PRACHTIC i f750.- f250.- f125.- f50. f40.- FRANKEN's Broodfabrieken WPLLAZN °IT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 3 DECEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17941 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NA EEN EEUW VRIJHANDEL Democraten? Verliezen MAAQLEM St. Nicolaas Geschenken Een bescheiden triumfator De Noordzeevisscherij in November Het drama te Echt Treinbotsing op de spoor lijn Antwerpen-Brussel Regeling uitvoer bloembollen dat melkbrood van Franken; ik eet het dagelijks. Het kost maar één dubbeltje De inzameling voor het Nationaal Crisis-Comité De heer C. Maarschalk f 2 millioen leening Haarlem Het conflict in Twente VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER St ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bü vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIES 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, I4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. t^uo ak°nné's °P dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden V Qfifljfï Levenslange geheele ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: wUUUb"" verlies van beide ar ongeschiktheid tot werken ,door armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger Wie zal er zich over verbazen, dat de iberalen, met name in ons kleine Hol- ahd, zich voortdurend ergeren nu de ^ereldhandelskrisis op haar hoogtepunt n°g een krisis van den vrijen handel met zich meebrengt. Nu er haast geen öa8 voorbij gaat, waarop niet een of ^eerdere landen hun grenzen voor den xhvoer hebben dichtgespijkerd of den j®uur van hun tarieven hebben opge hoogd. Nu zelfs Engeland, het klassieke and van den vrijhandel, zijn dogma Prijsgegeven heeft en invoerrechten is Baan heffen. Ziet ge wel, zoo klaagt dan ook de '•Haagsche Post" met medelijdende Beste, ziet ge wel, dat de Grieken gelijk Padden, toen ze zeiden, dat de goden Pon, die zij straffen willen, het verstand ontnemen. Arme regeeringen! Arme Mac Donald! Hij toch vooral diende beter te weten. Heeft niet immers onlangs nog een be raam kenner van Engeland 1) in zijn b°ek over de Britsche krisis geschreven: „dat deze krisis op de eerste plaats 2) te wijten is aan de gemakzucht en de onbekwaamheid van de Engelsche Werkgevers, die te eigenwijs, te be krompen, te gemakzuchtig en te trotsch zijn om voor hun zaak te strijden en gedachtenloos uitgetreden Paden volgen in plaats van nieuwe Wegen te zoeken. Die lijden aan traag heid van begrip en geen zin hebben °m ernstige vraagstukken te bestu- deeren en het als ideaal van den gentleman beschouwen om zich toch vooral nergens druk over te maken en nergens om te vechten op nijver- Peids- of handelsgebied." En erkennen dit niet velen, die En gland kennen en zelfs meer dan één ®hgelschman? Hoe kan nu een Mac Donald zóó on verstandig zijn te meenen, dat protec- 'e hier helpt? Vrijhandel immers al- een, de sfeer der vrije concurrentie, de oogebonden, ongerugsteunde strijd, dat a'leen kan de Engelsche ondernemers Weer flinker, werkzamer, strijdlustiger en energieker maken. Waarlijk, het paste Mac Donald zich e schamen en met een tragisch hara- U1 een eind te maken aan zijn bestaan op dit ondermaansehe! Schoone rhetorica! De Haagsche Post-seribent heeft ech ter een kleinigheid vergeten: hij heeft de vraag over het hoofd gezien hoe het komt, dat de Engelsche ondernemers zóó Zijn geworden als hij ze met hartstocht beschrijft. Hoe komt het, dat zij futloos zijn? Hoe komt het, dat de Engelsche industrie juist in die takken, die den vrijen han del steeds hebben voorgestaan, zoo ach terlijk is wat haar outillage betreft? Hoe kan dat in Engeland? Hoe is het te rijmen met de liberale argumenten vóór den vrijhandel, waar onder wellicht het voornaamste is, dat Pe vrijhandel de geesten wakker houdt en frisch en den vooruitgang dient, de Protectie daarentegen slechts conserva tisme kweekt en doodend is voor den °n dernemersgeest Moest dan in Engeland niet op de éér- ste plaats die geest van vooruitgang le- Ven? Moesten in een land, dat een eeuw lahg het meest onaantastbare vrijhan delsland van de wereld geweest is, de Vruchten van het liberalisme niet het 2Uiverst worden verwacht? Maar neen: de „Haagsche Post" zelf erkent het, dat springlevende handels- Bsnieën juist niet in Engeland worden geboren; dat de Engelsche ondernemers gemakzuchtig zijn en eigenwijs en liever Been nieuwe wegen zoeken. En dat na een eeuw vrijhandel! 1) André Siegfried: „La crise britan- P'que au XXe siècle" (Paris 1931). 2) Dit is een vergissing de achter lijkheid der Engelsche ondernemers sPeelt in Siegfrieds betoog slechts een Vrij ondergeschikte rol. Geknipt uit een hoofdartikel „De Socia list": ..Nooit is er door een of ander links-so- cialisi beweerd dat de wereldrevolutie in Nederland zo t beginnen. Maar wij hebben steeds gewezen op de mogelijkheid van re- volutionnaire spanningen in het buiten land, vooral in Duitschiand. Op cl» nojdza- kelijkheid om ook de arbeidersklasse hier in ons land in een revolutionnaire situatie te dringen, on. bij het ontbranden van een revolutionnaire beweging ook hier onze slag te slaan. Het kapitalistisch stelsel om ver te werpen en den greep naar de macht 'e doen." Wjj vragen: hoelang zal de S. D A. P zul- ke lieden nog In haar gelederen dulden? Vi'aagt G. P. D. in „De Vrijheid". Het gaat, mijne heeren, om niet minder öa« om de democratie, welke door deze revo- Pitionnairen wordt belaagd. de S. D. A. P. wil, blijkens haar naam, t,0ch democratisch zijn.... BONTWEBKER1; DAME^KLEGDERMAKERq BARTELJORiqqTp. Qö-29 Wij lezen in de „Standaard": Van een „bescheiden" triumfator gewaagt „De Maasbode", als het blad de positie van Mr. Aalberse bespreekt, nu de eerste ronde achter den rug is. Is dit adjectief gebezigd om aan den per soon van den triumfator een beminnelijke eigenschap toe te kennen, dan gaan we met „De Maasbode" van harte accoord. Zou het „bescheiden" echter bedoeld zijn om de overwinning van Mr. Aalberse te kwalificee- ren, dan had het Rotterdamsche orgaan, voor wat ons aangaat, gerust een minder „bescheiden" woord mogen bezigen. Het is misschien geen gewoonte om over de persoonlijkheid van nog in leven zijnde leiders van Kamerfracties, op deze wijze in het. openbaar te spreken of te schrijven. Maar hier is er toch wel aanleiding toe Men wist toch, dat de R. K. fractie vogels van diverse pluimage telde. Allen goed Roomsch, maar overigens op meer dan één punt niet al te eensgezind. Nolens, nu ja Nolens, die kon er, behou dens een zeer enkel geval, de eenheid wel in houden. Maar nu de opvolger? Natuurlijk doen zich, bij het verdwijnen van politieke leiders, zulke vragen altijd voor. Dat was toen Kuyper stierf en even zeer toen Lohman van ons heenging. Maar hier had de vraag practisch nog meer be- teekenis. A.-R. of C.-H. fractie zijn maar zelden een beslissende factor by belangryke poli tieke momenten. Tenzij ze samengaan. Maar de R.-K. fractie, met haar dertig leden, oefent büna steeds een beslissenden invloed. Althans zoolang ze gesloten optreedt. In dat geval kan men haar vergelijken met een meerpaal, waaraan de trossen van het schip van Staat bevestigd worden. Verdwünt die eenheid, stemt vandaag de eene helft zus en de andere helft zóó, dan schaadt dat niet slechts de partij, die onder die tweedracht lijdt waarmee andere partijen niets te maken hebben maar dan lijdt het Regeeringsbeleid er onder, waarbij andere groepen wèl belang hebben. Deze beschouwing geldt alle partijen, ook de onze, maar zü raakt in het bijzonder de R.-K. fractie, omdat die nu eenmaal in ster ker mate dan alle andere, door haar stem- menaantal, van beslissende beteekenls is. Daarom nu was het van zooveel belang te weten, of Nolens' opvolger er in slagen zou een eensgezind optreden der fractie te ver zekeren. Welnu, de vuurproef is doorstaan! Onder de maatregelen, door de Regeering voorgesteld tot dekking van het begrootings- tekort, waren er, die bij sommigen in den Roomschen kring op sterk verzet stuitten. De band was sterk gespannen; maar hij hield. Dank zij het beleid van den leider. Wy bezien dit feit uit het oogpunt van ons parlementair leven. En mogen dan ons parlementair stelsel met den uitslag geluk- wenschen. Een neen of een ja van dertig Kamerleden is in ons parlement meestal afdoend. Een neen van 15 en een ja van 15 heffen elkaar op. Het heeft dezelfde beteekènis alsof de 30 er in het geheel niet waren. Ën het brengt de samenwerking tusschen Re geering en parlement in de sfeer van onein dige wisselvalligheden. Het is daarom, dat de bescheiden trium fator een meer dan beseheiden triumf heeft behaald. Vonken uit een fornuis gevallen Brand te Eindhoven Gisterochtend omstreeks vier uur werd te Eindhoven brand ontdekt in een perceel aan de St. Tudo, bewoond door den kruidenier P. Rooymans Huis- en achterkamer stonden weldra in lichtelaaie en bij het blusschings- werk richtte de gemeentelijke brandweer groote waterschade aan in den goederen voorraad. Het pand brandde nagenoeg ge heel uit. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat vonken uit en fornuis op den vloer ziin gevallen. Verzekering dekt de schade. In verband met hetgeen geschreven werd over de verliezen jer Ned. Bank, vestigt de „Gelderlander" even de aandacht op den Weekstaat van de Bank, die gisteren ver schenen is: „Er is weer nieuw goud toegestroomd, zoo dat we thans de 900 millioen zijn gepas seerd en 90 pet. van de bankbiljetten is ge dekt (wettelijk veroischte 40 pet.). De positie van oe Ned. Bank is derhalve zeer sterk en het oogenbtik om de verliezen op pondenwissels te nemen, is goed gekozen. Het Pond heeft ervan geleden, de gulden niet. Nu, voorloopig hc-bben wij genoeg verloren. Er is gisteren een staat gepubliceerd van de Amsterdamsche Bank, waarin de verliezen worden berekend van 116 op onze Beurs ge noteerde binnenlandsche aandeelen. Op deze aandeelen is in twee jaar tijds 60 pet. ver loren, dat is voor 'n waarde van drie milliard gulden! Nu zeggen zulke cyfers niet veel: drie milliard! Men begrijpt ze beter, als wij eraan toevoegen, dat dit bedrag een derde van het belastbaar vermogen 1929-'30 bedraagt. Een derde ervan is alleen op 116 binnenlandsche aandeelen verloren. Men begrijpt nu. hoe zwaar de klappen zullen zijn, welke onze belastingopbrengsten bedreigen. Daar zullen wy nog van opkyken." Weer sterke achteruitgang der trawlvisscherij De omzet in den Ryksvischafslag te IJmuiden gedurende de maand November 1S31 bedroeg f 1.097.255 tegen f 1.415.463 in November 1930 of ruim f 318.000 minder. Het Is thans niet alleen de trawlvisscherij, maar ook de drijfnetvisscherij die belangrijk bij 't vorig jaar ten achter staat, met uitzonde ring echter van de aanvoeren door Engelsche haringdrifters, die dit jaar veel aanzien lijker waren. Er kwamen binnen van de trawlvisschery 312 (425) Hollandsche stoomtrawlers met f 733.853 (f 1009.252) besomming en 6 (0) Duitsche met f 14.752. De gemiddelde be somming der Hollandsche trawlers was der halve f 2355 tegen f 2375 in November 1930 en f 2360 in October j.l. Het aantal reizen was 24 minder dan in de vóórlaatste maand, zoodat ook November de zoo gewenschte op leving niet heeft gebracht. Deze slechtere re sultaten waren in hoofdzaak het gevolg van het feit, dat alle markten langs de Noord zee overvoerd waren, hetgeen is toe te schrij ven aan de gunstige weersgesteldheid, waar door zelfs de kleinste kustvisschersvaartui- gen geregeld ter visschery konden uitvaren. Er kwamen verder binnen 44 (14) motor- loggers met f 29.516 (f 10.860), 531 (191) mo- torkustvisschers met f 32.950 (f 10.282), 16 (6) open booten met f 99 (f 57), 3 (0) Duit sche 6 (0) Belgische en 16 (1) Deensche mo- torkotters met resp. f 911. f 1.553 en f 9664 (f 1474). De gemiddelde reisbesomming der loggers was derhalve f 675 tegen f 823 in October. In ons vorig maandoverzicht gaven wij als onze meening te kennen, dat de maand November ook voor deze vaartuigen minder gunstig zou worden. Deze meening is gebleken juist te zyn geweest. De loggers, die tot nu toe flinke reizen maakten, hebben derhalve in November ook de gevolgen van de slechte toestanden ondervonden. De Deensche motorkotters kregen ook hun po sitie van de malaise. Zij besomden f 600 per reis, d.i. f 400 minder dan in October. De drijfnetvisscherij was met uitzonde ring van de Engelsche haringdrifters zeer oi belangrijk. Er kwamen binnen 3 (13) stoomloggers met f 8910 (f 73.449) en 5 (41) motorloggers met f 8655 (f 114.372), benevens 1 (5) Duitsche stoomlogger met f 532 (f 9202) en 225 (65) Engelsche stoomloggers met f 234.829 (f 171.145). De opbrengst der alhier aangevoerde haring bedroeg derhalve f 252.938 tegen f 371.168 in November 1930 of f 120.000 minder. In het eerste cijfer is een bedrag van f 235.000 voor versche haring, aangevoerd door buitenlandsche vaartuigen begrepen. De Hollandsche schepen namen slechts voor ruim f 17.500 in den totalen ha- ringaanvoer deel. Opmerkelijk groot was het ai.ntal Engelsche haringdrifters dat in No vember alhier kwam markten. Dit vindt on getwijfeld z'n oorzaak in de lagere prijzen, die de haring in Engeland opbrengt, ter wijl het prijsverschil nog wordt geaccen tueerd door den lagen pondenkoers. De consignatiezendingen brachten op f 18.015 (f 12.365). De omzet in elf maanden van 1931 bedroeg f 10.574.863 (f 13.295.055). De stoomtrawlers deden in dit tijdvak 2989 (4118) reizen en be somden f 7.411.890 (f 10.153.304). Het totaal aantal binnengekomen Engelsche stoomlog gers was 434 (112) met een besomming van f 420.670 (f 296.826). De door schepen van vreemde nationali teit gedurende Januari tot en met November aangevoerde visch vertegenwoordigde een waarde van f 875.000 tegen f 805.000 in het zelfde tijdvak van 1930. (De cijfers tusschen haakjes zijn van het overeenkomstige tijdvak in 1930). De mist Trambotsing in Rijswijk Gistermorgen omstreeks kwart over acht zyn op den tramweg DelftDen Haag onder Rijsw«k drie trams tegen elkaar gebotst. De weg was versperd, zoodat over enkel spoor moest worden gereden. De conducteur van de tram uit Delft liep vooruit om den bestuur der van de van Den Haag komende tram te waarschuwen. Deze stopte, maar een volgen de tram uit Den Haag reed tegen de andere op en deze weder tegen die van Delft. De materieele schade is groot. Een jongen werd licht gewond. Met behulp van autobussen werd het ver keer tydelyk onderhouden. Een derde arrestatie In verband met het drama te Echt is thans de derde verdachte gearresteerd. Het is de veldwachter W. te Posterholt, die te Roermond in het huis van bewaring is in gesloten. Onachtzaamheid van een machinist de oorzaak 2 dooden, 20 gewonden Gisteravond heeft op de spoorlijn Antwer penBrussel tusschen de plaatsen Duffel en Sinte Kathelijne Waver nabü Meeheren een ernstig spoorwegongeluk plaats gehaa Vol gens de eerste berichten zijn er reeds vijf dooden geborgen. Bijzonderheden Omtrent dit spoorwegongeluk vernemen wij nader, dat nabij Sinte Kathelijne Waver om enkele minuten over half zeven gister avond een botsing heeft plaats gehad tus schen twee personentreinen, beide komende uit de richting Brussel. De bloktrein BrusselAntwerpen, welke te 17.52 uur van Brussel vertrekt, heeft door tot nog toe onopgehelderde oorzaak den perso nentrein no. 24 J, welke om 15.43 uur uit Rijssel (Frankrijk) vertrekt, in de flank aangereden, even voorbij Sinte Kathelijne Waver. Van den Franschen trein kantelden een drietal wagons. Vijftien personen wer den zwaar gewond. Het aantal lichtgewon den is nog niet bekend. Het bericht als zou den er vijf dooden te betreuren zijn, kon nog niet worden bevestigd. De inzittenden van den Brusselsc'nen trein zouden met den schrik zijn vrijgekomen. Het spoorwegver keer is gestremd. Nederlandsch oud-industrieel gewond Het spoorwegongeluk is te wijten geweest aan de onachtzaamheid van den machinist van den bloktrein BrusselAntwerpen, die door het onveilig signaal was heengereden. De machiniste merkte zijn vergissing, stopte en reed vervolgens achteruit, maar werd op hetzelfde oogenblik door den snel- tiein van Rijssel, waarvoor het signaal op veilig stond aangereden, met het bekende ge volg. Een reiziger, wiens id mtiteit nog niet kon worden vastgesteld, en die zich in den snel trein van Rijssel bevond, werd op slag ge dood. Verder zijn 5 personen zwaar gewond, waaronder zich 'n vrouw bevindt en 15 an deren lichtgekwetst. Onder deze laat-sten bevindt zich de Ne- derlandsche oud-industrieel uit Eindhoven, de heer Pincus. De gewonden werden ter plaatse voor loopig verbonden en vervolgens per trein terug over Mechelen naar Antwerpen ver voerd, waar zij in het militaire ziekenhuis werden opgenomen. Het verkeer op de baan Antwerpen—Brus sel is totaal gestremd. De reizigers van Antwerpen vertrekken nu langs de Zuid-statie over Waerloos. Twee dooden De laatste berichten over het spoorweg ongeluk melden, dat er twee personen het leven bij hebben verloren, dat 8 personen zwaar en 12 licht gewond werden. O O Maatregelen tegen misbruiken bij leveranties aan particulieren in het buitenland Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot regeling van den uitvoer van bloembollen. Dit ontwerp is samengesteld in verband met de bepaling van artikel 9 der Landbouw- uitvoerwet 1929, volgens welke een algemeene maatregel van bestuur uitgevaardigd krach tens artikel 8 dier wet moet worden vervan gen door een regeling bij de wet. Met betrekking tot den uitvoer heeft ge noemd artikel 8 toepassing gevonden bij K. B. van 5 Augustus 1931 (Stsbl. 360). De in houd van dit besluit moet derhalve thans in wetsvorm worden overgebracht. Daarbij doet zich sterk de wenschelijkheid gevoelen om een soepele, gemakkelijk te han- teeren regeling te treffen, zulks in verband met de mogelijkheid van wisseling in de eischen van de practijk, in deze materie veel al bepaald door bijzondere verlangens der afnemers in het buitenland en eventueele invoerregelingen aldaar. Uit dien hoofde kan de onderhavige wetsvoordracht niet dan de grondslagen bevatten en moet de uitwerking in onderdeelen aan een algemeenen maat regel van bestuur worden overgelaten. Het verlangen om te geraken tot een rege ling van den uitvoer van bloembollen is uit gegaan van de belanghebbenden. Algemeen werd de wenschelijkheid inge zien om door middel eener regeling overeen komstig 't beginsel van de Landbouwuitvoer- wet 1929 aan het peil van onzen uitvoer in dit opzicht een hechtere basis te geven. In het bijzonder wordt de noodzakelijkheid ge voeld paal en perk te stellen aan misbruiken bij leveranties van bloembollen aan particu lieren in het buitenland welke in toenemende mate tot gerechtvaardigde klachten aanlei ding geven en een wezenlijk gevaar opleve ren voor den goeden naam van het Neder landsch product. In overeenstemming met de vakterminolo gie is in artikel 1 een ruime definitie van „bloembollen" opgenomen zoodat daaronder ook zijn begrepen knollen van bloemgewas sen, zooals gladiolen en crocussen. Verboden wordt zonder een geleidebiljet dot afgegeven moet worden door den planten. ziektekundigen dienst bloembollen uit te voe ren of aan eenig middel van vervoer tot uitvoer aan te bieden. Haarlem Heemstede Bloemcndaal <aav.) Giften kunnen ook worden toegezonden aan het bureau van ons blad. Firma's, die een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, te leveren in goederen in na- tura, kunnen dit eveneens by ons blad op geven. De ingekomen giften zullen in dit blad worden verantwoord. Ingekomen by de redactie P. Bf 16.— Postgiro no. 42549 5. 1 cent-collecte R.K. Lyceum, Alkmaar f 2.56 Van een onbekende 10.— 12j jaar burgemeester van Haarlem Geen feestelijkheden wy hebben er onlangs de aandacht op ge vestigd, dat het op 16 December a.s. 12 jaar geleden zal zijn dat onze burgemeester, de heer C .Maarschalk, alhier als zoodanig benoemd werd. Naar wy vernemen heeft de heer Maarschalk op een desbetreffende hem gedane vraag geantwoord, dat, hoewel ten zeerste waardeerende de vriendelijke bedoe ling, welke aan die vraag ten grondslag lag, hy er de voorkeur aan zou geven, zulks met het oog op den ernst der tyden en de reeds langdurige ongesteldheid van mevrouw Maarschalk, indien deze dag onopgemerkt voorbijging. Ernstige aanrijding Een doode en een gewonde Een monteur te Djokjakarta reed met zyn motorrijwiel een inlandsche vrouw aan. Deze werd gedood, terwijl de monteur een sche delbreuk bekwam. Zijn toestand is zeer ernstig. Bij inschrijving belangrijk overschreden Naar wij vernemen, hebben de inschrijvin- gen op de uitgifte van 2.000.000 5 pet. obli- gatiën met een looptyd van ten hoogste 12 jaren ten laste der gemeente Haarlem tegen den koers van 9S'/t pet., het aangeboden be drag dermate overtroffen, dat slechts een geringe toewijzing kan plaats vinden. Het aantal stakers zeer sterk vermeerderd Als gevolg van het gisteravond door het hoofdbestuur van den algemeenen Nederlandschen Bond van Textielarbeiders „De Eendracht" genomen besluit, om de stakende leden de reglementaire uitkee ringen te versrekken, is het aantal stakers te Enschede hedenmorgen zeer sterk ver meerderd Een aantal fabrieken, w. o. die van de firma N. ter Kuile en Zn., Blyden- stein en Co., Oosterweld, Twentsche Tex- tielmaatschappy, Enschedesche Katoen spinnerij van J. F. Schoten en Zn., liggen zoo goed als stil. In enkele fabrieken is het bedrijf geheel stop gezet. Ook in an dere fabrieken is het aantal arbeiders ver minderd. Slechts een enkele fabrik kan nog geheel werken In sommige bedryven, zooals in ed fabrieken van de firma Van Heek en Co., waar 4 degen per week werd gewerkt, zijn velen nog aan den arbeid gebleven, omdat men anders geen reebt heeft op de werkloosheidsuitkeering. De besturen van den Nederlanrschen Christelijlcen Bond van Textielarbeiders „Unitas" en den Nederlandschen R.K. Bond van Textielarbeiders „St. Lamber- tus", blijven nog op het te Utrecht vast gestelde standpunt staan. De besturen zullen echter deze week nog nader over leggen. Het verluidt, dat „Unitas" er weinig voor voelt, de uitkeeringen te verleenen. Ook hedenmorgen hebben zich geen moeilykheden of incidenten voorgedaan. De stad is volkomen rustig. Zelfs scheen het hedenmorgen nog kalmer dan de vorige .dagen, omdat de stakende arbei ders thans thuis blijven en niet meer naar de fabriekspoorten gaan, niet we tende of zij al dan niet aan het werk Spuden gaan. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den uitvoer van bloembollen. (blz. 1, 1ste blad) Botsing tusschen twee treinen op de lijn BrusselAntwerpen. 20 gewonden, onder wie twee Nederlanders. (blz. 1, 1ste blad) De wijze van hulpverleening van het Nationaal Crisis-Comité. (blz. 1, 2de blad) Dr. Schacht, de vroegere president der Rijksbank, is bij een auto-ongeluk gewond. (blz. X, 3de blad) De Britsche delegatie ter Ontwapenings conferentie is samengesteld. (blz. 1, 3de blad) Nieuwe moeilijkheden in het conflict ChinaJapan. (blz. 1, 3de blad) Memorie van Antwoord inzake de begroo ting van het Wegenfonds. (blz. 2, 3de blad) „De Eendracht" besluit den stakers in Twente de reglementaire uitkeering te geven. (blz. 2, 3de blad) De conversie der 6 pet. Staatsleeningen gaat per 1 Maart 1932 niet door. (blz. 2, 3de blad) Crisisinvoerwet in de Tweede Kamer (blz. 2, 3de blad) De steunregeling van mobilisatie-slacht offers door de Eerste Kamer aangenomen. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.67, achteruit. Licht op De lantaarns moeten mogen worden opgestoken om 4.18 uur. Hoogste barometerstand 773.5 te Weenen. Laagste barometerstand 730.8 te Stor- noway. Verwachting: Krachtige tot matigen, Zui delijke tot Zuid-Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, tydelyk regen, veel zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind hedenochtend om 7.40 van de Bilt aan alle posten: „Weest op Uw hoede!" Liberia's gezant bij den H. Stoel Een Nederlander Tot buitengewoon gezant en gevolmach tigd Minister van Liberia by dien H. Stoel Is benoemd de heer C. Bosman van Oudkars- peï, een Nederlander, die reeds sedert enkele jaren in dezelfde hoedanigheid bij het Belgi sche hof geaccrediteerd is. De heer Bosman van Oudkarspel zal deze functie te Brussel blijven waarnemen, waar Z.Exc metterwoon gevestigd is, meldt de „Msb." Het gezantschap van Liberia by den Hei ligen Stoel was sedert een paar jaren va cant; laatste titularis hiervan was baron Lehman. Gezien de belangrijkheid der katholieke missies in Liberia, waren den laat,sten tijd stappen gedaan, om dezen post weer bezet te krijgen. Met succes dus. Verplaatst zich de schelvisch? Groote vangsten bij Terschelling. De laatste weken komen te IJmuiden vele kustbooten, die ter hoogte van Terschelling vischten, met groote hoeveelheden schel visch aan de markt. Sedert jaren werd daar ter plaatse, waar vroeger veel schelvisch was, slechts schol, tong, tarbot enz. gevan gen, doch thans schijnt de schelvisch een volksverhuizing te hebben ondernomen in de richting van de Nederlandsche kust. Onder gewone omstandigheden zouden de visschers deze buitengewone gebeurtenis zeer hebben toegejuicht, maar waar deze nieuwere vangsten van schelvisch gepaard gaan met een vermindering der scholvang sten en schol een veel grooter marktwaarde bezit dan schelvisch, vindt dit biologische raadsel slechts weinig instemming. Omtrent de oorzaak van dezen verander den schelvischtrek weten de mannen van de practijk geen opheldering te geven. On- getwyfeld zal het biologisch visscherijsta- tion zijn aandacht aan deze zaak niet ont houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1