BOTERLETTERS bij CARELS f 1.- per pond - Haam waarborgt kwaliteit MARIA STICHT1KG De Leidsche Courant GEMENGD NIEUWS FINANCIEN De koersdaling van hét Pond Sterling Ook Frankrijk lijdt groote verliezen BOEKBESPREKING BINNENLANDSCH NIEUWS IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK ONZE OOST RECHTSZAKEN UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE HILLEGOM HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE NOORDWIJKERHOUT SASSENHEIM WARMOND ZANDVOORT LIJNDEN CASTRICUM IJMUIDEN SANTPOORT VEILING-O VERZICHT INGEZONDEN is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR De Parijsche vredesvergadering de arbeiders gevraagd worden en daartoe mede te werken, is ieders taak. Spr. keurt voorts een aanval van den heer Beuzemaker op rijksambtenaren af. Mevr. BOISSEVAIN (V. B.) wijst op klach ten van kweekers uit 't Gooi over het lage peil van het water der 's-Gravenlandsche vaart, wat nadeelig is voor de bevloeiing. Dit lage peil is ontstaan door de werkzaamheden aan de Zuiderzee. Men zou de regeering kun nen vragen, maatregelen te treffen. Er is echter haast bij de zaak, want anders zijn de bedrijven in 't Gooi ten ondergang ge doemd. De heer SAJET (S. D. A. P.) bespreekt tuberculose-bestrijding en kleuterzorg, doch is op de perstribune niet te verstaan. De hr. VAN DER VALL (SD.A.P.) wijst op den nood in den tuinbouw. Een commissie zal nu den toestand gaan bestudeeren en verbetering mag daarvan verwacht worden. De tuinders moeten echter ook doen, wat zij kunnen en zich organiseeren. Spr. vraagt, of den tuinders de rente van de verstrekte gelden kwijtgescholden kan worden. Do beer ZEEMAN (S.D.A.P.) bespreekt de verkiezingswinst zijner party, in den afge- loopen zomer. Hij betwyfelt de democratische richting bij andere partyen en inzonderheid keert hy zich tegen de vryzinnig-democraten. Hy bespreekt eveneens de nooden onder de tuinbouwers. Hy constateert desorganisa tie in den handel van waren uit den tuin bouw en hekelt de z.i. by de regeering be staande nalatigheid, om in deze aangelegen heid iets te doen. Het woord „draagt elkanders lasten" moet in de toekomst meer toegepast worden dan tot op heden. De heer BRAAKMAN (R. K.) wil ook den nood in den tuinbouw bespreken. De toe stand is bekend en naast de groote crisis maakt de tuinbouw nog byzondere ernstige zaken mee, o.m. aardappelziekte en den groo- ten groei der bloemkool. Deze zaken maken den toestand voor den tuinbouw zoo ernstig. Steun van de provincie is noodig. De re geering zendt de eene commissie na de an dere weg en verschuift de zaak van maand tot maand. De regeling van Koedijk: een toeslag op de loonen, is goed, maar zal door gebrek aan steun niet voortgezet kunnen worden. De tuinders op het platteland krygen ge noeg van commissies; zy willen daden zien. Het voorstelPolakDe Miranda helpt den tuinders niet. Het sluit den kleinen mid denstand uit. Het ligt er aan, van wien en hoe men een artikel koopt. De tuinders krygen van de marktop- brengst op de markten in de steden byna niets. De hooge marktpryzen zyn veroorzaakt door aanvoer van dure kasproducten en van aardappelen uit andere provincies. Spr. stelt voor, de verschuldigde rente over 1931 van de aan den tuinbouw ver leende credieten voor rekening der provin cie te nemen. De rente zou gevraagd kunnen worden aan de borgen, maar dat is geen gebruik by de Boerenleenbanken. Byschrijving der rente op het kapitaal brengt meer lasten mee voor de credietnemers. Andere instellingen hebben kwytschel- ding, geheel of gedeelteiyk, van pacht ge geven en spr. hoopt, dat de provincie dit goede voorbeeld zal volgen, al kost het haar een offertje. De heer WEISS (Midd.) constateert, dat de begrooting niet sluitend is gemaakt kun nen worden zonder belastingverhooging. Er is geen enkele poging gedaan, de stijging der uitgaven tegen te gaan. Het volgend jaar zou misschien een belas tingverhooging evenmin noodig zyn. Spr. stelt voor, Ged. Staten uit te noodi- gen met voorstellen ter bezuiniging te ko men tot een bedrag ad 5 pet. der totaal uitgaven, om belastingverhooging te voor komen. De heer WENDELAAR (V.B.) bespreekt het verschil in tarieven by het P.E.N. voor de verschillende gem 'enten. Goedwillende gemeenten moeten zelfs nog een toeslag be talen. Vandaar een door gemeentebesturen gezonden adres. Aan de hand van winstcijfers betwijfelt spr., of het wel zoo voordeelig is, dat de pro vincie de distributie van de gemeenten zou overnemen. De winst op bedrijven wordt door ge meentebesturen gebruikt, om verlies elders te compenseeren Spr. sluit zich aan by hetgeen de burgemeester van Hilversum over deze zaak gezegd heeft. Spr. wil ook zeggen over de propaganda voor het electrisch koken en vraagt een in lichting over het maken van winst by de levering der artikelen. Is het de bedoeling een normale winst te maken, om niet con- curreerend op te treden tegenover den par ticulieren handel. Spr. hoopt, dat men in die plaatsen, waar de prijs meer dan 5 cent per K.W.U. be draagt, geen propaganda zal maken voor electrische apparaten. Een eerlyke voor lichting van hei publiek is der overheid al lereerst geboden. De vergadering wordt geschorst. W aarschuwing Teneinde financieele teleurstelling te voor komen geeft de burgemeester van St. Mi chielsgestel een ieder in overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens handels relaties aan te knoopen met de hieronder ge noemde personen: le. Adrianus van de Heuvel, Vossenberg E 123; 2e. Martinus van de Heuvel E 123; 3e. Antonius Wilhelmus van Venrooy, Hermalen B 284; 4e. Antonius van den Ven-Hulsman, Vossenberg E 121, allen wonende te Schyndel en o.a. kantoor houdende te St. Michiels gestel. Brutale diefstal te Ginneken den hiervan myn schoonmoeder mededeeling te doen. By mijn terugkomst ontdekte ik, dat de deur van C.'s slaapkamer wyd openstond, terwijl het binnen in het vertrek een groote chaos was. Ik liep terstond naar mijn bu reau, waar ik tot de ontstellende ontdekking kwam, dat beide geldkistjes verdwenen wa ren. Het grootste hiervan was gevuld met 700 aan guldens en rijksdaalders en 200 aan bankbiljetten, benevens een eigendoms bewijs van het hotel te mynen name, een brandpolis tot een bedrag van 50.000, een verzekeringspolis ad 5000 ten name van een ander en twee verzekeringspolissen ad 1000 ten name van myn beide kinderen. De kleine kist bevatte 500 aan guldens en ryksdaal- ders en 400 aan kwartjes, benevens drie gouden tientjes. Terstond werd de politie van het feit in kennis gesteld. Het bleek, dat men met een bende van zes personen te doen had, welke den diefstal van te voren beraamd had. Bui ten het hotel toch werden drie verdachte personen aangehouden, die na een verhoor bekenden, dat afgesproken was het gestolene met den huisknecht te deelen. Intusschen waren drie uren verloopen en hiervan heeft de huisknecht met zyn handlanger gebruik gemaakt om zich per taxi naar Eindhoven te begeven. Den chauffeur verzekerden zij by Philips werk te hebben gekregen en zy be taalden dezen van het gestolen geld. Onmiddellyk stelde de politie zich met die van Eindhoven in verbinding, doch de na sporingen naar beide daders hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Hoogstwaar- schynlyk is het tweetal naar België uitge weken. Het geheele hotelpersoneel is op staanden voet door den heer Cimmel ontslagen. De voortvluchtige huisknecht heeft zich al meermalen dingen toegeëigend, waarvan het personeel moest af weten. De Nederl. Bank en het Pond Vragen v.-n den heer Joekes Het Tweede Kamerlid de heer Joekes heeft aan de Ministers van Financiën en van Koloniën de volgende vragen gesteld: Hebben de Ministers kennis genomen van het in de bladen verscnenen communiqué, volgens hetwelk de Nederlar.dsche Bank met medewerking van de Nederlandsche Regee ring een deel van haar bezit aan Engelsche ponden aan de Ned.-Indische Regeering heeft verkocht, ten einde deze ponden te doen dienen tot aflossing van de in Engelsche ponden aangegane Ned.-lndische leeningen, en kunnen zy de juistheid van dit bericht bevestigen? zyn de Ministers, indien deze vraag be-\ vestigend wordt beantwoordt, bereid mede te deelen of bedoelde aankoop door de Indische Regeering is geschied op aandrang van de Nederlandsche Regeering en of voor de over eenkomst, waarby bedoelde transactie is ge. regeld, de goedkeuring zal worden gevraaga van den Volksraad en van de Staten-Gene. raai? In het Fransche Ministerie van Finan ciën werd gisteren een uitvoerige bespre king gehouden tusschen den Minister van Financiën Flandin, den Gouverneur van de Bank van Frankrijk, Moreau, en de directeuren van een aantal groote Farij- sche Banken. Naar verluidt werd de nieuwe val van het Pond Sterling besproken, terwyl ook de balans van de Duitsche Rijksbank een onderwerp van beraadslaging uitmaakte. De buitengewoon groote aandacht, die men in officieele Fransche kringen aan de koersschommelingen van het Pond Sterling wydt, schynt de geruchten te bevestigen, dat Frankrijk als bezitter van meer dan 10 milliard francs aan Engelsche ponden, groote verliezen door de daling van het Pond heeft geleden. ENKHUIZER ALMANAK. Uitgave N.V. Gebr. Van Staden, Koudenhorn 44, Haarlem. Verschenen is de 337ste Jaargang van den vanouds vermaarden Erve C. Stichter's Enkhulzer Almanak. Behalve den kalender met de weervoor spelling voor het jaar 1932 bevat de Echte en Oudste Enkhuizer Almanak de volledige opgaaf van de voornaamste jaar- en week markten, (welke dit jaar geheel en al naar de nieuwste officieele gegevens zyn byge- werkt), de op- en ondergang der Maan, de watergetijden onzer kusten en de sterrekun- dige berekeningen opgemaakt door den heer Dr. J. H. Wilterdink, oud-observator van 's Ryks Sterrenwacht te Leiden; alsmede nog novellen, anecdoten, raadsels en korte kroniek vanaf 1831. Veiligheid in de mijnstreek Hoteleigenaar door zijn huisknecht bestolen Met twee geldkistjes verdwenen De eigenaar van het hotel „Dennenoord" te Ginneken, de heer J. Cimmel, Is de dupe geworden van een brutalen diefstal, waarvan de huisknecht G. J. C. vermoedelijk de hoofddader is. De heer Cimmel vertelde de „Tel." het volgende: „Van de gelegenheid dat myn vrouw en ik, aldus de heer Cimmel, by kennissen een bezoek brachten, terwyi het beheer van het hotel aan mijn schoonmoeder was overgela ten, heeft de huisknecht gebruik gemaakt onder zijn regenjas één voor één twee zware geldkistjes naar bulten te dragen. Toen hij de tweede kist naar buiten bracht, viel het het personeel op, dat C. zoo geheimzinnig deed en zenuwachtig was, doch zy verzuim. - Betere verzekering ervan gevraagd Het Tweede Kamerlid de heer Maenen heeft den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de open bare veiligheid in ons grensgebied, met name in de mijnstreek, in den laatsten tyd op on rustbarende wyze wordt bedreigd? Is het den minister bekend, dat in het ge bied, waarvan hierboven sprake, het aantal inbraken steeds toeneemt? Weet de minister, dat deze inbraken, meer malen gepaard gaande met schietpartyen op de politie, veelal door buitenlanders worden gepleegd? Is de minister bereid onverwyid afdoende maatregelen te treffen tot betere verzeke ring van de veiligheid der bevolking in de betrokken streek? De oplichting van juweelen te Batavia De dader bekent De Hongaarsche pseudo-professor, die vóór zijn vertrek naar Poeloe Herak werd aangehouden, bekende zich aan de oplich ting ten nadeele van de firma De Geer, Van Kempen en Vos te Batavia te hebben schul dig gemaakt. Het grootste deel van den buit blyft zoek. Nachtelijke vechtpartij Vier gewonden Drie Europeanen en een inlander werden gewond tydens een nachtelijk gevecht in een verdacht huis te Meester Cor nells. Talrijke bewoners van de buurt waarin dit huis is gelegen, deden aan dit gevecht mede, terwijl en passant twee in landers een oude veete uitvochten door middel van doeltreffende golokslagen. Wel schuldig, maar géén straf Voor den Amsterdamschen kantonrechter Mr. L. S. G. de Hartogh stond terecht de be kende dienstweigeraar H. Gj Volgens de dagvaarding zou hy op 30 Aüg. j.l. temidden van een volksverzameling heb ben geweigerd op last van de politie zich daaruit te verwy deren. Op 30 Augustus werd een anti-militaris tische demonstratie gehouden, in de Sarpha- tiestraat werden de demonstranten door de politie uiteengedreven, daar geen toestem ming tot demonstreeren was gegeven. Op een gegeven oogenblik werd een man door de po litie met een gummistok bewerkt. G. mengde zich in het geval met de woorden: „als je dien man moet hebben, arresteer hem dan." G. werd toen gelast door te loopen, waarop hij had geantwoord: „arresteer mij ook maar." Vier getuigen décharge bevestigden de verklaringen van G. Het O. M. eischte f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. B. J. Stokvis zeide, dat hier van een volksverzameling geen sprake was; de straat was juist schoongeveegd. Verd. had uitsluitend gehandeld om zijn mis handelden vriend te helpen. De kantonrechter, mr. de Hartogh, achtte verdachte schuldig, doch wilde hem geen straf opleggen; de politie was blijkbaar wel wat kras opgetreden en verd. had uit respec tabele motieven gehandeld. Coöperatie „De Eendracht" U. A. Deze Coöperatie opent op Vrijdag 4 November a.s. aan den Binnenweg 96a, hoek Julianalaan alhier, har vijfden winkel. Dit ls de eerste coöperatieve winkel Iri deze gemeente. Burgerlijke Stand. Getrouwd: P. A. Vis en A. J. 8. Pool. Ondertrouwd: J. B. de Koeyer en M. G. v. Bremen. Geboren: d. van A. J. Weyersv. Roode z. van B. J. BestWeber.. Overleden: M. F. W. Friedrichs, 63 j., geh. met J. C. Hoen. Onderscheiding. Gisteren was het 30 jaar geleden, dat de agent van Politie le klas se, de heer J. Veen in dienst der politie trad. In tegenwoordigheid van den inspec teur en van het politiecorps, werd hem door den Burgemeester de door den Alg. Ned. Politiebond voor dit jubilea ingestelde verguld zilveren medaille met eenige toe passelijke woorden op de borst gespeld. Rectificatie. Het raadslid Van Lierop maakt ons de opmerking, dat hy by het de bat FymaLoerakker niet gezegd heeft: „ik blyf protesteeren tegen deze salaris verlaging omdat ze niet begint van boven af" doch „omdat ze van bovenaf gedecre teerd is." Lichtstoring. Gisteravond zat Hillegom rond 1 lA uur zonder electrisch licht. Vooral in deze week is dit heel erg. Het bewy'st, dat aan de lichtfabrieken nog geen maat regelen als in de groote steden zyn om de stoornissen te beperken. In de hoofdsteden schijnt by storingen direct een hulp-cen trale dienst te kunnen doen; men hoort daar nooit van dergelyke langdurige sto ringen. Voor de werkloozen Elke gehuwde werk- looze arbeider of kostwinner kan a.s. Zater dag by slager Wilhelmus aan de Meerstrat gratis een kilo spek halen; voorzeker 'n mooie, navolgenswaardige daad. Burgeriyke Stand Getrouwd: J. J. van Sinderen en M. Kieft. Geboren: d. van H. Zwaneveld—Van der Zwan: d. van M C. CornetBrouwer. Overleden: A. Guldemond, m„ 78 jaar. Personalia Voor het examen Machine- schrijven, systeem „Mercurius", zyn geslaagd onze plaatsgenooten P. van Vuuren en Joop Noppen. Zij werden opgeleid door den leeraar F. C. van Lierop Jzn., alhier. BEGROOTING 1932 De Financieele Commissie heeft op 27 No- vemer j.l. de begrootingen voor het dienst jaar 1932 onderzocht. De meerderheid der Commissie stelt voor de bedrijfsbelasting af te schaffen. De min derheid vereenigt zich met het voorstel van B. en W. om de verordening in dien zin te wyzigen, dat elk jaar door den Raad wordt beslist of en zoo ja tot welk percentage deze belasting zal worden geheven. De minderheid van B. en W. is eveneens voor afschaffing. De Commissie stelt voor de voorwaarde, verbonden aan de te verleenen subsidie aan de Halfwegsche Zwemvereeniging en Red dingsbrigade als volgt te wyzigen: „f 50.—, of zooveel minder als de aangren zende gemeenten gezamenlyk bydragen." B. èn W. kunnen zich hiermede vereenigen. De minderheid der Commissie stelt voor f 25 subsidie te geven voor de politie vak school van den R. K. Politiebond „St. Mi- haël". De meerderheid gaat accoord met het afwyzend voorstel van B. en W. De Commissie stelt voor f 25 uit te trekken voor subsidie voor de plaatselyke afdeeling van den Vrywilligen Landstorm. De meerderheid van B. en W. kan zich met dit voorstel vereenigen. De Commissie adviseert uit den post onder de volgno. 98 der begrooting een klok voor de raadzaal aan te schaffen. B. en W. kunnen zich hiermede vereeni gen. De Commissie stelt voor op de volgno's 132, 135, 136 en 153 der begrooting gelden uit te trekken voor de aanstelling van een derden veldwachter. De meerderheid van B. en W. kan zich hiermede vereenigen. De meerderheid der Commissie heeft B. en W. uitgenoodigd te overwegen of en zoo ja tot welk bedrag presentiegeld voor het by- wonen voor Commissievergaderingen dient te worden gegeven. B. en W. deelen mede, dat hunnerzyds geen voorstellen te verwachten zyn, tot het ver leenen van presentiegeld voor het bywonen van Commissievergaderingen. Gevonden Door een inwoner dezer ge meente werd Zondag j.l. te dezer plaatse een broche van betrekkelyk groote waarde ge vonden. Inlichtingen hier omtrent zyn te bekomen by den chef van politie te Noorö- wykerhout. Burgeriyke Stand Geboren: Nico, z. van L. J. Bommel en E. v. Drunen. Ondertrouwd: C. Verbeek en N. Baren - drecht. Ontspanningslokaal Alhier is een com missie gevormd bestaande uit de heeren G. Meskers, B. Moerkerk, P. v. d. Kerkhof, W. Roest, P. v. d. Reyden en M. J. Hogeboom (voorzitter), welke commissie belast is, met (ie leiding van het ontspanningslokaal voor de werkloozen. Deze commissie heeft ons verzocht te willen mededeelen dat het zeer op prys gesteld zou worden indien de inge zetenen die hiertoe in staat zyn, banken, stoelen of tafels in bruikleen aan haar af staan, teneinde het lokaal te kunnen inrich ten. Geschikte lectuur en boeken worden ook in dankbaarheid aangenomen. Wy twyfelen niet of ieder zal zoover in zyn vermogen ligt, de commissie ter wille zÖn. Personalia De heer A. Duval, oud directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, die van hieruit was verplaatst als commies naar 't Postkantoor te Amsterdam, heeft als zoodanig eervol ontslag aange vraagd en verkregen. Burgeriyke Stand Geboren: Christine Josephine, d. van P. J. Paduch en M. M. W. Raadschilders Elizabeth, d. van J. J. van de Geer en A. van den Bos. Getrouwd: J. Visser en B. Höfler H. Koper en E. C. Fonteyne. Overleden: J. P. Zuyderland, oud 37 jaar. R. K. VOLKSBOND Zaterdag 5 December zal St. Nicolaas een bezoek brengen aan Zandvoort en aan de kinderen der leden van den R. K. Volksbond. Des morgens zal de bisschop een be zoek brengen aan de R. K. school en daar zyn rijke gaven uitdeelen en des namid dags zal zyn hoogwaardigheid een kort bezoek brengen aan het Patronaat, waar hem door bemiddeling van het Volksbond- bestuur een waardige ontvangst zal worden bereid. Voor deze ontvangst worden alle kinderen van de R. K. bewaar- en groote school om 2 uur in het Patronaat ver wacht. Het bezoek zal slechts kort zyn, daar £jit. Nicolaas dien dag nog vele be zoeken moet afleggen. Na het bezoek van den goeden Sint met zyn knecht, zullen de kinderen nog eenige uurtjes aangenaam worden bezig gehou den. Evenals het vorige jaar zullen eenige aardige films worden vertoond. Ook zullen de noodig tractaties niet ontbreken. Alles bij elkaar genomen belooft deze middag, dóór het bestuur van den R. K. Volksbond belegd voor al de kinderen der byzondere R. K. school, een zeer prettige te worden. Rest ons nog te melden, dat ook de ouders hartelyk welkom zyn. Konijnen ontvreemd By den heer v. d. B. aan den Lynderdijk zyn in een der laat ste nachten eenige konynen ontvreemd. Het loopt tegen Kerstmis! EEN AUTO VOOR 23 GULDEN Gisteren werd alhier wegens achterstallige belastingschuld een auto verkocht. De verkoop geschiedde publiek door den ambtenaar van de belastingen in het byzyn van een viertal personen. Nadat de verkoop condities waren voorgelezen, werd 't Fordje, dat er goed uit zag ingezet op 20 gulden. Nadat dit bod nog eenige malen was ver hoogd, werd ten slotte de hoogste bieder voor 23 gulden eigenaar van den luxe-auto.. Aanrijding Bij het uitgaan van de R.K. scholen had op den Ryksweg alhier een aan rijding plaats. Een meisje van den caféhouder B. werd door het spatscherm van een voorbykomen- den auto gegrepen en over den weg gesleurd. Door het zeer spoedig tot stilstand brengen van den wagen kon gelukkig erger worden voorkomen. Met eenige schrammen aan het hoofd enz. werd de kleine opgenomen. Later werd zy door dr. L. geholpen, waarna zy naar de woning kon worden overgebracht. Middelbaar Onderwijs Naar wy verne men is de heer P. Hollenberg candtdaat in de geschiedenis, benoemd tot tydelyk leer aar aan het R. K. Lyceum te Hilversum. Daarnaast heeft hy nog enkele lesuren aan de gelyke inrichting te Alkmaar. Werkloosheidsvraagstuk Het werkloos heidsvraagstuk begint hier ook grooteren omvang aan te nemen. Niet alleen dat in de tuinderij geen werkkrachten worden te werk gesteld, maar daarnaast komen steeds meer tuinknechts uit het bloemistenvak vry. Deze worden nog aangevuld door een groot aan tal fabrieksarbeiders en vaklieden. Het totaal aantal is reeds over de 60 gestegen, zoodat het ook zeer moeilyk wordt voor de commis sie voor werkloosheidsbestrijding, om werk te verschaffen. Door deze commissie is aan de plaatselyke patroons een schrijven gericht zooveel mo- geiyk plaatsgenooten, als er werk ls, aan het werk te stellen. Men is daartoe moeten over gaan, omdat b.v. in de Zaanstreek ook op dergelyke wyze door de overheid wordt ge tracht de pl. werkloosheid zooveel mogelyk te verkleinen. Daardoor zyn naar men ons mededeelde reeds enkele personen, alhier wonende, zonder werk gekomen. Hoogovenbedryf In de afgeloopen maand werd voor het hoogovenbedryf een hoeveel heid van 37.157 ton yzererts, tegen 44.016 ton in Nov. van het vorig jaar, aangevoerd. In November kwamen de zeehaven van het hoogovenbedryf binnen 3 4 stoomschepen met een bruto-inhoud van 157.410 kub. M. tegen 29 stoomschepen met een bruto-in- houd van 169.970 kub. M. In Nov. 1930. Net in de schroef. De stoomtrawler „Hoop I" kwam gisteren binnen met een net in de schroef. Den geheelen nacht had het schip reeds voor de pieren gelegen, maar kon wegens den zwaren mist niet bin nen varen. Met pensioen De heer W. Korte, arbei der-rangeerder H. IJ. S, M., heeft den dienst met pensioen verlaten. „Afslagvereeniging Deemster Pur- merend en Omstreken" Al geeft de eene r'ag by den ander nog wel eens een iets minder mildere stemming te zien, over het algemeen was het nog steeds misère in de koolwereld. De spruitkool, voor onze veiling van het meeste belang, maakte hierop in het minst geen uitzondering. Het was hiermee gewoon ellendig en dit nog wel waar de kwaliteit over het algemeen mooi is en de aanvoer naar voorgaande jaren ge rekend, betrekkelyk gering. Dagelyks valt het weer op, de groote mate van lusteloosheid, die onze voornaamste afnemer, de Amster- damsche handel, steeds weer aan den dag legt. Het gemiddelde voor goede eerste kwa liteit liep zoo om de 3 gulden per 100 K.G., terwyi extra vraag niet meer dan 4.— k f 5kon besommen. By tameiyk sterk terugloopende aanvoer- van bloemkool kon de prys iets ver beteren, "elfs tameiyk afwijkende kwaliteit was nu meestal voor boven de twee gulden weer goed te plaatsen. Boerenkool werd gemiddeld met zoo'n drie gulden per 100 K.G. gewaardeerd. By vaak ruim aanbod, bestond er voor roode en sa- voye kool meestal niet veel animo tegen de bestaande pryzen van slechts een of enkele guldens per 100. Andyvie van goede kwaliteit vond zyn weg nog wel voor pryzen van 3.50per 100 struiken. De meeste partyen lieten echter in kwaliteit wel wat te wenschen over en brachten het dan vaak niet verder dan 40 k 60 cent. Uien kwamen nogal ter markt, n.l. per dag zoo'n 10 k 15000 K.G. Al waren de prijzen nu juist niet zoo veel lager, toch bleek de stem ming wel wat flauwer, met neiging tot terug gang De beste partyen U, C, B gingen voor 5.105.20 voor middel, zoowel als grove uien. Drielingen gingen voor 4.805.00; Enkele partijtjes Nep werden met goed 8 gul den betaald. Prei ging voor prijzen van 6.00 8.60 per 100 bos. Voor boswortelen bestond iets meer aan dacht, hiervoor zagen wy van 6.00—11.86 per 100 bos uitleggen. Winterwortelen werden met 1.60—2.00 per 100 K.G. betaald. Bieten gingen voor 3—8 gulden per 1000 stuks Witlof nam geregeld in aanvoer toe, waar mee de vraag evenwel geen gelijken tred bleek te houden, wat tengevolge had, dat de prijzen afbrokkelden. De noteering was evenals de kwaliteit nogal varieerend. Vanaf 2 gulden werd nog tot 20 gulden per 100 K.G. betaald. Enkele kisten spinazie werden met 15 k 70 cent per 6 K.G. betaald. Voor druiven bestond by geringen aanvoer goede belangstelling. Voor de beste partijen zagen wy tot 64 cent per K.G. betalen. Aan voer en kwaliteit der tomaten waren mini mum en hierby paste de prys zich volkomen aan. Van de peren waren het hoofdzakelijk win- terjannen die werden aangeboden, die voor pryzen van 3 tot 9 gulden per 100 K.G. gin gen, uitgezonderd een paar partytjes Com- tesse de Paris die voor pryzen van 8 tot 24 gulden gingen, waren het verder weinig be duidende partytjes van diverse soorten. Goudreinetten en Present van Engeland vormden den hoofdschotel der appelen, met resp. hoogste noteeringen van 29— en 40.— per 100 K.G. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Mynheer de Redacteur. Doordat ik in de „N. H. Crt." herhaalde- ïyk over de noodzakelykheid van loonsver laging lees, in verband met den sterk ver laagden levensstandaard enz. en mede in verband met het bericht van het Koninklijk Huis, alwaar H. M. Koningin-Moeder en Prinses Juliana vrijwillig 10 pet. van hun salaris afstonden, terwyl H. M. de Konin gin een dergelyk offer deed met de ont vangsten uit de Kroondomeinen, vraag ik my af, mag er van offervaardigheid worden ge sproken wanneer de Koninklijke Familie voor zichzelf en haar personeel inplaats van f 50.000, f 45.000 (byv.) per maand kan incasseeren? (Hoe hoog is het juiste inkomen?) Wat dan te zegèen van arbeidersgezinnen uit de omgeving Haarlemmermeer en Uit hoorn, gezinnen bestaande uit 4 tot 10 per sonen en waarvan de vaders als boeren arbeiders hun loon zien dalen tot zelfs f 18 per week! Ook tengevolge van deze lage loonen ge nieten we een lageren levensstandaard en daarvan profiteert ieder Nederlander, ook de Koninklyke Familie! Ik vind het dan ook een juiste verhou ding, dat als de Koninklyke Familie byv. een vermindering aan uitgaven van 20 pet. voor Hollandsche waren constateert, dit ook van haar inkomen in mindering zal bren gen. Het salaris zou dan vormen 80 pet. in gelden en 20 pet. aan goederen, beide op gebracht door de Nederlandsche bevolking. En de Kroondomeinen, brengen deze zoo veel minder op dan voor den oorlog? Mag hier van „offers" gesproken wor den? Is het inkomen van de Koninklijke Fa milie in verband met den gedaalden levens standaard en in verhouding met de welvaart der bevolking, vergeleken met de „vette ja ren" van voorheen, ook zooveel procent ge daald? B. Het is niet voor de eerste maal, dat deze hateiyke opmerking gemaakt wordt. Dit soort demagogie van rooden huize afkomstig schynt er by een deel der massa graag in te willen. Welnu, wy willen deze opmerking nu wel eens onder het oog van onze lezers brengen en er een enkel woord van zeggen. Het heeft velen, met ons, al geruimen tyd gehinderd, dat onze Koninklyke Fami lie op zoo platte wyze bekritiseerd wordt, omdat zy naar men veronderstelt te weinig van haar inkomen prys geeft in ver band met de krisis. Deze kritiek berust o.i. voomameiyk op onwetendheid en afgunst, zoover er geen minderwaardige politiek in het spel is. Op onwetendheid: aan wie(n) is het be kend, welk deel van het Koninkiyk Inkomen vanwege den staat geheel vrijwillig wordt prysgegeven? Niet alleen in krisistyden maar stééds? Wij hebben de absolute, volkomen gemo tiveerde overtuiging, dat het vrywillig afge stane deel veel en veel grooter is dan 10 pet. Onze Koningin schenkt voortdurend groo te en kleine giften in allerlei vorm daar, waar het noodig is; dageiyksche besturen van gemeenten kunnen weten, hoe vaak door particulieren in nood een beroep ge daan wordt op H. M. de Koningin en hoe na onderzoek byna steeds steun verleend wordt; er is zelfs beweerd, dat de Koningin byna héél het inkomen vanwege den staat wègschenkt. Nu is daar nog by gekomen een vrijwil lige afstand van een deel der opbrengsten uit de Kroondomeinen en prysgeven van 10 pet. van het inkomen der Koningin-Moeder en van Prinses Juliana. De vrijgevigheid van H. M. de Koningin en van heel de Koninklyke Familie is heel groot. Maar deze Familie is te Koninkiyk om daaraan ruchtbaarheid te geven. Ondanks den hoon Haar ondanks zoo veel goedheid toegestierd, biyft zy goed doen, in stilte, in voorname bescheidenheid, slechts nu en dan een voorbeeld gevend naar buiten, wanneer dit wenscheiyk is. Al te vaak Intusschen worden opmerkin gen als de bovenstaande ingegeven (ook) door afgunst; en afgunst is een leeiyke ka raktertrek. Méér zullen wy er maar niet van zeggen. Redactie. Allen zullen met teleurstelling en misnoe gen hebben kennis genomen van het erger- lyk optreden van eenige belhamels op de In ternationale Vredesvergadering te Parys, waardoor deze belangrijke byeenkomst voor een deel althans, als mislukt moet worden beschouwd. Men hinderde de sprekers, zeer vooraan staande menschen, ernstig door onzinnige interrupties en lawaai. Bij die wanklanken bleef het nog niet: op 't laatst werden zelfs handtastelykheden gepleegd. De schuld van dit twyfelachtig, hoogst bedenkelijk en onbeleefd gedoe hadden we derom de nationalisten en extremisten; zy zorgden voor deze onverkwikkeiyke „vertoo ning", die de bladen naar alle kanten heb ben gepubliceerd, zoodat men wel geen gun- stigen indruk der conferentie moet hebben gekregen. De gebeurtenis is spytig geweest en zou zelfs by sommigen verkeerde conclusies kon- nen doen ontstaan, als b.v.: „Zie je wel, dat het ideaal der vredesvoorstanders niet is te bereiken! Hier is weer een voorbeeld." Daarom is 't wellicht goed het voorge vallene ev enjuist te onderscheiden. Op de eerste plaats kan dan worden ge- constaterd dat deze Vredesmeeting op se rieuze wyze door hoogstaande personen werd voorbereid en gehouden, met absoluut reëele en de waarachtigste bedoelingen. De aanwezige congressisten uit alle lan den vertegenwoordigden een ontzagiyk ge tal geiykgezinden en gelijkwillenden, die met belangstelling het verloop en de resultaten zullen hebben gezien. Sprekers van naam hebben hunne mee ningen duidelyk trachten te maken. Er was een gezamenlijke wil en inspanning om weer iets ten goede te bereiken. Edoch, waar het goede in actie komt, blijft het kwade niet stü zitten. Een handjevol nationalisten (in zeer ver keerden zin) lieden waartegen ons kerkeiyk gezag, met Z. H. den Paus aan 't hoofd, herhaaldeiyk waarschuwt, hadden toegang verkregen op de vergadering en stuurden daar den boel op minderwaardige wyze in de war. Dit handjevol en hier moet degeiyk acht op worden gegeven vertegenwoordig de stellig een sterke minderheid van het wereldpubliek, een aantal, dat niet halen kan by en niet te vergeiyken is met de massa's, die achter de congressisten staan, die 't goede willen en gaarne in den stryd tegen den gemeenen oorlog meewerken en -helpen. De geheele geschiedenis behoeft ons dus allerminst te verontrusten, dat zou te veet eer zijn voor de belhamels, die een menta liteit blyken te vertegenwoordigen, welke bui tengewoon oppervlakkig en onjuist moet zyn. Ze heeft ons echter weer geleerd, wie de tegenstanders van een wereldvrede 'zyn, te genstanders van een stelsel, dat, nu een in ternationaal Rechtsinstituut aanwezig ls, geen oplossing van landengeschillen door ge weld meer toelaat, doch het Recht wil doen beslissen, hetwelk eerlyker en beter, niet bar- baarsch, maar wel beschaafd is. Wat nu de Parysche vergadering betreft, zouden er wellicht menschen zyn. die men verantwoordelijk kon stellen voor het toela ten ter vergadering der ongure elementen, die de wanorde brachten en zich schuldig maak ten aan de grootste onbeleefdheid jegens de vele gasten. De verontschuldiging is mis schien, dat men zooiets dikwijls niet ver wacht, dat men er geen vermoeden van heeft. Besluiten wy thans als volgt: Het is een maal gebeurd en er is niets meer aan te veranderen.. Voor de vredesvrienden is het een leer voor een andere maal. Iets dergeiyks hoeft niet meer te geschieden, kan voorkomen worden. Principieel en dit leggen we even met vreugde en zekerheid vast is er niets, maar dan ook niets, aangetast, geschonden of geschaad. Met verdubbelde kracht zal dan ook worden voortgegaan. Pax et bonum. KO DE HAAN.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6