LEEKEPREEKEN ONDERZOEK! f 3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- FRANKEN'S Broodfabrieken Een kinderlach je 1 v. h. J. H. KRUL Jr. ZATERDAG 28 NOVEMBER 1931 De inzameling voor het Nationaal Crisis-Comité Aan Haarlems Katholieken Gevecht aan de grens a 1.60 per H.L. gg De Internationale Ontwapeningsconferentie te Parijs Auto op drietal wielrijders ingereden BUREAUXNA8SAULAAN 49 ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regel DlT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN En het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17937 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL M Mi Bk Mi IB Mil iMi kB mi BS ANTHRACIET IV VOORNAAMSTE NIEUWS ^NDERLVtó J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem en Franken's melkbrood zal het winnen. Het kost maar één dubbeltje Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden 3*11 ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen □ij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm >ii verlies van 'n anderen vinger 415 VERWACHTING Wij leven snel, veel te snel in onzen Ud. Hoe ouder we worden, hoe gemak- ^lijker de indrukken van vandaag door gebeurtenissen van morgen worden "ftgewischt. Toch zullen allen, die thans 111 den middelbaren leeftijd of ouder zijn *'ch nog levendig de stemming herinne- 'eh, waarin de menschheid vóór 17 jaren Afkeerde. In den zomer van 1914 was "e groote wereldoorlog .uitgebroken. Als ongemeen zwaar onweer na een "agenlange hittegolf, barstte plotseling "e eene oorlogsverklaring na de andere In angst en ontzetting zag men de ^Uitsche legers langs onze grenzen door vreedzame landstreken van onze ^derburen trekken. In karavanen kwa den de vluchtelingen binnen. Vain verre "oorden we het zware geschut dreunen de eerste doodenlijsten wekten innige Vernis, afschuw, ontzetting. Maar bij meesten leefde de overtuiging: de ^hok moge hevig, de lawine moge ver roestend zijn, hoe geweldiger de bot- 8'hg, des te sneller de afloop. Na twee, "fie maanden verwachtte men het e'hde. Doch na drie maanden was nog ^en uitzicht te bespeuren en einde No vember, toen de winter inviel, kroop de 4hgst naar aller hart: zóó kan het nog rel een jaar en langer duren! Het kerkelijk jaar was geëindigd en "let den Advent een nieuw begonnen, ^heilspellend, als was het voor onze "®-gen geschreven, hoorden we in onze ^rken de Evangeliën over het vergaan "er wereld en de verwoesting van Jeru- 8a.lem voorlezen, van de benauwenis der belegerden in de gevloekte stad en van verschrikkingen der dagen, die aan "en grooten oordeelsdag vooraf gaan. ^at was het een bijzondere Adventstijd! ^ïj voelden veel sterker dan ooit te vo- de waarheid der profetieën in de ja- ^n, die aan Christus' komst in de we- *®ld voorafgingen. Het was, als beleef den wij dien tijd van bange afwachting, v».n sombere dreiging, die de profeten "eed smeeken en de trouwe zonen van bet oude volk met opgeheven armen Weekend deed bidden: dauwt heme- 'eh van omhoog en dat de wolken den Rechtvaardige mogen regenen! Zóó ver beidde de diep geschokte menschheid in "en eersten oorlogswinter van 1914 het kerstfeest, biddend om vrede op aarde, opend tegen alle hoop in op beëindi ging van den broedermoord. Met de erstdagen waren de kerken voller dan °Oit; er werd vuriger dan lang te voren Gebeden. Hier en daar kon men de mee- "ing hooren en lezen, dat de over ons ^komen oorlogsramp althans deze goede *ljde beloofde te hebben, dat de mensch heid tot inkeer, tot grooter levensernst nader tot God kwam! Het heeft niet lang mogen duren. Ook den oorlog wende men op den duur. de oorlogslanden groeide met den "®g de haat tegen den vijand en de ver bittering tegen den moord. In de neu rale landen kwam een gevaarlijk gevoel 'van veiligheid, een overschatting van |"gen wijsheid, waarmee men buiten de oedige conflicten gebleven was en een ^t behaaglijkheid groeiende stemming, h>en bleek, dat aan dat oorlogvoeren v®n anderen nog wel wat te verdienen bel; toen de nationale industrie een 'bgekenden bloei beleefde en smokkel handel en ongeregelde affaires fabelach- l8e winsten deden maken. De mensch- ®id heeft in haar geheel, noch in de Oorlogvoerende, noch in de neutrale '"hden, ook maar iets van den bloedi- krijg geleerd. Zij is er veel slechter, ®el materialistischer, veel ego'ïstischer b't gekomen, dan zij er in ging. De eer- *be schok mocht de handen gevouwen en lippen tot bidden hebben gebracht, les was te spoedig vergeten: er was *®en werkelijke inkeer, geen volhardend hheeken en berouwvolle overgave aan Voorzienigheid. Roerend waren in de Jefste oorlogsmaanden de berichten van '®t Fransche front, hoe mannen, die "ten lang i*un kerkelijke plichten had- '6n verzuimd, in dichte rijen zich om 'echtstoel en communiebank verdron- alvorens het vuur in te gaan. Maar keh de oorlog maanden lang voort- fOop en de troepen in de loopgraven '®ld, toen het geschutvuur eentonig ®rd, bleek de godsdienstzin van de eer- maanden een stroovuur te zijn ge lest. Hoe langer hoe meer sleet men vh dagen dobbelend en in ongepaste -fmaken, om bij een aanvalssein met gestompt gevoel den dood tegemoet te :"an. En achter het front, zoowel In de '"btrale als in de oorlogslanden, ver- aderden de zeden met den dag en Vde van klein tot groot op oorlogs gast! Die hebben de meesten gemaakt, V"halve dan in landen waar de oorlog gloren werd. Oorlogswinst in louter /°ffelijken zin werd niet het minst in >"s land verdiend, al zijn de meesten na j^entien jaar al weer vergeten, hoe de "tomaten vóór 1914 waren. Die oorlogs winst werd zoowel hier als in heel de wereld op pulnhoopen opgetrokken. Geen waarschuwingen tegen de onsoli- diteit van de oorlogswelvaart mochten batenhet was prettiger om te gelooven, dat wij een nieuwen, een beteren tijd, beter dan alleen in stoffelijken zin, tege moet gingen. Weinigen bemerkten, dat zij op een vulcanischen bodem leefden. Een ongekende en al meer ingrijpende economische crisis dwingt eindelijk tot erkenning van den valschen schijn. Waar het minst geleden en het meest aan den oorlog verdiend werd, zooals hier te lande, dringt de waarheid het laatst en het traagst door. Maar tegen te houden is ze ook hier niet. Opnieuw, als zeventien jaren geleden, treden we een donkeren Adventstijd in. Er is een zwarte dreiging van revolutie en burgeroorlog aan onze oostergrenzen. Het zakenleven is lamgeslagen; de in dustrie wordt binnen eigen grenzen te ruggedrongen. De werkloozencijfers stij gen met tienduizenden, bij onze buren met honderdduizenden. Het vertrouwen in den Raad der volkeren, die te Ge- nève heeft bepaald, dat, wie van de naties het waagt een ander aan te val len, allen tegen zich zal zien keeren, dat vertrouwen is geschokt, nu men rustig in het verre Oosten Japan ziet voort schrijden in een anders grondgebied, zonder protest zelfs van leden van den Volkenbond. Over eenige maanden zul len diezelfde onmachtige beschermers van den vrede een internationale ont- wapenings-conferentie beleggen. Al maanden lang is verkondigd: wanneer men het dan over het stopzetten en in krimping van bewapening niet eens wordt, wacht Europa een catastrophe. Het ziet er dus donker uit voor de naaste toekomst, vooral, omdat zoo weinig waarde wordt gehecht aan den factor, die meer dan wat ook in staat zou zijn om verbetering te brengen: de beleving der christelijke leer. Wij voelen ons weer als in de tijden van vóór Christus' geboorte, toen het egoïsme in het oude heidendom hoogtij vierde. Tot veel practijken van toen is de wereld weer teruggekeerd. Vergeefs zal bij geleerden en financiers, bij eco nomen en diplomaten om een uitredding uit de wereldmalaise worden gevraagd. Wanneer de wereld niet opnieuw door- deesemd wordt met het christendom, zal van een blijvende welvaart, van een waarlijk gelukkige samenleving geen sprake zijn. Daarom rust op de christe nen van thans zulk een zware verant woordelijkheid. De Kerk roept bij het begin van den Adventstijd heel het ge weldige verlossingsprobieem voor onzen geest. De besloten Adventsweken herin neren aan de vier eeuwen verlangend wachten der wereld op een Verlosser. Hoe langer de tijd duurde, hoe meer het getal inkromp dergenen, die in eenvoud des harten en in volle overgave aan de Voorzienigheid den dag der verlossing verbeidden. Ten slotte leefde die hoop nog slechts bij het Joodsche volk en ook dat was in overgroote meerderheid door den tijdgeest bedorven. Toch is Christus op aarde gekomen en heeft het aan schijn der wereld veranderd. Maar hoe gehavend ziet onze maatschappij er na twee eeuwen Christendom uit! Telken- jare opnieuw krijgt de wereld bij de na dering van het Kerstfeest de gelegen heid om over het misbruiken der ge loofsgenade na te denken. Ditmaal wordt er op een bijzondere wijze naar het Kerstfeest heengewezen, nu alle christen-kerken besloten hebben den eersten Advents-Zondag tot een boete- en bededag te maken. Gebed en boete! Waarin kunnen de christenen elkaar gemakkelijker vinden dan in een geza menlijk opzien naar den Almachtigen Hemelvader en een schuldbewuste er kenning van eigen, groote tekortkomin gen? Want laten wij dit vooral op den algemeenen bededag bedenken, dat wij er met het uitspreken van een gebed zonder meer niet zullen komen. Ook in onze samenleving kan het christendom opnieuw het zout worden, dat geheel de maatschappij gezond maakt, wanneer de christenen voor de modern-heidensche wereld eveneens het voorbeeld zijn, dat in de oude heidensche maatschappij zooveel bewondering wekte. Toen deel den de rijken aan de behoeftigen uit en de armen benijdden volgens de voor schriften van het Evangelife de rijken niet, maar erkenden de ongelijkheid van staat en stand als een door God gewilde orde. Zij eerbiedigden zelfs het heiden sche staatsgezag volgens Christus' woord: geef den keizer wat des keizers is. Wat hebben wij, twintigste-eeuwsche christenen, veel van die eerste christe nen te leeren! Waar is onze eenheid, waar onze naastenliefde? Wordt ook van ons door de moderne heidenen gezegd: ziet hoe zij elkander liefhebben? Neen, veeleer valt er op eigen erf liefdeloos heid, hardheid, hebzucht aan den eenen kant, nijd, afgunst, opstandigheid aan den anderen kant waar te nemen. Men kijkt en loert, wat er In zijn evenmensch te gispen is en vergeet na te gaan in hoeverre men zelf tegen de naasten liefde zondigt. In plaats van te zoeken naar wat vereent, wordt in eigen kring de klassenstrijd aangeblazen. In afwachting van het Kerstfeest 1931, in afwachting van de komst van den Vredevorst, moeten wij ons op den eer sten Advents-Zondag, op den algemee nen boete- en bededag, bezinnen en na gaan niet wat aan anderen en aan de maatschappij, maar wat aan ons zelf ontbreekt. Dan kan, bij zulk een zelf inkeer, de algemeene gebedsdag een kentering ten goede brengen! HOMO SAPIENS. Giften kunnen ook worden toegezonden aan het bureau van ons blad. Firma's, die een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, te leveren in goederen in na- tura, kunnen dit eveneens bij ons blad op geven. De ingekomen giften zullen in dit blad worden verantwoord. Ingekomen bij de redactie A. L10.- Tolle moras 25. Felix 10.— Met de hooge en warme instemming van Z. H. E. onzen Bisschop, en met medeweten van het stedelijk bestuur en de daarvoor in aanmerking komende Organisaties, begint de R. K. Vrouwenbond, afdeeling Haarlem, een hulpactie voor kleeding ten bate van de werkloozen dezer stad. Een ingesteld voorloopig onderzoek heeft geleerd dat het tekort in dit zoo belangrijk onderdeel der eerste levensbehoeften zeer groot is, zóó groot, dat, wordt niet op bijzon dere wijze daarin voorzien, voor tal van ge zinnen groote ellende voor de deur staat. Waar de zorg voor de kleeding in elk ge zin aan de huismoeder behoort, ligt het ge heel op den weg van den R. K. Vrouwenbond haar daarbij te helpen nu de nood van den tijd zoo bijzonder nijpend is: de Vrouwenbond voldoet daarmede rechtstreeks aan den wensch van Z. H. den Paus (Quadragesimo Anno) dat ook het liefde-apostolaat aan een bepaalde categorie van personen door tot diezelfde categorie behoorenden moet worden uitgeoefend: de vrouw helpe hier de vrouw; de moeder helpe de moeder. Drie zaken zijn voor onze hulpactie noodig: onderkleeding, bovenkleeding en geld. Daar om vragen wij bij dezen: 1. aan H. H. winke liers dezer stad ons van de ondergoederen, die zij missen kunnen en willen af te staan ook stukgoed, dat door ons tot kleeding ver werkt kan worden is zeer welkom, als mede schoeisel, dekens en dit te laten bezorgen aan het adres van Mevrouw van Kessel-Janus, N. Groenmarkt 18; 2. aan de huismoeders, om eens in de kleerkasten te willen kijken wat aan gedragen mannen, en vrouwen-bovenkleeding bij haar voor het be oogde doel zou afgehaald kunnen worden, en daarvan dan mededeeling te doen aan het adres van mevrouw M. Steger-Kraetzer, 36 Lanckhorstlaan, post Haarlem (Tel. 28568)3. gelden die zij voor aankoop van goederen wil len geven, te zenden, onder het motto: „Hulpactie voor kleeding aan het Bureau van De Nieuwe Haarlemsche Coulant, Nas- saulaan 49, dat zich bereid verklaart heeft de gelden ook te verantwoorden. God moge het U loonen! Het bestuur van den R. K. Vrou wenbond, afd. Haarlem. Makelarij Bij de Kamer van Koophandel en Fabric ken voor Haarlem en Omstreken is inge komen een verzoek van de Arrondissements rechtbank te Haarlem om advies uit te bren gen betreffende de beëediging van de navol gende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. P. Bleeker, IJmuiden, als makelaar in roerende goederen. 2. P. J. Smit, Bennebroek, Kleine Sparre- laan 20, als makelaar in onroerende goede ren, hypotheken en assurantiën. 3. A. F. Creemers, Haarlem, P. Kiesstraat 39, als makelaar in onroerende goederen. Kachel uiteengesprongen Twee kinderen gewond. Gisterenmorgen ontstond een ontploffing in de kachel ten huize van den heer D. Houwen in de Poortstraat te Groningen, waardoor de kachel uiteen vloog. De stuk ken van de kachel vlogen door de kamer, waardoor twee kinderen van den heer H. aan armen en beenen werden gewond. De door de ontploffing ontstane brand was door de brandweer spoedig geblusch* De oorzaak is nog niet bekend. s Voor een lachend kindei kopje, Lachjes, die het altijd doen, Gaf een rijke dollar-koning, Naar men las, een half millioen. 't Was een lief, aanminnig lachje, Italiaansche kunst en écht, Door de hand van een groot meester In het marmer vastgelegd. Rijk aan dollars was de kooper En, toen hij het beeldje zag, Scheen zijn hart toch ook te snakken Naar een lieven kinderlach. Want wat heeft het geld voor waarde, Sta je met je geld alleen Maar de lach, dien hij kon koopen, Was toch maar een lach van steen! Hoeveel rijker is de mensch dus, Want het geld telt hierbij niet, Die het échte kinderlachje Van een lévend kopje ziet! MARTIN BERDEN. (Nadruk verboden). Douanebeambte met een mes gestoken Naar een B.T.A.-telegram uit Antwerpen meldt heeft aan de Nederlandsche grens bij West-Wezel een bewoner uit Zundert, behoo- rende tot een groep Nederlanders, die door een Belgischen douanebeambte werden ge controleerd, dezen beambte met een mes in het gezicht gestoken; een tweede messteek mislukte De aanvaller is gearresteerd en naar Antwerpen overgebracht. Goede vangst der Haagsche politie Twee brandkasten-operateurs aangehouden De Haagsche politie heeft dezer dagen we der een goeden slag geslagen. In den nacht van 10 op 11 November was er ingebroken in een perceel in de Gouwe straat, waarbij een brandkast aan de achter zijde werd opengescheurd. Aangezien deze brandkast echter in verschillende vakken was verdeeld, en de dader(s) haar juist op de verkeerde plaats had(den) opengemaakt, kon niets worden ontvreemd. De politie vond -echter in het lokaal, waar de inbraak ge pleegd was, eenige aanwijzingen, die er toe leidden, dat van dit misdrijf verdacht werd de 25-jarige J. M„ die vroeger als magazijn knecht in het betreffende perceel werkzaam was geweest. Deze M. werd daarop aange houden en inderdaad legde hij een bekente nis af, waarbij bleek, dat hij zich ook reeds op 25 October j.l. door verbreking van een ruit toegang tot hetzelfde perceel had verschaft, om eens poolshoogte te nemen. Inmiddels stond bij de politie vast, dat de laatste inbraak, gezien de zwaarte van de brandkast, niet door één persoon kon zijn gepleegd en uit een nader onderzoek bleek haar, dat hierbij ook betrokken moest ge weest zijn de 25-jarige C. P. B., verblijvende te Amsterdam. Deze verdachte werd daarna op verzoek door de Amsterdamsche politie aangehouden en naar Den Haag overgebracht, waar hij intusschen ook reeds een bekentenis heeft afgelegd. Beiden zijn daarop in het Huis van Bewa ring ingesloten en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Frankrijk's contingenteerings- maatregelen Nieuwe besprekingen te Parijs. De commissie, die voor eenigen tijd de kwestie der contingenteering van den Fran- schen import in verband met al-Nederland- sche belangen met de Fransche regeering be sproken heeft, is gisterenavond wederom naar Parijs vertrokken voor bespreking der practische uitvoering van de destijds vast gestelde regelen. Van de commissie, die wederom staat on der leiding van dr. J. A. Nederbragt, chef der Directie van Economische Zaken, maakt ook deel uit de heer H. P. Bonthuis, ver tegenwoordiger van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, en voorts een aantal particuliere deskundigen. De nieuwe chef van den Marinestaf Kapitein ter zee J. de Graaft Naar het Soer. Handelsbl. verneemt repa trieert de kanitein ter zee J. de Graaff bin nenkort. Hij is bestemd om den vice-admi- raal mr. J. Jager op te volgen als chef van den Marinestaf bij het departement van De fensie. Él Stookt in uw haard, kachel of centrale 3 verwarming, onze in de afmeting 12/20 m.M. WH bezorgen u deze anthraciet franco huis VOORDEELIGER STOKEN IS NIET DENKBAAR! Ook kunt u deze anthraciet mengen jfl met andere kolen, waardoor u veel duurdere brandstof uitspaart. N.V. STEENKOLENHANDEL XETTERODEWEG 8—10, OVERVEEN g Telefoon 11617, na 6 uur telef. 14106 gg Hevig tumult in de slot-zitting In de zitting van gisteren van het Inter nationaal Congres ter voorbereiding van de Ontwapeningsconferentie, welke bijeenkomst geleid werd door den Franschen staatsman Paul Boncour, voerde de Duitsche afgevaar digde Baron von Rheinhaben het woord, die er op wees, dat Duitschland zijn verplichtin gen inzake de ontwapening was nagekomen en niet de bedoeling heeft weer te bewapenen. Hij wenschte evenwel, dat ook de andere mo gendheden zouden ontwapenen tot op dezelf de hoogte van Duitschland. Duitschland be roept zich hierbij op artikel 8 van het Vol kenbondspact. Hij stelde zich voorts op het standpunt van de Rijksregeering. toen hij in het bijzonder liet uitkomen, dat de door den Volkenbond opgestelde ontwapenings overeenkomst van 9 December van het vorig jaar, die de lijnen voor de a.s. ontwape ningsconferentie aangeeft, niet gehandhaafd kan blijven. Men verwijt Duitschland de scheidsgerechtovereenkomst niet ondertee kend te hebben. Duitschland is niet tegen deze overeenkomst, doch maakt met betrek king tot de methode, een voorbehoud. De Britsche arbeidersvertegenwoordiger Dromly zeide, dat een groot deel der mo gendheden momenteel veel intensiever be wapend is dan in 1914. Hij eischte afschaf fing van de militaire luchtvaart, een verbod voor het bouwen van onderzeebooten en hei weigeren van elk bewapeningscrediet door de parlementen. Voorts moet aan de particu liere industrie het vervaardigen van oorlogs materiaal verboden worden. Professor Quidde verklaarde, dat hij met voor de bewapening van Duitschland was met het motief, dat de andere mogendheden niet ontwapenen. In het geval dat de ontwape ningsconferentie zou mislukken, zal de De- weging in Duitschland, om uit den volken bond te trekken en om de volledige vrijheid weer te herkrijgen, dusdanige vormen aan nemen, dat geen enkele regeering daartegen zal zijn opgewassen. Ten slotte voerde Paul Boncour het woord, die het bekende Fransche standpunt inzake veiligheid, arbitrage en ontwapening uiteen- ZCNadat een drietal voorconferenties waren gehouden, kwam Vrijdagavond de Interna tionale Ontwapeningsconferentie, bijeenge roepen op initiatief van Lord Robert Cecil In het Trocadéro bijeen. De groote zaal was tot de laatste plaats bezet, evenals alle galerijen én loges. Onge veer 6000 personen waren In het gebouw, waaronder, naar tijdens de zitting blee vooral op de galerijen, vele communisten en nationalisten. De zitting, waaraan ruim dertig gedele geerden uit Nederland, vertegenwoordigers van een groot aantal organisaties van ver schillende richtingen deelnamen, werd gepre sideerd door den Franschen oud-minister Herriot, die in zijn openingswoord wees op de groote beteekenis van deze conferentie in verband met de in Februari as te Genève te houden Ontwapeningsconferentie. Deze con ferentie te Parijs is uitsluitend bedoeld om den wil der volkeren naar vrede en ontwape ning tot uiting te brengen. In deze plenaire zitting werd vervolgens het woord geoverd door Mad. Héloïse Weiss, de heer Joos (Duitschland), Scialoja (Italië), Lord Robert Cecil (Engeland), Painlevé (Frankrijk), Houghton (Amerika), Maderia- ga (Spanje) en de Jouvenel. De redevoeringen werden herhaalde malen onderbroken door het tumult van commu nisten en nationalisten, welke laatsten voort durend riepen: „Vive la France." Eenige op schriften langs de wanden, waarin de ontwa pening werd gepropageerd, werden afge scheurd en vernield Er was een sterke politiebezetting, zoowel in als buiten het gebouw. De resolutie, die was voorbereid, is niet aan de orde gekomen. De zitting is ten slotte zonder ernstige in cidenten uiteengegaan. Nadere bijzonderheden De geweldige zaal van het Trocadéro, waar om 9 uur 30 de zitting geopend werd, was versierd met de kleuren van alle deelnemen de landen. Reeds de korte openingstoespraaK van Herriot werd door protesten en tegen- demonstraties minutenlang onderbroken .Van de groote galerij klonken voortdurend afkeu rende kreten, die door groot rumoer werden gevolgd. Het grootste gedeelte van de uitge sproken redevoeringen ging in het tumult verloren en eerst tegen het einde wisten de aanhangers met hun bijval den boventoon te voeren. Voortdurend poogden ordeverstoor ders, die de zaal waren uitgezet, door de zij deuren de loges binnen te dringen en ver grootten het rumoer in de zaal door aan houdend bonzen op de muren De toespraak van den Parijschen aartsbisschop, kardinaal Verdier, was volkomen onverstaanbaar. Nau welijks een half uur na de opening ontstond reeds de eerste vechtpartij in een zijloge, wel ke door het publiek met groote be'angstelling werd gevolgd. De politie verwijderde eenige raddraaiers. Een oude heer werd door jonge mannen tegen den grond geslagen, waarna hij een toespraak hield tot dé aanwezigen. Toen de Duitsche rijksdagafgevaardigde 't woord nam. steeg een door spreekkoren on dersteund fluitconcert pp; het tumult bereik te zijn hoogtepunt. De vechtpartijen namen steeds grooteren omvang aan, geen mensch luisterde meer naar den spreker. Bijna even onvriendelijk werd de Italiaansche vertegen woordiger Scialoja ontvangen; de opwinding zakte toen echter langzaam. Lord Cecil werd met grooten bijval ontvangen, doch het feit. dat hij Engelsch sprak, wekte misnoegen. Met geweldig applaus werd Painlevé begroet, die de Fransche these inzake veiligheid en ontwapening had verdedigd. Groote onrust ontstond weer, toen Pichot een algemeene. gelijktijdige en gecontroleerde ontwapening eischte, benevens het scheppen van een internationaal politieleger. Wederom weerklonk de Marseilllse en 't tumult begon opnieuw. Ten slotte ging de conferentie uit een. Een goede vangst voor de Haagsche poli tie. (blz. 1, lste blad) Gevecht met gendarme bij de Neder- landsch-Belgische grens; Nederlander nit Zundert gearresteerd en naar Antwerpen gebracht. (blz. 1, lste blad) Meisje te Noordwijkerhout door auto overreden en gedood. (blz. 1, 2de blad) Studie-commissie uit de R.K. Staatspartij inzake het gezinsloon geïnstalleerd. (blz. 1, 2de blad) De Tweede Kamer over de kasvoorschot- ten aan den Kon. Holl. Lloyd. (blz. 1, 3de blad) De nieuwe chef van den Marine-staf. (blz. 1, 3de blad) De spinnerspatroons in de katoenindustrie van Lancashire hebben de arbeidsovereen komst opgezegd. (blz. 1. 3de blad) De ronde-tafel.conferentie inzake Birma is geopend. (blz. 1, 3de blad) WerkJoozenrelletjes te Londen. (blz. 1, 3de blad) Maatregelen in Hongarije tegen kapitaal- vlucht. (blz. 1, 3de blad) Regeling van den uitvoer. (blz. 2, 3de blad) Het grootste rangeerterrein der Ned. Spoor wegen, te Maarn, verdwijnt. (blz. 2, 3de blad) Heden wordt een nieuwe loonsverlaging van 5 pet. voor de arbeiders in de textiel nijverheid in Twente aangekondigd. (blz. 2, 3de blad) De begrooting van Koloniën door de Tweede Kamer aangenomen. (blz. 2, 3de blad) Wetsontwerp tot het instellen van be- drijfsraden. Tiende vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij. Barometerstand 9 uur v.m.: 757 vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 3.51 en overmorgen 3.51. Haarlem Heemstede Bloemendaal (adv.) Een slachtoffer overleden Vrijdagavond omstreeks half acht had in de gemeente Voorst bij Zutphen een ernstig auto-ongeluk plaats. Een luxe auto bestuurd door den heer B. S. reed op den Rijksstraat weg in de kom der gemeente Voorst op een drietal wielrijders in. Een dezer, de heer J. Sch. werd zoodanig gewond, dat hij binnen enkele uren overleed. De tweede wielrijder, de heer R. werd 30 meter meegesleurd, doch bekwam slechts enkele schaafwonden. Het derde slachtoffer werd slechts licht gewond. De auto is in beslag genomen. Heden zal de sectie op het lijk worden verricht. De rijks- en gemeentepolitie stelden on middellijk een uitgebreid onderzoek in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1