Koopt OMEN om FRANKEN' S Broodfabrieken f 3000.- f 750.- f250.- f50.- f40.- van DE DOÖBE ZEE STROOPERSDRAMA TE ECHT (L.) UIT DEN PARTIJRAAD BONBONS PASTILLES LUXE-D00ZEN CHOCOLADELETTERS dit nummer bestaat uit vier bladen MAANDAG 30 NOVEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17938 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL W eerzinwekkend De inzameling voor het Nationaal Crisis-Comité Drie jongemannen op beestachtige wijze om het leven gebracht Hun lijken in een kuil begraven De daders reeds op het spoor? Een koude winter te wachten? VOORNAAMSTE NIEUWS Een hongermarsch bij de keuze van Uw bakker (Franken's melkbrood maakt Uw keus eenvoudig). Het kost maar één dubbeltje. J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Nationaal Crisiscomité BUREAUXNA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bfj vooruitbetaling. NIEUWE ADVPRTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. I1 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbeh Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Mie abonné*? op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaardeo tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen >ii een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bil verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm >ij verlies van 'n anderen vinger I. Het stond zoo eenvoudig, zoo beschei den, zoo sober op de agenda voor de Partijraadsbijeenkomst van Zaterdag ochtend. „Mededeelingen van den voorzitter van den Partijraad." Wat zoo simpel als „mededeelingen" stond aangeduid is echter een van de belangrijkste politieke redevoeringen ge bleken te zijn, welke er in jaren tijds bi Nederland werden gehouden. Belangrijk, hoogst belangrijk was de ze politieke rede om haar inhoud, om haar doel en om het door haar bereikte resultaat. Prof. Aalberse, die thans voor den eer sten keer in zijn nieuwe functie als voor zitter van den Partijraad optrad, had zich tot taak gesteld, de vertrouwens mannen der Katholieke Staatspartij, Vereenigd in den Partijraad, in te lich ten omtrent de motieven, welke de eens gezinde houding der Katholieke Kamer fractie bij de behandeling der motie- Marchant betreffende de verlaging der ambtenaren-salarissen in de Kamer be paald hadden, door welke inlichtin gen hij hoopte ts bereiken, dat de aan wezigen, die toch werkelijk geacht mochten worden, het Katholieke kie zersvolk te vertegenwoordigen, een juist fhzicht in het probleem zouden krijgen, en dat voorzoover over de door onze Kamerfractie aangenomen houding ont stemming heerschte het verkregen Juiste inzicht in staat zou zijn, het mis noegen weg te nemen. Hierin nu is Prof. Aalberse, misschien Wel bóven eigen verwachting, geslaagd. Niet alleen heeft hij het misnoegen, Waarvan velen der aanwezigen vóór den aanvang zijner politieke rede ongetwij feld nog vervuld waren, geheel wegge nomen, maar bovendien hebben zijn blare en eerlijke woorden de verblijden de, we zouden haast zeggen: ontroeren de uitwerking gehad, dat zelfs uit de kringen dergenen, die zich tot dan toe ih vergadering en pers zeer laatdunkend en dreigend over het Kamer-votum had den uitgelaten, woorden van hulde voor den eminenten voorlichter opklonken. Woorden, die tot bewijs strekten, dat men de „uiterste noodzaak", waarin de Ka merfractie verkeerd had, niet alleen vol komen had begrepen, doch dat men de bouding dier fractie thans ook wist te Waardeeren. Met dit prachtig en eerlijk-verkregen resultaat voor oogen zal de eenvoudige Prof. Aalberse wel willen, wel moeten erkennen, dat hij reeds bij zijn eerste °Ptreden als opvolger van den onverge- telijken Mgr. Nolens, als opperste leider van het Katholiek-politiek leven in Ne derland schitterend geslaagd is. Dit mooie resultaat kon niet uitblij ven: niet alleen, doordat Prof. Aalberse Zijn stellingen onverwrikbaar-logisch échter elkaar poneerde en met cijfers eh feiten en data bewéés, maar ook, en Vooral, doordat hij den avond tevoren reeds terstond een sfeer van vertrouwen °m zich heen had weten te scheppen, Waaraan geen enkel eerlijk mensch zich °httrekken kon. De rede, waarin hij den verscheiden Voorzitter van den Partijraad, Mgr. No- kms, herdacht, was juist in haar een- Voud een juweel! En wél gelukkig zullen de aanwezigen Zich gevoeld hebben, dat zij uit den diond van Mgr. Nolens' eigen intiemen Vriend zulke treffende herdenkingswoor- tien mochten beluisteren. Met groote piëteit herdacht hier de Vriendden vriend, als mensch en als staatsman, en 't zal voor velen *en openbaring geweest zijn, dat Prof. Aalberse de teruggetrokkenheid, de schijnbare onaandoenlijkheid van Mgr. bolens, die uit zichzelf heelemaal niet Eenzelvig of ongevoelig was, verklaar de uit heiligen eerbied voor zijn inner- 'ilk wezen, zijn ziel, zijnPriester- Schap. Dat alles was te heilig om met de bui tenwereld in verbinding te treden: van Z^n heilig gemoedsleven mocht de bui tenwereld niets bemerken! In het heilig Misoffer, dat Mgr. Nolens dagelijks op droeg, leefde hij zich uit, maar slechts dan heel enkelen is het vergund ge feest, een door Mgr. Nolens in de stille ^üsterkapel opgedragen heilige Mis bij te wonen; de weinigen echter, wien dit voorrecht ten deel viel, gingen vroom ^sticht huiswaarts Als een broze vaas, zoo droeg Mgr. ^olens zijn Priesterschap door het leven: daarom kon hij zich niet vergemeenza- dien met het luidruchtige leven daar buiten, daarom moest hij zich in de bui- tehwereld wel een masker van onaan doenlijkheid voorzetten. Deze schijnbare onaandoenlijkheid Wam zijn staatsmanschap intusschen t^h goede: iedere beoordeeling viel nuch- en zakelijk uit, en hij oordeelde nooit vcrder dan oogenblikkelijk noodig was. Een Ideaal staatsman, die zich door ®6en vervoering, zelfs door geen lichte mpulsie liet beetnemen. „Nederland weet niet," zoo sprak Prof. Aalberse, „wat Mgr. Nolens beteekende in binnen- en in buitenland," en hij legde er den nadruk op, dat de overleden leider niet alleen zijn Kerk en zijn Par tij, maar heel het land den grootst mo gelijken dienst bewezen heeft door de eenheid der Katholieken op politiek ter rein te behouden. Hoe was hem dit mogelijk geweest? Doordat hij, van wiens onbaatzuchtig heid en eerlijkheid een ieder overtuigd was, het volle vertrouwen genoot. Vertrouwen, en nog eens: vertrouwen! NolensAalberse. Nolens scheen zijn meening te dic- teeren, Aalberse tracht te overtuigen, maar beiden slagen, omdat zij het vertrouwen genieten. Het vertrouwen, dat Mgr. Nolens ge noot en waaruit Prof. Aalberse diens welslagen in dienst der Katholieke poli tieke eenheid verklaarde, dat zelfde ver trouwen blijkt ook Prof. Aalberse, die in de vele decennia van zijn politiek le ven dan ook niet dan goed deed, te be zitten. Terecht zeide de nieuwe voorzitter, dat hij moeilijk in een moeilijkeren tijd als voorzitter van den Partijraad had kunnen optreden, maar een gemoedelijk woord uit zijn mond „in alle openhar tigheid" heeft reeds aanstonds een ver rassend resultaat gehad. Hij constateerde groote ontevreden heid alom, zeer begrijpelijke ontevreden heid: de ekonomische wereldkrisis laat niemand ongemoeid. Maar men moest een open oog hebben voor de onvermijdelijkheid van zekere krisis-gevolgen. We beleven een wereld-krisis, waarin ons kleine landje hoegenaamd geen rol kan spelen, en daarom is het dan ook hoogst onbillijk, ons zittend kabinet tot zondebok te maken; onze regeering moet vóór alles inflatie voorkomen, en daartoe is noodig, dat de begrooting van het Rijk in evenwicht is; daartoe is óók noo dig, dat onze betalings- en onze handels balans in orde zijn. Wat dit laatste betreft, mogen wij zéker niet gerust slapen: De laatste jaren is er voor rond 600 millioen meer in- dan uitgevoerd, en die weelde konden wij ons permitteeren, doordat ons uit Indië ongeveer 400 en uit de scheepvaart en uit in het buiten land belegd kapitaal, ongeveer 200 mil lioen gulden toevloeiden. Maar thans zijn de inkomsten uit In dië met 200 a 300, en die uit de scheep vaart met rond 100 millioen gulden ver minderd, zoodat er ongeveer 400 millioen gulden minder beschikbaar is om in het buitenland te betalen. Wordt hier niet met goederen betaald, dan moet er betaald worden met goud, en wordt er aan Nederland goud ont trokken, dan komt de gulden in gevaar, dan dreigt er inflatie, waardoor alle in komens automatisch met een zeker per centage verminderd worden. En dit percentage is niet vast te leg gen op 3, 4 of 5! In deze omstandigheden was het de allereerste taak der regeering, de staats- begrooting sluitend te maken, en sinds de millioenennota was de toestand nog zeer ongunstig gewijzigd. Was nu de motie-Marchant aangeno men, dan zou zeer zeker het kabinet af getreden zijn en een maandenlange ka- binetskrisis, gedurende welke wij prak tisch zonder (een actieve) regeering zouden zitten, ware onvermijdelijk ge weest. Wie durfde in zóó precaire omstan digheden, nu een actieve regeering juist zoo onmisbaar was, een regeeringloos tijdperk aan? De Katholieke Kamerfractie niet, en dat is de reden, waarom zij, na dagen lang overleg, zich eensgezind keerde te gen de motie-Marchant. Tot op het laatste moment is er ge confereerd. In dit laatste feit zit tevens de beant woording van de vraag, waarom de Ka merfractie, waarvan een delegatie aan vertegenwoordigers van ambtenaars bonden aanvankelijk had verklaard, dat de R. K. fractie zich tegen salarisverla ging verzetten zou, geen gelegenheid meer had, de overigens wel wat al te voorbarige toezegging van den voorzit ter der Kamerfractie-delegatie terug te nemen. Prof. Aalberse sprak. En de heele zaal geloofde en ver trouwde hem. Niet één hard woord werd gesproken. En wij twijfelen niet, of heel Katholiek Nederland zal na Prof. Aalberse's rede aanvaarden, dat onze Kamerfractie in de gegeven omstandigheden haar plicht deed, haar duren plicht. Het conflict ChinaJapan Oneenigheid tusschen Japansche autoriteiten De spanning tusscijen de Japansche mi litaire autoriteiten en het kabinet neemt steeds toe. Naar in officieele kringen verluidt, zou de Japansche regeering overwegen af te treden, wanneer de militaire autqriteiten tegen haar wil toch er toe overgaan Tsjingtsjan te be" zetten. Het woord, dat hier boven staat, is van het weekblad „De Vrijzinnig-Democraat" en heeft betrekking op het Kamerlidi Duys. Deze sociaal-democraat zit boordevol kleine party-politiek. Van de meest benepen soort. Dezer dagen diende hij in de Tweede Kamer, toen de vermindering van de vrachttarieven op de spoorwegen werd besproken, plotseling een motie in, die letterlijk droop van dat soort politiek. Bovengenoemd weekblad zegt er van: „Het is een nare vertooning. Dat met deze motie de noodlijdende tuinbouw niet kan worden geholpen, staat als een paal boven water. Er is hier misbruik voor politieke doel einden van den nood, die in de kringen van land- en tuinbouw heerscht. Zoo weinig ern stig is de zaak, dat bij de stemming over de motie nagenoeg de halve sociaal-democrati sche fractie afwezig blijkt. Het is een zoo onwaardig spel, dat in de geheele Kamer behalve de beide communisten en den ver doolden heer Floris Vos buiten de sociaal democraten niemand zyn stem aan deze mo tie wil geven." En het blad noemt dit optreden „weerzin wekkend". Precies. Zoo wordt in deze moeilijke tijden de nood van een deel der bevolking geëxploiteerd voor partij-politiek. Giften kunnen ook worden toegezonden aan het bureau van ons blad. Firma's, die een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, te leveren In goederen in na- tura, kunnen dit eveneens by ons blad op geven. De ingekomen giften zullen in dit blad worden verantwoord. Ingekomen by de redactie N. N2.50 Mevrouw X. f 2.50 Wij krijgen ook een Doode Zee, Die Hollandsch fabrikaat is, Ofschoon, natuurlijk, zulk een zee Een dwaasheid in t kwadraat is. De afsluitdijk is bijna dicht, Eén sluitgat ligt nog open En dan.... blijft voor de Zuiderzee Helaas, niets meer te hopen. Dan hebben wij een Doode Zee. Juist als in Palestina. Al slaat de angst je op de keel Als schorheid bij angina! Een Doode Zee, maar niet voor niets, Ze kostte ons millioenen. En ieder, die daar visscher is, Loopt op zijn laatste schoenen. En Volendam en Spakenburg, En hoe die plaatsen heeten, Ze sterven weg en worden dan, Zooals dat gaat vergeten. Alleen komt dan in Baedeker, Al staat het minder aardig: De Doode Zee. in Nederland. Was, vroeger, bezienswaardig! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) Vrijdagnacht heeft te Echt (L.) een vree- selijk stroopersdrama plaats gehad. Drie boerenjongens, de 27-jarige Frans W. en de gebroeders K., resp. 24 en 19 jaar oud, zijn Vrijdagavond uitgegaan om in de bosschen in de buurt wild te schieten. De jongens zijn niet teruggekeerd. Zaterdag heeft men reeds naar hen gezocht, doch niets gevonden. Zondagmorgen zyn opnieuw een veertig personen op zoek uitgegaan. Na lang zoeken is men op ongeveer 200 M. afstand van de woningen gekomen by een versch gedolven kuil, welke met mos bestrooid was. Hierin vond men genoeg aanleiding om een nauw keurig onderzoek In te stellen Men ging aan het graven en vond vrij spoedig de petten van de vermiste jongemannen. Na geruimen tijd verder te hebben doorgegraven vond men tenslotte de drie lijken. Alle drie slachtoffers waren met kogels doodgeschoten. Onmiddel lijk werd de justitie te Roermond gewaar schuwd, die weldra ter plaatse verscheen om een onderzoek in te stellen. De lijken werden naar het gemeentehuis te Echt overgebracht. De opschudding, die dit drama te Echt heeft veroorzaakt, is buitengewoon groot. Dit drama doet herinneren aan de verdwij ning in Augustus van dit jaar van zekeren R., eveneens afkomstig uit Echt. Van hem heeft men nooit meer iets gehoord. Men ver moedt nu, dat deze persoon op dezelfde wy'ze gedood is, als de slachtoffers van Vrij dagnacht. In de bosschen wordt op het oogenblik gezocht of men nog een spoor kan vinden van dezen vermiste. Nadere bijzonderheden Omtrent het stroopersdrama te Echt ver namen wij Zondagavond het volgende: De drie jongemannen, die Zondag in het bosch begraven werden gevonden, waren de genoemde F. W. en de gebroeders K., allen woonachtig te Putbroek, een gehucht onder de gemeente Echt. Vrijdagavond zijn zy ten huize van K. tot ongeveer 12 uur aan het kaarten geweest. Daarna zijn de drie mannen vertrokken, zeer waarschijnlijk met het doel strikken te zoeken. Zooals bekend zyn zij niet teruggekeerd. Zondag hebben politie en marechaussee bij het reeds gemelde onderzoek den kuil gevon den. Boven de lijken waren takkenbossen ge legd, afgedekt met aarde en mos. De drie lij ken waren in één kuil ingegraven en zooals gemeld hadden zij allen een aantal schoten. Zondag Is de justitie uit Roermond geweest tot het instellen van een onderzoek. Het«4s waarschijnlijk, dat Dr. Hulst uit Leiden de sectie zal verrichten en daarom heden te Roermond zal aankomen. De lijken zijn voor- loopig naar het Kloostertje, het St. Antho- niusgasthuis te Echt overgebracht. De politie laat zich omtrent het onderzoek in deze zaak niet uit. Het schijnt, dat men verdenking op iemand heeft, doch of er reeds een aanhou ding is geschied, konden wij niet te weten komen. Het onderzoek duurt vooert. De dader op het spoor? De lijken vertoonden verschillende schot wonden. Er werden zeker 19 schoten geteld. Deze moeten bijna van zeer dichtbij gelost ziin, daar enkele hulzen mede in het lichaam waren gedrongen. Het parket uit Roermond werd direct gewaarschuwd en was zeer spoe dig ter plaatse om dit dieptreurig schouwspel te overzien. De aanval zou volgens de bloedsporen ge beurd zijn op den greoten weg, welke langs den boschrand loopt. Hier moeten zij verrast zijn door boschwachters of andere personen. Om het geld kan het hier niet gebeurd zijn, daar deze menschen allen gewone landbou wers zijn die meestal het beroep van stroopen ook verrichten. Vanaf de plek der bloedsporen zijn naar alle waarschijnlijkheid deze drie lijken gedra gen naar de plaats midden in het bosch welke 500 M. ervan verwijderd Is. Het beulenwerk, dat toen verricht is, kan bijna onmogelijk door één persoon verricht zijn. Het onder zoek in deze lugubere zaak is na de ontdek king met vollen spoed begonnen. Er zijn lui, die 7 schoten gehoord hebben en even later ook personen hebben zien passeeren. Dit alles is nauwkeurig nagegaan, waardoor er mis schien kans is de vermoedelijke daders spoe dig te pakken. Volgens niet-officieeie bronnen zouden door de marechaussee gearresteerd zijn een parti culier boschwachter uit die streek en zijn zoon. Ook zou er nog een dei de verdachte moeten ontdekt worden. Omtrent deze aan houdingen waren echter geen juiste gegevens te verkrijgen. De kuil gecamoufleerd Op ongeveer vijfhonderd meter afstand van de woning van de vermisten vond de politie Zondag bij het onderzoek eerst een leeren broekriem, welke bloedsporen vertoon de. Naar aanleiding van deze vondst werd de geheele omgeving daarna nauwkeurig af gezocht en op tweehonderd meter afstand van de plaats, waar de broekriem gevonden werd, ontdekte men dat de grond was om gewoeld. Men vond daar den kuil van on geveer 1 meter diep, waarin de drie lijken waren gelegd. De kuil was afgedekt met een laag aarde van ongeveer 20 cM„ waarover- heen takken waren gelegd om alles zooveel mogelijk te camoufleeren. Omtrent den dader of de daders valt op het oogenblik nog niets met zekerheid te zeggen. Door personen, die te Putbroek goed bekend zijn, worden de namen van een of meer personen genoemd, die men van het misdrijf verdenkt. Uit den aard der zaak zijn de Justitie en Politie uiterst voorzich tig in deze. Een persoon, op wien men ver denking heeft, is Zondagavond nog aan een verhoor onderworpen, maar men vond geen termen aanwezig om hem in arrest te houden. Of men hier met een of meer daders te doen heeft, zal het nader onder zoek eveneens moeten uitwijzen. De lijken hadden talrijke schotwonden. Een van de drie slachtoffers is door revolverschoten, de beide anderen schijnen door geweerschoten gedood te zijn De drie mannen droegen geen wapens bij zich; een van hen had een knup pel. De slachtoffers zijn ongeveer tweehon derd meter ver het bosch ingebracht en toen begraven. De gebroeders K. komen uit een gezin, waar nog een jongere broer en drie zeer jeugdige zusters zijn. De vader is mijnwerker. Het derde slachtoffers was de oudste zoon uit een vrij talrijk gezin Verklaringen uit een voordracht te Stockholm Waarnemingen over den golfstroom, die sedert een reeks van jaren zijn verricht, hebben den merkwaardigen invloed van de zen stroom op het klimaat van Noord- Europa, in het bijzonder van Noorwegen en Zweden aangetoond. De heer Sandström, het hoofd van het meteorologisch-hydrographisch instituut te Stockholm heeft hierover een voordracht ge houden, waarin hij verklaarde, dat het thans practisoh mogelijk is de weersgesteldheid drie jaar vooruit te voorspellen en vast te stellen, of wij warme of koude zomers en winters zullen hebben. Dit hangt af van de wisselende temperatuur van den golfstroom. Toen in den zomer van 1928 van gene zijde van den Atlantischen Oceaan het be richt werd ontvangen, dat het water van den golfstroom buitengewoon warm was, werd gedurende den volgenden winter waargenomen, dat dit warme water het Zui delijke punt van IJsland had bereikt, waar door een toestand ontstond die gunstig was voor de vorming van laagaruk-gebieden, ter wijl boven Noordelijk Rusland een hooge atmospherische druk werd opgemerkt, welke vergezeld ging van helder, koud weer. Deze winter is een der koudste winters in de an nalen van Zweden geweest. Den volgenden zomer, in 1929, ging de warme waterstroom Noordelijk van IJsland, waardoor dezelfde toestanden voor laagdruk- gebieden ontstonden. De Zuidelijke winden van Spanje en de Azoren brachten toen hun warmte direct naar Zweden, waardoor dit land een der warmste winters in zijn ge schiedenis beleefde. In den derden zomer bereikte de golfstroom de Noordpoolzee ten Noorden van Noorwe gen. In dat jaar werd opgemerkt, dat het ijs in het Poolgebied in buitengewoon groote mate smolt, waardoor het mogelijk werd, de overblijfselen van de Andree-expeditie te vinden. De Westelijke winden veroorzaakten dat jaar een warmen herfst, doch de warm- waterstroom ging in Noordelijke en Oostelij ke richting tot Spitsbergen en Franz Jozef- land. Dientengevolge draaide de wind meer en meer en werd tenslotte Noord-West, waardoor de koude lucht van het met ijs bedekte Groenland naar Zweden kwam. Het voorjaar en de zomer van 1931 waren dien tengevolge buitengewoon koud en onplezie rig. De jongste berichten uit de V. S. melden, dat de golfstroom dit jaar zich ten Oosten van New-York en Boston beweegt. Voordat de invloed van dezen stroom zich in Noor delijk Europa doet gevoelen, zal de cyclus van weersveranderingen voltooid zyn, zoodat ditmaal een koude winter kan worden ver wacht. Een koude winter te wachten? (blz. 1, 1ste blad) Prinses Juliana geeft f 30.000 aan het Na. tlonaal Crisiscomité. (blz. I, 1ste blad) Stroopersdrama te Echt (L.)drie per sonen gedood. (blz. 1, 1ste blad» Het conflict In Lancashire dreigt de ge heele textielindustrie te omvatten. (blz. 1, 2de blad) Najaarsvergadering R. K. Partijraad. Po litieke rede van prof. Aalberse. (blz. 2, 2de blad) Een verklaring der Nederlandsche Bank omtrent het ponden-bezit. Een nadeelig saldo verwacht. Handhaving der goudwaarde van den gulden. (blz. 2, 2de blad) De crisis en de handeldrijvende midden stand. (blz. 3, 2de blad) Het conflict in de textielin£istrie, (blz. 3, 2de blad) .Noodlottig anto-ongeluk bij Reuver; twee dooden en twee gewonden. (blz. 4, 2de blad) Overval te Leusden, waarschijnlijk door communisten gepleegd. (blz. 4, 2de blad) Ernstig verkeersongeval te Helmond; een dcode en een zwaar gewonde. (blz. 4, 2de blad) Nederland wint te Parijs van Frankrijk met 43. (blz. 1, 3de blad) Ontspanning in het Verre Oosten. De Ja. panners trekken terug. (blz. 1, 4de blad) Rede van minister Groener over Dultsch- land. (blz. 1, 4de blad) Na de gebeurtenissen in Hessen. Dr. Best uit zijn ambt ontzet. (blz. 1, 4de blad) Geheimzinnige brandstichting in Jutland. (blz. 1. 4de blad) Geruchten over een Hongaarschen „Putsch". (blz. 1, 4de blad) Tot president van Lima Is Sanchez Cerro gekozen. (blz. 1, 4de blad) Nieuwe Veiligheidswet ingediend. (blz. 2, 4de blad) Brutale oplichting van f 12.600 te Rotter dam. (blz. 2. 4de blad) De regeering verklaart aan intrekking van het wetsontwerp betreffende tijdelijke kor. tingen op de uitkeeringen aan provinciën en gemeenten niet te denken. (blz. 2, 4de blad) .Federatie-bestuur der Algemeene R. K. Werkgeversvereniging. (blz. 2. 4de blad) Werkloozen naar Washington De sterk communistisch gezinde organi satie van Amerikaansche werkloozen, de zoo genaamde nationale Raad van Werkloozen, bereidt een grooten hongermarsch naar Washington voor, waarbij op den dag voor de opening van het Congres duizenden werkloozen uit het geheele land en uit alle deelen van de Vereenigde Staten naar Was hington zullen trekken. Reeds zijn 1114 vrachtauto's en een hondertal particuliere auto's met werkloozen op weg naar Was hington. Elke auto wordt geëscorteerd door drie man, die deel uitmaken van een zelf gevormd afweercorps, die met steenen en knuppels gewapend zijn om eventueele aan vallen op de werkloozen af te weren. De autoriteiten treffen alle maatregelen om botsingen te vermijden. Haarlem Heemstede Bloemcndaal (adv.) rtiiiniu»/ Barometerstand 9 uur v.m.: 7.72, vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 3.50. Hoogste barometerstand 777.4 te Memel. Laagste barometerstand 749.6 te Isafjord. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, waar schijnlijk droog weer temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst in het Oosten, in het Westen weinig verandering van tempe ratuur. Vorstelijke gift van Prinses Juliana H. K. H. Prinses Juliana heeft aan het Nationaal Crisiscomité een gift van f 30.000 doen toekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1