Informatie Cheque-koersef Amsterdamscht Beurs i SUCCES i Laatste Nieuws Langs de Straat Stofzuigerhuis MAERTEN In een ketel kokend water gevallen bsbbbbbbbbbbsib m h Door adverteeren Philips Radio-Toestellen HfRNIGA WUTHRICH, HAARLEM Bliksembeveiliging Slagersknecht aan de gevolgen overleden Overvolle Poolsche gevangenissen Het conflict China-Japan Nieuwe moeilijkheden STADSNIEUWS Agenda 3 December Agenda 4 December De brand in de lampen- kappenfabriek „Gobets' De dader tot een voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld Een waarschuwing Oudejaarsavond en de winkeliers Opdracht De inbraak in een vil'i aan het Kenaupark Heden is de zaak voor de Rechtbank behandeld Hedenmiddag stond voor de Haarlem sche Rechtbank terecht de 29-jarige los- werkrnan H. van E.. domocilie houdend te Den Haag, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem, Verdachte had zich in den nacht van 9 op 10 November j.l. toegang verschaft tot de villa, gelegen aan het Kenaupark 21 te Haarlem. De dader was door de dakgoot van een nabij- zijnd perceel geloopen en was zoo op den zolder van het bewuste perceel gekomen. Eerst had hij hier op zijn gemak een paar sigaretten zitten rooken, tot hy den tyd gunstig achtte en naar beneden was gegaan. Ned. Roomsche Reisvereeniging Inkwartiering VAN ONZE RECHTBANK 12j jaar regent en regentes STADSSCHOUWBURG St. Nicolaas Mr. GIBBS deelt U hierbij mede BURGERLIJKE STAND KERKNIEUWS St. Clemensretraitenhuis te Noordwijkerhout Barteljorisstraat 16 - Tel. 1075 INGEZONDEN MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBAN* Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOf DE SPAARNEBAN!1 Haarlem - Amsterdam WOENSDAG 2 DECEMBER 1931 MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Staat van Besommingen m J- H H s Niet alle advertentiên ggg gg s hbben reeds bij een 5 g$ enkele plaatsing: M s Zulks hangt grooten- S gg m S deels daarvan af of er S lust tot het koopen van 5 gg S Uw artikel bestaat S pg a S wordt de lust a Bi tot koopen opgewekt 5 Hl I ADVERTEER in de „Nieuwe B Haarlemsche Courant" B 78 a 11% 195 28% 26% 3% 9% 42 62% 110 18% 122% 65% 3% 7/32 4U/l6 46% 36% 18 H% 19 15 27 25 1% 19 76 175 9 50% 26,50 140 170 24% 190% 27 31%, 2%e 12% 10% 1% 100 98% 98 94% 78% M 65 68% 85 99% 56 40% 88 10% 191 26% 25% 3% 87. 40 61% 105 119% 48% 36 18 12 19 14 26 I7l6 4 19 75 171% 50 138 170 24 190 1% 2 10 9 In de exportslachterij van de firma Wil ling te Groenlo gleed gistermiddag een jongen van de sport van een ladder, die naast een hoogen ketel met kokend! water stond. De jongen tuimelde over den rand in de kuip en viel tot aan den hals in het heete water. Hij siprong onmiddellijk uit den ketel en kwam in een kuip met pekelwater terecht, die naast den ketel met kokend water stond. Met vreeselijke brandwonden werd hij overgebracht naar het ziekenhuis te Groenlo, waar hij hedennacht aan zijn wonden is be zweken. De jongen, Pr. Roeling geheeten, was eerst sedert twee weken in dienst van de firma. De oorzaken Volgens een Poolsche statistiek, waren op 1 September j.l. in de ongeveer 300 Poolsche gevangenissen in totaal 33.317 gevangenen ondergebracht. Vergeleken met 1928 is er een stijging van ongeveer 5000 gevangenen. Alle gevangenissen zouden overvol zijn. Het toe nemende aantal gevangenen wordt verklaard door drie oorzaken: Ten eerste is in de laat ste Jaren onder de dictatuur het aantal po litieke gevangenen gestegen; ten tweede kunnen talrijke tot geldstraffen veroordeelde personen tengevolge van de economische cri sis deze straffen niet betalen en zitten der halve hun straf uit, en ten derde is het aan tal diefstallen, eveneens als gevolg van de economische crisis in den laatsten tijd sterk toegenomen. Bij de beraadslagingen van den Volken bondsraad over de bijlegging van het Ja- pansch-Chineesche conflict, zijn gisteren op het laatste oogenblik weer nieuwe moeilijk heden gerezen, waardoor de werkzaamheden van den Volkenbondsraad voorloopig min stens 24 uur zullen moeten worden gestaakt. Nadat China zich bereid had verklaard, zijn troepen terug te trekken, meende men giste ren, dat men net slechts de kwestie had te behandelen, of de Japansche eisch, dat de politiedienst in de in te stellen neutrale zóne door Japanners moest worden uitgeoefend, aanvaard kon worden of niet. In een uit To kio ontvangen nota verplicht de Japansche regeering zich de neutraliteit der in te stellen zóne in alle opzichten te garandeeren en eischt zij slechts, dat China zijn troepen tot aan den grooten Chineeschen muur zou te rugtrekken. Toen de Raad van Twaalf deze nota ter kennis van den Chineeschen vertegenwoordi ger bracht, verklaarde dr. Sze plotseling, dat de bewaking over de neutrale zóne door een neutrale macht moest geschieden. De Raad ging met deze zienswijze niet accoord en ver zocht den Chineeschen gedelegeerde, nieuwe instructies uit Nanking aan te vragen. Een ander meeningsverschil ontstond in verband met de samenstelling der commissie van onderzoek, aangezien ook Duitschland een candidaat voor de vijfde plaats wenschte te stellen. Deze candidatuur werd echter be streden onder het motief dat Duitschland niet, zooals de andere mogendheden, verdra gen met China had onderteekend. Men acht het waarschijnlijk, dat daarom België, dat eveneens een candidaat had gesteld, de vijfde plaats zal bezetten. Gebouw „St. Bavo" „Proza en Poëzie", 8 uur Studieclub Grafische Bond, 8 uur Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur. Gouvernementsgebouw Provinciale Staten van Noord-Holland, 10.30 uur. Palace-Cinema „In Geheimen Dienst" en variété, 8.15 uur. Luxor-Theater „De Doodende Lading", „De Machtige" en variété, 8.15 uur. Raadhuis Zandvoort Gemeenteraad, 7.30 uur. Gebouw ,,St. Bavo" Studieclub „St. Bavo", 8 uur Haarlem' Gemengd Koor. 8 uur Kinderkoor „Inter Nos". 6 uur „Al- berdingk Thijm", 8 uur R. K. Bevol kingsbureau. 8 uur. Schouwburg Jansweg „Klokslag 12", 8 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen voor zieken- en kraamverpleegsters by mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Telefoon 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwelijk personeel, dagelijks van 1012, 24, 89 uur, Zater dag van 1012 uur. Hedenmorgen deed de Haarlemsche rechtbank uitspraak in de zaak tegen O. B., den veroorzaker van den brand, die in Augustus jX in de lampekappenfabriek „Gobets" te Bloemendaal woedde, bij wel ken brand genoemde fabriek vrijwel totaal verwoest werd. De officier van justitie had 7 dagen ge vangenisstraf geëischt. Heden veroordeelde de rechtbank ver dachte tot een voorwaardelijke gevangenis straf van drie weken met een proeftijd van drie jaren en een geldboete van f 35, subsi diair drie weken hechtenis. Aan de hulzen presenteeren zich, naar men ons mededeelt, personen, die boeken te koop aanbieden zoogenaamd met aanbeveling van Z. H. Exc. den bisschop van Haarlem. Men zal goed doen op deze aanbieding niet in te gaan, want van een aanbeveling van Mgr. is geen sprake. Door het bestuur der Middenstandsoentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten is aan den handeldryvenden en industrieelen middenstand het verzoek gericht, de win kels op Oudejaarsavond zooveel mogelijk om 8 uur te sluiten. Kind speelt met lucifers In de ouderlijke woning, Raaks 20 rood, speelde gistermiddag het 4-jarige jongetje H. L. met lucifers, tengevolge waarvan de gordijnen in de slaapkamer vlam vatten. Een voorbijganger ontdekte het onheil en wist de vlammen te dooven. Een bijzonderheid Aan het Slachthuis te Haarlem is een koe geslacht met 80 pond niervet. Gewoonlijk heeft een koe normaal slechts 15 a 20 pond niervet. Door den architect A. J. Prinsenberg te Overveen is aan H. J. Oppenkamp, aan nemer alhier, opgedragen de bouw van een dubbel woonhuis aan de Prins Hendriklaan te Overveen. Een der bewoners van het perceel had de politie gewaarschuwd, door wie de ge- heele villa en de onmiddeliyke omgeving was afgezet. Verdachte had inmiddels onraad bespeurd en was op de vlucht geslagen met medene ming van een gouden horloge en circa f 21 aan zilvergeld, dat hij uit een geldkistje had gehaald. De man wilde langs denzelfden weg waar langs hy gekomen was weer vertrek ken, wat hem echter niet gelukte: toen hy aan den achterkant over den tuinmuur sprong, sprong hy juist in de armen der gereedstaande politie-agenten, die hem mee namen naar het bureau. Aanvankeiyk ontkende hy in de villa te zyn geweest; hy had slechts den nacht wil len doorbrengen in een ter plaatse staande onbewoonbare villa. Later bekend hy" even wel. Als getuige was gedagvaard een der be woonsters van de villa, H. L. H. De Officier van Justitie, mr. Paardekooper Overman, eischte 1 jaar. De raadsman van verdachte, mr. J. v. d. Vegt, vroeg uiterste clementie. Donderdag 17 December a.s. zal de Recht bank uitspraak doen. Programma algenveene jaarvergadering De afdeeling Haarlem van de Nederland- sche Roomsche Reisvereeniging heeft voor de algemeene jaarvergadering van de hoofd- vereeniging, welke Zondag 7 Februari 1932 in Haarlem zal worden gehouden, het vol gende programma ontworpen: 10 uur H. Mis in de kapel van het St. Jozefshuis aan den zyisingel; 11 uur excursie naar het Frans Halsmuseum; 1 uur lunch in het gebouw van den Haarlem- schen Kegelbond; 2 uur autotocht door Haarlems omgeving; 5.30 diner in het H. K. B.-gebouw; 8 uur feestavond in den Stadsschouwburg, waarna gezellig samen- zyn. Alliance Franchise Woensdag 9 December te half negen, zal de heer Jean Mistier, oud-lector der univer siteit, voor de leden van l'Alliance Fran?aise een voordracht houden over André Gide. Burgemeester en wethouders van Haarlem, Gezien de artikelen, 17, 18 en 19 der Wet van 14 September 1866 (Stbl. No. 138); Brengen ter kennis, dat de ïyst van inwo ners, die voor het verleenen van inkwartie ring en onderhoud in aanmerking komen, is herzien en dat die ïyst gedurende veertien dagen ter inzage is nedergelegd ter gemeente secretarie (2e Afdeeling) alhier; Bezwaren tegen die ïyst kunnen van 3 tot en met 16 December 1931 op ongezegeld pa pier worden ingediend. De onvoorzichtige spoorwegwachter Heden is door de Haarlemsche Rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen den 58- jarigen spoorwegwachter J. W. H. te Heem stede, die op 17 April jX nabU de Zandvoort- sche laan de spoorboomen te spoedig had neergelaten, waardoor een der boomen op de voorruit van een juist passeerenden auto viel. Mej. H., die in den auto zat, kreeg een stuk glas in haar rechteroog, zoodat groot gevaar voor blindheid ontstond. De eisch was een geldboete van i 75, subsidiair 15 da gen hechtenis. De Rechtbank vonniste tot een geldboete van f 50, subsidiair 25 dagen hechtenis. Gisteren herdachten de heer en mevrouw AllardVan Steenhardt Carré den dag waarop zij vóór 12 H jaar tot regent en re gentes van de hofjes Van Beresteyn en Spoorwater werden benoemd. Om dit feit feestelijk te vieren, waren gistermiddag in een der hofjes het college van regenten en regentessen, benevens de bewoonsters der hofjes byeen gekomen. Allereerst sprak de oudste regent, de heer Th. Janzen, jubilaris en jubilaresse toe, Spreker zeide het een eer en genoegen te vinden by deze gelegenheid het woord te mogen voeren. Hij betuigde de dankbaar heid der hofjesbewoners en van het col lege van regenten en regentessen. „Uw bestuursjaren waren voorspoedige jaren. Dank zy u uitstekend beheer der financiën, kunnen wij in deze moeilijke tyden de toekomst zonder zorg tegemoet zien". De regent, de heer Van Cranenburgh, sloot zich volkomen by de woorden van heer Janzen aan, aangezien deze zoo by- zonder goed de verdiensten der jubilarissen kon beoordeelen, omdat de heer Janzen hen gedurende hun geheelen regententijd heeft meegemaakt. Spr. memoreerde de prettige samenwerking in het college van regenten en regentessen, waartoe de ju- bilarrissen veel hebben by gedragen. Hy hoopte, dat dit nog vele jaren zoo mag biyven. De heer Allard dankte mede namens zyn echtgenoote voor de hartelijke woor den tot hen gesproken. Ook hy memoreerde de prettige samenwerking en hoopte, dat deze in lengte van jaren zal voortduren. Vele bloemstukken waren als stoffelijke blijken van belangsteling gezonden, waar mee aan de regentenzaal een feestelyk aan zien was verleend. De Zeereerw. heer Pastoor J. P. Reynen- berg, maakte ook van de gelegenheid ge bruik de jubilarissen te komen gelukwen- schen. Gerbrandt Adriaansen. Breeroo's „Moortje", blijspel in vijf bedrijven, door N.V. Vereenigd Rotterdamsch Hofstad Tooneel. Het valt ons moeilyk een juichkreet aan te heffen voor het initiatief om Breeroo's „Moortje" van stal te halen en deze niet bij zonder daverende verwikkelingscomedie met de uitbundige, gerekte en overbodige dialo gen weer aan het publiek voor te zetten. De mengeling van pedantheid, eigendunk, zwie rige frivoliteiten en listigheden moge dan al een geweldigen indruk gemaakt hebben op het gemoed onzer niet bijzonder fijn be snaarde voorouders, die direct het accent wisten te leggen op de spotternij die erin school en die blijkbaar voor dien tijd waarde had, thans blijkt van een dergelijke ongezou ten hekeling slechts de vorm over om nog 'n zekere mate van bewondering toe te dragen. Toch schijnt Breeroo niet heel erg zeker van zijn zaak te zijn, want hij heeft het noo- dig geacht vooraf een zekere explicatie te geven, met de kennelijke bedoeling eventuee- le aanmerkingen op zyn geesteskind terug te kaatsen in de veronderstelde kwade in borst van den aanmerker. Dit Is natuurlijk een methode waar wat voor te zeggen is, in dien er tenminste een nuttige les uit te con- cludeeren valt. Het constateeren van feiten alléén is daarvoor echter niet voldoende. Men kan het dan ook gevoeglijk als sophlste- rij qualificeeren, wanneer hij zegt, dat de magistraat, die het kwaad bestraft, toch niet de boosheid propageert door het te bestraffen en dat de geesteiyke toch niet de goeden zal ergeren en het slechte zelf zal doen, indien hy zyn geloovigen ervoor waarschuwt, en de dokter niet de ziekten zal krijgen als hij die aan de patiënten openbaart. Dit zijn alle fei ten die door de daad zelve correctie of ge nezing vragen. Maar men leert een kat toch niet het snoepen af door haar een hamme- kluif onder haar neus te wrijven? En een drankzuchtige zal toch geen afschaffer wor den als hy ln een keurige drankzaak ge plaatst wordt? Evenmin zal hy ons wijsma ken dat de ongetwyfeld zeer smakeiyke vorm waarin de „les" gegoten Is, een opvoedenden Invloed op het publiek zal uitoefenen. Een dergelyke „therapie" is nu eenmaal niet te aanvaarden. Dat de spelers zich niettemin met een zeker enthousiasme op hun taak hebben geworpen en het volle pond aan dit biyspel hebben gegeven, pleit voor hem, al is een honderd procent waardeering voor alles wel wat al te royaal. Volkomen aanspraak hierop maakte echter Fientje de la Mar als Moy-aal, die er zich met den haar eigen soepelen speltrant zeer verdienstelyk doorheen sloeg. Hetzelfde geldt voor Louis van Gasteren als den kapitein en Louis Gimberg als Kackerlack. Dit tweetal was aan elkaar gewaagd en bracht een zeke re „komieke" levendigheid door daar, waar mogeiyk, het ridicule nog eens extra sterk te laten uitkomen. Ook voor de creatie van slordige dienst maagd (Caroline van Dommelen) niets dan lof. Piet Rienks, als de „Aankomelingh" speel de met een entrain en overtuiging, die aan uitgelatenheid grensde, terwijl aan de dictie van het zielige makelaartje (Jan van der Linden) soms nog al eens iets haperde. Zyn spel vergoedde echter veel. Ceesje Speenhoff was een hupsch Haagsch maagdelijntje en Jan van Ees een goed „aan- geschotene" Frederyck. De overige rollen voldeden in meerdere of mindere mate. De décors van K. van Veen waren monter en frisch en pasten volkomen in het kader van het spel. Het nad de Ba- kenessergracht van Haarlem kunnen zijn. Den volle Schouwburg had wylen Breeroo te danken aan het feit, dat het een abonne mentsvoorstelling was. Dat slechts geesteiyk- volwassenen dit stuk zonder bezwaar kunnen gaan zien, is duidelyk. L. V. Als gast van den R. K. Volksbond Hoe langer hoe meer nadert het door jong en oud met zooveel vreugde tegemoet geziene St. Nicoiaasfeest. Het feest dat ieder, het zy arm of ryk, toch telkenjare weer zyn verrassingen biedt, dat zoo lang van te voren reeds verwacht wordt, waar door tallooze plannen worden gemaakt, waar op cadeaux van onbekende gevers ons op allerlei duistere manieren worden thuisbe zorgd, enz, enz, Kortom; de dag van vreugde en pleizier voor iedereen. Gisteren heeft de goede, gryze Spaan- sche Bisschop in Gebouw „St. Bavo" een bezoek aan de kinderen van leden van den R. K. Volksbond gebracht. Dat Sinterklaas met zijn zwarten knecht met spanning werden verwacht, behoeft geen commen taar; hoe klopten de hartjes vol verwach ting. wat de goede Sint zou brengen. Tegen drie uur waren gistermiddag ruim 300 kinderen in Gebouw „St. Bavo". Het was een luidruchtigheid en pret van jewelste. Vroolyk werden de St. Nicolaas- liedjes gezongen onder gelach en onge- wektheid, tot de lichten werden gedoofd en een paar aardige films werden vertoond. Hoe genoten de jeugdige toeschouwers van het gebodene. dat, door de enorme vraag naar monster doosjes, de voorraad tydeiyk is uitgeput. Dientengevolge verzoekt hy U eerst na de volgende week de advertenties by Uwen win kelier te gaan inruilen. Hy garandeert, dat aan iedere aanvrage zal worden voldaan. Tevens verzoekt hy U alléén series te wil len aanbieden, bestaande uit 6 resp. 12 ver schillende advertenties. Uw winkelier heeft opdracht die series te weigeren, welke niet aan deze voorwaarde voldoen. Adv. Maar het kardinale punt, waarop aller gedachten zich concentreerden, was toch de komst van St. Nicolaas. Hoe meer het uur van zyn aankomst naderde, hóe bedaarder het jonge volkje werd. Vooral zij, die niet altyd even braaf waren geweest, zagen toch wel een klein beetje bevreesd tegen het groote oogenblik op. Toen de goede Sint in volle statie-kleedy naar binnen schreed, op den voet gevolgd door zijn knecht Piet, heerschte er dood- sche stilte in de zaal. Maar St. Nicolaas met zijn traditioneele goedheid, wist de harten spoedig te doen ontdooien en weidra kwam er weer wat leven in de brouwerij. Royaal deelde de Spaansche Heilige zyn gaven rond, hier en daar gepaard gaande met een vermanend woord. Onnoodig te vertellen, hoe de kinderen zich amuseerden! Geruimen tyd bleef de Sint te midden der kinderen vertoeven, tot hy onder luid gejuich uitgeleide werd gedaan. Het is een recht genoeglijke middag ge weest! Gevonden dieren en voorwerpen J. Martens, Wijde Geldeloozepad 10, arm band; P. Sehreuder, Oranjeboomstraat 59, ak- tentasch mi.; C. Dietvorst, Middenweg 8, autoped; A. Kerkhuizen, Indischestraat 6, autokrik; Bureau van politie. Smedestraat, bal; Kweekery, Zylweg 194, ceintuur; Kleyn, Ged. Schalkburgergracht 37, duimstok; J. Vrij, Esschilderstraat 6, handschoen; B. v. Dijk, Brouwersvaart 42, handschoen; Bakker, v. Zeggelenstraat 24, overhemd' Kennel Fauna, Parklaan 119, hond (gebracht door Kuipers, Obistraat 67)Willemse, De Rijpstr. 39, hond; Schipper, Kloosterstraat 26, hand schoen; Boer, Paul Krugerstraat 7 zw., idem; v. Aalst, Van 't Hoffstraat 36, idem; Kennel Fauna, Parklaan j.19, kat (gebracht door Van 't Hof Scheeperstraat 13)idem idem kat (gebracht door v. d. Voort, Acaciastraat 75); idem idem kat (gebracht door De Graaf, Ba- kenessergracht 63); L. Boochaart, Schouw tjeslaan 43, portemonnaie m.i.; C. v. d. Vaat, Nassaulaan 56, portemonnaie m.i.; Bannink, Coomhertstraat 15, idem; P. Leendertse, Oly- canstraat 26, idem; B. Cnossen, Ternatestr. 43, idem; J. Baruch, Hagestraat 16rd., idem; Dekker, Madoerastraat 28, idem; Bureau van politie, Smedestraat, rywieltaschje m.i.; P. Langereis, Esschilderstraat 14, rozenkrans; H. de Boer, Graaf v. Wiedstraat 3, rijwielbelas- tir.gplaatje; G. Vlug, Bouwstraat 10, schoen; Bureau van politie, Smedestraat. sleutel; Beelen, Floresstraat 95, taschje m.i.; Kater, Rozenhagestraat 36, vulpotlood; Meening, Fuhropstraat 12, vulpen. J. v. Leen, Klein Heiligland 48 rd., auto- dop; Heckman, Groote Houtstraat 164, horloge; C. Calandt, Vooruitgangstraat 11, bal; Warnier, Kleine Houtweg 47, bankbiljet ten; L. Jordan, Vrouwenhekstraat 31, bank biljet; Politiepost, Leidscheplein, domme kracht; Paardebek, Parklaan 107, wollen ga ren; W. Caljouw, Eendrachtstraat 25, hand schoen; A. Spierlings, Brouwerspletn 37, handschoen; V. d. Meer, Schouwtjeslaan 51, idem; O. Snoeks, Ged. Oude Gracht 116 rd., idem; H. Schouten, Lange Heerenstr. 42 rd., idem; W. Koperen, Allanstraat 78, hond; Bureau van politie, Smedestraat, kaart oogh. kliniek; Wedeklnd, Allanstrat 73, portemon naie met inh.; Veldman, Schreveliusstraat 60, Penning; M. Mulder, Gierstraat 8, rijwielbe- lastingplaatje; J. A. Boerrichter, H. v. Al- phenstraat 34, rozenkrans; Helder, Cederstr. 20, rijwielbelastingplaatje J. v. Dijk, Ged. Oude Gracht 28, schoenen; Bur. van politie, Smedestraat, speld; C. Brouwer, Anthonie- straat 51 j.; stalenboeken; Tros, Oranje boomstraat 63, schoentje; J. Loos. Emma- straat 18, schoenen; R Donk, Veldhorststr. 15, Lisse, vulpotlood; Van Dyk, Preanger- straat 15, vulpotlood. Ondertrouwd: 2 Dec.; D. van Steenbergen en H. H. G. van Baekel W. de Bruin en P, Podrebersek G. L. Kaasenbrood en M. Spilker M. Brandt en H. H. Planjer C. W. Bude en E. A. van Graas J. Erades en R. de Lang L. Boelhouwer en H. Kloes. Getrouwd: 2 Dec.: J. Cys en A. Vis W. Sijpestyn en E. Niermann H. J, Koek en H. Landheer J. Bouquet en M. J. W. van Wort W. J. Hoekstra en M. Krauss C. van Eelten en M. Seharmböck H. Hulscher en M. E. I. Rühmland. Geboren: 29 Nov,, d. van A. M. Kamp Hoge d. van A. M. C. van Kempen Stet 1 Dec,, z. van A. C. Hollander v. d. Raadt d. van G. van Eenennaam— Mauer d, van P. Kuiperv. d. Aart d. van J. M. KokJansen 2 Dec. z. van A. RooslootPelder d. van A. Druif Bakker. Overleden: 30 Nov.: L. Jonckbloedt, 84 j., L. Heerenstraat 1 Dec.: J. J. de Vries, 23 jaar, Spaamoogstraat G. M. Honing Kenzen, 76 jaar, Vooruitgangstraat F. J. Schmidt, 79 jaar, Ripperdapark -- J. Andringa, 75 jaar. Vooruitgangstraat W. H. F. Kenbeek, 29 jaar. Vrouwehekstraat. Dinsdag 1518 Dec. Meisjes 6.50 Vrijdag 1821 Dec. Mannen en Jongelingen 6.50 Dinsdag 2225 Dec. Jonge Mannen 6.50 Maandag 2831 Dec. Mannen en Jongelingen 6.50 Dinsdag 58 Jan. Jonge Mannen 6.50 Zaterdag 9—12 Jan. Mannen en Jongelingen 6.50 Dinsdag 1215 Jan. Mannen en Jongelingen 6.50 Woensdag 2023 Jan. Gehuwde Mannen 6.50 Zaterdag 2326 Jan. Gehuwde Mannen 6.50 Woensdag 2730 Jan. Meisjes 6.50 Zaterdag 30 Jan.2 Febr. Mannen en Jongelingen 6.50 Woensdag 36 Febr. as. Recruten 6.50 Zaterdag 69 Febr. Mannen 6.50 Woensdag 1013 Febr. Patronaats jongens 6.50 Zaterdag 13—16 Febr. Jonge Mannen 6.50 Woensdag 17—20 Febr. Geh. Dames Middenstand 10.— Zondag 2124 Febr. Jonge Midden standers 10.— Woensdag 2427 Febr. Gehuwde Vrouwen 6.50 Zondag 28 Febr.2 Maart Heeren Middenstand 10.— DE OPLOSSING December 1931. Het speelde zich af in 'n groot warenhuis. Afdeeling consumptie! Er was veel publiek, héél veel zelfs. O, de juffrouw aan de kassa had het ra zend druk; zij die bedienden nog drukker. En uit de blinkende groote ketel schonk men koffie; heerlijk geurende koffie, waar van 't aroma bleef zweven; zich mengde met de zoete lucht der gebakjes, waar de scherpe reuk der kazen die dr onderscheidene vleeeschsoorten overtrof. In die volte zag men dames, in echte en onechte bontmantels, heel voorzichtig dron ken ze met haar geschminkte lippen de heer lijke koffie, of aten behoedzaam zalige ge bakjes. En de heeren, gewillige pakjesdragers van kooplustige vrouwtjes, waren blijde, even niet behoeven te kijken naar 'n bééld van 'n mantel, 'n schat van 'n hoed. En al was het dan ook staande, er werd genoten aan die zwart marmeren tafeltjes en volop! Zoo zag ik 'n familie! Zij, hij en 'n klein joggie, 'n beetje moe, 'rï beetje beu misschien van al het gedrentel, geslenter en gekyk in het mooie groote warenhuis. Even dreigde het joggie lastig te worden, toen kwam ma met de waarschuwing „Denk aan St. Nico laas, Moosje!" Moosje was dadelyk daarna zoet, hy begon yverig te happen aan den punt van een groote roomhoorn. Het genot van het inte ressante, het zich verbreeden van de massa room, die heerlijke room welke telkens op nieuw weer puilde uit de zich gestadig ver- breedende punt, welke nu geen punt meer was, dat trok Moosje 't meeste aan. Zoo af en toe keek „de pientere" mij ze- genvierend aan. Ik was de eenigste die het aan zag komen, dat onheil, vroeg me zelf af, hoe 't gaan moest, wanneer het brooze omhulsel van de hoorn de room niet meer bevatten kon, hoe dén de oplossing moest zijn! Pa en ma letten niet meer op hun spruit, waren in druk gesprek, ze wisten Moosje zoet met de heerlijke tractatie, zoet met de waar schuwing van St. Nicolaas. Toen zag ik hoe de kleine het te kwaad kreeg, hoe het deeg dreigde te bezwUken voor de blanke massa. Angstig keek Mosje me aan met zyn donkere glanzende oogen. Ik immers was de eenige die meegeleefd had met het ernstig streven om op deze on gewone wyze de room te verorberen. Dapper wilde de pientere zich groot hou den voor my, hy vocht om het naderend on heil te voorkomen. Onmogelijk. De kleine mond kon de snel aanstormende massa room niet bevatten, toenklak'n groote plok van het kostelyk goed viel op den grond, den grond welke smoezelig was van al de schuifelende voeten van drink- en eetgrage menschen. Wanhopig, radeloos keek Moosje me aan, zyn onderlip trilde, stééds heviger. Inééns daar barstte hij uit in hevig geschrei. Verschrikt keken pa en ma om, alles en ledereen keek. Nog viel er te redden, nóg was het tijd. Slechts 'n klein stukje broos omhulsel hield de massa gevat. „Pappie" brulde Moosje radeloos. En snel handelend trad pappie op. Uit zy'n overjas haalde hy nu 'n zakdoek, niet al te helder o neen maar groot, flink groot zelfs, als 'n miniatuur springzeil werd het ge spannen. Met 'n zucht van verlichting depo neerde Moosje de room, welke met 'n plofje neerviel in de uitgespreide wade. Even snikt Moosje na, met kleine schokjes, de donker betraande oogen weemoedig ge richt op de heerlyke roomplok daètr op den grond. Zachtjes troostte moeder, heel zachtjes. En de kleine groezelige vingertjes graaiden in 't lekkers, voor hem uitgespreid door pappie. Toen.... toen ik de oplossing wist van het geval, toen heb ik geen minuut meer gewacht. In suisende vaart bracht de lift me telkens 'n verdieping lager. Dienzelfden middag zag ik Moosje in de Kalverstraat weer. O, hij kende me terug, 'n Gelukkige lach kwam op zijn kinderge zichtje. En ik wist, het was de herinnering aan 'n oplossing van een moeibjk geval. Voor den inhoud van deze rubriek sté\ de Redactie zich niet aansprakelil Antennes een gevaar voor duiven Een inzender beklaagt zich ernstig over onwelwillendheid van een zijner buren, af wien hij toestemming heeft gegeven op h dak van zyn huis een antenne te bouwen die nu weigert, ondanks een vroeger geda toezegging, die antenne van kurken of kn pers te voorzien om te zorgen, dat de du ven niet tegen de draden vliegen en zic daaraan, soms doodeiyk, verwonden. meent, dat het tyd is voor den minister een bepaling in het leven te roepen, waart een dergelijke verplichting tot bescherm"' der duiven voor het geheele land verpliC' tend wordt gesteld. DONDERDAG 3 DECEMBER 1931 Parys Brussel Londen New-York (cable) Beriyn Ztirich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.65 9.75 34.40 34.60 8.25 8.35 2.47% 2.48# 58.70 58.90 48.15 48.25 12.70 12.90 20.75 20.95 Vorige Koersen IJMUIDEN, 2 Dec. 1931. Tarbot per K. G. f 0.900.80; Griet per 50 K.G. f 45—25; Tong per K.G. f 1.70—1.10; Groote Schol per 50 K.G. f 3028. Middel Schol per 50 K.G. f 3629; Zet Schol per 50 K.G. f 30—29; Kleine Schol per 50 K.G. f 28 —11.50. Schar per 50 K.G. f 13—2.80; Rog per 20 stuks f 1512.50; Vleet per stuk f 3.80 1.10; Pieterman en Poon per 50 K.G. f 7.50 6.50; Groote Schelvisch per 50 K.G. f 40 27; Middel Schelvisch per 50 K.G. f 21—17; KL midd. Schelvisch per 50 K.G. f 15.508; Kleine Schelvisch per 50 .K.G. f 11.503.90; Kabeljauw per 125 K.G. f 4639; Gullen per 50 K.G. f 132; Leng per stuk f 2.400.83. Heilbot per K.G. f 1.25—1.15; Wyting per 50 K.G. f 2.300.50. Koolvisch per stuk f 0.65—0.25; Makreel per 50 K.G. f 14—5. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: Alma 1700.—. H. C. 43 3300.—, Hercules 2000.—, C. Duyvis 1700.—, Ommering 2400.—, Derika 7 2100.Plutos 1600.Hoop I 500. Petten 1400.Schoorl 2000.Johanna IJm. 107 1300.Friesland 1600.Olympia 1900. Christina Catherina 2000.—, Gerard 2600. Cornells 2500.Condor 2400.—, Walrus 1500, Pelikaan 1600. Staatsleeningen 5 Nederland 1919 VA NederL.1916 VA Nederl. 1917 4 Nederland 1931 VA N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel-My. Industrieën CJnilever Calvé Delft Alg. Kunstzyde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Küch. Accoustiek Ned. Ford (ndostr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U. 8. Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mynbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon. Olie i °erlak Peudawa Continental OU Shell Union OU Rubber Vdam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb. Rott. Tapanoell Serbadjadl Silau V. L O. O. Allied tntercontin Rubber Scheepvaart HolL Amerika LUn dito Gem. Elgend. Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie "artne comm. Marine prei Suiker a. V. A. Poerworedje /orstenlanden Actions idem Tabak oeli Batavia Oude Dell Oostkust Senembah MaxweU Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City 8outb Erie Railr. 'rolongatle 100% 98 98% 94 66i/2 6814 85 y4 99% 571/2 42 27% 89 4% 3% 4% Ö17g 80

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2