.NIE tweede blad NATIONAAL KRISIS-COMITE Stadsnieuws PIJLTJES DONDERDAG 3 DECEMBER 1931 BLADZIJDE 1 Schrijven aan de burgemeesters REGELINGEN VOOR HET VERLEENEN VAN BIJDRAGEN De diefstal in het Haarlemsche Raadhuis De Noordzeevisscherij in November Zijlstraat 87 t.o. Pandpoort VERKEERSONGE VALLEN VAN ONS KANTONGERECHT De aanslag op den jachtopziener te Zandvoort De provinciale begrooting 1932 Aan de burgemeesters van een honderdtal gemeenten in ons land, waarin een door het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gesubsidieerde steunregeling be staat, heeft het Nationaal Crisiscomité een circulaireg ezonden van den volgenden in houd: „Door de langdurige werkloosheid blijkt in vele gezinnen van arbeiders, die uitkeering °ntvangen ingevolge een steunregeling, zoo- hanige achterstand te zijn ontstaan, dat het verschaffen van extra-hulp voor aanschaf fing van kleeding, schoeisel, beddegoed, e.d. noodzakelijk is. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft tot ons comité het verzoek gericht, zich te willen belasten met het ver- ioenen van deze extra-hulp uit een door de Regeering beschikbaar gesteld bedrag en vol gens regels door genoemden bewindsman ge steld. Volgens deze regels komen voor een bij drage alleen in aanmerking die gemeenten, Waarin een door het Departement van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw gesubsi dieerde steunregeling toepassing vindt. Voor deze extra hulp zal een zelfde bedrag Worden beschikbaar gesteld als door het ge- hieentebestuur voor dit doel wordt uitgetrok ken, evenwel niet dien verstande, dat behou dens door ons comité te verleenen machti ging over een tijdvak van 12 maanden niet meer wordt besteed dan 20 cent per ingeze tene. Voor een tijdvak van 12 maanden zal maximaal 10 cent per ingezetene worden bij gedragen. Voor zooveel betreft het orgaan, dat zich met de hulpverleening ter plaatse zal belas ten en de wijze, waarop de hulp dient te wor den verleend, komt ons de volgende regeling Wenschelijk voor. De uitvoering der regeling worde opge dragen aan een comité van de volgende sa menstelling: le. voorzitter: een lid van het college van burgemeester en wethouders of een ander Vertegenwoordiger van het gemeentebestuur; 2e leden: vertegenwoordigers van de voor naamste plaatselijke vakcentralen van werk gevers en werknemers. Indien in uwe ge meente een algemeen comité tot leniging van den nood wordt ingesteld, zou het in het vo rige lid bedoelde comité hiervan een sub comité kunnen vormen. De hulp dient individueel en niet dan na een terzake ingesteld onderzoek omtrent de aanvraag te geschieden. Zoover eenigszins mogelijk dienen de verstrekkingen in natura Plaats te hebben. De ongeorganiseerden dienen hun aanvraag m rechtstreeks bij het plaatselijk comité, ter- Wijl de georganiseerden hun aanvraag inzen den door bemiddeling van het bestuur hun eer vakvereeniging. Dit bestuur kan de aanvraag aanvullen met een rapport omtrent de behoefte van den aanvrager aan kleeding, schoeisel, enz. De steun, hetzij in natura, hetzij, zoo noo- dig in geld, worde, voor zooveel ongeorgani seerden betreft door het comité rechtstreeks uitgekeerd, terwijl die voor de georganiseer den aan het bestuur van de betrokken vakor ganisatie worde ter hand gesteld, hetwelk vei volgens voor de uitkeering aan de betrok kenen zorg draagt. Van deze regeling mag niet dan met goedkeuring van ons comité worden afgeweken. De gemeentebesturen, die voor een bijdrage voor genoemd doel in aanmerking wenschen te komen, behooren daartoe een aanvraag bij ons comité in te dienen. Deze aanvraag moet vergezeld gaan van een mededeeling omtrent de samenstelling van het plaatselijk comité, en een algemeen plan van de wijze waarop en de mate waarin de te verleenen hulp, zal plaats hebben." Voorts heeft het Nationaal Crisiscomité een circulaire gericht aan de burgemeesters van alle gemeenten, waarin hun medewer king wordt ingeroepen om den arbeid van het comité te doen slagen. Het Comité stelt zich voor zijn arbeid hoofdzakelijk op de twee volgende punten te concent reeren: A. aanvullende en opheffende steun aan hen, die tengevolge van de crisisverschijnse len in moeilijkheid verkeeren en in wier nood door instellingen van weldadigheid of andere organisaties niet of niet in voldoende mate kan worden voorzien. B. aanvullende steun, vooral in natura, aan ondersteunde werkloozen, in wier gezinnen ernstige behoefte aan kleeding, schoeisel, beddegoed e.d. bestaat. De hulpverleening onder A omschreven, zal eerst verleend kunnen worden als het comité de beschikking over verdere door bij dragen en door schenkingen te verstrekken geldmiddelen zal hebben verkregen. Een oproep aan het Nederlandsche volk in zijn geheel is reeds gedaan. In enkele ge meenten is reeds van particuliere zijde een zelfde initiatief genomen. Het comité zal gaarne van iederen burge meester vernemen op welke wijze de geldin zameling in zijn gemeente het best kan wor den bevorderd en of het daarbij op zijn steun mag rekenen. Vóór alles moet versnip pering van krachten worden voorkomen. Voor den onder B. bedoelden steun be schikt het Comité over van Rijkswege be schikbaar gestelde middelen, welke de moge lijkheid openen steun te verleenen en waarvoor aan de gemeenten, waar een van Rijkswege gesubsidieerde steunregeling toepassing vindt, bijzondere voorschriften worden gegeven. Aan deze circulaire is als bijlage toegevoegd een vragenlijst. O.m. wordt gevraagd of voor een plaatselijk comité ter plaatse de noodige middelen geheel of goeddeels worden gevon den dan wel of daarnevens steun van het N. C. C. noodig is, zoo ja, op welke wijze zulks het doelmatigst zou kunnen geschieden, in geld of in natura. Een andere vraag luidt: Indien in uw ge meente in mindere mate of geen crisisnood mocht bestaan, is u dan bereid toch een co mité tot inzameling van gelden te vormen en dan de gelden geheel of gedeeltelijk aan het Nationaal Crisis Comité af te dragen? Eindelijk wordt nog gevraagd: Zijn er in uw gemeente onder de jonge arbeiders veel werkloozen, die niet in staat zijn hun ledigen tijd behoorlijk te besteden? Zoo ja, zou het mogelijk zijn daarvoor iets te doen om zoo- danigen lediggang tegen te gaan, b.v. in de richting van ontwikkeling en ontspanning? Bestaat op dit gebied reeds iets in uw ge meente, zoo niet, zouden daarvoor krachten te vinden zijn, b.v. uit bestaande jeugdver- eenigingen e.d.? Wordt door het bestuur uwer gemeente reeds steun aan zoodanig werk verleend? De verdachte Van I. heden voor de Rechtbank Twee jaai gevangenisstraf geëischt Hedenmorgen diende voor de Haarlemsche Rechtbank de zaak tegen den 36-jarigen agent van politie Van I., verdacht van dief- s*al in het Stadhuis te Haarlem. Verdachte z°u zich in den nacht -an 21 op 22 December 1930 een bedrag van 100 en in den nacht van 3 op 4 Oct. 1931 een bedrag van 125.— Wederrechtelijk hebben toegeëigend, ten na- deele van de gemeente Haarlem. De getuige J. P. M., die de verantwoorde lijkheid voor het geld had, verklaarde dit in ®en ijzeren geldkistje te heoben geborgen. Het kistje was in een brandkast geplaatst. In óen middag van 3 October had de getuige hog de kas opgemaakt. Den Maandagmorgen daaraanvolgende vermiste hij 125.Van de brandkast waren twee sleutels, waarvan de getuige er een bij zich droeg, terwijl de tweede in de lade van een der bureaux op de 7e afdeeling van het stadhuis bewaard Werd. De tweede getuige. J. J. L„ had 3 De cember 1930 300 in een geldkistje ge borgen en dat daarna in de brandkast weg gesloten. Den morgen van den volgenden dag vermiste hij 100. Als derde getuige werd gehoord de heer tV. p. j. o., reclasseeringsambtenaar, door Wien een uitvoerig rapport was opgemaakt. Verdachte verklaarde bij den eersten dief stal de ronde in het stadsuis te hebben gehad en van deze gelegenheid gebruik te hebben gemaakt het geld uit de brandkast Weg te iemen Den tweeden keer had hij den sleutel weten te bemachtigen (deze werd in het politiebureau bewaard). Verdachte verklaarde, het geld te hebben gebruikt om Schulden te betalen. De Officier van Justitie zeide. dat alle ingewonnen inlichtingen, o.a. bij den com missaris van politie te Haarlem en te Alk maar, een ongunstig licht op den verdachte We-nen. Mr. Paardekooper Overman zeide, dat iemand, die het voorbeeld moet geven en die anderen moet straffen, zwaarder ge straft dient te worden. Bovendien was oij belast met de bewaking van het tooneel. Waar zijn misdrijf heeft plaats gehad. De commissaris van politie heeft voelen aankomen, dat het mis met hem zou gaan. Eenmaal is hij zelfs reeds voor ontslag voorgedragen geweest' Mr. Paardekooper Overman wilde met in aanmerkingneming van al deze omstan digheden een zware straf vragen en eischte een gevangenisstraf van twee jaar, met aftrek van den in voorarrest door- gebrachten tijd. De verdediger van verdachte, mr. L. O. Van Dam, zeide, dat verdachte het slacht- ofer is van zijn economische omstandig heden en van de veie financieele moeilijk heden, die hij had. Bovendien, aldus ae raadsman, is hij het slachtoffer geworden van woekeraars. Pleiter vond wel dege- hlk verzachtende omstandigheden aan wezig en vroeg de rechtbank hier reke ning mede te willen houden. 17 December a.s. zal de Rechtbank uitspraak doen. Weer sterke achteruitgang der trawlvisscherij De omzet in den Rijksvischafslag te IJmuiden gedurende de maand November 1S31 bedroeg f 1.097.255 tegen f 1.415.463 in November 1930 of ruim f 5118.000 minder. Het is thans niet alleen de trawlvisscherij, maar ook de drijfnetvisseherü die belangrijk bij 't vorig jaar ten achter staat, met uitzonde ring echter van de aanvoeren door Engelsche haringdrifters, die dit jaar veel aanzien lijker waren. Er kwamen binnen van de trawlvisscherij: 312 (425) Hollandsche stoomtrawlers met f 733.853 (f 1009.252) besomming en 6 (0) Duitsche met f 14.752. Je gemiddelde be somming der Hollandsche trawlers was der halve f 2355 tegen f 2375 in November 1930 en f 2360 in October j.l. Het aantal reizen was 24 minder dan in de vóórlaatste maand, zoodat ook November de zoo gewenschte op leving niet heeft gebracht. Deze slechtere re sultaten waren in hoofdzaak het gevolg van het feit, dat alle markten langs de Noord zee overvoerd waren, hetgeen is toe te schrij ven aan de gunstige weersgesteldheid, waar door zelfs de kleinste kustvisschersvaartui- gen geregeld ter visscherij konden uitvaren. Er kwamen verder binnen 44 (14) motor- loggers met f 29.516 (f 10.860), 53l (191) mo- torkustvisschers met f 32.950 (f 10.282), 16 (6) open booten met f 99 (f 57), 3 (0) Duit sche 6 (0) Belgische en 16 (1) Deensche mo- torkotters met resp. f 911. f 1.553 en 1 9664 (f 1474). De gemiddelde reisbesomming der loggers was derhalve f 675 tegen f 826 in October. In ons vorig maandoverzicht gaven wij als onze meening te kennen, dat de maand November ook voor deze vaartuigen minder gunstig zou worden. Deze meening is gebleken juist te zijn geweest. De loggers, die tot nu toe flinke reizen maakten, hebben derhalve in November ook de gevolgen van de slechte toestanden ondervoncen. De Deensche motorkotters kregen ook hun po sitie van de malaise. Zij besomden f 600 per reis, d.i. f 400 minder dan -n October. De drijfnetvisscherij was met uitzonde ring van de Engelsche haringdrifters zeer oi belangrijk. Er kwamen binnen 3 (13) stoomloggers met f 8910 (f 76.449) en 5 (41) Heeft de meest smaakvolle col lectie St. Nicolaas- geschenken motorloggers met f 8665 (f 114.372), benevens 1 (5) Duitsche stoomlogger met f 532 (f 9202) en 225 (65) Engelsche stoomloggers met f 234.829 (f 171.145). De opbrengst der alhier aangevoerde haring bedroeg derhalve f 252.938 tegen f 371.168 in November 1930 of f 120.000 minder. In het eerste cijfer is een bedrag van f 235.000 voor versche haring, aangevoerd door buitenlandsche vaartuigen begrepen. De Hollandsche schepen namen slechts voor ruim f 17.500 in den totalen ha- ringaanvoer deel. Opmerkelijk groot was het aantal Engelsche haringdrifters dat in No vember alhier kwam markten. Dit vindt on getwijfeld z'n oorzaak in de lagere prijzen, die de haring in Engeland opbrengt, ter wijl het prijsverschil nog wordt geaccen tueerd door den lagen pondenkoers. De consignatiezendingen brachten op f 18.015 (f 12.365). De omzet in elf maanden van 1931 bedroeg f 10.574.863 (f 13.295.055). De stoomtrawlers dedèn in dit tijdvak 2989 (4118) reizen en be somden f 7.411.890 (f 10.153.304). Het totaal aantal binnengekomen Engelsche stoomlog gers was 434 (112) met een besomming van f 420.670 (f 296.826). De door schepen van vreemde nationali teit gedurende Januari tot en met November aangevoerde visch vertegenwoordigde een waarde van f 875.000 tegen f 805.000 in het zelfde tijdvak van 1930. (De cijfers tusschen haakjes zijn van het overeenkomstige tijdvak in 1930). AUTO IN DE RINGVAART Dinsdagavond reed de aannemer W. v. R. te Halfweg, toen hij den IJweg afkwam, vermoedelijk door den dichten mist misleid van den aanlegsteiger het water der Ring vaart in. Een juist passeerende wielrijder haalde uit een houtloods een plank, stak deze aan den heer Van R. toe en wist dezen zoodoende van den verdrinkingsdood te redden. De auto stond rechtop in het diepe water; de kap was nog juist zichtbaar. Bloeiende tulpen Aan de bloemenveiling ,,'t Centrum" te Beverwijk werden Woensdag reeds de eerste getrokken tulpen aangevoerd. De pont te Velsen. Gelijk alle dagen, stond ook 30 October te Velsen een lange file van auto's te wach ten om met de pont overgezet te worden. Er kwam één auto aan, die aan den rech terkant van den weg tegen het trottoir werd geplaatst, terwijl de bestuurder uitstapte en een winkel wilde binnengaan. De ter plaat se zijnde politie-agent sommeerde den auto mobilist door te rijden, waarop deze als eenigst commentaar zonder iets te zeggen doorliep en den winkel toch binnenging. De agent liep achter hem aan en beval nog maals den auto een andere plaats te geven. De autobestuurder voldeed echter niet aan dit bevel; integendeel hij voegde den agent een scheldwoord toe, waarop deze proces verbaal opmaakte. De verdachte was in verzet gekomen van een vonnis van den Kantonrechter, waar bij hij tot een boete van f 20.subsidiair 10 dagen hechtenis was veroordeeld. Ver dachte ontkende, dat de politie-agent hem gesommeerd zou hebben door te loopen. Bo vendien zeide hij het niet noodig geoordeeld te hebben op zij te gaan; de file auto's stond volgens hem verkeerd. De ambtenaar van het O. M.: „Het pu bliek moet ter plaatse meewerken, anders wordt het 'n nog grootere janboel dan het reeds is. Bovendien is het niet aan het pu bliek te beoordeelen hoe het verkeer het beste geregeld kan worden." Spr. vroeg be krachtiging van het vonnis. De Kantonrechter ging geheel met het requisitoir van den ambtenaar mee en vonniste conform den eisch De dader heden voor de Haarlemsche Rechtbank Hedenmiddag zal voor de Haarlemsche Rechtbank terecht staan J. de W., die in September j.l. in de Zandvoortsche duinen een aanslag gepleegd heeft op den jachtop ziener Van H. De behandeling aangevangen Vervolg. Voortzetting der algemeene beschouwingen Rede-Hooy De rede, welke de heer Hooy gisteren in de vergadering van de Prov. Staten hield en waarvan wij reeds een uittreksel gaven, laten wij hieronder uitvoeriger volgen: Belastingverhooging is onaangenaam en strikt genomen had deze vermeden kunnen worden. Het reservefonds had kunnen diener. de verhooging te vermijden. Doch het is beter zoo te handelen, als Ged. Staten voorstellen, omdat dit kan helpen, om grooter schokken op te vangen. De opbrengst per opcent is 216.000. In het verleden (1921) was dit cijfer 2 X zoo groot, 427.000. Het kan nog lager dalen (1918 103.000). Mocht dit gebeuren, dan zullen wij het reservefonds noodig hebben. Met deze verhooging maken wij nog geen slecht figuur. Twee zaken vragen bijzondere aandacht. 1. De nog zeer ongunstige toestand van land en tuinbouw en werkloosheid; 2. Het salaris- vraagstuk voor het provinciaal personeel. Wat het eerste punt betreft, de toestand is niet gunstiger dan het vorige jaar. Reeds is de provincie borg gebleven voor ruim y- millioen. Daarop kan een aanzienlijk verlies geleden worden. Maar is hiermede gezegd, dat wij niet verder moeten gaan? Hebben Ged. Staten kennis genomen van de laatste berichten uit Engeland, dat het een invoer tarief tot 100 pet. heft. Dit moet voor ons het volgend jaar criterium zijn, ten eerste geen execu ties, welke een gevolg zijn van de crisis, toe te passen en ten tweede moet gezorgd worden voor het in cultuur brengen van den bodem. Deze maatregel voor één jaar zal zwaar drukken op Noord-Holland. Kan onder deze omstandigheden onze steunregeling stop ge zet worden? Deze vraag klemt te meer, omdat ze nauw verbonden is aan het werkloosheidsvraag stuk. Ten aanzien van de salarieering van het provinciaal personeel is de katholieke fractie het met Ged. Staten eens, dat noch aan de salarissen, noch aan de pensioenen, noch aan den toeslag getornd moet worden. De nood zaak daartoe is niet aanwezig. Dat wil niet zeggen, dat het nooit zal ge beuren. Het verder dalen der index-cijfers kan het noodzakelijk maken, dit vraagstuk opnieuw onder de oogen te zien. Getracht moet dan worden, in gemeen overleg met het personeel deze kwestie te regelen. Spr. wil ook iets zeggen over de bedrijven. Met het P. E. N. gaat het goed; de bedrijfs- uitkomsten zijn uitstekend. Terugbetaling van de door de provincie geleende gelden kan zonder moeite geschieden. De reserve- aangroei 900.000) is bevredigend. Toch wordt nog geen tariefsverlaging voorgesteid. De reserve zal 31 December 1932 2.143.000 bedragen. Mogelijk is dan tariefsverlaging niet zoo ver af. Wellicht kan deze het vol gend jaar plaats hebben. Wel is waar, is de reserve nog geen 6 millioen 15 pet. van het geïnvesteerde kapitaal, maar reserve- aangroei behoeft in dezen tijd toch niet in zoo'n snel tempo te geschieden. Zou per jaar bijv. millioen verlaging van reserve toe gepast worden, dan behoeft verlaging van tarief geen vermindering van winst te bren gen. De tarieven zouden dan met pl.m. mil lioen verlaagd kunnen worden. Tevens zou dan meer gelijkheid in de tarieven gebracht kunnen worden. Intenser samenwerking en concentratie van bedrijven kan economischer werken. Met het waterleidingbedrijf gaat het ook goed. Gelukkig is een der 3 fictieve actief- posten verdwenen, n.l. goodwill ad 232.000 Dit maakt de balans zuiverder. De reserve zal einde 1932 1.200.000 be dragen. Rekening moet gehouden worden met nog 2 fictieve actief-posten ad 800.000, verminderd met bijzondere afschrijvingen ad 300.000. Er blijft dan 500.000. Einde 1932 zal dit 700.000 zijn. Nu nog niet, maar volgend jaar zou ook hierbij overwogen kunnen worden,, den re- serve-aangroei in langzamer tempo te doen geschieden, waardoor tariefsverlaging zou kunnen volgen. Het verzoek der Kamers van Koophandel tot verlaging der watertarieven is door Ged. Staten afgewezen. Spr. zal geen voorstel doen tot inwilliging van het verzoek, doch beveelt het voldoen er aan in bescheidener vormen aan. In de middagzitting is allereerst het woord aan den heer HEIJERMANS (S.DA.P.), die de subsidieregeling voor de provinciale zie kenhuizen inhumaan en niet in het belang der patiënten vindt. Spr. begrijpt niet, waar om vastgehouden wordt aan den term krank zinnig Hij kent een geval van achterlijke kinderen, die eerst krankzinnig verklaard moeten worden, alvorens zij verpleging kon den krijgen. Het systeem van verpleging acht spr. niet juist. Wat de nazorg betreft, weet spr. niet, wat de heer Droog bedoeld heeft Hij was in zijn rede zeer onvolledig. Volgens spr. is het de taak der provincie, samenwerking te zoeken voor vernlesdn? van Reeste^eken. Het aan tal krankzinnigen neemt wel niet toe, maar toch moet tot het treffen van eenheid spoed Vracht worr^n. Spr komt dan tot de arbeidstherapie. Z. i. hebben de Provinciale Statenleden alle recht, hun meening daarover te zeggen. Hun mag niet de mond gesnoerd worden met de op merking, dat men deze zaak den directeuren der ziekenhuizen over moet laten. Over het beginsel der arbeidstherapie is nog niet het laatste woord gezegd. Men moet voorzichtig zijn met wat men zoekt. Zoolang spr. Statenlid is, zal hij een scherp oog op deze zaak gericht houden. Spr. vindt het niet juist, dat een dokter vergoeding krijgt voor zuigelingenhulp bij hem thuis. De verpleging van kinderen in gezinnen besprekende, wijst spr er op. dat er weinig controle bestaat. Hoe klopt dat met de me dedeeling in de memorie van antwoord, dat de Centrale Vereeniging voor het uitzenden van kinderen haar werk goed doet? De heer POTHUIS (S.D.A.P.) becijfert, dat de verhoogde opcenten geen grooten druk leggen op de arbeiders en kleine midden standers. Door de indiening van het 3 pet. korting wetsontwerp oefent de regeering democrati sche dictatuur uit. Als het ontwerp wet Wordt, zal de uitvoering, door de controle veel meer geld kosten dan gehaald wordt uit de bezuiniging op salarissen. Het wetsont werp is onwettig. Spr. meent, dat niet overgegaan moet wor den tot salarisverlaging, terwijl er gewaakt moet worden tegen de bijverdiensten van hen, die een achturigen arbeidsdag hebben. Spr. vraagt Ged. Staten, dienaangaande een circulaire te richten aan de gemeentebestu ren. De heer GUEPIN (V.B.) brengt Ged. Sta ten, inzonderheid mr. Bomans, hulde voor het financieele beleid. De kaspositie der pro vincie acht spr. gunstig. Spr. verdedigt het voorstel-Asscher. De V. B. wil belastingverhooging voorkomen. Spr. betoogt, dat een schema van uit gaven is gemaakt, waar toch niet de ver plichting op drukt, dat het geheel uitge voerd moet worden. Als het niet noodig is. moeten in tijden van nood geen belastingen verhoogd worden. Spr. verdedigt het terugnemen van f 1 millioen uit het Wegenfonds. Dan zal er in 1934, naar spr. berekent, nog 1millioen in het fonds zijn. terwijl belastingverhoo ging op heden tegengehouden wordt. Spr. betreurt het, dat Ged. Staten niet eerder prae-advies uitgebracht hebben op het voorstel van den V. B. betreffende steun verlening aan den noodlijdenden tuinbouw. Daardoor is een jaar verloren gegaan. De heer HOOGLAND (S.D.A.P.) beveelt de bevordering van het buitengewoon lager onderwijs aan en prijst de toegepaste ar beidstherapie in de ziekenhuizen. Hij vraagt De schaakspeler H. Weenink overleden inlichtingen omtrent den afzet der artikelen. Kunnen zij niet direct afgeleverd worden aan de vacantiekolonies en de voorbereidende scholen? De heer LAMBOOY (R.K.) is van oordeel, dat deze begrooting geen rekening houdt met den tijd van versobering en bezuiniging. Toch zal spr. op een enkel onderdeel na, zijn stem niet aan de begrooting onthouden. De op 20 pet. geraamde belastingvermin dering is optimistisch, want in Hilversum zal zij zelfs meer dan 30 pet. zijn. Het millioen uit het Wegenfonds kan later een appeltje voor de dorst zijn. terwijl spr. niet tegen de belastingverhooging is. Wel moet spr. aandringen op een scherpe raming der uitgaven. Als over een nieuwe raming beschikt wordt, wordt niet alles pre cies gewikt en gewogen. Nog onlangs heeft spr. dit ondervonden, toen de hoofden hun takken van dienst wilden perfectionneeren, wat niet tot de gewenschte zuinigheid leidt. Spr. verzoekt met nadruk Ged. Staten, eiken post der begrooting, ook voor de be drijven, te onderzoeken, of bezuinigd kan worden. Wat het 3 pet. korting-wetsontwerp aan gaat, vereenigt spr. zich met de meening van den heer Ketelaar. De regeering kan de verschillende salarissen in de gemeenten niet beoordeelen, zoodat het ontwerp tot on rechtvaardigheden zal leiden. Spr. is door den heer Hooy gemachtigd, te verklaren, dat deze onjuist was in zijn mededeeling over de korting op den vacan- tietoeslag. Daarover is verschil van meening in de fractie. Spr. gaat na, dat een referendaris der provincie f 1000 uitgaat boven dien van het Rijk. Verdere verschillen tusschen andere ambtenaren loopen van f 600 f 800 tot f 1000, Zooveel gaan de ambtenaren der provincie uit boven die van het Rijk of de gemeente Hilversum. Daarom meent spr., dat de vacantietoeslag opgeschort moet worden. Spr becritiseert den hoogen verpleegprijs in de provinciale ziekenhuizen, welke ver uitgaat boven dien in katholieke ziekenhui zen, in welke laatste toch ook veel leeken- personeel is. Spr. geeft cijfers waaruit blijkt, dat de provinciale ziekenhuizen te Bakkum en Me- demblik veel meer kosten dan dat te Sant poort. Spr. meent, dat niet aangenomen moet worden het voorstel-Slingenberg. de bijdrage der gemeenten in de ziekenhuisverpleging te verlagen. Wat tolopheffingen betreft, meent spr., dat op den dag der opheffing vast moet staan, wie den tol moet overnemen. Zoo acht spr. niet voldoende de maatregelen ten aanzien van den weg Kortenhoef's-Graveland. De Fransche Campweg nabij het Zandpad is plotseling van hst provinciale wegenplan ver dwenen. Spr. verzoekt, dezen weg weer op het plan te brengen. Spr. vestigt de aandacht er op, dat niet, altijd werkloozen uit de gemeenten, waar het werk gemaakt wordt, genomen wordt. Dat is onlangs gebeurd bi) den aanleg van een electrischen kabel LarenHilversum, toen men arbeiders uit Garderen en Put ten wilde nemen, omdat zij 9 cent minder verdienden, daar in die plaatsen geen ar beidscontract bestaat. Hilversum heeft toen maar een toeslag uit Maatschappelijk Hulp betoon verleend, om te voorkomen, dat werk loozen uit de gemeente zelf moesten toe kijken. Spr. vraagt, of het de bedoeling is, dat de provincie ook de gemeentelijke distributie bedrijven tot zich wil nemen, ondanks het feit, dat zij die indertijd zelf aan de ge meenten heeft aangeboden, zooals in 1917 aan Hilversum het geval was. De heer REINALDA vraagt inlichtingen over het uitvoeren van werken in eigen be heer en bepleit het niet meer invoeren van tollen. Het heeft spr. getroffen dat het huurkoop systeem door Ged. Staten in de stukken aangesneden is. Nu moet de overheid ook zorgen, dat de huurkoop-apparaten ook in de huisgezinnen kunnen komen. De heer DEKKER (R.K.) herinnert aan het door hem in de zomerzitting gesprokene over de verkiezing van Ged. Staten. De heer Polak heeft de fiolen van zijn toorn over spr. uitgestort, doch onverdiend. Sprekers verklaring, door den hee Hooy gecorrigeerd, heeft aan de zaak niets ver anderd Zijn woorden kunnen aanleiding ge weest zijn, dat er een misverstaan is geweest. Hij is niet op de vergadering der partijen te Amsterdam geweest. Spr. wil het verlos sende woord spreken, door te verklaren, dat hij geheel onderschrijft het door den heer Hooy gesprokene. Absoluut onjuist is het, dat op het platte land gebrek is aan voeding en kleeding. Wel is er gebrek aan geld. De bestaande organisaties, zooals de Holl. Mij. van Land bouw en de L. T. B.. kunnen voldoende de belangen der plattelanders behartigen. Spr. ziet hun taak in belangrijkheid toene men, terwijl hij de nieuwe vereenigingen als nachtbloemen beschouwt, die opkomen en verdwijnen, daar zij slechts uit ontevreden heid geboren zijn. Agent: „Is dat uw auto, mijnheer?" Heer, die juist een aanrijding gehad heeft: „Ik zie geen auto." (Bulletin) Helpt door uw inkoopen de werkloosheid bestrijden Sparen is zeker een algemeen belang. Maar niet elke besparing is beter dan elke vertering. Steeds moet hij, die over een geldsom de beschikking heeft en wiens streven is, daarmede zooveel mogelijk de volkswelvaart te bevorde ren, daarvoor die aanwending zoeken, die voor de Maatschappij het nuttigst is. In dezen St. Nicolaastijd mag daarop wel eens terdege de nadruk worden gelegd, want het schijnt, dat velen zich, door angst gedreven, van het doen van inkoopen onthouden, ook van die din gen, die zij wel kunnen koopen. Amerika is begonnen met de organisatie van een zeer groot opgezette campagne ten gun ste van de bestrijding der werkloosheid. Reclame- en advertentiebureaux en couranten werken daarbij samen. Wij willen niet aansporen tot het genieten van weelde, maar wie zich het toelaat bare ontzegt, vermindert daardoor de arbeidsgelegenheid en werkverruiming is toch het beste middel om uit de moeilijkheden te geraken, waarin de we reld verkeert. In dat licht bekeken, schijnt de methode, die in Amerika wordt toegepast, wel een der middelen te zijn, al is het niet het eenige middel, om den gang er weer in te bren gen. Leven en laten leven, zij in deze dagen een soort goed begrepen naasten liefde. Laat iedereen naar zijn krachten blijven koopen. Vooral zij, die nog over een inkomen of kapitaal beschikken. Er zijn er velen, dié hun geldelijk bezit hebben zien verminderen, maar wie zich te veel beperkt, doet zich zelf en ande ren schade. Als in deze dagen de winke liers geen omzet hebben, zullen zij niet in de gelegenheid zijn nieuwe orders te geven aan hun leveranciers, zullen zij geen verbouwingen kunnen laten uit voeren of ander werk laten verrichten, zullen zij straks in de algemeene onkos ten, die de gemeente heeft, in de belas tingen, minder opbrengen, waarvan weer het gevolg zal zijn, dat voor anderen, voor den zuinigen man, de belastingen stijgen. Hij, die zich dus te veel ontzegt, schaadt het algemeen belang en schaadt zich zelf. Het geld moet nu eenmaal rollen, Wie honderd gulden uitgeeft, maakt, dat zijn winkelier voor honderd gulden nieuwe bestellingen kan doen, dat hij van de winst zijn belasting be taalt, dat de arbeider, die aan de hon derd gulden opdrachten een boterham verdient, op zijn beurt weer in de belas tingen kan bijdragen. Wie zijn geld in een kous opbergt, handelt niet verstan dig, want als iedereen deze methode toepast, blijft het miserie in de wereld en ook de potter zal zijn geld zien weg smelten, omdat hij niets verdienen kan. Het is geen praatje voor den vaak, dat wij hier houden, maar het is een nood kreet de Haarlemsche winkeliers, dien wij onder de aandacht van de lezers brengen. Er wordt niet gekocht, al thans er wordt veel te weinig gekocht en op deze manier kan het niet door gaan. Zij hebben gelijk. Laat iedereen zijn plicht in dezen tijd kennen. Haar lem en omgeving telt, laat ons zeggen, 50.000 huisgezinnen. Als gemiddeld ieder huisgezin een tientje meer in omloop brengt dan het zich heeft voorgesteld, dan is dat een half millioen gulden, dat circuleert, dat aan velen brood geeft en opgewektheid. Wij weten wel, dat vele economen betwijfelen of hij, die veel verteert, een goed werk doet, maar wanneer juist is, dat iedereen, die de volkswelvaart wil bevorderen, op het juiste moment daar voor de juiste aanwending moet zoeken, dan durven wij op dit oogenblik in alle oprechtheid aan te bevelen elke over dreven bezuiniging op zij te zetten. Spr. hoopt, dat de kleine gemeenten van provinciewege geholpen kunnen worden bij de werkloosheidsbestrijding. Verder verzoekt hij spoedbetrachting bij de uitvoering van werken aan*-het Kam perduin. De heer THOMASSEN (S.D.A.F.) vraagt met den heer Lambooy aandacht voor het geen in 't Gooi gebeurt, waar arbeiders, niet uit de provincie komende, te wer.i worden gesteld. Verder vraagt hij spoedigen aanleg van waterleiding op Texel, waar het sterfte cijfer ongunstig is. Ook dient hij een voorstel in voor den toegang tot het Provinciaal Landgoed te Castricum geen toegangskaarten als eisch te stellen. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag. Hedenmorgen werden de algemeene be schouwingen over de provinciale begrooting voor 1932 door de Provinciale Staten voort- De heer VAN DER WALLE (S. D. A. P.) gaat na, dat de provincie een taak heeft te vervullen ten aanzien van de werkloosheids bestrijding en meent, dat zij daarover zich kan verstaan met de burgemeesters. Ge daan moet worden door de overheid, wat zij kan en zij moet daarbij zelfs een stimulee- renden invloed trachten uit te oefenen op particulieren. Aandacht moet ook geschonken worden aan de bevordering der nationale industrie. Spr. vraagt, of het op den weg van Ged. Staten ligt, tegemoet te treden aan het Natio naal Crisis-comité. Spr. steunt het denkbeeld-Asscher-Pothuis ten aanzien van de verdiensten in nevenbe- drijven en hij zou gaarne zien, dat Ged. Sta ten ernstige aandacht aan dit vraagstuk schonken. Spr. vraagt voorts Ged. Staten, er voor te willen waken, dat de 8-urige arbeidsdag niet overschreden wordt. Spr. verdedigt zich tegen de door het com munistisch lid Beuzemaker tot hem gerichte verwijten, waarbij hij opmerkt, dat het eer lijker is, den arbeiders de waarheid voor te houden dan hen naar den mond te praten. In dezen tijd kunnen niet alle wenschen ingewilligd worden. Discipline moet ook van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5