COUPONS Stadsnieuws ,CU!£Ud pastilles <7 LUXE doozen l&eMxrrrt" PIJLTJES F.Wisbrun Liffmann A. Funke Zoon Wollen, zijden, kunst zijden stoffen en fluweel TA1 I TWEEDE BLAD ZATERDAG 28 NOVEMBER 1931 BLADZIJDE Maandag - Dinsdag - Woensdag BERICHT Haarlemsche R. K. Bond van Jongenspatronaten Doodelijk ongeval te Noordwijkerhout De kolendampvergiftiging te Haarlem-Noord LETTERS BONBONS BINNENLANDSCH NIEUWS R. K. Staatspartij en gezinsloon LUCHTVAART K. L. M. ELCK WAT WILS Sim,Nic'laas zijn! G. N Ia zijn beroemde geestelijke oefeningen geeft de H. Ignatius een zeer eigenaardige „Adventsbeschouwing". Hij voert den mediteerenden reiziger over het geheele wereldrond, dat zich in de duis ternis der tijden vóór den Verlosser voor ons uitbreidt. Al die millioenen en nogmaal millioenen menschen laat hij voorbij trek ken.... al die menschen zoo verschillend in lichaamsbouw en -kleur, in ouderdom en geslacht, blanke en zwarte, gele en bruine, mannen en vrouwen, jongen en ouden, heer en knecht, de vrije menschen en de slaven. Dat warrelt en raast door elkander meestal in verbitterden strijd, de een tegen den ander, ieder zoekt zooveel mogelijk van den ander te profiteeren, zonder hem ook maar eenigszins te ontzien. Wat zij zeggen, is maar al te vaak leugen en bedrog, woede en venijnschrille oorlogskreten en heerschzuchtige commando's als zweepslagen over sla venruggen En hun daden! Sint Paulus heeft het ons in zijn brieven geschilderd hoe God de Heer hen omwille van hun ongeloof aan de schandelijkste lusten overliet. Slechts één goede eigenschap was ten minste den besten onder hen gebleven: het verlangen, de hoop op een redding uit de ellendige slavernij der zonde. Dit verlangen leeft het sterkst in het Uitverkoren Volk Gods; het leeft echter ook in de besten onder de heidenen, voor wier helder oog de ellende der menschen niet verborgen kon blijven en die eveneens ver langen uitzagen naar een Verlossing.., Na dezen blik over de aarde en hare vol keren in de duisternis van den wereldadvent voert de groote Meester, die de zielen zoo goed kent, den biddenden mensch naar de hemelzaal tot voor den troon der Allerheilig ste Drievudigheid. Zij kijkt neer op deze duistere aarde, waarop toch menschen wo nen, geschapen naar Gods beeld en gelijke nis, met het verlangen naar het groote geluk. Vol blijde hoop en eerbiedige verwachting hoort hij daar de woorden van het onbegrij pelijk raadsbesluit van Goddelijke erbarming: het besluit der Verlossing. God zelf komt en zal u verlossen. Boven alle ellende der menschen, die zij alleen aan zich zelf te wijten hebben en die zoo onver draaglijk groot geworden is, staat de liefde en erbarming der Goddelijke Barmhartigheid, die altijd nog oneindig veel grooter is: dat is de beteekenisvolle hoop van den Advent, de groote boodschap bij het begin van het Ker kelijk Jaar. Beschouwen wij nog een oogenblik den geóachtengang van den meester der geeste lijke oefeningen Richten ook wij een blik op de wereld van onze dagen. Het wil ons haast voorkomen, als was zij nog geheel gedompeld in het Adventsdonker, de hopeloosheid van den tijd, welke de komst van Christus voor afging. Hetzelfde gevoel der volkeren, dezelfde strijd tusschen de rassen der menschen, klassen en standen, dezelfde redevoeringen vervuld van toorn en jalouzie, vol leugens en laster, dezelfde moorddadige strijd, dezelfde hopeloosheid. Is de verlossing dan nog niet gekomen? Is de groote daad van God, het Raadsbesluit der Verlossing, zonder eenige uitwerking gebleven? Het is maar al te waar: velen, heel velen, al te velen zijn ontrouw geworden en volgen een andere ster dan die, welke boven Bethlehem opgaat en zij meenen andere sterren te moeten volgen. Laten wij ons niet misleiden. Gods Raads besluit is nu van dezelfde kracht ais ooit. Het heeft alleen geen uitwerking voor hen, die niet willen, die zich krampachtig vast klemmen aan al wat tot de wereld behoort. En omdat dit er zoovelen geworden zijn en ook omdat zoo velen van ons in hun denken en begeeren zich van den Geest Gods af keerden en in plaats van Christus na te vol gen, hun eigen „ik" op een troon plaatsten, is de nood weer zoo overgroot geworden. De Adventklokken roepen hen allen op tot inkeer en boete, tot ommekeer en bezinning. Voor allen échter, die hun hart werkelijk voorbereiden tot de komst van Christus Koning is de nood der wereld de toetssteen voor hun geloof en hun liefde. En in geloof en liefde zal de ster der verlossing voor de wereld weer zichtbaar worden, tot het laatste opflikkeren op den dag der voleinding. „Laat ons aanbidden den Koning, die ko men gaat." Conferenties van Prof. Steger Dinsdagavond werd de 4de en laatste con ferentie gegeven over den pauselijken zend brief Quadragesimo anno, en wel over het herstel der sociale orde. De encycliek geeft daarvoor twee noodza kelijke middelen: I een hervorming van in stellingen, en II de verbetering der zeden. I. Hervormd zullen moeten worden: 1. de Staat; 2. het bedrijfsleven; 3. het leidend be ginsel der economie. Tengevolge van het „individualisme" werd het eertijds zoo bloeiende sociale leven ver nield en werd de Staat met werk overladen. Kleine en groote organisaties van het sociale leven moeten wederom worden ingeschakeld, en de Staat, daardoor ontlast, zal haar taak beter aan kunnen. In het bedrijfsleven moeten bedrijfschappen kómen, d.z. publiekrechtelijke organen waar in werkgevers en werknemers van hetzelfde bedrijf samenwerken ten bate van het alge meen welzijn der bevolking; en die econo mische samenwerking moet internationaal zijn. Het thans geldende leidende beginsel in de economie, het individualistische, moet worden verlaten. De vrije concurrentie is niet af te keuren, maar de onbeteugelde concurrentie strijd en nog meer de economische dictatuur. Beide moeten gebreideld worden, de teugels moeten komen in de handen van den Staat en het leidend beginsel moet worden: sociale rechtvaardigheid en sociale liefde. II. Aan de zoo vurig gewenschte hervor ming der maatschappij moet voorafgaan een vernieuwing der zeden; een terugkeer tot het christelijke leven en de christelijke leer. Ten gevolge van het huidig economisch en maat schappelijk leven denken ontzaglijk vele men schen niet aan het ééne noodige ter eeuwige zaligheid. De bron en oorzaak hiervan zijn: de onverzadelijke zucht naar rijkdom en de con centratie ervan bij slechts enkelen; de on zekerheid in zaken, die doof maakt voor de stem van het geweten; de absolute vrijheid in den handel die wilde speculatie verwekt; het gemis aan een krachtig staatsgezag dat de beginselen der moraal moest handhaven; de onzedelijkheid in de moderne werkplaat sen, in de hand gewerkt door vrouwen- en kinderarbeid. Rechtvaardigheid en naastenliefde moeten weer de normen worden voor het sociaal en economisch leven en dit in de geest als de encycliek aangeeft en in deze conferen ties werd uiteengezet. Met een opwekking tot propagatie van de zen pauselijken zendbrief en tot een daarmee gepaard gaand vurig gebed, sloot prof. Ste ger deze serie conferenties. Tentoonstelling bij de Firma De Bois Een amateur-schilder, die geen amateur meer is Met voldoening bezagen we het serieuze werk van den Haarlemmer schilder W. A. v. d. Calk, in de kunstzaal van de firma De Bois, aan den Kruisweg. De heer v. d. Calk begon als amateur (hij beoefent het poëtische vak van bloemist), maar steeg geleidelijk boven het dilettantis me uit. Wat hij thans ter expositie brengt, stemt zeer bevredigend en legt getuige af van een vol-emstigen arbeid. Al mist men daarin meest nog een homo genen, eigen stijl, tóch heeft dit werk per soonlijke eigenschappen, die het ver boven dat van den „navolger" plaatst. De onderwerpen zijn verschillend. Er val len zoowel portretten als landschappen, bloemen als interieurs (o.m. een zeer fraaie trap) te bewonderen. De bloemen zijn edel van uiting, maar hebben o.i. iets te vorme lijks. Dit vormelijke stijgt echter gelukkig tot het stylistische in de doeken, welke „Callas" en „Witte Rozen" voorstellen. Voor de „Cactussen" mag men ook waar deering hebben, ai zijn enkele details wat zwak. Van de portretten noemen we die aard appelschillende volksvrouw, zoo artistiek weergegeven in kleur en gebaar. Een enkel fragment, b.v. om den mond, kon sterker zijn van teekening, maar indruk maken dit en het andere vrouwenportret zeker. Het portret van den aanspreker is karak teristiek. Tegen een enkel teekenfragmentje (b.v. zooals de hoed op 't achterhoofd staat) zou een bezwaar kunnen geopperd worden. De landschappen van dezen schilder be zitten een fraaien, optimistisohen toon, ze zijn kleurrijk en hebben zuivere aspecten. Ze zijn in staat om levenswaardeering, vertrou wen en optimisme op te wekken. Zulks is ook het geval met zijn riante „Stillevens" van pompoenen en fruit. Ze werden een feest van aanschouwing, mis schien mooier dan diep, maar toch diep ge noeg om te veel schijn alleen te zijn. Twee werkjes, voorstellende een dooden kievit, doen de liefde voor 't metier kennen van den amateur, die het amateurschap ont steeg. Toch valt er te leeren voor dezen ambi tieuze. We denken aan zijn „Korenschooven" die steeds lastige onderwerpen voor de schil ders schijnen te zijn, vooral wat de stofuit drukking betreft. Er is hier nog een teveel aan stijfheid, aan 't minder gevoelde en doorleefde, dat naar 't amateurschap neigt. En we komen nog eens Wegens overvloed van copie moest de Jeugdpagina tot Maandag worden uitgesteld DE REDACTIE tot de erkenning, hoe moeilijk het is een goed schilder te zijn (dit lijkt ons zeker voor v. d. C. bereikbaar), hoe heerlijk het moet wezen een gróót schilder te worden genoemd. De goede schilder geeft het gegevene op ver dienstelijke wijze weer. De groote, die de waarde des levens heeft gepeild, bepeilt het met het geheim van zijn bijzondere persoon lijkheid en sohenkt het ons, schoonheids- behoeftigen als in een mozaïeken glans en zieleluister. K. de H. Kapelaan Th. v. d. Lugt voorzitter Op de gisteravond gehouden vergadering van den Haarlemschen R.K. Bond van Jon genspatronaten is de Weleerw. heer Th. W. M. v. d. Lugt. kapelaan van de parochie van den H. Joannes den Dooper, tot voor zitter van den Bond gekozen. Tot vice-voorzitter werd gekozen de Wel eerw. Pater Th. Kok O. P. M„ kapelaan aan de parochiekerk van den H. Antonius van Padua. 5-jarig meisje door auto overreden en op slag gedood Vrijdagmorgen had nabij het station Noordwijkerhout een aanrijding plaats met doodelijken afloop. De heer C. v. d. Z. liep met twee kleine kinderen te wandelen. Een der kleinen had een plaatje in haar hand, doch op een gegeven moment woei dit weg. De beide kinderen liepen het achterna en staken daarbij plotseling den weg over. Op hetzelfde moment naderde de ijs- vrachtauto van de Firma Van Rijn uit Noordwijk. De chauffeur remde uit alle macht, maar kon niet voorkomen, dat bei de kinderen, het 5-jarig dochtertje van G. Kors en het 5-jarig dochtertje van P. Da- men, onder den auto geraakten. Eerstge noemd meisje werd op slag gedood en het andere kreeg ernstige wonden aan hoofd en handen. Er was onmiddellijk geneeskundige hulp aanwezig, terwijl ook de politie direct een onderzoek naar de schuld instelde. Voor de ouders heeft het gebeurde een zwaar verlies veroorzaakt, omdat hierdoor hun eenigst kind ontnomen is. Naar men ons meedeelde treft den be stuurder geen schuld. Het slachtoffer overleden In den afgeloopen nacht is de 60-jarige H„ het slachtoffer van de kolendampvergif tiging aan den Schoterweg te Haarlem- Noord, in de Maria-Stichting te Haarlem overleden. Conferentie van Pater Wijnand Sluijs O. F. M. Maandag a.s. zal Pater Wijnand Sluijs O.F.M. in de Kleverparkkerk te Haarlem de derde van een zestal conferenties voor niet- katholieken houden. Ditmaal zal Z.Eerw. spreken over het onderwerp: De door God Gezondene; Jezus Christus. De conferenties van dezen bekenden spre ker genieten altijd een groote belangstelling. Pater Sluijs mag zich beroepen op een ze kere reputatie te Haarlem; dit is immers reeds de vierde maal dat Z.E. een serie van zes conferenties houdt, welke conferenties tevens rijkelijk vrucht hebben gedragen. Echter niet alleen voor niet-kath. worden deze voor- en toelichtingen gehouden; ook katholieken kunnen profijt trekken van de interessante en leerzame uitleggingen, die door Pater Sluijs worden gedaan. Werden de twee voorgaande avonden van deze serie goed bezocht, de derde en volgende verdie nen nog meer belangstelling. Niet alleen loont het ten volle de moeite een rede van dezen uitstekenden redenaar te gaan bij wonen, neen, buiten dat doet zeker een ieder er ook iets van op; de verschillende gezichtspunten der waarheden worden op bekwame wijze toegelicht en uiteengezet, wat zeker allen ten goede zal komen. Het hoofddoel dezer avonden moet echter niet uit het oog worden verloren. Men moet goed gedenken, dat de bedoeling ervan is, niet-katholieken te onderwijzen in de waar heden van ons H. Geloof. Zeker kan ieder er iets toe bijdragen de vruchten van deze conferenties zoo groot mogelijk te doen zijn, door het opwekken van niet-katholieke kennissen tot het bijwonen van deze leer rijke avonden. Dat Pater Sluijs a.s. Maandag aanvang half negen voor een tot de laatste plaats bezette kerk moge spreken! Installatie der studie-commissie De Commissie ter bestudeering van het vraagstuk van het gezinsloon, tot welker in stelling het Partijbestuur der R. K. Staats partij in zijn vergadering van 24 October j.l. heeft besloten, is gisteren door Mr. C. M. J. F. Goseling, voorzitter van het Partijbestuur, in het Gebouw van den Dierentuin te 's Gra- venhage, geïnstalleerd. Aan zijn rede ontleenen we het volgende: Het stemt tot vreugde, zeide spr„ dat U allen, U bereid hebt verklaard aan de uit- noodiging van het P. B. gehoor te geven. Het verkondigen van richtinggevende denk beelden kan hoogst nuttig zijn. Opbouwende critiek kan heilzaam werken. Maar de sluit steen zal toch steeds moeten zijn het con structieve werk van de practische daad. Als zulke bouwers begroet het P. B. U van harte. U weet met mij, aldus ging spr. voort, dat er bij den bouw nog wel moeilijkheden te overwinnen zullen zijn en ook dat wij het gebouw niet geheel onder de kap zullen kunnen brengen. Maar een behoorlijke grond slag is er. Mocht onverhoopt blijken, dat aan de fundeering toch nog iets zou ontbreken, dan is het P. B. gaarne bereid op een wenk uwer commissie met u te overwegen, of nog speciale deskundige bijstand gewenscht is. Spr. denkt in dit verband bijv. aan de voor lichting van een moraal-filosoof. Hopelijk kan het worden: verder bouwen, zij het niet geheel tot aan de kap. De in voering van een wettelijke regeling, aldus spr., ligt niet bij u, ook niet geheel bij ons. Maar wel zal de kans op resultaat grooter worden, naarmate U er beter in slaagt uw denkbeelden meer concreet te omlijnen. Het meer nabij liggende resultaat kan naar de verwachting van het P. B. zijn: een meer concrete omschrijving in ons program, ge paard aan een concretiseering van gelijkge richte denkbeelden. Daarom zou het P. B. gaarne zien, dat uwe commissie er in zou kunnen slagen, in den zomer van 1932 het resultaat van haar werkzaamheid bekend te maken. Program, wettelijke regeling.... het is maar al te gemakkelijk tegenover zulke za ken in het huidige tijdsgewricht een stand punt in te nemen, dat blijk geeft van weinig vertrouwen, ja zelfs van wrevelige ontstem ming. Als ik zeg .gemakkelijk", bedoel ik niet, dat ik voor een dergelijke stemming bij een individueel partijlid geen verklaring zou we ten. Maar een leiding, die zich op deze wijze zou laten leiden, zou in haar taak op schro melijke wijze te kort schieten. Het is niet mijn taak op deze plaats tegenover uwe commissie te treden in beschouwingen om trent de actueele politiek. Maar deze ge dachte mag ik wel uitspreken: juist zij die gelooven in Gods vaderlijke voorzienigheid, die bereid zijn met hun zwakke krachten mede te werken tot het scheppen van een betere orde, moeten in donkere tijden niet in wanhoop vluchten, maar mee blijven bouwen en stouwen juist om de zielen. En daarom geen defaitisme, geen kleinee ring van voorbereidenden arbeid, geen sma lende verwerping van maatregelen, die nu in eenig stadium van verwezenlijking zullen komen. In ons actueele politieke werk moet de bedrijfsorganisatie een voorname plaats blijven innemen. U zult ten volle begrijpen, dat het P. B. uw bereidverklaring op dit tijdstip met ons mede te werken voelt als een zeer welkomen steun, en als een reden om met moed zijn taak voort te zetten. Meer nog dan deze menschelijke steun zal intusschen Gods hulp, die overvloediger wordt gegeven naarmate wij hechter op Hem ver trouwen. ons aller werk schragen. Moge het ióó zijn, ook voor uwe com missie! De samenstelling der commissie. De commissie, die eerstdaags haar werk zaamheden zal aanvangen, is samengesteld uit de navolgende leden: Mr. C. P. M. Rom- me, lid van den gemeenteraad en voorzitter der Katholieke Raadsfractie te Amsterdam (voorzitter)Mr. B. J. M. van Spaendonck, secretaris R. K. Werkgeversvereeniging in het Diocees den Bosch, te Tilburg; A. C. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werk liedenverbond te Utrecht; Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, secretaris van den Ned. R. K. Middenstandsbond te Rijswijk (Z.-H.); J. J. W. IJsselmuiden, voorzitter van den bond van R. K. gemeenteraadsleden in Gelderland en oud-wethouder van Am- hem; H. Ruyter, secretaris van den Aarts- diocesanen Boeren- en Tuindersbond té Am- hem; J. W. F. van Meegeren, voorzitter van den bond voor groote gezinnen te Venlo. Als secretaris is aan de commissie toege voegd mr. C. Ch. A. van Haren leider van het Centraal Adviesbureau voor gemeente politiek, afdeeling van het Algemeen Partij- secretariaat. Nederl. R. K. Middenstandsbond Hoofbestuursvergaderlng Onder leiding van zijn voorzitter, den heer C. J. G. Struycken, te Den Haag, vergaderde dezer dagen te Utrecht het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Allereerst kwam daarbij aan de orde de be noeming van drie leden voor den Midden- standsraad De aanwijzing hiervan door de be trokken Diocesane Bonden van Utrecht, 's-Hertogenbosch en Limburg kon door tijds gebrek niet meer overeenkomstig de regelen van het kiesreglement plaats hebben. Het Hoofdbestuur was daarom gemachtigd deze vertegenwoordigers te benoemen. Voor de zittingsperiode, ingaande 1 Januari 1932 werden aldus benoemd de heeren H, G. J. van de Sand te Arnhem, Jos. E. A. M. Meyring, 's-Hertogenbosch en K. Ferd. Rit- zen te Heerlen. Met de bereids benoemde heeren C. J. G. Struycken en mr. J. A. G. van Hellenberg Hubar zullen deze de verte genwoordiging van den Ned. R. K. Midden standsbond in den Middenstandsraad uitma ken. Vastgesteld werd daarna een regeling voor de commercieele samenwerking in dien zin, dat de coöperatie in zekere mate onderge schikt wordt aan de richtlijnen van socialen aard, door de vakorganisaties gegeven. Daar bij wordt dan tevens de gemeenschappelijke inkoop in dier voege omlijnd, dat deze niet kan voeren tot beduidend nadeel voor eigen standgenooten. In een resolutie werd nogmaals uitdrukke lijk sympathie betuig'd met het wetsontwerp- Verschuur, beoogende de instelling van be- drijfsraden. Desondanks wordt de wenschelijkheid uit gesproken van een wettelijke voorziening, die het mogelijk maakt een bedrijfsorgaan naast adviseerende en uitvoerende bevoegd heid ten aanzien van economische bedrijfs- aan gelegenheden verordenende bevoegdheid te geven ten aanzien van de economische bedrijfspolitiek. Deze wettelijke voorzie ning vooral zoo mogelijk tot één ge heel vereenigd met de eventueele Bedrijfs- radenwet-Verschuur. Aangenomen werden ten slotte eenige con clusies van de verzekeringscommissie, welke centralisatie en uitbreiding van de propa- 'TT: De Tentoonstelling in het Frans Halsmuseum In de nieuwe zaal van het Frans Halsmuseum aan het Klein Heiligland is deze maand een tentoonstelling ge houden, die naar meer van dat goede doet verlangen. Wij bedoelen de ten toonstelling: Kind en Kunst. In hoofdzaak zijn de tentoongestelde voorwerpen eigendom van particulieren uit Haarlem en omgeving. Er blijkt uit, wat een schat van antiek en kostbaar heden in onze omgeving verscholen is en er blijkt ook uit, hoe door samen werking iets leerzaams is op te stellen, waarvan velen kunnen genieten, dank zij de welwillendheid der bezitters, die hier wel duidelijk aan den dag treedt. Alleen al aan kinderschilderijen en -gravures is een rijkdom bijeengebracht, waarover men verbaasd staat. Er zijn stukken van bekende meesters uit de 17e eeuw, van Albrecht Dürer, Holbein, Ra- faël, De Bray, Rubens, Adriaan Brouwer, Jan Steen e.a. En hoe lief is dat kinder speelgoed! Ook tegenwoordig is er kun stig kinderspeelgoed, maar het aantrek kelijke van deze tentoonstelling is, dat de oudere bezoekers telkens weer dingen ontmoeten, die hun bekend voorkomen. Uit deze tentoonstelling blijkt ook, welk een groote ommekeer in de laatste tijden heeft plaats gehad in de opvoeding on zer kinderen, zoowel in die van het ba kerkind als in die van de grootere jeugd. Het stevig ingepakte bakerkindje zou een doorn zijn in de oogen der welonder- legde kraamverpleegster van tegenwoor dig en de verzameling oude kinderboek jes doet onze huidige paedagogen glim lachen. Ongetwijfeld houden wij niet meer van de „brave Hendrikken", en dat is goed, maar dat onze tegenwoordige kinderboeken uitsluitend flinke, deugd zame burgers kweeken, zal ook wel nie mand durven beweren. Het is een aardige tentoonstelling. Zij doet verlangen naar meer dergelijke ex posities. Wij zijn op dit punt in Haar lem niet verwend en wij worden wel eens jaloersch op Amsterdam, waar telkens op velerlei gebied de interessantste en leerzaamste dingen te zien zijn. En toch zou een comité, dat zich tot taak stelt den Haarlemmers telkens wat moois te bieden, dankbaar werk verrichten. Het organiseeren van dergelijke tentoonstel lingen zou waarschijnlijk ook financieel geen fiasco behaeven te zijn. ganda voor de middenstandsverzekeringen beoogt. Onder de vele huishoudelijke punten kwa men wederom vele klachten over het cadeau stelsel naar voren en werd er met klem op gewezen, dat de huidige moeilijke omstandig heden een voortvarend optreden tegen dit euvel eischen. Hetzelfde werd wederom uitdrukkelijk be toogd voor de concurrentie door nevenarbeid van ambtenaren en den verkoop van tabaks aangelegenheden, verordenende bevoegdheid artikelen beneden banderollenprijs. Vergadering van den Vakraad Ook de vakraad van den Ned. R. K. Mid denstandsbond kwam dezer dagen in verga dering bijeen, onder leiding van den heer C. J. Nootenboom de Bruyn te Roosendaal. Hier werden tal van huishoudelijke kwes ties geregeld en werd onder meer ook de re solutie inzake publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie met algemeene stemmen aanvaard. Langdurige besprekingen werden hier ge voerd over de regeling van de vakopleiding van den jongen middenstand. Met de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging was terzake reeds overleg gepleegd en het resultaat daar van kwam thans aan de orde. Tal van be zwaren bleken tegen de ontworpen regeling te bestaan, welke tot groote moeilijkheden kunnen leiden. Een nadere bespreking met de K. J. M. V. zal daarom worden ingeleid. „Mag ik op uw auto passen, mijnheer?" Van de directie der K. L. M. ontvingen wij het nieuwe vouwblad van de luchtlijn AmsterdamBatavia v.v. Dit drukwerk werd ontworpen door de afdeeling Propaganda en uitgevoerd door drukkerij Levisson in de K. L. M.-kleuren oranje en blauw. Getracht is op duidelijke, overzichtelijke wijze de drie categorieën: passagiers, post, goederen, te vermelden, terwijl het formaat zóó gekozen is, dat het gemakkelijk in een standaard-enveloppe verzonden kan wor den. De folder wordt zoowel in Nederland als in Nederlandsch-Indië op groote schaal verspreid. Trekjes no. 733 Het blijde bezoek??? Beste, goede, heil'ge Bisschop, Lieve, oude, Trouwe Sint, Och, ik vrees, Dat Gij in Holland Dit keer weinig vreugde vindt. O, geen nood, hoor U is welkom Méér dan vroeger Nog misschien Maar U zult toch Deze winter Sombere gezichten zien Beste Sint, Hoe kan het anders Niemand weet meer Hoe 't zal gaan 't Klagende werkloosheidsklokje Schijnt niet stil Te willen staan. Alles snakt naar Beet're tijden, Naar een blij En ruim verschiet, Alles hunkert Al een jaar zoo, Maar verlossing Komt er niet 1 Alle winkels Zijn, als vroeger, Met hun feest-kleedij getooid, Maar ik vrees toch, Dat de ijskorst Der malaise Niet ontdooit. Och, die mooie etalages, Met hun kleuren, Glans en licht, Trekken thans 'n Lijn van weemoed Op zoo menig Bleek gezicht. Ziet de kleinen Zich verdringen Voor die ramen Vol van pracht.... „Moeder zegt Sint Nic'laas komt niet" Mompelt een der Kleuters zacht „Vader zegt" Zoo luidt het antwoord „*t Zal voor deze Keer niet gaan, Want ik heb Op mijn verlanglijst Al een jaar „Iets anders" staan." Maar de moeder Van zoo'n kleuter Smeekt in slapelooze nacht „Lieve God.... dat Gij Dit maandje Toch 'n beetje Uitkomst bracht.... Voor mezelf Zal ik 't nog rekken Ook al wordt het Wel wat zwaar Maar die kleine Stumperds hebben Straks hun leege Klompjes klaar...." Heil'ge Bisschop In de Hemel, Zie eens naar Die barre nood, Breng, behalve Uw geschenkjes, Ook wat werk Voor 't daag'lijksch brood. Goede Sint.... Ge wilt toch zelf ook Vroolijke gezichten zien? Kom, Ge hebt Het in Uw handen Kan 't? 'n Beetje gauw misschien Want we hebben Nog één weekje.... En 'n week ji Is gauw voorbij I Maak de arme, moede tobbers Op Uw Jaardag Nog eens blij 1 Thans een bede Tot de menschen, Wien malaise Nog niet deert.... Och, maakt spoedig, Dat veel droefheid Nog bijtijds In vreugd verkeert Ja, we weten, Veel gegoeden Gaven reeds, Wat men hen vroeg.... Maar voor ditmaal Mag ik 't zeggen? Is „traditie" Niet genoeg Toe'n extra Stevig schepje Kan er nog Wel bovenop 1 Spreekt voor ditmaal Niet te spoedig Het fatale woordje „Stop 1" Maar ook minder Rijk bedeelden Zouden nog iets Kunnen doen.... Weet Ge hoe Och, weest tevreden Met iets minder.... in Uw schoen! Vele kleintjes Maken grooten.... Iets heeft ieder In z'n macht.... En de dag van Zes December Wordt met blijdschap Weer verwacht. Allen dus, naar Best vermogen, Iets gedaan Voor leed en pijn.... Zonder liefde Voor de naasten Kan 't geen echt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5