I 3 IETS FUNS f3000.- f 750.- f250. f125.- f50. f40.- HET RESULTAAT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 cL p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbeL BI) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. dit nummer bestaat uit vier bladen WOENSDAG 2 DECEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17940 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Standen- vertegenwoordiging o o De arbeids-kwaliteitszetels afgeperst LUXE: BAKKE-RIJErM De a.s. presidents verkiezing in Spanje De verkiezing van Zamora zeker De incidenten bij de ontwapeningsbetooging Interpellatie in de Fransche Kamer Record-snelheid landvliegtuigen De uitslag van onze prijsvraag Een rectificatie Het conflict in de textielindustrie De inzameling voor het Nationaal Crisis-Comité Het drama te Echt Twee arrestaties verricht Het conflict China-Japan Chineesche marsch De komende Ontwapeningsconferentie Een staatsgreep in Finland voorbereid Opzienbarende verklaring De juweelendiefstal te Batavia VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON TELEGPAFTSCH WEERBERICHT zoo'n lekkere boterham van Franken en niet duur, het kost maar één dubbeltje. FRANKEN'S Broodfabrieken «av.) I?*» BUREAUX NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT Mie abonné*!» op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeermgen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen si} een ongeval met doodeliiken afloop bij verjies van een hand eeD voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm iii verlies van 'n anderen vinger De vorige week heeft in de Tweede Kamer, bij de behandeling van de af- deellng spoorwegen der Waterstaatsbe- grooting, het debat plaats gehad over de noodzakelijkheid van een verlaging van de vrachttarieven voor het vervoer van land- en tuinbouwproducten per spoor- Wegwagon. Dat men niet vriendelijk ge stemd was ten aanzien van den be windsman, die het vorige jaar de instel ling van een commissie toezegde, die op korten termijn een rapport zou uitbren gen, dat er nog niet is, terwijl er intus- schen ook niets gebeurd is op dit gebied in het belang van land- en tuinbouw, lag voor de hand. In de Kamer had men echter na de gedachtenwisseling en het antwoord van den minister den indruk gekregen, dat er toch wel iets bereikt Was. Waar het in deze kwestie op een enkel woord aankomt, meenden we niet op dien indruk te mogen afgaan om het Positieve resultaat vast te stellen, maar daarmede te moeten wachten tot de handelingen verschenen waren. Wij gelooven, dat dit juist is geweest, Want men moet wel zeer optimistisch gestemd zijn, om te kunnen zeggen, dat er een bevredigend resultaat verkregen is. Ongetwijfeld zijn we iets verder dan verleden jaar, dat zou bij den steeds slechter wordenden toestand ook wel niet anders gekund hebben, maar de verlaging der vrachttarieven blijft toch nog een vogel in de lucht. Er bestaat kans, dat deze gevangen zal worden, hiaar dan zal nog moeten blijken of het beestje meevalt en of het geen simpel Riuschje is, dat in het net zit. De ver laging der vrachttarieven is er niet en niemand weet wanneer deze komen zal, Want de daad werd tot later verschoven. De minister is begonnen met zich te verschuilen achter de commissie. Dat Was natuurlijk zeer eenvoudig, vooral omdat daaraan kon worden toegevoegd, dat hij het zelf hoogst onaangenaam vond nu geen basis te hebben voor een debat. De Kamer heeft dat, zij het met tegenzin, aanvaard, maar of dat noodig was, betwijfelen we, daar we niet aan kunnen nemen, dat de minister niet op de hoogte was van hetgeen het rapport in zal houden. Voortdurend heeft hij zelf en via zijn ambtenaren, zooals hij zeide, in contact gestaan met de commissie en het is merkwaardig, hoe er in zijn Woorden, aan het verschijnen van het rapport gewijd, een zekere tegenspraak is. Een tegenspraak, die het gevolg was van den opzet, om toch maar aanneme lijk te maken, dat de minister nog niets Wist en dat hij dus geen basis had, Waarop toezegging kon plaats hebben. Eerst zegt de minister, als de begroo ting een week of veertien dagen later behandeld zou zijn geworden, zooals an dere jaren in de eerste helft van De cember, dan zou het rapport hoogst waarschijnlijk reeds zijn verschenen. La ter weer op dat rapport terug komende, zegt hij, te weten, dat het rapport na genoeg gereed is, om daarop te laten Volgen, dat het rapport der commissie ter landsdrukkerij is. Dat klopt niet, Want als het rapport in druk is, is het klaar. Er komt echter nog iets bij en dat is wel, dat in een geval als dit, Waar de minister zich zoo belangstellend toont voor het werk der commissie, het niet is aan te nemen, dat de bewinds man niet reeds voor het ter perse gaan Van het rapport van den inhoud op de hoogte is gesteld. Dat is trouwens een gewone gang van zaken. Het merkwaar digste was nog, dat na de verklaring, dat het rapport ter landsdrukkerij was, de Wel zeer ruim gestelde mededeeling kwam, dat naar 's ministers overtuiging het rapport wel voor 1 Januari verschij nen zou. Als er zooveel haast is bij de oplossing van een vraagstuk als dit, Waarop nu al een jaar gewacht wordt, dan kan men ten aanzien van een in druk zijnd rapport wel iets meer positief zijn, laat staan eischen, dat het nu bin nen een week zal verschijnen. Waar het echter op aan komt, is de door den mi nister gedane toezegging en deze is he laas zoo gesteld, dat zij niet veel houvast geeft. Ook als lid der Regeering over tuigd zijnde van den nood. zegt de mi nister, die in land- en tuinbouw heerscht, en gevoelende wat hier in de heeren omgaat, wil ik gaarne verklaren, loyaal mijn medewerking te zullen ver- leenen ter bevrediging van redelijke ver langens, die in den land- en tuinbouw leven. Later bij repliek, naar aanleiding van de motie Duijs, verklaarde de mi nister nog, dat de land- en tuinbouw r.iet geholpen was met reducties, maar alleen met een verlaging der vrachtta rieven. Hieruit weten we in welke rich ting de loyale medewerking zal gaan, maar men moet goed weten, dat er nog niets is toegezegd Medewerking aan be vrediging van redelijke verlangens wil nog niet zeggen, dat aan de redelijke verlangens zal Worden voldaan. Daar komt het echter op aan en zoo be schouwd is het resultaat nog niet groot. Als het rapport tegen 1 Januari ver schenen is, om dezen juisten datum nu maar eens te nemen, gaat de minister, volgens zijn zeggen, studeeren en dan begint het overleg met de spoorwegen, die al lang weten wat er in het rapport staat, daar vier van de leidende perso nen van de directie in de commissie zit ten. Levert dat overleg niets op, dan wascht de minister zijn handen in on schuld, want dan kan hij zeggen, ik heb woord gehouden en heb loyale me dewerking verleend, door mij niet te verzetten tegen een verlaging, maar deze zelfs te bepleiten, m; ar de spoorwegen willen niet. We geven toe, dat we de zaak nu wat donker voorstellen, maar het is toch mogelijk en daarom moet er rekening mee worden gehouden. Als de minister gezegd had, dat, hoe het rap port ook uit zou vallen, er onder iedere omstandigheid met 1 Januari een tarief- verlaging zou komen, zonder zich zelfs te binden aan een percentage, dan had men kunnen spreken van een bevredi gend resultaat. Thans is dat niet het geval. Men moet nu maar afwachten, wan neer er een verlaging komen zal, te meer daar de spoorwegen voor de helft van den export van tuinbouwproducten nog aan een reductie vast zitten tot Juli. Nu weten we wel, dat de Kamer zich bij een afwijzing van een verlaging niet zal neerleggen, maar het zal niet voor Fe bruari of Maart zijn, voor de minister daarover geïnterpelleerd kan worden. De heer Colijn heeft bij de behandeling van de verhooging der tarieven voor invoer rechten gezegd, dat men iederen maat regel in het belang van land- en tuin bouw de regeering als het ware uit de keel moet halen. Erg gelukkig was dat niet gezegd, want het is niet geheel juist, maar bij de verlaging van de vrachttarieven bij vervoer per spoor van land- en tuinbouwproducten is dat wel het geval. De verlaging zit nog iri de keel van de regeering, en thans staat wel vast, dat de Kamer die er uit zal halen als ze niet vanzelf komt in Ja nuari of Februari en dat is naar onze meening nog wel het meest bevredi gende resultaat van het geheele debat voor land- en tuinbouw, alle toezeggin gen van den minister ten spijt. Als de verlaging komt, dan mag men gerust zeggen, dat ze daardoor is afgedwongen. Ook de „Residentiebode" wijdt een beschou wing aan de besprekingen over het kiesregle ment in de vergadering van den Partijraad en wijst er op, dat de standenvertegenwoor diging scherp becritiseerd en niet verdedigd is. Letterlijk laat het blad dan volgen: „Pastoor Overmeer uit Friesland heeft vooral krachtig gewaarschuwd tegen dit ver keerd beginsel, waarin hij den ondergang van onze Partij ziet. Een belangrijke onthulling deed deze pas toor in zake de bekende beslissing dat de vier zetels voor Arbeidszaken moesten worden bezet door personen uit de arbeidersbewe ging afkomstig en welke ongelukkige beslis sing hier in Den Haag vooral tot zulk een pijnlijk en politiek betreurenswaardig geschil aanleiding heeft gegeven in 1928. Pastoor Overmeer deelde n.l. mede dat deze beslissing het Centrale College in Utrecht is afgeperst door den heer de Bruijn, den leider van de R. K. Arbeidersbeweging en dat Jhr. Ruys, de toenmalige voorzitter van het Partijbestuur, tegen die beslissing tot het laatste oogenblik toe zich met hand en tand heeft verzet. De heer de Bruijn dreigde echter, dat de Kath. arbeidersbeweging met eigen lijsten uit zou komen en daarvoor is de meerderheid van het Centraal College in een vergadering, die reeds verliep door eindelooze discussies, gezwicht. Deze mededeeling maakte nog al eenige sensatie en ontlokte veel verontwaardiging, uit. Mr. Goseling merkte wel op, dat pastoor Overmeer mededeelingen deed uit een ge heime bijeenkomst, waarvan het geheim nog niet was opgeheven, maar het leek toch wel gewenscht, dat, nu de vraag of herziening van dit kiesreglement noodig is, aan de orde kwam, dit feit eens publiek gemaakt wordt. Indien op een dergelijke wijze onjuiste in terpretaties in geheime vergaderingen wor den afgeperst, dan moeten waarborgen geno men worden dat een herhaling van zoo iets niet meer mogelijk is." De Rijksvischafslag De omzet in November f 318000 minder dan verleden jaar Gedurende de maand November 1931 be droeg de omzet in den Rijksvischafslag te IJmuiden f 1097.255 tegen f 1415.463 In No vember 1931. De omzet gedurende het tijd vak van 31 Januari tot en met 30 November 1931 bedroeg f 10574.863, tegen f 13.295.056 ln hetzelfde tijdvak van het vorig jaar, zoodat de omzet in de eerste elf maanden van dit jaar ruim f 2.720.000 minder was dan in de eerste elf maanden van 1930. T FIJNST MET BOTER GEBAKKEN TErL 1371^-10876-11655-12155 De socialistische fractie in de Cortes heeft thans eveneens besloten om Alcara Zamora tot president van de Spaansche republiek te verkiezen. Hierdoor zal Zamora in de Cor tes met algemeene stemmen tot president worden verkozen. De verkiezing vindt ver moedelijk op 10 December plaats. De Cortes heeft bet budget voor den staatspresident vastgesteld. Het salaris van den president bedraagt 1 millioen peseta». Voorts zal de president 1.25 millioen pesetas ontvangen voor kosten en salarissen voor het huis van den president. De socialistische partijleiding heeft, in te genstelling met in omloop zijnde geruchten, besloten den staatspresident de vrije hand te laten inzake de kwestie van de zittings periode der Cortes. De radicale afgevaardigde Deyris heeft in de Fransche Kamer een interpellatie inge diend naar aanleiding van de incidenten, welke zich ji. Vrijdagavond bij de ontwape ningsbetooging in het Trocadéro hebben voor gedaan. Deyris vraagt, welke maatregelen de regee ring denkt te nemen, om de vrijheid van het woord te waarborgen, speciaal waarin het gaat om de kwesties van vrede onder de 'ol- keren. Verkiezing 10 December De regeering heeft besloten de verkiezing van den president der republiek, 10 De cember te doen geschieden. Onbeperkt vrouwenkiesrecht Met 4 stemmen bleek bij de stemming van gistermiddag in de nationale vergadering een meerderheid te bestaan voor onbeperkt vrouwenkisrecht, dat hiermede in de grond wet is opgenomen. Voorkoming van malaria Een belangrijke ontdekking van een Britschen dokter. Volgens mededeelingen van sir Almroth Wright aldus meldt de Britsche Draad- iooze Dienst uit Londen aan het „Handels blad" staat de bekende expert op het gebied der geneeskunde de bacterioloog ko lonel James op het punt een belangrijke ontdekking te voltooien, die ons een flinken stap voorwaarts zal brengen op den weg der middelen lot voorkoming van malaria. Deze kolonel James en zijn collega's aan het malaria-laboratorium te Surrey, een onderdeel van het Engelsche departement van Gezondheid, hebben proeven genomen met een nieuw praeparaat. Tien der op het laboratorium werkzaam zijnde personen hebben zich beschikbaar gesteld om zich door malaria-muskieten te laten infecteeren. Zij zijn daarna met het nieuwe praeparaat behandeld en in geen enkel geval is de malaria uitgebroken. Naar het schijnt kan het praeparaat be smetting van gezonde menschen voorkomen. De proefnemingen ziin voortgezet ter be paling van het dagelijksche minimum, dat voldoende is om de ziekte te keeren. 448 K.M. per uur De Amerikaansche vlieger Lowell Bayles, bereikte te Detroit met zijn vliegtuig een nieuw snelheidsrecord voor landvliegtuigen, door op een afgebakende baan een gemid delde snelheid van 448 KM. per uur te bereiken. In den uitslag van onze prijsvraag, voorko mende in ons nummer van gisteren is van den prijswinner, den heer H. de Vries, een verkeerd adres opgenomen. De heer De Vries woont n.l. Lindenstraat 17, Haarlem-Noord.. Staking op Maandag 14 December? Vergadering der drie werknemers organisaties In vervolge op de vorige week Vrijdag gehouden gecombineerde besturen vergade ring, waar het standpunt der organisat es nog niet definitief kon worden vastgesteld, vond gisteren te Utrecht een vergadering plaats, waar de houding der drie organisaties werd bepaald ten opzichte van den aanval eer Twentsche werkgevers op de loonen der textielarbeiders Besloten werd, dat, indien de werkgevers niet Vóór of op Zaterdag 12 dezer op hun provo- eeerende houding terugkomen, bij de werk gevers, aangesloten bij de be de fabrikanten verenigingen, de staking zal worden gepro clameerd, ingaande Maandag 14 December. Met nadruk werd geprotesteerd tegen het optreden van de werkgevers-vereenigingen, die de staking bij de firma Jannink. die absoluut niets uitstaande heeft met de ge voerde actie tegen de loonsverlaging, vast koppelden aan deze actie. Dat is zóó onge hoord, dat daartegen het sterkst mogelijke verzet gerezen is. Daarom wordt geadviseerd overal te staken, tenzij dit in een enkele onderneming door omstandigheden niet mogelijk is. De besturen betreuren, dat niettegen staande het door hen gegeven advies, een deel der arbeiders reeds thans het werk heeft neergelegd en verwachten, dat, waar eens gezind en organisatorisch optreden eerste voorwaarde voor het slagen eener staking is. dat deze arbeiders het werk zullen her vatten. De besturen der arbeiders-organisaties wijzen elke verantwoordelijkheid voor het geen Zaterdag en volgende dagen op enkele fabrieken is gebeurd, af, terwijl door hen geen u tkeerinr zal worden verstrekt aan de leden, die het gegeven advies niet hebben opgevolgd. Heden 5000 stakers. Het door de hoofdbesturen genomen besluit is te Enschede door de stakers met weinig instemming opgenomen. De arbeiders, die tegen het advies van hun organisatiebesturen in staking zijn gegaan, zijn er vooral over verbitterd, dat de regle mentaire uitkeeringen niet zuilen worden verstrekt. Het staat vast, dat een groot aantal ar beiders hei advies van de hoofdbesturen niet wil opvolgen en voor zoover valt na te gaan, is het aantal stakers heden nog grooter dan gisteren. Hun aantal bedraagt zeker 5000. Op sommige fabrieken is een aantal arbei ders aan den arbeid gegaan, op andere fa brieken echter is het aantal stakers toege nomen. Ook bij de firma Van Heek en Co. heeft thans een zeer groot aantal arbeiders het werk neergelegd. Hoewel er een gespannen toestand heerscht, hebben zich nog geen incidenten van eenige beteekenis voorgedaan. Giften kunnen ook worden toegezonden aan het bureau van ons blad. Firma's, die een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, te leveren in goederen in na- tura, kunnen dit eveneens bij ons blad op geven. De ingekomen giften zullen in dit blad worden verantwoord. Ingekomen bij de redactie L. H. 2 50 M. B. 5-— V. G J. f 1 Familie K. 50- D. de f 15-— Dringend moeten wij degenen, die ons een gift voor het Nationaal Crisiscomité doen toekomen, verzoeken, het geld niet, in een enveloppe gesloten, in de bus te depo- neeren. Men gelieve het geld in persoon af te geven of wel het, ons per postwissel toe te zenden. Op last van de Justitie zijn gisteravond te Posterholt in verband met het drama te Echt gearresteerd de jachtopziener v. d. E. en zijn zoon, die eveneens jachtopziener is. Het tweetal is zwaar geboeid en onder sterke politiegeleide naar Roermond overge bracht. Een groote menigte volgde onder verontwaardigde uitroepen den celwagen. Een derde arrestatie kan nog verwacht worden. Het Japansche standpunt Gisteren werd te Tokio een vergadering ge houden van den Japanschen Militairen Raad, waar het Japansche standpunt ter komende ontwapeningsconferentie werd vastgesteld. In ontwerp kwam men tot overeenstemming in zake de instructies, die de Japansche delega tie naar de ontwapeningsconferentie van 1932 te Genève zal meekrijgen en die morgen definitief zullen worden bevestigd. Naar ver luidt hebben de instructies den volgenden in houd: Japan zal niet toestemmen in eenige ver plichting tot ontwapening, waar zij de be wapening in het algemeen, in het bijzonder het aantal vliegtuigen en de hoeveelheid oorlogsmateriaal, op hun huldigen stand wenscht te houden. De redenen voor dit besluit zijn de volgen de: le. Japan heeft gevaarlijke buren, zooals China en Rusland; 2de. De bewapening is reeds tot een minimum beperkt. De sterkte van het Japansche leger bedraagt op het oogenblik nog slechts 65 pet. van die van voor den oorlog; 3de. Japan staat in bewapening met vliegtuigen en andere materialen zeer ver achter bij andere mogendheden, aange zien het in den wereldoorlog niet op het hoogtooneel van den strijd heeft meegevoch ten. Gisteren heeft de Finsche minister van Binnen!andsche Zaken von Born in de Ka mer een verklaring afgelegd, die groot op zien heeft gebaard. De minister gaf voor de eerste maal on omwonden toe, dat de geruchten over een aanstaanden staatsgreep in Finland niet on gegrond waren. Hij zeide, dat de autoriteiten voorbereidende maatregelen van verschillende organisaties hebben ontdekt die op een staatsgreep wezen. Zoowel in het geheim als openlijk werd in het Finsche leger alsmede in het politiecorps propaganda gemaakt om door een gewelddadige actie de grondwette lijke instanties af te zetten. Men stond aan den vooravond van een staatsgreep. De Mi nister van Binnenlandsche Zaken richtte tot de bevolking een oproep haar kalmte niet te verliezen, daar de regeering het leven en de eigendommen der inwoners zal bescher men. Japansche berichten uit Moekden melden, dat generaal Honja een groote Japansche troepenafdeeling bevel heeft gegeven om zich van een nader medegedeelde plaats naar Tsitsikar te begeven. De toestand te Tsitsikar zou aanleiding tot ongerustheid geven, aangezien ongeveer 30C0 Chineesche soldaten onder commando van een onder het opperbevel van generaal Ma Tsjang Tsjar. staanden generaal, de stad tot op ongeveer 40 K.M. afstand zouden zijn ge naderd. De Japansche bezetting van Tsitsi kar bestaat slechts uit 3000 man. Andere Japansche berichten deelen mede, dat de Chineesche opmarsch, zoowel in de richting van Tsjing Tsjaa als in die van Moekden voortgang maast. De Chineezen zouden zich reeds op 57 K.M. afstand van Moekden be vinden. Buitenlandsche waarnemers vermist De correspondent van de „Dailey Express" meldt uit Peking, dat verscheidene buiten landsche waarnemers, die zich op het oogen blik in Mandsjoerije bevinden, om zich van den toestand aldaar op de hoogte te stellen, vermist worden. De waarnemers waren het laatst gesignaleerd in Tsjing Tsjan en hadden zich van daar dieper het land in begeven, waar de omgeving wordt afgestroopt, door tal van benden. Zij waren begeleid door een sterke Chineesche militaire macht. Te Tsjin- Tsjan maakt men zich ernstig over het lot der waarnemers ongerust en vreest men dat zij misschien door bandieten zijn overvallen. Onder de vermisten bevinden zich volgens den correspondent van de „Dailv Express" 2 Engelschen, 2 Amerikanen, 2 Franschen en de Duitsche consul-generaal van Moekden. 't zijn meerendeel- buitenlandsche militaire at- taché's uit Tokio of leden van buitenland sche consulaten in China. Een arrestatie In verband met den gepleegden juweelen diefstal bij de juweliersfirma De Geer, Van Kempen en Bos te Batavia, zette de po litie overal posten uit. Gistermorgen werd een zekeren P. die opgaf een Hongaarsch ingenieur te zijn, aangehouden, voordat hij nsar Poelo-Mirak kon vertrekken. Deze P. beantwoordde geheel san het signalement van den Mexicaanschon professor, waarop onmiddellijk de politie te Batavia gewaar schuwd werd. Een firmant der firma en een politiebeambte zijn naar Serang vertrokken voor confrontatie. P. dischte een fantas tisch verhaal op. Hij beweert n.l., dat hij een zeiljacht van Sumatra wilde ophalen. Hij probeerde een gestolen ring in het water te werpen, hetgeen werd belet. Het laatst verbleef P. te Sjanghai. De koelie-aanslag te Bajoekidoel De toestand der slachtoffers bedenkelijk De slachtoffers van den moordaanslag, ge pleegd op de onderneming Bajoekidoel, de eerste geëmployeerde d;er onderneming Huysman en de stafgeëmployeerde Heiligers, zijn te Malang aangekomen. De linkerhand van den heer Huijsman is geheel afgekapt. Hij heeft veel bloedverlies en er is bovendien bloedvergiftiging ontstaan. Bij den heer Hei ligers is het hersenvlies gewond. Een chirurg opereerde d slachtoffers. Hun toestand is zeer bedenkelijk. Het ergste wordt gevreesd. De drie samenwerkende arbeidersorganisa ties in de textielindustrie hebben tegen 14 December a.s. de staking in Twente afgekon digd. (blz. 1, 1ste blad) Boschwachter en zijn zoon gearresteerd ais de vermoedelijke daders van het drama te Echt (L.i. (blz. 1, 1ste blad) Het Japansche standpunt inzake de ko mende Ontwapeningsconferentie. (blz. 1, 1ste blad) Verscheidene buitenlandsche waarnemers in Mandsjoerije worden vermist. (blz. 1, 1ste blad) Een Engelsche bacterioloog moet een middel hebben ontdekt ter preventieve be strijding van malaria. (blz. 1, 1ste blad) Interpellatie ln de Fransche Kamer over de verstoring der ontwapeningsbetooging. (blz. 1, 1ste blad) Interpellatie in de Belgische Kamer over Oe economische politiek. (blz. 1, 1ste blad) De verkiezing van den Spaanschen presi dent zal 10 December plaats vinden. (blz. 1, 1ste blad) Besprekingen in het Engelsche Lagerhuis over de daling van het pond sterling. (blz. 1, 2de blad) Bij de Amsterdamsche Rechtbank is een proces aanhangig gemaakt om den Russi- schen Staat te doen veroordeelen tot betaling van een uitgelote staatsobligatie 1880. (blz. 1, 2de blad) ..Goudvoorraad der Nederlandsche Bank weer met 23 millioen toegenomen. (blz. 1, 2de blad) Mededeelingen over de voorbereidingen van een staatsgreep in Finland. (blz. 1, 3de blad) De Ronde Tafel-conferentie geëindigd. (blz. 1, 3de blad) De Crlsisinvoerwet in de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) Missionarissen in China gemarteld. (blz. 1, 4de blad) Postvlucht AmsterdamBatavia vice-versa in zeven dagen. (blz. 1, 4de blad) Defensiebegrooting in de avondvergadering van de Tweede Kamer. (blz. 1, 4de blad) Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag inzake Rijkssteun aan gemeenten ter financiering der kasbe- hoeften. (blz. 1, 4de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 775 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP D3 lantaarns moeten morgen werden opgestoken om: 4.18. Hoogste barometerstand 774.7 m.M. te Weenen. Laagste barometerstand 745.3 m.M. te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zui delijke tot Zuid-Westelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, iets zachter. Haarlem Heemstede Bloemcndaal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1