Bui ten landsch Q^Cieuws vitREto fyadio *733 W fój.Q Feuilleton Ruwe Handen tiet Kasteel Roche-Noire Derde blad VRIJDAG 4 DECEMBER 1931 BLADZIJDE 1 Indië-politiek in het Lagerhuis De tolmaatregelen Oostenrijk's Nationale Raad Ruwe Huid-Schrale Lippen Een opstand in den Congo Het geschil China-Japan De positie van het pond sterling Het uitjouwen van den Belgischen koning Stakingsdreigement der Spaansche spoorweg arbeiders Gemengde Buitenlandsche Berichten Groote locomotieffabriek stilgelegd Mijn-ongeluk in Japan Politieke moorden gepleegd Koude in Europa De Hongermarsch naar Washington ZWITSERSCHE _n „netten BALSEM bV\do°rl>99e RADIO-OMROEP Schilderijenvervalsching te Berlijn KORT NIEUWS rede van Hugenberg, den leider der ^Uitsch-nationalen, valt vooral op, door at hij daarin stelling neemt tegen de ^tionaal-socialisten. Deze laatsten hebben, volgens Hugenberg, al te vriendschappelijk gehandeld ten Aanzien van de Duitsch-nationalen, met zij tot op heden in bondgenootschap Vereenigd waren. Zij zouden Hugenberg's ^tij ten slotte min of meer als quantité öéSligeable hebben beschouwd. **et blijkt wel, dat het hier een strijd om macht betreft. Het gaat hier tusschen Wee partijen, die weliswaar samenwerkten, Qtn het heft in handen te krijgen, maar die in den grond der zaak elkander de ^rwinning niet gunden. is de nog altijd wassende macht van ^tier's partij een doorn in het oog der ^Ultsch -nationalen, die in den groei der ^Monaal -socialisten, waarschijnlijk te- *®eht, een bedreiging van hun party zien. Aannemelijk klinkt het, als Hugenberg >erÜaart, dat vele Duitsch-nationalen den fasten tyd op Hitler's party gestemd heb- ^h. wat hij (Hugenberg) betreurde, omdat slechts zijn partij de eigenlijke nationale ^rty zou zijn. Die spijtbetuiging zal den Duitsch-natio nalen geen enkele stem méér verschaffen de toekomst. Hugenberg heeft er niet zqne toe bijgedragen, zijn party in 'dacht en aanzien te doen stygen eerder andersom. Daarentegen heeft Hitier steeds 'heer volgelingen om zich heen weten te Verzamelen en elke verkiezing opnieuw ^nt den aanwas zijner party. ®et zal Hugenberg moeiiyk vallen, dit v°°r zijn party zoo slechte gety te keeren, ondanks de volmachten, welke zijn hartij hem nu verleend heeft, waardoor het ern onmogelijk gemaakt is, alléén beslui- etl te nemen, welke bindend zijn voor zijn Party. hi de iyn ,jer verwachting ligt het, dat t niet het minste gunstige gevolg voor de hitsch-nationalen 28,1 hebben. Het over- e en naar dé nationaal-socialisten is te Onmiskenbaar, dan dat ook maar eenig sUcces verwacht zou kunnen worden. MacDonald sprak namens de regeering Churchill stelde by de beschouwingen 'er de regeeringspolitiek inzake Indië ü,?°r' de regeeringspolitiek in dien zin cn ^re'den> dat Indië geen dominion- nstitutie verkrijgt, de Britsche handels- 0 angen gesteund dienen te worden en een twikkeling van de zelfregeering in Indië "Oen aanleiding mag zyn, dat de verant- oordeiykheid van het Britsche parle- fhent voor de handhaving van de rust in hdië verminderd wordt. Churchill wees ,.r °P, dat het van de Labourregeering en an den Onderkoning onjuist is geweest denkbeeld van eei. Dominionconstitutie e®r te laten herleven. Indië kan niet op ceh voet worden gesteld met Australië en Vahada. Een democratische constitutie in zou terreur en wanorde tengevolge stel>ben. Wanneer Engeland van zyn hoog- rechten in de tropische landen beroofd m dt> dan benoeft men zich ook niet v eer te verwonderen over de ineenstorting P het pond. Tan 'Iohn Simon zelde, dat de verklaring v P den Minister-president aan het slot g p de Ronde Tafel-Conferentie niet was kwan door één persoon, doch dat de ver- keiJ?8 was geschiea na eenstemmige goed- verki'P6 door het geheele kabinet. Voorts 2r,.k arde de minister van Buitenlandsche dat eP> dat het met twyfelachtig zou zyn, ga nieuwe Indische constitutie speciale Bjj.Phes zou bevatten ten aanzien van den htJc!len handel en inzake de Minder- derirechten. Besprekingen door den Belgischen handel Het Belgische Nationaal Comité voor den buitenlandschen handel onder voorzitter schap van den heer Theunis, heeft een ver gadering gehouden, waarin van gedachten werd gewisseld over de jongste tolmaatrege len, die verschillende landen troffen. Het comité besprak de nieuwe Engelsche douanetarieven en de Fransche maatregelen benevens de reglementeering van den devie- zenhandel in een zeker aantal landen. Kennis werd genomen van de inl chtingen, door het departement van buitenlandsche zaken ingewonnen in verband met den terug slag dier maatregelen op den uitvoer. Uit deze inlichtingen blijkt, dat volgens schattingen die gemaakt konden worden, de Engelsche maatregelen een hoeveelheid uitgevoerde goederen treffen van 700 millioen francs en de Fransche een uitvoer van 139 millioen. Het nationale comité voor den buitenlandschen handel zal eerlang opnieuw vergaderen om kennis te nemen van de uitslagen der in verschillende ianden gaande zijnde onder handelingen. Besprekingen te Londen Men bespreekt in Engelsche kringen de mogelijkheid van een bezoek aan Londen de volgende week van vertegenwoordigers van de Fransche regeering om te spreken over een regeling van wederzijdsche tariefkwes ties. Zooals reeds gemeld, komt ook de Belgische minister van buitenlandsche zaken Maandag te Londen voor besprekingen met Sir John Simon en Runciman. Als de Fransche regeering er op blijft staan, spec1 ale vertegenwoordigers te zenden zal de Duitsche regeering daartoe vermoede -' ïyk eveneens den wensch te kennen geven. Naar het N. T. A. meldt, heeft reeds de Fransche gezant te Londen, De Fleuriau, een bezoek gebracht aan het Britsche depar tement van buitenlandsche zaken, teneinde den wensch zijner regeering kenbaar te maken inzake het aanknoopen van onder handelingen over de Fransch-Britsche handelsbetrekkingen er een speciale regeling van den toestand, welke is ontstaan door de toepassing van de Britsche protectionistische maatregelen. Frankrijk is voornemens, het recht van Engeland op deze beschermende maatregelen te betwisten en wenscht in het belang van beide landen de mogelijkheid van een com promis te bespreken. In Hongarije In het Hongaarsche parlement is heden over tolunie-plannen voor midden-Europa gesproken. Een afgevaardigde van de regee- ringspartyen drong aan op een economische aaneensluiting van midden-Europa, waarvoor bet uitgangspunt een tolunie tusschen Oos tenrijk en Hongarije moet zyn. Oostenrijk kan een goede markt voor de Hongaarsche landbouwproducten zijn, terwijl Hongarije een goed afzetgebied voor de Oostenrijksche industrie kan vormen. Voorts werd aangedrongen op het sluiten van een godsvrede met de naburige staten, in het byzonder met Tsjecho-Slowakië en Roe menië. „Alle Duitschers in Midden-Europa moeten vereenigd worden" De algemeene beschouwingen in den Oos- tenrükschen Nationalen Raad over de be grooting van 1932 werden gisteren beëindigd. De Minister van financiën, Weidenhofer, deelde mede, dat de staatsinkomsten in de eerste tien maanden van dit jaar met elf procent zijn teruggeloopen. De cijfers voor 1932 worden nog lager geschat. Hij kondigde aan, dat Clearing-overeenkomsten met de omliggende landen in de eerstvolgende dagen zullen worden aangegaan. De sociaal-democraat Ellenbogen zeide, dat zijn party niet kan toetreden tot de regee ring. Mocht de buitengewone nood van het land de sociaal-democraten er toe dwingen, dan zullen zij bepaalde voorwaarden stellen, waartoe zü bereid zijn een dergeiyk offer te brengen. Het lid van den Landbond Tauschitz ver klaarde, dat het Europeesche probleem nooit zal kunnen worden opgelost, of alle Duit schers in Midden-Europa moeten vereenigd worden. Wy moeten breken met de opvatting, dat wü alles kunnen verwachten van de gunst van het buitenland. Wij gelooven, aldus spr., aan de groote zending van de Duitsche natie in Europa, maar deze kan pas door ons vol tooid worden, als alle Duitschers in één eco nomisch gebied zullen zyn vereenigd. Deze aaneensluiting is ons politiek einddoel. De Groot-Duitscher Dr. Hampel herinnerde aan het woord van Dr. Seipel, die zeide: geen overeenkomst zonder Duitschland. Een Donau-confederatie is voor onze partij econo misch en politiek een onmogelijkheid. Wij zullen den stryd voor den weg, dien wij poli- tiek-economisch voor den juiste houden, biy- ven voortzetten. In het verdere verloop der besprekingen kwamen de Heimwehren ter sprake. De vroe gere Minister van Justitie, Hüber, verlangde amnestie voor degenen, die betrokken waren geweest bü de gebeurtenissen van 13 Sep tember. De Minister van Justitie antwoordde, dat kwytsehelding van straf alleen door den Bondspresident kan geschieden. Een amnes- tieverzoek heeft een wet noodig, welke wet door den Raad moet worden goedgekeurd. Ontevredenheid onder de inboorlingen-arbeiders Slechts zeer schaars worden berichten gepubliceerd over een inboorlingenopstand, die onlangs plaats heeft gevonden in het tweede district van den Belgischen Congo by het meer Leopold. Tydens deze onlusten wer den 40 inboorlingen en 3 soldaten gedood. Een gedeelte van de inboorlingenbevolking van de opstandige streek is de wildernis in gevlucht, waar zy in groote moeilijkheden verkeert, tengevolge van gebrek aan voedsel en water. De regeeringsambtenaren op buitenposten hebben hun families naar de dichtstbijzijnde steden gezonden, teneinde ze tijdig in veiligheid te brengen. De oorzaak van de onlusten moet gezocht worden in het feit, dat in verband met de economische crisis vele inboorlingen-arbeiders in het mijngebied ontslagen zijn en naar hun dorpen zijn teruggestuurd, waar zy veel ontevredenheid hebben gewekt. Geen ontruiming van Tsitsikar Het Japansche opperbevel te Moekden deelt mede, dat in verband met de milita,ire toebereidselen van generaal Ma Tsjang Sjan de ontruiming van Tsitsikar door de Ja pansche troepen niet doorgaat. De troepen zullen te Tsitsikar blijven, tot de toestand in Noord-Mandsjoerije verbeterd is. Uitzending nieuwe versterkingen Naar uit Sjanghai gemeld wordt gaan de Japanners voort versterkingen te sturen naar de districten Tsjintsau en Tsitsikar. De acht ste brigade infanterie der Japansche strijd krachten is te Tsjintsau aangekomen en de brigade van generaal Susuki is Tsitsikar bin nengerukt. De Ontwapeningsconferentie Engelsche stemmen voor uitstel De wijze, waarop de Duitsche rijksregee- ring zich in een semi-officieel communiqué heeft uitgesproken tegen ieder uitstel van de ontwapeningsconferentie, heeft in Lon den geenszins onverdeelden bijval gevonden. Men begrijpt weliswaar de beweegredenen van de Duitsche regeering geheel en men legt ook wel nadruk op het belang van Engeland bij de ontwapeningsconferentie, maar desniettemin wordt verklaard, dat men niet mag vergeten, dat de ontwape ningsconferentie eerst dan van werkelijk nut kan zijn, wanneer het succes eenigszins ver zekerd is. Men is in Londensche kringen van mee- mng, dat bij een voorafgaande gelukkige oplossing van de financieele en economische problemen geen bezwaren tegen het bijeen- komen van de conferentie op het vastge stelde tydstip kunnen worden gemaakt. De kansen daarop zijn echter alles behalve hoopvol. Er bestaat derhalve gevaar, dat de conferentie in een atmosfeer bijeenkomen zal, die nog beïnvloed is door de spanning der huidige onderhandelingen. In toonaan gevende Engelsche kringen laat men dan ook doorschemeren, dat daar toch in den loop der onderhandelingen concessies moe ten worden gedaan juist een uitstel der ontwapeningsconferentie zou kunnen wor den benut. Geen bezorgdheid In het Lagerhuis verklaarde de minister van financiën, dat de zwakte van het pond sterling in de eerste plaats te wijten is aan omstandigheden van buitenlandschen aard, welke buiten den invloedsfeer van de Engel sche regeering liggen. Daarbij is dan nog' gekomen de groote seizoen- er. andere be talingen voor invoeren. De minister ziet geen redenen om de jongste bewegingen van het pond met bezorgdheid gade te slaan. Ernstige bestraffing der schuldigen Naar de „Msb." meldt, zullen de studen ten der Leuvensche Alma Mater, die te St. Truiden koning Albert hebber, uitgejouwd, van de universiteit weggezonden worden, terwyi anderzijds het gerecht naar de meest bezwarende wetsteksten zoekt om de heethoofden zoo streng mogelijk te straffen. Het drankverbod in Finland Een volksstemming. De president der Finsche republiek heeft besloten, in den rijksdag een wetsontwerp in te dienen, dat beoogt, een volksstem ming over het drankverbod te doen houden. Beslist moet worden over de vraag, of het drankverbod moet blijven bestaan; of wy- nen, die minder dan 12 pCt. alcohol bevat ten, en bier van het verbod uitgesloten moe ten worden; ofwel of het heele drankver bod moet worden opgeheven. Het ontwerp wordt morgen in den rijks dag in behandeling genomen. 'Iet beoogt op 29 en 30 December a.s. de volksstem ming te doen houden. Uit den Thueringschen Landdag De salarieering van ministers Na de stemming over de voorstellen be treffende de Noodverordening in den Thue ringschen Landdag, werd ten slotte een motie der sociaal-democraten aangenomen, waarin de Landdag er zijn afkeering over uitspreekt, dat de regeering met het besluit om het salaris der ministers op 12.000 Mark terug te brengen, geen rekening heeft ge houden. Voor deze motie stemden, behalve de sociaal-democraten, de communisten en de nationaal-socialisten, in totaal 31 stem men; tegen stemden de regeeringspartyen en de Duitsch-nationalen met 18 stemmen. Het lid der Staatsparty onthield zich van stemming. Deze nederlaag der regeering heeft geen gevolgen. De sporen moeten staatseigendom worden De spoorwegarbeiders in Spanje hebben besloten de algemeene staking te proclamee- ren, wanneer de regeering niet onmiddellijk alle particuliere spoorwegen tot staatseigen dom maakt. Nederlaag der Fransche regeering Geen vertrouwenskwestie De Fransche regeering leed in de Kamer by de artikelsgewijze behandeling over de credieten ten behoeve van Openbare Wer ken een nederlaag Het betrof het artikel inzake den nieuwbouw van scholen. De socialistische afgevaardigde Lafont achtte de voorgestelde credieten te laag en ver langde terugwyzing van dit artikel naar de financieele commisie. De Minister van Financiën, Flandin, verzocht de regeeringspartyen tegen dit voorstel te stemmen, in het belang naar hy zeide van de werkloozen, omdat een en ander de uitvoering van het program van openbare werken zou vertragen. By de daarop volgende stemming, waarby de vertrouwenskwestie niet werd gesteld, werd het voorstel der socialisten met 325 tegen 263 stemmen aangenomen en het artikel naar de financieele commissie terugverwe zen. Smokkelschip in brand geschoten Voor 150.000 dollar ruin in beslag genomen. Nabij Woodshole in Massachusetts is de motorschoener „Star" door de kustwacht in brand geschoten na een achtervolging, na dat het schip een lading rum aan land had gebracht. De zeven opvarenden werden ge red. De rum, die een waarde vertegen woordigt van 150.000 dollar, werd in beslag genomen. 2100 personen werkloos De firma Henschel en Zoon A. G. te Cassel, een der grootste locomotieffabrieken van Duitschland, heeft heden bij den regeerings- president in Cassel het verzoek om machti ging tot stilleggen van het bedrijf ingediend en medegedeeld, dat zij daartoe gedwongen is wegens de troostelooze economische ver houdingen. Na verloop van den wettigen termijn van 4 weken zal het geheele bedrijf op 31 Dec. a.s. worden stopgezet. Bü Henschel en Zoon zijn op het oogenblik nog 1700 arbeiders en 45P kantoorbedienden werkzaam, zoodat den 31sten a.s. dus daar 2100 menschen zonder werk komen. 20 dooden, talrijke zwaargewonden Tengevolge van een explosie in Iwamisawa in Noord-Japan is een ernstig mijnongeluk gebeurd. 20 mijnwerkers werden gedood, tal- rijke anderen zwaar gewond. Een geheime organisatie te New-York Een organisatie, die tegen de Britsche overheersching in Indië gericht schijnt te zijn, is te New-York ontdekt als gevolg van de arrestatie door immigratie-agenten van acht leiders van een Indische vereeniging, die, naar men gelooft, een aantal moorden, den laatsten tyd op Indiërs in de Vereenig- de Staten gepleegd, in het byzonder in het Noorden van Canada, voor haar rekening heeft. De organisatie zou jaarlijks 25000 dollars ontvangen uit bydragen der leden en af persing van Indiërs, die op onwettige wijze in de Vereenigde Staten zyn gekomen. Strenge vorst in Zuid-Slavië Uit alle deelen van Joegoe-Slavië wordt een voor dezen tijd van het jaar ongewone koudegolf gemeld. Te Belgrado wees de Ther mometer Donderdag 13 graden vorst, in Midden en Zuid-Servië zelfs 25 graden vorst aan. Troepen wolven dringen tot in de dalen door, waar zij groote schade aanrichten. Politiemaatregelen om het Witte Huis De politie te Washington en de geheime dienst van het Witte Huis treffen alle voor bereidingen voor de ontvangst van de deel nemers aan den hongermarsch. die uit het centrale Westen met vrachtauto's op Maan dag, den dag, dat de nieuwe zitting van het congres begint, naar Washington willen ko men. Men wil de demonstranten wel in de stad toelaten, doch een deel der stad zal afgezet worden, zoodat het den betoogers niet moge lijk zal zyn, de parlementsgebouwen te na deren. Natuurlijk zijn ook alle voorbereidingen ge troffen, om relletjes te voorkomen. 30 en 60 tl. per doot bij Apothekers en Drogisten. ZATERDAG 5 DECEMBER 193L HUIZEN, 1875 M. Uitsl. KRO-uitz. 8.00 9.15 Gramofoonpl. 10.0011.30 Concert KRO-trio 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.15—1.45 Concert KRO-sextet 1.45— 2.15 Uit het concertgebouw Den Bosch: Con cert, Muziekensemble der Holl. Kunstzijde Industriefabriek te Breda, o. 1. van W. Vonk 2.15 Gramofoonpl. 2.30—3.30 St. Ni- colaasfeest uit het concertgebouw te Den Bosch (Orkest der H K. I. en Jongenskoor o. 1. van R. Gevers) 3.304.00 Kinder uurtje 4.154.30 Esperanto-nieuwsberich- ten 4.306.40 Concert KRO-Kunstensemble o. 1. van P. Lustenhouwer 5.506.10 Joum. weekoverzicht door P. de Waard 6.40 Esperanto-cursus 7.10 Sportpraatje 7.25 Gramofoonpl. 7.4512.00 St. Nicolaas- avond, m. m. van W. Hunsche, Gebr. de Laat, J. Nelissen (bariton), M. van 't Woud (Saxophoon), Fr. Boshart en W. Francois (piano), kinderkoor o. 1. van L. Schwiru», Salonorkest o. 1. van M. van 't Woud 7.45—9.00 „Hij komt" 9.00 Vaz Dias 9.15930 St. Nicolaasvertelling door A. Coo- len 9.30—12.00 Cabaretprogramma. HILVERSUM, 298 M. 6.45—7.00 en 7.30— 7.45 Gymnastiek 8.00 Gramofoon 12.00 Concert VARA-septet en gramofoonpl. 2.30 Gramofoonpl. 3.30 Concert Hollandsche Kamermuziekvereeniging (piano, fluit, hobo, klarinet, fagot en hoorn) 5.40 Zang en piano. resp. Mevr. J. Hekkertvan Eysden en Joh. Jong 6.00 Concert VARA-Man- doline-ensemble o. 1. van J. B. Kok 6.30 Vervolg en slot Concert 7.3012.00 Sinter klaas-programma. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwtf- ding 11.05 Lezing 1.20—2.20 Het Com modore Grand Orkest o. 1. van J. Muscant 2.40 Rugby-wedstryd Wales—Zuid-Afrika (De Springbokken) 4.20 Muziek van Edward German door het BBC-orkest o. 1. van Adrian Boula 5.05 Orgelconcert door Re ginald Foort 5.35 Kinderuur 6.20 Be richten 6.50 Beethoven's piano-sonates door Dorothy Moggridge 7.10 en 7.30 Le zingen 7.50 Variété-programma, o.a. The New Alexander and the Old Moes (in „Dark Subjects") 9.20—9.35 Berichten. Hierna actueele causerie 9.55 Concert door het Gershom Parkington kwintet m m. van Bina Addy alt, o.a. Auf Flügeln des Gesanges, Mendelssohn 10.50—12.20 Dansmuziek door Ambroce en zijn Band uit het May Fair Hotel. PARIJS „RADIO PARIS". 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 9.20 Orkestconcert 12.50 Gramofoonpl. 5.20 Orkestconcert 9.05 Ra diorevue 9.50 Orkestconcert. Hierna Café concert. LANGENBERG. 473 M. -r- 6.25—7.20, 9.05— 9.20 Gramofoonpl. 12.25—1.50 Orkestconcert o. 1. van Wolf 1.55—2.45 Gramofoonpl 4.205.20 Namiddagconcert 7.35 Vroolijke avond m. m. v. de orkesten Wolf en Eysoldt Hierna tot 12.20 dansmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 11.201.20 Concert uit restaurant „Wivex" 2.504.50 Concert Omroeporkest 7.207.35 Deen- sche volksdansen voor viool, viola, klarinet en contra-bas 7.35—10.20 Discussie over So cialisme en Kapitalisme 10.35—11.35 Dans muziek. BRUSSEL 508 en 338 M. 508 M. 5.20 Orkestconcert 6.20 en 6.50 Gramofoonpl. 8 20 Orkestconcert o.a. Potpourri, Morena 9.20 Concert in „Oud België" o. 1. van Max Alexys. 338 M. 5.20 Orkestconcert 5.50 St. Nicolaasfeest 8.20 Orkestconcert, o.a. „De Parelvisschers". Bizet. Suite oriëntale, Popy. ROME, 441 M. 8.20 „Adnenne Lecou- vreur", lyrisch drama in vier acten van Fr. ZEESEN, 1635 M. 6.50 „Aus Mozart's letzten Tagen" van Prof. Bemhard Paum- gartner 7.40 zie Langenberg 10.40 Be richten en tot 11.50 Dansmuziek door Bar nabas von Geczy en zyn orkest. Dertig valsche Van Gogh's Naar een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, heeft het Openbaar Ministerie tegen den kunstschilder Otto Wacker een aanklacht in gediend wegens bedrog. Aangeklaagde heeft in de jaren 19251928 dertig schilderijen, voorzien van een valsche handteekening van Van Gogh verkocht als echte Van Goghs tegen een gemiddelden prijs van ruim 10.000 mark. Gisteravond kwamen te Kiel de tor- torpedobooten „Falke" en „Albatros" tydens de oefeningen met elkaar in botsing. Beide booten bekwamen materieele schade. Geen der opvarenden werd gewond. In het Kanaal, in de nabijheid van Beachy-Head, vond op den kruiser „Karls ruhe" een plechtigheid plaats ter herdenking van de tydens den oorlog gesneuvelde man schappen der onderzee- en torpedobooten. Na de plechtigheid werd een krans in zee gelaten. Naar men weet. zyn tydens den oorlog 111 torpedobooten en 195 onderzee booten verloren gegaan. Te Canossa (Italiaansche provincie Apulië) is gistermorgen om 10.40 een sterke aardschok waargenomen. Hevig geschrokken ijlde de bevolking naar buiten. (Naar het Fransch) door MARIE MARECHAL 22 Vertaling van Jac. J. Schoon bertv608 lla veertien dagen was de zaak door p Adding van den bode, die zich éénmaal T^eek naar Brest begaf, in orde gebracht an had de opdracht ontvangen, een ^bihi melkkoe en zes schapen te koopen, itl T"jl Antoinette, die in het geheim werd .Bewijq, op zjcft genomen had, de trouw- p6]0n te maken. Overgelukkig, gemeenschap- bre met Guillaume een goed werk te vol- u ehgen, knipte zij met hare eigen vaardige fl hden den rooden rok met zwart band- jUwee] gegarneerd, naaide het kastanje- mne keurslijf en het daai-over gaand giletje rt-dL adveren kettinkjes. Zij zelve borduurde w Sretonsche muts met lange wieken en het a mousseline kraagje. Er ontbrak niets noch de fijne blauwe kousen, noch de poenen met blinkend zilveren gespen, noch i? jijden doek met groote bloemen, welke liif uitgesneden gedeelte van het keurs- Wordt gedragen. vcd0611 al deze dingen zorgvuldig in een kist 'l)akt, in den ouden toren aankwamen, was Guillaume gelukkig over de blijdschap van den opgetogen verloofde. Jean Louis klapte in de handen en sprong als een kleine jon gen de kamer in het rond. Heilige Anna van Auray. Wat zal Per- rine trotsch zijn in die staatsie, riep hy herhaaldelijk uit. Sedert de bruiloft van Margaretha Plonguel is er in het geheele land zulk een bruid niet meer geweest. Dat is veel te mooi voor zoo'n armen drommel als ik. De vicomte is krek als zyn madame moeder, de barones zaliger gedachtenis, zeide Jeanne Marie, terwijl zy hare oogen afdroog de. Goed als het dagelijksch brood, altoos een minzaam woord en een open hand. De bruiloft had plaats in den ouden toren en Guillaume betaalde ook nog de kosten van het bruilofstmaal, waaraan zoo'n 30 per sonen deel namen: visschers én boeren uit den omtrek met hunne vrouwen en kinderen Hy had alle meoite, het voorzitterschap by het landelyk feest af te slaan; maar hij kon niet beletten, dat het vroolyke „Lang zal ie leven",' de heildronken op hem uitgebracht en de loftuitingen op zyne goedheid tot m zyn eenzaam vertrek doordrongen. Den geheelen avond zat hy treurig by het vuur, met een boek in de handen, waarvan echter zijn oogen en gedachten telkens af dwaalden. Van het rumoerige feest drong voortdurend het landelijk geluid der doedel zak, die bij den dans speelde, maar boven Het waren van die soliede Bretonsche dan sen, waarbij het niet zoo zeer aankomt op bevallige bewegingen, maar waarin hij de beste danser is, die de dikste spijkers in zij" schoenen heeft. Toen Guillaume eindelijk den slaap kon vatten, begon reeds de morgen te gloren: maar het lachen, het zingen en dansen duurde nog steeds voort, want bij Bretonsche bruiloften is het gebruikelijk, minstens 24 uur onafgebroken feestvierend bijeen te blijeen te blijven. De doedelzakspelers bliezen met volle longen in hunne ontstemde instrumen ten, zoodat Guillaume tot in z'n slaap door 't feestrumoer vervolgd werd. Aan deze om standigheid had hij het waarschijnlijk te danken, dat zulke wonderlijke droomen voor bij zijn slapenden geest trokken. In deze droomen droeg Antoinette Perrines bruids gewaad en hij vond haar bekoorlijker dan ooit onder de sneeuwblanke Bretonsche muts en in het kastanjebruine keurslijf. Zich zei ven daarentegen zag Guillaume in de boot van Jean Louis met allen ijver de netten uit werpen, denkend aan het glimlachje, dat hem bij zijn terugkomst wachtte. Zóó duide lijk waren deze droomen, dat nog lang na zijn ontwaken, dezelfde gedachten hem bezig hielden en hij een oogenblik tot zich zeiven zeide, dat hij gaarne het kasteel Roche-Noire met al de daarbij behoorende landerijen zou willen ruilen tegen deze visschersboot. I XV. Het was op een avond tegen het einde van Maart. Het huilen van den wind geleek een akelig kreunen; van tijd tot tijd hoorde men in de verte dof den donder rollen en nu en dan regende het bij stroomen. Guillaume had den geheelen dag zitten schilderen. Nu maakte hij het zich in het hoekje van den haard gemakkelijk, strekte zijne voeten naar het vuur uit en dacht in een gelukkige gemoedsgesteldheid hij had Antoinette den vorigen dag gezien aan het verledene en aan de toekomst. Hij zeide, misschien voor den honderdsten keer, tot zich zeiven, dat zijn leven toch nog schoon kon worden, dat een verstandig aangewen de rijkdom een goed ding was, en aan de zijde van een engel over de aarde te wande len een geluk, den hemel waardig. En weder rees voor het oog van zijnen geest het beeld zijner nicht op en hij verheugde zich op nieuw over de reine, vreedzame schoonheid van haar karakter. Dat het hem maar niet wilde gelukken, op het doek deze teere lijnen vast te kluiste ren, welke toch ieder oogenblik hem zoo levendig voor den geest stonden! Hoe zou het ook mogelijk zijn met het penseel het zachte stralen dezer reine ziel op dat schoo- ne gelaat weer te geven? Guillaume had het al zoo dikwijls beproefd en telkens had zyn poging schipbreuk geleden. Middelerwijl nam 't onweer van minuut tot minuut toe. De storm loeide bruisend over de duinen en met een droefgeestig zuch ten voer hij door de kronen der oude den nen. Hij beukte dreunend tegen de slecht sluitende deuren en vensters van den toren en in de verte hoorde men de branding brul lend tegen de klippen opspringen. Dat zal een leelijke nacht worden, dacht Guillaume, dien het toenemend geraas uit zijn zoeten gedachtengang rukte. God zij de schepen genadig, die zich thans op onze kus ten wagen. Plotseling meende hij buiten, heel in de verte, een eigenaardig geluid te hooren, een dof, lang aanhoudend, gelijkmatig gedonder, dat boven den storm en het onweer uit klonk. Verschrikt sprong hij op, maakte haastig de deur open en ging de trap af naar de keuken. De twee vrouwen waren alleen, beiden zeer beangst en ongerust. Waar is Jean Louis? vroeg Guillaume binnentredend. Naar het strand, antwoordde Perrirte, Hij was niet meer te houden, toen hij de noodschoten hoorde en ik ben er zeker van dat hy de eene of andere waaghalzerij van plan is, omdat hij ons verbood hem te voi- gen. M'sieur vicomte wil dus ook naar be neden? vroeg zij angstig den jongen man, die juist de lantaarn, waarin een vetkaars stond, van den spijker nam. Ja, goeie Perrine. Het is verschrikkelijk in de veilige beschutting van het eigen dak te willen blijven, wanneer in onze nabijheid arme menschen in gevaar verkeeren van te gronde te gaan! In groot gevaar zelfs, bekrachtigde de oude vrouw, terwijl zij het kruisteeken maak te. Jean Louis zeide, dat van den kant van La Blanche de Oostenwind hen tegen de kust gedreven moet hebben. Als hij gelijk heeft, zijn de stakkers verloren. En de goede, oude vrouw liet de koralen van haren ge wij den rozenkrans door de vin gers glijden en prevelde half-luide gebeden. Toen Guillaume aan het strand verscheen, regende het bij stroomen, de orkaan verhief zich zienderoogen; gelijk ongebreidelde paar den woedden de golven tegen de kust. Een twaalftal matrozen en vrouwen, die lantaarns droegen, stonden om Jean Louis heen, die druk tegen hen praatte. Er is geen pas-getrouwde onder jelui, zeide hij bezwerend, ik verlang enkel maar, dat een uwer met mij gaat. Dat is krankzinnigheid! weersprak hem een oude visscher op nadrukkelyken toon. Bij dezen storm moet immers een boot tegen de klippen verbrijzelen, gelijk een stuivers- PiiPi Dat hindert niet ik zou toch gaan, als ik maar iemand kon vinden, die met mij mee wou! bleef Jean Louis op z'n stuk staan. Welaan, neem mij mee, zeide zacht een stem achter hem. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9