tweede blad Stadsnieuws DE CONTINGENTEERING ervan aj) VRIJDAG 4 DECEMBER 1V31 BLADZIJDE 1 De aanslag op den jacht opziener te Zandvoort liegen den dader een gevangenisstraf van twee jaar geëischt J- de w. het Bloembollenbedrijf BINNENLANDSCH NIEUWS „De Tribune" in de Arnhemsche Leeszaal Het conflict in de textielindustrie De kaasuitvoer naar Frankrijk ernstig belemmerd Schip gezonken voor Enkhuizen VAN ONZE RECHTBANK Wie lid is van de familie voelt zich 's zomers bij het warmste weer heer lijk vrij en frisch, en in den winter lekker warm en behaaglijk Steun aan den landbouw Tarief verlaging Zwitsersche Spoorwegen Handel met Frankrijk Contingenteering uitgeput voor verschillende artikelen De verhoogde Engelsche invoerrechten Steun aan den Tuinbouw in West-Friesland Extra renteloos crediet van f 700.000 Afvloeiing normaal gepensionneercfen in Indië Gisteren stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht de 63-jarige arbeider Hgm was ten laste gelegd: le poging *°t doodslag op den jachtopziener Van H. ln de Zandvoortscne duinen; 2e poging tot Kware mishandeling. herdachte had 10 September den jacht opziener Van H. met een mes een steek °hder het linkerschouderblad toegebracht. Een deskundige, dr. E. E. Driessen, ver- Klaarde, dat de toestand van het slachtoffer teer gevaarlijk was geweest, door het groote bloedverlies, dat deze geleden had. Re jachtopziener Van H. zag op den be rusten dag strikken in de duinen liggen. Een vraag aan verdachte of deze van hem J'aren, ontkende deze. Daarna had Van H. hem gesommeerd de duinen uit te gaan, teaar dat wilde hij niet, of hij moest eerst r^hgs zijn strikken zijn geweest. Van H. "ad toen tegen verdachte gezegd, dat hij ®®"*t zijn mes in zijn zak moest steken, a' deze had gedaan, waarna zij samen ^aren doorgeloopen. Alles ging goed, tot °P een gegeven oogenblik De W. een ge selschap van 5 personen zag, tegen wie riep: „Daar heb je dien menschen- vanger". Hij keerde zich plotseling een halven slag om, greep de strikken vast, e de jachtopziener in de linkerhand had ®n stak hem daarna net mes in den schou- Weer kwam verdachte toen op Van ■R- af, die nu echter op zijn qui vive was fh hem met een stok een slag gaf. Van H. had vrij veel bloed verloren en moest des avonds naar een ziekenhuis worden ge bracht. De getuige verklaarde thans nog Kortademig te zijn als gevolg van de hem l°egebrachte wonde. Verdachte zegt, dat de jachtopziener Plotseling als een brieschende leeuw te v°orschijn sprong. „Ik ben wel een dronk aard", zeide verdachte, „en ik heb verschei dene straffen ondergaan, maar ik had heelemaal geen hekel aan Van H., dus waarom zou ik hem hebben willen dooden? hls ik dat had willen doen, had ik het ge- haan toen ik met hem alleen was en niet "iet vijf getuigen er bij. Ik ben bepaald at oogenblik krankzinnig geweest." Een der getuigen, die op het oogenblik an den aanslag ter plaatse was geweest, eide, dat verdachte had gezegd: „Het zal U zoo erg niet ziin; ik wou dat ik hem u°od gestoken had". Verdachte zeide dat Ujschien in drift gezegd te hebben. Een andere getuige, die eveneens bij den anslag tegenwoordig was, verklaarde, dat e W. naar de strikken greep, die de untopziener niet wilde afstaan, va ze*de, dat hij zich de toedracht n de zaak heelemaai niet meer kan her- hrenNogmaals zeide hij, dat als hij het h willen doen, hü het wel gedaan zou ebben toen hij met Van H. onder vier °°Sen was; dan was mijn neen evengoed al" 2«p ja". e Officier van Justitie, mr. Paarde- Per Overman, zeide in zijn requisitoir, te Verdachte eerst verklaard heeft niet bb€n wiHen steken; hij had het es ter verdediging gebruikt. „Het gemeene aldus de °fficier, „dat ver- oWnL •eerSt 300 meter met de» jacht- o£!n «L meegel°0Pen en toen de laatste mof I wan mefcr had- Plotseling zijn en Van H. een steek heeft s^aa^, dat gestoken is", y, ,ler vond echter niet bewezen, dat i;>„v,(.Ver?ackke's bedoeling is geweest den jachtopziener te dooden. Het subsidiair ten laste gelegde vond spr. eJ wettig en overtuigend bewezen, hl» ™achte heeft op een zeer gevaarlijke ats gestoken, was het mes iets dieper «egaan, dan waren wellicht edele deelen Betroffen". In aanmerking nemende, dat verdachte eeds verscheidene rr.alen veroordeeld is en (ra onverschillige houding in deze, eischte Officier een gevangenisstraf voor den 'ld van twee jaar, met aftrek van den u voorarrest doorgebrachten tijd. -Re raadsman van verdachte, mr. H. O T^dlsma sloot zich wat betreft het primair laste gelegde bij het requisitoir van tp*1 Officier aan. Dat betreft het subsidiair -,n, laste gelegde, hield hij een uitvoerig PIeldooi. donderdag 17 December a.s. zal de ihtbank uitspraak doen. Groote verliezen te Breezand ^5^ Anna Paulownapolder, waarvan hoot2and 6611 deel uitmaakt, bestaat in j/*udzaak uit twee polders: den Oostelijken der met vruchtbaren kleigrond, en den qeestPolder met zandgrond. Tot den bloei (jer uitgestrekte gemeente heeft allereerst ]a Oostpolder bijgedragen met zijn groote ^bouwbedrijven. Tofcn het voor eenige en terug bleek, dat de zandgrond in het esten bij uitstek geschikt is voor de cultuur t F bloembollen, duurde het niet lang of jjj van kweekersbedrijven. vestigden zich er- ln de laatste paar jaren is dienten- 5ov°lge de bevolking met niet minder dan Zi bPl- gestegen en zij telt thans bijna 6000 en- Alleen op het grondgebied der ge- gi<?ente Anna Paulowna is ruim 800 H.A. jj °nd in cultuur gebracht. De tentoonstel- j.,1' die in den afgeloopen zomer in de gehnkere Duinen" nabij Den Helder werd houden, gaf wel een vrij goed beeld van ren omvang, welken dit jonge bedrijf hier ^ds heeft aangenomen. Helaas, de voor kort nog bloeiende be- Kr.uJVen verkeeren i*. ernstig gevaar, zoo sch de „Tel.". Wellicht haalt men de houders op en zegt: nu ja, er is overal aiaise, waarom ook daar niet? Maar (j' ar°P moeten wij antwoorden, dat ditmaal malaise toch niet de allereerste oorzaak ah den toestand is. r bloembollenkweeker stopt zijn voor- zii 'n den grond En in die voorraden zit v™ heele kapitaal tevens, althans hier waar een jong, pas bestaand bedrijf geldt, dat ®n natuurlijk gaarne wil opwerken. De ja ee'ter beeft dus alles wat hij het vorig ar oververdiende, wederom in bollen om- «ezet en die zitten natuurlijk een deel van vet jaar in den grond. Komt er nu strenge drst, dan is de kans niet gering, dat hij «jn geheele bezit verspeelt. Dit geval nu .t- I IP ®eR zich te Breezand voorgedaan: de rnter van 1928/29 heeft den oogst voor een vr®' vernietigd. En niet alleen bleek in het B*^aar, dat zeer veel niet bevroren poot- ed tóch bedorven was, doch de prijzen liepen eveneens sterk terug en het gevolg was, dat vele kweekers ternauwernood huu pootkosten terugkregen. Door een en ander is een noodtoestand ontstaan, waardoor eenige hulpverleening dringend noodzakelijk is geworden. Want deze bedrijven zitten alle op hooge kosten: hypotheken met hun aflossingen en rente, enz. Bovendien is het thans hoog tijd, dat de grond bemest wordt, de in den grond zittende bollen moeten dekking heb ben tegen de vorst De kweekers hebben er het geld niet voor. Al het mogelijke wordt gedaan om de menschen te helpen. Men heeft vele bankinstellingen bewogen om een zeer conciliante houding aan te nemen ten opzichte van de finan- cieele verplichtingen, welke de bedrijven hebben; men heeft zelfs weten te bereiken, dat enkele aflossingstermijnen zijn verscho ven. Maar daarmede kan men den toestand niet redden. Dat kan alleen door regeerings- credieten, volgens net blad. Men denke zich eens in: veertig jaar ge leden werd deze grond als ongeveer waarde loos uitgegeven; de weinige bewoners, die er den kost nog niet konden verdienen, leden groote armoede. Thans i.~ Breezand een mooi dorp geworden, waarvan in 1930 bij een ze ker niet te hooge raming de waarde van het bloembollenland met bollen en gebouwen werd getaxeerd op rond 14.800.000. En waar nu de statistieken uitwijzen, dat ons land jaarlijks met rond 130.000 menschen toeneemt, en waar uit het bovenstaande blijkt dat thans reeds 800 H.A. van dezen voormaligen waardeloozen grond in cultuur zijn genomen, daar mag wel van een „na tionaal belang" worden gesproken als men pogingen doet om het resultaat van dezen arbeid te behouden. In de jaren 1926, 1927 en 1928 bedroeg de bruto-opbrengst van deze 800 H.A. (waarvan er 600 netto-productic- oppervlakte zijn) 3500 per H.A., in totaal dus 2.100.000. De exploitatiekosten waren 2534 per H.A., totaal 1.520.000, zoodat aan netto-winst overbleef 579.600. In 1930 bedroeg de opbrengst der bollen 2450 per H.A., de exploitatiekosten daarentegen 2709, zoodat een verlies geleden werd van 155.400. Dit jaar was dat verlies nog groo- ter, doordat tegenover een opbrengst van slechts 1400 per H. A. exploitatiekosten ad 2709 stonden Het saldo verlies werd voor 1931 dan ook 785.400. Rechtsche fracties verlaten de raadszaal In de vergadering van den Amhemschen gemeenteraad ging bij de discussies over een motie van het communistisch raadslid Brug man, strekkende om den raad in de gele genheid te stellen zich principieel uit te spreken over de verwijdering van de Tribune uit de openbare leeszaal, de heer Brugman op zulk een kwetsende wijze tegen de katho lieke raadsfractie te keer, dat de rechtsche raadsfractie de raadszaal verliet, zoolang de communist sprak. De motie, welke ten doel had den maatregel tot verwijdering van de Tribune uit de openbare leeszaal in te trek ken, werd tenslotte verworpen (voor de motie stemden de S.D.A.P., de communisten en de heer Roobel (N.N.P.). N. V. V. steunt de stakers Gisteren had een zeer druk bezochte ver gadering plaats van het N. V. V. met de hoofdbesturen der aangesloten organisaties naar aanleiding van het conflict in de Twentsche textielindustrie. Op deze bijeenkomst werd door den voor zitter van de „Eendracht" een uiteenzetting gegeven van de oorzaken en het verloop van het conflict. De vergadering besloot, indien voor 12 Dec. a.s. de tweede loonsverlaging niet wordt teruggenomen, den textielarbeidersbond de „Eendracht" moreelen en financieelen steun te verleenen, terwijl maatregelen zijn geno men om genoemden bond in staat te stellen den strijd gedurende langen tijd voort te zetten. De thans reeds ingezette steunbeweging voor de stakende cartonbewerkers zal worden uitgebreid ook voor de textielarbeiders in Twente. St. Lambertus en Unitas hand haven hun standpunt. De Nederlandsche R. K. Textielarbeiders- bond St. Lambertus te Enschede heeft gis teravond het volgende communiqué uitge geven: Het hoofdbestuur van St Lambertus heeft met bevreemding kennis genomen van het feit, dat De Eendracht zonder nader overleg de schriftelijk met de samenwerkende orga nisaties gemaakte afspraak betreffende het niet verstrekken van uitkeering aan leden, die tegen het advies van de hoofdbesturen het werk hebben gestaakt, heeft verbroken. Hoewel eenerzijds de moeilijkheden van De Eendracht, welke de leiding over haar leden dreigde te verliezen worden erkend, mag anderzijds niet worden voorbijgezien, dat een te goeder trouw gesloten accoord niet een zijdig had mogen worden verbroken. In verband met het ontoelaatbare, onge motiveerde optreden der betrokken werk gevers acht het H. B. een zoolang mogelijk in stand te houden eendrachtig optreden der arbeidersorganisaties een groot goed. Het H. B. verwacht goede resultaten van de tegen 14 December as. aangekondigde staking. Het H. B. van St. Lambertus, het wel overwogen belang der arbeiders vooropstel- Lichtstoring in Hillegom, Lisse en Sassenheim Woensdag 2 December ontstond om 16.45 uur een storing in de electriciteitsvoorzie- ning der gemeenten Hillegom, Lisse en Sas senheim. Eerst na anderhalf a twee uur was de sto ring opgeheven. Bij onderzoek bleek het, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat enkele appa raten, behoorende tot het Leidsche hoog spanningsnet defect waren geraakt. De bemanning gered De kapitein van de James Laming, beurt- vaartdienst Rotterdam—Enkhuizen, rappor teerde gistermorgen ongeveer elf uur, dat twee K.M. bezuiden de gasboei van het Enk- huizer Zand gezonken is een motorklipper geladen met rijshout. In de nabijheid van dien motor was nog een schip in gevaar. Terstond daarop zijn Enkhuizer visschers uitgevaren om assistentie te verleenen. Wij vernemen nog, dat gisteren om half 12 te Enkhuizen is binnengekomen het even eens met rijshout geladen motorschip „Mede dinger", schipper C. van Wijngaarden. Deze vertelde dat de twee schepen, geladen met rijshout met bestemming Breezand, gister morgen van Amsterdam waren vertrokken. Ongeveer 2 K.M. ten Zuiden van de gasboei van het Enkhuizer Zand begon de lading van het andere schip de „Nieuwzorg", over te hellen en maakte het schip water. De schipper W. van Wijngaarden, trachtte door het overboord werpen van den bovenlast het vaartuig voor zinken te behoeden, wat niet gelukte. Binnen zeer korten tijd zonk het naar de diepte. Er bleef voor Van Wijngaar den en zijn knecht nog juist tijd over om in de sloep te gaan en zich aan boord van het schip van zijn broer te begeven. Ook dit schip had water binnen gekregen en maakte slagzij maar kon behouden de haven van Enkhuizen bereiken. Uitspraken van Donderdag 3 December 1931 J. W. H., wonende te Haarlem. „Het aan zijn schuld te wijten hebben dat een ander zwaar lichamelijk letsel bekomt." 50. boete subs 25 dagen hecht. o.v. J. P. H. v. d. P timmerman, wonende te Haarlem „Art. 247 W. v. Str." Zes maanden gevangenisstraf voorw. met een proeftijd van drie jaren en bijz. voorwaarde. M J. R„ bloemenventer, wonende te Haar lem, thans gedetineerd. „Art. 246 W. v. Str." 88 dagen gevangenisstraf met aftr. prev hechtenis en ter beschikkingstelling van de Regeering teneinde van harentwege te wor den verpleegd o.v. B. J. T., ingenieur, wonende te 's-Graven- hage „Appèl overtreding Motor- en Rijwiel- wet." Vrijgesproken. P. B., reiziger, wonende te Bergeyk (N.B.). „Art 308 W. v. Str." 20.— boete sub. 10 dagen hechtenis o.v. C. B., glasspuiter, wonende te Haarlem. „Veroorzaken van brand door schuld." 35. boete subs drie weken hecht, en een gevan genisstraf voor den tijd van 3 weken voorw met een proeftijd van drié jaren. J. B., koopman, wonende te Amsterdam. „Art. 308 W. v Str." 150.— boete subs. 75 dagen hechtenis o.v. 79 Reeds is gebleken dat het door Frankrijk genomen contingenteeringsbesluit een merk baren invloed uitoefent op onze kaasmarkten. En het ziet er naar uit, dat dit nog wel eenigen tijd zoo duren zal. Men herinnert zich nog wel hoe onze Hol- landsche veehouders steen en been klaagden over den massalen invoer van Deensch vleesch in ons land, waardoor zij zich in eigen product benadeeld zagen. En onder den aandrang van diverse landbouworganisaties heeft de Minister een contingenteenngswetje ontworpen, waarbij haar de macht gegeven wordt voor verschillende in te voeren pro ducten contingenten vast te stellen. Zeker 2al daarbij het Deensche vleesch het eerst ui aanmerking komen en zal daarvoor een con tingent worden vastgesteld, voorzoover het Verdrag van Oslo dat toelaat. De internationaal-voelenden en -denken den zullen zich wel afvragen, of wij met deze protectionistisch-getinte maatregelen op den goeden weg zijn. Als Holland echter contingenten voor ver schillende invoerproducten gaat vaststellen doet het slechts, wat tal van andere landen eerder gedaan hebben. De Fransche boeren verschillen, waar het klagen betreft, blijkbaar niet van hun Hol- landsche collega's en met aandrang verzoch ten zij hun minister om beschermende maat regelen t.a.v hun producten. En Minister Tardieu heeft reeds dermate aan dat dringend verzoek gevolg gegeven, dat hij zich den titel „lieveling der boe ren" verworven heeft. De lieveling der „Fransche" boeren wel te verstaan; want de Hollandsche boeren zien door Tardieu's maatregelen de roem van hun product, de kaas, dermate bedreigd, dat zij dien man, die hun dit aandeed, waar schijnlijk wel anders dan met „lieveling" zu1" len betitelen. Doch laat ons de strekking van dit con tingenteeringsbesluit eens nader bezien en allereerst wijzen op de beteekenis van Hol land als kaasuitvoerend land. Blijkens ons door den heer A. Henneman, kaasexporteur te Alkmaar, verstrekte cijfers, voerde ons land in 1930 nog 13 133 900 K-G. kaas uit naar Frankrijk, dat. na Duitschland, België en Engeland, onze belangrijkste af nemer is. Het valt dus reeds dadelijk op, welke belangen de Hollandsche kaasexport- handel bij een vrije Fransche markt heeft. Wanneer men dan nog' weet. dat de import beperking over de eerste drie maanden van 1932 (in vergelijking met den invoer tijdens de eerste drie maanden van 1931) een kwan tum van ruim 1 millioen K G. betreft, dan is het maar al te duidelijk, dat dit voor den Hollandschen exporthandel ernstige gevolgen kan hebben, vooral nu de handel reeds ge bukt gaat onder de inflatie van het Engel- schePond, de geringe koopkracht in Duitsch land, de hooge tolmuren in Amerika en an dere afzetgebieden, den onzekeren toestand in Spanje, enz. enz. Als men Frankrijks handelspolitiek wat nader beschouwt, moet men concludeeren, dat Frankrijk nimmer tot de voorstanders van vrijhandel (in den vollen zin van het woord) heeft behoord. Wel werden in i860 handelstractaten met andere staten afgeslo ten, doch deze beoogden slechts de verhoo ging van wederzijdsche invoerrechten gedu rende een zekere periode te beperken. Na af loop van den Fransch-Duitschen oorlog zijn deze tractaten opg'ezegd en werd een zuiver protectionistische politiek gevolgd, in de hoop dat men zich hierdoor van de oorlogsgevolgen zou kunnen herstellen. Ook nu weer werden handelsverdragen afgesloten, doch de daarin genoemde rechten zijn over het algemeen zeer hoog. Ons land wist zich hierbij de meest- beffunstigingsclausule te verzekeren. Geruimen tijd bedroeg het Fransche in voerrecht op Hollandsche kaas Frs. 60.— per 100 kilo. In het vorig jaar werd dit echter plotseling verhoogd tot Frs. 100.—, zijnde bij de tegenwoordige kaasprijzen 20 S, 60 pet. der waarde (op de soorten met laag vetgehalte en minder waarde drukt dit vastrecht dus dubbel zwaar). Het behoeft dan ook geen betoog, dat onze afzet reeds hierdoor zéér bemoeilijkt werd. Alsof dit niet genoeg was, werd aan deze bezwarende maatregelen nog het contingen teeringsbesluit toegevoegd, waarbij behalve het steunen der inlandsche productie en het verkrijgen van een gunstige handelsbalans, ook het maken van „stemming" voor de a.s. verkiezingen allicht een groote rol gespeeld zal hebben. Wil Frankrijk op deze wijze zijn Invoer be vriezen, dan kan het hierin door het buiten land natuurlijk moeilijk verhinderd worden. De afgekondigde contingenteering komt echter in een geheel ander en bedenkelijker licht te staan, wanneer men in aanmerking neemt, dat bij de vaststelling van het con tingent, met het beginsel der meestbegunsti- ging (waarop onze handelspolitieke verhou ding met Frankrijk gebaseerd is) geen reke ning werd gehouden. Laten wij de bezwaren tegen het contin gent nader ontvouwen: De voornaamste kaasleveranciers van Frankrijk zijn: in 1926 Nederland 8.496.500 Kg. Italië 722.200 Zwitserland 1.194.500 Andere landen 102.000 in 1930 13.133 900 Kg. 8 733.600 3 766.200 711.200 Totaal 10.515.200 Kg. 26.354 900 Kg. Bij de vaststelling van het contingent over de le drie maanden van 1932, werd uitgegaan van den gemiddelden invoer, gedurende de eerste drie maanden van de laatste 5 jaar. Dit was gemiddeld voor: Nederland 2 694.650 of 63 pet. van het totaal Italië 993.200 23 Zwitserland 509.740 12 Andere landen 76.225 2 Het contingent voor het eerste kwartaal 1932 is echter niet overeenkomstig dit per centage vastgesteld, want toegelaten wordt: in het eerste kwartaal 1932: uit Italië 2.200.000 Kg of 42 pet. uit andere landen 3.000.000 Kg. of 58 pet. Italië krijgt hier dus ten koste van de andere landen, waaronder Nederland, 19 pet. te veel. Des te meer verwondert dit, wanneer men bedenkt, dat Italië's export naar Frankrijk in 5 jaar tijd met 1100 pet gestegen is en sommigen beweren, dat deze geweldige toe name een der voornaamste redenen voor deze beperking geworden is. Druischt deze Italiaansche bevoorrechting dus geheel in tegen den grondslag van ons handelsverdrag met Frankrijk, ook door andere oorzaken zijn wij ten achter gesteld. Een zeer groot gedeelte van onze Fransche kaasleveranties (hoofdzakelijk uit Friesland» bestaat n.l. uit kaas met Fransch, d i. zacht zuivel, welke kaas niet, of slechts beperkten tijd kan worden opgeslagen. In den run om het contingent bevinden wij ons dus in het nadeel tegenover de Zwitsersche en Italiaan sche kaassoorten, welke in pakhuizen, of. zooals de Italiaansche, in koelhuizen bewaard kunnen worden. Ten slotte de onsympathieke omstandig heden, waaronder dit contingent tot stand is gekomen. Zoodra er n.l. sprake was van een invoer beperking voor melk en melkproducten, ging het verlangen der Hollandsche belanghebben den uit, naar de vaststelling van een zekere hoeveelheid per land. Een officieele commis sie, afgevaardigd door de Nederlandsche re geering, spoedde zich naar Parijs, en kwam terug met de moreele toezegging, dat men hiermede rekening zou houden. Vakorgani saties en zuivelbonden troffen hierna een rege'ing, om door een stelsel van uitvoer- consenten een regelmatige verdeeling en ver zending van het kwantum te verzekeren, en zoodoende een totale ontreddering van de Fransche markt te voorkomen. Als een donderslag bij helderen hemel kwam 20 November j.l. bericht, dat hier mede geen rekening was gehouden, integen deel dat Frankrijk zelf voor verdeeling van het beschikbare kwantum zou zorgdragen. De al of niet toewijzing dezer consenten zou dan berusten in handen van 'n kleine Fran sche commissie, bestaande uit eenige depar- tements-ambtenaren, een belanghebbend pro ducent en een dito importeur. In de Maandag te Parijs gevoerde onder handelingen, door de Hollandsche delegatie voor de bespreking over de Nederlandsch Fransche handelsrelatie, onder leiding van Dr. Nederbragt met vertegenwoordigers der Fransche Regeering heeft men dan ook als eerste bezwaar tegen de Fransche contingen- teeringsmaatreerelen aangevoerd, dat de aan vragen der Fransche invoervergunningen moesten geschieden door de Fransche be langhebbenden. Met recht kon daarvan ge vreesd worden, dat daardoor onze eigen rege ling van den gecontingenteerden uitvoer gevaar aou loopen. Na langdurige besprekingen bleek men van Fransche zijde bereid, aan een oplossing mee te werken, waarbij Frankrijk de vergunnin gen blijft uitgeven, maatregelen neemt om de verstrekking te bespoedigen en waarbij de aanvragers dier vergunningen de Holland sche uitvoervergunningen moeten overleggen. Dit mag een klein lichtpuntje genoemd worden in deze overigens weinig hoopvolle geschiedenis Ten aanzien van de bevoordeeling der Italiaansche kaas werd van Fransche zijde opgemerkt, dat men niet anders had kunnen doen, omdat dit in het Fransch-Italiaansche handelsverdrag vastgelegd is, terwijl boven dien de Italiaansche kaas voor de onze geen concurrent is. In genoemde conferentie werd door onze onderhandelaars nog aangedrongen op ver hooging van bepaalde contingenten, o.a. dat voor kaas. In het algemeen constateerden onze onder handelaars bij hun Fransche collega's de ge neigdheid zich op detailpunten inschikkelijk te toonen, maar vast te houden aan de hoofd lijnen: de beperking der invoeren in het belang van de eigen productie, die nu een maal door Minister Tardieu met groote kracht en tegen alle invloeden van buiten het ministerie in, wordt doorgezet Belanghebbenden hebben thans hun hoop gesteld op onze Regeering, die verschillende te Parijs gedane voorstellen' zal hebben te overwegen en te bepalen, of haar wellevende houding tegenover Frankrijk herziening be hoeft en al dan niet maatregelen getroffen dienen te worden. lende, vindt in 't gebeurde geen aanleiding om van standpunt te veranderen. Het H. B. verwacht van zijn leden, dat zi) deze gekozen leiding zullen blijven verkiezen boven die, welke door onverantwoordelijke communisten en revolutionnairen wordt op gedrongen. Den leden, wien het naar 't oordeel van het H. B. onmogelijk wordt gemaakt, tot 14 December hun arbeid te verrichten, zal, ge lijk dat vroeger 't geval was, uitkeering worden verstrekt. Leden, die meenen, niet te kunnen blijveD voortwerken, dienen zich met de vertegenwoordigers van het H. B. in verbinding te stellen. Begrooting Binnenlandsche Zaken Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken en Landbouw) der Rijksbegrooting voor 1932, is het volgende ontleend: Een voorstel tot samenvoeging van Langen- dijker gemeenten is vooralsnog niet te wach ten. De indiening van een wetsontwerp, strek kende o.m. tot wegneming van het euvel van versnippering van stemmen in verband met de kleine partijen, zal spoedig worden bevor derd. Naar aanleiding van den drang tot af schaffing van den stemplicht verklaart de minister, dat althans bij het huidige even redige kiesstelsel de zgn. stemplicht behou den moet blijven. Uit een onderzoek is gebleken, dat de za kelijke bedrijfsbelasting inderdaad voor de daarvoor getroffen bedrijven bezwaren heeft. In verband hiermede zal de minister het dan ook slechts toejuichen .indien de gemeenten die deze belasting niet meer heffen in aantal toenemen. Voor eenige afkeuring van het beleid van den burgemeester van Heerlen ter zake van het doen innemen van de wapens van leden der burgerwacht bij den propagandatocht van de „Dageraad" is, naar 's ministers oordeel, geen redelijke grond aanwezig. De minister wil gaarne voldoen aan den aandrang, welke van verschillende zijden wordt geoefend, om de werkverschaffing met kracht vorto te zetten. Hij zal echter bij zijn pogingen nauwgezet rekening moeten houden met den toestand van 's Rijks schatkist. De nood in den Landbouw.. Het complex van moeilijkheden die den landbouw teisteren, heeft bij voortduring de bijzondere aandacht van den minister. Nu het geheele economische leven in ongekende mate is ontwricht, kan een zekere behoed zaamheid bij de keuze van maatregelen om onzen landbouw door deze zware tijden heen te helpen, de regeering niet ten kwade wor den geduid. Wat de suikerbietencultuur betreft, is sinds de nota van wijziging waarbij ook voor den oogst 1932 maatregelen worden voorgesteld tot hulpverleening aan de verbouwers, de stand van zaken in zóó ongunstigen zin ge wijzigd, dat de regeering tot de overtuiging is gekomen verder strekkende voorstellen tot hulpverleening te moeten doen. Het is den minister gebleken, dat een verruiming onver mijdelijk is ter voorkoming van een verdere inkrimping van den uitzaai, die reeds in zoo sterke mate heeft plaats gehad. Een regeling op den voet van die, waarmee ervaring is opgedaan, zou aan de bietenver bouwers te weinig uitzicht geven en bijgevolg niet aansporen tot een uitzaai van zoodani- gen omvang, als zoowel in het belang van deze clutuur als in dat van den landbouw in het algemeen wenschelijk is. Op grond hier van wordt in de gegeven omstandigheden een regeling noodig geacht van eenigszins ver dere strekking, dan bij de Kamer aanhangig is. Het totaal-bedrag der uitkeeringen zal nominaal tot f 14.100.000 zijn beperkt; dit is rond f 7.000.000 meer dan waarop reeds gerekend was tijdens de indiening van de bo venbedoelde nota van wijziging. Teneinde verzekerd te zijn van de meest practische toepassing van de ontworpen re geling heeft de minister er naar gestreefd in verband met de ervaringen, bij de uitvoe ring van de Garantiewet-1931 verkregen, de uitvoering dezer regeling voor de commissie inzake steun aan de suikerbietenteelt te ver gemakkelijken. Daartoe zijn der commissie eenige ruimere bevoegdheden verstrekt. Naast hetgeen reeds blijken mocht uit de reeds ingediende wetsontwerpen, maakt de mogelijkheid van bescherming der inheem- sche gerst en roggeteelt een punt van over weging uit en zal het aanwenden van de bevoegdheden, welke de Contingenteerings- wet en de Anti-Dumpingswet mede ter ver dediging der Nederlandsche landbouwbelan gen zullen geven, met gereeden spoed wor den bepaald. Maatregelen tegen den invoer van buiten- landsch vleesch zijn reeds geruimen tijd in overweging. Aanleiding tot het heffen van een bijzon der invoerrecht op producten van land- en tuinbouw, in het bijzonder op groenten en andere conserven in blik, acht de minister voorshands niet aanwezig. De invoer van brood uit België is niet uit sluitend een gevolg van de werking van de Tarwewet. De minister is bereid, afwerende maatregelen tegen dezen invoer te bevorde ren, voor zoover deze aan de werking van de Tarwewet te wijten is. Vogelwet Het ligt in het voornemen van den minis ter, op grond van ingewonnen adviezen van deskundigen, binnen niet al te langen ter mijn voorstellen te doen tot wijziging van de Vogelwet-1912. Eventueel te treffen maatre gelen om een einde te maken aan de massa vangst van zangvogels en aan het gebruik van groote slagnetten, tot sluiting van de vinkenbanen, mogelijke beperking van den eierraap, tot het doen vervallen van de lijst van onbeschermde vogels, waaronder de kraai onderwerpen, die met de voorgenomen wijziging ten nauwste verband houden zullen bij de voorbereiding dezer voorstellen punten van overweging uitmaken. Voor zoo veel noodig zal de minister zich ten deze nog nader doen voorlichten door een com missie van deskundigen. Blijkens ingewonnen berichten van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden over de maand October 1931 15.011 vogels uitgevoerd. 10 pet. reductie Het „Zw. T. A." meldt, dat de Zwitsersche spoorwegmaatschappijen hebben besloten van af den 15en December op proef en ten hoogste tot 29 Februari 1932, 10% reductie te geven op ae in het buitenland verkochte Zwitsersche spoorkaarten voor de heen- en terugreis, alsmede voor randreizen van af de grensstations naar Zwitsersche wintersport en kurplaatsen. Dit geldt alleen voor de reizigers die een overeenkomst aangaan voor een verblijf van ten minste een week in een hotel in de te bezoeken wintersport- of kurplaats en die hun verblijf vooraf betalen. Er zullen speciale formulieren voor deze verbintenissen ter uit reiking aan de gToote reisbureaux gegeven worden. De Directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs het contingent van Nederland is uitgeput voor den invoer van: versch en gekoeld schapen- vleesch; ham; bereide vleesch waren, met inbegrip van rookvleesch en worst, doch met uitzondering van leverpastei; levend en ge slacht gevogelte, levende en geslachte konij nen, levende speenvarkens, levende kalve ren (uitgezonderd fokvee, vrij van invoer rechten). De invoer van deze artikelen is mitsdien tot 1 Januari as. verboden. Het eind van den flesschenexport der Ver. Glasfabrieken De heffing van een invoerrecht van 50 in Engeland zal, naar het „Handelsblad" van de directie der Ver. Glasfabrieken te Schiedam verneemt, dit bedrijf zeer zwaar treffen. Het bedrijf was grootendeels op export naar Engeland aangewezen. Geregeld vertrokken er schepen met ladingen fles- schen van Schiedam naar Engeland. Het Engelsche afzetgebied is thans verloren en een nieuw is in dezen tijd niet te herwinnen. Het gevolg zal dan ook zijn, dat het bedrijf sterk zal moeten worden ingekrompen. Het heele bedrijf was op export gebaseerd en voor zoover dat thans te zien is, bestaat er geen mogelijkheid het op normale wijze gaande te houden, nu de fabrieken zullen blijven aangewezen op de Nederlandsche markt en eenigen uitvoer naar België. Na den val van het pond is de fabricage reeds met een vierde ingekrompen. Er zijn 500 arbeiders ontslagen. De directie ziet zich thans genoodzaakt van half December tot half Januari het heele bedrijf stop (e zetten. In dien tijd zullen dan maatregelen worden voorbereid om het bedrijf aan te passen aan de veranderde omstandigheden. Naar het zich thans laat aanzien zullen in Januari de fabrieken de fabricage slechts voor 20 van de capaciteit kunnen hervatten. De afzet van cocosartikelen der Kon. Ver. Tapijtfabricken. Op de tweede lijst van goederen, die bij invoer in Engeland met 50 zullen worden belast, komen ook cocosartikelen voor. Daar door wordt mede de Nederlandsche industrie getroffen, o.a. de Kon. Ver. Tapijtfabrieken, die haar geheele fabricage van goederen uit cocasvezel hebben geconcentreerd in de fa briek te Moordrecht, die pas Woensdag weer in bedrijf gesteld is. 't Is thans nog te vroeg om te voorspellen, hoe de zaken zich ver der zullen ontwikkelen. Geconstateerd kan slechts worden, dat Engeland tot dusver een der belangrijkste exportgebieden geweest is. Een recht van 50 geeft een dergelijken voorsprong aan de Engelsche nijverheid, dat er van mededinging geen sprake meer kan zijn. Alleen voor hen die van de tuinderij hun hoofdbedrijf maken De regeering heeft een nota van wijziging op de begrooting van Binnenlandsche Zaken voorl931 ingediend, waarin alsnog een post van 700.000 wordt uitgetrokken voor cre- dietverleening aan den groven tuinbouw in West-Friesland. Dit regeeringscrediet wordt ter beschikking gesteld van de gemeentebesturen in den be trokken kring, omvattende de gemeenten begrensd door de Zuiderzee en den Wierin- germeerpolder en verder ten Noorden, Wes ten en Zuiden bepaald door de grenzen der mede hierin begrepen gemeenten Winkel. Oude-Niedorp, Schagen, St. Maarten, War- menhuizen, Oud-Karspel, Koedijk, Oudorp, Noord- en Zuid-Schermer, Graft, De Rijp, Schermerhorn en Avenhorn. Het crediet wordt renteloos ter beschik king gesteld van de gemeenten op aanvraag door deze bij een in te stellen centrale commissie van advies op voorwaarde, dat de gemeente bij ieder door haar aan nood lijdende tuinders te verstrekken renteloos crediet hiervan slechts 70 pet. gebruikt en de rest uit eigen middelen bijpast. Het crediet wordt alleen verstrekt: a. aan personen, die van de tuinderij hun hoofdbedrijf maken; b. indien op goeden grond is aan te nemen, dat het bedrijf daarbij bij ontwikkeling van normale omstandigheden voldoende gebaat zal zijn en andere hulp op redelijke wijze niet te verkrijgen is; c. indien vast staat, dat het met goedvin den van eventueele andere credietgevers uit sluitend mag en inderdaad slechts zal worden gebruikt voor betaling van loonen, meststof fen en andere noodzakelijke bedrijfsbenoo- digdheden en bedrijfsonkosten en voor le vensonderhoud van den debiteur en zijn gezin tot een max. van f 500 per H. A. voor den voor het bedrijf gebruikten grond. Voor de berekening van het tot levensonderhoud be- noodigde zal slechts een maximum van 16 gulden per week per debiteur en voor loonen van 16 gulden per week voor volwassen ar beider mogen in rekening gebracht worden. Verder stelt de regeering een renteloos crediet van 50.000 gulden beschikbaar ten be hoeve van de bloembollenteelt te Breezand, gemeente Anna Paulowna, waarbij bepaald is, dat in ieder crediet renteloos voor V3 wordt bijgedragen door crediteuren der noodlijden den. Geen gelegenheid meer het maximum- pensioen te halen Naar de „Java-Bode" meldt, bestaat het voornemen voor te schrijven, dat ambtena ren, die den 45-jai:gen leeftijd bereikten en tegelijkertijd 20 jaa: diensttijd, zoodat zij met normaal pensioen kunnen gaan, moeten afvloeien, zoodat zij niet langer in de ge legenheid zullen wcraen gesteld om nog vijf jaren door te dienen ter bereiking van het maximum-pensioen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5