Buitenlandsch Q^Cieuws HEERENBAAI feuilleton r verschaft U wolken van gmot. UW ST. NICOLAASPAKKET IS NIET VOLLEDIG. lev! Het Kasteel Roche-Noire DONDERDAG 3 DECEMBER 1931 BLADZIJDE 1 DERDE BLAD mmm ECHTE FRIESCHE De Indische politiek in het Lagerhuis De vertrouwenskwestie gesteld De Ronde Tafel-Conferentie voor Burma Typograaf vermoord Geheimzinnige verdwijning opgelost Dr. Schacht heeft een auto-ongeluk De toestand bevredigend Het conflict in het Verre Oosten Rede van Hugenberg Tegen de nationaal-socialisten De a.s. loonsverlagingen in Duitschland De verkiezingen in Nieu w-Zeeland Handels- en tariefkwesties Verkiezing eener landbouwkamer De Ontwapenings conferentie De Engelsche delegatie Gemengde Buitenlandsche Berichten De salarissen in Hollywood RADIO-OMROEP KORT NIEUWS cis U er niet zoo n fraaie Imit. Oud-Zilveren Tabakstrommel hebt bijgevoegd. Deze trommel is gevuld met een half pond zachte, geurige DE Echte Friesche Heeren-Baai. Een merk, dat iedere rooker weet te waardeeren. Uw winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 c» per half pond 20-50 CT PER ONS B55 In het Lagerhuis werd gisteren de regee- ringspolitiek Inzake Indië bespreken. MacDonald wees er op, dat de politieke capaciteiten van het Ind sche Volk zich in de laatste jaren sterk ontwikkeld hebben. Engeland heeft vroeger zekere toespelingen gemaakt om aan Indië zelfregeering toe te kennen, wanneer het in staat zou zijn zelf hiervoor de verantwoordelijkheid te dragen, toespelingen, d e weliswaar geen garanties of beloften inhielden, doch slechts voor- loopig plannen waren. De Commissie, die tot taak heeft de verdere ontwikkeling van de Constitutie, in het bijzonder wat betreft het k'esrecht, na te gaan, zal in Januari naar Indië gaan. Wanneer MacDonald in 't begin van het jaar de ernstige politieke kwesties, waarmede de Engelsche regeering in Augustus en Septem ber te kampen had, voorat had kunnen zien aankomen, zou hij zijn goedkeuring cm de Ronde Tafel-Conferentie in dit jaar te houden, niet hebben gegeven. Hierna stelde MacDonald de vertrouwenskwestie. De besprekingen aangevangen. De werkzaamheden van de Ronde Tafel conferentie voor Burma zijn in het St. Ja- mespaleis, onder voorzitterschap van Lord Peel, aangevangen. Lord Peel las het antwoord van den Koning voor op het tijdens de openings zitting van de vorige week verzonden tele gram van hulde. Hierna vingen de algemeene beschouwin gen aan. Men schijnt thans tot dezen stap over te gaan, ten eerste in verband met de algemee ne economische crisis, maar ten tweede op aandrang van de bioscoopeigenaars, die pro testeeren tegen de te hooge prijzen der films, welke zij toeschrijven aan de extravagante salarissen der filmsterren. Hoewel men van de zijde der artisten verzet verwacht, schijnt het vast te staan, dat bij het afloopen der bestaande contrac ten zeer ingrijpende verlagingen zullen wor den ingevoerd, waarvan sommige zelfs 15% zullen bedragen. Reeds thans vinden bespre kingen plaats, waarbij de filmondernemingen haar artisten trachten te bewegen, langs den weg van overleg de salarisverlaging te aan vaarden. Een 23-jarig Parijsch typograaf was sedert eenige weken verdwenen, verteld het „Handelsblad". Een nachtwaker werd aan gehouden, doch ontkende, hoewel er bijvoor beeld op een auto, die hij wel eens gebruikte, bloedsporen waren gevonden. Thans is echter een vriend van den nacht waker aangehouden, die mededeelingen heeft gedaan, welke zeer bezwarend zijn voor dezen Hij vertelde, dat de nachtwaker een typograaf in zijn woning had gelokt en hem daar onder bedreiging met een p'stool een compromittee- renden brief had laten schrijven. Toen de typograaf weigerde, had de nachtwaker hem met een handdoek geworgd. Met zijn mede plichtig had hij het lijk met een auto ver voerd en in de Seine geworpen. Oit de berichten, welke op het oogenblik over de Japansch—Chineesche verhoudingen in Mandsjoerije gepubliceerd worden, blijkt oen nieuwe verscherping van den toestand. Het ontruimen van de bezette gebieden door JaDan verloopt niet zoo gemakkelijk, als de eerste mededeelingen wilden doen geloo- Ven Toch schijnt het den Japanners ernst te zijn met die ontruiming en met het dien tengevolge staken der vijandelijkheden. Immers, generaal Honjo, de opperbevelheb ber van het Japansche leger, is als zoodanig afgetreden, omdat hij zich niet kan vereeni- 8en met de door de regeering van Japan thans gevoerde politiek ten aanzien van Mandsjoerije. De vorige week reeds kwamen üiededeeiingen over dit verschil van meening binnen, waaruit duidelijk bleek, dat de Ja- Pansche militaire autoriteiten de militaire operaties wenschten voort te zetten. Het heengaan van generaal Honjo zou er dus op mogen wijzen, dat de voorstanders Van een vredelievende oplossing van het con flict de overhand hebben. Evenwel wordt ook weer melding gemaakt van aanvallen der Japanners. Zoo kan men met het trekken van con clusies niet voorzichtig genoeg zijn, want China, dat zoolang om hulp gesmeekt heeft van welk land dus allereerst verwacht docht worden, dat het de Interventie van den Volkenbond zou aanvaarden, begint te traineeren met de bereidverklaring tot die danvaarding, sterker nog, schijnt de bemid delingspogingen te willen saboteeren. De zonen van het Hemelsche Rijk zouden Pamelijk nu een tegenoffensief begonnen zÜn, dat wederom oorzaak zou zijn, dat Ja pan zijn troepen niet op Moekden terug kan trekken. De Chineezen wanen zich, na de toezegging van Japan betreffende de ontrui ming, misschien de sterkste partij, waaruit 2iJ den plotselingen moed putten, zich te Baan verweren. Deze bedoeling zat uit den aard der zaak niet voor bij den ontruimings- eisch van den Volkenbondsraad, die juist dezer dagen zijn besprekingen over het ge schil geëindigd heeft. Erg gunstig is het ver- Mop daarvan tot op heden nog niet geweest en het ziet er niet naar uit, dat de toestand het Verre Oosten van voor het conflict spoedig ter ug zal keeren. De strijd wordt hervat Naar uit Sjanghai wordt gemeld, hebben de Japansche troepen den strijd aangebon den met de troepen van generaal Ma, di? geweigerd heeft de compromisvoorstellen der Japanners te aanvaarden en die Tsitsikar terug bleef e'.schcn. Van alle strategische punten in Mands- Jeerije worden versterkingen gezonden. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japan sche minister van oorlog in den min ster- dad heeft verklaard, dat de Japansche troepen niet uit Tsitsikar zullen worden geëvacueerd. Nieuwe moeilijkheden gerezen. De Volkenbondsraad houdt zich op het °°genblik uits'uitend bezig met de vraag- st'Jkken over de neutrale zóne, in verband det een japansche nota, waarin verklaard ^°rdt, dat Japan zich het recht voorbehoudt °d, wanneer zich bijzondere gebeurtenissen Afspelen, onmiddellijk de neutrale zóne bin den te rukken, zonder voorafgaande toestem ming van de neutrale waarnemers. Zij zijn ®chter bereid den Volkenbond direct van Pup actie op de hoogte te stellen. t>e Chineesche gedelegeerde verzet zich jdartegen en eischt garantie van den Vol- *edbond voor de neutrale zóne. De Volkenbondsraad onderhandelt afwis send met beide partijen om hier tot een °P'ossing te komen, vóórdat hij zich opnieuw dl bezighouden met andere vraagstukken cle uitwerking van détails. Wat Japan vraagt. Set Havas-telegram maakt melding van Schen der Japansche regeering, die ver gaard zou hebben, dat zij niet tevreden zou pia met het terugtrekken van de Chineesche depen achter den Chineeschen muur en Pat zij opheffing van de regeering van Tsjang Sjoe-liang in Tsjintsjau eischt. bovendien wordt gevorderd, dat de onafhan- Sijke Chineesche regeering te Moekden het bestuur over de neutrale zóne bij Tsjintsjau zal verkrijgen. De enquêtecommissie naar Mandsjcorye De redactiecommissie van den Raad van den Volkenbond heeft zich bezig gehouden met de volmachten te verstrekken aan de enquêtecommissie, die uit vijf personen zal bestaan en zal eerstdaags naar Mandsjoerije vertrekken. Omtrent den vijfden zetel in de commissie, is nog geen overeenstem ming bereikt, men spreekt zelfs van het feit, dat België of Nederland dezen zetel voor zich zal opeischen. De Fransche en Engelsche delegaties heb ben de rapporten van haar militaire attaché's gepubiceerd. Van Fransche zijde wordt gemeld, dat de Japansche opperbe velhebber besloten heeft zijn troepen m de Zuid-Mandsjoerijsche zone samen te trekken, uitgezonderd twee bataljons, die in de zone van Kin Tsjau blijven. De buitenlandsche waarnemers terecht Het bericht over de vermissing van de neu trale waarnemers in Mandsjoerije blijkt on juist te zijn. De buitenlandsche gezanten te Peking hebben Dinsdagmiddag nog telegram men van de leden der commissie ontvangen. Een ander bericht, afkomsiig uit Tsjingt- sao, het hoofdkwartier van maarschalk Tsjang Hsoe Liang zegt, dat de buitenland sche waarnemers te Tsjingtsao een bespre king met vertrouwensmannen van Tsjang Hsoe Liang hadden. Volgens dit bericht zul len zij zich Woensdag van Tsjingtsao naar Tahoesjau begeven, omd en toestand in het gebied van den PekingMoekdenspoorweg te bestucteeren. Op de vergadering van de vertegenwoor digers der Duitsch-nationale volkspartij heeft dr. Hugenberg over den politieken toe stand gesproken. Hij wees op den economischen nood, waar bij hij vaststelde dat tegenwoordig de mid denstand, indien men daartoe rekent allen, die meer dan 3.000 Mk. p:r jaar verdienen, nog niet een tiende van de geheele bevol king uitmaakt. HUGENBERG Dergelijke toestanden kunnen slechts ver holpen worden, door zich principieel van het socialisme af te wenden. Ook de arbeiders zelf gelooven niet meer aan het socialisme en de oude leiders. Vervolgens behandelde dr. Hugenberg de verhouding van de Duitsch nationalen tot de nationaal-socialisten en wees op de verschil lende pogingen, die in het werk zijn ge steld, om het front der rechtsche oppositie, het z.g. Harzburger front, te doorbreken. Hij herinnerde er aan, dat hij vroeger het parool heeft uitgegeven, om den rechtervleu gel sterk te maken. Vele duizenden hebben dat zóó opgevat, dat zij voor de nationaal- socialisten moesten stemmen. Dit is verkeerd geweest en Hugenberg stelde vast, dat de rechtervleugel nog steeds gevormd wordt door de Duitsch-nationalen. De strijd tegen het marxisme is door nie. mand zoo krachtig gevoerd ais door de Duitsch nationalen. Duitschland heeft voor zijn wederopstanding groote geesten en groote wilskracht noodig, doch in dezen tijd van verwarring en zeer groote gevaren heeft men ook nuchterheid en duidelijkheid noo dig. Uit het geheele land komen berichten van partij vrienden binnen, dat de nationaal-so cialisten, ondanks het gemeenschappelijk front, op de Duitsche nationalen schelden. De hoofdaanval is tegenwoordig tegen de bondgenooten gericht. De Duitsch-nationa len moeten thans strijden met de wapens, waarmede zij bestreden worden. Indien het al te erg wordt, zal hopelijk een gemeen schappelijke kijk op de zaken het mogelijk maken, dat Hitler of hij, Hugenberg, nog tij dig orde scheppen. Pruisen is de grondfactor voor een herstel op economisch gebied en een vernieuwing van de weerkracht. Derhalve gaat de strijd cm Pruisen. Na deze rede en de daarop volgende debat ten werd Hugenberg onder luiden bijval tot voorzitter der partij herkozen. Bovendien werden hem de door het partijbestuur voor gestelde volmachten voor de verdere leiding der partij verleend. Verdere besprekingen Als voornaamste deel van de a.s. noodver ordening wordt in toonaangevende Duitsche kringen het hoofdstuk inzake de loons- en salarisverlagingen beschouwd en de in ver band daarmede te nemen maatregelen voor de prijsdaling. De zitt ng van het rijkskabinet ter be- raadslgaing over de komende noodveror dening is ook gisrtermiddag voortgezet. Van welingelichte zijde wordt verzekerd, dat het kabinet zich laat leiden door de grondge dachte dat in elk geval de prijsdaling niet voorafgaat aan de salaris- en loonsverla gingen. De noodverordening, d e tegen het einde dor week gereed is, zal weliswaar beide kwesties behandelen, doch de punten, die niet direct met de prijsverlaging samen vallen, zullen eerst later in werking treden. De rijksminister van financiën heeft de ministers van financiën der Duitsche lan den telegrafisch verzocht, naar Berlijn te komen tot het bijwonen van een conferen tie, d e morgenochtend te half tien begint en gewijd is aan de komende noodveror dening. De uitslag De uitslag der algemeene verkieznigen in Nxuw-Zeeland is, dat gekozen zijn 52 coalitie-afgevaardigden, 24 labours, 3 onaf- hankelijken en 1 agrariër. De ministers zijn herkozen, behalve de minister van landbouw. In het vorig parlement was de verhou ding: 51 coalit e-mannen, 20 labours, 8 onafhankelijken en 1 argrariër. FranschEngelsche besprekingen Bericht wordt, dat de Fransch-Engelsche handels- en tarief onderhandelingen reeds Maandag a.s. te Londen zullen beginnen. De Fransche regeering stelt er prijs op, deze in den geest van vriendschap en ver zoening te voeren. Da tekst van het bestaande handelsver drag stelt Frankrijk echter in staat, zijn standpunt en zijn verlangen zonder moei lijkheden te verdedigen. Engeland geniet voor zijn uitvoer naar Frankrijk niet het meestbegunstigingsrecht. De Fransche onderhandelaars kunnen zich derhalve tusschen de bepalingen van het minimum-tarief en het meestbegunstigings- recht vrij bewegen. Als leverancier aan Frankrijk staat En geland op de derde plaats. Hymans naar Londen De Belgische minister van buitenland sche zaken, Paul Hymans, zal Maandag een bezoek brengen aan Londen, ten einde besprekingen te voeren met den minister van handel, Runciman. De nazi's winnen 39 van de 60 zetels Bij de verkiezing voor de landbouwkamer in de provincie Saksen, hebhen de natio naal-socialisten, die voor de eerste maal met een eigen lijst uitkwamen 39 van de 60 beschikbare zetels veroverd. Hiermede heb ben zij bijna een derde gedeelte van de in totaal 120 zetels verworven. Op een vraag in het Lagerhuis ant woordde Mac-Donald, da-, het zeker is, dat de volgende leden van het kabinet in de delegatie naar de a.s. Ontwapeningsconfe rentie zullen zitten, nJ. minister-president Mac-Donald, de Minister van Buitenland sche zaken Sir John Simon, de Minister voor de Dominions, de Ministers van Oor log en Luchtvaart en ae Eerste Lord der Admiraliteit. Een steriie verlaging Het schijnt thans in de hoofdkwartieren van de filmindustrie vast te staan, dat de salarissen van de over de geheele wereld be kende mannelijke en vrouwelijke filmsterren, binnenkort een drastische verlaging zullen ondergaan. Men spreekt reeds van een algemeene ver mindering der filmsalarissen met vijftig pro cent. Op het oogenblik wordt te Hollywood alle enaan filmsterren ongeveer dertig mil- lioen dollar per Jaar aan salarissen betaald. Uit Schwerin wordt gemeld, dat gister morgen de auto van Dr, Schacht door de gladheid van den weg in de nabijheid van Waren bij het plaatsje Klink slipte, met het gevolg, dat de wagen over den kop sloeg. De vroegere president var. de Rijksbank bekwam ernstige verwondingen door glas splinters, terwijl hij vermoedelijk ook in wendige blessures heeft opgeloopen. Hij meest naar het ziekenhuis te Waren worden overgebracht, waar hij ter verpleging is op genomen. Een zoon van Dr. Schacht, die zich eveneens in den auto bevond, alsmede de chauffeur, kwamen met den schrik vrij. De auto is zwaar beschadigd. Nader wordt gemeld, dat de tosstand van Dr. Schacht volgens verklaringen \an den behandelenden geneesheer ernstig is. Mocht hij het leven er af brengen, dan zal hij nog langen tijd het ziekbed moeten houdsn. De uitwendige verwondingen zullen bin nen veertien dagen genezen zijn. Men heeft VRIJDAG 4 DECEMBER 1931 HUIZEN, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 Gra- mofoonpl. 10 00—11.30 Concert KRO Kunstensemble o.l.v. P. Lustenhouwer 11.30 Halfuurtje voor Zieken en Ouden van Dagen 12.151.45 Concert KRO-kwintet 1.453 00 Gramofoon 3.154.00 Solis tenconcert 4.005.00 Gramofoon 5.00 7.00 Concert. Vrljw. Muziekcorps 1ste Reg. Huzaren te Amersfoort 7.00 Landbouw- halfuurtje 7.45 Inleiding Avondprogram ma! 8.00 Symphonieconcert. Versterkt KRO-orkest o.l.v. J. Gerritsen. F. Helmann (viool). O.a. 4de Symphonie Mendelssohn Bartholdy. ca. 9.15 Vaz Dias 11.0012.00 Gramofoon. HILVERSUM, 298 M. 6.457.00 en 7.30 —7.45 Gymnastiekles 8.00 Gramofoon 10.30 Concert VARA-septet 11.3012.00 Slot van het Concert 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep 2.00 Lezing over St. Nico- laas- en Kerstgebruiken 2.30S.00 Gra mofoon 3.004.00 Concert. Het Corner- orkest van het Carlton-Hotel o.l.v. Baranyai 4.00 Gramofoon 5.00 Concert VARA- orkest o.l.v. H. de Groot 7.158.00 Ver volg en slot concert 10.05 Vaz Dias 11.00 12.00 Gramofoonplatenconcert. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 12.20 Solistenconcert (bariton-sopraan-viool) 1.05 Orgelconcert door H. A. Bate 1.50 Gramofoon 2.45 Voor de scholen 4.05 Concert voor scholen 4.50 Moschetto en zijn orkest 5.35 Kinderuur 6 20 Berichten 6.50 Lief dadigheidsconcert 7.10, 7.30 en 7.50 Le zingen 8.20 Concert. Militairorkest. O.a. Fant. „Paljas", Leoncavallo 9.55 Muziek v. d. opera „Tantivy Tower" van Dunhill. Orkest, koor en solisten ol.v. den componist 11.25—12.20 Dansmuziek door de Savoy Hotel Orpheans. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25 Gramofoon 8.20 „Le cocq d Or" van Rimsky-Korsakoff. M. m. v. Orkfcot en Solisten. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 Or kestconcert 12.251.50 dito 4.205.20 dito 7.20 Orkestconcert. O.a. Ouverture Sommemachtstraum, Mendelssohn 8.05 Wiener Bildnisse. Muziek van Schubert en Beethoven. Orkest en Solisten o. 1. v. Wolf. Hierna tot 11.20 Concert uit Café Zur Post. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—12.35 Concert uit Hotel Angleterre 2.50—4.20 Concert uit Rest. „Wivel" 7.309.35 Ope retteconcert. Joh. Strausz-Fr. Lehar 9.50 —11.50 Moderne Dansmuziek o.l.v. Kal Julian. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Orkestconcert 6.20 en 6.50 Gramofoon 8.20 Kamermuziek door Prof. Fr. Broos «alt viool) 8 50 Concert uit het Conservatorium, Luik 338 M.: 5.20 Orkestconcert 6.20 en 6.50 Gramofoon 8.20 St. Nicolaas op bezoek bij Pa'lieter. Hierna Concert. O.a. Sylvia-ballet, Delibes. ROME, 441 M. 8.20 Operette „Tuffolina" in drie acten van Giuseppe Pietri. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Weihnachtsora- torium van K. Thomas. St. MichaelisKerk koor o.l.v. A. Sittard 8.10 Religieus praatje 8.40 Symphonieconcert 9.35 Berichten en hierna uitzending ten bate der werkloo- zen. echter nog niet kunnen nagaan, waar Dr. Schacht inwendige blessures heeft opge loopen. De auto zou op het moment van het ongeval een vaart hebben gehad van 80 a 90 K.M. Na het ongeval werd hem in het huis van een smid een noodverband gelegd, waarna hij naar het ziekenhuis te Waren werd overgebracht. Volgens een mededeeling van de behan delende geneesheeren is de toestand van Dr. Schacht bevi cligend. Hij heeft hooge koorts, doch dit staat mede in verband met een griepaanval voor het ongeval. De genees heeren zijn van meening, dat Dr. Schacht eenige ribben heeft gebroken. Hedenmorgen zou een serieus onderzoek plaats hebben. De patiënt heeft het bewustzijn niet ver loren. In Denemarken is het aantal werk- loozen in den loop der laatste vier weken verdubbeld. De militaire rechtbank te Posen heeft Franz Klamke, behoorenöe bij 't infanterie- regiment 68. wegens spionnage ten gunste van Duitschland ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. De Tsjecho-Slowaaksche regee ring wil den diensttijd in het leger van 18 maanden tot 14 maanden verkorten. Het desbetreffend wetsontwerp zal na Kerst mis in het parlement worden ingediend. Door het ruwe weer verdreven, is de „Artiglio", te Brest binnengeloopen. Dit 's de laatste poging van dit jaar geweest, om nog een gedeelte van de in den „Egypt" liggende schatten aan de oppervlakte van de zee te halen. Het bergingswerk zal in het voorjaar van 1932 weer worden opge nomen. De Prins van Wales moet tenge volge van een aanval van malaria hst bed houden. Een officieel bulletin wordt niet uitgegeven. Uit de misdadigerskolonie Cayenne is weer een aantal veroordeelden ontkomen. (Naar het Fransch) door MARIE MARECHAL Vertaling van Jac. J. Schoon. Wat do:t js verloofde? vroeg Guillaume. Zij dient bij Auerec, een oud echtpaar, 1 "di met Sint MichaJl hun laat ten zoon trouwen en een paar flinke armen wel -brui-.en kan. Mijn Ferrine is het arbeid- ''"^m.'ts meisje van het geheele kerspel. Nie- 'b&r.d heeft er zoo goed slag van het vee op passen, netten te boeten en de sardines te zouten. Men moet haar eens zien, als 'i op bloote voeten in zee waadt, om wier - zoeken of zeespinnen (langousten) te van- eh. zy is niet bang van het water, waar- "«httg niet; nooit glijdt zij op de rotsen uit, "'hoewel zij steeds de grootste vrachten ''"aagt. Daarom dan ook heeft men haar al ""kivijis ten huwelijk gevraagd, juist alsof zij :'h grooten bruidsschat mee ozu brengen; 'h toch bezit rij geen centime, aangezien zij •tar veeitig francs in het jaar krijgt, be mens twee paar klompen en een wol.en Er zijn hier te lande verscheidene me:s dia twee en drie gouden snoeren aan 'ar keurslijf dragen en niet half zooveel begeerd worden als Perrine! Maar zij is gsen meisje, dat zich het hof laat maken of zich afgeeft met lonkjes te werpen naar jongens! Zij wacht op mij, zooals ik op haar wacht; ik zou maanden en jaren naar den vreemde kunnen gaan en ben er zeker van, dat ik haar even trouw terug zou vinden, als op den dag onzer scheiding. Maar excuseer m'sieur vicomte, ik zal u ongetwijfeld ver velen met mijn dwaas gebabbel. Integendeel, verzekerde Guillaume, die deze naïeve bekentenis met ietwat pijnlijke belangstelling aanhoorde. Integendeel, ga maar voort. Is je brave Perrine knap? Op mijn woord van eer, jtf, dat is ze, op msjn woord! Natuurlijk niet van het slag van freule Antoinette of van zoo'n juffrouw van het kasteel! Zij ziet er een beetje boersch uit zeker, maar openhartig, eerliji, met zwarte oogen, die schitteren en witte tanden, die blinken! En dan wat 'n mooie kleur op hare wangen! Maar dat al is nie mendal tegenover haar goed hartje! Dat moest u eens ondervinden, m'sieur! De bete zwelt in haar mond, wanneer zij naast haar een arme ziet, die honger lijdt. Dan geeft zij hem liever haar eigen middag en avond maal! En dan zoo spaarzaam als zij is! Zij geeft geen centime uit voor opschik en is toch altoos helder en zindelijk als een Louis d'orl Is haar bruidsjapon al gekocht? Ach neen, ach neeni zuchtte Jear Louis, terwijl hij droefgeestig het hoofd schudde. Perrine is van meening, dat men d&Ar- aan het laatst moet denken, desnoods zegt zq, zou ook nog de zwartlakensche japor. kunnen dienen, die zy van hare moeder ge ërfd heeft en alleen op ds allerhoogste feest dagen in het jaar draagt. Daar heeft zy zeker gelyk in, prees Guillaume, maar hebben jelui beiden dan geen spaarduitje? Wis en zeker, hernam de brave Jean Louis met eenig gevoel van eigenwaarde. Maar Perrine zegt, dat, alvorens aan kleederen en meubelen te denken, wy moeten trachten wat vee aan te schaffen, een paar schapen, die de ziltige weiden konden afgra zen, waarop zy zoo verzot zijn, en later een goede koe, welke veel meer waard is dan zulke kleine geiten. Maar dat alles zyn maar luchtkasteelen, want er zullen nog wel jaren en jaren overheen gaan, eer onze schapen en onze koe op de duinen weiden! Wie weet, merkte de vicomte op, met een gezicht, waaruit de goede Jean Louis niet wys kon worden. Toen Guillaume na dit gesprek thuis kwam, liep hy terstond naar een grooten koffer, dien hij tot nu toe zich niet eens gewaardigd had, open te maken. Hy zocht er lan gin, met een gewichtig gezicht, wierp de fyne lakensche kleederen, het kostbare lijn waad, de verschillende lude artikelen, door elkaar op de plavuizen van den vloer en was in zyn werk zóó verdiept, dat hy niet eens Lebihan had hooren komen, wiens plompe laarzen gewoonlijk de eigenaardigheid beza ten, hun eigenaar lang voor dien komst aan te kondigen. Wat voert u nu uit, m'sieur vicomte? En waarom geeft u zich de moeite, zoo op den grond te knielen voor dien berg van allerlei dingen? Ben ik er dan niet goed voor, om dat rommeltje te doorzoeken? U heeft immers slechts te bevelen! Wat dunkt Je van een reisje naar Brest oude jongen? Je kunt er mij een pleizier mee doen, zeide Guillaume, zonder zijn bezighe.d te staken. Ik denk, dat ik voor u ten allen tijde bereid ben om onder zeil te gaan! Ik dank je, beste vriend! Luister nu, waarom het te doen is. Houd je je voor ge wiekst genoeg, om voor deze pelsjas een goeden prijs te maken? Ze heeft 6000 francs gekost, maar ik zou mij gaarne met het zes de deel daarvan vergenoegen, daar ik toch niemand heb, die haar in stand houdt, en daarom vreezen moet, dat op den eersten den besten wannen dag de motten er in komen. De oogen van Lebihan waren kogelrond van verbazing geworden, zóó ver had hij ze opengezet. Zes duizend francs! riep hij uit op een toon, die onmogelijk is weer ts geven. Ik moet bekennen, dat Parys een gek nest is, waar dan ook allerdwaaste denkbeelden woe keren. Wanneer men bedenkt, dat men hier te lande met een kapitaal van 6000 francs voor een fatsoenlyken rentenier doorgaat en dat da Par ij zenaar met zulk een hoon geld niets beters te doen weet, dan daarvoor de huid van een wild beest te koopen, die niet meer waard is dan mijn oliejas! Neen, m'sieur Guillaume, koester maar geen ver wachtingen! Ik zou er absoluut geen koopor voor vinden. Wanneer u echter bang is, dat de motten er in komen, iaat my daar maar voor zorgen; dat neem ik op my! Guillaume was opgestaan en antwoordde niet. Waaraan dacht hij wel, toen hij den blik vestigde op de kostbare pelsjas, welke op zyne knieën lag uitgespreid? Hy dacnt met bitterheid aan de stroomen gouds, welk., vroeger door zyne verkwistende handen ge vloeid waren! Hij dacht, dat thans een nie tig gedeelte der sommen, welke hy zoo on besuisd vermorst had, voldoende zouden zyn, om het geluk te vestigen van een jong, braaf arbeidzaam paar. Deze kostbare blauwvos had hy voor een avond-ysfeest in het bois de Boulogne laten maken. Men had hem be wonderd; eenige couranten hadden zelfs er van gewaagd; toen was het gaan dooien, met arren- en schaatsenrijden was het gedaan en daarmee was ook zyn fraaie pelsjas overtol lig geworden. Zesduizend francs! herhaalde de jonge man bij zichzelven, wat betsekende dat voor my in de dagen mijner dwaasheid? Daarna liet hij nogmaals alle voorwerpen welke hy van Parys meegebracht had, de revue passeeren. Daar was allereerst zijn rels-necessalre. Een waar meesterstuk van houdsny kunst, deze gecompliceerde necessaire, tevens de be- lichaming van een zyner kostbaarste grillen. Elk stuk was met email versierd en kunstig gedreven en gegraveerd. Maar hoe kon men het wapen verwyderen, dat overal op prijkte: op het kristal, het goud, het ivoor, zelfs op het zilveren schild der doos? Moest het fiere geslachtswapen zyner voorvaderen een rond reis maken bij alle goudsmeden en uitdrageis van Brest? Daartegen kwam zyn gevoel in opstand en derhalve moest hy van den ver koop van zyn necessaire afzien. Evenzco ging het hem met een antieke camee, welke boven op een zegelring van lapis lazuli (azuursteen) prykte, met een ivoren wandelstok en een ko:tbare snuif doos. Dat alles waren dingen, die hoofdzake- lyk kunstwaarde bezaten, maar in een Bre- tonsch provinciestadje amper naar behooren gewaardeerd konden woraen. Ten leste kwam hy tot het besef, dat alleen zijn uitmuntend gouden horloge met dito zwaren ketting een fatsoenlijken prijs konden opbrengen. Door aan deze voorwer pen van waarde nog den diamant van een dasspeld toe te voegen, die weliswaar klein, maar van het zuiverste water was, hoopite hy, de koe, de schapen en het bruids kleed te kunnen koopen, die hy aan de bruid van Jean Louis ten geschenke wilde geven (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9