Buitenlandsch o\°ieuws vtëR ELo- FEUILLETON Het Kasteel Roche-Noire DERDE BLAD DINSDAG 1 DECEMBER 1931 BLADZIJDE 1 De Ronde Tafel- Conferentie De besprekingen voortgezet Het conflict in Mandsjoerije De „putsch" in Hongarije Engeland en Frankrijk Het tekort op de Duitsche begrooting Voor ontwapening Demonstratie te Berlijn De hongermarsch naar Washington Gemengde Buitenlandsche Berichten Moordaanslag wegens geweigerde ondersteuning Hevig noodweer in Italië 3 kinderen gedood Mislukte aanslag op Italiaanschen ambassadeur Overstroomingen in het Garonne-dal xin. Het Sklarek-proces De getuigenverklaringen Prins pleegt oplichting Misdadige automobilist Op een menschenmenigte ingereden Gevaarlijke rattenplaag Strijd met honden RADIO-OMROEP De onregelmatigheden bij het stadsbestuur van New-York Stukken opgevraagd KORT NIEUWS (Wordt vervoled) Het bezoek van den Franschen minister van financiën, Flandin, aan Engeland, biykt niet van zoo'n onschuldigen aard te zijn, als men het eerst wilde laten voor komen. Het bezoek heeft niet alleen plaats gevonden, omdat vriendschapsbanden hem aan Engelsche m'nisters bond. Kon allereerst nog aangenomen worden, dat de min of meer overhaaste tocht van Flandin naar Londen verband hield met de tarievenmaatregelen, door Engeland getrof fen, thans is uitgekomen, dat het bezoek nog een geheel ander doel had. Naast de tarievenkwestie zullen namelijk bi) de nieuwe besprekingen de herstelbeta lingen en de eventueele stabilisatie van het pond sterling belangrijke onderwerpen zijn. En het heet zelfs, dat gemakkelijk over eenstemming te bereiken is ten aanzien van de herstelkwestie, doordat Laval de private schulden en de herstelbetalingen gelijkgerechtigd verklaard heeft. Of het nu in werkelijkheid zoo gemakke lijk zal gaan, staat nog te bezien. De onder handelingen over de schuldenregelingen blijken niet tot de gemakkelijkste te behoo- ren en dat zullen de nieuwe besprekingen wel weer opnieuw aantoonen. Er zal nog heel wat over geschreven en gewreven moeten worden, alvorens alles in kannen en kruiken is. Ditzelfde mag men ook aannemen ten aanzien van het conflict in Mandsjoerije, waaromtrent thans gemeld wordt, dat China wat toegevender is geworden, door den commandant der troepen zich in ver binding te laten stellen met de door den Volkenbond gezonden militaire waarne mers. Dit zou ten doel hebben, een treffen tusschen de Chineesche en Japansche troe pen te verhinderen. Als Japan nu in tusschen zijn troepen uit het bezette gebied op Moekden terugtrekt, loopt alles mogelijk neg goed af. En ten slotte zijn er weer nieuwe berichten over een „putsch" in Hongarije. Het off cleele communiqué deelt daarom trent mede, dat politici geen aandeel in deze plannen hebben en de volksmassa niet ach ter hen staan, die de plannen smeedden. Tijdens de zitting van de Ronde Tafel- Conferentie van gistermiddag, zeide Jayakar, dat het ontworpen plan aanvaard was door de grootste politieke organisatie van Indië, het Congres. Er moeten nog vele details worden uitge werkt, maar dat was geen reden om het schema te verminken en slechts een gedeelte er van aan Indië aan te bieden. Wanneer de regeering het heele schema uitwerkte en haar bedoeling duidelijk maakte en zorg droeg, dat stap voor stap de moeilijkheden werden uit den weg geramd, zou Indië zeker lijk geduld toonen mits men er slechts een redelijken tijd voor nam. Indië heeft het hart verpand aan de federatie. Sir Phircze Sethna verklaarde, dat ern stige consequenties het gevolg zouden zijn, wanneer slechts provinciale autonomie werd aangeboden. Het is thans de taak der regee- nng de communale versch llen op te heffen en een beroep te doen op de Indiërs bij de samenstelling van een nieuwe constitutie en tc werk te gaan op een wijze, die leidt naar vrede en tevredenheid. Lcrd Reading, vervolgens het woord voe rende, ze de, dat de methode van de con ferentie volledig was gerechtvaardigd en dat hij hoopte, dat deze methode voortgezet zou worden. Men kan niet hopen op deze confe rentie een volledige overeenstemming te be reiken, er kon echter wel een voldoende over eenstemming werden bereikt, waardoor Indië in staat zou kunnen worden gejteld te aan vaarden, dat de voorstellen zouden worden voorgelegd aan het parlement door de Br t- sche regeering. Ofschoon spr. de oudste der gedelegeerden was, bad hij vurig nog tijdens zijn leven een All Indië federatie in werking te zien. Lord Reading sprak verder de hoop uit, dat Indië in zijn voortgang naar de uite'ndelijke constitutie altijd het verlangen mocht hebben deelgenoot te blijven van het Britsche gemeenebest. Diwan Bahadut Ramachandra Rao ze' de.dat het absoluut van essent eel belang was voor het succes van een toekomstige federatie, dat een samenwerking en goede wil tusschen de volkeren der staten veilig gesteld werden. Raja Sher Mushammad Klian Of Domedi zeide, dat geen constitutie uitgewerkt kon worden, voor men geheel vrij was van aan vallen van buiten af en van binnenlandsche wanorde. Mevrouw Naidoe deed een beroep op de regeering om algeheele vrijheid te geven, het geen voor Indië mogelijk zou maken naast- Engeland te blijven staan in een gelijk deel genootschap. Sardar Sampuran S.ngh vroeg de regeering te willen streven naar een her stel van het vertrouwen in Indië in de Engel sche rechtbank, welke de eenige basis vromde, waarop een empürium blijvend kon worden gebouwd. Vervolgens werd het wcord nog gevoerd door den Mahardajavan Cutch en Doctor Moon je, waarna Wedgewood Benn zeide, dat de conferentie geen uiteindelijke beslissing kon nemen, voor het communale probleem was opgelost. Spr. drong er bij den eersten m.nister op aan den dag van morgen niet te laten zijn een dag van uitspraken en complimenten, maar een dag van weder- keerige ondernemingen, zoodat de tweede zitting gekroond zou worden door een ver drag van goeden wil. Nadat nog het woord was gevoerd door Rao Bahadur Srinivasa, werd de conferentie verdaagd. De onlusten in Bengalen In het Lagerhuis deelde de m'.nister voer Indië, Sir Samuel Hoare heden mede, dat een verordening in twee afdeelingen afgekon digd zou worden in verband met de terroris tische beweging in Bengalen, in het bijzonder in het district Chittagong. Het eerste gedeelte is alleen van toepas sing op Ch.ttagong en verleent speciale be voegdheden aan de autorite.ten, teneinde de operaties in samenwerking met de militairen tegen de revolutionnaire bende, die het land terroriseeren, ter vergemakkelijken. Het tweede gedeelte is van toepassing voor geheel Bengalen en bedoelt hoofdzakelijk de berechting van terroristen te bespoedigen, daar deze onder da huidige omstandigheden door hen met succes door obstructie wordt vertraagd. Mededeeling van China De Chineesche delegatie heeft aan den Volkenbondsraad doen weten, dat de Chi neesche regeering terstond aan den comman dant van de Chineesche troepen te Tsjingtao orders heeft gegeven, waarbij hij gemachtigd wordt, zich in verbinding te stellen met de waarnemers, welke de raad heeft voorgesteld naar Mandsjoerije te zenden, teneinde de noodzakelijke maatregelen te nemen om een treffen tusschen de Chineesche en Japan sche troepen te verhinderen. De Parijsche raadszitting De raad van twaalf heeft gisteren weer een langdurige zitting gehouden. In Volkenbondskringen acht men den toe stand opnieuw onduidelijk. De Japansche delegatie heeft nieuwe instructies uit Tokio ontvangen. Zij eischt het politierecht in Mandsjoerije. De Chineezen van hun kant eischen voor de naar Mandsjoerije gezonden commissie het recht den Japanners aanbevelingen te mogen geven. Meer rust Sir John Simon heeft in het Britsche Lagerhuis gezegd, dat volgens verkregen inlichtingen sinds tien dagen geen gevecht geleverd was tusschen de Chineezen en de Japanners in Mandsjoerije. De Britsche regeering is er tegen haar toevlucht te nemen tor. strafmaatregelen, zoowel in het conflict in Mandsjoerije als in elk ander geschil, dat voor den Volken bond zou gebracht worden. Zij zou steeds een oplossing trachten te vinden door ver zoening, omdat het 't principe is, dat ten grondslag ligt aan het Volkenbondspact. Nieuwe regeering in Charbin? Naar uit Charbin gemeld wordt, is aldaar het hoofd van den Japanschen generalen staf aangekomen, vergezeld van talrijke offi cieren. De Japanners hebben thans het be heer over den OostChineeschen spoorweg overgenomen, zoodat metu itzondering van een traject bij Hoehai. dat door troepen van Generaal Ma bezet is. het geheele Mands.joe- rijsche spoorwegnet zich in Japansche han den bevindt. Het verluidt, dat de Japanners te Charbin een nieuwe regeering willen vor men. Het officieel communiqué Gisteravond is een officieel Hongaarsch communiqué gepubliceerd. De beweging had eendeels het in gevaar brengen der maatschappelijke orde en an derdeels het plegen van gewone misdaden ten doel. De deelnemers hadden zich met behulp van vervalschte stukken toegang willen ver schaffen tot de honved- en politiekazernes, om vervolgens een dictatuur en wel een staatsinrichting naar het model van de Sovjet in te stellen. De regeering begon 27 November met de arrestatie van de raddraaiers en hun anhan- gers. Uit de verhooren is tot dusver gebleken, dat de opstandige elementen geen volksmassa achter zich hadden en dat zij tot geen der in het parlement vertegenwoordigende politieke partij behooren. Onder de gearresteerden be vinden zich zoowel personen, die in 1920 tot de rechtsradicalen behoorden, als lieden, die thans als linksradicalen kunnen worden be schouwd. Uit de verhooren blijkt ook, dat achter het uit zes leden bestaande uitvoerend comité een groep van 150 a 200 personen stond, die echter de plannen der leiders niet in bijzon derheden kenden. Het comité daarentegen schijnt vastbesloten te zijn geweest tot het uiterste te gaan, daar blijkens enkele verkla ringen niet slechts zou worden geplunderd, maar ook de leidende politici, zoowel van de linker- als van de rechterzijde gevangen te zetten of te vermoorden. Het communiqué eindigt met de mededee ling, dat behalve den roodekruis-officier Van- nay geen militairen bij de affaire betrokken zijn. De verhooren duren voort. Moest de putsch 28 November uitbreken? De ingrijpende maatregelen tef onderdruk king van een putschbeweging zijn hoofd zakelijk uitgegaan van den Minister van Binnenlandsche Zaken in samenwerking met het hoofd der politie. De autoriteiten waren bekend met het feit, dat de putsch was uit gesteld van 21 November tot 28 November. 24 uur voor het uitbreken der beweging von den de arrestaties plaats. Gewichtige besprekingen aanstaande Naar verluidt zijn de besprekingen van Flandin in Londen slechts een begin van gewichtiger en langduriger onderhandelingen tusschen de Fransche en Engelsche regee ring inzake de volgende drie punten: 1. het vraagstuk der invoerrechten, voor namelijk ten aanzien van Engelsche'steenkool en Fransche voorjaarsgroenten 2. het vraagstuk der herstel-betalingen, oorlogsschulden en aan Duitschland verleen de credieten op korten termijn; 3. het vraagstuk van een eventueele sta bilisatie van het pond sterling. Inzake de prioriteit van de private schul den wordt gezegd, dat Laval deze niet wilde erkennen, doch evenmin heeft hij den voor rang voor de herstelbetalingen geëischt, zoo dat het mogelijk is, tot een overeenstemming te komen door beide gelijkgerechtigd te ver klaren. Flandin over zijn bezoek aan Engeland Tijdens een interview deelde de Minister van financiën Flandin mede, dat hij met de Engelsche ministers oen toestand der beide landen op vriendschappelijke wijze had be sproken. Over de tarieven was niet onder handeld. Wel werden andere problemen be sproken, o.a. de mogelijkheid en raadzaam heid van stabilisatie van het pondsterling, de oorlogsschulden, de herstelbetalingen, de cre dieten op korten termijn aan Duitschland etc. Flandin zeide verder o.a. „Ik ben er absoluut' van overtuigd, dat hartelijke betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk van essen tieel belang zijn voor het herstel van de wel vaart en onmisbaar voor de belangen van beide volkeren. Onmiddellijk, toen Flandin uit Londen was teruggekeerd, had hij een onderhoud met Moret, den gouverneur van de Banque de France, hetgeen wordt beschouwd als beu-ijs voor het feit, dat in Engeland financieele kwesties ter sprake zijn gekomen, afgeschei den van toekomstige tariefonderhandelin gen. 400 millioen mark Kaar de „Berliner Boersenkurier" meldt, zou Duitschland. voor 1931 moeten rekenen met een tekort van 400 millioen mark op de rljksbegrooting. Het is echter niet onmoge lijk, dat dit tekort nog grooter zal worden. De „Arbeitsgemeinschaft der Konfession fuer den Frieden" te Berlijn, organiseerde gisteravond een demonstratieve bijeenkomst voor ontwapening. De bedoeling van deze demonstratieve bij eenkomst was eigenlijk dezelfde als die van het Ontwapeningscongres te Parijs: voorbe reiding van de a.s. Ontwapeningsconferentie in Februari 1932. Als eerste spreker voerde Prof. Dr. Piper het woord over 't onderwerp: Ontwapening als godsdienstige eisch. Het recht van vrij heid voor de verdediging moet worden toe gestaan, maar niet als middel om de bewa peningen op te voeren, doch als voorwaarde voor een vrijwillig afzien van bewapening. Prof. Georg Bernhardt behandelde den huldigen stand der ontwapeningskwestie. In werkelijkheid, aldus spr., gaat het om de Europeesche beschaving. De Dominicaansche pater Stratmann ont wikkelde de gedachte, dat de godsdienstige vredesbeweging het geloof aan haar over winning niet mag opgeven. De verwachtin gen inzake de Geneefsche Conferentie mag men niet te hoog, doch ook niet te laag spannen. De godsdiensten moeten de men sehen leeren, dat militaire verdediging niet het eenige en het beste is, zij moeten ver trouwen scheppen in geestelijke en zedelijke weerbaarheid. De algemeene bewapenings wedloop is als waanzinnig gekenschetst. Spr. hoopte, dat Duitschland in geen geval meer aan een dergelijken waanzin zal meedoen. Dlrektor Wassermann vatte het gesproke ne in een slotwoord te zamen. De volken moeten afstand doen van de gedachte, dat men slechts voordeel kan verkrijgen door den ander nadeel te berokkenen. Niet voor het vaderland te sterven en te dooüen, moet ideaal zijn, maar er voor te leven en te werken. Botsingen met de politie Te Hammond, in den staat Indiana, kwa men 250 werkloozen uit Illinois Wisconsin, Noord-Dacota en Minnesota in botsing met de politie op hun weg naar Washington, waarheen, zooals gemeld, van communistische zijde een hongermarsch van werkloozen uit alle deelen der Vereenigde Staten is georga niseerd. De betoogers verspreiden communistische propagandaliteratuur en werden door de po litie uiteengedreven. Zij verzamelden zich echter weer en zetten langs een anderen weg hun tocht naar Was hington voort. Gemeente-secretaris het slachtoffer Te Duisburg is de eerste gemeentesecreta ris Heinrich GrosseSchaeper door een kap per in de nabijheid van zjjn woning met drie revolverschoten zwaar gewond. De dader is gearesteerd. Het bleek, dat de man tot zijn daad gekomen was, daar hij een aanvrage om ondersteuning had ingediend, omdat zijn zaak niet meer in zijn onderhoud kon voor zien en deze aanvraag was afgewezen. Tijdens een hevig noodweer is in de nabij heid van Napels een huis ingestort, waar door 4 personen werden bedolven. Een kind werd hierbij gedood. Te Caltagirone werden door het instorten van een kerk 2 kinderen gedood en een derde gewond. Door den voortdurenden regenval zijn verscheidene rivieren buiten de oevers getreden. De Japansche bezetting vergroot? Naar uit Peipin gemeld wordt, gaat Japan voort zijn troepen in China uit te breiden. Twee nieuwe torpedojagers zijn door de Ja panners naar Tientsin gezonden. In de ha venstad Inkeoe worden de regimenten van het Kwantoengleger geconcentreerd. Groote Japansche troepenafdeelingen worden van Moekden naar de streek Tsjang Tsjoen ge zonden. In Madrid. Een bekend anti-fascist heeft gepoogd den Italiaanschen ambassadeur te Madrid, die in zijn auto voorbijreed, met een steenworp te treffen. De aanslag mislukte. De dader is gearresteerd. Belangrijke matericele schade Door den krachtigen regenval zijn in ver schillende streken in de afgeloopen dagen overstroomingen ontstaan, vooral in het Garonnedal. Ook de zijrivieren van de Ga ronne zijn buiten hun oevers getreden. By St Girons was de bevolking van de lager gelegen stadsdeelen gedwongen in al lerijl haar woningen te ontruimen. Twee personen konden daar nog juist op het laat- (Naar het Fransch) door MARIE MARECHAL Vertaling van Jac. J. Schoon. 33. Sedert dien dag ging Jean Louis inderdaad schier nooit alleen ter vischvangst. Gauw, m'sieur vicomte! riep hy, als hy voor dag en dauw aan de deur van Guil- laume's kamer klopte, zonder eenige plicht plegingen, zooals deze hem tot voorwaarde gestald had, „gauw!! Er waait vandaag esn heerlijke bries, die ons ver In zee zal bren gen, nog vóór de zon opgaat!" Guillaume liet niet lang op zich wachten. Hij stak een stuk roggebrood in zyn zak, dat in de krachtige zeelucht tot een lekkemy werd, en sprong dan meestal het eerst in de boot. Het verschafte hem een onuitspreke- ïyk genoegen, de gevaaxiyke, door woeste stormen bezochte kust langs te zeilen, de macht van het ontketend element te trotsee- ren, naar het geloei der branding te luiste ren en blootshoofds en met onbedekte borst, aan den mast staand, den sterken zilten adem der zee in zijn gezicht te laten waaien. Wanneer de ranke boot, door de golven gezweept, nu eens hoog op een baar klom. om daarna evenzoo bliksemsnel weder in 'n donker-groenen afgrond neer te storten, dan gevoelde zich de jongeman als verlost en gelukkig. Een natuur als de zijne werd door gevaren slechts des te sterker, inplaats van zich vrees te laten aanjagen. Dat eindelijk was weer leven! Zijn onstuimige geaardheid, begeerig naar daden, scheen het nu toe, dat hy sedert zyn aankomst in den zwarten toren in het geheel niet geleefd, maar een kwynend plantenbestaan geleid had. Nu echter had hy de zee teruggevonden, zyne oude vriendin, nu behoefde hy zich niet meer tevreden te stellen, haar van den oever af te bewonderen, in phantactische droome- ryen verdiept, welke eigenlyk zijn werk- zamen aard tamelyk verre lagen. Thans leefde hij van en met de zee! Hy gevoelde den hevigen toorn der zee en hare verheven rusturen mede, begreep haar klagen en plechtige kalmte! Wanneer hy de onmete- lyke uitgestrektheid der zee vóór zich zag, waande hij wederom een vrye man te zyn, wien geen boeien knelden! Natuurlijk schenen hem na zulke dager, van stryd en opwinding zijne eenzame avon den des te treuriger toe. Wat moest hy met dl8 lange winteravonden beginnen? Dan bla derde hij met verstrooide hand in de boeken op zyn schoorsteenmantel en luisterde daar bij, zonder het te willen, naar het vreedzame snurken der oude Bretonsche of naar het eentonige opdreunen van haar rozenkrans gebed. Jean Louis, die niet door een al te weelderige verbeeldingskracht geplaagd werd, begaf zich vroegtijdig naar bed en Guillaume benijdde hem wegens den vasten slaap van een rustig gemoed, waarin de ziel alle zorgen en bekommernissen van den dag vergeet. In deze vroege schemeruren voerden zyne gedachten hem steeds naar het kasteel. Evenals op den droeven avond van zyn te rugkomst, zag hij de sieriyke silhouetten van vrouwelijke gedaanten op de witte mou- seline gordijnen en eindigde deze beschou wingen steeds met een verwyt aan het adres van Antoinette. Het is niet mooi van haar, zeide hij bij zich zeiven. Zij had mij toch beloofd, dat ik haar dikwijls zou weerzien! Kan ik my trouwens wel verwonderen over hare onver schilligheid? Welk recht heb ik op haar? Op de keeper beschouwd verafschuwt ze mi) evenzeer zeker als al de anderen, en is ze alleen maar gekomen, om aan het verzoek mijner tante De Kergoël te voldoen. Het jonge meisje evenwel doorleefde mld- delerwyl een onrustigen tijd, vol bangheid en twijfel, zy kwelde zich in haar binnenste en kon maar tot geen besluit komen; hot stuitte haar door en door eerlyk karakter tegen de borst, iets zonder voorkennis van haren oom te doen. Gewoon niets te ver bergen of te verheimelijken, was zij van meening, dat hetgeen zich moest schuilhou den, niet geheel onschuldig kon zyn en on danks de toestemming en de dringende vec- zoeken harer peettante, weigerde zij, haar bezoek aan den ouden toren te herhalen. Vlieg toch onbezorgd heen, kleine vre desduif! Waarom weiger je den armen jon gen den olyftak des vredes te brengen? Ik ben daar immers al geweest, gaf Antoinette ten antwoord. Een enkele maal is onvoldoende! ver klaarde het jonge vrouwtje met ongewonen ernst. Wie weet, of het je niet gelukt, hem te bekeeren, of de goede God jouw niet heeft uitverkoren, om dezen bekoorlyken afvallige tot Hem terug te brengen? Je doet my wer kelijk verbazen Antoinette. Jy, zoo gods dienstig, zoo vol van opofferende naasten liefde! Ik weet, dat je eens een heelen nacht bij een verstokten stervende hebt doorge bracht, voor wien de pastoor reeds alle hoop had opgegeven. Ik heb je gehoord, toen je ais een kleine kanselredenaar voor de jonge zondaressen preekte, die je in handen vie len, en je weigert, voor een neef, neen, byna voor een broeder, dit apostolische werk te doen? O, als het aan my stond, Ik zou my niet lang bedenken! Maar mij, helaas, ont breekt reeds het voorkomen voor deze mis- sionarisrol, ging de jónge vrouw in haren overmoed voort, terwijl zy hare zwarte krul len schudde, daarvoor moet men blauwe oogen hebben, zooals jij, die met engelachti- gen blik naar den hemel kunnen opzien; men moet vrome, kleine handen hebben, die zich als vanzelf vouwen, om te bidden. In één woord, men moet eigenlijk jou zijn, m'n lieve Antoinette. Ik zeg het je nogmaals, kindlief, to allen ernst, begon nu van haren kant freule ste oogenblik door de gendarmerie van ver drinken gered worden. De materieele schade is belangryk. Verscheidene fabrieken staan onder water. Het telefoon- en telegraaf- verkeer is gestoord. Ook by Toulouse is de Garonne buiten de oevers getreden. Het gemeentebestuur heeft alle voorbereidende maatregelen geno men voor een tijdige ontruiming van be dreigde gedeelten. By de voortzetting van het proces-Sklarek werd, nadat burgemeester Scholz nog enkele vragen had beantwoord en had gezegd, dat hy zijn vroegere verklaringen in alle op zichten handhaafde en nadat hy ten slotte zijn getuigenis had beëedigd, burgemeester Lange gehoord. Op de vraag, of men Kieburg had willen sparen, antwoordde hij, dit niet te gelooven. De meeste magistraatsleden kenden Kieburg in 't geheel niet, en in elk geval gevoelde geen hunner zich van hem afhankeiyk. Indien belangrijke overeenkomsten, zooals het monopoliecontract, niet ter kennis van den eersten burgemeester zyn gekomen, zoo deed de voorzitter opmerken, komt dat, door dat de betrokken personen eigenmachtig zijn opgetreden, waarop get. antwoordde: Ja, de eerste burgemeester was zeer goed van ver trouwen ten opzichte van personen, die hij voor fatsoenlyk hield. Bij het sluiten van het monopoliecontract had ten minste de ma gistraat een besluit moeten nemen, waar- schynlijk ook de gemeenteraad. De schoolopziener Nydahl, die daarop als getuige werd gehoord, bevestigde, dat hy in een gesprek met Leo Sklarek eens had ge zegd, dat de magistraat de wenschen der Sklareks bijzonder promDt vervulde. In ant woord op een vraag zeide hij geen geld van de Sklareks te hebben aangenomen. Nadat Nydahl de zaal had verlaten, vroeg de voorzitter aan Leo Sklarek, hoe hij tot zyn verklaringen voor den rechter van in structie was gekomen. Nydahl was door hem herhaaldelijk in café's onthaald en had nim mer betaald, vaak ook had hij vele honder den marken ter leen gevraagd en het geld nooit teruggegeven. De by Max Sklarek be stelde garderobe had hij evenmin betaald. Leo verklaarde thans, dat deze verklarin gen onjuist waren, en voegde, toen de voor zitter op zijn veranderde houding wees, er by: Ja, ge moet u eens voorstellen, hoe het Is. als men alleen voor den heelen magistraat in het huis van bewaring moet zitten. Ik heb been alles in het proces-verbaal laten zetten, ook als het niet juist was. Nydahl, die weer was binnengeroepen, zeide nog, nimmer bij de Sklareks te gast te zyn geweest, maar dat hy wel vaak met Leo in restaurants had gezeten. Hy persoonlijk had nimmer geld van hem gevraagd of ont vangen. Zijn titel wordt hem ontnomen. Uit Kaïro wordt gemeld, dat Djamll Toes- son, een neef van koning Poead, zyn titel van prins ls ontnomen wegens het feit dat hy by vertrek door de rechtbank te Nice tot een jaar gevangenisstraf en een boete van twintig pond sterling is veroordeeld, omdat hij niet gedekte cheques ter waarde van f 180.000 had uitgegeven. Zondag heeft het verkeer in Frankryk weer het noodige aantal slachtoffers geëischt. Naby St. Etienne reed een volle tram op een kudde koeien in tengevolge waarvan er eenige dieren werden gedood. Een groote menschenmenigte verzamelde zich rondom de plaats van het ongeval, toen plotseling een auto In volle vaart naderde en op de men schenmenigte inreed. Zeven personen werden gewond, waarvan vier zoo ernstig, dat men voor hun leven vreest. De chauffeur gaf vol gas en reed door ach tervolgd door gendarmes, die hem na een wilde jacht konden arresteeren, toen hy te gen een vrachtauto reed en zyn wagen ge heel vernielde. De misdadige ryder bleef als door een won der gespaard en werd ter beschikking van de justitie gesteld. In de Noord-Fransche havenstad Fecamp is het tot een waren veldslag tegen ratten gekomen, die in duizenden in gesloten ryen een overval deden op het havenkwartier en een groot gevaar vormden voor de in de loodsen opgeslagen goederen. De bevolking en de autoriteiten wisten geen ander middel om de ratten te verdrijven dan een groorei. troep honden op hen af te sturen. Na een langdurigen stryd wisten deze eindclyk de ratten naar hun holen terug te jagen. Hon derden ratten bleven op het slagveld liggen. Men vreest, dat de dieren zich echter door deze eerste nederlaag niet zullen laten af schrikken en een tweeden aanval zullen on dernemen. De Kergoël, ik verzoek je er om, als een my persooniyk bewezen gunst. Weest gij de ring, welke de helaas reeds zoo lang verbroken schakels van den ketting weder samenvoegt! Gy alleen kunt by onzen armen jongen >le familie vertegenwoordigen! Voor zoover ik hem ken, zal de invloed van een zusterhait wonderen aan hem wrochten! Maak'geen gemoedsbezwaren kind, mijn leeftyd geeft je volmacht en myn teederheid smeekt je, Guillaume weder een bezoek te brengen. Wat moest Antoinette doen? Mocht zy nog langer tegenstribbelen? Zy achtte het nu zelf niet meer mogeiyk, doch verweet zich in den grond van haar hart, dat zy er blyde om was, in dezen stryd het onderspit te hebben gedolven. Zoo begaf zy zich dan op zekeren dag alléén op weg en beklom langs een voetpad de hooge duinen. Vandaar kon men door een zeer smalle klove In een kleine romantische bocht geraken en welke door den volksmond „de Schelpkuil" werd genoemd, omdat elke golfslag een verbazende hoeveelheid schel pen, bewoonde en ledige kluizenaarskreeften, zeesterren en kwallen aan den oever wierp. In den loop der tyden leverden deze millioenen schelpen, door het beuken der golven tot stof gemalen, het mooie goudgele zand, waarin de voet verzinkt als in een Smyrna-tapyt. Wanneer hy hier is, zeide Antoinette met een haar anders vreemd bygeloof, dan zal ik by hem blijven; zoo niet, dan zal ik naar het kasteel terugkeeren, zonder hem te zien! WOENSDAG 2 DECEMBER 1931. HUIZEN. 1875 M, Uitsl. NCRV-Uitzcnding. 8 uur Schrftlezing 8.159.15 GramofoonpL 10.00 Zang NCRV-Dameskoor 10.30 Ziekendienst 11.00 Harmoniumspel door M. F. Jurjaanz, m. m. van Mej. De Jager, so praan, en mevr. R. Mijnhout, alt 12.15 12.30 Gramofoonpl. 12.302.00 Concert NCRV-kwartet (zang, viool, cello, piano) 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Chr. Lectuur 3.00 Concert Draper-kwartet (2 violen, alt, cello) 4.304.45 Gramofoonpl. 5.00 Kin deruur 6.00 Voor de Landbouwers 7.00 Causerie over de Reformatieperiode 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00 Volkszang o. L van Mevr. Grlmberg-Huijzer, piano: Mej. M. de Wit 9.00 Causerie over „Uilen en Val ken" 9.3010.30 Orgelspel door J. W. Go- sen. Zang: Mevr. Waaning-Bergman, so praan. O.a. Aria's uit ,De Messias", Handel 10.30 Vaz Dias 10.4011.30 Gramofoon- platenconcert. HILVERSUM, 298 M. 6.45—7.00 en 7.30 7.45 Gymnastiekles 8.00 Gramofoonpl. 10.15 Concert Amsterd. Solistenkwintet o. L van L. Cohen 12.00 Concert VARA-septet en Gramofoonpl. 3.00 Piano-recital door Joh. Jong 4.30 Gramofoonpl. 5.45 Gramo foonpl. 6.30 Gramofoonpl. 7.15 Gramo foonpl. 8.15 Concert VARA-orkest 8.45 Muziek van dezen tijd. VARA-orkest m. m. van Stefan Frenkel, viool. Vioolconcert J. Eifelberg 9.30 Verv. Concert. Vioolconcert St. Frenkel 10.15 Vaz Dias 10.25 Concert VARA-orkest. O.a. Ouverture „Die Schone Helena", Offenbach 11.1512.00 Gramo- foonplatenconcert. DAVENTRV, 1554 M. 10 35 Morgenwijding 11.05 Lezing 12.20 Orkestconcert o. 1. van J. Bridge 1.352.35 Orgelconcert door Dr. H. Rhodes 2.45 Voor Scholen 3.50 Concert. Sted. orkest Bournemouth o. 1. van Sir Da. Godfrey 5.05 Orgelconcert door Reg. New. 5.35 Kinderuur 6.20 Berich ten 6.50 Beethoven's Pianosonates van Beethoven 7.10, 7.50 en 8.20 Lezing 8.35 Symphonieconcert. BBC-orkest en Myra Hess, piano. Dir. Sir L. Romald. Ouvert, Egmont, Beethoven en 2de Symphonie, Rach- maninow 10.35 Berichten 10.40 Lezing 10.5512.20 Dansmuziek door Roy Fox en zyn Band. PARUS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50 en 1.25 Gramofoonpl. 9.05 Concert. O.a. kwintet voor harp, 2 violen, alt, cello, Inghelbrecht 9.50 Orkestconcert. LANGENBERG. 473 M. 6.25—7.20 Gra mofoonpl. 8.509.05 dito 12.251.50 Orkestconcert 4.20—5.20 Orkestconcert 7.20 Hoorspel „Prinz Friedrich van Hom burg" van H. v Kleist. Hierna tot 11.05 con cert 11.05 De Keulsche Zesdaagsche. KALUNDBORG, 1153 M. 12.05—1.20 Or kestconcert 2 204.20 Radio-orkest o. 1. v. E. Reesen 4.204.50 Gramofoon 7.35— 8.35 Deensche Dramatische Muziek 9.05 Saxofoon-soli door P StrobelKiesbye. 0.a. Serenade. Braga 9.50—10.25 Kamermu ziek. Strijkkwartet op. 51, nr. 2, a-moll, Brahms. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.t 5.20 Sonatenconcert. 5.50 en 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Militair concert. O.a. marschen van Sous a 9.50 Sonate in A. Brahms 338 M.: 5.20 Dansmuziek 6.20 GramofoonpL 8.20 Strijkkwartet, C. Franck 9.35 Con cert door de Augustynen. ROME, 441 M. 8.20 Opera's „CavaUeria Rusticana" en „De Paljas". ZEESEN, 1635 M. 7.20 Zie Langenberg 9.35 Berichten en hierna tot 11.50 Dans muziek door Otto Kermbach en zyn orkest. De staatscommissie, die een onderzoek In stelt naar de onregelmatigheden oy het stadsbestuur van New-York, heeft van de Morganbank gevraagd alle stukken, die de effectenaangelegenheden van burgemeester Walker betreffen, te overleggen. Een en an der heeft in New-Yorksche kringen groot op. In Silezië is de temperatuur sterk gedaald. In Bad Fleisberg in Festenberg en Benthen O. S„ wees de thermometer 12 gr. onder 0. Lichte aardschokken zijn in Zwit serland waargenomen in het geheele Enga- dingebied. De Grieksche regeering heeft tot ver laging der ambtenaarssalarissen met 5 a 10 pet. besloten. De nieuwe verlaging der ambte narensalarissen in Duitschland van tien procent zal niet 1 December, maar 1 Januari 1932 van kracht worden, daar óe noodveror dening eenige vertraging heeft ondervonden. Deze verlaging zal echter niet van terugwer kende kracht zyn. Hoe dikwyis hadden zy hier op dezen wit ten „blinkerd" te zamen gespeeld! Hoeve :e schelpen hadden zij hier verzameld, als het ebbe was, terwyi hunne grootere en stout moedigere speelkameraadjes zich op bloote voeten ver in de wit-schuimende golven waagden! Hy was er niet! Moede van den af gelegden weg, verdiept in de aangename herinnerin gen, welke deze plek in haar geheugen terug riep, ging zy in gepeins aan den voet eener rots op een schilderachtig blok steen zitten, zonder te vermdeoen dat neef Guillaume dicht in hare nabyheid was. Guillaume, die sedert den vroegen morgen gevaren had, wilde nist landen in den schelpkuil, welke wegens de onder den wa terspiegel verborgen kleine zandbanken ais zeer gevaarlyk bekend stond, maar ln een haventje daar dichtby, dat de natuur alleen, zonder de hulp van menschenhanden ge vormd had. Toen de boot een vooruitspringend rots punt voorby zeilde, meende Guillaume An toinette aan het strand te ontdekken. Hij herkende hare donkerblauwe japon, alhoe wel hij die slechts éénmaal gezien had, en voornamelijk den sieriyken omtrek van hare geheele persoon. Hy wilde haar tot eiken prys bereiken en zonder Jean Louis een enkel woord te zeggen, zete hy zich aan het roer en stuurde het brooze vaartuig regel recht op den „Schelpkuil" aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9