c.Berichten uit onze vorige oplage Gemaskerde roofoverval te Den Haag De Ronde Tafelconferentie Rede van Gandhi 9000 uit de brandkast gestolen De drievoudige moord te Echt De zender-versterking De strijd in China Op vrije voeten gesteld Het putsch-plan in Hongarije Gevaarlijke eendenjager Aan de gevolgen overleden Uit Padang wordt gemeld: STADSNIEUWS Voor het Nat. Crisis- Comité Uitslag verkooping De provinciale begrooting 1932 Oplettende bewoonster Zuster Maria Adalberta f Dr. van der Sleen BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE NOORDWIJKERHOUT VIJFHUIZEN Twee bandieten ontkomen Aan de Bilderdljkstraat te Den Haag heeft gisteravond een roofoverval plaats gehad, onder omstandigheden, die aan een sensatie- roman doen denken. Te ongeveer kwart over 10 uur zag de directeur van de daar geves tigde onderneming, de heer H. Ph. Zondag, de deur opengaan, waarna een gemaskerd man in het directiekantoor binnentrad met een revolver in de hand, die de indringer op den heer Z. richtte met de bedreiging: „Geen woord, of ik schiet je dood!" Onmiddellijk daarop gelastte de onverlaat „handen omhoog". De heer Z. was onder deze omstandig heden wel genoodzaakt dit bevel op te vol gen. Intusschen nam de indringer de situa tie in het kantoor op, daarbij steeds de re volver op den heer Z. gericht houdend. Deze werd nu gelast den indringer te vol gen. Nadat de heer Z. dit even had gedaan, werd hem een doek over het hoofd geworpen en vervolgens werd hij door den indringer die inmiddels in geze'schap van een anderen bandiet scheen -e 7-ji. gekomen, gekneveld. Toen is den heer i». te mond dichtgebon den, waarop hij buiten bewustzijn is ge raakt, liggende in een kamertje naast het directiekantoor. Tct 12 uur midaemacht heeft de heer Z. daar gelegen, toen bh door den nacht waker, die iedere 2 uur de ronde pleegt te doen, werd verlost, -.v aarbij hij het bewust zijn herkreeg. De heer Z is daarop bij een tafel gaan zitten, terwijl iemand de politie alarmeerde. Bij verder onderzoek bleek, dat de brand kast was geopend en daaruit een bedrag van ongeveer f 900G aan bankpapier ge stolen. De politie stelde dadeiijk met alle haar ten dienste staande nu edeler een onderzoek in, om de daders ..n .e sporen. Tot heden is dit echter nog niet gelukt de daders te vinden. Inbeslagnemingen bij een jachtopziener Arrestaties te verwachten In verband met het drama te Echt kan worden gemeld, dat bij den jachtopziener v. d. E. te Fosterholt door een rijksveldwachter kleeren, schoenen en een geweer ln beslag zijn genomen. De scheikundige de heer J. H. van Wageningh, directeur van den Warenkeu- ringsdienst te Maastricht zal deze onderzoe ken. Hedenmiddag zal Dr. Hulst uit Lelden de sectie op de lijken verrichten. Wij verne men verder, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat nog in den loop van heden of morgen arrestaties zullen plaats hebben. Uit het onderzoek is gebleken, dat de slachtoffers getroffen zijn door schoten, die allen in opwaartsche richting zijn gelost. Hierdoor staat het vast dat de drie ge- deode mannen van uit een hinderlaag zijn gedood. Gaat morgen ln De toestemming der regeering om den zen - der Hilversum (298 M.l te versterken tot 20 K.W. (nu 7) is neden verleend. Don derdag a.s. zal de A. V. R. O. voor het eerst met de groote energie uitzenden. Het be gint met het programma, dat. 's avonds om half H aanvangt. Het N. C. R. V.-programma. De N. C. R. V. verzoekt ons mede te dee- len, dat in verband met de versterking van den Huizen-zender <1875 M.) Woensdag ochtend 2 Dec. haar programma van 812 uur voormiddag zal vervallen. In dien tijd zal een nieuwe antenne worden geheschen. Een aanval op Tsitslkar? Het Japansche hoofdkwartier te Moekden deelt mede, dat generaal Ma een aanval van Heiloen op Tsitslkar zou willen onder nemen. Een groote Japansche troepenmacht is van Moekden naar Tsitslkar vertrokken, dat slechts eenlge dagen geleden door het grootste deel der Japansche bezettings troepen ls ontrulma. Vo'gens berichten uit Moekden, wordt de Japansche terugtocht .n het gebied van den PekingMoekdenspoorweg voortgezet, hoe wel volgens de Japanners, de Chlneesche troepenverplaatsingei tusschen Tsitslkar en Tahoesjan toenemen. Japansche vliegers zouden ln de nabljneid van Tahoesjan 1200 man Chlneesche Infanterie, 1000 man cava lerie en 50 stukken geschut hebben waar genomen. Verklaringen van Tsjang Kal SJek en Wellington Co. De Chlneesche regeering heeft het voorstel van Brland tot vorming van een neutrale zóne in Mandsjoerije aanvaard en reeds de noodige instructies naar Tsjirg Tsjau gezon den. Het Chineeesche Ministerie van Buiten- landsehe Zaken deelde mede, dat de buiten- la ndsche waarnemers, die e onderzoek naar den toestand instellen, reeds te Tsjing-Tsjau zijn gearriveerd. Ter gelegenheid van den in stallatie van den nieuwen Chineeschen Mi nister van Zultenlandsche Zaken Wellington Co verklaarde President Tsjang Kal Sjek. dat China zeer vredelievend is en gaf hij uitdruk- aan de hoop, dat spoedig een definitieve regeling zou mogen worden bereikt van het Mands'oer^sche conflict met behulp van den Volkenbond. Wellington Co verklaarde, dat de territo- -iale en souvereine rechten van China in '-'ndsjoerije gehandhaafd dienden te blijven. De 51-Jar'pe brievenbesteller S. te Nieu- Pekela, die was gearresteerd, in verband et postdiefstal van f 1000 te Winschoten weer op vrije voeten gesteld. Juist toen MacDonald gisteravond zeer laat ln de zitting van de Engelsch-Indische Ronde Tafelconferentie verscheen, verhief zich Gandhi tot het houden van een redo Hij verklaarde dat het Al-Indisch nationaal congres geen grens- en rassenverschillen er kende. Het was de eenige Al-Indische orga nisatie en vertegenwoordigde alle minderhe den Hij, Gandhi, vertegenwoordigde welis waar niet de opvattingen van de radicale congresleden en van de terroristen, doch hij zou toch alles en elke zenuw inspannen, om een aanvaa-dbaren toestand voor Indlë te bereiken. Hij was bereid tot een compromis met Engeland, op voorwaarde, dat Indië zijn werkelijke vrijheid zou krijgen De voorge stelde Engelsche reserven waren niet in het belang van Indië. Het congres was weliswaar bereid zulke voorbehouden te aanvaarden, doch deze zouden dan ook Indië en niet uit sluitend Engeland ten" goede moeten komen. Gandhi wiide, indien dit niet noodig was, de burgerlijke onvehoorzaamheidscamDagne niet weer laten herleven en wenschte. dat de huidige wauensti'stand in een duurzamen vrede ban worden omgezet. Wanneer Enge land hem vertrouwt dan beteekent dat niets anders dan dat hij een oulosstng zoekt die ruimer ls dan alleen een oplossing voor het minderheid<!vi>*>'?st'ik in Indië, rto-'i een oo- lossing. waarbij Indië geen zelfregering krijgt, kan geen oplossing genoemd worden. De graanoverschotten in Rusland Een verordening inzake den verkoop De Raad van Volkscommissarissen heeft een verordening gepubliceerd betreffende de overschotten van den graanbouw in Sovjet Rusland. Bepaald wordt: 1. De Sovjet bedrijven en hun vereenigin- gen mogen na de voorgeschreven aflevering van hun producten aan den Staat het over schot voor eigen rekening verkoop 2. Deze verkoop moet in de eerste plaats geschieden aan industrieele ondernemingen en aan den kleinhandel in de steden. 3. De producten der Sovjet bedrijven moe ten in deze winkels verkocht worden tot de zelfde prijzen als in de coöperatieve winkels. 4. De verkoop van deze producten in deze winkels jnag slechts geschieden aan dat deel der bevolking, dat tot het koopen van war gerechtigd is. 5. De verkoop van levensmiddelen aan par ticulieren, die niet tot de arbeidersbevolking behooren, is verboden. Een manifest der gearresteerden Uit de verklaring van de in verband met het ontdekte putsch-pian gear esteerden blijkt, dat zij een manifest hadden gereed gemaakt, waarin o.a. gezegd wordt: „Alle banken moeten gesloten worden. De betaling van rente en de terugbetaling van kapitaal wordt gestaakt. Degene, die betaalt of terugbetaalt, wordt met den dood gestraft. De voedselverstrekklng vindt gemeenschap pelijk plaats Ingevoerd wordt de arbeids- dienstpllcht, die echter niet geldt voor Jo den, die daarom dan ook van de gemeen schappelijke voedselvoorziening zijn uitge sloten en voor zichzelf hebben te zorgen Elk ambtenaar is verplicht in functie te blijven. Wie dit de eerste dagen weigert wordt gest-aft met den kogel." De linksche bladen wijzen op de overeen komst tusschen dit ontwerp en de ontdekte documenten van den nationaal-socialist dr. West in Hessen. Op de lijst van de te arresteeren gijzelaars staat o.a ook de naam van den waarnemend commissaris van politie te Boedapest, He- tenyi Uit het verhoor der gearresteerden bMlkt veder, dot zit stellig op het s'eeeri van hun onderneming rekenen en op de uitvoe rig van hun voornemens in de eerste dagen. Vorst in de Oostzee Visscherij op het ijs Uit Koningsbergen wordt gemeld: Tengevolge van de strenge vorst, zijn het Frische en het Kurische Haff dichtgevroren. De visschers Oefenen hun bedrijf op het ijs uit. Ook verschalende meren langs de kust zijn dicht gevroren. Brandstichting? De slager L. H. te Muntendam ls gear resteerd. verdacht van brandstichting en een gefingeerde inbraak. Schiet met opzet op een stoker Hedenmorgen verscheen het Belgische mo torjacht „De Toekomst", eigenaar de heer Sayés te Antwerpen op de Schelde dicht bij de haven van Bath. Aan boord bevond zich een gezelschap van ongeveer 10 personen, dat op de eendeniacht was. Hierbij werd met een kanon geschoten Bij de haven van Bat'n voeren twee mannen met een roeibootje °n trachtten eveneens eenden te vangen. Een knecht van het Belgische motorjacht schreeuwde, dat de mannen van de eenden moesten afblijven. Hoewel daar het schieten met kanonnen verboden is, mochten zij zon der bezwaren eventueel getroffen eenden vangen. Toen het roeibootje bij de eenden was en één van de inzittenden een eend uit. het water wilde halen, lo^'e de knecht van het motorjacht op een afstand van 15 4 20 M. een schothagel. De man, die zijn arm voor het hoofd hield, werd licht aan den arm gewond terwijl hij ook eenige hagelkor rels achter het oor kreeg Het mc-nrjacni is daarop in de richting Antwerpen vcrdwei.cn. De getroffene is de s.,oker E. v d. Enden van de sierboot die te Bah gesta- tionncerd ligt. l.e politie stelt sen onde.i :n De verpleger en dt aiders passagier, die hl' het auto-ongeluk oi; den overweg tv Tandjong-Amaploe zvaac werden gewond zijn aan de bekomen verwondingen over leden. Da bij dit ongeluk omgekomen gouvernements Indisch arts Mohamad Sen, laat vrouw en 8 kinderen achter. f 5000.van de N. V. Droste De N.V. Droste's Cacao en Chocolade fa brieken hier ter stede heeft een gift van f 5000 aan het Nationaal Crisiscomité doen toekomen. De uitslag van de gisteren ln het Alge meen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht gehouden verkooping is als volgt: Tan overstaan van notaris D. W. v. Nie- kerk. No. 1. Het heerenhuis met tuin te Haar- lam aan de Hyacinthenlaan no. 1, groot ongeveer 198 c.A. 7830 Mok. No. 2. Het heererhuis met tuin te Haar lem aan de Hyacinthenlaan nó. 3, groot ongeveer 199 c.A. 7350 Van Rijn. No. 3. Perceel tuingrond te Haarlem, ge legen achter perceel Zijlweg 209. groot pijn. 77 Are 50 c.A. No. 4. Een bloembollenschuur met grond te Haarlem aan den Zijlweg no. 200, groot pl.m. 750 c.A. Combinatie pcrceelen nos, 3 en 4 19300 W. F. Selle qq. Ten overstaan van notarissen T. C. Daey Ouwens te Haarlem en W. F. J. Fisher te Ede: No. 5. Villa „Flokkie" te Heemstede aan den Glipperweg 122. met tuin groot 17 A. 37 c.A. 10225. D. W. van Niekerk qq: Ten overstaan van notaris G. D. Boer lage te Velsen: Nos. 6 en 7. Een winkel-woonhuis met daarachter gelegen gebouwen, erve en grond en verschillende gebouwen, daarnaast ge legen aan de Hoofdstraat te Santpoort, sa men groot 12 Are 39 c.A. Combinatie per- ceelen nos. 6 en 7 opgehouden. De behandeling aangevangen In de gistermorgen begonnen vergadering der Prov. Staten van Noord-Holland is een aanvang gemaakt met de behandeling dey provinciale begrooting voor 1932 en de daarbij behoorer.de stukken. De heer Henri Hartog (S. D. A. P.) wordt 'als onvolger van den heer De Wolff tot lid der Staten toegelaten en legt de vereischte beloften af. De algemeene beschouwingen over de begrooting worden geopend door den heer ASSCHER (V.B.l. die allereerst de samenstelling van het College van Ged. Staten bespreekt. Spr. wijst de beschuldi ging af, als zou de V.B. conservatief zijn, op welken grond men geen zetel aan spre kers fractie heeft toegekend in het College. Spr. gaat dan na de herkiezing van mr. Bomans en herinnert aan de daaromtrent gestelde vragen betreffende de financleele nolitiek van mr. Bomans. In de vacature- Bomans is de vorige maal door den V.B. gesteld de heer Guépin, niet om den per soon van den heer Bomans, maar omdat het den vijfden zetel betrof, welke, naar de V.B. meent, hem toekomt. Spr. gaar dan na, dat er ln de begroo ting niets te merken valt van de wereld crisis. Van bezuiniging is niets te mer ken. Het meest verrassende ls, dat men zonder noodzaak komt met belastingver- hooging. De V.B. ontkent stellig de nood zakelijkheid dezer verhooging. De fractie acht dit een ongelukkig voor stel. Er zijn sinds het vorige jaar groote verliezen geleden. In 89 ondernemingen is de laatste 2 jaar tijds 2 A 3 milliard verlies geleden. Spr. geeft tos, dat dit niet alleen zuiver binnenlandsche ondernemingen zijn, doch ook ondernemingen, waarin bulten- landsch geld gestoken is. Dit acht spr. een reden, nu n'et de belastingen te verhoogen. Eet voorstel van sprekers fractie, een bedrag van f 1 mlllioen uit het Wegen fonds terug te storten in het Fonds tot reserveering van batige saldi kan, naar spr. meent, geen overwegend bezwaar inhouden Dan houdt msn een stevig reservefonds tot opvanging van eventueele schokken. Na" een eventueel economisch herstel kan men aan een matige be'sstln"verhnoglng denken ln verband met, de dan ontstane gTootere draagkracht der bevolking. Thans beveelt spr. krachtig aan, niet over te gaan tot belastingverhooglng en zijn voorstel di-opfingp,onde aan te nemen. Spr. komt dan tot de bedrijven. Hij acht bet onhoudbaar, dat voor een duur het electriciteits- en waterleidingbedrijf onder één directeur staan. Hij vir.dt het jammer, dat Ged. Staten zijn standnunt niet deelen. Dat men nu den vacantietoe- slag niet wil afschaffen, betreurt spr. Vooral in dezen tijd verkeeren de arbei ders in dienst der provincie in een bevoor rechte po-Me. De loonen zbn goed, zij heb ben pensioen, het indexcijfer is gedaald met 15 pet. en daalt nog steeds. De va- ca"tietoeslag is dan ook, vo'"<ens spr., een uitdaging jegens arbeiders in particuliere bedrijven. Spr. kan niet direct tn°aan op het voorstel-De Miranda, tot instelling van een bureau voor den tuinbouw en daarvoor 1 mi'lioen bes-Mkbaar te stellen. De heer DE MIRANDA (S. D. A. P.): ..Pan de Neder'andsche Bank?" De heer ASSCHER: „Praat nu niet over de Nederlandsche Bank, die het slachtoffer geworden is van uw partijgenooten, mijn heer De Miranda.." De heer POLAK <S. D. A. P.) wijst op den groei der S. D. A. P. bij de laatste ver kiezingen. Dientengevolge moest de partij ook deelnemen aan de samenstelling van het College van Ged. Staten. De S. D. A. P. kan voor dit doei niet met den V. B. sa menwerken. Het karakter dier partii be'et dat. Van partii van vooruitgang is zij geworden nartll van reactie. De V.B. kan in deze nooit compagnon van de S. D. A. P. wor den. De heer ASSCHER: „Dat wenschen wij niet." De heer POLAK: „Dan moet uw partij er ook niet om jengelen." Als zij van ka rakter wijzigt, kan er over gesproken wor den. maar dat kan nooit, zoolang zij een partij van industrie en groot-kapitaal bliift. Spr. wilst dan op de artikelen en rede voeringen van mr. Bomans, van welker kennisneming mededeellng is gedaan ln de bijeenkomst ter bespreking van de verkie zing van Ged Staten. Er is in die ver gadering slechts gevraaed, of de democra tische politiek der laatste vier jaren door getrokken kon werden. Het antwoord was bevestigend. tenzij toen nog niet bekende -aken eventueel een wijzMng noodig maak- i-en. On dien "rond ging de 8. D. A P. met de po'itiek der R. K. accoord. Personen zijn de S. D. A. P. onverschillig. Het gaat om de po'itiek Nu heeft de heer Dekker (RK.) wel ver klaard, vrij te ziin, doch de heer Hooi) (R.K.) heeft dat hersteld. De R. K. Staats partij is niet vrij, tenzij er bijzondere om standigheden zijn. Zouden zich meer ge vallen voordoen als thans door den heer Dekker geschapen ls, dan zouden voortaan de besprekingen stenografisch vastgelegd moeten worden. Maar vcor zoo'n bespreking voelt spr. niet veel Spr. hoopt, dat de heer Dekker zijn „slip of the tongue" zal her stellen in deze vergadering. De heer Bomans moet met zichzelf uit maken, wat hij gezegd of geschreven heeft. Spr. wil slechts zeggen, dat vooral in dezen tijd overheidslichamen voorzichtig moeten zijn met het gooien van steenen, want zoo'n steen kon dan wel eens terecht komen ln het glazen huisje der provincie. Als regel worden door de overheidsli chamen de financiën goed beheerd, al kan men over te treffen maatregelen van mee ning verschillen. Spr. had gaarne gezien, dat een lid van Ged. Staten in zijn parti culiere uitingen dat ook erkend had. De toestand van de begrooting is niet ongunstig. De laatste tien iaren heeft wel intering plaats gehad, doch slechts op de gewone middelen en nog steeds is er een batig saldo. Toch willen de Ged. Staten de opcenten van 15 tot 21 verhoogen. Geroep: „Van 11 tot 16." De heer LAMBOOY (RJO„Dat is voor het volgend jaar. Wij leven vast een jaar vooruit." De heer POLAK kan niet meegaan met het vcorctel-Asscher, 1 milliocn uit het Wegenfonds te halen. Dat ls een ondeug delijk middel en zou het vertrouwen schok ken. Het opleggen van nieuwe lasten ls hard, maar het zijn opcenten op Inkomen en vermo-en, dus die moeten er zijn, alvorens men er van kan heffen. De milliarden verlies, welke geleden zijn, waarvan de heer Asscher sprak, zijn ver liezen op papieren, ver boven hun intrin sieke waarde omgedreven. De heer ASSCHER: „Wees voorzichtig, miinheer Po'ak." De heer POLAK: „U kunt niet weten, hoe voorzichtig ik de laatste maanden ge worden ben." Sprekers fractie zal het voorstelAs scher niet steunen. Als bezunigd kan wor den, zonder de sociale belangen te schaden, moet het initiatief daartoe uitgaan van Ged. Staten, die daartoe ook toezegging hebben gedaan. Spr. heeft in deze het vol ste vertrouwen in het college. Spr. wijst dan op den nood van den tuinbouw in Noord-Holland, wat een enke le rit door „De Streek" reeds bewijst. Een opmerkelijk verschijnsel is echter, dat de kool. welke op de productieplaatsen mets waard is, in de steden een aanzien lijken prijs vordert. Het is een prijs, wel ke niet zegt, dat er nood is in den tuin bouw. De tuinbouwer laat de regeling over aan den tusschenhandel. Veilingsvereeni- glngen en corporaties kunnen geen oplos sing vinden. Daarom heeft spr. met den heer De Miranda als eerste onderteekenaar een voorstel Ingediend, om in te stellen een In- en Verkoopbureau van Tuinbouw producten, te bepalen, dat dit bureau slechts werkzaam zal zijn in de periode van crisis in den tuinbouw, en als be drijfskapitaal 1 mlllioen ter beschikking te stellen. De heer DE MIRANDA (S.D.A.P.) wijst op de moeilijkheden van den Noord-Hol- landschen tuinbouw, ontstaan door de uitvoermoeilijkheden, maar ook door de niet vo'doende aanpassing aan de huidige omstandigheden. Hulp moet verleend worden, maar eerst moet onderzocht worden, of er voldoende afzet is voor de producten. Het leed voor den tuinbouwer begint eerst, als hU zijn Producten niet kwijt kan. Daarom meent de S.D.A.P., dat niet de hulp verleend nioet werden bil de productie, doch bij den afzet. De wanhoopstoestand der tuinbou wers is een neerslag van armoede. Ged. Staten willen nu een commissie van onderzoek. Uit de cijfers oyer de laatste jaren blijkt, dat honderden mil- lioenen K.G. groenten uitgevoerd worden per jaar, in 1930 412 mlllioen met een waarde van f 49 mlllioen. De opbrengst van de veilingen is met ongeveer 25 pet. gedaald en heeft het cijfer van 1922 weer bereikt. De maatregelen, door spr. voorgesteld, moeten eigenlijk door de regeering getrof fen worden. Het voorgestelde instituut moet het noodige bedrijfskapitaal hebben. De crisis wordt deels veroorzaakt door het feit, dat de producten niet voldoende uitgevoerd kunnen worden, maar er is ook nog de kwestie van den prijs. In 1929 kreeg de groothandel voor f 1.tien KG., en in 1930 11 K.G. En in de tuinbouwplaatsen zijn er slechts waardelooze prijzen. Er is dus iets niet in den haak en mede om dit te onderzosken. heeft spr. zijn voorstel in gediend. Als de overheid zich er mee be moeit, werkt dit preventief. Spr. zet ten slotte uiteen, dat het voor stel bedoeld is als crisismaatregel. Spr. wil niet staan tegenover de ploeterende plat telandsbewoners, zonder ten mtnste iets geprobeerd te hebben, om de uitkomsten voor die menschen te verbeteren. De heer SLINGENBERG (V. D. merkt op, dat het woord bezuiniging gauw gespro ken is. De Prov. Staten moeten vertrouwen stellen in Ged. States ten ci""i(>n van h"t pezuinlgingsstreven. T en aanzien van de belastingvevhooglng zal spr. zijn houding eerst definitief bepalen, na het oordeel van Ged. Staten vernomen te hebben. Spr. pp'ooft, dat een geraamde vermin derde be]a"tipfor'b-Pv,yst met 20 pet., eerder aan den lagen kant is. Eenige verhooging is daarom wel geboden. Het voorstel-Asscher zal niet moeten worden aangenomen. Het irdcxciifer. vooral voor voedsel en kleeding, is voor de ziekenhuizen belangrijk verminderd. Verschillende gemeenten hebben voorts zware verplichtingen t-u or—van de krankzinrdgerve-p'fw'r"». F»-. pn>nt dat den gemeenten wat meer vrijheid gelaten moet worden ten aanzien der plaats van verple ging. Om deze redenen acht spr. het wen- scheiuk, den verpleeyprijs te verlagen, waar toe hij een voorstel Indient. HM verwacht daarop geen uitspraak in deze vergadering, doch verzoekt Ged. Staten daarop prae- advies uit te brengen. Spr. vestigt dan de aandacht op den ge zonden toestand der bedrijven en brengt Ged. S'aten hulde voor het gevoerde beleid inzake het electriclteitsbedrljf. alsmede aan den arbeid van ambtenaren en werklieden, waardoor zoo spoedig het nieuwe gebouw voor het P. e. N. voleindigd is kunnen worden. De leiding van electriciteits- en water- leidi""bp'<rijf acht spr. voor één man te zwaar. De tegenwoordige functionaris ver dient voor ziin arbeid lof, maar spr. vraagt, of rd"t te veel is ge'-eken naar den toestand van het oogenblik. Mag wel blijven gevraagd wo"den de werkkracht en verantwoordelijk heid van één ambtenaar in deze functies? Spr. acht nauwkeurig onderzoek daarvan noedtg. Spr. acht den toestand der bedrilven ge zond, maar hij vraagt, of de afschrijvingen voldoende zijn. om dien gezonden toestand te behouden. Hij vraagt daaromtrent nadere inlichtingen. De vergadering wordt geschorst. In de middagvergadering deelt de VOOR ZITTER mede, dat na overleg met de voorstellers, het voorstelDe Miranda in deze bijeenkomst niet meer aan de orde zal komen, daar het te gelijk in behandeling zal komen met het voorstel tot het instel len eenor commissie van onderzoek. Over het voorstel zullen Ged. Staten van prae- advles dienen. De heer VOOGD (S.D.AP.) erkent met Ged. Staten, dat de financleele toestand eerder gunstig dan ongunstig te noemen ls. Spr. bespreekt dan de rijpere jeugd-vor- ming, welker nut en noodzakelijkheid hij betoogt. Hij dankt Ged Staten voor de ge dane toezegging in de memorie van ant woord en hoopt, dat zij op ruime basis him onderzoek zullen stellen. De werkloosheid besprekende, verdedigt spr. het nemen van maatregelen tegen de gevolgen der werkloosheid. Dienaangaande heeft hij volkomen vertrouwen in Ged. Sta ten. Hij verdedigt een door hem en andere raadsleden ingediende motie, te onderzoe ken, waar voorziening noodig is tot het treffen van maatregelen van rijks- of ge meentewege ter bestrijding van geestelijke inzinking bij jonge werkloozen en, zoo noo dig, 50 pCt. van het na aftrek der plannen nog bencodigd bedrag door de próvincie te verstrekken. Mej. RIBBIUS PELETIER (S. D. A. P.) verdedigt een voorstel, Ged. Staten uit te noodigen, ten spoedigste een onderzoek in te stellen naar den voedingstoestand der schoolkinderen in de provincie en in ge vallen van ondervoeding, onmiddellijk de ncodige maatregelen te treffen, om die kin deren gedurende eenigen tijd in een vacan- tie-kolonie te laten verzorgen. Voo-al moet onderzocht worden de toe stand ten platte'ande. Door een goede schoolvoeding kan veel worden voorkomen, doch deze bestaat lang niet overal. Spr. zou gaarne zien, dat door Ged. Staten op dit punt aandrang werd uit geoefend op gemeentebesturen. De heer BEUREMAKER (C. P.) roemt de politiek der communistische partij en keurt alle andere politiek af. Verder becritiseert hij de maatregelen van het babinet-Ruys de Beerenbrouck, welks politiek hij verderfelijk acht. Door de stichting van een Nationaal Crisis- Comité worden de lasten der regeering afge wenteld op de particulieren. Spr. verdedigt een motie, de tekorten te dekken door een grootere progressieve hef fing van inkomens boven de 2.500.—ter wijl geen belasting geheven moet worden van lagere Inkomens. Spr. stelt voor, een uitkeering te geven aan de noodlijdende tu'nders en boeren, aan hen en aan de werklooze landarbeiders, bovendien een toeslag te geven en wel zoo danig, dat zij een inkomen van 20 per week hebben. Het geld kan verkregen wor den door verhoogde opcenten op de inkom stenbelasting of door een heffing op het vermogen. Ook stelt spr. voor, aan de cpenbare lees zalen, welke door de provinc'e gesubsidieerd worden, te verzoeken, „De Tribune" weer ter lez'ng neer te leggen. Verder dient spr. moties in, betreffende werkverschaffing en tegen de 3 korting- wet. Geen der zeven voorstellen en moties wordt voldoende ondersteund, zoodat zij niet in behandeling komen. De heer COLIJN (A. R.) klaagt ever de slechte vergaderzaal. De raadzaal van Haarlem, waar vroeger vergaderd werd, acht spr. veel beter als vergaderplaats. Den economischen nood besprekende, wijst spr. er op, dat velen hun bez t verloren hebben. Spr. betreurt het, dat in de Memorie van Antwoord niet dieper op de vragen over be zuiniging is ingegaan Hij had wel wit meer uitvoerig over de mogelijkheid tot bezuinigen van Ged. Staten willen vernemen en merkt op dat belastingverhooging toch wel het al lerlaatste is, waartoe men moet overgaan. Hij begrijpt dat het moeilijk is om op een provinciale begrooting een millioen te bezui nigen. Maar hij vraagt, wanneer iedere ar. beider en particulier een vermindering van inkomsten heeft, ls hst dan wel geoorloofd, dat de ambtenaren van de provincie als op een eiland wonen ln een bevoorrechte posi tie? Spr. zou ook willen nagaan of niet te be zuinigen is op de subsidies wanneer de In stellingen, die subsidie ontvangen, ook be zuiniging toepassen. Ook vraagt hij, of het niet mogelijk s dat voor het Wegenfonds wordt geleend er. dat de baten vin het fonds nu komen ten gunste van de Inkom sten der provincie. De hee. DE JONG SCHOUWENBURG (OH.) is van oordeel, dat alleen wanneer een zoo bekwaam man als de heer Kooiman niet ln aanmerking had willen komen voor lid van Ged Staten, het passeeren van den Vrijheidsbond minder toelaatbaar zou zijn geweest. Spr. bespreekt verder den economischen toestand en gaat de moeilijkheden van land en tuinbouw na. Wanneer de pro vine».: steun aan land- en tuinbouw verleent zal ook steun aan de Industrie moeten worden ge geven. En dan zal het einde n'et te overzien zijn. Hij betreurt het, dat Ged Stater een on derzoek naar de mogelijkheid van bezui niging bij de prov. diensten en instellingen niet noodig achten. Voor spr Is het niet de vraag hoe komen we aan het bedrag voor die 18 opcenten, maar hoe kunnen wil <r tegen waken, dat wij in de toekomst die 16 opcenten niet te boven gaan. Ook spr brengt ter sprake de onbillijkheid die zou ontstaan, wanneer het provinciaal personeel tegenover het Rijkspersoneel in een bevoorrechte positie zou komen. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdagmorgen ha-f elf. Diefstal voorkomen Gisteravond w-rd door een bewoonster van de Landzichtlaan te Heemstede opge merkt, dat een manspersoon aan de over zijde, een perceel binnen ging en, .binnen zijnde, geen gebruik maakte van de electrt- sche veriichting, doch van een electrische lantaarn. Dit kwam haar verdacht voor, temeer omdat een tweede persoon, die op korten afstand daarvan met een rijwiel stond, met de fietsbel begon te bellen, toen deze haar zag. Beide personen verdwenen daarna per rijwiel. De Heemsteedsche politie werd door de bewoonster gewaarschuwd en toen deze te: plaatse kwam, was inmiddels ook de be woner thuis gekomen, die de straatdeur open vond. Het bleek, dat men in de voorkamer een buffet had gespend, doch vermoedelijk geen tijd had gehad, iets weg te nemen. Hier ter stede is in de Maria-Stichting overleden ln den ouderdom van 22 jaar, ae Eerw. Zuster Maria Adalberta, in de wereld Alida Maria Steur, van de Congregatie der Zusters Franciscanessen. Dochters van Je zus en Maria te Salzkotten. De plechtige H. Mis van Requiem zal worden gezongen op Woensdag 2 December, 's morsens te 9 uur, in de kapel van het Provinciaal Moederhu's „Alverna" te Aer- denhout, waarna de begrafenis. Wetsontwerp agenten en reizigers De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, betrekking hebbende op het wetsontwerp agenten en reizigers, ln welk adres een aantal wijzigin gen worden gevraagd. Naar Aneta-Holland verneemt, stelt dr. Van der Sleen zich voor, ook het volgend jaar weer als leider van een groepje toeris ten Ned. Indië te bezoeken Het plan is, be gin April per „Sibajak" naar Sumatra te vertrekken, dwars over Sumatra naar Pa dang te reizen, dan een kleine maand op Java te vertoeven en Bali te bezoeken. Eina Juni kan het gezelschap dan weer ln Neder land terug worden verwacht. Geboren: 27 Nov.: d. van A. F. Vrene- goor—Maerten z. van P. M. Mathot Rood 28 Nov.: z. van T. de Wid—Goed d. van R. Zwiers—ter Heide 29 Nov.: d. van A. M. Hennekam—van Schöll d. van S. de VriesPankowski 30 Nov.: z. van C. A. BuisBuijs d. van J. M. van Buren—Monteban d. van J. Koster —Post Overleden: 27 Nov.: M. E. Berends, 86 j., Kleverparkweg 28 Nov.: G. P. Barten, 75 jaar, Paul Krugerstraat C. P. v. d. Raadt, 66 jaar. Warmoesstraat J. A, E. de Suarz, 80 jaar. Westerhoutpark -• j. Stoelman 62 jaar Schagchelstr. J. Fond man Hilarius, 59 jaar, Kiininenaan A. J., 22 m., d. van M. E de Grauw, Van t Hoffstraat 29 Nov.: C. Galjkemavan Duivenboden, 74 jaar, Zijlweg M. Arink— Smal, 60 jaar. Gen. Bothastraat J. v. d. Velde, 56 jaar. Gen. de la Reijstraat A. M. Steur, 22 jaar, Kampcrlaan. Badhuis In het badhuis aan de Post- laan werden in de week van 23 tot en met 28 November genomen 562 douchebaden en 46 kuipbaden. Aan 41 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 9 volwassenen gebruik gemaakt. Gevonden voorwerpen Terug te beko men bij: Bureau Openbare Werken. Wipper- plein, een servetring en een keukenzeef; A. de Vries, Heerenweg 67. een aktemasch met inhoud: C. Gricöeling, Lombokstraat 36, een rozenkrans m étui; Robijn. Talmast aat 39, een autoband met velg; H. J. te Marvelde, Cloosterweg 20. een zilveren rozenkrans in étui; 8. Alsema, V. Leeuwerikstraat 54, Haarlem, een koralen halsketting: Bureau van polMie, Raadhuisstraat, een groene cein tuur, en een kinderportemonnaie. K. J. M. V. In het café van de wed. J. L. Brama had een propaganda-avond plaats, uitgaande van den R.K. Bond van Katholieke Jonge Mlddenttandsvereenigin- gen ln het bisdom Haarlem. Aanwezig waren de bondsmoderator, rec tor J. B. M. Timp uit Haarlem en de bonds voorzitter, de heer A. Lohman. De beide kapelaans van de St. Jozefparochie waren eveneens in de zaal. De Weleerw. kapelaan Van Straelen opende de vergadering met den christelij- ken groet, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en gaf hierna het woord aan dén bondsmoderator. Deze Wees er op, dat op het gebied van de organisatie van den middenstand steeds, een groot hiaat is geweest. Daarom is in ons bisdom opgericht een bond van kath. Jonge Middenstandsvereenigingen. In de groote steden vooral zijn reeds flinke ver- eenigingen met een groot getal leden op gericht. Juist ln dezen tijd ls het noodig, dat de middenstanders elkander leeren begrijpen, doordat het individualisme te ver is Inge worteld. Het ls niet de bedoeling hier in Noord- wijkerhout een club van vei maak op te richten, doch de bedoeling ls jongemannen een apostolaat te doen uitoefenen, om het Koninkrijk van Christus steeds verder te verbreiden; hierdoor staat op den voor grond godsdienstige vorming door apologe tische cursussen, retralten, enz., waarnaast zieh aansluiten een boekhoud- en talencur sus. In hun clubs vinden de Jonge mannen vriendschap en ontspanning. De bondsvoorzitter gaf hierna nog eenige toelichting op het streven van den bond. Er was gelegenheid gegeven tot het sui len van vragen. Aan het einde van de vergadering gaven zich 27 personen op als lid, zoodat de op richting van een Jonge middenrtandsver- eeniging te Noordwijkerhout een felt is geworc'en. De vergadering werd door kapelaan Van Straelen met den chrlstelijken groet geslo ten. „Ons GenoegenGisteren vergaderde de tjsvereeniglng „Ons Genoegen". Bij de ope ning der vergadering liet de voorzitter de heer Joh. Schoorl, uitkomen, dat het aan de vergadering zou liggen of de ijsclub die bijna 24 jaar heeft bestaan, doch den laatsten tijd in ledental sterk is achteruitgegaan, nog langer reden van bestaan heeft. De heer G. Bakker las de notulen van de laatst gehou den vergadering, waarna de penningmeester een overzicht gaf van den flnancieelen toe stand. Hieruit bleek, dat er nog een batig saldo was van f 40.75. De heer Bakker zette duidelijk uiteen met welke moeilijkheden de club steeds heeft te kampen gehad. „Medewerking van de leden heeft het bestuur bijna altijd gemist". Daar om vervolgde spr. wil „Ons Genoegen" weer levensvatbaarheid krijgen, ls het noodig, dat er met energie zal worden gewerkt en dat er nieuw bloed ln het bestuur zal worden ge bracht. Uit de besprekingen die verder volg den bleek duidelijk, dat de meerderheid was voor behoud der club. Een stemming daarover gehouden bevestigde dit ten volle; het resul taat daarvan was 14 stemmen vóór en 4 tegen. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een geheel nieuw bestuur. Dit gaf veel moeilijkheden, want uit de discussies bleek, dat er maar weinigen waren die een bestuursfunctie wilden vervullen. Een gehouden stemming bracht ook niet direct het gewenschte resultaat. Na nog eens van gedachten te hebben gewisseld was een over eenkomst bereikt en werden na een nieuwe stemming tot bestuursleden gekozen de hee- ren G. Hendriks, A. J. Ploeg en Philippo, de eerstgenoemde als voorzitter. Ook blijven nog vier leden van het oude bestuur, n.l. de hee- ren G. Bakker, J. Schoorl, D. Schoorl en A. P. Stokman, in het nieuwe bestuur verbon den. In de rondvraag werd besloten, dat zoo spoedig de gelegenheid zich voordoet, wed strijden zullen worden gehouden op de Fort gracht en dat daar eenige attracties aan ver bonden zullen worden. Of de club zich nog an zal sluiten bi) den grooten bond zal het bestuur zoo spoedig mogelijk uitmaken. Hierna voglde een verloting en sluiting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6