Buiten landsch cN^ieuws vitREia. PASTILLES DROSTE feuilleton derde blad &£t#c£ ive£/lofn, Het Kasteel Roche-Mcire 61 WOENSDAG 2 DECEMBER 1931 BLADZIJDE 1 De Tweede Tafel conferentie geëindigd Plet conflict China-Japan De toestand in Duitschland De Tarievenstrfjcl Debat in de Belgische Kamer Opstand in Mongolië De onderhandelincren van Flandin De Fransche Kamer Gemengde Buitenlandsche Berichten Brutale roofoverval op boeren De „putsch" in Hongarije De winter zet in Duitschlands betalingscapaciteit De noodtoestand in Beieren Storingen in Oostenrijk Mislukte treinaanslag Betalingsmoeilijkheden te Chicago RADIO-OMROEP KORT NIEUWS ONOVERTROFFEN SMAAK EN KWALITEIT Nadat de Ronde Tafelconferentie een tijd kng niets van zich had laten hooren, zijn de laatste weken met verdubbelden ijver de be sprekingen voortgezet. En niet met het allerbeste succes. Het ver- Saek van het Indische Congres aan Gandhi. °m zoo spoedig mogelijk terug te keeren schynt als een keerpunt geweest te zijn bij de onderhandelingen, welke bedoeld waren le t: achten tot overeenstemming te komen. Doch het bleek, dat men er steeds verder af raakte. En zoover kwam het reeds, dat de vorige week de Mahatma durfde te gaan dreigen; in Engelsch-Indië zou men reeds klaar staan, om opnieuw tot openlijk verzet °ver te gaan, indien men niet kreeg wat men w«nschte. In verband daarmede drongen he chten door over eventueele interneering van Gandhi. Thans heeft deze hoofdpersoon op de Tweede Ronde Tafelconferentie een nieuwe rede daar Behouden, waarin hij den wenscht uitte, wel compromis met Engeland te willen slui- mits Engelsch-Indië zijn algeheele Vrijheid kreeg. Het oude standpunt dus, waarin deze ^echter voor vrijheid geen wijziging wenscht brengen. Eerst als zijn land verkregen heeft, wat het eischt, wil hij over een com promis spreken. Een andere oplossing wil nij Plet aanvaarden. Thans is de conferentie gesloten. Mac Donald heeft verklaard, dat niet van een Ptislukking gesproken mag worden. Deze Piting lijkt wel wat erg' optimistisch voor het •Pin of meer doodloopen der besprekingen. of het beroep op Gandhi zal helpen, zul len de komende weken wel uitwijzen. Uiteenzetting van de resultaten j, R'J den aanvang van de slotzitting der f'nnde Tafel-conferentie gisteren werd door ^cDonald een boodschap van den koning °?rgelezen, waarin het o.m. heet: Het is mijn vurige wensch, dat de groo- j6, Indische volksgemeenschappen, onder uwe siding, met geduld en verdraagzaamheid o°rt zullen gaan op den weg van samen werking en rustige gedachtenwisseling, wel en uw pogingen hun zoo duidelijk hebben Bewezen. B McDonald gaf vervolgens nogmaals een uiteenzetting van de politiek der regeering en zeide, dat hij speciaal gemachtigd was, °m aan de afgevaardigden der Ronde Tafel conferentie en aan neel Britsch-Indië de verzekering te geven, dat de politiek der vo rige regeering ook de politiek is van deze re dering. MACDONALD Hy herhaalde vervolgens de voornaamste Punten dézer politiek, betreffende de over dacht van de verantwoordelijkheid aan de centrale en provinciale wetgevende lichamen Van indië met zekere voorwaarden, o.a. in- ^ke de financieele verplichtingen en de échten der minderheden gedurende het °vcrgangstijdperk. De regeering, aldus MacDonald, spreekt upnieuw haar vertrouwen uit in een Al-In- P'sche federatie, waarin zij de eenige oevre- u'gende oplossing ziet van het constitutio- ueeie vraagstuk. De Britsche regeering is ook voornemens, j .U plan verder te vervolgen en al het moge- UJke te doen, om de hinderpalen te overwin nen, die de verwezenlijking ervan in den weg staan. Men mag niet spreken van een mislukking der conferentie, er zijn integendeel groote vorderingen gemaakt, die de meest optimis tische verwachtingen overtroffen hebben. De commissies, welke de conferentie heeft aanbevolen, zullen zoo gauw mogelijk het volgend jaar in Indië in werking worden ge steld. De afgevaardigden zullen nog eenmaal bijeen moeten komen voor de slotrevisie van het geheele ontwerp. Er moet voordien nog van gedachten gewisseld worden en verschil lende belangen moeten met elkaar in over eenstemming gebracht worden, voor men al- gemeene ideeën in een bruikbare grondwet kan omzetten. Met een toespeling op het feit, dat men in zekere kringen aandringt op het alvast verleenen van volledige verantwoordelijkheid aan de provincies, merkte MacDonald, onder toejuichingen uit de conferentie, op, dat het duidelijk is, dat een dergelijk gedeeltelijke oplossing de afgevaardigden niet zou bevre digen, en dat de regeering niet zal blijven aandringen op een verantwoordelijkheid, die de betrokkenen op het oogenblik niet aanbe velenswaardig achten. Eerst wanneer men ook verder niet tot een regeling blijkt te kunnen komen inzake de verschillende volks gemeenschappen, die voor alle partijen aan nemelijk is, zou de regeering gedwongen zijn, een voorloopig ontwerp in toepassing te brengen. Een beroep op Gandhi. Nadat Gandhi namens alle gedelegeerden den Britscben premier dank had gebracht voor zijn leiding, nam MacDonald nosrmaals het woord, om in het bijzonder een beroep te doen op Gandhi, om den weg te gaan, dien het verstand wijst, den weg der ver zoening en der samenwerking, teneinde aldus het doel een autonome regeering van Indië te bereiken. Hierna werd de conferentie voor onbepaal- den tijd verdaagd. Het Compromisvoorstel van den Raad van den Volkenbond De Commissie van Twaalf van den Raad van den Volkenbond heeft het ontwerp reso lutie der redactiecommissie aangenomen. Donderdagm'dciag zal een openbare bijeen komst van den Raad worden gehouden, waarin het compromisvoorstel zal worden aangenomen. Het voorstel omvat zes punten. Men heeft aan de oorspronkelijke punten de regeling voor het gebied van Tsjing Tsau toegevoegd. Er wordt in de resolutie herinnerd aan de beloften op 30 September afgelegd en wordt een zoo spoedig mogelijke ontruiming vooropgesteld. Den partijen wordt verder ver zocht af te zien van alle vijandelijkheden en daartoe opdracht te geven aan de bevelheb bers hunner troepen. Het vierde punt betreft de enquêtecom missie. Voorts zullen beide partijen en de raadsle den den raad op de hoogte mosten houden van de gebeurtenissen in het Verre Oosten en ten slotte wordt Briand gemachtigd den Raad, wanneer hij dit ncodig acht, vóór 25 Januari wederom bijeen te roepen. Tciansr H oe Liang geeft het bevel tot terugtrekken. Semi-offic'eel wordt medegedeeld, dat maarschalk Tsjang Hsoe Liang allen Chinee- schen strijdkrachten tusschen Tsjing Tsjau en Moekden bevel heeft gegeven terug te trekken. Alle vijandelijkheden tegen de Ja panners moeten worden gestaakt. De houding der Sociaal-Democraten De Sociaal-Democratische Rijksdagfractie die met den Partijraad een bijeenkomst had, welke verscheidene uren duurde, verspreid de over deze bijeenkomst, waarin organisa tie- en tactiekkwesties behandeld werden, een uitvoerig communiqué. Men heeft de partij- en fractieleiding vrij heid van handelen gegeven, met dien ver stande evenwel, dat de fractie na de publi catie van de nieuwe noodverordening op nieuw zal bijeenkomen om haar standpunt te bepalen. Breltscheid over de eischen der Sociaal-Democratie In de bijeenkomst der Soc'aal-Democra- tische Rüksdagfract e en den Partijraad der S. P. D. heeft de fractievoorzitter, dr. Breitscheid, het woord gevoerd over den polit'eken toestand en over de werkzaam heden van het fractiebestuur. Volledige overeenstemming werd bereikt in de beoordeeling van den buitengewoon ernstigen toestand, terwijl de sociaal- democratie den strijd tegen het fascisme en de sociale react e met den inzet van alle krachten zal voeren. Wat de verscherping der econom'sche crisis betreft, hernieuwt de fractie haar wensch, dat alle krachten ter bestrijding van de crisis, welker internationaal karakter maatregelen van internationale overeen stemming en samenwerking noodzakelijk maakt, moeten worden ingezet. Verlichting van de buitenlandsche betal ngen, volledige ontlasting van het economisch leven, zoo lang de economische depressie duurt, her stel van de credietwaardigheid, overeen stemming over de hooge beschermende rechten zijn voorwaarden voor het bestrijden der crisis. Wat de binnenlandsche economische politiek betreft, eischt de sociaal-democratie handelend optreden tegen de monopol sti- sche kringen. Nieuwe loons- en salarisverlagingen, die dc prijsdaling weer zouden te niet doen. kan de fractie in nauwe samenwérk ng met de vakbonden niet toestaan Zij eischt van de Regeering de vervulling van haar toe zegging het collectieve arbeidsrecht onaan getast te laten. Vermindering van het wer kelijk loon beteekent een nieuwe vergroo- ging van de cris s. Nieuwe saneeringsmaat- iegelen mogen niet het verdere sociale ver slechtering brengen. Het is thans noodzake lijk ook buiten het parlement door het afweren van elke terreur en pogingen tot intim'datie de basis te v'nden, waarop de parlementaire vertegenwoordigingen haar acties kunnen uitvoeren. Benoeming van een Rijks commissaris aanstaande? De „Beersenkurier" meldt: Naar verluidt ligt het o.a. in de bedoeling der Rijksregee- ring een speclalen Rijkscommissaris te be noemen met verstrekkende volmachten met betrekking tot het vraagstuk der prijsbe weging en om de prijsdaling ut te voeien. Breitscheid voor ontwapening Gisteravond heeft de soc. dem. Breitscheid een redevoering gehouden over de ontwape ning en den binnenlandschen politieken toe stand Hij legde er daarbij den nadruk op, dat volgens de, verdragen ongetwijfeld een Duitsch juridisch recht bestaat op de ont- wapening der andere staten. Verder legde hij er den nadruk op, dat Frankrijk niet on schuldig is aan het groeien van het nationa lisme in Dirtschland. De Fransche goud- politiek brenat het radicale nationaM'me nieuwe werklozen en vertwijfelden. Maar ook de Duitsche machthebber zijn niet on schuldig aan de ontwikkeling. Spr. gelooft niet, dat de nat. soc. Putsch te verwachten is, maar hij gelooft, dat zij pogen de nog weerstrevende gedeelten van het burgerdom en ook de arbe'ders te intimideeren De riiksreeeering heeft r'en plicht ahe machtsm'dde'en aan te wenden tot den af weer. Zij heeft dat tot dusverre niet ge daan. De s~c dem. partijraad heeft derhalve ver-aaande besluipen genomen, partijraad en rüksdagfractie eischen, dat de regeering staat en arbeiders beschermt tegen nat. soc. overvallen. In de Belgische Kamer vond gisteren een debat plaats naar aanleiding van de inter pellatie van den Katholiek Sinzot over de buitenlandsche economische politiek der re geering en meer in het bijzonder over de maatregelen die zij van plan is te nemen, om het afzetgebied in het buitenland te vergroo- ten. In antwoord op dezen interpellaties consta teerde minister Hijmans, dat een vergrooting van het afzetgebied door alle landen wordt nagestreefd. Alleen deze politiek toch kan Europa van den ondergang redden en om deze te verwezenlijken denkt men er ook voor België over, tolunies te sluiten. Niets is echter moeilijker te verwezenlijken. Alvorens eén tolunie te sluiten, moet men onderzoeken, welke de belangen zijn van de contracteerende partijen. Frankrijk, ging minister Hijmans voort, be schermt met kracht zijn landbouw, terwijl wij steeds vrijhandelaars zijn geweest. Frank rijk is een gesloten vat, waarbij Europa be lang heeft, maar dat omgekeerd geen be lang heeft bij Europa. Een tolunie zou slechts mogelijk zijn, als een dezer landen zijn poli tiek los liet. De minister herinnerde in dit verband aan de DuitschOostenrijksche tolunie waarop Vandervelde constateerde, dat het hier twee geheel verschillende gevallen betreft en dat een tolunie tusschen Frankrijk en België in het geheel niet te vergelijken is met het tol verbond, dat Duitschland en Oostenrijk wil den sluiten. Hiimans zeide daarop het gevaar aan de tolunies verbonden en de gevolgen, die zij voor de internationale politiek kun nen hebben, te zullen aantoonen en wees er op, dat een regiem van differentieele tarie ven niet gosd is voor België. De minister wil. dat België de crisis met eigen krachten te boven zal komen, maar wees de idee van een tolunie met Nederland niet van de hand. In- tusschen behooren wij tot die landen, zeide de minister, wier uitvoer tot nu toe het minst geleden heeft en wij zullen de onderhande lingen voortzetten. Donderdag zal een stemming naar aanlei ding van de interpellatie van Sinzot plaats hebben. Stichting van een nieuw rijk? Engeland staat geen sancties toe In politieke kringen hecht men te Londen meer dan gewone beteekenis aan de verkla ringen van Sir John Simon in het Lager huis, volgens welke de Engelsche regeering niet alleen bij het conflict in Mandsjoerije, doch ook bij alle toekomstige aangelegen heden alles in het werk zal stellen om sanc ties te vermijden; mede in verband met de geruchten dat Frankrijk bij niet betaling der Duitsche verplichtingen volgens het Youngplan Duitschland zal binnentrekken, heeft een en ander groote beteekenis. Men vat dit op deze wijze op, dat Enge land de kwestie der herstelbetalingen onder geen enkele omstandigheid als een voorwend sel zal beschouwen om sancties toe te staan en dat de Britsche Minister van Buiten landsche Zaken een duidelijke wenk hiermede aan Frankrijk zou hebben gegeven. Vermoed wordt dat of tijdens het bezoek van Sir John Simon aan Fariis of tijdens het verblijf van Flandin te Londen de Fransche Minister van Financiën den Britschen minister opmerk zaam heeft gemaakt op de clausules van het Youngplan, welke sancties door de betrok ken mogendheden onafhankelijk van elkaar mogelijk maakten. Worden de verkiezingen vervroegd;1 In de wandelgangen van de Fransche Ka mer, die gisteren opnieuw de kwestie der nationale bewapening besprak, liep het ge rucht, dat het in de bedoeling ligt, de ver kiezingen te vervroegen. Verscheidene af gevaardigden bevestigden, dat men zich in parlementaire kringen levendig met deze kwestie bezig hield. Besluiten of voorstellen in deze richting zijn er echter nog niet. Eisenberger wil nu den Rijkskanselier de eischen der Beiersche boeren voorleggen en hem aan zijn woord herinneren. Na het gebeurde in Hessen De N.S.D.A.P. en Dr. Best De persdienst van de N.S.D.A.P. deelt me de, dat de Commissie van Onderzoek heeft besloten, dat de partijgenooten Dr. Best, ven Davidsohn, Stavinoga en Wassung niet in een officieele partijfunctie werkzaam mogen zijn in afwachting van het onderzoek van den Oberreichsanwalt. Nadat de laatste een beslissing heeft ge nomen, zal de partycommissie verder haar standpunt bepalen. Rijke buit voor de daders Naar uit Lublin (Polen) gemeld wordt, is op den straatweg bq Zawada, die door een dicht woud loopt, een brutale roofoverval gepleegd door gewapende bandieten op een veertigtal boerenwagens. Onder de boeren die de wagens bestuurden, brak een paniek uit, met het gevolg, dat de meesten een voudig wegliepen en hun wagens in den s'eek lieten. Een'gen die op hun wagens waren blijven zitten leverden al hun geld aan de roovers uit, die met een rijken buit sporloos verdwenen zijn. Aanslagen op ministers? De Hongaarsche Minister van Vardediging, Goemboes, heeft de politie er van in kennis gesteld, dat Maandag een verdacht persoon verscheidene uren zich in de omgeving van zijn woning heeft opgehouden, en blijkbaar op hem wachtte. Het is de politie gelukt den man te arresteeren. Omtrent zijn bedoe lingen heeft men nog geen opheldering ge kregen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Keresztesi Fischer, deelde de politie mede. dat twee knapen onder een voorwendsel zijn woning zijn binnengedrongen en door ge welddadig optreden het huis doorzocht heb ben. Een onderzoek wordt ingesteld. Wat de „putsch"-beweging betreft, de po litie heeft vastgesteld, dat aan het hoofd der beweging een uit zes personen bestaande commissie stond Vannay, de eenige militair onder de gearresteerden zal voor het Mili tairgerechtshof terecht staan. President Hoover .voorzitter der conferentie? De „Herald Tribune" publiceert, naar het N. T. A. uit New York meldt, een copyright- bericht uit Parijs, volgens hetwelk invloed rijke kringen der B. I. B. overwegen presi dent Hoover uit te noodigen het voorzitter schap op zich te nemen van de conferentie, die zal beraadslagen over aanneming en uit voering der voorstellen betreffende de Duit sche betalinsscapaciteit, opgesteld door de krachtens het plan Young bestaande com missie. „Eisenberger, kom bij mij" Gisteren vond te Traunstein in Opper- Eeieren een bijeenkomst plaats van 107 bur gemeesters uit dat gebied, in welke bijeen komst de nood, in het bijzonder van de boe ren in het gebergte, werd geschilderd. Op deze vergadering deelde het lid van den Rijksdag, Eisenberger, mede, dat hij nog de ze week een onderhoud zou hebben met den Rijkskanselier en hem daarbij herinneren aan 14 April 1930, toen Brüning na de ge denkwaardige stemming in den Rijksdag ge zegd had: „Eisenberger, gij hebt mij heden het politieke leven'gered. Wanneer ge eens iets noodig mocht hebben, kom dan bq my." De plotseling ingetreden koude heeft in verschillende gedeelten van Oostenryk groote storingen veroorzaakt In Beneden- Stiermarken woedt sedert Zondag een krachtige sneeuwstorm, die vry groote schade heeft aangericht. Hcogspannings- en telefoonle dingen zyn op vele plaatsen vernield. Hierdoor konden vele plaatsen niet van stroom worden voorzien, waardoor een aantal industrieele ondememnigen gedwongen waren het bedrqf stop te zetten Te Judenburg is een zware regen gevallen, terwijl het stevig vroor, zoodat de straten onbegaanbaar werden, en de autcbusmaat- schappijen het verkeer van Graz naar Judenburg hebben moeten stopzetten. In Opper-Oostenrijk Tot nu toe onbekende daders hebben in de nabijheid van Praegarten (Opper-Oostenrqk). welke plaats ongeveer 25 K.M. ten Noord- Oosten van Linz ligt, getracht een personen trein te doen ontsporen. Hiertoe hadden zq op eenige plaatsen ongeveer 100 meter van elkaar wiggen en steenen op de rails gelegd. De aanslag mislukte evenwel, daar de hin dernissen den trein wel tot staan brachten, doch een ontsporing niet plaats vond. Ver- moedelqk wilden de misdadigers een geld- trommel plunderen, die in den .trein werd meegevoerd. De trein kon zqn reis, nadat de rails weer in orde waren gebracht, voortzet ten. Van de daders is geen spoor ontdekt. Een beroep op de gezeten burgers Chicago bevindt zich opnieuw in beta- 1 ngsmoeilijkheden. In een vergadering der 5U rqkste inwoners der stad verklaarde de burgemeester, dat Chicago slechts gered kan worden, wanneer de gezeten burgers steun verleenen. In de eerste plaats dienen de salarissen der politie, der brandweer en der onderwyzers betaald te worden. Deze laatste categorie heeft in het afgeloopen jaar slechts één maand salaris ontvangen. Op dezen dringenden oproep werd een comité tot steunverleening aan de stads- f nanciën gevormd. De „gezeten" burgers zullen verzocht worden, een gedeelte hunner belastingen vooruit te betalen. Tevens zal gen nieuwe gemeenteleening worden uitge schreven. DONDERDAG 3 DECEMBER 1931 HUIZEN, 1875 M. 8.00—9.15 K.R.O., 10.00 NCRV. 11.00—2.00 KRO. Hierna NCRV. 8.009.15 en 10.0010.15 Gramofoonplaten, 10.15 Ziekendienst, 10.4511.30 Gramofoon platen, 11.30 Öodsd. Halfuurtje, 12.15—2.00 Concert KRO-orkest onder leiding van J. Gerritsen, 2.00 Handwerkcursus, 3.003.45 Vrouwenuurtje, 4.00 Ziekenuurtje, 5.00 Cur sus Handenarbeid voor de jeugd, 5.456.45 Pianorecital door mej. R. de Cocq, 6.45 Knip cursus, 7.00 Vragenhalfuurtje, 7.45 Ned. Chr. Persbureau, 8.00 Concert Chr. Politie Muziek vereniging „Crescendo" onder leiding van Chr. W. H .Ripken, 9.009.30 Causerie „Fa milie-contact", 9.3010.15 Vervolg Concert. O.a. Ouverture „Norma", Bellini, ca. 9.45 Vaz Dia-, 10.1511.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 298 M. Uitsluitend AVRO- uitzending. 8 00 Gramofoonplaten, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gramofoonplaten, 10.30 Voordracht door Julia de Gruyter. 11.00 Concert Betsy van Praag (Piano) en Eli sabeth VermeulenSteffelaar (zang), 11.45 Gramofoonplaten, 12.00 Concert door het Lunch Trio, 1.45 Gramofoonplaten, 2.00 Half uur voor de vrouw, 3.00 Knipcursus, 3.45 Gramofoonplaten, 4.00 Ziekenuurtje, 5.00 6.30 Concert door het Omroeporkest, 6.30 Sportpraatje door H. Hollander, 7.00 Vervolg Omroeporkest. O.a. Eine kleine Nachtmusik, Mozart, 7.30 Engelsche les, 8.00 Gramofoon platen, 8.1510.15 Concert Residentie-Orkest onder leiding v A. v. Raalte, met medewerk, van Viola Mitchell (viool). O.a. Vioolconcert b-moll, Saint Saëns, ca. 9.00 Causerie over den Volkenbond. Vervolg Concert: o.a. 1ste Arlésienne-suite, Bizet en Ouverture 1812, Tschaikowsky, 10.15 Vaz Dias, 10.30—12.00 Kovacs Laios en zijn orkest. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding, 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert door Reginald Foort, 1.20 Gramofoonplaten, 1.35 2.20 Concert door het Sted. Orkest van Bir mingham onder leiding van Leslie Heward, 2.25 Voor de scholen, 3.20 Kerkdienst, 4.30 Dansmuziek door Jack Payne en zijn BBC- Dansorkest. 4.50 Concert door het Grosvenor House Orkest onder leiding van J. Meeus, 5.35 Kinderuur, 6.20 Berichten, 6.50 Beetho ven's Piano-sonates door Dorothy Moggrid- ge, 7.10 Duitsche causerie, 7.40 en 7.50 Le zing, 8.20 „The Ridgeway Parade", zang- en dans-revue, 9.20 Berichten, 9.40 Lezing „What I would do with the world", 10.10 Solisten concert, bariton en piano, o.a Mazurka en Scherzo in b-moll, Chopin, 10.50 Kerkdienst?, 11.0512.20 Dansmuziek door Jack Payne en zijn BBC-Dansorkest. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05; 12.50; 1.25 Gramofoonplaten, 8.20 Vroolijk halfuurtje, 9.05 Esopa van Th. de Banville, 9.50 Operafragmenten (Gramofoonplaten), O.a. uit Carmen, Bizet. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 Gra mofoonplaten, 12.251.50 Concert onder lei- ding van Wolf, 4.205.20 Liederenconcert, G. Baum (bariton), begl. Grape, 7.20 ,.Wir durchtanzen ein Jahrhundert", Omroeporkest en solisten. Hierna: Bij de Zesdaagsche te Keulen, 10.30—11.50 Avondconcert onder lei ding van Eysoldt. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Concert uit het Palace-Hotel. 2.004.00 Mo- gens Hansens Orkest, 7.308.20 Orkestcon- cert o.a. Turksche Marsch uit „Ruinen von Athen", Beethoven, 8.20—9.05 Radio-tooneel, 9.05 Moderne Pianomuziek, 9.209.30 Radio- schets, 9.4510.20 Moderne Muziek. O.a. ..Der Jager aus Kurpfalz", P. Hindemith, 10.20 11.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Orkestconcert, 6.50 Gramofoonplaten, 8.20 Volksliederen en Potpourri's. Orkestconcert, 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten, 8.20 Concert Omroeporkest. O.a. Ouverture Tooverfluit, Mozart, 9.20—10.20 Vervolg Concert. O.a. Wals ..Der Rosenkavalier." ROME. 441 M. 8.20 Feestavond ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van de Zeevaartkundige Academie onder leiding van Pietro Mascagni. ZEESEN, 1635 M. 6.50 Oud-Weensche Dansavond met medewerking van Orkest en Otto Fasze] (tenor). 8.15 Lezing, 8.45 Hoor spel „Advent" van R. Mirbt, 9.35 Berichten. Hierna uitzending van het slot der Zesdaag sche Wielerwedstrijden te Keulen. Vervolgens tot 11.50 Dansmuziek door de kapel van Ey soldt onder leiding van Fensis. Toen in een woning te Stock holm ongedierte werd verdelgd, ontplofte plotseling en daarbq gebruikt gas. De muren stortten in en er ontstond een brand, die zich uitbreidde tot de belendende per- ceelen. De beide personen, die de zuivering uitvoerden, werden zwaar gewond. 23 November was het aantal werkloozen in Engeland met 33.000 afgeno men in vergeiyking met de voorafgaande week. De vroegere party voorzitter van de Duitsche Nationale Party in Tsjecho-Slo- wakije, Dr. Brunar, heeft in een open brief aan den huidigen voorzitter mededeeling ge daan van zqn uittreden als lid der party. De eisch van 100 pond sterling, inge steld door Miss May Shepherd voor ten be hoeve van Charlie Chaplin verricht werk als secretaresse is toegewezen. Charlie Chaplin berustte in het vonnis. De kosten zijn voor Miss May Shepherd. In Mongolië is een opstand uitgebroken, die tegen de Nankingregeering zou zqn gericht Japanners zouden hierin de hand hebben De opstandelingen willen de binnen en bui ten China gelegen deelen van Mongolië ver eenigen tot een nieuw Mongoolsch rijk. (Naar het Fransch) door MARIE MARECHAL Vertaling van Jac. J. Schoon. ÏO. M'sleur vlcomte, wat haalt u zich nu in 'hoofd! schreeuwde Jean Louis, u voert onr 'egelrecht op de blinde klippen van deze drmaledijde bocht! Zeker, m'n jongen, maar wat hin dert dat? Als wij vastloopen, zullen wij het )®el bespeuren, en ik geloof, dat jq noch ik bang zijn voor een mondvol zeewater! Waarachtig niet! antwoordde Jean ^ouis met zijn lorschcn, vroolijken iach. Ik heb 't alleen maar gezegd, om u op merkzaam te maken. Doch van het cogen- J'ki af, dat u mij zeide, dat u het pleiziei doet Overigens, voegde Guillaume, als ter Verontschuldiging zijner dwaasheid erbij, 'eedt juist de ebbe in; de rotspunten ver enen reeds hare leelijke kleine koppen en '-'innen ons niet meer uit de hinderlaag na deel doen! Terwyi hy zelf aan t roer bleef, roeide V'i'i makker met veel beleid, om op de rich- 'dg van het roer geen invloed uit te oefenen, en zoo kwamen zq behendig tusschen de vele kleine klippen en zandbanken door voorwaarts. Zij beiden kenden de verrader- lqke plekken en konden met oplettendheid en kracht gemakkelijk elk gevaar vermijden. Nu eerst werd Antoinette hen gewaar, daar zij het hoofd toevallig ophief, hetwelk zij sinds eenige minuten gebogen had. Zij be antwoordde Guillaumes groet door met haar zakdoek te wuiven. Nu verdubbelde hij zijnen qver, om ten spoedigste tot haar te gera ken. De terugwijkende golven, die van de klip pen naar zee spoelden, bereidden hun een nieuwe hindernis; zij braken zich met krac,:t tegen het ranke vaartuig. Het jonge meisje aan den oever begon zich ongerust te ma ken Verwijdert jelhi! schreeuwde zq, terwijl zij uit alle macht trachtte hare zwakke stem tot hen te doen doordringen, verwijdert je lui, poogt niet hier te landen! Guillaume, ik bezweer je! Maar Guillaume hoorde haar niet; hij had nu ook geen tijd meer op zqne nicht te let ten, maar moest al zijn kracht en behen digheid in 't werk stellen, opdat de ebbe her: niet meesleurde. Houd vast, Jean Louis! schreeuwde hij nog een paar flinke riemslagen, en wy zqn er. En de boot stuurde in zulk een nauw ka rma), dat het jonge meisje meende, die voor hare oogen te zien verbrqzelen, het kieir.e vaartuig verhief zich somwylen op een golf rug hoog omhoog, om dan weer voor een oogenblik spoorloos te verdwijnen, zoodat Antoinette, door angst aangegrepen, de oogen sloot en in een innig gebed God om hulp smeekte. Plotseling hoorde zij in hare onmiddellijke nabijheid het zachte gerucht van roeislagen: een vroolijke stem riep haar bij haar naam. Gered! Met een zwaren zucht van ver lichting zag zij Guillaume naar haar toe komen. Hq droop van zeewater; hq had 'ot aan de knieën door het water gewaad, daar het hem niet gelukken wilde, op 't droge te landen. Terwijl hij op Antoinette toetrad, deed Jean Louis zijn best, de boot op 't strand te trekken. Ach neef, wat 'n angst heb je mij aan gejaagd! riep zij, nog bleek en zenuwacht g Welk een onvoorzichtigheid! Ik dacht reeds, je voor m'n oogen te zien sterven! Ik zou mij geen schooner lot kunnen voorstellen, antwoordde de jonge man lachend. Waarom moest je ook juist tusschen deze klippen landen? Om je nog te ontmoeten, n'chtje! Weet je wel, dat ik sedert drie weken naar jé komst gereikhalsd heb? Wat 'n dwaasheid! fluisterde Antoi nette met zacht verwijt. Om zulk een klei nigheid zqn leven op 't spel te zetten! Guillaume haalde zqn schouders op; tege- lqkertyd vertoonde zich op z'n voorhoofd die leelijke rimpel, welken Antoinette reeds twee of driemaal gedurende hun kort gesprek had opgemerkt. Bah! Het leven, mompelde hij, 't is mq geen oortje waard! Het leven is een geschenk van God, gaf het jonge meisje ten antwoord en legde in haar stem heel hare liefdevolle zachtmoedig heid en zoo heerlqk schoon het is, het op te offeren voor den plicht of voor het heli van den evenmensch, zoo misdadig en zinne loos is het, het leven voor een ydel en ge vaarlijk genoegen in de waagschaal te stel len. Maar je bent kletsnat, voegde zij er met een bekoorlqk lachje by, dat den weg naar zijn hart vinden moest, en ik houd hier een lastige boetpredicatie voor je! Keer zoo spoedig mogelqk naar huis terug, ik smeek het je! Het voorhoofd van Guillaume werd weder glad en effen, zijn natuurlqke opgeruimd heid herkreeg de overhand. Vraag maar eens aan Jean Louis, of ik niet een echte matroos ben, of ik bang ben voor het zeewater, zeide hij, nu eveneens glimlachend. Wanneer ik niet gevreesd had. je te verschrikken en nat gelijk Neptunu- vóór je te verschijnen, zou ik, zoodra ik je zag. uit de boot gesprongen zijn! Ik dank den hemel, dat je het niet ge daan hebt, gaf Antoinette met groote leven digheid ten antwoord. Nogmaals, Guillaume, ik bezweer je, ga naar huis! Liefste cousine! Je bent duizendwerf te goed, ik doe zoo eiken dag; ik ben gehard genoeg, om wegens zoo'n paar drupp.ltjes zeewater niet te moeten sidderen voor mijne gezondheid. Permitteer mij derhalve, dat ik je tot aan den zoom van het bosch verge zel! Zoo stapten zij dan naast elkander voort in een drukkend zwijgen. Slechts van tijd tot tijd zeide een hunner: Weet je nog, Guillaume? Herinner je nog, Antoinette? De lucht was vinnig en helder. Zij gingen beiden met lichten tred; allengs werd hun conversatie levendiger, broeder- en zuster- lijker. Van minuut tot minuut werden zq minder vreemd tegenover elkaar. Het ijs was gebroken en het verledene, hunner kinder dagen, deed, evenals vroeger hunne harten in harmonie kloppen. Guillaume luisterde naar Antoinette met een zekere devotie. Hare reine stem klonk in zijn ooren als een muziek uit den ouden, schoonen tqd. Daar zij niet durfde vragen, vertelde het jonge meisje alles, wat er sedert hun afscheid op het terras in haar leven was voorgevallen. Ach! zuchtte hij in zijn binnenste, tus schen hare reine kir.d heid en haar meisjes- jeugd, frisch als de dauw, bestaat er niets, wat zy zou moeten verdonkeremanen! Zq kan alles vertellen, alles zeggen! Maar ik welke afgronden moet ik voor haar verber gen, welker diepten zy niet eens vermoedt neen, meer nog, die zq niet eens by name kent! Toen hy op den avond van dien dag in zqne eenzame kamer zat, gevoelde hy zich een geheel ander mensch. Duizenden beelden rezen voor zijne oogen op, en alle hadden in hun gevolg, liefdevolle, goede gewaarwordin gen. Het was hem te moede, als of plotse ling een geheel nieuwe wereld zich voor hem open deed. Uit de toekomst wenkte een zoet visioen heb tegen! Hq dacht, dat het leven ook voor hem als belooning voor een alge- heelen, inwendigen ommekeer koop en geJuk wilde beloven en alles, wat hem als geluk en toekomst schitterend voor den geest zweefde, droeg den naam Antoinette. XIV Jean Louis had een verloofde. Hij beminde haar reeds zóó lang, dat li niet eens meer wist, wanneer „het begonnen was", zooals hq op zekeren dag tot Guillau me zeide. Sedert vier jaren werkte hy aanhoudend om haar 'n bestaan te Kunnen aanbieden en na vele dagen van zwoegen en ploeteren, was hij er eindelqk in geslaagd, een boot te koopen, die nu zyn geheele vermogen uit maakte. Tot aan het vorige jaar had hq zien bq de visschers verhuurd, die een flinken knecht noodig hadden, maar nu was hy zqn eigen baas, en met zijn handenarbeid en Ju- zij ner vrouw, zouden zy wel hun orood ver dienen, dacht hy. (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9