal luidt als volgt: G. Metten J. Fictoor J. van Es Th. v. Turnhout H. Draijer R. Kamer J. Kuiper J. Put J. v. Honschoten P. Rotteveel Jac. v. Leuven. R. K. Sportpark le terrein: D. S. S. I—De Meer H 2 uur 2e terrein: Geel-Wit AOnze Gez. A 2 uur 2e terrein; Geel-jyit C—Conc. O 12.30 uur Secr. W. Zoet, Kritzingerstraat 4. Programma voor Zondag a.s. Victrix IB.S.M. I, 2 uur, terrein Jan Gijzenvaart Victrix IIGeel-Wit III, 12 uur, terrein Jan Gijzenvaart O.G.B.Victrix B, 12.30, terrein Ver gierde weg. Aan de leden, Hedenavond clubavond van 7.30 tot 10 uur. Alleen op dezen avond contributie betalen van 7 uur tot 8 uur na dien tijd is de penning meester niet aanwezig. Op de laatst gehouden bestuursvergade ring is besloten, om op Zondag, 3 Januari 193a, een kien-avond met gezellig samenzijn te houden. Het belooft een reuzeavond te worden en alle leden, die een prijs beschik baar willen stellen, kunnen dezen bezorgen bij den heer H. Drost, Pijnboomstraat 60. Het bestuur rekent er op, dat alle leden zul len medewerken om dezen avond, zoo als altijd te doen slagen. WIM Secr. L. Margarethastraat 1. Programma voor Zondag 29 Nov. V. V. F. I—Geel-Wit II, 2 uur. Vixtrix 2Geel-Wit 3, 12 uur. Geel-Wit aOnze Gezellen a, 2 uur. Geel-Wit c—Concordia c 12.30 uur. Het Victrix-terrein is ongeveer gelegen naast het Haarlem-terrein, langs de Jan Gijzenvaart. Contributiebetalen van 67 uur in de St. Bavo, des Zaterdagsmiddags. R. K. V. V. „Alliance" Secretariaat: J. Krouwels, Langendijkstr. 33 Telefoon 13407 Programma 29 November: Alliance I—Onze Gezellen II, 2 uur, Lyceum Concordia IIAlliance II, 2 uur, Meerstraat, Hillegom T.Y.B.B. AAlliance A, 2 uur, Rijksstraatweg Onze Gez. adsp.Alliance adsp., 2 uur Vergierdeweg. In tegenstelling met het gepubliceerde pro gramma van Dinsdag JX gaan de adspiran- ten naar Onze Gezellen toe. De wedstrijd vangt om 2 uur aan. J. Kr. Secretariaat: Leeuwerikstraat 13 HaarlemNoord Programma voor Zondag as.: Onze Gezellen IG. V. O. I 2 uur Alliance IOnze Gezellen II 2 uur N. A. S. IOnze Gezellen III 2 uur Geel-Wit aOnze Gezellen a 2 uur Onze Gezellen bVictrix b 12.30 uur (Sen. veld). Onze Gezellen adsp.Alliance adsp 2 uur Het derde elftal verzamelt zich om 1 uur bij de St. Bavokerk (Oud Schoten) om per fiets naar Halfweg te vertrekken. Men wordt verzocht precies op tijd aanwe zig te zijn. Wedstrijdformulieren Den aanvoerders wordt verzocht zorg te dragen dat de formulieren uiterlijk Zondag avond 7 uur in het bezit van den secretaris zijn. De Competitie De tweede helft van de competitie zal morgen ingaan, zoodat nu steeds retummat- ches gespeeld worden. Door het opleven van Bloemendaal, de sluimerende kracht in M. H. C., kan het tweede gedeelte der com petitie een geheel ander verloop krijgen als het eerste gedeelte. Voor de Musschen is niet anders te hopen, daar zij anders in degradatie-gevaar blijven. Het programma van Zondag is aldus: le klasse: AmsterdamBloemendaal. M. H. C.—Hilversum. 2e klasse: Bloemendaal 2Hilversum 3. LarenM. H. C. 2. H. B. S.—Kieviten. 3e klasse: H. B. S. 2Alkmaar 2. Bloemendaal 3A. M. V. J. T. H. C.—M. H. C. 3. Bloemendaal speelt dus nu uit tegen Am sterdam. Aan het begin der competitie won Amsterdam achter Zomerzorg gedecideerd met 30. Wat het nu zal worden, hangt van de beide keepers af. Amsterdam is technisch sterker, doch Bloemendaal speelt overrom pelend. Beide keepers zijn echter niet sterk meer. M. IJ. C. behaalde tot nu toe slechts één winstpuntje en dat was het gelijke spel te gen Hilversum in het begin. Nu komt Hil versum aan den Meerweg spelen en weer is het een open vraag wie het zal winnen. Hilversum lijkt wel sterker, maar als de Musschen-voorhoede zich goed roert, voor al dash heeft, dan is keeper De Jong mis schien wel te verschalken; misschien ten minste Bloemendaal 2 moet van Hilversum 3 winnen om Amersfoort te kunnen bijhou den in den wedloop om het kampioen schap, vooral nu Amersfoort morgen zeker zal winnen van Hilversum en Laren geen groote moeite zal hebben met het arme M. H. C. 2. Voor de reserve Musschen is de reis naar Laren een weinig hoopvolle reis. Kwam er maar eens enthousiasme en dan een denderend, niets ontziend enthousiasme onder de Heemsteedsche heeren! In Santpoort de big fight: H. B. S.—Kie viten. Daar valt morgen de beslissing. Op den hockeydag won Kieviten, in de competitie won H.B.S. en morgen wint....? Wij weten het heusch niet, al heeft H.B.S. nu door eigen terrein en gezonde club-aan hang een belangrijk voordeel. De winnaar krygt een prachtige kans op het kam pioenschap. Eveneens in Santpoort komt Alkmaar 2 op bezoek tegen H.B.S. 2 en hier ligt een Haarlemsche zege in het verschiet, evenals achter Zomerzorg. waar de leiders, Bloe mendaal 3, het Amsterdamsche A.M.V.J. ontvangen. En Bloemendaal moet hier wel winnen, want er zijn vlak op de hielen lief hebbers voor de bovenste plaats te over. En tenslotte: een Musschen-team met een redelijke kans voor een overwinning: M.H.C. 3 gaat naar T.H.C. Als dat niet ge wonnen wordt, dienen de vogels maar voor- loopig in rustigen winterslaap te gaan. Hun gepiep is dan slechts medelijdend! Clubavond „H. V. G. B." Door het Bestuur van H. V. G. B. wordt Woensdag 2 December as. een clubavond georganiseerd voor de leden, in één der za len van „Hotel de Leeuwerik" in de Kruis straat. Volgens ouder gewoonte zal het eerste ge deelte van dezen avond (79 uur, bestemd zijn voor de adspiranten, terwyi na afloop hiervan de oudere leden op het tapijt zullen komen. Men zal zich bezig houden met ping-pong, sjoelbak, bridge, etc.; in verband met het as. St. Nicolaasfeest zijn er nog eenige extra attracties ingelascht. Wij twyfelen niet, of op dezen avond zal weer een geanimeerde geest heerschen. Duitsch Handbal Dames: Rapiditas IIGymnasium I Deze wedstryd vindt 's middags om 2 uur op het terrein a. d. Leidschevaart plaats en zal geleid worden door den heer J. Kerker. Heeren: A.H.C. IILijnden I. Deze heerenelftallen zullen elkaar voor het eerst in de competitie ontmoeten aan den Vergierdeweg en wel 's morgens 10 uur. Scheidsrechter is W. Herbst. Zondag 6 December staat voor de Hand bal sport in het teeken der propaganda. Des morgens zal een Haarlemsch elftal, waarvan de spelers gekozen zullen worden uit de diverse Haarlemsche clubs, een wedstrijd spelen tegen de Handbalver. „Lijnden I, ter wijl 's middags 2 elftallen der Handbalclub „Rapiditas" een demonstratie Duitsch Hand bal zullen geven. Intern. Problemen-wedstrijd Nederlandsche Dambond De jury van den door den Nederlandschen Dambond uitgeschreven Internationalen Problemisten-Wedstrijd verzoekt ons mede te deelen, dat zij thans met hare werkzaam heden is gereed gekomen en de volgende uit spraak heeft gedaan iste prijs (zilveren beker ter waarde van f 40.werd toegekend aan P. Willy Klip huis te Zwolle, met 37 punten (maximum aantal te behalen punten 40) de 2de prijs aan W. A. Haanstra te Goor (zilveren lau werkrans ter waarde van f 20.de 3de prijs aan D. Kleen te Heemstede (lid der „Haarlemsche Damclub") een zilveren lau wertak ter waarde van f 10.de 4de prijs aan A. A. Polman te Almelo (zilveren pla quette ter waarde van f 7.50) elk met resp. 35, 34 en 33 punten. De „eervolle vermeldingen" (zilveren me dailles ter waarde van f 5.werden toege kend aan D. Bosma te Amsterdam W. A. Haanstra te Goor meester A. de Graag te Heusden (N. Br.) M. J. Kupers te Gronin gen (2 maal)S. Pelle te Leerdam Jan Metz te Amsterdam A. A. Polman te Almelo D. Kleen te Heemstede (2 maal) terwijl „buiten mededinging" eervolle vermeldingen ont vingen G. Mantel Jr. te Hengelo (O) Jhr. Abruti des Mazettes (2 maal) Ph. J. Ham te Rotterdam en Ir. W. Vrijlandt te Dordrecht (2 maal). Vraag: Wat wordt er verstaan onder het woord „Leekepreeken" in uw krant? Is dit een preek, die gegeven wordt door een leek of voor leeken? Antw.: Door een leek voor leeken. Vr. 1. Ik ben in Juli aangereden, doch my trof geen schuld. Een my bekend persoon heeft toen den naam van den automobilist opgenomen. Deze is echter nooit thuis. Ook kan ik geen antwoord krygen op myn briefkaart. Hoe moet ik nu den naam te weten komen van den automobilist? 2. Ook in October ben ik niet door eigen schuld aangereden. Nu ben ik hierdoor werkloos. De politie heeft de zaak in han den. Kan ik nu schadevergoeding eischen van den aanrijder? Antw.: 1. U kunt informeeren ter Provin ciale Griffie. 2. Waarschyniyk wel; wend u tot een rechtskundige. Vraag: Hoe verwyder ik biervlekken Uit een bruine crêpe georgette japon? Antwoord: Met alcohol van 90 pet. Vraag uw drogist. Vraag; Ik ben van de inkomstenbelasting over het jaar 1931/1932 aangeslagen voor f 30.47. MUn inkomen is f 1175. Hoofdsom en opcenten f 7.07 Gemeentefondsbelasting Hoofdsom f 13. Opcenten voor de gem. f 10.40. Totaal gen. f 30.37. Is dit nu goed? Verleden jaar moest ik voor f 800 slechts f 7,25 betalen. Ik woon in Koog aan de Zaan. Antwoord: Wij kennen de belasting verordening van uw gemeente niet en kun nen uw vraag dus niet beanwoorden. Vraag omtrent loten. Geen enkel uitgeloot. Vraag van B. W. v. d. M. te B. Antwoord: Voor zoover ons bekend, 5s dat gerucht niet juist. Vraag: Ik heb een huis op naam. Nu wordt hiernaast gebouwd en wel aan den kant, waar ik beneden geen raam heb, doch boven wel. Moet mijn buurman nu niet een strook grond openlaten of mag hy tegen mjjn huis aanbouwen? Antwoord: Dat kunnen wy zoo niet be- oordeelen. Wend u tot den gemeente architect in uw gemeente. Vraag: 1. Is een huurceel of contract vol doende volgens de wet, als ze door huurder en verhuurder is opgemaakt op een gezegeld stuk zonder inmenging van een notaris? 2. Hoe moet gehandeld worden? Antwoord: 1. Ja; 2. Deze vraag begrijpen wy niet. Vr.: In uw blad drukte U af een stukje over de Iersche Sweepstake, waarin de namen wer den genoemd van eenige winnaars van troost prijzen van genoemde loterij. Als het niet te veel moeite is, zou U my ten zeerste verplichten, indien U my de num mers op kon geven, waarop die prijzen ge vallen zyn. Antw.: Die nummers zyn ons niet bekend. Paard doodgereden Droevig einde van een trouw dier. De heer A. M. te Hapert had een paara uitgeleend aan een landbouwer te Rietho ven. Biykbaar had het beest van zyn nieu wen dienst genoeg, althans het verbrak de overeenkomst en keerde moederziel alleen over den grooten weg van Riethoven naar Hapert terug. Terwyi het dier daar zoo rus tig aan voortstapte, kwam er een auto van den heer y. dit Eindhoven pver den weg aangereden. Het teugellooze paard wist ech ter van een auto geen bestaan, terwyi ook de chauffeur nog nooit een paard meege maakt had, dat niet voor hem uit den weg was gegaan. Zoo gebeurde het, dat de auto in volle vaart op het paard inreed. De auto duikelde in een sloot en hoe hierby de chauffeur schier ongedeerd gebleven is, is een onoplosbaar raadsel. Het paard liep, doo- deiyk gewond, nog verder naar zijn baas in Hapert. Het dier moest spoedig afgemaakt worden. De Zesdaagsche Rennen in het R. A. I.-gebouw De organisatie der Zesdaagsche rennen in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam welke zal plaats hebben in begin Februari 1932 is, wat het technische gedeelte betreft in Duitsche, wat het financieele gedeelte be treft in Hollandsche handen. De mededeeling in een der Nederlandsche bladen, als zou de geheele organisatie in Duitsche handen zijn,berust dus op 'n abuis. Hets taat nu reeds vast, dat aan deze Zes daagsche door alle bekende Nederlandsche renners op dat gebied zal worden deelgeno men, zoodat het Nederlandsche publiek thans ln de gelegenheid zal zyn de prestaties van hun landgenooter. op eigen bodem te aan schouwen. Daar bestaat een oud Hollandsch spreek woord: „Wie zqn schulden betaalt, ver armt niet", waaraan de een of andere spot vogel heeft toegevoegd „maar raakt zyn centen kwijt." Deze onverzetteiyke waarheid heeft de bouwpastoor aan den ïyve onder vonden. In de afgeloopen week had name lijk de overdracht plaats van ons bouwter rein en werd de notarieele acte gepasseerd in tegenwoordigheid van Gemeentebestuur en Bouwcommissie. Vier duizend honderd twee en negentig vierkante meters grond, 't is een heele oppervlakte! Maar ook een groote uitgave in geld. Zoodoende rijn de geldmiddelen in de brandkast van den Bouwpastoor weder één verdieping gezakt. Wie begint er mede den voorraad weder eenigszins op hoogte te brengen? Er breken, helaas, thans slechte dagen voor den pastoor zonder kerk aan, behalve malaise en werkeloosheidscrisis ook de dure Sint Nicolaas-week. Want wie zou 't, on danks de sombere tyden, zonder Sinter klaas-surprise willen doen! Je eenigste troost is echter, dat er misschien nog iets voor je overschiet, Eeriyk gezegd was ik van plan „een zwygweek" te houden, maar dan zouden wellicht vele lezers en lezeressen denken, dat de Bouwpastoor „boven Jan" was en geen hulp meer noodig had! We zullen dus maar geduldig afwachten. Wie weet welke verrassingen in den vorm van extra giften ons op het einde der aanstaande week zullen toestroomen! Vol verwachting klopt reeds ons hart! Zaterdag a.s. wordt de maandelijksche H. Mis voor onze weldoeners opgedragen. Even wil ik de zelatricen van Santpoort (Station en Dorp) er aan herinneren, dat de maandehjksche afrekening niet Dinsdag, maar op Donderdag 3 December zal geschie den, 's avonds te 8 uur op het bekende adres. Wanneer er soms lezeressen van de .Nieuwe Haarlemsche Courant" zyn, die oud goud beschikbaar hebben voor ons li turgisch vaatwerk, als kelk, ciborie enz., en geen gelegenheid hebben dit persooniyk te brengen, dan sturen ze slechts naar onder- geteekende een S.O.S.-bericht en de gave wordt per sneldienst afgehaald. Behalve enkele gouden sieraden ontvink ik in de afgeloopen week een paar gouden oorbel len van eene gestorven moeder, bestemd voor den monstrans. Kunnen we piëteit voller bestemming voor niet meer bruik bare sieraden uitdenken? Intusschen den edelen schenksters harteiyk dank. De Pastoor zonder kerk A. F. J. GOOSSENS pr. Zusterhuis. H. Catharina, RÜksstraatweg 367 Haarlem (N.). Gironummer 52458. „Hè, wat was u de voorlaatste keer toch ernstig! Ik heb veel liever dat u een lollig stukje schrijft. Daar kikkert een mensch weer eens van op." „Ik heb een paar weken geleden, dat stukje waarin u aanspoorde tot gezameniyk gebed ook gelezen. Hel is wel eens goed .Is u 200 nu en dan eens ernstig schrijft. Het zou my niets verwonderen of meerderen zullen zoo'n lesje ter harte nemen, al openen ze niet di rect hun portemonnaie." „Wat was u „akelig" ernstig den vorigen keer!" „Zoo'n ernstig stukje slaat ook wel in, zoo nu en dan." „Hadt u een zware bul verleden week? Als 't u belieft, Pater. Dit is voor uw jongens. Dat stukje van verleden week heeft mij be keerd." Zoo ziet u, vrienden, dat over smaak niet valt te redetwisten: wat den één behaagt, mishaagt den ander. En daar myn doel toch is zooveel mogeiyk lezers te bewegen tot daadwerkeiyken steun by myn zware taak, moet ik den eenen keer een lachstukje schrij ven met een ernstig gezicht en bedenken dat ik misschien u zal laten lachen, terwyi ik daar heel weinig neiging toe heb, en den anderen keer, als ik een vroolijke bui heb, een ernstig woordje spreken, omdat ik nu een maal lezers heb (en dat zijn lang de kwaadste niet) die meer voelen voor een sober woordje. „Elck wat wils" moet ook myn spreek woord zyn, want ik mag niet één kans laten voorbygaan om nieuwe weldoeners ie vinden en oude te behouden, vooral niet in den tyd dien wy nu beleven, waarin oude, goedgeef- sche weldoeners steen en been klagen en voorloopig hun weldaden staken. Want onze engelen eten er geen boterham minder om. Hun magen kunnen zich van al die zorgen niets aantrekken; natuuriyk niet. Dat laten zy maar kalmpjes aan Pater Liefhebber over. Die moet maar zien hoe hy het redt. U zult misschien zeggen: engelen eten niet. Nu, dan moet u maar eens komen kykert naar het soort dat hier intrek genomen heeft. Nou hoor. FATHER LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis, Hoorn, postrek. 120937. Ik legateer aan „de Stichting het Sint Bo nifacius-Missiehuis te Hoorn" de som van., (een goed beetje, hoor!) vrij van lasten en rechten. Probeert het eens in uw testament). Spoort al Uw kennissen aan hun vraaè- en aanbod- advertenties te plaatsen in onze ei&en Russisch loonsyieem 28 November. „Vergadering! ,Na al wat hier vanavond gezegd is, meen ik ook eens een ander geluid te moeten la-en hooren. Wij, arbeiders, moeten ons niet al leen de vraag stellen: Wat verdien ik, maar ook de vraag: Wat PRAESTEER ik. (Ge mompel.) Het systeem, waarbij alle of bijna alle arbeiders in een onderneming hetzelfde loon verdienen, onverschillig wat hun dage- ïyksche arbeidspraestatie is, is fnuikend voor hun werklust en onbiliyk tegenover den werk gever. (Protesten. Geroep: Wie is die snui ter? Wat hebben wy met dien onzin te ma ken? Dat is 'n knechie van de patroons! Kwak 'm d'r uit!) „Kameraden, hou even je gemak. In het land, waar ik vandaan kom, en waar de re- geering niet bepaald vyandig tegenover de arbeiders staat (geschuifel) is dezer dager, het loonsysteem voor de twee voornaamste industrieën, de steenkool- en de metaalin dustrie, grondig veranderd. Het bestaande stelsel van het eenheldsloon was een rem voor den werklust gebleken en onbiliyk voor de geschoolde arbeiders, die net zooveel verdien den als de krukken. (Onrust). De regeering begreep, dat de arbeider zou worden aange moedigd als hy loon naar werken kreeg (ge stommel), kortom, als er een soort van stuk loon werd ingevoerd. (Lawaai en gefluit. Stemmen: Taylor-zwynderij! Slavendryver! Kom je hier een uitbuitingssysteem verdedi gen? De voorzitter hamert aanhoudend.) „Vergadering, hou je koest. Straks kunnen jullie weer praten. De verandering komt hierop neer, dat arbeiders in de twee genoem de industrieën alleen dan recht hebben op het vastgestelde gemiddelde loon, als hun arbeidsprestatie de 10O procent bereikt. (Uit roepen van verontwaardiging. De spreker heeft moeite om zich verstaanbaar te ma ken.) Maar zy krygen extra-loonbetaling als hun productie boven het vastgestelde pro gram uitgaat. (Geroep: Toch mooi!! Vroolijk- heid en onrust.) „Wanneer er door de schuld van de arbei ders hapering in de productie komt. wordt de verloren tijd niet betaald. (Gefluit). Is deze hapering ouiten de schuld van het personeel ontstaan, dan wordt voor de betrokken uren 60 a 75% van het tariefloon betaald. (Ge roep: Een schandaal! Blijft die vrijer ons nog lang vervelen? Verraaierü) De arbei ders in de steenkoolindustrie worden ver deeld in elf looncategorieën; de best- betaalde verdient 414 maal zooveel als de minst-betaalde. (Gtrappel. Geroep: Koelie werk! Uitzuiger!) En wat de metaalindustrie betreft, in de kleine fabrieken krygt de beste werkman 3%, in de groote 5 maal zooveel als de minst-produceerende. (Hernieuwd geschreeuw: Nou is het genoeg geweest! Wie is die kerel met z'n conservatieven onzin? Zeker 'n fascist! Gooi den vent eruit! Is er dan geen toezicht aan den ingang van de zaal? Weg met dien uitzuiger! Leve Sovjet- Rusland!!) „In Sovjet-Rusland, kameraden, werd voorheen het eenheidsloon door de linksche oppositie beschouwd als de grootste wys- heid, als het integrale communisme- tegen woordig noemt men dit betalingsstelsel daar: KLEINBURGERLIJK! (Kreten: Schande! Hoe durft-ie! Met welk recht spreekt die uitbuiter over Sovjet-Rusland!) „Met welk recht kameraden? Met het recht van den Russischen bolsjewiekIk ttÜ Z°? Rusland hierheen gekomen. Het stelsel dat ik heb geschetst is het nieuwste systeem van Stalin en alle gegevens zyn te vinden in de Moskousche PRAW- DA (De voorzitter valt flauw. De spre- uRgesmetene)en P°°Ug6 hee™ d* Doek. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Aan de Redactie der N. H. Ct. Haarlem. Myne Heeren. Wilt u onder het opschrift „Veiligheid" onderstaand stuk als ingezonden plaatsen» By voorbaat beleefd dankend. In deze tyden van bankovervallen, inbra ken met geweldpleging, moorden enz., lykt het mij van groot belang onder ieders aan dacht te brengen, dat er een heel eenvou dig middel bestaat, om aan die onveiligheid voor goed een einde te maken. Wanneer in elke straat een aantal buren hun woningen verbinden met een onder- grondsche leiding (eenvoudig loodkabeltje), welke in elke woning is voorzien van een goede electrische schel welke men in werking kan stellen door een zelfden knop waarmee men het electr. licht aandraait. dus geen drukknop waarby het noodig is dat men steeds moet drukken kan men bij een nachtelyken inval alle aangesloten buren bin nen enkele minuten by zich hebben. Ge zameniyk kan men dan wel zorgen, dat de heeren inbrekers onschadelyk worden ge maakt. Men brengt den knop aan op een plaats, die men zoo voor het grypen heeft, des noods aan het ledikant, en men is volko men veilig Het is mogelijk zoo'n leiding zelf aan te leggen en anders zal een electr. in- tallateur voor geringe kosten gaarne die zaakje opknappen. Meteen goede werkver schaffing. Als alle menschen in Nederland zich dit in deze tyden noodzakeiyke beveiligingsmid- del aanschaffen, hebben de electr. installa teurs vast eenige maanden werk en de bel- fabrikanten ook. Laat ieder voor zich er maar eens goed over nadenken, vooral als hij zich ter ruste begeeft, en dan toch eigenlijk eiken nacht zich en zyn gezin blootstelt aan het gevaar, om overvallen of vermoord te worden. Voor al voor eenigszins eenzaam gelegen wonin gen is zoo'n alarmschei een uitkomst. Meer waard dan 10 politieagenten, want die staan niet binnen 5 minuten by u in huis, maar uw naaste buren wel. Denk niet by my zullen ze niet inbreken, de kranten melden dagelijks tientallen ge vallen, soms om luttel geld pleegt men moord. Is het dan geen plicht van een ieder dit te voorkomen? Ik ben zelf geen electr. Installateur of belfabrikant, maar Ik hoop toch dat vooral deze menschen dit in hun ooren zullen knoopen en er propaganda voor maken bi) hun cliënteele Voor het idee behoef ik geen geld te hebben, doch laten zij eenige pro centen afstaan aan het Crisis-comité, dan krygen de menschen die het hard noodig hebben er tenminste ook nog wat van. Hoogachtend, Een abonné. Andere bladen worden verzocht dit over te nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 14