BOTERLETTERS hij CflRELS f 1.- per pond - Naam waarborgt kwaliteit HET VASTE LAND EN DE BRITSCHE TARIEVEN Ka lender blaadj e an o nze Lezers BRIEVEN UIT ENGELAND Nederland, Frankrijk. Duitschland en België doen stappen Onze positie als vrijhandelsland De heer Flandin te Londen De Fransche represailles Wat kan Duitschland den Engelschen aanbieden? GEMENGD BINNENLANDSCH NIEUWS FIN ANCIEN Oostenrijk's moeilijkheden De dalinjr van het oond sterling VRAGENBUS POSTZEGELNIEUWS STOOMVAA PTLIJNEN Londen, 30 November 1931. De Duitsche ambassadeur te Londen, baron Neurath, heeft van zijn regeering opdracht ontvangen „vriendschappelijke onderhandelingen" aan te knoopen met de Britsche regeeiing in verband met de nieuwe invoerrechten, welke, naar men te Berlijn berekent, 12 procent van Duitsch- lands totalen uitvoer naar Engeland, tot een totale jaarlijksche waarde van 10.000.000 pond sterling, treffen. Te Londen is aangekomen de heer Flandin, de Fransche minister van financiën, die zijn week-end in Engeland zal doorbrengen om.... te jagen. Kom. kom! Aan dit ge noegen kan hij zich ook in zijn eigen land overgeven, met minder kans dat hij, ten gevolge van den mist, het wild eerst in de gaten krijgt als het zich op anderhalven meter afstands bevindt. De Belgische ambassadeur te Londen heeft zich tot de Britsche regeering gewend met hetzelfde doel i is zijn Duitsche col lega. En de Nederlandsche gezant.... Tusschen haakjes: in tegenstelling niet alleen tot de zoogenaamde „groote mogend heden", maar ook tot landen zooals Bel gië, Zwitserland c-n Portugal, die in rang toch zeker niet bo\ en het onze staan, zijn wti te Londen slechts vertegenwoordigd door een gezant, niet door een ambassa deur. De rang van ambassadeur, waaraan eenige niet-onbeiangrvjke prerogatieven aan verbonden zijn, oestaat zelfs niet meer in onzen diplomatieuen dienst, zoodat ook geen der groote mogendheden ooit in Den Haag vertegenwoordigd kan zijn door een diplomaat van den hoogsten rang. Zijn wij op dit gebied niet al te bescheiden? Behoor den wij als groote kolmiale en zeevaart- mogendheid niet minstens op denzelfden voet als België, Zwitserland en Portugal vertegenwoordigd t" zijn in Londen, in welks haven onze vlag, na de Britsche, ae voornaamste plaats inneemt? De Nederlandsche gezant te Londen heeft instructies ontvangen, stappen te doen ter bescherming van Nede-landsche belangen, die getroffen worden door de nieuwe rech ten, en de Britsche regeering er op te wij zen, dat goederen uit dit land vrij, of tegen zeer laag invoerrecht, in Holland ge ïmporteerd kunnen worden. De vier Europeescho landen, welke in den Britschen handel het voornaamste aandeel hebben, zijn er dus onmiddellijk bij geweest om voor hun bedreigde rechten op te komen. Van die "Ier landen bevinden drie zich in ongeveer dezelfde positie, namelijk Frankrijk, Duitschland en België. Zij be schermen hun lijverheid en hun land bouw door middel van tarieven, en doen reeds jarenlang datgene, waartoe Enge land, afgezien var, eenige tijdelijke en be perkte beschermend; maatregelen, eerst thans overgaat. Nederland daarentegen is, evenals tot voor kort Engeland, in beginsel een vrijhandelsland. Zoogenaamde fiscale of inkomsttntarieven, die geheven worden tot stij ving van de schatkist, hebben weinig pro tectionistische waarde. Oppervlakkig beschouwd, zou men geneigd zijr. aan te nemen uat van de vier boven genoemde landen he: onze de meeste kans heeft bevredigende concessies van Engeland te bedingen. Waarschijnlijk evenwel is het tegenovergestelde waar. Wij moeten niet .crwachten dat de Brit sche regeering die go. deren, waarbij wij bij zonder belang hebben: bloemen, bollen, Vluchten, groenten erz. met meer considera tie behandelen zal als ed.enning van het feit, dat Britsche artikrlen zonder, of met lage invoerrechten, Neder.ani binnenkomen. Erkenning of erkentelijkheid mogen wij In internationale onderhandelingen gerust uit. schakelen. Engeland zelf heeft aan zijn positie als vrijhandelsland bij eoprekingen over tarie ven zelden eénig succes te danken ge had. Bij, herhaling hebben wij gezien, dat Frankrijk en Dui schh.nd elkaar concessies deden, terwijl stappen, door Engeland te Parijs en Berlijn jedaan, zonder gevolg ble ven. Dit was voornamelijk het gevolg hier van, dat Frankrijk en Duitschland, in econo- mischen zin, beide bewapend" waren. Zij konden dus loven en bieden, en ook dreigen. Engeland daarentegen was economisch „ont. wapend". Zijn ministers konden niet, ten einde handelsvoordeelen te bekomen in een ander land, de verlaging toezeggen van ta rieven, dieniet bestonden. Zij konden, als zij protesteerden tegen de instelling van nieuwe, of de verhooging van bestaande ta rieven, ook niet dreigen met tegenmaatrege len (gelijk Frankrijk, en vooral de Fransche pers, de laatste weken herhaaldelijk tegen over Engeland gedaan heeft), daar zij wisten dat een vrijhandelsparlement aan zulke maatregelen zijn bekrachtiging onthouden zou. Het zal weinig oaten of de Nederlandsche gezant te Londen al betoogt: „Uw fabrikaten komen vrij, of bijna vrij van rechten, ons land binnen", tenzij hij hierbij tevens te verstaan kan geven dat de Nederlandsche regeering voornemens is aan die vrijheid een einde te maken, en dat zij er zeker van is hiervoor de toestemming van het Parlement te verkrijgen, indien Engeland den invoer van onze producten door hooge tarieven be dreigt. Dat wij van Engelsche zijde geen tege moetkoming zullen vinden, is met het bo venstaande niet gezegd. Deze week zal het wetsontwerp ingediend worden dat ons land in het bijzonder, maar ook Frankrijk in hoo. ge mate interesseert, n.i. dat betreffende in voerrechten op bloemen, vruchten en groen ten. Engeland is niet, gelijk Frankrijk, een land dat van de voortbrengselen van zijn eigen bodem alleen zou kunnen leven. Van een zoogenaamd „prohibitive" tarief, dus van rechten, die zóó noog zijn dat elke invoer onmogelijk wordt, kan dus reeds met het oog op England» -igen belang geen sprake zijn. De toestand waarin de Britsche land bouw verkeert eenerzijds, die van den han delsbalans anderzijds, eischen evenwel be perking van den invoer, vooral ook van spek en zuivelproducten uit Denemarken. Bij het vaststellen der tarieven laat de regeering zich zeker ook leiden door ie vraag: welke lan- ('en worden er het zwaarst door getroffen? Zij zal meer consideratie toonen jegens een goeden dan jegens een slechten afnemer van Britsche fabrikaten. Denemarken, dat 60 pet. van. zijn export naar Engeland stuurt, is een slechte afnemer. Nederland daarentegen ver deelt zijn orders ninder ongelijk tusschen Engeland en de andere industrielanden, en hieraan zal onze gezant te Londen bij het voeren van besprekingen een zeker prestige ontleenen. Maar dat Duitschland, en vooral Frank rijk, als protectionistiscne landen, hier een minder zware taak zullen hebben dan Ne derland, kan niet betwijfeld worden. De heer Flandin r.eeft na zijn jachtpartij onofficieel van gedachten gewisseld met sir John Simon, mr. juunciman, den minister van handel en mr. Neville Chamberlain, den kanselier der schatkist. De besprekingen, die van inleidenden aard waren, hadden 't slui. ten van een handelsverdrag ten doel. De Britsche tarieven hebben Frankrijk kneed baarder gemaakt, ondanks de „represailles", die het de laatste weken tegen Engeland ge. nomen had, nX: le. beperking van den steenkolen-invoer tot 80 pet. van het Augustus-gemiddelde der laatste drie jaren; 2e. een surtax van 15 proc. op Britschen steenkool 3e. verlaging van het Britsche invoerquota tot 72 proc. De Britsche regeering mocht hiertegen ai protesteeren, en de pers mocht Frankrijk den huid volschelden. Engeland stond mach teloos tegenover deze maatregelen, die tegen geen enkel handelsverdrag indruischten. Maar was het de Fransche regeering wer kelijk zoo hooge ernst hiermede? Men was geneigd het te betwijfelen. Veel waarschijn lijker was het dat Frankrijk er op uitgeweest is „to strengthen her hands," zijn posi tie bij het voeren van onderhandelingen versterken. Dat men zich aan gene zijde van het Kanaal ernstig ongerust maakt over dc uitwerking der Britsche tarief-maatregelen, blijkt uit ontelbare berichten. Men heeft dus eenige stukken grof geschut afgeschoten, om daarna te onderhandelen. „Bluf" noemen wy dit in de politiek en ui zeker kaartspel. Vaak helpt het. Duitschlands belanden bij de Britsche markten zijn zeker niet kleiner dan die van Frankrijk. Ongeveer twee dozijn takken van Duitsche nijverheid worden door de nieuwe tarieven getroffen, voornamelijk textielen, Ijzer en staal, glas, aardewerk, electrische apparaten, werktuigen en schrijfmachines. Laatstgenoemden evenwel worden slechts in betrekkelijk geringe hoeveelheden aan Enge. land geleverd. Van de overige artikelen is de uitvoer naar Engeland veelal in de laatste jaren geweldig toegenomen, niet ten koste van den uitvoer uit andere industrie-landen, doch ten koste van de Engelsche fabrikan ten. Daarentegen is de Britsche uitvoer naar Duitschland, en ook het Britsche aandeel in den totalen invoer van dat land, merkbaar afgenomen. Er bestaat nauw verband tus schen de aanzienlijke toename van den in voer uit Duitschland en de stagnatie in de Britsche industrie. Naarmate aan deze een einde gemaakt wordt, zullen alle landen, maar op de allereerste plaats Duitschland, Britsch afzetgebied verliezen. Tegemoetkoming aan dat land kan slechts bewezen worden op den zelfden grondslag als aan Frankrijk, namelijk op dien van wederzijdsclie concessies. Nu Engeland een tariefstelsel heeft, is het ook voornemens er gebruik van te ma ken als wapen bij het voeren van onder handelingen. Een argument, dat de Duitsche ambassa deur te Londen zou hebben opgeworpen, komt hierop neer dat de Britsche tarieven den Duitschen export benadeelen, op het oogenblik dat de betaling der schulden en reparaties van dien export afhankelijk is. Afgezien van de vraag of die betalingen merkbaar vergemakkelijkt zijn geworden door den ongelooflijken groei van den Duit schen invoer in de laatste Jaren, worden dergelijke argumenten hier als ondoeltref fend beschouwd. Engeland zal gaarne con cessies tón Duitschland doen, maar alleen in ruil voor concessies vén Duitschland. En de waarde dier concessies hangt af van Duitschlands koopkracht. Stelt dit land het voor alsof het wèl verkoopen, maar niet noe menswaardig koopen kan; poogt het resul taten te bereiken door zich te beroepen op zijn armoede, dan zal Engeland weinig be lang erbij hebben, tegemoetkoming te toonen. Hetzelfde geldt in zekeren zin voor alle landen, die stappen te Londen ondernomen hebben. Zij moeten riiet alleen vragen, maar ook aanbieden. En hierbij moet in het oog gehouden worden, dat de meeste hunner thans veel meer aan Engeland verdienen dan Engeland aan hen. Doodelijke val De heer v, D. v. B., is in het hotel „Con tinental" te Velp door een verkeerde deur te openen, in een kelder gestort. HIJ be kwam een ernstige hersenschudding, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. ,Had je me maar" overleden In het Binnengasthuis te Amsterdam is gisteren overleden het oud-raadslid C. de Gelder, beter bekend onder den naam „Had je me maar," die Zaterdag j.l. op het Rem- brandtplein door een auto was overreden. De heer de Gelder bereikte den leeftijd van 75 jaar. Bekendheid verwierf hij pas toen hij dooi de anti-stemdwang of rapaille-partü in 1921 candldaat werd gesteld voor den gemeente raad. Inderdaad werd hij gekozen en dit feit verwekte destijds heel wat opschudding. Het was dan ook niets anders dan een on gepaste grap van een aantal menschen, die zich niet met het kiesstelsel konden ver eenigen. De Gelder zag dit al heel spoedig in en maakte aan de grap een einde door als raadslid te bedanken. Op het Prinsen hof is hij nooit geweest. Deze episode sloot het openbaar leven van den heer De Gelder af. Hij werd langen t(jd buiten de stad verpleegd en ook nadien nam hü in het Amsterdamsche straatleven geen plaats meer in. Amsterdam was hem spoedig vergeten en alleen zijn bijnaam „Had je me maar" is oorzaak dat thans nog de meeste Amster dammers zich nog iets van hem herinneren. De heer de Gelder is voor zijn dood voor zien van de genademiddelen der H. Kerk. Een marechaussee gestoken De dader gearresteerd Toen de wachtmeester der maréchaussee te Groesbeek een bewoner van den Stekken- berg aldaar in zijn woning wilde arresteeren tot het ondergaan van gevangenisstraf, waartoe hij was veroordeeld, trok de man een mes, en bracht den wachtmeester daar mede een zware wond over den pols toe. Of schoon de politieman hevig bloedde, wist hij den man toch te ontwapenen en te arrestee ren, waarna hij in de marechausseekazerne te Groesbeek werd opgenomen De wachtmees ter moest in het ziekenhuis te Nijmegen ter verpleging worden opgenomen. Schip in brand Slechts enkele kleedingstukken gered. Aan boord van de motorboot „Hoop op Welvaren" (114 ton), van den heer E. Mar tens, met éen lading boomen op weg naar Rotterdam, ontstond te Andel, nadat de schutsluis gepasseerd was, door het omvallen van een petroleumstel, brand Slechts en kele kleedingstukken konden gered worden. De scheepspapieren, de inboedel en een iiedrag van f 200 aan geld, verbrandden. Met de hulp van het sluispersoneel werd de brand ten slotte gebluscht. Zigeuners over de grens Er zijn weer Zigeuners aan de Belgische grens. Zij trachten bij Schijf er over te komen. De versterkte brigade der Kon. maréchaussée te Sprundel bewaakt de grens. Door de maréchaussées te Chaam zijn zes woonwagens met 30 zigeuners aange houden, die uit de richting Strijbeek-grens kwamen. Zij werden door de Rijkspolitie naar Breda overgebracht, alwaar zij thans in het woonwagenkamp aan de Lunetstraat onder voortdurend politle-toezicht verblij ven. Aan de gevolgen overleden De tram-arbeider J. v. d. D„ te St. Oeden- rode, die dezer dagen met een kruiwagen in een sloot reed, is aan de gevolgen over leden. Gasverstikking Student om het leven gekomen In de woning aan de Nic. Witsenkaöe te Amsterdam Is een 20-jarige student door gasverstikking om het leven gekomen. Er is hier sprake van een ongelu^. Inbraak te Colijnsplaat De collecte niet gevonden Toen de heer De Pree en zijn vrouw uit de kerk te Colijnsplaat thuis kwamen, be merkten ze tot hun schrik, dat er tijdens hun afwezigheid ongenoode gasten binnen waren geweest. Enkele deuren, die gesloten waren geweest, stonden open en een kast was opengebroken. De indringers hadden zich toe gang verschaft door een raam aan de achter zijde open te schuiven en gedeeltelijk te ver nielen. De heer De P bewaarde de gelden van de Geref. Kerk. Blijkbaar hadden de inbrekers het voorzien op de ingezamelde Dankdag- collecte Ze hebben deze echter niet kunnen vinden en zijn blükbaar Restoord. Er wordt dus niets vermist. De daders zijn onbekend Een vrouwelijke list Het „drama" te Wondriehem Gisteren gaven we het verhaal van een dame, die te Oudendijk, gemeente Woudri- chem, terwijl ze alleen thuis was, 's morgens om half tien door een man werd overvallen, die haar dwong de plaats van het geld aan te wijzen. Toen de kordate dame dit weiger de, sneed de man haar het haar af, ging op zoek naar het geld en maakte zich met 25 uit de voeten. De politie werd met het geval in kennis gesteld en ging op onderzoek uit. Naar de „Msb." verneemt berust heel dit vreeselijke verhaal en de moedige daad van de dame en het optreden van een kwaden „bandiet" op fantasie. Hoe de vork n de steel zit? De dame uit het verhaal verlangde al langen tijd met ongeduld naar het oogenblik, dat zfj haar lange vlechten zou kwijtraken en een snoezig pagekopje zou krijgen. Er was één onoverkomelijk bezwaar: manlief ver zette er zich pertinent tegen en bleef on vermurwbaar ondanks smeeken en tranen zilner wederhelft. Dan namd e dame 'n kloek besluit. Een kappersbediende werd in het complot genomen, het „drama" werd in el kaar gezet en de vrouw triomfeerde. Haar list is gelukt en ze heeft haar page kopje. Rijkssteun aan de gemeenten De financiering der kasbehoeften Memorie van Antwoord In de Memorie van Antwoord op het voor. loopig Verslag over het bovengenoemde wets ontwerp zeggen de Min. v. Financiën en van Binnenl. Zaken en Landbouw wien het aangenaam was te hebben vernomen, dat de indiening van het onderhavige ontwerp vrij algemeen werd toegejuicht dat het hun wel eenigermate heeft verwonderd, dat bij vele leden ongerustheid was verwekt, omdat aan de regeering de bevoegdheid zou worden verleend aan den steun uit 's Rijks cas voor. waarden te verbinden. Er zullen zoo betoogen de Ministers voorwaarden mogelijk zijn, welke recht streeks verband houden met de goede terug betaling en de beperking van het bedrag en van den tijdsduur der voorschotten. De meening, dat, de uitvoering van groote openbare werken in dezen tijd steeds heil zaam is, omdat zij de werkloosheid tegen gaat, is niet van eenzijdigheid vrij te pleiten. In dezen tijd van noodzakelijke beperking der credietbehoefte door de openbare licha men, is de ongebreidelde opvoering dier wer. ken een reëel gevaar. Niet juist is, dat de Nederlandsche Bank zou weigeren gemeentelijk papier in disconto te nemen. Voor zoover gemeentelijke leenln- gen bij het publiek worden geplaatst, neemt de Nederlandsche Bank de betreffende schuldbewijzen in disconto. Evenmin juist is het gerucht, dat de Ne derlandsche Bank aan verschillende bank instellingen zou hebben geadviseerd geen crediet meer aan gemeenten te verstrek ken. Voor toekenning van een beroepsrecht in gevallen, waarin een aanvrage om een kasvoorschot is afgewezen, bestaat geen aanleiding. Saneering van de Oostenrijksche Credietanstalt Naar ill welingelichte kringen verluidt, is besloten, de Deceinberzitting van de Bank voor Internationale Betalingen uit te stel len tot 17 Januari a.s. in verband met de vernieuwing van het Oostenrijksche crediet. De Oostenrijksche Credietanstalt zou voor nemens zijn een saneering door te voeren. De vernieuwing van het crediet kan echter pas geschieden, nadat opheldering over deze saneeringsactie is verkregen. O Bespreking in het Lagerhuis De daling van het pond sterling, welke kort geleden plaats had, is het onderwerp geweest van verscheidene vragen in het Lagerhuis. De onderstaatssecretaris van financiën verklaarde in verband hiermede, dat behal ve de valutawaarde van het pond ook nog vele andere factoren bij de beoordeeling van den toestand een rol spelen. Over het alge meen z(jn de groothandelprijzen in Engeland niet in die mate gestegen, waarin de waarde van het pond is verminderd. De waardever mindering heeft met de koopkracht in het binnenland niet dat onmiddellijke verband, dat men wel zou gelooven. Het voorstel van een afgevaardigde, om een lichaarri te benoemen, dat voor het uit schrijven van een buitenlandsche leening de omstandigheden nader zou moeten be- studeeren, vond geen gehoor, waarop lifj op merkte, dat Engeland aan beleggingen in buitenlandsche leeningen op grond .van nauwkeurige ramingen ruim 2 milliard pond sterling verloren heeft. De leider v. d. Independent Labour Party, Maxton, verlangde een bespreking van het krachtige terugloopen van het pond in de afgeloopen 24 uur en van het falen der re geering in deze aangelegenheid, deze kwesties, aangezien zij niet op de agenda De speaker weigerde een bespreking over voorkwamen Geen verdere uitgaven van ongedekte pondenbij jetten. Het Engelsche departement van financiën heeft besloten de bankbiljettencirculatie in den tegenwoordigen omvang te handhaven. De geldigheidsduur van de beschikking van 1 Augustus, waarbij de Bank of England de be schikking had gekregen om de ongedekte bil- jettencirculatie met 15 millioen tot 275 nH- lioen pond te verhoogen, is verlengd met 14 dagen tot 14 December. Vr.: Van J. A. v. d. P. te P. Antw.Op uw lot is geen prijs gevallen. Vraag; Wat voor papieren heeft men noo- dig om in Juli 1932 een voetreis te maken naar Lourdes heen en terug, dus om zonder stoornis de Belgische eli Fransche grens te passeeren? Antwoord: Als u een geldige pas heeft met visum voor Frankrijk zult u geen moeilijk heden ontmoeten. Vraag: Heeft de trekking al plaats gehad van de Nazorg-verloting? Zoo niet, wanneer heeft die plaats? Antwoord; 23 December 1931. Vraag: 1. Hoe kan men van nieuw zeil de hinderlijke lucht zoo gauw mogelijk weg krij gen? 2. Kunnen oude bijenraten opgesmolten worden om er was 'an te maken? Antw.: 1. De lucht die U ruikt is niet te verwijderen. Antw.: 2. Ja. Vr.: Voor welke waarde moet ik aan rente zegels hebben, om te kunnen trekken van de Invaliditeitswet en ouderdomsrente? Wanneer ik het aantal zegéls heb en zelf plak, moet ik er dan nog mee doorgaan? Antw.: Omdat wij niet op de hoogte zijn van het aantal zegels dat voor u geplakt is en ook niet bekend zijn met den datum en het jaartal van uw geboorte, kunnen wij deze vragen niet beantwoorden. Wendt U zich tot den Raad van Arbeid. Litauen De 2 s. oranje (dubbelkruis) ver scheen met het watermerk ruiten. Malakka (Maleische Staten). Naar ver luidt, bestaat er alle kans, dat van de vier ver bonden landen, Perak, Selangor, Negri Sem- bilan en Pahang eerlang elk zijn eigen zegels zal hebben, die dan echter in alle Maleische Staten geldig zullen zijn. Ook is er sprake van een postunie tusschen de staten van Malakka en de Maleische Sta ten. Reeds wordt de uitgifte in het vooruit zicht gesteld van een reeks luchtpostzegels voor alle landen van hef schiereiland Malakka. Mexico Een nieuwe serie weldadigheids zegels „Pro Infancia" is spoedig te verwach ten. De serie bestaat uit 8 waarden, echter 16 zegels, want elke waarde komt in twee kleuren uit. De waarden zijn i C., 2 C., 3 C., 4 c., 5 c., io c., 20 c. en 25 c. Ter viering van den 75sten verjaardag van de vestiging der posterijen in Mexico zal eer lang een zegel van io c. worden uitgegeven, in het type der eerste uitgifte (1856) met de beeltenis van Don Miguel Hidalgo y Castillo, den aanvoerder der eerste Mexicaansche onaf han kelijkheidsbeweging. Nieuw Zeeland De uitgifte van het fis caal regel van 1 sh. 3 p. geel is thans gevolgd door de uitgave der waarden 7 sh. blauw en 10 sh. karmijn in 't zelfde type en formaat watermerk N. Z. en ster, tanding 14. Oostenrijk De serie weldadigheidszegels met Oostenrijksche dichters wordt nog tot 31 December verkocht. De zegels blijven ter frankeering geldig tot 30 April 1932. De op lage bedraagt 65.000 series. Verder heeft men eerlang weer een nieuwe uitgifte, althans één nieuwe waarde, te ver wachten, want het porto voor binnenland- sche brieven wordt binnenkort verhoogd van 20 tot 22 g. Panama Te Londen is voor deze repu bliek een serie frankeerzegels in druk, waar mede Panama propaganda gaat maken voor de voornaamste artikelen zijner productie. In Panama Kanaalz óne wordt de luchtpost aangevuld met een tweetal waarden, de 10 c. en de 20 c.van de eerste schijnen slechts 300.000 exemplaren te worden aan gemaakt, van de laatste slechts roo.ooo stuks. Perzië De nieuwe serie werd nog aange vuld met de waarden x c. olijfbruin en blauw, en 3 ch. bruin en rood. Rhodes De waarden der uitgave 1929, welke bij gelegenheid van het Eucharistisch Congres werden overdrukt, zijn, 5 c., 10 c., 20 c., 25 c., 30., 50 c., en x L. 25- RoemeniëMet de beeltenis der drie koningen Karei I, Ferdinand, Karei II ver scheen de 16 Lei blauwgroen, watermerk kroon veelvoud, tanding 13 Yi, meldt de „Msb.". Voor de luchtpost is een nieuwe serie van 5 waarden in koers gebracht, alle verschillend van teekeningeendekkers, twee-dekkers, enz., vliegend boven Roemeensche land schappen. Ook hier is het watermerk kroon veelvoud, de tanding 13%. De waarden zijn 2 L. groen, 3 L. karmijn, 5 L. bruinrood, 10 L. blauwgroen en 20 L. vioiet-grijs. Soedan (Egyptisch). De postadministra tie besloot het formaat der hooge waarden van de op 3 Sept. j.l. uitgegeven luchtpost serie aanmerkelijk te vergrooten, om aldus het verschil tusschen lage en hooge waarden ook uiterlijk beter te manifesteeren. Urugay Men heeft van eenige zegels provisorisch dienstzegel gemaakt door middel van perforatie, n.l. de 2 c. groenblauw en bruin, ruiterstandbeeld van Artigas, (ster perforatie) de 60 c. groen, gevleugeld paard, (sterperforatie) 1 P. karmijn (ster- en kruis- perforatie) 1 P. 50 roodbruin (sterperforatie) en de 3 P. blauw (kruisperforatie). De drie laatstgenoemde zijn dus dienstzegels voor de luchtpost. De opdruk „oficial" ontbreekt op al deze zegels. Zwitserland De 5 c. groen op chamois (uitgave 19301931) verscheen als dienst zegel met den bekanden opdruk „Société des Nations". Indien gij over de NIEUWE HAAPLEMSCHE COUPAN1 tevreden zijt, zeèt het anderen Indien gij in een of ander opzicht niet tevreden zijt, zeèt het óns Een talisman 2 December Niets bevestigt op krassere wijze wat ik hier onlangs schreef over de moeilijkheden, verbonden aan 't koopen van een sigaret, dan het feit dat een heer in Schiedam een paard in de Iersche Sweepstake heeft getrokken, louter en alleen.... door dat hij een Oosterschen talisman bezat uit een doosje sigaretten. Hij zegt het tenminste zelf. Ja, hoe kun je als rooker nou in 's he melsnaam zoo iets van te voren weten! Waar je bij het kiezen van je sigarettenmerk al geen rekening mee moet houden! Het is on- gelóófelijk. Het is wel buitengewoon, wat je aan zoo'n talisman te danken hebt! Nu ja, die meneer in Schiedam (die vermoedelijk zevenhonderd bedelbrieven hecit ontvangen, zijn achterstal lige belasting moet opdokken, zijn vrouw in de nieuwe meubeltjes, yijn neefje in 'n siga renwinkel, en met z'n vrienden de blommen buiten moet zetten) zal z'n plezier óók wel op kunnen, maar daaruit blijkt dus stom- mert dat je bent de kracht van zoo'n talis man, want al die andere rookers die óók zoo'n ding, zoo'n amulet, in hun doosje vonden, hebben daaraan toch maar te danken, dat z(j geen paard trokken, en zoodoende voor de zeniiwmoordende opwinding en het gebedel bleven gespaard! Hoe het zij, ik heb me natuurlijk over den naam heengezet en onmiddellijk ook zoo'n doosje sigaretten gekocht. Den Oosterschen talisman liet ik door den tandarts in mijn holle kies metselen, om hem nooit meer te verliezen. De gevolgen waran verbijsterend Ik had nauwelijks mijn huis verlaten of er kwam een heer op mij toe, die mü zijn por tefeuille vol bankbiljetten overhandigde. Ik vroeg verbaasd wat dat beteekende. „U draagt immers een talisman?" zei de vreem deling, en meteen was hij verdwenen! Ik stapte in de tram en de conducteur vergat mij om 'n dubbeltje te vragen. Onnoodig te zeggen, dat ik hem bij het verlaten van ëen wagen geroerd 2% cent in de hand drukte. Ik kwam op bureau en daar lag een dik, ciroog wetenschappelijk werk op mij te wachten, dat ik recenseeren moest. Al een maand lang had ik ertegen opgezien als tegen een berg. Wat gebeurde? De recensie was af. voordat ik het boek ook maar had ingezien. Ongeloo- felijk! Net wat mij altijd een onbereikbaar ideaal had geleken! Maar dat is nog niet alles. Ik had dien nacht gedroomd dat ik minister van Fi/an cien was en de begrooting sluitend moest maken. Er bleek niets van waar te zijn! Inte gendeel; ik ging naar de Beurs en kocht met het geld uit de portefeuille aandeelen Philips Koninklijke, Aku. Ktiehenmeister. Wat er toen gebeurde is met geen pen te beschrijven. Links en rechts van mij vielen de koersen en waar ik stond stegen ze met de minuut! Op eer. gegeven oogenblik kwam een bejaard heer naar mij toe en drukte m(j een brief in de hand met de woorden; „Dit zijn de top- koersen geweest; nu verkoopen!" ik deed het, en warempel, even daarna kon je ze hooren tuimelen. Het leek wel een rutschbaan. Ik kwam dien avond thuis als een schat rijk man en daarvoor had' ik niet één sigaret hoeven te rooken. Als dat geen geluk is, dan weet ik het niet meer. En ik ben bereid, tegen betaling van een rond bedrag mijn fabelachtig geluk aan ieder sigarettenmerk toe te schrijven. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND P. C. HOOFT (thuisr.), 1 Dec. te Genua. PO KL AU TELLO, i Dec. van Batavia te Amsterdam. van Rio „Wat, een soldaat in de keuken? Vind je dat wel netjes, Marie?" „Nee mevrouw! Maar ik dorst hem niet te vragen in de huiskamer te gaan zitten." (Pages Gagies) KON. HOLE. LLOYD ZEELANDIA (uitr.), 30 Nov. Janeiro. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AURORA, 30 Nov. van Cadix naar Malaga. EOS. 30 Nov. van Livorno naar Napels. HEBE, 30 Nov. van Venetië naar Triest. JULIANA (charter), 30 Nov. van Valencia naar Dungeness (v. o.). MARS, 30 Nov. van Napels naar Gandia. MEROPE, 30 Nov. van Lissabon naar Am sterdam. NEREUS, 1 Dec. v. Danzig te Amsterdam. NERO, 30 Nov. van Amsterdam te Go thenburg. PLUTO, 30 Nov. van Malaga naar Am sterdam. HOLLAND—AFRIKA-LIJN KLIPFONTEIN (thuisr.), 30 Nov. v. Mar seille naar Antwerpen. SPRINGFONTEIN (thuisr.), 30 Nov. van Lorenzo Marques naar Durban. WAALKERK (thuisr.), 30 Nov. te East Londen. WESTERKERK (uitr.), 30 Nov. van Port Elisabeth naar East London. HOLLAND—AMERIKA-LIJN DRECHTDIJK, 30 Nov. van Rotterdam te San Francisco. EDAM, 30 Nov. van Rotterdam te Vera Cruz. HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LIJN GIEKERK (uitr.) pass. 1 Dec. Perim. STREEFKERK (thuisr.) 30 Nov. te Co lombo. KOTTERDAMSCHE LLOYD DJEMBER (thuisr.), pass. 1 Dec Dover. KOTA RADJA (uitr.), 30 Nov. te Londen. PATRIA (uitr.), 1 Dec. te Sabang. SIBAJAK (thuisr.) hedenmorgen voor den Waterweg geankerd wegens mist. ROTTERDAM—ZUID-AMERÏKA-LIJN ALPHACCA (thuisr.) 30 Nov. van Rio Janeiro. NEDERLANDSCHE SCHEPEN BATAVIER II, 11 Dec. v.m. 8 u. 15 van Rotterdam te Gravesend. DUIVENDRECHT, 30 Nov. Gibraltar gep., Constanza n. Havre. KATENDRECHT, 1 Dec. van Rouaan n. Constanza. MARPESSA, 27 Nov. Gibraltar gep. Cu rasao naar Marseille. MOORDRECHT, 29 Nov. v. Rot. te Ba- toum. NOORD-HOLLAND, 30 Nov. van Harlin- gen te Goole. RUURLO, 1 Dec. van Leningrad te Go thenburg. THEANO, 30 Nov. van Rott. te Cardiff. TIBA, 1 Dec. Ouessant gep., Antwerpen n. B. Ayres. VREDENBURG, 30 Nov. van Vlaardingen te Narvik. WESTPLEIN, 1 Dec. Udsire gep., Narvik naar Rotterdam. WOENSDRECHT, 30 Nov. Gibraltar gep., Constanza naar Havre.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10