41 BOTERLETTERS bij CARELS f 1- per pond - Naam waarborgt kwaliteit ft (Berichten uit onze vorige oplage j EO H. DE ,NIE In een ketel kokend water gevallen Slagersknecht aan de gevolgen overleden Het conflict China-Japan Nieuwe moeilijkheden Overvolle Poolsche gevangenissen Het drama te Echt Nachtelijke vechtpartij STADSNIEUWS De inbraak in een villa aan het Kenaupark STADSSCHOUWBURG De korting op de salarissen van het Haarlemsche Gemeentepersoneel Het Georganiseerd Overleg De brand in de lampen- kappenfabriek „Gobets" VAN ONZE RECHTBANK Voor de Stille Armen! BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN GOUD-, ZILVER- EN BR0NSWERK De Parijsche vredesvergadering —naiihwiii iiimW Tl I idisicrssj In de exportslachterij van de firma Wil ling te Groenlo gleed gistermiddag een jongen van de sport van een ladder, die naast een hoogen ketel met kokend water stond. De jongen tuimelde over den rand in de kuip en viel tot aan den hals in het heete water. Hij sprong onmiddellijk uit den ketel en kwam in een kuip met pekelwater terecht, die naast den ketel met kokend water stond. Met vreeselijke brandwonden werd hij overgebracht naar het ziekenhuis te Groenlo, waar hü hedennacht aan zijn wonden is be zweken. De jongen, Fr. Roeling geheeten, was eerst sedert twee weken in dienst van de firma. Bij de beraadslagingen van den Volken bondsraad over de bijlegging van het Ja- pansch-Chineescnc conflict, zijn gisteren op het laatste oogenblik weer nieuwe moeilijk heden gerezen, waardoor de werkzaamheden van den Volkenbondsraad voorloopig min stens 24 uur zullen moeten worden gestaakt. Nadat China zich bereid had verklaard, zijn troepen terug te trekken meende men giste ren, dat men no„ slechts de kwestie had te behandelen, of de Japansche eisch, dat de politiedienst in de in te stellen neutrale zöne door Japanners moest worden uitgeoefend, aanvaard kon worden of niet. In een uit To kio ontvangen nota verplicht de Japansche regeering zich de neutraliteit der in te stellen zöne in alle opzichten *e garandeeren en eischt zij slechts, dat China zijn troepen tot aan den grooten Chineeschen muur zou te rugtrekken. Toen de Raad van Twaalf deze nota ter kennis van den Chineeschen vertegenwoordi ger bracht, verklaarde dr. Sze plotseling, dat de bewaking over de neutrale zóne door een neutrale macht moest geschieden. De Raad ging met deze zienswijze niet accoord en ver zocht den Chineeschen gedelegeerde, nieuwe instructies uit Nanking aan te vragen. Een ander meeningsverschl] ontstond in verband met de samenstelling der commissie van onderzoek, aangezien ook Duitschland een candidaat voor de vijfde plaats wenschte te stellen. Deze candidatuur werd echter be streden onder het motief dat Duitschland niet, zooals de andere mogendheden, verdra gen met China had onderteekend. Men acht het waarschijnlijk, dat daarom België, dat eveneens een candidaat had gesteld, de vijfde plaats zal bezetten. De oorzaken Volgens een Poolsche statistiek, waren op 1 September j.l. in de ongeveer 300 Poolsche gevangenissen in totaal 33.317 gevangenen ondergebracht. Vergeleken met 1928 is er een stijging van ongeveer 5000 gevangenen. Alle gevangenissen zouden overvol zijn. Het toe nemende aantal gevangenen wordt verklaard door drie oorzaken: Ten eerste is in de laat ste jaren onder de dictatuur het aantal po litieke gevangenen gestegen; ten tweede kunnen talrijke tot geldstraffen veroordeelde personen tengevolge van de economische cri sis deze straffen niet betalen en zitten der halve htm straf uit, en ten derde is het aan tal diefstallén, eveneens als gevolg van de economische crisis in den laatsten tijd sterk toegenomen Begrafenis van de slachtoffers. Heden heeft onder zeer groote belangstel ling de teraardebestelling plaats gehad van de slachtoffers van het stroopersdrama te Echt. In den vroegen morgen werden de lijk kisten met de drie slachtoffers van het dra ma te Putbroek van Echt naar Putbroek overgebracht. Overal langs den weg stond het publiek in grooten getale den droeven stoet gade te slaan. Om half tien droeg de Zeereerw. Pater Simons van Mariahoop de plechtige H. Mis van Requiem op, geassisteerd door diaken en subdiaken. Na de H. Mis werden de slachtoffers grafwaarts gedragen door leden van de schutterij „St. Antonius", waarvan een der gebroeders Kersten en Wehrens lio waren. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Pastoor Simons en den burgemeester van Echt, die de groote deelneming schetste van heel den omtrek met de zwaar beproef de ouders. De plechtigheid werd bijgewoond door de burgemeesters van Posterholt, Echt en Bun- de en voorts door het lid van Provinciale Staten, den heer Van Kempen. Brutale diefstal te Ginneken Hoteleigenaar door zijn huisknecht bestolen Met twee geldkistjes verdwenen De eigenaar van het hotel „Dennenoord" te Ginneken, de heer J. Cimmel, is de dupe geworden van een brutalen diefstal, waarvan de huisknecht G. J. C. vermoedelijk de hoofddader is. De heer Cimmel vertelde de „Tel." het volgende: „Van de gelegenheid dat mijn vrouw en ik, aldus de heer Cimmel, bij kennissen een bezoek brachten, terwijl het beheer van hei hotel aan mijn schoonmoeder was overgela ten, heeft de huisknecht gebruik gemaakt onder zijn regenjas één voor één twee zware geldkistjes naar bulten te dragen. Toen hij te tweede kist naar buiten bracht, viel het et personeel op, dat C. zoo geheimzinnig eed en zenuwachtig was, doch zij verzuim den hiervan mijn schoonmoeder med-Jeeling te doen. Bij mijn terugkomst ontdekte ik, dat de deur van C.'s slaapkamer wijd openstond, terwijl het binnen in het vertrek een groote chaos was. Ik liep terstond naar mijn bu reau, waar ik tot de ontstellende ontdekking kwam, dat beide geldkistjes verdwenen wa ren. Het grootste hiervan was gevuld met 700 aan guldens en rijksdaalders en 200 aan bankbiljetten, benevens een eigendoms bewijs van het hotel te mijnen name, een brandpolis tot een bedrag van 50.000, een verzekeringspolis ad 5000 ten name van een ander en twee verzekeringspolissen ad 1000 ten name van mijn beide kinderen. De kleine kist bevatte 500 aan guldens en rijksdaal ders en 400 aan kwartjes, benevens drie gouden tientjes. Terstond werd de politie van het feit in kennis gesteld. Het bleek, dat men met een bende van zes personen te doen had, welke den diefstal van te voren beraamd had. Bui ten het hotel toch werden drie verdachte personen aangehouden, die na een verhoor bekenden, dat afgesproken was het gestolen? met den huisknecht te deelen. Intusschen waren drie uren verloopen en hiervan heeft de huisknecht met zijn handlanger gebruik gemaakt om zich per taxi naar Eindhoven te begeven. Den chauffeur verzekerden zij bij Philips werk te hebben gekregen en zij be taalden dezen van het gestolen geld. Onmiddellijk stelde de politie zich met die van Eindhoven in verbinding, doch de na sporingen naar beide daders hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Hoogstwaar schijnlijk is het tweetal naar België uitge weken. Het geheele hotelpersoneel is op staanden voet door den heer Cimmel ontslagen. De voortvluchtige huisknecht heeft zich al meermalen dingen toegeëigend, waarvan het personeel moest af weten. Veiligheid in de mijnstreek Betere verzekering ervan gevraagd Het Tweede Kamerlid de heer Maenen heeft den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de open bare veiligheid in ons grensgebied, met name in de mijnstreek, in den laatsten tijd op on rustbarende wijze wordt bedreigd? Is het den minister bekend, dat in het ge bied, waarvan hierboven sprake, het aantal inbraken steeds toeneemt? Weet de minister, dat deze inbraken, meer malen gepaard gaande met schietpartijen op de politie, veelal door buitenlanders worden gepleegd? Is de minister bereid onverwijld afdoende maatregelen te treffen tot betere verzeke ring van de veiligheid der bevolking in de betrokken streek? Vier gewonden Drie Europeanen en een inlander werden gewond tijdens een nachtelijk gevecht in een verdacht huis te Meester Cor- nelis. Talrijke bewoners van de buurt waarin dit huis is gelegen, deden aan dit gevecht mede, terwijl en passant twee in landers een oude veete uitvochten door middel van doeltreffende golokslagen. Heden is de zaak voor de Rechtbank behandeld Gistermiddag stond voor de Haarlem- sche Rechtbank terecht de 29-jarige los- werkman H. van E„ domocilie houdend te Den Haag, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem. Verdachte had zich in den nacht van 9 op 10 November j.l. toegang verschaft tot de villa, gelegen aan het Kenaupark 21 te Haarlem. De dader was door de dakgoot van een nabij - zijnd perceel geloopen en was zoo op den zolder van het bewuste perceel gekomen. Eerst had hij hier op zijn gemak een paar sigaretten zitten rooken, tot hij den tijd gunstig achtte en naar beneden was gegaan. Een der bewoners van het perceel had de politie gewaarschuwd, door wie de ge heele villa en de onmiddellijke omgeving was afgezet. Verdachte had inmiddels onraad bespeurd en was op de vlucht geslagen met medene ming van een gouden horloge en circa f 21 aan zilvergeld, dat hij uit een geldkistje had gehaald. De man wilde langs denzelfden weg waar langs hij gekomen was weer vertrek ken. wat hem echter niet gelukte: toen hij aan den achterkant over den tuinmuur sprong, sprong hij juist in de armen der gereedstaande politie-agenten. die hem mee namen naar het bureau. Aanvankelijk ontkende hij in de villa te zijn geweest; hü had slechts den nacht wil len doorbrengen in een ter plaatse staande onbewoonbare villa. Later bekend hü even wel. Als getuige was gedagvaard een der be woonsters van de villa, H. L. H. De Officier van Justitie, mr. Paardekooper Overman, eischte 1 jaar. De raadsman van verdachte, mr. J. v. a. Vegt, vroeg uiterste clementie. Donderdag 17 December a.s. zal de Recht bank uitspraak doen. Gerbrandt Adriaansen. Breeroo's „Moortje'blyspel in vijf bedrijven, door N.V. Vereenigd Rotterdamsch Hofstad Tooneel. Het valt ons moeilijk een juichkreet aan te heffen voor het initiatief om Breeroo's „Moortje" van stal te halen en deze niet bij zonder daverende verwikkelingscomedie met de uitbundige, gerekte en overbodige dialo gen weer aan het publiek voor te zetten. De mengeling van pedantheid, eigendunk, zwie rige frivoliteiten en listigheden moge dan al een geweldigen indruk gemaakt hebben op het gemoed onzer niet bijzonder fün be snaarde voorouders, die direct het accent wisten te leggen op de spotternij die erin school en die blükbaar voor dien tijd waarde had, thans blükt van een dergelüke ongezou ten hekeling slechts de vorm over om nog 'n zekere mate van bewondering toe te dragen. Toch schünt Breeroo niet heel erg zeker van zijn zaak te zijn, want hij heeft het noo- dig geacht vooraf een zei'ere explicatie te geven, met de kennelüke bedorling eventuee- le aanmerkingen op zün geesteskind terug te kaatsen in de veronderstelde kwade in borst van den aanmerker. Dit is natuurlek een methode waar wat voor te zeggen is, in dien er tenminste een nuttige les uit te con- cludeeren valt. Het constateeren van feiten alléén is daarvoor echter niet voldoende. Men kan het dan ook gevoeglük als sophiste- rü qualificeeren, wanneer hü zegt, dat de magistraat, die het kwaad bestraft, toch niet de boosheid propageert door het te bestraffen en dat de geestelijke toch niet de goeden zal ergeren en het slechte zelf zai doen, indien hü zijn geloovigen ervoor waarschuwt, en de dokter niet de ziekten zal krügen als hü die aan de patiënten openbaart. Dit zijn alle fei ten die door de daad zelve correctie of ge nezing vragen. Maar men leert een kat toch niet het snoepen af door haar een hamme. kluif onder haar neus te wrijven? En een drankzuchtige zal toch geen afschaffer wor den als hij in een keurige drankzaak ge plaatst wordt? Evenmin zal hü ons wüsma- ken dat de ongetwijfeld zeer smakelijke vorm waarin de „les" gegoten is, een opvoedenden invloed op het publiek zal uitoefenen. Een dergelijke „therapie" is nu eenmaal niet te aanvaarden. Dat de spelers zich niettemin met een zeker enthousiasme op hun taak hebben geworpen en het volle pond aan dit blijspel hebben gegeven, pleit voor hem, al is een honderd procent waardeering voor alles wel wat al te royaal. Volkomen aanspraak hierop maakte echter Fientje de la Mar als Moy-aal, die er zich met den haar eigen soepelen speltrant zeer verdienstelijk doorheen sloeg. Hetzelfde geldt voor Louis van Gasteren als den kapitein en Louis Gimberg ais Kackerlack. Dit tweetal was aan elkaar gewaagd en bracht een zeke re „komieke" levendigheid door daar, waar mogelü'k, het ridicule nog eens extra sterk te laten uitkomen. Ook voor de creatie van slordige dienst maagd (Caroline van Dommelen) niets dan lof. Piet Rienks, als de „Aankomelingh" speel de met een entrain en overtuiging, die aan uitgelatenheid grensde, terwül aan de dictie van het zielige makelaartje (Jan van der Linden) soms nog al eens iets haperde. Zün spel vergoedde echter veel. Ceesje Speenhoff was een hupsoh Haagsch maagdelijntje en Jan van Ees een goed „aan- gef chotene" Frederyck. De overige rollen voldeden in meerdere of mindere mate. De décors van K. van Veen waren monter en frisch en pasten volkomen in het kader van het spel. Het nad de Ba- kenessergracht van Haarlem kannen zijn. Den volle Schouwburg had wijlen Breeroo te danken aan het feit, dat het een abonne mentsvoorstelling was. Dat slechts geestelijk volwassenen dit stuk zonder bezwaar kunnen gaan zien, is duidelük. L. V. Wijst verlaging af De Raad moet het beslissen Onder leiding van haren voorzitter, mr. J. Gerritsz, vergaderden op Woensdag 2 De cember j.l. de Commissies van Overleg voor de werklieden- en ambtenaarszaken en het politiepersoneel. Voortgezet werd de behandeling van het schrüven van B. en W., waarin advies ge vraagd wordt omtrent het voorstel, om van het geraamde tekort op de gemeente- begrooting een bedrag van 400.000 te dek ken door middel van verhaal van pensioens- bügedragen. Bedoeld voorstel werd door de Commis sies van Overleg evenwel niet aanvaard. De sub-commissie, in de vorige vergadering ingesteld, had, daar ze niet tot overeen stemming omtrent een bepaald voorstel was kunnen komen, geen voorstel ingediend. Omtrent een voorstel, door een der orga nisaties ingediend, om op alle salarissen en loonen een korting van 7 pet toe te passen, zulks na aftrek van 1000, staakten de stemmen, daar een groote meerderheid der organisaties tegen dat voorstel stemde. Nu hret Georganiseerd Overleg niet tot overeenstemming is gekomen over de wijze, waarop de 400.000 op de salarissen zullen worden verhaald, moet de gemeenteraad een beslissing nemen. Het is natuurlük wel waarschijnlük, dat B. en W. met een voorstel zullen komen om de pensioenpremie van 8:A pet. te ver halen op het personeel. 12} jaar regent en regentes Woensdag herdachten de heer en mevrouw Allard—Van Steenhardt Carré den dag waarop zij vóór 12 K jaar tot regent en re gentes van de hofjes Van Beresteün en Spoorwater werden benoemd. Om dit feit feesteüjk te vieren, waren Woensdagmiddag in een der hofjes 't college van regenten en regentessen, benevens de bewoonsters der hofjes bijeen gekomen. Allereerst sprak ae oudste regent, de heer Th. Janzen, jubilaris en jubilaresse toe. Spreker zeide het een eer en genoegen t,e vinden bij deze gelegenheid het woord te mogen voeren. Hij betuigde de dankbaar heid der hofjesbewoners en van het col lege van regenten en regentessen. „Uw bestuursjaren waren voorspoedige jaren. Dank zij u uitstekend beheer der financiën, kunnen wij in deze moeilüke tüdende toekomst zonder zorg tegemoet zien". De regent, de heer Van Cranenburgh, sloot zich volkomen bü de woorden van heer Janzen aan, aangezien deze zoo bü- zonder goed de verdiensten der jubilarissen kon beoordeelen, omdat de heer Janzen hen gedurende hun geheelen regententüd heeft meegemaakt. Spr. memoreerde de prettige samenwerking in het college van regenten en regentessen, waartoe de ju- bilarrissen veel hebben bijgedragen. Hij hoopte, dat dit nog vele jaren zoo mag blijven. De heer Allard dankte mede namens zijn 'echtgenoote voor de hartelijke woor den tot hen gesproken. Ook hij memoreerde de prettige samenwerking en hoopte, dat deze in lengte van Jaren zal voortduren. Vele bloemstukken waren als stoffelüke blüken van belangsteling gezonden, waar mee aan de regentenzaal een feestelük aan zien was verleend. De Zeereerw. heer Pastoor J. P. Reünen- berg, maakte ook van de gelegenheid ge bruik de jubilarissen te komen gelukwen- schen. De dader tot een voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld Gisterenmorgen deed de Haarlemsche rechtbank uitspraak in de zaak tegen C. B., den veroorzaker van den brand, die ,n Augustus j.l. in de lampekappenfabriek „Gobets" te Bloemendaal woedde, bij wel ken brand genoemde fabriek vrüwel totaal verwoest werd. De officiervan justitie had 7 dagen ge vangenisstraf geëischt. Gisteren veroordeelde de rechtbank ver dachte tot een voorwaardelijke gevangenis straf van drie weken met een proeftüd van drie jaren en een geldboete van f 35, subsi diair drie weken hechtenis. Zweedsche pogingen tot tulpenteelt In een particuliere correspondentie uit Stockholm aan de Nieuwe Rott. Courant troffen wij een aantal mededeelingen aan, die wij hieronder weergeven, omdat zij waar schijnlijk slechts aan weinigen bekend zijn. De correspondent vertelt iets van de ge woonte der bewoners van de Zweedsche hoofdstad om in de dagen rondom Kerstmis veel geld aan bloemen te besteden. Massa's bloemen, in den donkeren midwintertijd, als buiten de sneeuw dik ligt en de dagen maar enkele lichte uren brengen. Ze komen bij wagonladingen tegelük uit Aalsmeer en uit 't Zuiden, de seringen en anjers en Freesia's. Maar meer nog haast ziet men tulpen en hyacinthen, roode er. witte, die niet zoo pe perduur zün als de grootere of fünere bloe men en die voor het meerendeel in Zweden in bloei getrokken worden. Er is haast geen Zweedsche kweeker, die in het najaar, als de chrysanthen opgeruimd zün, niet een deel van zijn kassen vol heeft staan met bakjes met tulpen- en hyacin- thenbollen, die volgens alle regelen der kunst worden behandeld om midden December bloemen te geven. Er zün er, die het op be scheiden schaal doen, er niet al te veel geld in steken, want riskant blüft het altijd; er zün er ook, vooral in de buurt van de groote steden, die zich er heelemaal op ingericht hebben en wier heele jaarverdienste door 'n mislukking van het trekken der bolbloemen vernietigd kan worden. Zoo bü voorbeeld in Hasselby, een tuinbouwcentrum ten Noord westen van de hoofdstad aan een inham van het Malarmeer, een Westland-in-miniatuur, waar jaarlijks tienduizenden en nog eens tienduizenden bollen worden getrokken. Het vorige jaar hebben vele kweeker- cr een flin ke strop gehad, omdat een niet onbelangrük percentage der tulpen te laat in bloei kwam. Enkele jaren geleden bleken vele bollen niet goed behandeld of ziek te zün, en dat heeft hier en daar ontstemming tegen de leveran ciers der bollen gewekt. Of dat juist was, kan lk thans niet beoordeelen. De bloembollen, die in Zweden worden in gevoerd, komen voor ruim 97 pet. uit Neder land; voor tulpen, hyacinthen en narcissen alleen is het percentage vermoedelijk nog iets hooger. De correspondent geeft dan weer hetgeen dezer dagen in' het dagblad Dagens Nyheter te lezen was over de plannen van een be kenden, wetenschappelük-geschoolden bloe- menkweeker, docent Göte Turesson in Lund, die zich reeds meer dan vüftien Jaren bezig houdt met het veredelen van tulpen. De heer Turesson is ervan overtuigd, dat Scho nen, het zuidelijkste der Zweedsche gewesten gronden heeft, die even goed voor de tulpen cultuur geschikt zün als de geestgronden achter de Hollandsche duinen. Op zijn proef velden bü Malmö en bij Dösjöbro heeft hü, voornamelijk door kruising van Darwins en Cottage-tulpen een dertigtal nieuwe varië teiten gekregen, waarvan verschillende, „zoo wel wat grootte als kleuren-nuances van de bloemen aangaat, de Hollandsche soorten overtreffen." Van beteekenis is, dat de bollen van deze nieuwe tulpen over het algemeen beter tegen het Zweedsche klimaat bestand zijn dan de Hol.andsche en het is reeds ge bleken, dat zü voor de cultuur zeer geschikt zün: verschillende soorten vormen meer nieuwe bollen dan de Hollandsche, wanneer die in Zweden geplant worden. De heer Turesson acht nu den tüd geko men om op verschillende plaatsen in Zuid- Zweden de cultuur van tulpenbollen op groo te schaal ter hand te nemen. Het duurt na tuurlijk enkele jaren, voor het bedriif ren dabel wordt, maar daar er onder de bloem- kweekers groote belangstelling voor het plan heet te bestaan en de Zweden zich bekwaam getoond heben in het veredelen van andere gewassen, gelooft de heer Turesson, dat het niet zoo heel lang meer zal duren, voor men hier en daar in Zuid-Zweden de kleuren pracht van bloemenvelden zal kunnen ge nieten. De onvoorzichtige spoorwegwachter Gisteren is door de Haarlemsche Rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen den 58- jarigen spoorwegwachter J. W. H. te Heem stede, die op 17 April j.l. nabü de Zandvoort- sche laan de spoorboomen te spoedig had neergelaten, waardoor een der boomen op de voorruit van een juist passeerenden auto viel. Mej. H., die in den auto zat, kreeg een stuk glas in haar rechteroog, zoodat groot gevaar voor blindheid ontstond. De eisch was een geldboete van f 75, subsidiair 15 da gen hechtenis. De Rechtbank vonniste tot een geldboete van f 50, subsidiair 25 dagen hechtenis. Ingekomen: Cath10.— N. N2.50 A. de K2.50 De crisis in den handel en het geldwezen duurt onverzwakt voort. Werkloosheid, moeilijkheden in den landbouw, overpro ductie hier, gebrek elders. Ziedaar bronnen, waaruit talrijke bezoe kingen voortkomen, die het den armen mensch van heden op zijn levensweg verre van gemakkelijk maken. Talrijk zijn ze, die oververmoeid, half ge broken dreigen te bezwijken en die reikhal zend uitzien naar wat troost, wat hulp, naar wat verlichting, naar wat büstand, al is het dan maar tijdelük. Wij trachten velen zóó bij te staan, maar onze middelen daartoe zün ook niet meer wat ze geweest zün. Wü moeten alle krach ten inspannen en bevelen ons daarom drin gend aan voor meer büdragen. Bü alle liefdadigheid, waaraan u deel neemt, vergeet in deze dagen de Stille Armen niet en verblüdt ze met uw St. N icolaas-surprise. Uw büdragen worden gaarne aangeno men aan het bureau dezer courant en bü onzen penningmeester, den heer P. J. Busé, Gasthuissingel 64, Postgiro: 13543. Ondertrouwd: 2 Dec.: D. van Steenbergen en H. H. G. van Baekel W. de Bruin en P, Podrebersek G. L. Kaasenbrood en M. Spilker M. Brandt en H. H. Flanjer C. W. Bude en E. A. van Graas J. Erades en R. de Lang L. Boelhouwer en H. Kloes. Getrouwd: 2 Dec.: J. Cijs en A. Vis W. Sijpestün en E. Niermann H. J. Koek en H. Landheer J. Bouquet en M. J. W. van Wort W. J. Hoekstra en M. Krauss C. van Eelten en M. Scharmböck H. Hulscher en M. E. I. Rühmland. Geboren: 29 Nov,, d. van A. M. Kamp Hoge d. van A. M. C. van Kempen— Stet 1 Dec,, z. van A. C. Hollander v. d. Raadt d. van G. van Eenennaam Mauer d. van P. Kuiperv. d. Aart d. van J. M. KokJansen 2 Dec. z. van A. RooslootPelder d. van A. Druif- Bakker. Overleden: 30 Nov.: L. Jonckbloedt, 84 j., L. Heerenstraat 1 Dec.: J. J. de Vries, 23 jaar, Spaarnoogstraat G. M. Honing Kenzen, 76 jaar, Vooruitgangstraat F. J. Schmidt, 79 jaar, Ripperdapark J. Andringa, 75 jaar. Vooruitgangstraat W. H. F. Kenbeek, 29 Jaar. Vrouwehekstraat. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de. Redactie zich niet aansprakelijk OPEN BRIEF AAN DE NEDERLANDSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN Geachte Dames en Heeren. In tijden van depressie, als welke we nu doormaken, worden allerwegen maatregelen beraamd en toegepast, welke ten doel heb ben die groepen der bevolking, welke het meest door den druk dezer tüden getroffen worden, er doorheen te helpen, tot betere tüden aanbreken. Vele bedrüven en beroepen maken 'n ern stige crisis door, welker oorzaken wel zün te verklaren, doch daérmede niet zün opgehe ven. Ook de vakfotografie beleeft thans een moeilüken tüd en 't is déérom dat ook in die kringen verlangend naar verbetering wordt uitgezien. Daartoe doen wü een beroep op uwe medewerking. Onder de vele oorzaken, waardoor de vak fotograaf in zijn bestaansmogelükheid wordt bedreigd, wordt óók genoemd de onbedoelde, en ónbewuste concurrentie, welke de vakfo tograaf ondervindt van velen die de fotogra fie als liefhebberij beoefenen. Hoe dikwüls toch worden er opnamen, vergrootingen, enz. gemaakt van personen, zaken, voorwerpen en dingen, hetzij op ver- eerend verzoek, hetzü vrüwillig, doch ten pleiziere van anderen, opnamen, enz., die met eigen liefhebberij niets uitstaande heb ben, en die, gezien van het standpunt der zuivere amateur-fotografie dan ook absoluut buiten dit kader vallen. Zeker, wü ontkennen niet, dat ook déze soort werkzaamheden den amateurs somtüds wel een zekere voldoening kunnen verschaf fen. Menig amateur weet dergelüke werkjes soms heel aardig op te knappen en de vrin den zün mild in hun oordeel, toonen zich dankbaar, vinden het „héél aardig". Maar 't is niettemin een feit, dat op déze wüze héél wat van het werk, waarop de vakfotograaf voor zijn bestaan is aangewezen, voor dezen verloren gaat. Onbewust en onbedoeld houdt menig amateur-fotograaf op déze wijze den vakfotograaf een stuk brood uit den mond. Immers gratis, of enkel tegen vergoeding van onkosten kan de vakfotograaf zijn ar beid niet leveren. Dat dit euvel wü zouden 't een ontaar ding van de amateur-fotografie kunnen noe men op zéér ruime schaal voorkomt, zou den wü met honderdtallen van voorbeelden en bewüzen, ontleend aan brieven van colle ga's, kunnen staven. Maar waartoe zou dit dienen? Liever, en met vol vertrouwen doen wü een beroep op de loyaliteit van alle ware amateurs. Van daar deze „open brief". Wat wij verzoeken is: werk er toe mede één der vele misstan den, waardoor de vakfotograaf in zün be staan wordt getroffen, waardoor óók de nog wel voorkomende animositeit tusschen vak- en amateurfotograaf wordt bestendigd en verklaard, uit den weg te ruimen. Treedniet op als „concurrent" van den vakfotograaf, weiger alle verzoeken en op drachten, welke buiten uw eigenlijke liefheb- berü omgaan, verwijs voor beroepswerk naai den beroepsfotograaf. Verhef de amateur fotografie, beoefen uwe liefhebberij als Ama teur. Namens het Bestuur der Ned. Fotografen Patroons Vereeniging: C. G. LEENHEER, Voorzitter. P. BRANDSMA, Secretaris. Mijnheer de Redacteur. Doordat ik in de „N. H. Crt." herhaalde- lük over de noodzakelükheid van loonsver laging lees, in verband met den sterk ver laagden levensstandaard enz. en mede in verband met het bericht van het Koninklük Huis, alwaar H. M. Koningin-Moeder en Prinses Juliana vrijwillig 10 pet. van hun salaris afstonden, terwijl H. M. de Konin gin een dergelük offer deed met de ont vangsten uit de Kroondomeinen, vraag ik rmj af, mag er van offervaardigheid worden ge sproken wanneer de Koninklüke Familie voor zichzelf en haar personeel inplaats van f 50.000, f 45.000 (büv.) per maand kan incasseeren? (Hoe hoog is het juiste inkomen?) Wat dan te zeggen van arbeidersgezinnen uit de omgeving Haarlemmermeer en Uit hoorn, gezinnen bestaande uit 4 tot 10 per sonen en waarvan de vaders als boeren arbeiders hun loon zien dalen tot zelfs f 18 per week! Ook tengevolge van deze lage loonen ge nieten we een lageren levensstandaard en KUNSTHANDEL ZIJLSTRAAT 87 MAAKT naar elk ontwerp. Voorradig een bij zonder mooie collectie gebruiks voorwerpen als: SINT NICOLAAS-GESCHENKEN daarvan profiteert ieder Nederlander, ook de Koninklüke Familie! Ik vind het dan ook een juiste verhou ding, dat als de Koninklüke Familie büv. een vermindering aan uitgaven van 20 pet. voor Hollandsche waren constateert, dit ook van haar inkomen in mindering zal bren gen. Het salaris zou dan vormen 80 pet. in gelden en 20 pet. aan goederen, beide op gebracht door de Nederlandsche bevolking. En de Kroondomeinen, brengen deze zoo veel minder op dan voor den oorlog? Mag hier van „offers" gesproken wor den? Is het inkomen van de Koninklüke Fa milie in verband met den gedaalden levens standaard en in verhouding met de welvaart der bevolking, vergeleken met de „vette ja ren" van voorheen, ook zooveel procent ge daald? B. Het is niet voor de eerste maal, dat deze hatelüke opmerking gemaakt wordt. Dit soort demagogie van rooden huize afkomstig schünt er bij een deel der massa graag in te willen. Welnu, wü willen deze opmerking nu wel eens onder het oog van onze' lezers brengen en er een enkel woord van zeggen. Het heeft velen, met ons, al geruimen tijd gehinderd, dat onze Koninklüke Fami lie op zoo platte wüze bekritiseerd wordt, omdat zy naar men veronderstelt te weinig van haar inkomen prüs geeft in ver band met de krisis. Deze kritiek berust o.i. voornamelijk op onwetendheid en afgunst, zoover er geen minderwaardige politiek in het spel is. Op onwetendheid: aan wie(n) is het be kend, welk deel van het Koninklük inkomen vanwege den staat geheel vrüwillig wordt prüsgegeven? Niet alleen in krisistüden maar stééds? Wü hebben de absolute, volkomen gemo tiveerde overtuiging, dat het vrüwillig afge stane deel veel en veel grooter is dan 10 pet. Onze Koningin schenkt voortdurend groo te en kleine giften in allerlei vorm dóór, waar het noodig is; dagelijksche besturen van gemeenten kunnen weten, hoe vaak door particulieren in nood een beroep ge daan wordt op H. M. de Koningin en hoe na onderzoek büna steeds steun verleend wordt; er is zelfs beweerd, dat de Koningin bijna héél het inkomen vanwege den staat wègschenkt. Nu is daar nog bij gekomen een vrüwil- lige afstand van een deel der opbrengsten uit de Kroondomeinen en prijsgeven van 10 pet. van het inkomen der Koningin-Moeder en van Prinses Juliana. De vrügevigheid van H. M. de Koningin en van heel de Koninklüke Familie is heel groot. Maar deze Familie is te Koninklük om daaraan ruchtbaarheid te geven. Ondanks den hoon Haar ondanks zoo veel goedheid toegestierd, blüft zü goed doen, in stilte, in voorname bescheidenheid, slechts nu en dan een voorbeeld gevend naar buiten, wanneer dit wenschelük is. Al te vaak intusschen worden opmerkin gen als de bovenstaande ingegeven (ook) door afgunst; en afgunst is een leelijke ka raktertrek. Méér zullen wü er maar niet van zeggen Redactie. Allen zullen met teleurstelling en misnoe gen hebben kennis genomen van het erger lijk optreden van eenige belhamels op de In ternationale Vredesvergadering te Parijs, waardoor deze belangrijke büeenkomst voor een deel althans, als mislukt moet worden beschouwd. Men hinderde de sprekers, zeer vooraan staande mensehen, ernstig door onzinnige interrupties en lawaai. Bü die wanklanken bleef het nog niet: op 't laatst werden zelfs handtastelükheden gepleegd. De schuld van dit twijfelachtig, hoogst bedenkelük en onbeleefd gedoe hadden we derom de nationalisten en extremisten; zü zorgden voor deze onverkwikkelüke „vertoo ning", die de bladen naar alle kanten heb ben gepubliceerd, zoodat men wel geen gun- stigen indruk der conferentie moet hebben gekregen. De gebeurtenis is spütig geweest en zou zelfs bü sommigen verkeerde conclusies kon- nen doen ontstaan, als b.v.: „Zie je wel, dat het ideaal der vredesvoorstanders niet is te bereiken! Hier is weer een voorbeeld." Daarom is 't wellicht goed het voorge vallene ev enjuist te onderscheiden. Op de eerste plaats kan dan worden ge- constaterd dat deze Vredesmeeting op se rieuze wüze door hoogstaande personen werd voorbereid en gehouden, met absoluut reëele en de waarachtigste bedoelingen. De aanwezige congressisten uit alle lan den vertegenwoordigden een ontzaglük ge tal gelijkgezinden en gelükwillenden, die met belangstelling het verloop en de resultaten zullen hebben gezien. Sprekers van naam hebben hunne mee ningen duidelük trachten te maken. Er was een gezamenlijke wil en inspanning om weer iets ten goede te bereiken. Edoch, waar het goede in actie komt, blijft het kwade niet stil zitten. Een handjevol nationalisten (in zeer ver keerden zin) lieden waartegen ons kerkehjk gezag, met Z. H. den Paus aan 't hoofd, herhaaldelijk waarschuwt, hadden toegang verkregen op de vergadering en stuurden daar den boel op minderwaardige wijze in de war. Dit handjevol en hier moet degelük acht op worden gegeven vertegenwoordig de stellig een sterke minderheid van het wereldpubliek, een aantal, dat niet halen kan bü en niet te vergeleken is met de massa's, die achter de congressisten staan, die 't goede willen en gaarne in den strüd tegen den gemeenen oorlog meewerken en -helpen. De geheele geschiedenis behoeft ons dus allerminst te verontrusten, dat zou te veei eer zijn voor de belhamels, die een menta liteit blijken te vertegenwoordigen, welke bui tengewoon oppervlakkig en onjuist moet zün. Ze heeft ons echter weer geleerd, wie de tegenstanders van een wereldvrede zün, te genstanders van een stelsel, dat, nu een in ternationaal Rechtsinstituut aanwezig is, geen oplossing van landengeschillen door ge weld meer toelaat, doch het Recht wil doen beslissen, hetwelk eerlijker en beter, niet bar- baarsch. maar wel beschaafd is. Wat nu de Parüsche vergadering betreft, zouden er wellicht menschen zün. die men verantwoordelük kon stellen voor het toela ten ter vergadering der ongure elementen, die de wanorde brachten en zich schuldig maak ten aan de grootste onbeleefdheid jegens ae vele gasten. De verontschuldiging is mis schien, dat men zooiets dikwüls niet ver wacht, dat men er geen vermoeden van heeft. Besluiten wü thans als volgt: Het is een maal gebeurd en er is niets meer aan te veranderen.. Voor de vredesvrienden is het een leer voor een andere maal. Iets dergelijks hoeft niet meer te geschieden, kan voorkomen worden. Principieel en dit leggen we even met vreugde en zekerheid vast is er niets maar dan ook niets, aangetast, geschonden oi geschaad. Met verdubbelde kracht zal dar ook worden voortgegaan. Pax et bonum. KO DE HAAN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6