Kennemerland Informatie Cheque-koersen RADIO-MOORS Stofzuigerhuis MAERTENS ST. NICOLAAS IJMUIDEN BEVERWIJK HEILOO HEEMSKERK Staat van BesnmminAen HERINGA &WUTHRICH, HAARLEM Philips' Radio-toestellen RIJKSVÏSCHAFSI.AG MARKTBERICHT UIT DEN OMTREK NOORDWIJKERHOUT NOORDWMK AAN ZEE Het mooiste en nuttigste geschenk is een F HIJ IPS-PADIO- combinatie, ook op cond. Hoofdvertegenwoordiger KONINGSTRAAT 27. Teler 146!»; NOORDWIJK WARMOND BENNEBROEK ELOEMENTREKKEBSVEREENIGING „DOOR EENDRACHT STEEK" ZEVENHOVEN HALFWEG ZWANENBURG ZANDVOORT Toestand der gemeente- financiën BOEKBESPREKING DE KA THOLIEKE ILL US TRA TIE MARKTNIEUWS Barteljorisstraat IB - Tel. 10756 Alle merken stofzuigers DICHTE MIST BELET GOED SCHEEP VAARTVERKEER In de haven was het gisteravond dik van mist. Vaartuigen, welke zich in het Noordzee kanaal bevonden, werden vastgemaakt. Een klein sehippersscheepje, „Rival" stootte gis teravond bij de oude Houthaven te Amster dam op een aan den walkant liggend wrak van een dekschuit en is daar vastgeraakt. Later is het scheepje door de havenpolitie los gesleept. VEEL ENGEL3CHE HARINGDRIFTERS Gedurende de maand November 1931 kwa men te IJmuiden aan den afslag 225 En- gelsche haringdrifters, tegen €5 in November 1931. De besommingen waren echter veel ongunstiger. Terwijl de 65 drifters in Novem ber 1930 totaal f 171.145 besomden of ruim f 2600 per reis, besomden de 225 die de vo rige maand binnenkwamen slechts f 234.829 of ruim f 10CO per reis. De drukste dag was j.l. Maandag, toen er niet minder dan 43 binnenkwamen. Doch ook gisteren kwamen er nog veel binnen. De prijzen zijn in Holland dan ook veel beter dan ln Engeland. Bovendien profiteeren de Engelsche reederijen natuurlijk van den la gen pondenkoers. SARDIEN-AANVOER, Gisteren waren vele Urker botters met goede vangsten sardien aan den afslag. Jammer voor de visschers bleek hun vangst bijna waardeloos. De prijs daalde zelfs tot 5 ct. per mand. Slechts een klein gedeelte wera voor consumptie-doeleinden gekocht. Het grootste deel vond zijn weg naar de vischmeelfabrleken. Trawlers opgelegd. Van de negen trawlers van de V. E. M. die gisteren binnen waren, zullen voorloopig vier worden opgelegd. Ook de „Maasmond" en de „Delfland" zullen worden opgelegd. P. P. P. (Algemeene R. K. Propagandaclub „Pater Pro") Donderdagavond 7.45 uur St. Jozef-zaal de groote Dscember-vergadering der Propagandaclub. Slotrede van kapelaan Schretlen over Pater Pro, den Mexicaanschen strijder. Bovendien een aangrijpende film ever de Kerkvervolging. Gratis entrée. Niet-leden worden ln htm eigen belang verzocht tijdig aanwezig te zijn, daar de plaatsruimte beperkt en de opkomst wellicht zeer groot is. Ie SECRETARIS. Burgerlijke stand Getrouwd: J. Kops en G. P. Kloos; M. P. van Balen en M. J. Cor- nells^en; J. Heijveldt en C. H. Drogtrop. Geboren: C. van der Struijs-Affourtlt, zoon; A. H. Vinke-Martens, zoon: M. E Bestsman-Duiker, dochter; G. Wijnands- Pauw, dochter; S. J. Spanjaard-Duiker, dochter. Mobilisatiekruls Maandagavond vond in het lokaal van den heer Admiraal de ver loting plaats, welke door bovengenoemde vereenlging georganiseerd was. De voorzitter, de heer J. Admiraal, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Spr. gaf een uiteenzetting van wat het Mo- bilisatiekruis bedeelt: steun te verleenen aan die oud-gemobillseerden, welke zulks behoe ven. Verder wees spr. er met dankbaarheid op, dat door het gemeentebestuur aan de vereenlging een subsidie is verleend. De bur gemeester, de heer Jhr. N. van Foreest, is eere-voorzitter. Verder wees spr. op den mo bilisatietijd. Al de loten, duizend in getal, waren verkocht. Hierna werd overgegaan tot de verloting onder toezicht van de Rijkspolitie. Verschillende prijzen bestonden uit mooie luxe voorwerpen. Na afloop der verloting dankte de voor zitter allen die medegewerkt hadden aan het welslagen der verloting. Burgerlijke Stand Geboren: Hendriku», z. van Pieter Haanraads en Hendrika Zwa nenburg; Jan, z van Dirk de Graaf en Ca tharine Derogee; Margaretha Theresia. u. van Theodoras Ruiter en Cornelia Buijsmaii, Cathamia Maria Theresia, d. van Adrianus Hoetjes en Maria Vermeulen: Willem, z. van IJsbrand Feeke en Jacoba Johanna Chris tina Eak; Janna Betsie. d. van Cornells Mooy en Janna Cornelia Ubas. Getrouwd: Jan Dijkstra en Johanna Lok; Gerardus Bartholomeus Leek en Maartje Baltus: Johannes Antonius Baars en Corne lia Scheper; Martinus van Steeg en Lena Blokker. Overleden: Johannes Petrus Homan, 28 j. R. K. Volksbond Donderdag 3 Dec. houdt de R. K. Vo.'ksbonr afdeeling Heems. kerk een bijeenkomst, waartoe alle leden met hun vrouwen zijn uitgenoodigd. Op -Ie agenda komt o.a. voor behandeling onder werp: ,,De strijd om het bestaan." Reclamewedstrijd. De uitslag van den tweeden reclamewedstrijd der Winkeliersver- eeniging heeft Maandagavond plaats gehad. De rebus was „Eén zwaluw maakt geen zomer". 1. N. van Til Tolweg f 20.—; 2. P. Adri- chem (smid', f IC.3. C. de RuyterMan, 4. N. Welboren, Voorweg ieder f 7.50; 5. Mej. C. Schuyl, G. v. Assendelftstr., 6. MeJ de wed. C. v. Roon, Oudendijk. 7. C. Bruin, Kerkweg, 8. W Meyer, G. v. Assendeltstr., 9. H. van Tunen, Starstraat, 10. N. Beentjes, Rijksstraatweg, allen f 5.—; 11. N. v. Til, Tolweg, 12. H Bekker, Deutsstraat, 13. J. Beentjes Hm., KI. Houtweg, 14. R. J. Pasto rie, A. Verharcntstr., 15. Mej. Truus Eel- tink, Rijksstraatweg, 16 P. de Bie, Duin weg. 17. Mej. C. Groen, G. v. Assendeift- straat. allen f2.50; 18. Tj. Koelemel), Kerk- laan 21. 19. J. Schoehuis, Madeweg, 20. R. Hommes, Rijksstraatweg, allen f 1.50 van de heden aan den Rljksvlschafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Gloria, 3500.—; Timor, 1900.—; Utrecht 33C9.Henr. Jacoba, 3600.Paris, 2200.—; Maria, 1500—; Irene, f 3200.—: IJszee, f 2200.Poolzee, 3000.Avila 2100.—; Oentoen. 1900.—; Amstelstroom. 1~C0.Alkmaar, f 2300.Eveline 1300—: Donald, f 2900.—; Silvain. f 2000: Bru'nvisch, 2200.—; Maria Elisabeth. 2100.—. IJMUIDEN, 2 December 1931 Tarbot 0.70—1.10 per K.G Griet 20.00—48.00 p. 50 K.G.; Tong 1.251.80 per KG.; Groote Schol 31.CO35.00 per 50 K.G Middel Schol 32 00—33.00 psr 50 K.G.; Zet Schol 31.00—28 00 per 50 KG.; Kleine Schol 10.50—34.00 per 50 K.G.; Schar 250— 16.50 per 50 K.G.; Rog 18.00—20 00 per 20 stuks; Vleet 0 653.43 oer stuk; Pieterman en Foon 6.5C—11.50 per 50 KG.; Groote Schelvisch 26.40—28.00 per 50 K.G KI. midd. Schelvisch 8.0018.00 per 50 K.G Kleine Schelvisch 3.50—12.50 per 50 K.G Kabeljauw f 42.00—65.00 per 125 K.G Gul'en, 2.00—13 CO per £0 K.G.; Leng 0.23 —2 35 per stuk; Heilbot 0.85—1.50 per 50 K.G.; Wij tin.3' 2.60—4 20 per 50 K.G.; Keolvlsch 0.13—1.67 per stuk; Makreel 5.0017.00 per 50 KG.; Versche haring 1.403.00 per mand. ZUID-HOLLANDSCHE IJSBOND De Zuid-Hollandccne Ijsbond heeft te 's-Gravenhage zijn jaarvergadering gehou den. Aanwezig waren de afdeelingen 's-Gra venhage, 's-Gravesande, De Kaag, Kethel Lisse, Loosduinen, Maasdijk, Monster, Oegstgeert Reeuwijk, Rotterdam, Rijpwete- ring, Sassenheim, Vlaardingen, Voorburg, Voorhout, Warmond, Wateringen en Zoe- termeer-Leiderdorp. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de bond een groot succes be haald heeft, toen het dagelijksch bestuur van den Bcnd aan den Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland op 19 December 1930 rapport heeft uitge bracht over de economische en commercieele beteekenis van Ijswegen, als gevolg waar van Gedeputeerde Staten in deze provincie hebben besloten den gemeentebesturen in Zuid-Holland, boven de Zuid-Hollaru '\e eilanden te verzoeken den bond te steunen in zijn weik om een aaneensluitend ijswe- gennet tot stand te brengen. Een nieuwe kaart vSh het ijswegennet is in bewerking. De bond hoopt in 1933 bij zijn 40-jarig bestaan een rondrit door Zuid-Holland te kunnen houden. Uit het financieel verslag bleek, dat er over het boekjaar October 1930/31 een batig saldo is van 876.18. De vergadering koos bij acclamatie we derom de heeren W. G. de Knokke van der Meulen te Voorburg tot voorzitter, den heer A D. W. Apolhuysen te Veur tot onder voorzitter, den heer W. H. J. Dicke te 's-Gravenhage tot secretaris-penningmees ter en den heer G. P. Blom te Rotterdam tot vierde lid. In de Kascommissie voor het volgend jaar werden gekozen afgevaardigden van Leidschendam, Voorburg en 's-Gravenhage. Statuten en Reglementswijzigingen werden aangenomen, alsmede een nieuwe contri butie-regeling. Ontwikkeling Gisteravond hield de R. K. Volksbond alhier in samenwerking met de afd. van den Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus" zijn eersten cursusavond, ln de zaal van de wed. J. E. Brama. De voorzitter van den R. K. Volksbond opende met den christelijken groet en sprak er zijn genoegen over uit dat de opkomst zoo goed was. Voorts deed hij mededeeling. dat de heer Ferd. Spit, bestuurder van bover f - noemden bond door lichte ongesteldheid ver hinderd was dezen avond te spreken. In zijn plaats sprak de heer Jos. van Seggelen, col lega van den heer Spit over Dr. Schaepman. Vervolgens deelde spr. mede, dat a.s. Zon dag in beide parochiekerken een H. Mis zal worden opgedragen voor het geestelllk en tijdelijk welzijn der leden, waaronder alge meene H. Communie. Spr. hoopte, dat allen met insigne hieraan zullen deelnemen. Voorts deelde spr. mede, dat het St. Nico- laasfeest voor de kinderen zal worden ge houden Maandag 7 Dec. a.s., des avonds te 5 uur. in de zaal van café v. d. Tocht. Onge veer 500 kinderen van 413 jaar zullen hier aan deelnemen. Nu werd het woord verleend aan den heer van Seggelen, die in een zeer boeiende le zing dr. Schaepman besprak als priester, dichter en Staatsman. Deze rede werd tot het einde toe met de grootste aandacht gevolgd en met luid ap plaus beloond. De voorzitter dankte den spreker voor zijn mooie rede en sloot met den christelijken groet. VereenJgfnar „Zeebad" In „Centraal" hield „Zeebad" een algemeene vergadering, die zeer druk bezocht was. De voorzitter de heer A. Vermeulen, open. de met een welkomstwoord en rekende weer op aller medewerking b't de berarekingen. om ze te doen leiden tot hetgeen men ervan verwachtte in het belang van de badplaats. De notulen werden gelezen door den se cretaris, den heer Elzinga. en daarna onge wijzigd vastgesteld. Bestuursverkiezing volg de. De aftredende leden, de heeren L. van Wi'k, H. Lieferink en IJ. Elzinga werden allen met groote meerderheid herkozen. Dan kwam aan de orde het verslag van de Reclame-commissie over t jaar 1931, waar uit bU'kt. dat het aantal ten bate van de vereenlging Zeebad" verkochte huurcontrac ten bedroeg 931. Opbrengst f 9810. De ontvangsten in het Reclame fonds heb ben over 1931 bedragen f 1777.50. De totaal uitgaven bedroegen f 1570.—, dus batig saldo van f 207 50. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bliikt, dat het debet saldo bedroeg f 746.33 en credit f 483.51. batig saldo 262 79 De beg-ooting voor het ko mende vereenigingsiaar heeft als eindcijfer f 837.79 De heeren Jac. v Beelen, C. den Hollander en F. Urlus werden aangewezen de rekening na te zien Inmiddels kreeg de nieuwe voorzitter van het Reclamefonds, de heer R. Trappenbeek het woord om een en ander te vertellen over de a.s. reclame campagne. „Gezien de bemerkingen zal het niet eernakkeliik zijn de menschen te over tuigen dat voor alles een groote reclame moet worden gemaakt", aldus spr. Voor reclame moet een hoop geil worden utgegeven en dan ziet men niet eens de directe resultaten. De reclame-commissie zal echter gegevens trachten te verzamelen om de resultaten te toetsen, wat toch wel eenieermate mogelijk is. De toestan 1 is niet rooskleurig. Ter ver gadering kon men zien hoe Huis ter Duin reclame heeft gemaakt. De heer Tappenbeek had verschillende planren om de reclame-campagne intens te voeren. Men zal trachten de Kamerlljst te verbeteren en doelmatiger te maken door zich op het standpunt te stellen van den ge bruiker. Dit jaar kan ook het Florapark een reclame-object zijn. Een seizoen-programma zal men moeten samenstellen, met medewer king van de verschillende vereenigingen, waarin attracties zullen worden vermeid. Reclamefilms zuilen worden gemaakt op nor maal film voo" bioceoop en smalfilm voor draagbare toestellen. Mooie foto's zullen wor den verspreid, terwijl voor voorlichting van de pers en publicatie zal worden gezorgd. Ook nog een speciale reclame zal gevoerd worden voor de cliënten van hotels en pen sions. De heer Roos vroeg of geen maatregelen genomen hunnen worden om de Hollanders in eigen land te houden, omdat zoo'n massa Hollanders hun geld in het buitenland ver teren, b v. door maatregelen van regeerings. wege. Ook b.v. 't toelaten van casino's of speelzalen zou gunstig kunnen werken; in andere landen overweegt men dergelijke maatregelen ook. De heer Tappenbeek wees erop, dat men niet in die richting moet werken, dat lokt renrtea'llf-maatecelen uit en bevordert niet het vreemdelingenverkeer. We moeten onze ga-ten krijgen met reclame en de góede eigenschappen van de badplaatsen. Noordwijl: kan z*ch on elk geb'ed me'en met badplaatsen van wereldreputatie en wat in die plc.a'sen mogelijk is. kan hier ook. Maar daarvoor is geld noodig. De heer Braun verhoogde vrijrvillig zijn contributie aan het reclamefonds met de helft van het bedrag waarvoor hij is aan geslagen. De heer S. Verloop zal gaarne zien, dat ook particulieren aan de bijzondere reclame campagne kunnen meedoen, b.v. huizen- en kamerverhuurders. Dit zal wel mogelijk zijn. maar de rec'amemiddelen zullen dan niet met naam bedrukt kunnen worden Blanco zullen ze aan het informatiebureau verkrijgbaar wo'-den ge-teld. Gevraagd werd, deze reclame desnoods ook in het Duitsch te laten drukken. De heer Taopenbeek zeide, dat d«t mis schien mogelük zal zijn, als het kwantum groot genoeg is. De voorzitter bracht dank aan den heer Tanner beek voor het vele werk. dat hij deed in het b°lang van bet algemeen. Nog werd gevraagd naar een reclame in Tuschicky theater en radio praatje over Noord wijk. Alles zal in ernstige overweging woeden genomen. Hierna werd de vergadering gesloten en ging men over tot het vaststellen der pen- sionprijzen voor het a.s. seizoen. Gemeenteraad. Donderdag 3 December, des namiddags te 2 uur zal een openbare vergadering van den Raad worden gehouden. De agenda vermeldt de volgende punten 1. Ingekomen stukken 2. Mededeelingen; 3. Vaststelling Notulen 4- Vaststelling be- bouwingsvoorwaarden gedeelte Boerhaave- weg 5- Voorstel tot het voeren van verweèr tegen den eisch van den heer L. Graaf van Limburg Stirum inzake zuivering riool water 6a. Verhuring tegelterrassen aan den Noord Boulevard 6b. Verhuring zee- terras voor het Palace-Hotel 6c. Voorstel tot openbare verhuring van he» autopark en de parkeerplaatsen langs den Noord Bou levard 7. Aanvaarding schenking Mij. Zeebad, enz. 8. Advies inzake adres van bewoners van de Huis ter Duinstraat 9. Voorstel tot het verrichten van grondwerk ter uitbreiding van de Algemeene Begraaf plaats 10. Aanbieding gemeente-begrooting voor 1932 11. Uitbreiding personeel Gem. Electr. Bedrijf 12. Aanwijzing van de be drijven als administratief zelfstandige tak ken van dienst 13a. Aanwijzing deskundige voor opneming boeken en kas Gemeente- Ontvanger 13b. Aanwijzing boekhoudkun- digen voor deugdelijk verklaring rekeningen gemeente-bedrijven 14- Herziening salaris opzichter Algemeene Begraafplaats 15. Her ziening rechtspositie poütie-agenten 16. Advies op het adres van den agent J. Smit inzake overwerkvergoeding 17- Wijzigingen der gemeentebegrooting 1931, nos. 8 en 9. Verontreiniging water Naar wij ver nemen heeft de heer L. Graaf van Limburg Stirum een rechtsvordering ingesteld tegen de gemeente Noordwijk wegens schade, on dervonden van de verontreiniging van de Woensdagsche watering als gevolg van het daarin uitstroomen van de gemeentelijke rioleeringen. Winkelsluiting Burgemeester en wet houders stellen aan den raad voor een rege ling te maken ter aanvulling van de Winkel sluitingswet van den volgenden inhoud In de maanden Juni, Juli en Augustus zijn de winkels des Zondags open tot des avonds 10 uur op de overige Zondagen zal de wet worden toegepast, d.w.z. algeheele Zondags sluiting behalve eenige uren voor een paar groepen winkels. Op de werkdagen van 1 Mei tot 15 September zijn de winkels open tot 10 uur. in den overigen tijd van het jaar tot 8 uur. Een meevaller De Mij. „Zeebad" en annex bedrijven hebben dit laar als 10% brufo-opbrengst van het bad- en strand- stoelenbedrijf in de gemeentekas gestort een bedrag van ƒ4797,58. Warmondsche IJsclub. Onder buitenge woon groote belangstelling vond gisteren in hotel „De Stad Rome" de 40e algemeene Jaarvergadering plaats van de Warmond sche IJsclub, onder presidium van den heer H. v. Hulst. Nadat deze de aanwezigen een woord van welkom had gesproken, bracht hjj in herin nering het overiijden van willen het eere lid. den heer A J. Schölvlnck. „Wij allen", aldus spreker, „weten wat wiilen de heer Schölvlnck voor onze vereeniging is ge weest, hoe zijn symoathie naar onze ver eenlging uitging, hetgeen hil meermalen daadwerkelijk getoond heeft. Zijn nagedach tenis zal bij ons dan ook In hooge eere blij ven." Uit het uitgebracht financieel verslag van den penningmeester bleek, dat over het, nfgelooren laar een batig slot te boeken viel van f 189.81. zoodat de vereenisring thans de beschikking heeft over een batig saldo van f 855.18. Vervoteens gaf de heer Onderwater een kort resum-4 van d°n eang van zaken van af de oprichting <0 laar geleden. In 1891 werd de Wamymdc-ve T-T—lub ongericht en tc'de reeds dadeH'k 121 lerten. 21-led?n-op- rirhters r"n nog ln leven en nog een twee tal eere-leden. Het. ip'SW^J-icï* (Jüif fV. o e; gqr) fl o b0,U*t was. bracht, gezien het feit, dat er twee achtereenvolgende jaren geen ijs was, wei nig nieuws. Eet aantal leden bedraagt mo menteel 170. Na deze mededeelingen bracht de voor zitter in de allereerste plaats hulde aan den hoer Schouten, een van de oprichters, die nimmer op een vergadering ontbroken heeft. Vervolgens braeht spreker een woord van dank aan de nog in leven zijnde oprichters en het oude bestuur, die mede de vereenl ging hebben grcot en sterk gemaakt. Hierna werd overgegaan tot bestuursver kiezing wegens aftreden van het bestuur. Alfcn werden herkozen. Na de rondvraag v/erd de traditioneels verloting van koek, sigaren en banket ge houden. Bovengenoemde vereeniging hield Donder dagavond een algemeene ledenvergadering. Eoefdpunt van bespreking was dezen avond het voorstel van het bestuur tot oprichting te komen van een Bond van Bloem entrek kers in Noord- en Zuid-Holland, welke bond tot deel zou hebben bescherming van pro ducten, met name gebroeide tulpenbloemen, tegen belemmering van export of niet loo- nende prijzen. De geheeie vergadering ging met het be stuursvoorstel accoord. R. K. Volksbond Gisteravond verga derde de plaatselijke afdeeling van den R.K. Volksbond in het R.K. V'ereenigings- gebouw. Na de opening met den Christelijken groet, werd medegedeeld, dat Maandag 7 December, des midags cm 4 uur het jaar- lijksche St. Nicolaasfeest voor de kinderen der loden in het R. K. Vereeniging:gebouw zal worden gegeven. De besprekingen cm de werkloozen in de gelegenheid te stellen zich aangenaam te verpoozen, hadden tot resultaat gehad, dat een commissie benoemd werd, bestaande uit de heeren P. van Lierop, J. Prins en L. Weijers. Reeds waren bereids de nood: ge stappen gedaan. Het kerkbestuur heeft de zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw af gestaan, de St. Jozefsgeze.len het spel materiaal (alle spelen, waarover de gezel len beschikken, waaronder ook houtsnij kunst en figuurzagen). De R.K. Volksbond heeft voor dit doel f 25, de Vakafdeeling f 50 afgestaan dus kan de commissie zoo spoedig mogelijk beginnen. Voorts zul len er circulaires door de gemeente ver spreid worden, om steun voor dit werk te verzoeken. Al'.e bestuursleden, die aftredend zijn, als de 1ste en 2de voorzitter, le penning meester, 2de secretaris en 2de en 3d com missaris, hebben hun functie aangehouden. Indien leden verandering in het bestuur wenschen, kunnen zij oandidaten tot den avond der vergadering inleveren. Dan werd de agenda cler Centrale Raads vergadering besproken. Na eenige vragen aangaande het ont spanning geven aan werkloozen en bespre king betreffende net in het leven roepen van een kerkwacht, welke vragen af doende beantwoord werden, richtte de voorzitter zich tot den geestelijken advi seur, om den dank der afdeeling aan den Zeereerwaarden heer pastoor over te bren gen om zijn bereidwilligheid. Hierna volgde sluiting met den Christe lijken groet. Subs'dies Voor het jaar 1932 wordt van wege de gemeente weder f 10 subsidia toege kend aan de afdeeling Rijnstreek van den Ned. Politiebond en f 25 aan den B. V. L. Verlaging vastrechttaricf voor electricitelt De herhaalde pogingen der bet; effende cbmmlssie en de vereeniging „Plaatselijk Belang" om verlaging der vastrechttarieven van eleetriciteit te verkrijgen, hebben blijk baar succes gehad. Laatstgenoemde ver eeniging heeft n.l. een schrijven van het P. E. N. ontvangen, waarin gezegd wordt, dat de vastrechtbedragen van de op het net van het P. E. N. aangeslc tenen in de ge meente Haarlemmermeer met ingang van Januari 1932 zullen worden verlaagd. Vertrouwen in betere financieele tijden B. en W. van Zandvoort geven bij de be- gTooting een overzicht over de financieele vooruitzichten voor de gemeente. Zij zien de toekomst hoopvol en gunstig in. Komt ten bate van den dienst 1932 het twee-derde gedeelte van de opbrengst van de 45 opcenten op de Gemeentefondsbelas ting 1932/33, dan zou dit een bedrag geven van 3O.CO0.Dit bedrag als sluitpost ne mende kan 1932 sluitende gemaakt worden, dank zij de hoogere opbrengst van het schoolgeld, geraamd op 3550.—, als de voorstellen in den raad worden aangenomen. Bij de heffing der opcenten mag niet uit het oog verloren worden, dat ten laste van 1932 komt het nadeellg saldo van de vorige jaren, 1929 en 1833, wat niet minder vormt dan het kapitale bedrag van 103.438.89. Deze groote som is grootendeels ontstaan door de declaratie van het Rijk wegens kwade posten. Voor onvoorziene uitgaven blijft voor 1932 dan nog een reserve van 3000.—. Terwijl 1933 het vooruitzicht biedt, dat er dan geen kwade posten meer zijn. waardoor een uit gaafpost van 30.030.kan vervallen. Bo vendien zijn de vooruitzichten zeer gunstig, dat het nadeelig saldo van 1931 ook reeds aanzienlijk lager zal zijn, wat ten goede zal komen aan den dienst 1933/34. Rseds nu kan de verwachting worden uitgesproken, dat het aantal opcenten dan wel geringer zal zijn. Dit wordt van groot belang geacht voor de vestiging van nieuwe bewoners, vooral in dat deel der gemeente, dat aan Bloemen- daal grenst. Ook most gezorgd worden, dat in 1931/32 niet onevenwichtig staat tegen over 1933/34, daar hoogere heffing altijd aanstaande bewoners afschrift. B. en W. meenen een middel gevonden te hebben, om deze groote verschillen te voor komen en den overgang naar betere tijden met lagere belasting gemakkelijk te maken. Blijkens de rekening van het Gas- en Waterleidingbedrijf werd over 1930 afge schreven 35.690.04, terwijl volgens de ver ordening volstaan kan worden met 14.150 verplichte aflossing. In 1930 waren echter reeds verschillende projecten uitgevoerd, waarop afgeschreven moest worden, doch daarvoor was geen leening aangegaan. Dit laatste was volgens de verordening een ver- eischte. Een meerdere aflossing zou ten bate van de aflossing op de voor genoemde tra jecten gesloten leening in 1930 hebben moeten plaatsvinden. Dientengevolge bont het bedrag, dat over 1930 op de bezittingen van het Gas- en Waterleidingbedrijf moot worden afge schreven 14.150 p- 7700 of 21.350. Ver mindert men het bedrag, dat afgeschreven is, mot deze som, dan is 13.843 meer af geschreven dan moest. De a'-dus gevoerde calculeering heeft het winstcijfer der Bedrijven in nadeeligen zin beïnvloed. Was do financieele tosstand wat gun stiger, dan was het zich veroorloven van deze versterkte afschrijving geen bezwaar. Maar in de tegenwoordige omstandigheden meonen B. en W. deze methode niet nood zakelijk te moeten toepassen. En zeker niet, als dat een sterke schommeling in de be- ia-ting ten gevolge heeft. Wordt dit inzicht door den raad gedeeld, dan stellen B. en W. het heffingspercentage met behoud van den post onvoorzien van £090 voor cp 35. De financieele commissie gaat met deze plannen vrijwel aocoord, maar becijfert naast het genoemde voerdeel nog andere, waardoor een nog hooger bedrag verkregen wordt. Enkele van haar opmerkingen laten we hier vo'gen: Krachtige maatregelen om te komen tot het verlagen der stroomtarieven van het P. E. N. Eet tegen betaling laten afhalen van groote hoeveelheden vuilnis. Betere zorg voor het plantsoen cp het Besekmanploin. Regelma tige aandacht voor boomen en beplanting. In plaats van dertien acht volksconcerten. De "emeente-vrccdvrouw ook ander werk geven. De crisislacten wil deze commissie met 3000 verhocgen, daar. gezien de toestand, een ramteg als in 1931 waarschijnlijk geen goed keuring van Ged. Staten zal verkrijgen. Daar geen gronden in exploitatie zijn bijna, op heffing van het grondbedrijf, wat COCO be snaart. Zij acht het deld-en van het saldo 1930 in een 'aar mo-elijk. De post onvoorzien wil ze 3C00 verlagen. Dan de voordeden samenvattende, komt deze commissie tot de volgende totaal-som: Lagere dekkin» nadcel'g saldo f 23.750, vüf concerten f 200, opheffen Grondbedrijf f 6CC0, winst woningbedrijf 2200, verlagen onvoorzien 3000. afschrJiving verminderde aflossing f 16000, totaal 58.150. Ais nadeel staat daar tegenover adjunct commies 2500. verhooging post werkver schaffing 3000, vervallen post 425a (dek king leen in') 40.000, benzinekosten f 300t totaal 45.800. Bij hardhaving van de bedrijfsreserve op 50.000 kan dus een voordeel ïg saldo van f 10.350 verkregen worden. In deze besnaring vindt de commissie aanleiding te hebben om het percentage te bepalen op 30. WEGENAANLEG De Commissie van Bijstand voor P. W. stelt voor, om de Van Lennepstraat te ver lengen dooi de duinen van Plan Noard, tot daar, waar de nieuwe weg de Dr Mezqer- straat zal raken, ongeveer ter hoogte van de villa van den heer Wüst. De kosten van het doortrekken van dezen weg worden begroot op 37.100. De com missie stelt zich voor om daarvoor een lee ning aan te ga in. De begrooting zal daar door met 3000.per jaar bezwaard wor den. Het ligt in de bedoeling dezen weg te voor. zien van een bitumen wegdek. Hev puin voor de verharding zou verkregen kunnen worden bij de vernieuwing van de Zandvoortsche- laan, noodig door het aanleggen van de nieuwe rioleerir.g. B. en W. aöviseeren gunstig op dit voorstel en verwachten vooral voordeel van den ver koop van grond als bouwterrein. SCHOOLGELDVERHOOGING Naar aanleiding van de raadsbespreklngen over de schoolgeldheffing komen thans van de Commissie van Bijstand voor Onderwijs in Sociale Zaken voorstellen in den Raad. De commissie acht het schoolgeld te Zand voort niet te hcog en een verhooging binnen het raam der redelijkheid mogelijk. Voor het Voorbereidend Onderwijs zou men het tarief wenschen. zooals het nu Is vcor het Gewom Lager. Het tarief voor het Gewoon Lager zou verhoogd kunnen worden met 10 pet., boven een aanslag van 4200 met 15 pet. Het U. L. O.-tarief zou naar evenredigheid verheogd kunnen worden. De Financieeie Commissie is tegen verhoo ging in dezen tijd en gelooft, dat ae begroo ting met een redeliik percentage wel sluitend gemaakt kan worden zonder schoolgeldver- hooging. Wel is zij bereid voor het Voorberei dend Onderwijs 'n heffing te nemen, die 75 pet. van het schoolgeld van het Lager On derwijs bedraagt. Gerekend was op een meerdere ontvangst van 3000. B. en W. laten het oordeel tan den Raad. „HET BOLCHEWISME DREIGT" Onder deze titel zal dezer dagen een nieuwe brochure over het Bolchewisme ver schijnen van de hand van den bekenden Pater Fr. Muckermann S. J. bij Drukkerij Henri Bergmans en Cie. te Tilburg. De brochure wordt met tal van illustraties verlucht. DE SERVIETEN VAN MARIA. Verkrijgbaar by v. Baar, Timor- straat 32, Haarlem. In dit werkje, dat uit het Fransch ver taald is, kan men bekend raken met de in ons land vrijwel onbekende Servieten-orde. Een kennismaking, die met recht .Aange naam" genoemd mag worden. WARMOND VOORHEEN EN THANS, door W. C. H. Moeken, deel 2. Uitg.: ,.De Leidschc Courant", Leiden. Een interessant stukje uit de geschiedenis van de gemeente Warmond onder den rook van Leiden. Zeer leerrijk voor hen. die in de geschiedenis hun „hobby' zoeken, biedt hef ook allen, die gaarne hun kennis met ge schiedenis-feiten verrijken, een rijke bron. 66ste jaargang no. 9 Het St. Nicolaasfeest staat voor de deur en de aflevering dpr Katn Illustratie wijdt hier aan een speciale aa.idacht, o.m. In een keu rige voorpiaat door Herman Moerkerk getee- kend. terwul een geïllustreerd artikel ,.De Legende van oen H. Nicolaas" behandelt. Homo maakte bij de foto „Grootmocder's banden" een fljngevoeld gedicht. Johan van der Eist verhaak ir „De Echte Sint-Nico. laas" een echte St. Nicolaasverrassing. daar. naast vertelt C. Ver dale in „Toch iets ver geten" een mislukte dief stal. poging, terwijl Pair. Cornelissen een wonderbare redding schildert. G. Vloeabela teekent vervolgens nog ..de Stervende Twentsche hride". terwijl de foto's, zoowel actueele lis kijk-plaatjes, op de bekende verorging kunnen bogen, 't Is dan ook weer een rijk gevarieerd weekblad dat deze week de katholieke huisgezinnen binnenkomt. NOORD-SCHARWOUDE, 2 December. Aanvoer 1709 K.G. Wortelen 2.40 - 3.50, ld. kleine 0.80, 250 stuks Bloemkool 3.40. 18200 K.G. Roode Kool 0.80—3.20 1201 K G. Gele Kool 0.60, 6600 K.G. Witte KOOl 0 60. 4400 K.G. Deensche Witte kool 0.80—1.60, 7800 K.G. Uien 4.90—5.10, Idem grovo 450—4.70, ld. drielingen 5.10—5.30, idem nep 8.0D850, 700 K.G. kroten 1.60. AMSTERDAM, 2 December 1931 Am- sterdamcche Veemarkt Ter Veemarkt waren heden aangevoerd297 Vette Kalve ren: le kwaliteit f 0.74—0 80, 2e kwaliteit f 0.64—0.72, 3e kwaliteit f 0.50—0 62 per kilo levend gewiekt; 32 Nuchtere kalveren f 6—11 per stuk; 560 t'arkens: Vleerca- varkens, wegende van 99—110 kilo f 0 44 0.45, Zware Varkens 0.43—0.44, Vette varkens f 0.41—0.42 per kilo s'.achtgewicht. Aan het abattoi: zijn heden aangevoerd 15 wagons geslachte runderen uit Dene marken. ENKHUIZEN, 1 Dec. Aangevoerd werden 2 vaartuigen met 8 kisten garnalen van f 4.05 per kist van 60 pond; 1 vaartuig met 13 worp reepharing f 7.50 ter tal (200 stuks); 2 vaartuigen met 400 pond hoekschar f 15.30 15.80 en 25 pond hoekbat f 17.65. HOORN, 2 December. Veemarkt. Vette varkens f 0.34—057. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Dee. •- 4100 K.G. Wortelen 2.40—310. kleine Wortelen 1.20. 1400 stuks Bloemkool, reu zen 4 20—5 90. 22000 K.G. Rcode kcol 1—3. 12000 K.G. Gele kool f 0 69—1.90. 2800 KG. Witte kooi 0.60. 1600D K.G. Deensche Witte kool 1—1.70. 11000 K.G. Uien 4.705.10, Grove f 4.405, Drielingen 5—5.40, Nep 8—8.30. 4400 K.G. Bieten 1.40—2.40. PURMEREND, 1 Dec. Coöperatieve Centrale Eierenveillng Purmeiend G.A. 26010 stuks eendeneieren, prijs f 3.5U—3.80 per 100. 38757 stuks kipeieren. 70-80 K.G. 7.20—7.50; 65-66 K.G 7.19 -7 40, 63-64 KG. 7—750; 60-62 KG 6.50-710; 53-59 KG. 6.20—6.70; 56-57 KG. 5.70—6.00 53-S.j 4.60— 5.7C: 50-52 3.99—5.00; 45-19 K.G. 3.60—4 70. MONNIKENDAM. Vischafslag. In de afgeioopen week bedroeg de totaal-aanvoer aan den gemeentelijken vischafsiag: 865 pond aal van 35 tot 65 cents per pond;'1470 pond bot van 15 tot 24 eert per pond en 1283 manden sardines, die 50 tot 90 cents per mand opbrachten. WOGNUM, 1 Dec. Witlof f 0 07—013 per K G. Spruitkool 2.10—6.20. Uien 180— 2.30. Bloemkool 2.40—6.50 per 100 stuks. Roode kool 0 60—1.50, Peren 7.80. TEXEL, 30 November 1931. Eierenveiling. Aanvoer 27494 stuks. 58-62 Kg per 100 f 6 50 —7.20 62-66 f 6 80-7.60: Kleine eieren f 3 —6; Eendeneieren f 3.604.50; Oude kippen (vorige week) f 057; Piepkuikens idem f 0.70 per Kg. TEXEL. 30 November 1931. Veemarkt Aanvoer 1 Paard: 5 koeien f 170240; 6 pinken f 130170: 9 nuchtere kalveren f 8 —15; 1 ram: 20 biggen f 8—12: 8 korven kippen f 0.70—1.20. WOGNUM, 1 Dec. Witlof 1ste soort 7-13 ct., Spruitkool 2.10—6.20, uien 1.80—3.30. 1ste soort bloemkool 2.40—6.50, roode kool 0.60— I.50, peren 7.80. BOVENKARSPEL, 1 Dec. „De Tuinbouw." Grove uien 2.25—2.60, groote gele 2.15-2.55, drielingen 2—2..65. nep 4.30. aanvoer 165 baal; 1ste soort bloemkool 6 50—11.60, idem 2e soort 2.20—4 60, idem 3e soort 0.75, aan voer 160970 stuks; 20.200 Kg. Roode Kcol 1—2.60, 13200 Kg. Gele kool 0 60—1.40, 9600 Kg. Witte kool 0.60—1.30, 11700 stuks bleten (groote) 4.70—5.20, idem (kleine) 3.70—4.20. WARMENHUIZEN. 1 Dec. Heden be steedde men voor; Gewone uien 4.50—4.80, groote uien 4.20—4.40, drielingen 4.70—4.80, nep 8.208.70, gele kool 0.80—1, roede kool 2e soort 0.80—1.10 per 100 Kg. BOVENKARSPEL, 1 Dec. „De Tuinbouw." Groote gele uien 2.50—2.60, drielingen 2.65, nep 4.304.35, 1ste soort bloemkool 5 90 II.60, idem 2e soort 1.904 40. idem 3e soort 0.75—0.80, roode kool 0.70—2.60. gele kool 0.601.40, witte kool 0.60—1.30, bieten (groote) 3.805.20, idem (kleine) 3.704.20. BODEGRAVEN, 1 Dec. 1931 Kaas Aanvoer 287 partijen, waaronder 281 R.M., 11228 stuks, wegende pi.m. 101052 K.G. Prijs; Goudsche kaas met RM. le soort f 3336, 2e soort 29—32. Handel flauw. LEIDEN 1 Dec. Vette varkensmarkt. Aangevoerd totaal 548 st zwaar 517 en licht 31 st. Prijs per kilo levend gewicht in cen ten zwaar i 9.37—0.35. licht f 0.33; handel tamelijk vlug. groote aanvoer, zouters 1 0.30. LEIDEN. I Dec. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-vereen. „Leiden ea Omstreken", veiling van 30 Nov. 1931. An dijvie f 0.50 tot f 120, b.oemkooj I f 470 tot f 12 50, bloemkool II f 1.80 tot f 4.90 rooda kooi f 1.50 tor f 4 70 savove koe! f 110 tot f 4.10. groene koel f 1.2<" tct f 2.40 peter selie f 0.70 tot f 1.40, prei f 1.10 tot 1 2.20, kropsla f 1.00 tot t 4.40. -elderie f 0.60 tot f 1 60, knoiselderie f 1.80 tot f 3.0U. wortelen f 4.40 tot f 7.00 pet 100 stuks, kroten t 150 tot f 3.00 kroten gek f 6. tot f 8.UJ. witloof f 12 of f 15, boerenkool f 4 tot t 6. postelein f 2 tot f 5. uien f 4 50 tot f 0, wortelen f 1 tot f 5, spruiten 1 f 2 tot f 6, spruiten II f 1 tot f 2 per 100 kilo. ROTTERDAM, 1 Dec. Vee Aanvoer 241 paarden. 3 veulens, 1169 magere runde ren, 2ii vette kalveren en 400 g:askalveren, 481 nuchtere kalveren, 39C schapen en lam meren, 8 varkens 110 biggen. Prijzen: vette koeien le s. f 0.75—0.80. 2e s 1 0.55—0.60, 3a s. f n.35 050. stieren le s. f 0 55—0.63. 2e s. f 0 47—0.55, 3e s. f 0.40—0.47, vette kalveren le soort f 1.18—1.32, 2e s. f 0.85—0.95. 3e s f 0 70—0 85 per KG.: melkkoeien f 195— 320. kalfkoeien f 203—335. stieren f 100380, pir.ken f 100—165, graskalveren t 3580, vaarzen f 190- 235. werkpaarden f 120—230, siachtpaaroen 100—190. hitten f 65—130, nuchtere kalveren f 513, fokkalveren f 10— 20. biggen f 4—10. Handel in vette runderen zeer traag, prij zen met moeite te handhaven Handel in stieren slecht vrn Belgie werd nlBt gekocht wegers het verhoogde invoe-tariefprijzen lager dan vorige week. Vette kaiveren han del eveneens zeer kalm. Melk. en kalfkoeien handel iets bete dan gewoonlijk, prijzen iets hooger Vaarzen en pinken rttet weinig om zet. Graskalveren ruim aangevoerd, echter weinig koopr-ts Fok- en nuchtere kalveren iets levendiger. Biggen handel vlugger. Paar den handel slecht. WOENSDAG 2 DECEMBER 1931 Parijs ,*h,— Brussel ^onden gew-York (cable' Berlijn 2ürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.65 34.40 8.— 2.47l/2 58.80 48.10 12.75 20.75 9.75 34.60 8.20 2.481/, 59.— 48.30 12.95 21.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2